Nieuw ziekenhuis Houtkwartier Leiden een groots project Opgravingen belangrijke in Drente vondsten legden bloot Legervoorlichtingsdienst weet van vier doden niet veel goeds Kosten zijn begroot op twaalf miljoen gulden Angstige inbreker door 'n agent in de rug geschoten Het kath, ziekenhuis in de maatschappelijke evolutie ZATERDAG 7 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 GISTEREN de aanbesteding van het Diaconessenhuis heeft plaats gevon den, vinden wij ge negenheid nog eens iets over dit grootse project te schrijven. De bouw geschiedt naar een ontwerp van het Architec tenbureau Ir. B. J. K. Cramer en Ir. J. E. Kruisheer, op welk ontwerp de vereiste Rijksgoed keuring in januari 1957 werd verkre gen. Bij het ont werp, datvoorziet in de bouw van een naar de eisen des tijds ingericht zie kenhuis is terwille van de rust voor de verpleegden ge streefd naar 'n vol komen afscheiding tussen de „behan- delingsruimten' (po liklinieken, opera tiekamers, verloska mers, laboratoria, etc.) en het „ver pleeghuis". Voor het verticale verkeer tussen de verdiepin gen van de in hoog bouw opgetrokken complexen is in de verbindingsvleugel tussen het be handelingsgebouw en het verpleeg huis een centraal liften- en trappen huis geprojecteerd, dat in tegenstel ling met het in het verleden veelal gevolgde pavillioensysteem een snel le en efficiënte verbinding waar borgt. Dat de arbeid in het diaconessen-1 Het ziekenhuis heeft een inhoud huis „diaconia" in evangelische zin van ca. 71.000 m3, waarvoor ruim is, wordt tot uitdrukking gebracht 9000 m3 beton moet worden gestort door de boven de hoofdingang en I en het zal rusten op 647 betonnen voor het front van het ziekenhuis heipalen met een totale lengte van gelegen kapel; het geestelijk cen trum waarin alle groepen, dit zijn zij die helpen en zij die geholpen worden, hun Heer ontmoeten, De begane grond van het zieken huis wordt grotendeels in beslag genomen door dienstruimten, zoals magazijnen, linnenkamers, keukens, werkplaatsen en zalen voor weten schappelijke vergaderingen, oplei dingscursussen, congressen, etc. Ook is hier een stemmig mortuarium met aangrenzend een kleine kapel voor het houden van uitvaartdiensten. Gelijkvloers, in de rechtervleugel van het behandelingsgebouw, be vinden zich nog enige poliklinieken en de aparte toegang daartoe. Te vens zullen via een in de verbin dingsvleugel geprojecteerde ingang de opnamen van patiënten centraal geregeld worden. Van het behandelingsgebouw en de verbindingsvleugel worden de le en 2e verdieping in beslag genomen door poliklinieken, de röntgenafde- ling, de afdeling voor fysische the rapie en de apotheek. De directie en administratie zetelen op de le verdieping van de linkervleugel, waar zich ook de Bestuurskamer be vindt. De 3e verdieping is geheel gereserveerd voor de operatie-afde ling. Naast operatiekamers voor verschillende doeleinden en ont- waakkamers bevinden zich hier ver- bandkamers en de centrale sterili satieruimte. Tenslotte worden op de 4e verdieping van de verbindings vleugel de verlos- en couveuseka mers aangetroffen. Het verpleeg- of beddenhuis, waarvan de patiëntenvertrekken op het Zuiden liggen, beslaat boven de parterre 5 verdiepingen. De ver- pleeglagen van de le tot en met de 3e verdieping zijn per verpleeglaag onderverdeeld in 2 verpleegeenhe- den, elk bevattend kamers voor 6, 4 en 2 patiënten, isoleerkamers en dienstvertrekken. In principe zal aan elk specialisme een aparte ver- pleegeenheid worden toegewezen. Op de 4e verdieping vormt de ver- pleegeenheid in de rechtervleugel de kraamafdeling, die aansluit op de verloskamers in de verbindings vleugel. In de linkervleugel van deze verdieping en in de 5e ver pleeglaag zijn de klassekamers. De structuur van het gehele beddenhuis is zodanig, dat practische aanpas sing aan uiteenlopende situaties op eenvoudige wijze te verwezenlijken is. Het Zusterhuis, dat links van de hoofdingang zal verrijzen met de lengte-as in de richting Noord-Zuid, biedt huisvesting en dagverblijf aan ca. 250 leden van het verplegend en huishoudelijk personeel. Gelijk vloers zijn de eetzaal, de huiska mer, de woning van de Chef van de Technische Dienst, alsmede een fietsenbewaarplaats. De apartemen- tcn voor de Besturend Zuster, de inwonend assistent en de Hoofd verpleegsters bevinden zich op de le verdieping; de le verpleegsters, de verpleegsters en het huishoude lijk personeel vinden huisvesting op de 2e tot en met de 8e verdie- ping. De centrale verwarming en de warmwaterinstallaties worden ge voed vanuit het ^ich in de kelder van de verbindingsvileugel bevin dende ketelhuis, waarin 2 voor olie- stook en 2 voor kolenstook inge richte ketels met een totale capaci teit van 3.600.000 kgcal. per urn- worden geplaatst. Als bijzonderheid zy nog vermeld, dat op de patiënten kamers en de operatiekamers het systeem van stralingswarmte zal worden toegepast. Voor eventuele noodverlichting wordt een diesel- agregaat opgesteld. Voorts wordt het ziekenhuis van een radio-instal latie voorzien, die iedere bedlege rige patiënt in de gelegenheid stelt de in de kapel te houden diensten en verdere uitzendingen uit de huis kamer mede te beleven. 