FOTO-TOTO «ïrirn!?t£ewoomcn- H,— De verontreiniging van 't Rijnwater Vleesvliegen de oplossing Voor SPEUR- NEUZEN Een sportieve blouse ZATERDAG 14 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 k'HG/sKING de „,nat"lüft *™*"0"d'Kn- Mmt e'>nSchappe„ van d PepcrmunrpJant gevee g Pepermunt de opwekkend ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LABORATORIUM Dc. HAMEL ROOS AMSTERDAM C Advertentie) Bederf overbrugd: De verwachtingen, die in het begin van deze week gekoesterd werden op het vliegveld van Rotterdam, zijn geenszins te hoog gespannen ge weest. In tegendeel: De intensiviteit van de vlees-luchtbrug naar Enge land is toegenomen tot het drievou- voudige van de drukste dag. En nog zo vertelde men ons stond gisteravond en vannacht de telefoon bij Rotterdam-Air wit- gloeiend vanwege de gesprekken, die daar werden gevoerd ten behoe- j ve van het charteren van méér vlieg- I machines voor vleestransport. Het vliegen begon al in de voor- j avond en het werd tot diep in de nacht voortgezet. Bij zwermen kwa men de vleesvliegers boven de Luchthaven Rotterdam en zodra was niet een van de toestellen geland of J het werd geladen met 3l/t tot 5 ton j (aan bederf onderhevig) Zuid-Ame rikaans vlees, afkomstig van sche pen die in verband met de Londense( havenstaking naar de Rotterdamse! haven waren gedirigeerd. De met vlees geladen vliegmachi nes gingen in een even vlot tem po als ze waren geland meteen de lucht weer in. De hoeveelheid vlees die in de afgelopen nacht vanaf Luchthaven Rotterdam naar Enge land gevlogen werd, overtrof verre de 300 ton. Ook vanaf Schiphol heeft men een bijdrage geleverd aan de vleeslucht brug maar in vergelijking met de vrachten die van Rotterdam uit de lucht ingingen, waren dat slechts kleine hoeveelheden. Mieuuió aaan kantende ketf&t en wintel uit 5ta%ij& Bouw van zuiverings installaties De Rijn, de grootste ader van het verkeer en het economische leven in Europa, is thans dermate verontrei nigd, dat zijn waterverschaffende kracht, die voor de economie van zijn oeverstaten even belangrijk is als voor de bevolking, dreigt te worden verlamd, indien er geen voldoende tegenmaatregelen tegen de toene mende verontreiniging worden ge troffen, aldus mr. K. P. v. d. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, in een prae- advies, uitgebracht ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Ne derlands-Duitse Kamer van Koophan del te Wiesbaden. Met name fciesprak mr. Van der Mandele de katastrofale uitwerking van de industriële afvalwater, dat de Nederlandse drinkwatervoorziening in gevaar brengt en de existentie van een deel van de Nederlandse econo mie bedreigt. Daar water een grondstof is, die door niets kan wordien vervangen, en daar het gehele economische leven en de gehele bevolking van het Rijn gebied water dringend nodig heeft, is het voor allen,die in dit gebied wonen, een levenskwestie het water van de Rijn voor verdere verontrei niging te behoeden. Reeds wordt er door vele bedrijven en gemeenten steeds meer gedaan tegen het euvel van het afvalwater, maar er bestaat volgens mr. Van der Mandele toch behoefte aan een fundamentele coör dinatie van de maatregelen, die er voor het zuiveren van het Rijnwater worden getroffen. De verschillende Rijnlanden moe ten ertoe worden aangespoord goed kope kredieten met lange looptijd ter beschikking te stellen ten behoeve van de bouw van zuiveringsinstal laties. De verdere ontwikkeling van de waterzuivering naar gelang van de mate der verontreiniging is de taak van degenen, die het water ver ontreinigen, dus van het bedrijfs leven en de gemeenten en andere overheden. Een financieel vraagstuk. De bouw van zuiveringsinstallaties vormt, naar mr. Van der Mandele verder uiteenzette, in de eerste plaats een financieel vraagstuk voor het bedrijfsleven en de gemeenschap. De kosten hiervan lopen in de miljar den en de financiering is daarom zo moeilijk omdat het hier geen pro- duktieve investeringen betreft Van financiering uit eigen middelen krni nauwelijks sprake zijn, vooral niet bij de kleine en de middelgrote on dernemingen. Wat de spreiding van de