DUINSTREEK Economische structuur en stede- bouwkundige problemen van Lisse Raad van Warmond besloot tot omwerking van poldergrond DINSDAG 10 |UNI_ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KATWIJK BLOEDDORSTIGE HOND De bewoners van de Noord wij ker- weg te Katwijk a. d. Rijn werden dezer dagen gedupeerd doordat een bloeddorstige hond een aantal kui kens had doodgebeten. De identiteit van de hond is nog onbekend maar de politie tracht te weten te komen wie de eigenaar is. Diefstal. Bewoners van het Mo- lenblok en idem van Katwijk aan Zee hebben dezer dagen ongewenst bezoek gehad van een duivendief. Bij een van hen was zelfs de deur van de duivenzolder opengebroken. Eén der dieren is terug komen vlie gen maar zonder het adres van zijn „nieuwe baas". Uit raam gevallen. In een on bewaakt ogenblik is een kindje van een der badgasten, wonende in de Drieplassenweg, op de vensterbank gekropen en uit het raam van de eerste verdieping gevallen Het kind kwam op de tegelbestrating voor de woning terecht en moest zwaar ge wond naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden vervoerd waar het intussen is overleden. Kijk uit. De politie heeft de laatste dagen nogal processenverbaal moeten opmaken tegen wielrijders die reden zonder achterlicht. Men neme er nota van dat iedere over treder van dit voorschrift zonder voorafgaande waarchuwing wordt ge verbaliseerd Raadsziting. Donderdagavond a.s. om half 8 komt de raad in open bare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn o.a.: onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden; voorstel tot het uittrekken van een crediet van ƒ40.000 voor het aanleggen van gas-, water- en electriciteitsleidingen /ten behoeve van de chr. technische school aan de Nieuwe Duinweg; voorstel tot het verlenen van krediet voor ver betering van het tracé van de Jan van Brakelstraat ad. ƒ9130; voorstel tot het verlenen van een subsidie over 1957 aan de Kruisverenigingen; voorstel tot het verlenen van een subsidie ad. 19 over 1957 aan de vereniging tot uitzending van zwak ke Katwijkse kinderen. De Pan. Op een vraag van de heer H. J. Grimbergen omtrent het nog niet aansluiten aan het water- leidingnet van de buurtchap „De Pan" merken B. en W. thans op, dat uitwerking van dit plan was gestag- neerd. Dit jaar zal in elk géval aan sluiting werkelijkheid worden. Bestratings- en grondwerken. Door de direkteur van Gemeente werken is namens B. en W. aanbe steed: Het verrichten van bestratings en grondwerken op de Boulevard en het Industrieterrein, alsmede het aanleg gen van een oeververdediging langs het Industrieterrein; beide werkter reinen gelegen in Katwijk aan Zee. Behoudens goedkeuring door Ged. Staten van Zuid-Holland. De raming was 65.000. Er waren 14 inschrijvers welke hun bedragen van hoog naar laag als volgt opgaven: Aann. Mij. Broerse, Amsterdam, ƒ77.000; J. M. Samson, Oegstgeest, 74.140; fa. Smallegange; Haarlem, 67.600; D. de Rooy, Badhoevedorp, 65.400; G. Hulsebos, Bloemendaal, 64.000; A. v. d. Voorden, Amstelveen, 63.900; A. Hogenboom, Rijpwete- ring, ƒ63.400; fa. H. Bunschoten en Zn., Noordwiik, ƒ60.000; fa. Vleland, Wassenaar, 59.448; J. Stam, Voor schoten, 56.400; Vissers Wegenbouw, Sassenheim, 55.700; C. A. Lange- veld, Alphen a. d. Rijn, 55.700; A. Th. Stuifzand, Leiden, 54.450; A. J. Vessies, IJmuiden, 51.700. De gunning is aangehouden. Ophalen Huisvuil De directeur van gemeentewerken maakt bekend, dat morgen (woens dag 11 juni a:s.) geen huisvuil zal worden opgehaald. (Advertentie) KATWIJK AAN DEN RIJN Gevonden voorwerpen grijze ceintuur, diverse handschoenen en wanten, klein geldbedrag; 6 porte- monnaies met inhoud, rode autoped, sjaaltje, doos inhoudende pakken soda, damesvulpenhouder, damesvest bril, zak met wasgoed, ijzeren ket ting, hamer, schroevedraaier, 2 rin gen met sleutels, plamuurmes, zak doek, 2 muntbiljetten van 1. wollen lap, pakje inh. bandafne mers en schroefsleutels, belichting meter, priem, kindermuts, scheerap- paraat, dasklem, kinderschepje, 2 ballpoints, donkerkleurig windjack, wollen babymutsje, kinderjurkje, bankbiljet van 10.