Welig tiert de kwakzalverij K.R.O. AETHER FLITSEN Commerciële TV was het onderwerp Opnieuw zes jaar geëist in zaak van Haarlemse baby DE KLEINE 't Hoorntje weekelykse CRonycke SCHUDH's CITROEN Examen dansleraar ZATERDAG 7 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Van 'n afstrijkster met een neusdoekje Welig tiert nog de kwakzalverij in Nederland en de beoefenaren van deze magische kunst varen er (finan cieel) wel bij, meer althans dan de slachtoffers van deze helpers der mensheid die met alle, maar meest onmogelijke middelen ziektetjes en kwaaltjes te lijf gaan. Politie en recherche kijken nauw lettend toe. Steeds worden verbalen gemaakt maar het vak bezit voor zijn beoefenaren zoveel aantrek kingskracht en de patiënten zo veel goedgelovigheid dat het on uitroeibaar schijnt. De Rotterdamse recherche maakte zo reeds enkele malen proces-ver baal op tegen een ruim 70-jarige stadgenote die te haren huize als „middenstof" fungeerde tussen de in een gezellige kring zittende lijdende mensheid en „in de kosmos zwevende geneesheren". Dat zij met deze „middenstoffelij- ke functie" een inkomen verdiende van 130,per dag soms, is nu een maal een welkome bijzonderheid aan dat vak verbonden. Onlangs legde dezelfde recherche de hand op een andere stadgenote die haar heil zoekt in doorasemde zakdoekjes. Nadat zij bij haar slacht offers de zieke plekken en kwalen heeft „afgestreken", neemt zij een neusdoekje, legt dat op de zieke plek, asemt er (min of meer welriekend) door, doet dat dan nog eens door het omhooggehouden doekje en ffft alle microben, baccillen en andere ziektekiemen zijn verdwenen, tege lijk met het dankbaarg etoucheerde honorarium van de dankbare patiën ten. De magische afstrijkster heeft met dit alles kans gezien er een auto op na te houden als stoffelijk blijk van haar onstoffelijke kracht. En dan te zeggen dat wij, Neder landers, een nuchter volk zijn. NIET ONTPLOFTE BOM GEVONDEN. Ongeveer op de plaats waar in de tweede wereldoorlog een vliegtuig is neergestort, heeft veehouder D. El- zinga bij Bols ward in het weiland tij dens het maaien aan de kant van de sloot een niet ontplofte bom gevon den. De heer Elzinga zag de bom lig gen juist voor het mes van de maai- machme. Men vermoedt dat de bom reeds verleden jaar met het schoon maken van de sloot op de wal is ge bracht. Het projectiel is toen echter niet opgemerkt. De mijnopruimings- dienst uit Den Haag zal de bom tot onschadelijk maken. De bom lag op een plaats langs de weg naar het zwembad, waar dagelijks veel kinde ren passeren. Jaarvergadering N.C.R.V. Vrijdag is te Utrecht de jaarlijkse nomen verhoging van de radio retri- vergadering gehouden van de ver- butie van 12.op 15.—. In ver eniging der Ned. Chr. Radiovereni ging (NORV). De voorzitter zeide, dat er ook in het afgelopen verenigingsjaar weer sprake was van een voorbeeldige sa menwerking. Hij schonk aandacht aan heengaan van de bestuursleden de heer Joh. de Heer en ds. J. A. Taze- laar, die vanaf de oprichting een krachtige steun geweest zijn voor de NCRV. De voorzitter onderschreef de be zwaren die bestaan tegen de voorge- Vrouw door echtgenoot van moord beschuldigd In de bekende zaak van de Haar lemse baby Peter L., is tegen de moe der, mevr. J. M. v. L.v. M. op be schuldiging van moord op haar zoon tje in hoger beroep door mr. W. B. J. Aberson, procureur generaal van het Gerechtshof te Amsterdam, opnieuw zes jaar gevangenisstraf geëist. Dit is dezelfde straf die de Officier van jus titie te Haarlem eiste, hoewel zij la ter werd vrijgesproken. De behandeling van deze zaak in Amsterdam kreeg intussen een treu rige wending doordat tijdens de zit ting de echtgenoot van