financiële lasten, die het zuiveren van afval water betreft, merkte mr. Van der Mandele op, dat de zaak eenvoudiger zou zijn, indien er alleen van over heidswege zuiveringsinstallaties zou den worden gebouwd. Het zou dan niet zo moeilijk zijn te komen tot een goedwerkende lastenegalisatie. Daar echter ook de particuliere onderne mers genoodzaakt zullen worden hun afvalwater te zuiveren, dus kosten te maken ten behoeve van ondernemers in andere streken of landen, moet er een sleutel worden gevonden, die alle watergebruikers en -bedervers rede lijk voorkomt. Volgens mr. Van der Mandele kan alleen een gelijke heffing voor alle watergebruikers, ongeacht hun plaats van vestiging, een oplossing brengen. Indien de. Euromarkt ten doel heeft, dat het Europese produkt zich onder gelijke voorwaarden binnen de Europese gemeenschap kan bewegen, dan moet men er in de allereerste plaats voor zorgen, dat ook de na tuurlijke ongel ij kheden op verstan dige wijze in een geest van goedé nabuurschap worden geëffend. ZILFA PLEET ROSSEM du CHATTEL I Breestraat 95 DRIESSEN 1 J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 b.elt u zich eens voor, dat Lau rens Janszoon Koster of was het Johannes Gutenberg de boek drukkunst niet had uitgevonden? Nu ja, zult u zeggen, dan wat er altijd die Chinees nog, die zoveel jaar voor Christus geboorte het drukken van boeken en kranten al had ontdekt. Alsof u tevreden zoudt zijn, als de Leidse Courant iedere dag in het Chinees op uw tafel zou komen en u het nieuws zelf moest sa menstellen uit 389 koppelingen, van éénlettergrepige klanken, die b.v. het Noord-Pekinees rijk moet zijn. Nee: u zult het met ons eens zijn, dat de man die in de Haarlemmer hout zijn uitvinding deed, die van levensbelang is geweest voor de hele wereld, niet met één stand beeld geëerd kan worden. Geluk kig is Leiden niet achtergebleven. Daarvan getuigt nevengaande foto. Waar bevindt zich het hier afge beelde reliëf? En wat kunt u er ons meer van vertellen? De vorige week „De foto van de vorige week za terdag, zo schrijft de heer H. G. M. v. d. Heiden, Haarlemmerstraat 268a, alhier, is een afbeelding van de pooort van de voormalige La tijnse School, gelegen op de hoek van de Lokhorststraat en de School steeg. De Schola Latina is de voor loper van het gymnasium. De Leid se jeugd maakte hier de „humanio ra" tot in het jaar 1863. Deze stichting bestond reeds in de Mid deleeuwen maar was toen meer bedoeld als Koorschool van de Schola Cantorum der Pieterskerk. In 1599 werd, in opdracht van de Stadsregering, het tegenwoordige gebouw opgetrokken. De naam van de architect vond ik nergens ver meld. Ir. Van Oerle zegt, dat het gebouwd is door de Stadswerklie- den". Met zijn inzending won de heer Van der Heiden bij de loting de prijs van vijf gulden. We willen hem er wel bij zeggen, dat het huis, volgens anderen ouder is en vóór 1599 al een hele geschiedenis ach ter de rug had. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u voor al niet uw brief in te sturen onder vermelding van 't motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Uit de keuken geklapt De aardbeien blijven helaas nog steeds prijzig. Ze zullen daarom in de meeste gezinnen maar met mond jesmaat gebruikt kunnen worden. Gelukkig zijn ze heel goed in com binatie met andere levensmiddelen tot heerlijke gerechten te verwer ken. Een beschuitje met aardbeien, aardbeien met slagroom, vanillevla met aardbeien, aardbeienpudding, maar ook niet te vergeten uitgelek te yoghurt met aardbeien is een verrukkelijk en zeer gezond des sert. In coupeglazen opgedaan en versierd met een wafeltje zelfs een heel feestelijk uitziend nagerecht.' ZONDAG: aspergesoep, gehakte biefstuk, spinazie, aardappelen, aardbeien met uitgelekte yoghurt. MAANDAG: stoofschotel spitskool met kaas en tomaten, warme broodpudding met bessensapsaus. DINSDAG: runderlappen, andijvie, aardappelen yoghurt. WOENSDAG: schotel van gevulde slakropjes en aardappelpurée, ra barber met schuimkop (eidooiers bewaren voor de omelet van don derdag). DONDERDAG: kerrierijst, omelet, gestoofde komkommer, citroen- vla. VRIJDAG: