Huize Lievendaal bereidt zich voor Duitse viskotter op Noordzee overvaren 15 Juni Vader in ieders gedachte.... RHHa PeekjCloppenburg Emigranten priester gewijd Franse onderscheidingen voor Rotterdamse burgers Spaans als facultatief leervak aan de U.L.O. DINSDAG 10 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Huize Lievendaal" in Utrecht, het door mevrouw De Monchy bewoonde huis, waarin H.K.H. Prinses Irene in september as. haar intrek zal nemen in verband met haar studie in de Domstad, ondergaat op het ogenblik een grondige restauratie. In het in 1863 gebouwde pand wordt centrale verwar ming aangelegd, de tuinaanleg wordt gewijzigd en er wordt in moderne kleuren geschilderd. De foto toont arbeiders aan het werk. De 4 opvarenden binnen IV2 uur geheel berooid Gistermiddag heeft de 400 ton gro te Duitse kustvaarder „Osiris" vier geredden van de aanvaring nabij Ter- schellingerbank aan wal gezet in lJmuiden. Het was het voorlopige slot van een scheepsramp, die zich gisternacht binnen anderhalf uur vol trok. De coaster overvoer op een vrij ruwe zee maar bij helder zicht de 154 ton metende viskotter S.O. 74 „Zu- kunft" waarna dit schip is gezonken. De „Osiris" heeft de vier opvaren den moeten overnemen toen bleek dat de kotter het niet langer hield en zoveel water maakte dathij ach terover in de Noordzee kantelde. Schipper Emil «Topping uit Hücken- dorf bij Kiel bleek bij aankomst in lJmuiden de schok nog lang niet te bo'-en te zijn toen men hem om na dere bijzonderheden vroeg van de oorzaak van de ramp, bleef hij zijn tranen niet meester. Hij kon slechts vertellen, dat het een zware slag was die zijn kleine vennootschap vijf reders-eigenaren oefenen samen vis serij op de Oostzee uit had getrof fen. Matroos Gotfried Bruhn van de „Osiris", die tijdens de aanvaring de wacht hid, s? ner. met de 27-jarige kapitein Hans Ludwig Flügel wist zich de toedracht nog precies te her inneren. Toen de „Osiris" met een deklading hout, bestemd voor Frank rijk, tegen een uur vannacht in de koers west het lichtschip Terschel- lingerbank passeerde, zag hij achter de kustvaarder een toplicht, dat zijn schip aan stuurboord passeerde. Dit bleek toe te behoren aan de kotter, die kennelijk wilde passeren. Op dit moment, dit is althans de verkla ring van de schipper, moet het stuur van de totter zijn vastgelopen, waar door de visser zijn eenmaal begon nen bocht bleef vervolgen en dwars voor de kustvaarder trecht kwam. Deze ramde het vissersscheepje met volle kracht in de middenscheeps waardoor er een groot gat ontstond en de „Osiris" aan de steven werd beschadigd Onmiddellijk werd met volle kracht achteruit gegeven, zodat beide schepen los van elkaar kwa men en de toestand zag er daarna nog niet eens zo hopeloos uit. De wa terdichte schottén op de „Zukunft" hielden het en de motor bleef draaien. Schipper Jopping achtte het dan ook niet nodig zijn drie mensen over te geven op de „Osiris" maar accep teerde wel een sleeplijntje, dat na enige vergeefse pogingen het con tact tussen de beide schepen tot stand bracht. Anderhalf uur lang heeft de hout boot de „Zukunft" daarna over de woelige zee gesleept, maar toen werd de situatie precair en de mensen kwamen over. Tenslotte moest men aanzien hoe de gehavende kotter steeds verder weg zonk en daarna achterover in de Noordzee ver dween. Op de foto zien we schipper Emil Jopp van de „Zukunft", die een lid van de marechaussee het doorweekte scheepsjournaal toont. Verder zien we v.l.n.r. de geredde matrozen Har ry Piekent, Willy Boetuan en Erhard Jannink. WÊtÊmÊmBÊKtÊÊÊÊKÊÊmÊmmm en.... extra feest met een practisch cadeau van P C Vader elko dog lip-fop verzorgd In een „Adelborst" shirt von super- kwaliteit, krimpvrije no-iron poplin. Strijken overbodig I Een P C merkshirt voor een verrassend loge 12.50 prijs 8 stuks 23." Orlon Pullovers In zonnige Coprl kleuren, ge- enakkelijk wosbaar, snel droog. "ICS Ongekend lage prijs I U Cravatta Campïone Originele Italiaanse dessins In 0 95 meesterlijke kleuren C.% Tulpenserie Exclusieve collectie In attractieve Q 95 cadeauverpakking da Terylene De wonderveze! met de Ideole eigenschappen:Kreukvrij,wosboor, A 90 duurzaam I Een nieuwe mode in Ankiets Als eerste In Nederland brengt P C thans stretch-nylon ankiets, vervaardigd van meerkleurige garens in een rijk multi colour effect. 'Jzersterk, Q 95 snel gewassen-zó droog U/ele&tmoctecteatie} - PiG* top/AeJhzties 5000 militairen in „Cross Country" Onderdelen van de parate 4e divi sie zullen binnenkort in de samen stelling van een gevechtsgroep ge durende vijf dagen op verschillende wijzen worden geoefend in een gebied dat zich uitstrekt van Oirschot over Arnhem tot Elspeet. Deze oefening de omvangrijkste die in Nederland mogelijk is heet „Cross Country".' De oefening zal tweemaal worden uitgevoerd, eerst van 23 tot en met 27 juni door de 11e gevechtsgroep daarna van 7 tot en met 11 juli door de 4i2e gevechtsgroep. Elke gevechts groep bevat drie bataljons infanterie en een aantal ondersteunende onder delen. De totale sterkte van de deel nemende troepen is circa 5.000 man. De oefeningen worden geleid door de commandant van de 4e divisie. Zondag is in Toronto de eerw. heer H. Döpp priester gewijd; op 27 juli wordt in Melbourne A. P. Guelen ge wijd. Beiden behoren tot uit Neder land geëmigreerde gezinnen. M.O.