verdachte, van wie zij tihans gescheiden is, haar van de moord op hun beider zoontje be schuldigde. Mevr. L. Zou het tijdens een samenkomst op pinksteren zelf hébben bekend. Verdachte ontkende en zei dat L. loog. Zij ging zelfs zo ver te suggere ren dat hij het zelf had gedaan. In zijn requisitor ging mr. Aberson de zaak nog eens in den brede na. Hij memoreerde hetgeen reeds dik wijls voor de dood van Peter moet zijn gebeurd, n.l. mishandelingen met verschillende fracturen als gevolg die volgens dè artsen niet aan ziekte konden zijn te wijten. Verschillende buren van verdachte legden belastende verklaringen af. Dit heeft ook een broer van verdach te tijdens de Haarlemse behandeling van de zaak gedaan, deze is toen echter wegens meineed gearresteerd en zit nog steeds gevangen. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis liet in zijn verdediging de mogelijkheid open dat man en vrouw het samen zouden hebben kunnen gedaan. In dit geval van twijfel, al dus mr. v. Löben Seis zal vrijspraak moeten volgen. „CLYDE" MET „PACIFIC WIND" OP WEG NAAR HALIFAX. De sleepboot „Clyde" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam heeft het Liberiaanse li- bertyschip „Pacific Wind" bereikt. De sleepboot heeft vastgehaakt en de sleep is nu onder eg naar Halifax, waar men over ongeveer negen dagen hoopt te arriveren. Het Liberiaanse schip had op de Atlantische oceaan, ongeveer 1000 mijl noord-oost van Halifax zijn schroef verloren. Gisteren heeft in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam tijdens een bijzon dere bijeenkomst gewijd aan „het toe komstig beeld van Nederland" het Koninklijk Nederlands Aardrijkskun dig Genootschap zijn 85-jarig bestaan gevierd alsmede het fei'dat het tijd schrift van het genootschap dit jaar zijn 75ste jaargang in de huidige vorm voltooit. Koningin Juliana, die be schermvrouwe is van 't genootschap, zal de middagvergadering bijwonen. Aan het begin van deze week lazen we het nieuws dat enorme wolken sprinkhanen op Algerië waren neergestreken. Voor de Noord-Afrikaan se landen is een sprinkha nenplaag niets bijzonders maar deze sprinkhanen- invasie wordt door de Al gerijnen gezien als een te ken van de hemel. Sinds 1954, het jaar waarin de grote opstand tegen Frankrijk werd ingezet, was er namelijk zo'n gro te „luchtlanding" van de ze kleine diertjes niet meer geweest en daaraan meenden bepaalde gelovi ge Mohamedanen de ge dachte te mogen ontlenen, dat deze sprinkhanenwolk het teken was van een spoedige (en voorspoe dige?) be-eindiging van de afmattende strijd. Wij, Westeuropeanen, voelen ons veilig in onze vruchtbare en welvarende landouwen. Wij zien een sprinkhanenplaag als iets curieus en we vragen ons hooguit met een gevoel van oppervlakkig medelij den af, waarom die arme landen nu juist zo zwaar geteisterd moeten worden. Wat het krantenlezend publiek wellicht is ont gaan, is dat er een opval lend grote overeenkomst bestaat tussen de Afri kaanse plaag en het ge vaar dat momenteel onze Westeuropese landen be dreigt. We bedoelen dat van de Coloradokever, die onder kenners de naam prefereert van Leptinotar- sa decemlineata Say. Het is familie van de Goud haantjes of Chrysomeli- dae. Het beestje wordt ongeveer 8 mm. tot 1 centimeter groot en is te kennen aan de geel-zwar- te, overlangs gestreepte dekschilden. De larve heb ben een zwarte kop, zwar te poten en een opvallend dik, geel-rood achterlijf. Van oorsprong ligt de ba kermat van de beruchte Keertjes op het Amen kaanse continent. Ze leef den daar op wilde nacht- schade-achtigen in de Rocky Mountains en had den geen gebrek. Ook over eentonigheid van voedsel konden ze niet klagen want de Nacht schaden of