9.000 kub. meter beton gestort Het ziekenhuis, dat in zijn nieuwe opzet plaats zal bieden aan 306 patiënten, is zodanig van construc tie, dat voor een verlenging van de vleugels de capaciteit tot het dubbe le kan worden opgevoerd indien de bevolkingsaanwas van Leiden en de hiervoren genoemde gemeenten zulks noodzakelijk zal maken. rond 9 km. De bouw geschiedt in 2 étappen. De le étappe omvat het aanbrengen van de paalfundering en de oprichting van het betonske- let. De inschrijving op de aanbeste ding van deze werken is zojuist ge sloten. De 2e étappe onwat de af bouw en inrichting. De duur van de bouw wordt getaxeerd op 4 jaar. De kosten, inclusief de inrichting, zijn begroot op ca. 12.000.000. De financiering geschiedt middels bij institutionele beleggers aan te gane lange termijn credieten, waar van de richtige betaling van aflos sing en rente door de reeds genoem de gemeenten gegarandeerd wordt. Zo zal in 1897 door een kleine schare begonnen werk naar hopen in 1962 worden voortgezet in dit nieuwe ziekenhuis, dat zal voldoen aan alle eisen, die de moderne zie kenverpleging stelt. PRONONCE voor Uw LINNENUITZET Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeesl Geversstraat 41 Tel 23917 WH BETEKENEN DE NI AMEN VAN DE DAGEN? Inde 3e eeuw werden de namen van onze da- qenalgemeen gebnjik DRIJFJACHT IN DEN HAAG „Gevlucht" na vier waarschuwingsschoten In de afgelopen nacht heeft in de Cylinderstraat te Den Haag een schietpartij plaatsgevonden, waarbij een inbreker, een 26-jarige loswerk- man, die kort tevoren aan de Rijs- wijkseweg met een 30-jarige zeeman een kleine inbraak had gepleegd, in het onderlijf getroffen werd en zwaar gewond in een ziekenhuis moest worden opgenomen Om half twee zag een loodgieter in de Eliasstraat, hoe twee mannen een raam van een slagerij aan de Rijswijkseweg openschoven en er-~ door naar binnen klommen Hij bel de de politie, die bij aankomst aan de slagerij slechts kon vaststellen, dat de twee uit de kassa een bedrag Het biologisch archeologisch insti tuut der Rijksuniversiteit te Gronin gen heeft te Anlo in Drente opgra vingen verricht Onder leiding van prof. dr. H. Th. Waterbolk. Een ter rein van ruim een ha werd blootge legd. Aangetoond werd, dat zich op dit terrein minstens drie verschillen de culturen bevinden die op zichzelf niets met elkaar te maken hebben, nl. een nederzetting hunebeddencul- tuur, een grafveld-bekercultuur en een grafveld-bronstijd. Voorts bevatte het terrein nog drie lage heuveltjes, wellicht grafheuvels. Naar van de zijde van het instituut is medegedeeld, hebben de resulta ten de hooggespannen verwachtingen nog verre overtroffen. De rijkdom aan pre-historica van het terrein is ujj zonder groot. De nederzet ving hune beddencultuur dateert van ongeveer 2500 jaar voor Christus en heeft een grootte van on geveer een halve ha, omheind door palissaden met een ingang. Wat de graf veld-ibekereul tuur (om streeks 2200 tot 1800 voor Ohr.) be treft werden in de hoek van het ter rein buiten de omheining van de ne derzetting tot nu toe zeker drie vlak- graven gevonden, waarvan twee met een paalkrans. Tot het grafveld-bronstijd (onge veer 900600 jr v. Chr.) behoren o.a. drie lage heuveltjes, die al vóór het onderzoek opvielen. De graven lig gen zowel binnen als buiten de om heining van de nederzetting hunebed- dencultuur. De as van de verbrande doden werd, al dan niet in urnen ver pakt, in een kuil in de grond geplaatst en door een laag 'heuveltje overdekt. Het grafveld is vooral van belang, omdat het vroeger ophoudt dan de andere urnenvelden. De gevonden urnen typen zullen vermoedelijk ook in andere urnenvelden tot de vroeg ste behoren, hetgeen van belang is voor een nadere studie van deze pe riode. Onder de overige vondsten op het terrein moet speciaal genoemd v/orden een schrabber van de Ham burger cultuur (rendierjagers), onge veer 