—, plastiek kin dertasje met klein geldbedrag, 2 muntbiljetten van 2.50, lederen tas, inh. een pyamabroek, 2 bankbiljet ten van 10.—, huisdeursleutel, uit laat van bromfiets, bankbiljet van 10.rood wollen jongensvest, re genjas, heren polshorloge. Inlichtin gen dagelijks van 5 tot 6 uur nam. aan de politiepost Rijnstraat. KATWIJK AAN ZEE Ouden van dagen. Vandaag ma ken de ouden van dagen hun jaar lijkse autotocht. Een verrassing is dat de bejaarden hedenavond bij de bin nenkomst in de gemeente in de om geving van het gemeentehuis door het Tambours- en Pijperkorps wor den ingehaald en naar het Jeugdhuis aan de Voorstraat worden begeleid. NODRDWIJKERHQUT Reconstructie Langevelderweg Door de direkteur van gemeente werken is namens B. en W. het re construeren van een gedeelte van de Langevelderweg gegund aan de fir ma H. A. en A. H. van Denzen te Noordwijkerhout voor 10.522. N00RDWIJK Bouwkas woningen Naar wij uit goede bron vernemen ligt het in het voornemen om in september van dit jaar een begin te maken met de bouw van enkele woningen voor spaarders aangesloten bij de Bouw kas der Nederlandse Gemeenten. Als de wintermaanden de eventuele bouw niet stagneert kupnen deze woningen medio april 1959 betrok ken worden. Deze woningen zullen dan gebouwd worden aan de St. Je- roensweg, van de Mortelstraat en Boerenburgerweg. Gemeentesecretarie Vrijdag 13 juni a.s. zullen de gemeente-secre tarie en het kantoor van de gemeen te-ontvanger gesloten zijn. De amb tenaar van de burgerlijke stand houdt deze dag voor dringende aan giften zitting ten raadhuize van 11 —12 uur. H. Vormsel Door de bisschop van Rotterdam zal a.s. zondag 's avonds te 7 uur in de parochiekerk van de H. Jeroen, het H. Vormsel worden toegediend aan de volwasse nen van het gehele dekenaat Noord- wijk. Op maandag 16 juni worden de kinderen van de parochie gevormd en wel om 9 uur de jongens en meisjes wier namen beginnen met de letters LZ. SASSENHEIM Huldiging Piet v. d. Lans. Mor genavond zal onze plaatsgenoot Piet v. d. Lans, die verleden week Ned. kampioen op de baan werd, worden gehuldigd. Belangstellende worden om 8 uur in de zaal zan „Het Bruine Paard" verwacht. Deze avond geen training. Uitsla gen van de tijdrit van zondag over 33 km. 1. Henk v. d. Zwet; 2. Henk de Boer; 3. Gerard Waasdorp; 4. Ton v. Dorp. A.s. zaterdag rijden G. Waasdorp en H. de Boer in Delft. Zondag ontmoeting in de Haarlem mermeer. De Blauwband. Wedvlucht met oude" duiven vanaf Noyon (Fr.) 313 km, in concourt 102 duiven, los 11 uur, aankomst eerste 2.17.40, snelheid 1585 m.p.m., laatste duif 2.51.12, snel heid 1372 m.p.m. Uitslag: L. de Rid der 1, 11; L. J. Drost 2, 3, 7; C. J. Overweel 4; W. v. d. Krogt 5, 14, 19, 20; H. J. Krom 6, 8, 9, 16, 23; W. v. d. Zwart 10, 21. Geb.: Antonius Adrianus Johannes z. v. A. Knegt en A. J. Sn el der waard; René Paul z. v. G. Wijntjes en W. A. Nieuwkoop; Sophia Antonia Alber- dina d, v. J. Bartelds en S. A. H. J. van de Water; Gerardus Adrianus Hendricus Maria z. v. H. L. J. Brou wer en M. van der Meij; Ferdinanda Antonia Maria d. v. L. J. Verhaegen en E. M. C. Augustinus; Ronald Pe trus Maria z. v. A. C. J. van Reijsen en P. J. C. Damen. Getr.: J. J. Wassenaar, 24 jr en M. J. Schreuder 23 jr. Overl.: G. A. M. de Haas, 3 maan den. Gisteren is in het rusthuis Sint- Bavo te Heemstede de oud-pastoor C. F. J. Berkemeyer in de leeftijd van 71 jaar overleden. De overledene is van augustus 1928 tot januari 1931 kapelaan van de St. Petrusparochie te Leiden geweest. Daarna