Sassenheim huldigde Nederlands amateurkampioen P. van der Lans In Scheveningen wapperen hamer en sikkel Gespannen toestand op Cyprus De Veiligheidsraad zendt waarnemers naar Libanon Steunpunten van opstandelingen de Indonesische gebombardeerd Het A.N.W.B.-bestuur gaf zelf het voorbeeld DONDERDAG 12 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voorafgegaan door de r.k. harmonie „Adest Musica" reed gisteravond de Nederlandse titelhouder 50 km. met rijn ouders en verdere familie door de ge meente naar de grote zaal van hotel „Het Bruine Paard". Groot was de be langstelling langs de weg voor deze een voudige 17-jarige knaap. Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd. Toen de kampioen met zijn ouders, grootouders en verdere familie had plaatsgenomen, sprak de voorzitter van de wielervereniging Sassenheim en Om streken. de heer E. A. de Brie, een har telijk welkom tot de burgemeester en alle belangstellenden. Het verheugde hem, dat de vereniging na pas eèn half jaar bestaan, reeds een Nederlands kam pioen onder haar leden heeft. Hierna verkreeg de burgemeester het woord. Spr. was reeds meerdere malen bij de wielersport aanwezig, zij het dan om een schot te lossen of de bel te luiden. Hij feliciteerde Piet met het fraaie succes en betrok hierbij ook zijn ouders en grootouders. Het doet ons goed een nog zo jonge burger te bezitten, die de naam van onze gemeente een nog grotere beken'dheid geeft. Er stond in een groot dagblad „Sassenheim is er ondersteboven van". We weten dat je zelf heel bedeesd was toen je de over winningstrui over je schouders kreeg. Spr. wenste Piet nog veel succes en spoorde hem aan steeds dezelfde een voud te bewaren en met de tanden op elkaar zijn trui te verdedigen, niet al leen met de benen, maar ook met ver stand. De heer De Brie feliciteerde Piet met zijn kampioenschap en bood hera na mens de vereniging en donateurs een prachtig polshorloge met inscriptie aan. Diverse schriftelijke felicitaties waren binnengekomen van verenigingen, ver gezeld met geschenken. De heer H. van Veelen sprak namens de supportersver. „De Achtervolger" uit Sassenheim. Hij verwachtte nog meer van Piet te horen. Spr. overhandigde hem een couvert met inhoud voor aan schaffing van materiaal. Hierna kwam Piet zelf voor de micro foon (men ziet hem hier op de foto) en zeide dit veel moeilijker te vinden dan een racestuur te hanteren. Hij dankte allen die hem hadden geholpen en beloofde zijn best te doen. Nadat allen Piet persoonlijk hadden gelukgewenst, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Twee jaar amateur Piet is pas goed twee jaar bezig met zijn hobby. Toen hij geslaagd was aan de ambachtsschool, kreeg hij als belo ning voor zijn machinebankwerkersdi ploma een racekarretje. Al spoedig werd hij ingeschreven als adspirant van de ren- en toerver. „De Bollenstreek". Her man Slingerland, een oude rot, leerde hem hoe hij moest fietsen. De successen waren nog niet groot, maar hij werd steeds sneller en geraffineerder. Zijn eerste overwinning was de „Ronde van Uithoorn" als nieuweling en werd toen winnaar van „Criterium-Fruitmarkt" in Den Haag. Toen de nieuwe vereniging „Sassenheim en Omstreken" werd op gericht, trad Piet ook toe en werd spoe dig clubsprintkampioen. Maar hij wilde meer bereiken en vroeg aan de KNWU „Kan ik ook bij Arie van Vliet op zijn sprintschool komen?" Het gelukte. Enige weken snorde hij 's avonds over de Stadionbaan en Arie zag er wel heil in en die weet wat fietsen is. Ravage door explosie van oliedestillator Dinsdagavond plm. kwart voor zeven is een van de katallisators van de verenigde oliefabriek te Zwljn- drecht ontploft. De ontploffing richtte grote schade aan. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Foto: een overzicht van de ravage. Rusland onthield zich De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal een groep waarne- hafen zijn krachten te beproeven. Met mers naar Libanon zenden. De Vei- zijn plaatsgenoot Arie van Houwelingen en de bekende renners Joop Kaptein, Mees Gerrits. Harry Molenijzer, Jan Buis zal Piet v. d. Lans de Nederlandse kleu ren verdedigen. Er worden sprint, ach tervolging, ploeg wedstrijden, koppel- en afvalritten gehouden. Allen gaan onder leiding van hun leermeester Arie van Vliet. We wensen hun veel succes toe! ligheidsraad nam gisteren een Zweed se resolutie van deze strekking aan met tien stemmen voor en een ont houding (de Sowjet-Unie). De Russische ambasadeur Sobolef verklaarde dat hij niet zijn veto over het voorstel om waarnemers te zen den had uitgesproken, omdat noch Sinds enkele dagen ver toeft in ons land en om precies te zijn: z*n bed staat in Scheveningen een Russische maarschalk. Het is niet zo maar