Solanoceeën bestaan uit zeventig ge slachten, vertegenwoor digd in 1700 soorten kruidachtige en struikvor- mige gewassen, waartoe o.a. ook aardappel, tomaat, bitterzoet, tabak en Petu nia behoren. Toen de aardappelcul tuur zich van Oost- naar West-Amerika verbreidde vond de Coloradokever daarin een nieuwe en overvloedige voedselbron hetgeen een massale ver spreiding van het „gele gevaar" tot gevolg had. In 1865 waren zovele aard appelplantages aan de on voorstelbare vraatzucht van het kleine monster ge vallen. dat men in Colo rado kon spreken van een landplaag. Daarop werd in 1875 in verschillende landen van Westeuropa 'n invoerverbod afgekondigd van Amerikaanse aardap pelen. Maar het kwaad was al gesticht want de Coloradokever had zich in de Europese landen reeds gevestigd. Kleine invasies werden steeds weer de kop ingedrukt. In 1922 deed men een verschrikkelijke ontdek king in de omgeving van Bordeaux. Daar bleken 25.000 hectaren bouwland met de Coloradokever „besmet" te zijn. Krach tige verdelgingsmaatrege len kwamen als mosterd na de maaltijd. De Colo radokever had zich hard nekkig vastgebeten in Europese grond. Gewoonlijk blijft de kleine vreetlelijk rustig op het aardappelloof zit ten maar bij grote warm te, zoals aan het begin van deze week, gaat hij zwer men. Daar ligt de over eenkomst met de sprink hanen: Men weet nooit wanneer de krachten van het vliegende dier zo zijn afgenomen, dat het uit de zwermende wolk neer strijkt op het land. De verspreiding van het dier is derhalve zeer groot er daarbij komt, dat het eer zeer sterke vruchtbaar heid geniet De Coloradokevers zijn in één jaar grootvader en ze blijven daarbij onder de grond overwinteren. U ziet: de bestrijding is uiterst moeilijk. Afdoende middelen zijn bespuiting met arseenhoudende stof fen en met DDT. Daardoor en ook door dat de laatste jaren de zo mers nu niet zo zonnig waren, is er sinds enige tijd een teruggang te be merken in de aantallen kevers, die gevonden wor den. Bij de wet is men verplicht, wanneer men een Coloradokever aan treft het dier onmiddel lijk te vernietigen en aan gifte te doen bij de politie Een van de meest spec taculaire aangifte werd deze week gedaan te Den Helder, waar op de zeedijk de gevaarlijke aardappel- etertjes in zulke groten ge tale geland waren, dat men de hulp inriep van de marine, om dan met een vlammenwerper d€ dijk schoon te laten bran den. Nu werkt de marine niet zo snel en daardoor was de vloed alweer op gekomen en had de ke vertjes doen verdwijnen voordat de vlammenwer per arriveerde. De ernstigste dreiging is bij warm weer te ver wachten als de wind naar het oosten en zuiden draait want het gevaar komt nog steeds uit Frankrijk. band met de financiële positie bepleit te hij een overgangsregeling, Deze zou het eerste jaar een millioen gulden kosten, maar het alternatief is, dat er 8*/z millioen gulden uit de beurzen der luisteraars wordt gehaald. Daar tegen meent hij in yerzet te moeten komen. Bezwaar tegen commerciële TV Spr. had eveneens ernstige beden kingen tegen invoering van de com merciële televisie, die men in Enge land soms als „vrije" televisie meent te mogen bestempelen. De commer ciële televisie betekent volgens hem, dat het culturele gevaar loopt achter gesteld te worden bij het commerciële. De invoering van de commerciële te levisie achtte hij niet nodig om moge lijk te maken, dat de Nederlandse te levisie zichzelf bedruipen kan, de sterke stijging van het aantal bezit ters van televisie-toestellen (nu cir ca 320.000) kan z.i. de televisie wel ara selfsupporting maken. Mr. A. H. van de Veen, directeur van de NORV, gaf een overzicht van de ontwikkeling van de televisie. Hij