was hij pastoor te Texel en vervolgens te Haarlemmerliede. In 1953 kreeg hij eervol ontslag. VOORHOUT Kerkbollenveiling Parochianen van Voorhout, reserveer uw donder dagavond a.s. om present te zijn op de jaarlijkse „Bollenveiling" te hou den in het Parochiehuis. Dit jaarlijks terugkerende „feest" is een evene ment wat allen mee moeten maken. Het is een gezellige bijeenkomst, waar voor ieder iets te koop is. Voor het gekochte heeft men crediet tot I nov. a.s. Ook de dames zijn wel kom. Dus a.s. donderdagavond een gedrang voor de deur voor een goede plaats. Raadsagenda Vrijdag 13 juni a.s., 's avonds 8 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. De korte agenda bevat slechts II punten, waarvan o.a. een voorstel om van mevr. J. Vester-Hoogduin vier woningen, Her nstraat 128, 130, 132, en 134 aan te kopen. VOORSCHOTEN Raadsagenda. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare bijeenkomst bijeen ge roepen op vrijdag 13 juni a.s. om 8 uur. In behandeling komen o.a. de navolgende agendapunten: Ziektekos tenvoorziening van het gemeenteper- soneel. Aanschaffing van leemidde- len ten behoeve van het godsdienst onderwijs op de openb. lag. scholen. Het aangaan van een vaste geldle ning van 250.000,Benoeming van een onderwijzer aan de openb. u.l.o. Vacantieregeling via de Winkelslui tingswet voor de kruideniersbedrij- ven. Idem voor de bakkersbedrijven. Beschikbaarstelling van een crediet van 42.450,voor aanleg en verbe tering van de verlichting van de Wijngaardenlaan enz. Uitbreiding van de gasberging ter plaatse kosten 77.500,Wijziging van de leve ringsvoorwaarden voor gas, water en electriciteit. Hers elwerkzaamheden aan de woning van het nieuwe poli tiebureau aan de Leidseweg 1.750. B.B. GEEFT TEKST EN UITLEG. In een persconferentie gaf de BB afd. Voorschoten tekst en uitleg van de stand van zaken en van haar acti viteiten ter plaatse. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven sprak het woord van welkom tot de leden van de raad, de heer Gerth van Wijk, hoofd van de Kring, mr. S. A. C. Begeer hoofd- van de BB voor de bedrijven. Daarna gaf de burgemeester een overzicht. Uit gaande van het feit dat een eventuele oorlog een drukknopoorlog zal zijn en een mobilisatietijd niet meer zal worden toegestaan heeft de BB haar aandacht gericht op verbetering van de melding. Rond 80 pet. van de be drijven die daartoe wettelijk ver plicht zijn heeft de organisatie ter hand genomen. 9 Noodkachters be haalden het diploma E.H.B.O. Er werden 43 cursusavonden gegeven en het aantal blokoefeningen bedroeg 17. Voorts werd er mee gedaan aan oefening van de Opruim en Reddings dienst te Leidschendam met als re- sultaat dat bij wedstrijd een 1ste j prijs werd behaald. Voor het eerst was de B.B. werkelijk opgetreden bij de brand op de Papelaan toen de kis tenfabriek van de heer P. Steyn door brand werd verwoest. De wervings actie had tot resultaat dat thans de sterkte van de BB ter plaatse is opgevoerd tot 80 pet. van het plan. Benodigd aantal mensen 196. Aan wezig 158. En nu de plannen voor het a.s. seizoen. Naast de voortzetting van de theoretische en practische scholing van de noodwachters volgt de practische bekwaming van de le den der Bedrijfszelfbescherming. Een bescheiden propaganda onder de Voorschotense ingezetenen. Deelna me ook van blokploegen aan krings gewijze competities. Tot slot van zijn uiteenzetting dankte de burgemeester alle noodwachters, BB-mensen van hoog tot laag, instrlcteurs, organisa toren van oefeningen, dienst en blok hoofden en ploegcommandanten en reserve rijkspolitie voor hun geheel belangeloos verrichte werk. Hierna gaf mr. S. A. C. Begeer sprekende namens de Voorschotense bedrijven in de BB een uiteenzetting van de stand van zaken. Spr. kon melding maken van het feit, dat o.a. de Nefaboline en de Zilverfabriek ieder een eigen brandweerploeg be zitten. I.K.I., Esta, Englebert bezit ten een ploeg van vier man. De PTT heeft uit eigen beweging een ploeg van 5 man samengesteld. Het kinder tehuis Nieuw Voordorp beschikt over een ploeg van 8 man. En de Zusters Dominicanessen hebben een verzorgingsploeg van 4 man. De cur sussen waren tot nu toe theoretisch, maar binnenkort wordt dit meer practijk. De heer Gerth van Wijk hield hierna nog een korte beschou wing over dè z.g. A.B.C.