3)e &2idóeSoi4/fca/nt Op den duur moeten de officieren uit de comité's Amerikaanse penetratie in de Euromarki Poujade is er met ere vanaf HERSEN SCHIMMEN Vandaag spreekt De Gaulle met Soustelle Bedenkelijke ontwikkeling voor de deelgenoten Poujadisten in ontbinding 30% Korting op «MITELS De defensie-reorganisatie in Amerika Extra troepen nit Engeland naar Cyprus Een traditie werd voortgezet in Ede Penseel Djakarta's worsteling met de rebellen Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14432 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015. 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7-50 p kwart. Franco p.p. fS.—. Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes (LM /"\P HET OGENBLIK zwieren de hersenschimmen lustig door het Franse land. Men droomt van het „Algerijnse wonder", dat ook in het moederland alles mooier er beter zal gaan maken. De partijen zullen ver dwijnen, want zij waren de oorzaak van alle onheil, dat in de laatste ja ren de toestand in Frankrijk ge drukt heeft. Poujade heeft alvast met enthousiasme hef sein gegeven en zijn fractie in de Assemblée ontbon den. Zij zullen zich wel scharen ach ter generaal Chassin, die 0 geen nieuwe partij! een „volksbeweging van de der tiende mei" gaat oprichten. Dat komt hierop neer, dat men in Frankrijk net zoiets wil als in Algerië gebeurd is, n.l. de oprichting van „comité's van openbaar welzijn", met het doel leiding en stuwing te geven aan een algehele hervorming van de staats instellingen in Frankrijk. Hoe men zich dat allemaal precies voorstelt, is nog niet duidelijk, maar het moet helemaal anders worden. Net als in Algerië, waar de Algerij nen wel wat beduusd zitten te kijken met de belofte, dat zij voortaan allen Fransen zijn met gelijke rechten en plichten. Zij weten nog niet goed, wat dat in de practijk zal gaan bete kenen en daar heeft vermoedelijk ook geen enkele Fransman enige no tie van. Iedereen wacht wijselijk af, wat de ontwikkeling der din gen tenslotte te voorschijn zal doen treden, maar de meeste Algerijnen met enig begrip kunnen zich wel voorstellen, dat zij samengaan met andere Noord-Afrikanen, zoals Tune- siërs en Marokkanen, die dezelfde mentaliteit en levensomstandigheden bezitten, maar niet, dat het voor hen zo voordelig zal worden als men hen tot Fransen stempelt. Het is dezelfde fictie als de Fransen steeds volge houden hebben, dat Algerië Frans gebied was en een deel van Frank rijk. In de practijk is dat niet vol te houden. Maar intussen droomt men in Frank rijk. Jacques Soustelle, de politieke raadsman van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, is donderdag met een speciaal vliegtuig uit Algiers naar Parijs gevlogen, waar hij met generaal De Gaulle besprekingen zal voeren. De Gaulle heeft Soustelle, die vToeger zijn naaste medewerker is geweest, woensdag naar Parijs ontboden, nadat hij het Algerijnse comité een scherpe terechtwijzing had gezonden wegens een motie, waarin het comité een aantal eisen had gesteld. De vroegere Franse generaal van de luchtmacht Lionel Max Chassin heeft de vorming aangekondigd van een „Volksbeweging van de dertiende mei" de dag, waarop de beweging in Algerije begon, die generaal De Gaulle aan de macht heeft gebracht. De Volksbeweging moet generaal De Gaulle „helpen". Het „Algerijnse wonder" moet tot het Franse moederland uit gebreid worden, aldus Chassin. Ontspaning in Tunesische betrekking OP DEN (LANGEN) DUUR? Generaal De Gaulle zou donderdag op een kabinetsvergadering in Pa rijs hebben verklaard, dat op den duur de Franse officieren zich uit de comité's voor openbaar welzijn terugtrekken. Voorts vroeg De Gaul le aan zijn ministers niet te verschij nen voor commissies van de Natio nale Vergadering, die nog in Parijs bijeenkomen.. Het parlement zelf is tot oktober op reces. Een woordvoerder van de voor lichtingsdienst van generaal Salan, Lucien Neuwirth, heeft donderdag avond gezegd, dat Salan niet van plan is de legerofficieren uit de Al gerijnse comité's voor openbaar wel zijn terug te trekken. De comité's zouden niet meer representatief zijn als zij geen officieren onder hun le den zouden tellen, aldus Neuwirth, die tevens woordvoerder is