schatte dat thans meer dan een millioen kijkers volgen wat op het scherm verschijnt. Hoe indrukwek kend dit getal moge zijn, het aantal radio-luisteraars is nog steeds aan zienlijk groter. Beide groepen ver wachten dat hun omroep-organisatie hun het beste biedt wat op beide ge bieden mogelijk is. Televisiekijkers en radio-luisteraars zijn ten opzichte van elkaar evenwel geen gescheiden groe pen. De normale gang van zaken is dat radio-luisteraars weliswaar tele visie-kijkers worden, doch intussen radio-luisteraars blijven. In de vacature Joh. de Heer werd mevr. M. H. Albrondavan der Na gel te Rotterdam en in de vacature ds. J. A. Tazelaar werd kolonel T. Biesma te Breda gekozen. ruimd voelen als in deze dagen van lentezon en fris-groene tooi van bomen. Vooral de ochtenden zijn hartverwarmend. Reden wij een paar weken terug met nog ietwat geloken ogen door straten en langs smalle, gearomatiseerde grachten, op deze prille ochtendstonden zijn wij in het vroege uur al fris van de lever en bereid om van alles notitie te nemen. En wij zijn niet de enige, die 's mor- immuun 11 n i ij Sens opgewekt zich langs Leidse dre- ven spoeden. Bij tijd en wijle mer ken wij ook een met agenten erin. Ze laten elkaar hun boekjes zien, bladzijde van de dag nog puur en blanco, en wisselen daarbij veelbe lovende blikken. Zo ook laatst, toen wij ons uitgelaten en zingend tegen het bijna niet te nemen bruggetje aan het einde van de Doezastraat opzwoegden. Het verkeer was die morgen nogal intensief, vonden wij. Behalve wijzelf bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid van het adembenemende bruggetje de reeds eerder genoemde politie-auto met de bemanning-in- feeststemming en eei. eenzame fiet ser, die erg opviel: niet omdat hij fietste, maar wijl hij nog ergens ver weg in het land der dromen ver toefde. Zijn tempo was enerverend langzaam en bij elk oneffenheidje in de weg bewjog 'smans kin een decimeter van boven naar beneden vice versa. Achter op de fiets lag een tas, ken nelijk een trommeltje bevattend, die niet al te stevig was bevestigd. Aldus waren wij ervan getuige, dat de tas de slome gang van zaken grondig be gon te vervelen en in protest met een plof op de grond viel. Vanzelfspre kend reed de man door; je hèbt een gezonde slaap over je of je hebt het niet. De agenten echter, verkwikt door het seizoen en niet van gisteren, merkten het ergerlijk gedrag van de tas op, maar hadden niet meteen in de gaten, dat de baas van de tas nog niet geheel bij zijn positieven was. In een handomdraai was de radiover sterker aangezet en klonk het een paar seconden later schallend over de stille gracht, zodat de huizen er langs niet nalieten te blozen, in keurig Leids: „Moet u uw tas niet meenemen dan?", waarop de man èn de hele omgeving ontwaakten. Even later reed de fietser blozend 'in de kleur van de huizen mét de tas spits roeden door de meedogenloze blik ken van de omwonenden. Op een prille lente-ochtend kan een mens zich wel eens opgelaten voelen EEK. Liquidatie van „Renate Leonhardt" Goud-Visser doet het verder zèlt De heer P. Visser, voorzitter van de coöperatieve bergingsvereniging „Re nate Leonhardt", heeft voor leden aandeelhouders van de vereniging een liquidatievergadering uitgeschre ven op donderdag, 12 juni a.s., in het gebouw van de Haarlemse kegelbond. De heer Visser is echter niet van plan de goudberging op te geven, daar hij zich heeft verzekerd van de medewerking van het loodswezen in Den Helder, welke instantie vrijdag ochtend de boei boven het wrak van de Renate Leonhardt heeft geplaatst. In de toelichting op de agenda van de vergadering deelt de heer Visser mee, een financier gevonden te hebben, die