-theorie. Zaterdag a.s. vindt te Voorschoten de grote slotoefening plaats welke om 3 uur begint, 's Avonds is er dan een grote bijeenkomst in het Cultureel Centrum met demonstratie en film. Geslaagd Te Amsterdam slaagde voor 't examen „Tandartsassistente* mej. A. J. van der Hulst, alhier. ZOETERMEER Aanbesteding woningwetwoningen Het Stedebouwkundig architec tenbureau van Ir. Wissing te Baren- drecht heeft, namens B. en W. open baar aanbesteed: het bouwen van 15 woningwetwoningen aan het Wilgen plein. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: J. L. Bur gets, Hilleg rsberg 262.300; W. J. Veldhuizen, Zoetermeer 257.444; Bouwbedrijf Bontebal, Zoetermeer 252.360; J. van Noort en Zn, Bent huizen 249.493; Gebr. Huurman, Zoetermeer 233 500; fa. W. B. Loof. Den Haag 221.123. De gunning is aangehouden. Ingevolge een opdracht van het gemeentebestuur werd door het Econo- misch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, tezamen met de afdeling streekonderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut een onderzoek ingesteld naar de sociaal-economische structunr en de toekomstige ontwik kelingsmogelijkheden van Lisse. Aan dit onderzoek werd voorts medege werkt door het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland met name voor wat betreft de stedebouwkundige aspecten. Het onderzoek in Lisse maakte deel uit van een omvangrijke studie die betrekking had op alle gemeenten van de bollenstreek. Behalve aan de si tuatie in elk der afzonderlijke gemeenten werd daarbij aandacht geschon ken aan de samenhang der verschijnselen in streekverband. Van dit «treek- rapport gaven wij in ons blad reeds een uitvoerig uittreksel. van vóór 1930 is niet meer terugge keerd. De sociale positie van de bevolking is practisch in overeenstemming met die van de streek en het land, met uitzondering van die van het agrari sche deel, zowel werkgevers als werknemers. In Lisse is n.l. het aan tal arbeiders per bedrijf groter dan in de streek. Met betrekking tot de verhoudin gen op religieus en politiek terrein neemt de bollenstreek en ook Lisse zelf een afzonderlijke positie ten op zichte van het omliggende gebied in door het grote aandeel van de rooms- katholieke groep nl. in 1947 voor Lisse bijna 60 voor de streek Uitgebreide studie Voor een uitvoerige analyse van de bevolking van Lisse kan niet verder worden teruggegaan dan 't jaar 1880. In dat jaar werd begonnen met een regelmatige en nauwkeurige admini stratie van de Nederlandse bevolking, waarbij niet alleen het totaal aantal inwoners werd geregistreerd, doch ook.de oorzaken welke daaraan ten grondslag liggen, te weten geboorte en sterfte, vestiging en vertrek. Op 1 januari van genoemd jaar telde Lisse nog niet meer dan ruim 2000 inwoners. Op 1 januari 1957 was dit aantal gestegen tot niet minder dan 12000. De bevolking van Lisse, evenals die van de gehele streek is veel sneller gegroeid dan die van het land als ge heel. In geheel Nederland werd in 1957 een indexcijfer bereikt van 270, in Lisse daarentegen van niet minder dan 581. De bevolkingsgroei van de bollenstreek bleef hierbij met 541 slechts weinig ten achter. In perioden van expansie, welke vrijwel geheel aan de bloembollencultuur zijn toe te schrijven, groeide Lisse sneller dan de streek als geheel, doch van deze voorsprong