van de Algerijnse commissie voor openbaar welzijn. De betrekkingen met Tunis. Wat de betrekkingen van Frank rijk met Tunesië betreft is donder dag vernor en, dat de besprekingen tussen de Franse zaakgelastigde in Tunis, Bernard, en de Tunesische autoriteiten over het Frans-Tune- sische geschil goede vorderingen maken. Men verwacht, dat ambassa deur Gorse, die in januari, aan het begin van de Frans-Tunesische crisis naar Parijs werd teruggeroepen, nog deze week naar zijn standplaats zal terugkeren. President Bourguiba van Tunesië verklaarde donderdagavond in een radiorede „goede hoop" te hebben, dat de volgende week een verbete ring in de betrekkingen met Frank rijk te zien zal geven. Hij deed een beroep op de Fransen in Tunesië om hun regering op het hart te binden „de politieke agressie" te laten varen. De aan de Fransen in Tunesië opgelegde beperkte bepa lingen noemde de president maatre gelen tot zelfverdediging. Waarschuwing van mr v. d. Mandele „Ik heb nog geen Europese koopman of fabrikant van kapitaalgoederen ontmoet, die mij heeft kunnen overtuigen van de economische voordelen van de Euromarkt", als tl us mr. P. K. v. d. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, in een rede, gehouden tijdens de jaarverga dering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel te Wiesbaden. Ieder gesprek over de Euromarkt, aldus mr. Van der Mandele, eindigt met de opmerking: „Het is een politieke noodzaak". Hun die economisch voordeel, respectievelijk een grotere afzetmarkt van de Europese economische gemeenschap verwachten, moet ik echter een bedenkelijke ontwikkeling mededelen, zo zeide mr. Van der Mandele, die in Nederland wellicht duidelijker merkbaar is dan in Duitsland. AMERIKAANSE ACTIVITEIT en verplichtingen met de Angelsak- I sische wereld niet opgeven kan en Sedert de Amerikanen definitiefmag, zonder zelfmoord te plegen. Om rekening moeten houden met Euromarkt, ontplooien zij 'n koorts achtige activiteit om zich binnen de Euromarkt te vestigen, teneinde zich een onbelemmerde afzet van hun ge bruiksgoederen te verzekeren. Hier voor hebben zij in de eerste plaats Nederland gekozen, omdat dit land hun als plaats van vestiging met het oog op alle eventualiteiten, het gun stigst voorkomt. Voor de aandachtige waarnemer gaat er bijna geen dag voorbij, dat hij geen nieuwe Ameri kaanse penetratie binnen de zich spoedig sluitende Europese vesting kan constateren. Daar Nederland een zeer kapitaal arm land geworden is, betekent een Amerikaanse kapitaaldeelneming voor de betrokken Nederlandse onderne ming of voor de fiscus een zeer wel kome en hoogst noodzakelijke bloed transfusie. Dat evenwel op deze wijze tegelijk het „paard van Troje" bin nen de Europese muren wordt ge haald, schijnen de voorstanders van de Euromarkt die een groter afzet gebied voor hun eigen produkt ver wachten, over het hoofd te zien. Gemeenschappelijke politiek Met nadruk verklaarde mr. Van der Mandele dat, ofschoon hij het gevaar ziet, dat voor het geheel in deze onvermijdelijke ontwikkeling ligt, hij er niet aan denkt zijn land genoten hiervan een verwijt te ma ken, daar de grondfout elders ligt. Indien men politieke overwegingen tot basis van een economisch bond genootschap maakt, waaraan zes sta ten deelnemen, moet het naar de me ning van mr. Van der Mandele de eerste voorwaarde zijn, dat de ver bonden landen ook een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek voeren en dat is niet het geval. Het is begrijpelijk dat de eens vij andige broeders Frankrijk en Duits land hun tegenwoordige goed na buurschap en hun door de omstan digheden bepaalde „op elkaar aan gewezen zijn" tot uitgangspunt van 'n continentale samenwerking maak ten. Maar het is en blijft evenzeer door de aard der dingen bepaald, dat Nederland zijn oeroude banden stichting van de Euromarkt onszelf op de hals hebben gehaald, profijt willen trekken. Niets kan hun een betere gelegenheid bieden hun vele aan de Duitsers verloren afzetgebie den te heroveren, dan de omstandig heid dat de Bondsrepubliek zich voorlopig zelf heeft ingekapseld en buiten de Euromarkt met veel hoger prijzen moet concurreren dan tot dusverre. Dit is geen geheim. Het is