-studies aan Utrechtse universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht worden pogingen in het werk gesteld om in samenwerking tussen de cen trale opleidingscursussen en de uni versiteit, te komen tot een avond cursus voor de natuur- en scheikunde akte (voor wiskunde is deze er al), die de normale universitaire studie zoveel mogelijk benadert. Zoals bekend bestaat reeds enkele jaren de mogelijkheid van een uni versitaire opleiding voor deze acte biologie. In oktober 1967 zijn daarbij gekomen de opleidingen voor de ak ten wiskunde MO-A en MO-B, na tuur- en scheikunde MO-A, natuur kunde MO-B en scheikunde MO-B. Ook studie voor de akten Duits MO-A en MO-B is reeds mogelijk. Evenals elders wordt ook in Utrecht een keuze gedaan uit de bestaande colleges en practica, die dus overdag worden gegeven. Niettemin is het mo gelijk naast een gedeeltelijke dagtaak te studeren. Natuurlijk verlengt dit wel de studie. De ambassadeur van Frankrijk In ons land, baron De Beauverpier, heeft maandag op de Franse ambassade aan enige verdienstelijke Rotterdamse autoriteiten onderscheidingen uitgereikt. We zien de ambassadeur hier temidden van de onderscheidenen: links de heren M. V. H. de Monchy, president directeur van de Holland- Amerika lijn (die commandeur in het Legioen van Eer werd) en M. N. Th. Koolmans, directeur van de Rotter damse haven (die officier in het Legioen van Eer werd). Rechts van de ambassadeur de heren M. A. C. W. Beer man, president van de Stichting Havenbelangen Rotterdam (die het officierschap verkreeg) en W. F. T. Hun ger, secretaris-generaal van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, die ridder in het Legioen werd. Wijziging onderwijswet 1920 Mede naar aanleiding van de be spreking met de vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschap pen op 4 juni j.l. heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen gemeend in het ontwerp van wet tot wijziging van de lager onderwijswet 1920 nog enige wijzi gingen ie moeten aanbrengen. In 't ontwerp van wet tot wijziging van de kweekschoolwet is bij nota van wijzigingen voorgesteld een akte Spaans l.o. in het leven te roepen vooral ter wille van die onderwijzers, die naar de West emigreren, waar het zeer op prijs wordt gesteld, dat de leerkrachten enige bevoegdheid voor deze taal bezitten. In verband hier mede acht de minister ook het op nemen van het vak Spaans in de lager-onderwijswet 1920 noodzakelijk. Door deze wijziging zal het mogelijk worden aan scholen voor uitgebreid lager onderwijs het vak Spaans als facultatief leervak aan het leerplan toe te voegen. Dit deelt de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen mede in een tweede nota van wijzi gingen aan de Tweede Kamer. De in het voorlopige verslag der Tweede Kamer gemaakte bezwaren tegen het stellen van een maximum aantal lesuren van vijf per dag voor het gewoon lager onderwijs, die in het bijzonder betrekking hadden op zeer kleine scholen, heeft de minis ter aanvankelijk niet kunnen delen. Nader is hem echter gebleken, dat zich met name bij het gymnastiek onderwijs toch moeilijkheden zouden kunnen voordoen. Door het gebrek aan vakleerkrachten en vaklokalen is het in sommige gemeenten nood zakelijk het gymnastiekonderwijs te geven voorafgaande of aansluitende aan de normale schooltijden. In ver band hiermede heeft de minister als nog gevolg gegeven aan de in het voorlopig verslag gedane suggestie om de inspecteur een bevoegdheid Geen wethouder-onderwijzer. Bij de wet van 12 maart 1958 is de mogelijkheid geopend, dat onder wijzers bij het bijzonder lager onder wijs worden gekozen tot lid van de gemeenteraad. Ten aanzien evenwel van een on derwijzer-raadslid, die een benoeming tot wethouder aanneemt, waarvoor ingevolge de lager-onderwijswet 1920 de toestemming van Ged. Staten is vereist, indien deze functie naast het beroep van onderwijzer wordt uit geoefend, is een non-activiteitsrege ling onontbeerlijk, althans in die ge vallen, waarin naar het oordeel van Ged. Staten de omvang van de werk zaamheden als wethouder de uit oefening van beide functies naast elkaar niet toelaat. De 6-jarige Dini Reigersberg uit Alkmaar wordt sinds zaterdag middag vermist. De politie heeft het water van het Noordhollands Kanaal in de omgeving afgedregd, het na- sporingswerk is nog niet ten einde. Zilveren feest StFranciscusgroep", Leiden Niet met beide benen op de grond? Verkenners van de „St. Franciscus- groep" van de Harte- brugparochie gaven een gymnastische demon stratie tijdens de vie ring van het zilveren feest, die gisteravond in het St. Antonius Club huis te Leiden gehouden werd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5