moest in perioden van teruggang weer iets worden prijsgegeven. De perioden van voor spoed gaven echter de doorslag. Lisse heeft een jonge bevolking. De leeftijdsklassen tot en met 19 jaar zijn aanzienlijk sterker bezet dan in Nederland, waartegenover in de hogere leeftijdsgroepen relatief min der personen worden aangetroffen. De bevolkingsgroep van Lisse om vatte op 31 mei 1947 3266 mannen en 947 vrouwen. Van de totale manne lijke bevolking was dat 58,8 van de vrouwen 17,1 Voor het land waren deze percentages resp. 61 en 19,5 Deze verschillen spruiten ge heel voort uit de leeftijdsopbouw van de bevolking. De inkomenspositie van Lisse was vóór het uitbreken van de crisis in de dertiger jaren bij zonder gunstig. Zowel het gemiddel de inkomen per aangeslagene als dat per inwoner lag aanmerkelijk boven het cijfer van Nederland en zelfs ook boven het gemiddelde van de bollen streek. De depressiejaren brachten echter een grote terugslag, toen daal den beide gemiddelden tot onder het landelijke. Weliswaar trad na het einde der crisis enige herstel in dat na de oorlog verder is voortgezet, doch de bijzonder gunstige situatie Onder voorzitterschap van de bur gemeester kwam de raad van War mond in openbare vergadering bij een. Afwezig was met kennisgeving de heer A. Schepers. Aan het Grpene Kruis afd. Sassenheim werd voor het jaar 1957 een subsidie toegekend van 859.41 en aan het Wit Gele Kruis afd. Warmond een bedrag van 2769.41. Een subsidie van 2136.51 werd toegekend aan de stichting tot bevordering van geordend zwemmen in deze gemeente. Bij de voorlopige vaststelling van de rekening van het gemeentelijk waterleidingbedrijf over 1957 zou de heer Van Vliet in de toekomst gaarne een rapport overgelegd wil zien van de waterlei dingscommissie hetgeen door de voorzitter wordt toegezegd. Goedge keurd werd het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een geldle ning groot 26000.bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. In ver band hiermede wees de heer Willem- sen op de nog al bezwarende voor waarden die in het leningscontract zijn opgenomen. De voorzitter zegt, dat deze voor waarden van hoger hand zyn opge legd. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van 1500. ter bekostiging van het door het In stituut van Stad en Landschap ont worpen structuur-plan was voor de heer Willemsen aanleiding op te merken dat óp zijn destijds gestelde vraag of Warmond een uitbreidings plan op het gebied van de recreatie had, ontkennend werd geantwoord. Nu is aan genoemd instituut op dracht gegeven tot het ontwerpen van een dergelijk plan zonder dat de raad hierin van te voren is gekend. Hij acht dit niet de juiste wijze van behandeling. De voorz. licht toe hoe de aangele genheid zich heeft ontwikkeld en wil hij gaarne toegeven, dat zuiver for meel bezien de zaak wellicht anders behandeld had kunnen worden. Hier na werden diverse begrotingswijzi gingen behandeld. Bij een dezer wij zigingen werd voorgesteld om een gedeelte van de wedden van de ge meente-architect en zijn assistent te brengen ten laste van de gronden van het plan Oost voor door hen ter zake gedane werkzaamheden. De heer Van Vliet kan zich hiermede moeilijk verenigen want het resul taat zal zijn dat deze grond duurder wordt, terwijl het toch steeds de be doeling is geweest deze grond zo goedkoop mogelijk te houden opdat ook de huren van de woningwet-wo ningen zo laag mogelijk gehouden kunnen worden. De huren dezer wo ningen liggen toch al zeer dicht bij de maximum draagkracht der even tuele bewoners. Als wij doorgaan uit gaven van de gewone dienst af te wentelen op de kapitaaldienst, aldus spreker, komen wij in het oneindige terecht. Hij stelt derhalve voor be doelde bijdrage te halveren. Nadat de voorzitter een technische toelichting op deze aangelegenheid