een Russische maarschalk zoals er in de So wiet Unie twaalf in een dozijn gaan. neen. het is een hoofdmaarschalk en buitendien nog opper ste chef van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot. Deze kaalhoof dige Rus is de 58-iarige P. F. Zjigaref. Hii is hier aan het hoofd van een delega tie in Nederland om te praten over een luchtlijn van Schiphol naar Moskou. De hoofdmaarschalk wordt met de meeste égards be handeld. Op zijn hotel, het Scheveningse Palace-hotel, wappert de vertrouwelijke rode vlag met hamer en sikkel en er wordt meer aandacht aan hem besteed dan aan ziin Nederlandse geestverwanten in de Sta ten Generaal. Het is wel duidelijk: er valt voor de Nederlanders iets te halen. En het is allemaal al zo'n beetje in kannen en krui ken. De hoofdmaarschalk heeft enkele woorden gezegd over 't toekomstige lucht verkeer tussen ons land en de Sowjet-Unie. Hij was niet bijzonder spraakzaam, maar het is toch wel zeker, dat er voorlopig twee maal per week een vlucht wordt gemaakt, waarbij het na tuurlijk uitgesloten is. dat passagiers de piloten met een revolvèr dwingen van de gebruikelijke route af te wijken, zoals op som mige lijnen met betrek tweede vlucht van de week zal dan door een K.L.M.- machine worden gemaakt. Het is helemaal niet uitge sloten, dat de frequentie uitgebreid wordt als er voldoende mensen zijn. die naar Moskou willen. Ne derland komt wel een beetje achteraan met ziin verbinding met Moskou. België vliegt er al een tijdje op en de Finnen en Oostenrijkers b.v. doen het nog veel langer, maar ia. die basis van wederkerig- Ter ere van de toekomstige luchtlijn Amsterdam - Moskou king tot de landen achter het IJzeren Gordijn wel eens het geval is. Het zal niet zo lang du ren, of de imposante Tu- polef 104 (het Russische neusje van de zalm) zal op Schiphol landen, zo zegt de heer Zjigaref, en de heid moet er ziin, he? I>e nieuwe luchtlijn zal niet over West-Duits land mogen voeren, maar via Kopenhagen. Flauw van de Duitsers, vond de maar schalk, maar een voor zichtig peilen in de rich ting van een route met het Verre Oosten over Si berië leverde een inder haast opgetrokken gordijn tje van geheimzinnigheid op. „Er moet hier maar eens flink over gepraat worden", zei de baas van de Aeroflot, „maar a pro pos, uw K.L.M. mag toch ook niet over de V. S. vlie gen"?, was de spitse weder vraag van de Rus. Verder bleek, dat hii veel bewondering had voor de K.L.M. en ook ons land vond hii, zó. gelijk dat bij toeristen te zeggen gebrui kelijk is. Enfin, we kun nen nu onze horizon ver leggen in oostelijke rich ting; de Rus is niet zo on doordringbaar als hii er vaak uitziet. De besprekin gen zijn nog aan de gang. maar aan de K.L.M. zal het niet liggen als er geen resultaten worden geboekt. We hebben zo'n vaag idee. dat de Rus in Den Haag aan het dicteren is. Als het moet. waaien er mor gen tien hamers en sikkels boven het Scheveningse strand: als het maar wat oplevert de Verenigde Arabische Republiek, noch Libanon er bezwaren tegen had den geuit. Uit Libanon werd later echter ge meld, dat de Libanese regering vindt dat de resolutie niet ver genoeg gaat Zij wil een duidelijke veroordeling van de Ver. Arabische Republiek. Hammarskjoeld, de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, deelde mede, dat vandaag reeds en kele deskundigen van de bestands organisatie te Jeruzalem in Libanon kunnen zijn. Het eigenlijke toezicht zal worden uitgeoefend door een commissie van drie personen onder leiding van een Noors generaal. De „belanghebbende partijen" heb ben hun goedkeuring gehecht aan een voorstel van secr.-generaal Ham marskjoeld, om de naa. Libanon te zenden groep waarnemers samen te stellen uit vertegenwoordigers van Noorwegen, Ecuador en India. Geen Korea van Midden-Oosten Het besluit van de Veiligheidsraad om een groep waarnemers naar Li banon te zenden wordt door de „New York Times" beschouwd als een suc ces van de Veiligheidsraad. Het blad is van mening, dat hierdoor het ge vaar, dat Libanon het „Korea van het Midden-Oosten" wordt, voorlo pig is afgewend. Stijf en stram Na hier - dan daar? Neem Krnschen en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiverheden geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze af gevoerd langs natuurlijke weg (Advertentie) Groot stijlvernieuwer Eduard Verkade wordt tachtig jaar Een van de drie grote Nederlandse toneelhervormers Roy aards Van Dalsum en Verkade - viert op 15 juni zijn tachtigste verjaardag. Terwijl Van Dalsum zich nog volop aan het toneel geeft, is de jubilaris van zondag. Edu ard Verkade, tien jaar geleden reeds uit het gezicht van het toneelminnend publiek verdwenen. Meer nog dan speler heeft Verkade zijn reputatie te