bereid is de kosten van de verdere berging voor zijn rekening te nemen. Leden-aandeelhouders, ook de ge- royeerden, behouden bij het slagen van de berging hun volle recht op uit kering, aldus de heer Visser. DE OPHEFFING VAN DE A.N.D.B. Omdat de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond zo'n grote plaats in de vakbeweging in de hoofd stad en ook landelijk heeft ingeno men zal de opheffing waartoe vo rige week werd besloten niet ge ruisloos geschieden. Op woensdag morgen 25 juni zal in een bijzondere vergadering van de bondsraad de overdracht geschieden aan de Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfs- bond. Des middags wordt in het bondsgebouw een officiële afscheids bijeenkomst gehouden voor bevrien de organisaties, officiële instanties en relaties, waarmee de A.N.D.B. in zijn ruim 63-jarig bestaan te maken heeft gehad. r\riehonderd jaer bestaen dat is éen heele tyd, sulck feest en komt man vast niet daeg'lycks teeghen, te meer niet als een feyt soo seer tot seeghen van eene dorpsgemeenschap heyt geleyd. rvriehonderd jaer bestaet de kerek van Soeterwou. Al isset niet deselfde van eertyden, toch sal men sdch in Soeterwou verblyden. om drie eeuw langh paerochie hou end' trouw. Wilhelmus Ypelaer en heyt wel nooyt gedocht dat nae driehonderd jaer men nog syn naeme noemen sou met eerbied en met trotsch. Met feestkaers en met bloemen heyt men daer wél vercierd wat Ypelaer gewrocht. 't C*n magh dan syn dat men vandaegh niet kent de plaets waer Ypelaer de eerste kereke bouwde, wel weeten wy dat sulx nooyt Soeterwou berouwde, nóch voor driehonderd jaer Benthuysen en De Bent. De Soeterwoudsche Suydbuurt viert strax feest. Welaen de herten hoogh, 't en is niet sonder reeden. En Ypelaer kyekt toe. Hy magh er syn tevreden om wat driehonderd jaer syn Suydbuurt is geweest. WILLEM VAN HORSTEN DA EL DU88EI GffTOOKTf NV DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - IEIOEN (Advertentie) EERSTE KERSEN TE TIEL. Bij de N.V. Vruchtenveiling „Tiel en Omstreken" te Tiel zijn gisteren de eerste kersen van de oogst 1958 ge veild. De kersen, welke 3.per kg opbrachten, werden aangevoerd door de heer A. van Kuilenburg te Kapel Avezaath. (Ze zijn gekocht door de firma Vroegop en Zoon te Amster dam). Bij het gisteren te Den Haag door de Federatie van Dansleraren afge nomen examen voor dansleraar, slaagden onze plaatsgenoten mej. Willyan Castelein en de heer D. Vis ser. Zondag 8 juni: MGR. W. M. BEKKERS 25 JAAR PRIESTER. De pontificale hoogmis, welke de KRO vanuit de St. Janskathedraal te Den Bosch uitzendt, wordt opge dragen door Z.H.Exc. Mgr. W. M. Bekkers bij gelegenheid van zijn 25- jarig priesterfeest. Pontificale assis tentie wordt verleend door Z.H.Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch. De vicaris-generaal. Mgr. M. Oomens, houdt de .predikatie. Zondag 8 juni: WERELDKAMPIOENSHAP VOETBAL. AVRO, KRO en VARA zullen ge meenschappelijk de uitzendingen van het Wereldkampioenschap voetbal in Zweden verzorgen. De verslagge vers zijn Leo Pagano, Dick van Rijn en Jan de Troye. Hoewel vaststaat dat verschillende wedstrijden uit de voorronde en minstens één kwart- en half-finale-wedstrijd alsmede de fi nale zullen worden uitgezonden, zal de keuze van de wedstrijden afhan kelijk zijn van de technische facili teiten, i.e. de lijnverbindingen. Lan den, wier elftallen aan de betrokken wedstrijden deelnemen, hebben na melijk recht op voorkeurbehandeling De eerste uitzending kan men be luisteren in het VARA- en KRO-pro- gramma van zondag a.s.: Jan de Troye geeft verslag van de wed strijd: EngelandRusland. Zondag 8 juni: In het kader van het cultureel con tact tussen Nederland en België