heeft gegeven mede er op wijzende dat gedeputeerde staten hierop heb ben geattendeerd wordt het voorstel van de heer Van Vliet met algemene stemmen aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel van b. en w. tot continuering van de verzekering van gemeentegelden tegen fraude. Klinkenbergerpolder Door enkele ingezetenen dezer ge meente moest ten behoeve van (vooral) woningwetbouw de bij hen in gebruik zijnde bloembollengrond aan de gemeente v/orden afgestaan. De raad heeft toen het uitdrukkelijk verlangen uitgesproken dat pogingen in het werk gesteld zouden worden om nieuwe teeltgrond voor de gedu peerden te verwerven. Door het gro te gebrek aan grond voor de bloem bollencultuur is het vrijwel onmoge lijk om de beschikking over derge lijke grond, welke reeds voor deze cultuur geschikt is, te verkrijgen. Ge zocht is naar andere mogelijkheden om andere gronden om te werken tot bloembollenland. Door het proef station voor de bloembollencultuur te Lisse is naar deze mogelijkheid een uitvoerig onderzoek ingesteld waarbij nog verschillende andere personen en instanties werden inge schakeld. Hierbij is gebleken dat on geveer 2 H.A. grond liggende in de Klinkenbergerpolder tot voor om werking in aanmerking komen. De heer W. P. Leendertse te Noordwijkerhout is bereid deze om werking te verrichten voor een be drag van 16450.De eigenaren van deze grond wensen na de om werking zelf eigenaren te blijven doch zijn bereid in de kosten te par ticiperen tot een bedrag van 10.000.Mede verklaarden ztf zich bereid het land, na de omwerking te verpachten aan daartoe door de ge meente aan te wijzen personen, te gen de door de grondkamer maxi maal goed te keurtn pachtprijs. Al wat deze pachtprijs een bedTag van 0.80 per r.r. te boven gaat zullen de eigenaren dan over een periode van 12 jaren in de gemeentekas stor ten. Voor het gehele werk dient een bedrag geraamd te worden van 19.000.zodat na aftrek van de bijdrage van de eigenaren voor de gemeente resteert een bedrag van 9000.B. en W. stelden voor dien overeenkomstig te besluiten. Huiverig. Over deze aangelegenheid ontspon zich een uitvoerige discussie. De fi nanciële commissie ziet in dit voor stel een realisering van de "morele verplichtingen ten opzichte van de heer Van Winsen. De voorzitter brengt wethouder Vergeer een woord van bijzonder dank voor zijn be moeiingen waardoor dit voorstel tot stand is gekomen en voor zijn vele deskundige adviezen terzake. De heer Van Vliet staat wel sympathiek ten opzichte van dit voorstel. Toch rij zen bij hem verschillende vragen. Is er al een overeenkomst met de nieu we pachters? Wat zal er gebeuren als deze* b.v. de pacht te hoog vinden? Heeft het dan wel zin dit object uit te voeren? Wordt het straks nu niet zo, dat gedupeerden geholpen wor den doch andere gedupeerden hier voor in de plaats treden? Hij denkt aan de tegenwoordige pachters van de betreffende grond. Is met deze pachters al een regeling getroffen? De heer Van Rijn is ook huiverig dat de pachters de nieuwe gedupeer den zullen zijn. bovendien zou hij gaarne ?jen dat de grond niet 1 meter wordt omgewerkt doch 1.25 meter. De heer Van der Voet vindt echter 1 meter voldoende en is bang dat bij een diepere omwerking de kosten belangrijk meer zullen bedxagen. De heer Van Baldel is er nog lang niet zeker van dat met deze omwerking ook goede teeltgrond zal worden verkregen. Het kon wel eens gebeu ren dat na de omwerking zou blijken dat nog meerdere uitgaven gedaan zouden moeten worden om de grond goed betaalbaar te maken. Daarom wil hij het voorgestelde bedrag van 9000.als uiterste limiet beschou wen. Ook de heer Weijers is van me ning dat omwerking tot 1.25 meter noodzakelijk is. Bovendien vraagt hij zich af of het wel noodzakelijk is dat de aan te leggen dijk een breedte moet