kerriesoep, gestoofde schelvis, peentjes, aardappelkoek jes, peterseliesaus. Recept: Stoofschotel spitskool 10 min. licht fruiten. De gewassen en gesneden tomaten hieraan toe voegen en 5 min. mee laten sudde ren. De kool en tomaten aan de aardappelen toevoegen, de in blok jes gesneden kaas erbij doen, het vocht binden met de aangemengde maizena en de stoofschotel op smaak afmaken met zout en peper, On middellijk opdienen, daar de kaas anders uit gaat smelten. Recept: Warme broodpudding 150 gr. oud wit brood zonder korst, 4 dl melk, 40 gr. roomboter, 70 gr. suiker, citroensasp, 2 eieren, 50 gr. amandelen of rozijnen, iets zout. De melk aan de kook brengen, het brood erin brokkelen, een zeer dikke pap ervan koken, de fijn ge hakte amandelen of gewassen rozij nen, de losgeklopte eidooier, de bo ter, citroenrasp, suiker en zout er door roeren en tot slot het stijf- geslagen eiwit er voorzichtig door scheppen. Een goed sluitende niet lekkende vorm zorgvuldig met bo- Dezc fotocombinatie toont drie modellen uit de collectie voor de komende herfst en winter van het Paryse modehuis Max Mozes. Links: „Argentine" een blauwe mantel, afgezet met persianer. Midden: „Passy", een mantel van groen-met- witte tweed met bijpassende pas tel groene hoed. Rechts: „Saint Ger main des Pres" een geheel geplis- seerde jurk, afgezet met een bont kraagje. ter besmeren en met bloem be strooien en voor niet meer dan 2/3 met de puddingmassa vullen. De vorm in een pan met kokend water plaatsen (zó dat het water 1 vingerbreed onder de rand van de vorm blijft) en de pudding hier in IV2 uur zachtjes laten koken. De geopende vorm daarna zo mogelijk enkele minuten in een lauw warme oven plaatsen waardoor de pud ding van de zijkanten en bodem loslaat, op een verwarmde schotel keren en meteen opdienen. 2 kg. aardappelen, 1 kg. i |H t/j kg tomaten, V2 eetlepel maizena, fH 80 gr. belegen kaas, zout, peper. De aerdappelen in stukjes gesneden Hl met een bodempje water gaar ko- §H ken. De spitskool in snippers snij- §s den en met de boter in de koekepan U kunt niet alles weten Acetaatzijde moet men voorzich tig strijken. Is het ijzer te heet, dan smelt de zijde en komt er een gat in. Een amandelmolen kan men sme ren met glycerine, dit geeft geen onaangename smaak. Gebruikt u het cellofaan van een bonbondoos voor het afsluiten van een jampotje of iets van die aard, dompel het cellofaan dan eerst in heet water, voordat men het op de opening legt. Eieren welke in waterglas gele gen hebben, kan men koken door in het stompe eind een gaatje te prikken. Aangeslagen zilveren lepels en !H vorken wórden weer schoon door ze te leggen in het water waarin j== eieren gekookt zijn. Daarna opwrij- ven met een zachte doek. Muf geworden havermout krijgt men weer goed door ze in een ijze- ren pan gedurende 10 min. uit te stomen. Gebruikt u een zinken bad, laat er dan eerst koud water in lopen H! en daarna warm. U voorkomt daar- door dat het zink „brokkelig" wordt. Zijden vloeipapier kan men uit- stekend gebruiken bij het inwrijven met was voor de meubels of de vloer. Natuurlijk hebben we onze zomeTgarderobe reeds onder de loupe genomen en stuk voor stuk geconstateerd, dat er wel aanvulling nodig is. De een zal dit en de ander dat wensen, maar er is iets, dat we allen deze zomer wel kunnen gebruiken en dat is een leuke, spor tieve blouse. Er zijn altijd van die gelegenheden waarbij zo'n blouse te pas komt, want de tijd van reizen, trekken en vakantie staat weer voor de deur. Onze illustratie toont een dergelijke blouse speciaal voor meisjes en jonge vrouwen. Dit leuke kledingstuk werd vervaar digd van een eenvoudige bedrukte katoen met een kakelbont dessin. De blouse zelf heeft cachet, een aardig opstaand kraagje en mouwen met een nauwe manchet. Ze kan los over rok of lange broek worden gedragen. Zo'n blouse is een ideaal kledingstuk bij strandgenoegens, kamperen en dergelijke. De kosten zijn gering en ze kan tegen een stootje. Bijna iedere vrouw heeft een sportieve blouse nodig en ieder j minstens één in haar garderobe moeten hebben. ■lil

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12