zendt de K.R.O. zondag een klank beeld uit over Guido Gezelle, naar aanleiding van het feit, dat diens bundels „Dichtoefeningen" en „Kerk hofblommen" een eeuw geleden zijn verschenen. Tom Bouws stelde het klankbeeld samen, dat tot titel heeft „Zoo spreke en zoo denke en zoo dichte en zoo doe 'k". In het klank beeld zijn bijdragen opgenomen van vele vooraanstaande Vlamingen o.a. Mgr. E. de Smedt, Bisschop van Brugge; ridder P. van Outryve d'Ydewalle, gouverneur van West- Vlaanderen-, prof. dr. Frank Bauer, Dr. Jan Grauls, Stijn Streuvels, Er- nest Claes, André Demedts, Remie Ghesquire e.a. Prof. Aast Fontyene declameert: koren uit Gent en Brug ge zingen. Vrijdag 13 juni: „HOE MOET ER DAN VREDE NEDERDALEN". Spel. Het wereld-dilemma: voortgaan met kernproeven of stopzetten? is geen vraagstuk, dat eenvoudig kan worden opgelost. Tegenover het ge vaar, dat ze voor de gezondheid vin de mensheid opleveren staat het ge vaar van de bedreigde vrede, die zou voortvloeien uit eenzijdig genomen besluiten tot stopzetting. In het hoor spel, dat de KRO vrijdag uitzendt „Hoe moet er dan vrede nederda len", stelt de auteur Hermann Ross- mann het probleem tegen een men selijke, achtergrond. Het spel is ge baseerd op officiële gegevens en ver klaringen over de toedracht en de gevolgen van de eerste atoombom aanval op Hiroshima in 1945. Hoofd persoon is overste Jon, de gezagvoer der van het Hiroshima-vilegtuig die later een psychische crisis door maakt. Hij komt terug op zijn eerst- genomen besluit de wereld te ont vluchten door in een klooster te tre den. MUZIKALE JUBILEA. De KRO zendt vrijdag 13 juni a.s. het tweede deel uit van het jubi leumconcert, waarmee het Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse woensdag 11 juni zijn 40-jarig bestaan viert. De Koninklijke Harmonie „St. Cae- cilia" te Heerlen komt zaterdag 14 juni a.s. onder leiding van dirigent Leo Biessen voor de KRO-microfoon naar aanleiding van het 125-jarig bestaan van deze Harmonie. Vooraf zullen vraaggesprekken worden ge voerd met de loco-burgemeester van Heerlen en de president van de Har monie. Zaterdag 14 juni: WIE WORDT „DE ZINGENDE MIJNWERKER". De strijd om de titel „De Zingende Mijnwerker" die in het KRO-pro- gramma van zaterdag 7 juni a.s. ge streden wordt, zal beëindigd worden in het KRO-programma van zaterdag 14 juni. Dan komt de gekozen „Beste zingende mijnwerker" voor de mi crofoon in een programma, waaraan ook het Harmonie-orkest van de Staatsmijn „Wilhelmina" o.l.v. Mar tin Koekelkoren, het gemengd koor „Zanglust" uit Geleen o.Lv. J. Dries- sen, het Cocktail-Trio, de Klavirtuo- zen en solisten medewerken. Zaterdag 21 juni komen zingende Italiaanse mijnwerkers aan bod. MUZIKALE NOTITIES. Yehudi Menuhin voert met het Concertgebouw-orkest o.l.v. Bernard Haitink het Vioolconcert van Bartok uit in het KRO-programma van zon dag 8 juni. Het pianoconcert op. 23 van Tsjai- kofski wordt in hei KRO-programma van zondag 8 juni uitgevoerd door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. de Franse dirigent Jean Fournet met Gérard van Blerk aan de piano. Het orkest voert voorts o.a. de „Let tres de mon moulin" van Henri Tomasi uit. De pianist Bela Siki zet dinsdag 10 juni a.s. zijn Chopin-cyclus voort met de uitvoering van „Twaalf Etu des'*. In deze KRO-cyclus zullen nog vier uitzendingen volgen. Het „Gesang der Geister über den Wassern" van Franz Schubert wordt in het KRO-programma van dins dag 10 juni ten gehore gebracht door de Kon. Mannenzangver. „Apollo" (dir. Piet van Egmond) en het Con certgebouw-orkest o.l.v. Eduard van Beinum. Het orkest voert vooraf de Serena de op. 16 van Brahms uit en ten slotte de Alt-rhapsodie van