hebben van 15 meter. De voorzitter, de sprekers beant woordende, zegt, dat de pacht moet worden goedgekeurd door de grond kamer. Wanneer Van Winsen deze vastgestelde pacht niet zou accepte ren kornt het gehele object te ver vallen want dan heeft dat geen zin meer. De eigenaren stellen zich voor met de tegenwoordige pachters tot overeenstemming te komen en dit is een van de essentiële delen voor de uitvoering van het plan. Nagegaan zal worden of omwerking van de grond tot 1.25 m. veel meer kosten met zich mede zal brengen. Hij is het eens met de heer Van Bladel dat de gemeente niet verder mag gaan dan tot een totaal bedrag van 9000.- De heer Vergeer wijst er op dat de heer Van Winsen hem heeft mede gedeeld accoord te zullen gaan met de door de grondkamer vast te-stel len pachtprijs. De heer Willemsen acht het gewenst dat alvorens tot uit voering van het plan wordt overge gaan de eigenaren eerst overeen stemming bereiken met de pachters. Wat betreft de breedte van de dijk aldus de voorzitter, deze aangelegen heid is in studie bij Rijnland en hij zal verzoeken zo mogelijk tot spoe dige afwikkeling dezer aangelegen heid over te gaan. Hierna wordt het voorstel van b. en w. met algemene stemmen aangenomen. Kaagweek Van V.V.V. was l-et verzoek bin nengekomen om tijdens de Kaagweek te houden feestelijkheden een garan tie in de kosten te mogen ontvangen van 150,B. en w. stelden voor deze garantie te bepalen op ƒ100,— Zowel de heer Willemsen als de heer Beugelsdijk waren van oordeel dat een bedrag van 1100,veel te laag was. Op zijn minst wilden zij het ge vraagde bedrag toestaan en hadden dit zelfs liever veel hoger gesteld willen zien. Ook dt heer Van Vliet vond het bedrag aan de schrale kant Hij zou bovendien willen zien, dat Warmond als recreatieoord ook nu eens iets doet. Hij denkt b.v. aan het geven van concerten in het gemeen telijk wandelpark, aan een mooie feestelijke verlichting van dit park bij feestelijke gelegenheden. Wij zijn recreatieoord, aldus spreker en als zodanig moeten wij er ook naar han delen. De gevraagde garantie werd hierna met algemene stemmen toe gestaan, waarbij de voorzitter er op wees dat ook hii geen enkel bezwaar hier tegen heeft doch zich alleen heeft laten leiden door de minder gunstige toestand der gemeentefinan- ciën. Besloten werd op 27 oktober a.s weer een concert te doen geven door het Nederlands Symphonie Orkest waarvoor het nodige crediet beschik baar werd gesteld. Het vormen van een kunstkring in deze gemeente zal voorlopig niet plaats vinden omdat hiertegen door de beide grote culturele verenigin gen bezwaren werden ingebracht die inderdaad doeltreffend waren. Na de gebruikelijke rondvraag, die geen zaken van bijzondere betekenis naar voren bracht, herdacht de voor zitter het feit dat de beide wethou ders 12VS jaar lid van de raad wa ren. In hartelijke bewoordingen com plimenteerde hij hen met dit bijzon dere feit. Beiden mochten van hem een kistje sigaren in ontvangst ne men. De heer Van Vliet, sprekende namens de overige raadsleden, sloot zich gaarne aan bij de woorden van de voorzitter. De wethouders zeiden zeer verrast te zijn door deze onver wachte huldiging en dankte de spre kers voor hun vriendelijke woorden en de burgemeester voor de aardige attentie. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Postduiven De postduivenver eniging „Warmond" organiseerde een wedvlucht vanaf Orleans. Af stand 512 km. De duiven werden ge lost om 5.45.00 uur. Aankomst eerste duif 12.09.35, laatste prijsduif 12.37.24 uur. Q. Beugesdijk 1; Dr. J. Venker 4, 13; P. Vogelenzang 2, 3; J. Roest 5, 6, 9; J. de Weerd 7, 8, 10, 14. 