danken aan zjjn kwa liteiten van toneelleider en regisseur en zijn invloed is zelfs thans nog merkbaar. Hij is de grote voorvech ter geworden van een intelligent symbolisme, dat zich vooral heeft ge uit in de regie en decorbouw. Verkade heeft veel met amateurs gewerkt. Hij was van mening, dat ar tistiek inzicht in de opzet van een stuk en de werking van een revolu tionaire stijlvernieuwing belangrijker waren dan routine of vakkennis. Op deze manier kregen vaak ombekende mensen belangrijke rollen. Beroemd is zijn eigen vertolking van Hamlet geworden, welke rol hij tot gTote perfectie wist op te werken. Britse maatregelen In de Turkse wijk van Nicosia is gisteren een Griek doodgeschoten en bij gevechten tussen Grieken en Turken in Limassol zijn minstens vijftien mensen gewond geraakt. In de Turkse wijk van Nicosia zijn verscheidene gebouwen, waaronder een oude kerk en winkels van Grie ken, in brand gestoken. De brand weerlieden werden door Turken bij hun werkzaamheden gehinderd. Bisschop Anthimos van Kitium, het waarnemende hoofd van de Griekse Orthodoxe Kerk op Cyprus, heeft de algemene secretaris van de V.N., Hammarskjoeld, telegrafisch om interventie verzocht. Hij noemde de toestand op het eiland ondraag lijk en een gevaar voor de vrede in het oostelijk deel van de Middelland se Zee. Hij klaagt over „voortdu rend vandalisme van de Turken" en „onverschilligheid van de veilig heidstroepen". Op het ogenblik patrouilleren tien duizend man Britse troepen over het eiland, vooral in de dorpen en ste den. Volgens een verklaring van het regeringsgebouw in Nicosia zul len de veiligheidsmaatregelen nog verscherpt worden en de avondklok ken als beschermingsmaatregel voor lopig gehandhaafd bljjven. Afgelaste feestelijkheden. De openbare feestelijkheden, die die vandaag op Cyprus zouden wor den gehouden ter viering van de of ficiële verjaardag van koningin Eli zabeth van Groot-Brittannië, zijn af gelast in verband met de gespannen toestand op het eiland. Alle verloven der Britse veilig heidstroepen zijn ingetrokken, de veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt en publieke vermakelijkhe den en openbare vergaderingen zul len tot een minimum worden be perkt. Op Noord-Celebes Vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht hebben gedurende drie dagen verscheidene steunpunten van de opstandelingen in Noord-Celebes, waaronder Menado en het gebied van Djailolo op het eiland Halmaheira aangevallen en gebombardeerd. Dit is woensdagavond in een communiqué van de Indonesische luchtmacht be kendgemaakt. Een aantal belangrij ke militaire objecten en installaties in het aangevallen gebied werden vernield. Gedurende de eerste aanval op 8 juni werden twee schepen en een motor-prauw van de opstandelingen in de oceaan-haven Bitoeng op Noord-Celebes vernield; op 9 juni werd de plaats Air Madidih ten zui den van Menado, de plaats Tondano en het vliegveld Tasoek gebombar deerd. Gedurende de aanval werd de krachtcentrale van Tandango vernietigd. Op dezelfde dag deden vliegtuigen van de luchtmacht aan vallen op versterkingen van de op standelingen in de omgeving van Menado en Djailolo. Op 10 juni werd de haven Bitoeng opnieuw aangevallen. Bij deze aan- val werd een aantal opslagplaatsen en werkplaatsen in de haven ver nield. Op 10 juni werden voorts twee barakken van de opstandelingen- strijdkrachten in Air Madidih en het vliegveld van Menado, Mapanget, het vliegveld van de plaats Tondano en de haven Kema gebombardeerd. Alle regeringsvliegtuigen keerden veilig op hun bases terug, aldus het communiqué. Eilandjes bezet Gecombineerde troepen van de centrale Indonesische regeringsstryd- krachten hebben op 1 juni j.L stra tegisch gelegen eilanden bij de Mi- nahassa in Noord-Celebes bezet, waaronder Talise en Lembeh, zo is eerst thans officieel te Djakarta mee gedeeld. De landingstroepen hadden de opstandige bezettende eenheden vernietigd en vele gevangenen ge maakt. Rebellen uit de haven Bi toeng hadden vier dagen later een tegenaanval op het ervoor gelegen Lembeh gedaan, maar waren de vol- fende dag met verlies van vijftien oden teruggedreven. De regerings troepen betreurden slechts twee do den. Een eenheid onder Soemoeal was in een hinderlaag gelokt en uit een gedreven. Twee beelden die kennmerkend zijn voor de nu 75 jaar oude ANWB: links twee „dapperen" met hun hoge, logge velocipedes op een bospaadje, rechts de snelle, correcte wegenwachter van tegenwoordig op de beton nen autosnelweg. De fietsers zijn de heren Edo Bergsma (van 1884 t/m 1937 voorzitter van de bond en een van de oprichters) en S. Beekkerk (adjunct-secretaris en eerste redacteur van de „Kampioen").

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7