Brahms met solistische medewerking van Aafje Heynis. D „Populaire Klassieken"-rubriek van de KRO op zaetrdag 14 juni zal bestaan uit een Beethoven-concert, verzorgd door het Omroep-orkest o.l.v. Yvon Baarspul en de in Frank rijk wonende Nederlandse pianist John Blot. De Fanfare „De Vooruitgang" Nuenen o.l.v. W. Smulders en het Kath. Gemengd Koor Heemstede o.l.v. Evert Haak treden zaterdag 14 juni a.s. op in de KRO-rubriek „Musicerende Dilettanten". Vrijdag 13 juni: KOM MEE NAAR BUITEN, ALLEMAAL. Vooruitlopende op de vacantie brengt de KRO-Schoolradio twee met fotoprojectie gecombineerde uitzen- tiemogelijkheden. Vrijdag 13 juni dingen over natuurbehoud en recrea- gechiedt de eerste uitzending onder de titel „Kom mee naar buiten, alle maal". Zaterdag 14 juni: SHIPPERSKINDEREN IN DE „WIGWAM". De KRO „Wigwam" van Opper hoofd Wim Quint is rlim genoeg om alle kinderen plaats te bieden. Za terdag 14 juni zijn het de schippers kinderen, die aan het programma me de werken. Leerlingen van het St. Nicolaas-internaat te Nijmegen spe- een zelfgeschreven hoorspel; het Schippers Amusement-orkest o.l.v. Br. Ludwin speelt en enkele teams van schipperskinderen zullen aantonen, dat het „Heer in het ver keer" ook op het water geldt. Zondag 8 juni: LIMBURGS „VIJF HEERLIJKHEDEN". In het Limburksee streekprogram- a van de KRO „Waar de brede stroom der Maaszal zondag deel van Limburg, dat als de „Vijf Heerlijkheden" bekend staat. Als gids treedt op Harry Salden. De streekpoëzie werd gekozen uit de bundel „Venloos Hert" van Mien Meelkop. KJt. O.-Varia: NIEUWE SERIE UITBENDINGEN VOOR BOER EN TUINDER. Ingaande 1 juli zal de KRO in sa menwerking met de KNBTB op iede re uitzend-ochtend van 7.107.15 uur een speciale uitzending voor boe ren en tuinders verzorgen, In korte vorm zal voorlichting en practische tips worderi gegeven voor telkens een andere sector van het zo be langrijke agrarische bedrijf. Deze se rie uitzendingen is in zeker opzicht de voortzetting van enkele cursus sen welke KRO en KNBTB de afge- lojen jaren voor de agrariërs hebben verzorgd. Zondag 9 juni: KRO-televisie: „DER WILDSCHÜTZ", opera. De organisatoren van de Amster damse Kunstmaand hebben het goede idee gehad de sinds 1902 of 1903 niet meer in Nederland uitgevoerde opera „Der Wildschütz" van Albert Lortzing op het programma te plaat sen. Het is een komische opera van drie bedrijven, waarin persoonsver wisselingen en de daarmee samenhan gende vrolijkheid aan de orde van de dag zijn. In zekere zin zal het dus een pre mière worden, die door de KRO-tele visie zal worden uitgezonden. De muzikale leiding en regie ligt in handen van Hans Lichtenstein, thans chef-dirigent van de Ant werpse Opera. Men zal zich herinne ren, dat Lichtenstein vorig jaar voor de camera kwam als regisseur van de opera „Die lustige Weiber von Windsor", toen deze, als onderdeel van de Amsterdamse Kunstmaand, werd uitgezonden door de KRO-tele visie. Zaterdag 14 juni; OP ZOEK NAAR DE DRAAK. Een serie filmreportages van een expeditie naar Borneo, Sumatra, Ja va en Bali, die reeds tweemaal door de BBC met succes werd uitgezon den onder de titel „Op zoek naar een draak,' zal worden uitgezonden door de KRO-televisie. De eerste aflevering wordt zater dag vertoond, aansluitend op het vragenspel „Boter, kaas en eieren". Het programma wordt besloten met deel 4 van „Een wereld als Wiever", welk spel van Ton Neelissen en Mi chel van der Plas dit keer tot onder titel draagt „Heibel om Billy". Het vijfde en laatste deel van dit spel wordt in juli uitgezonden. Ook het vragenspel „Boter, kaas en eieren" zal dan voor het laatst ge speeld worden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9