62V Op een groot aantal punten ver toont de bevolkingsstructuur van Lisse overeenstemming met die van de streek doch ook enkele verschil len zijn aan te wijzen. Het voornaam ste was een vertrekoverschot in de jaren 1910—1925 en na 1930 en een iets groter aantal ter plaatse gebo renen dan in Sassenheim en Hille- gom. Een analyse van de recente ont wikkeling bracht aan het licht dat na 1947 de beroepsbevolking in een sneller tempo is toegenomen dan de werkgelegenheid. Morgen zullen wij de resultaten van het onderzoek aan gaande de bloembollencultuur, de nijverheid en de detailhandel publi ceren. Marktberichten LEIDEN 10 juni. Varkens. Aan gevoerd 187 vette varkens. Notering zware 1,62—1,67; lichte 1,66—169; slagers varkens 1,691,72; zeugen 1,42 1,48. Handel goed. BODEGRAVEN. 10 juni. Kaas Aanvoer 112 partijen. Ie srt 1.74 1.84; 2e srt 1.63—1.73; extra 1.85— 2.06. Handel matig. ROTTERDAM, Vee 10/6. Aanvoer 3570. Weektotaal 5428, 250 vette koeien, 646 gebruiksvee, 260 vette kalveren, 140 graskalveren, 928 nuchtere kalveren, 51 varkens, 67 biggen, 99 paarden, 7 veulens, 186 schapen, 909 weidelammeren, 27 bokken en geiten. Vette koeien 300—335, 270—290, 256—272, vette kalveren 285—300, 255285, 210255, graskalveren 500, 450, 300, nuchtere kalveren 69, 60, 50, biggen 59, 42, 38; slachtpaarden 230, 215, 200, schapen 95, 85, 75, lam meren 100, 85, 75, weidelammeren 65, 50, 40, kalfkoeien 1240, 1000, 850, melkkoeien 1240, 1000, 850, varekoei en 925, 780, 680, vaarsen 950, 825, 625, pinken 650, 525, 400. Vette koeien aanvoer klein, han del flauw, prijzen vooral niet hoger dan gisteren. Vette kalveren aanvoer minder, handel vlug, wat stijver in prijs. Graskalveren aanvoer kleiner, handel lui, prijzen als vorige week. nuchtere kalveren aanvoer minder, handel redelijk, met staande prijzen. Biggen aanvoer als vorige week, han del kalm, niet geheel prijshoudend. Slachtpaarden aanvoer iets minder, handel traag, gedrukte prijzen. Scha pen en lammeren aanvoer ruimer, handel tamelijk, wat stijver in prijs. Weidelammeren aanvoer aanmerke lijk kleiner, handel redelijk, goed prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer matig, handel stil, gedrukte prijzen Varekoeien aanvoer kort, handel redelijk, prijshoudend Vaarzen en pinken aanvoer korter, handel stroef, prijzen onveranderd. ROELOFaRENDSVEEN, 9 juni. Bloemen. Lathyrus 1230, Cam panula 3148, Irissen 1850, Pyre- thrum I 1548, Lupinen 1823, Bruidsanjers 7—17, Anemonen 11— 21, Papavers 1232, Esther Read 22 68, Convillies 3395, Duizendschoon 2350, Ixia's 1623, Violieren 30— 55 per bos; Am. Anjers 814, Lelies 2426, per stuk. Groente. Aardbeien (inge legd) 6178. idem 2 ons doos 7495. idem afw. 5881, per 2 ons doos; kropsla 3.005.00, bloemkool 10.00 23.00, bospeen 26,0032.00, peulen I 100.00—125.00. idem II 70.00—105.00. kassnijbonen 145.00170.00, idem stek 105.00—130.00, per 100 kg. TER AAR, 9 juni. Groente. Kas snijbonen 1.551.80, idem stek 1.05 1.35, stamprinsessebonen 2.60, peulen 0 951.25, idem B. 0.750.90, tuin bonen 1.80, andijvie 0.110.25 idem B. O.08, aardappelen 0.130.16 toma ten A. 1.20—1.30, idem B. 1.2Ó1.25, idem C. 0.90—1.00, idem CC. 0.75— 0.80, idem kriel 0.550.60, spinazie 0.26, spitskool 0.270.30, rabarber 0.170.20, postelein 0.18—0.28, was- peen 0.480 59, alles per kg; sla 0.03—0 07, bloemkool A. 0 27—0.41, idem B. 0.17—0.25, idem C. 0.10 0.16, komkommers 0.19—0.31, idem stek 0.150.17, augurken 0.04, alles per stuk; bospeen 0 380.45, idem B. 0.31—0.37. radijs 0.02—0.07, bossja- lotten 0.06, selderii 0.03, alles per bos; aardbeien 0.450.80, per doosje. VINKEVEEN 9 juni. Groente. - Andijvie 1326; Peulen 106124; kassnijbonen 156176; Postelein 4 14; Rabarber 1318; Spinazie 25 42; Spitskool 1721; Tomaten II 122 148 cent per kg; Bloemkool 1033; Komkommers 1443; Sla 310 cent per stuk; Kroten 26; Peen 3251; Ra dijs 48; Peterselie 10; Selderij 9 12 cent per bos; Aardbeien 6068 cent per doosje.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3