bijv. bekend, dat bepaalde werknemers kringen in Nederland bereid zijn van loonsverhogingen af te zien, om het verloren terrein te heroveren. Dat de Engelse activiteiten zich gaan rich ten op de Westeuropese landen, die buiten de Euromarkt liggen, is be grijpelijk, en Griekenland, Spanje, Portugal en Skandinavië behoren tot de landen waarop het Engelse offen sief zich richt. De Poujadisten hebben donderdag op een buitengewoon congres te Angers besloten hun parlements- fractie te ontbinden en hun energie te richten op een beweging voor openbaar welzijn in Frankrijk. Tot de ontbinding van de fractie werd met 83 stemmen tegen een, bij een onthouding besloten. De afge vaardigden werden ontslagen van hun eed van trouw aan de anti-be lastingbeweging en zij kregen vol komen vrijheid van handelen. Met algemene stemmen werd een resolutie aanvaard, waarin werd voorgesteld de statuten in die zin te wijzigen, dat Pierre Poujade de steun van de beweging mag geven aan „elke actie, beweging of partij, die het gezinsleven, het ambacht en het erfgoed van de natie verdedigt en zich het openbaar welzijn en de totale en definitieve verdwijning van het uit de grondwet van 1946 ontstane stelsel ten doel stelt". Door deze rpsolutie slaan de Pou jadisten een zelfde koers in als het comité voor openbaar welzijn in Al giers, dat heeft aangedrongen op ontbinding der politieke partijen in Frankrijk en op de vorming van co mité's van openbaar welzijn in het gehele land. De veertig leden van de Poujadis- tische fractie in de Nationale Verga dering komen vrijdag te Parijs bij een om „hun conclusies te trekken" uit de partijbesluiten. Politieke waarnemers verwachten, dat het me rendeel van de fractieleden met de beweging van Poujade zal breken en een aparte fractie zal vormen, die De Gaulle steunt. enkele stuks Breestraat 173 - Leiden (Advertentie) Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft donderdag een der voornaamste voorstellen van presi dent Eisenhower voor reorganisatie van het ministerie van defensie ver worpen. Het keurde een aanvulling goed, die de commisie voor strijdkrachten had aangebracht in het wetsvoorstel van de president. Deze aanvulling be paalt dat de minister van defensie zijn gezag over de strijdkrachten via de ministers voor leger, vloot en luchtmacht moet uitoefenen. Dit is in strijd met het plan van de presi dent om de verantwoordelijkheid van deze ministers te beperken en het ge zag van de minister van defensie te versterken, i Het Huis heeft voorts amendemen ten verworpen, die het voor de af zonderlijke onderdelen der strijd- i krachten en hun woordvoerders aan- J zienlijk moeilijker zou hebben ge- maakt om direct met het Congres in verbinding te treden, buiten de minister van defensie om. deze reden is de vrijhandelszone voor Nederlandse handelskringen veel aantrekkelijker dan de Euromarkt, waartoe bepaalde industrieën door de aard van hun produkten over hellen. Engeland herovert afzetgebied Met de vrijheidszone is het echter, naar ?rï,.Van .d?I Mande'e "eest, de Kominlorm. zeer slecht gesteld, en wel, doordatI de Engelsen uit de „kleine blokkade wouden te Szeged asiel hebben van het continent", die wij door del gekregen. ZUIDSLAVISCHE OFFICIEREN UITGEWEKEN Volgens onbevestigde geruchten in Boedapest zijn er dertig tot veertig Zuidslavische officieren naar Hon garije uitgeweken naar aanleiding van de arrestaties van aanhangers Gisteren weer 3 doden Griekenland zal een klacht indie nen bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties naar aanleiding van de recente ongeregeldheden op Cy prus. Dit heeft de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Evangelos Averoff gisteravond in het parlement meegedeeld. In verband met de verslechtering van de toestand op Cyprus zal Enge land extra troepen naar het eiland zenden. Het ministerie van Oorlog maakte bekend dat bij wijze van voorzorgsmaatregel morgen een ba taljon van een parachutisten-brigade naar het eiland gaat Andere eenhe den worden voor eventueel vertrek gereed gehouden. Nieuwe botsingen Op Cyprus vonden gisteren weer ernstige botsingen plaats tussen Turkse en Griekse Cyprioten. In Ni cosia dreven Britse troepen met traangas een demonstratie uiteen. Dicht bij Nicosia kwamen in een ge vecht vyf Grieken om het leven. In de havenstad Famagusta moest de politie met traangas en gummiknup pels groepen vechtenden scheiden. Minstens dertig personen werden hier gewond. Brits plan Griekenland en Turkije bestuderen inmiddels het plan van Engeland voor de oplossing van het probleem - Cyprus. Het Britse plan zou de vol gende punten omvatten: 1. Zelfbestuur voor het eiland op het gebied van binnenlandse zaken gedurende een bepaalde periode. En geland zou zich de behartiging van buitenlandse zaken, financiën en ver dediging voorbehouden. 2. Aan het eind van deze over gangsperiode zou het plebisciet de toekomst van het eiland bepalen. De Britse militaire bases zouden gehand haafd blijven. KOSTUUMS en sportcombinaties OA. ook de bekende merken ASCOT en SANTEGA tegen RADICAAL VERLAAGDE PRIJZEN. Haarltmmmtraal 17 f Geen politiek voorlopig Het gehele noorden van Celebes is vrijwel gezuiverd van opstandelingen. Er zijn alleen nog concentraties re bellen in de Minahassa en het gebied van Bolang Mogondow, het uiterste noorden van het eiland, zo heeft het Indonesische persbureau Antara don derdagavond gemeld. Desondanks hebben vliegtuigen van de centrale regering gisteren op nieuw een aanval gedaan op Menado. Er werden bommen geworpen op de plaats zelf, op de haven en op het vliegveld. Ook plaatsen ten zuiden van Menado, Tondano en Tomohon, werden aangevallen. Generaal-majoor Nasoetion, chef van de generale staf van het Indone sische leger, heeft 1 -?paald dat er voorshands in geheel Indonesië geen politiek mag worden bedreven. Hij heeft echter de militaire auto riteiten gemachtigd deze bepaling .soepel" toe te passen, zodat de po litieke activiteit niet geheel behoeft te worden stop gezet, behalve in ge bieden waar militaire operaties zijn begonnen, aan de gang zijn of juist worden beëindigd. Nasoetions order werd uitgevaar digd om „alle krachten des lands te richten op het verslaan der opstan delingen en het stabiliseren van de algemene toestand'. DE HITTEGOLF IN INDIA Het aantal slachtoffers van de hit tegolf in het noorden van India na dert de 300. Bihar is het zwaarst ge troffen gebied met 250 doden. Hier en daar zijn temperaturen van 49 graden gemeten. Er wordt melding gemaakt van gebrek aan voedsel en drinkwater. In Ede is weer een ouderwets schaapsscheerdersfeest gebonden op de helde. - - .V -r f Plaatselijk nachtvorst In de algemene circulatie komt maar langzaam verandering. Op het westelijk deel van de oceaan bevindt zich voortdurend een depressie, die geleidelijk wat minder diep wordt Een langgerekt hog edruk gebied strekt zich nog steeds uit van de Azoren via de Noordzee naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Dit hogedrukgebied beheerst nu ook het weer in Nederland. Tijdens opklarin gen daalde de temperatuur vannacht aanzienlijk en kwam er nachtvorst voor. De kamende nacht zal er over het algemeen minder bewolking zijn dan de afgelopen nacht, zodat de kans groot is, dat er opnieuw plaatselijk nachtvorst zal optreden. Morgen zul len er zonnige perioden voorkomen, waarbij de temperatuur wat hoger zal worden. Dit nummer bef taai uit 12 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER Droog weer met zonnige perio den, maar ook enkele wolken velden. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. Wei nig wind. 14 Juni zon op 04.20; onder 21.01; maan op 02.44; onder 18.02. Hoogwaterstanden 14 Juni v.m. 1.25; n.m. 1.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. 16 C. STOCKHOLM half bew. 18 OSLO onbew. 20 KOPENHAGEN onbew. 15 ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN half bew. 15 AMSTERDAM zwaar bew. 13 BRUSSEL half bew. 14 LUXEMBURG zwaar bew. 14 PARIJS onbew. 19 BORDEAUX onbew. 20 GRENOBLE geheel bew. 22 NICE regen 21 BERLIJN half bew. 16 FRANKFORT zwaar bew. 15 MüNCHEN zwaar bew. 15 ZURICH onbew. 17 GENèVE licht bew. 19 LOCARNO licht bew. 25 WENEN geheel bew. 16 INNSBRUCK zwaar bew. 15 ROME half bew. 24 AJACCIO zwaar bew. 24 MADRID onbew. ALGIERS onbew. 25 Korreltje Sommige mensen koesteren haat omdat zij toch iéts moeten koesteren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1