13.000 v. Ohr. blijkbaar toeval lig verloren, want meer vondsten van deze cultuur zijn niet voor de dag gekomen. NEDERLANDSE BEDEVAART NAAR PARAY-LE-MONIAL Tussen de namen Londen, Parijs, Brussel, Zwitserland en de Rivièra, waar men voor zijn jaarlijkse vakan tie per „Zon-expresse" naar toe kan reizen en last but not least: Lour- des, waar dit jaar de grote bedevaar ten naar toe trekken neemt de naam Paray-le-Monial een beschei den en onopvallende plaats in. Maar voor hen, die niet alleen hun lichaam, maar ook hun ziel van deze vakantie willen laten meegenieten, kan de jaarlijkse bedevaart naar Paray-le-Monial een prachtige uit komst betekenen. Voor mensen, die het in Lourdes te druk vinden, of die opzien tegen de lange vermoeiende reis, of voor wie de kosten van een Lourdesbede- vaart met name dit jaar te hoog zouden liggen, is deze reis een ideale combinatie van bedevaart en ont spanning. In Paray-le-Monial, dat diep in Frankrijk ligt, is in de 17e eeuw het H. Hart verschenen aan Mar- garetha Maria en de heiligdommen en heilige plaatsen, die aan deze be- Vanmorgen is na een langdurige langrijke verschijningen herinneren, ziekte, te zijnen huize in Hilversum overleden, de bekende Ome Jan van Zutphen. Jan van Zutphen, die diamantbe werker van zijn vak was, heeft in de beginperiode van de organisaties een belangrijke rol gespeeld. Zijn grootste bekendheid heeft hij echter verkregen met zijn werk voor de TBC-bestrijding. Door zijn werk als bestuurslid in de vakorganisaties kwam hij veelvudig in aanraking met deze volksziekte. Op zijn initia tief werd het legendarische „Kope ren stelenfonds" opgericht. Geduren de een lange reeks van jaren was hij voorzitter van dit fonds en later ere voorzitter. zijn gaaf en in hun oorspronkelijke sfeer van rust en wijding bewaard gebleven. In de reis is o.m. ook op genomen een bezoek aan Nevers, waar men bij het ongeschonden lichaam van de H. Bernadette een stukje Lourdes vindt, dat op velen, die daar gebeden hebben, een nog diepere indruk gemaakt heeft dan Lourdes zelf. Deze Nederlandse bedevaart naar Paray-le-Monial, niet ver van Lyon, wordt gemaakt per autocar, met nachtverblijf in uitstekende hotels. Voor uitvoerige inlichtingen kan men zich wenden tot Pater Reneé Molenkamp s.s.c.c., Seminarieweg 26, Nieuw-Ginneken, post Bavel. „Eigen schuld" dekt grove nalatigheden Ouders en verwanten van de vier militairen, die veertien dagen gele den, tijdens de „Operatie Gammel" op de Oude Rijn nabij Babberich zijn verdronken willen eerherstel voor de overledenen. De Legervoorlichtings dienst heeft namelijk een lezing ge geven van het gebeurde, waarin de oorzaak van het verschrikkelijke ge beuren werd afgewenteld op de „eigen schuld" van de jongens. „De jongens zijn, toen zij van het werk terugkeerden naar het op de oever gelegen bivak in een overmoedige stemming met de boot gaan schomme len". Inmiddels is wel vastgesteld dat dit niet het geval is geweest. Leiding en veiligheidsmaatregelen schoten schro melijk te kort. De soldaten bijna allen dienst plichtigen behoorden tot 't 41ste geniebataljon uit Nunspeet. Ze waren werkzaam aan de noodbrug over de Oude Rijn tussen Babberich en Aerdt, die ter plaatse 150 meter breed is. Getuigenverklaring. Omstreeks zes uur staken 22 man de 4 meter diepe rivier over in een boot, die slechts 12 volledig bewa pende militairen en een bemanning van drie koppen mag vervoeren. Misschien had de boot het gewicht van de 22 mensen wel kunnen dragen maar ze hadden te weinig ruimte om zich veilig te bewegen en de minste beweging zou het vaartuig, dat nog maar een paar centimeter boven het wateroppervlak uitstak, noodlottig worden. Ongeveer in het midden van de Rijnarm is toen een van de mili tairen over boord gevallen. Er werden hem reddende handen toegestoken maar dat veroorzaakte zoveel beweging in het kleine bootje, dat er gedrang ontstond. De boot hel de, liep vol en zonk. Enkelen slaagden er in, zwemmend de resten te bereiken van de brug, die in de oorlogsdagen door de Duit sers werd opgeblazen. Anderen zwom men naar de oever maar de metsten waren de zwemkunst niet of onvol doende meester en vochten met de moed der wanhoop tegen de verdrin king, die niet te ontlopen scheen. De Amerikaanse „Korea-laarsjes" liepen vol en hun zware kleding, die hen toch al in de bewegingen belem merde, zoog kilo's water op. Alom dreven uitrustingstukken in het wa ter. Een palingvisser uit Aerdt, die juist bezig was op de Rijntak zijn fuiken uit te zetten, schoot zonder verwijl te hulp: twee van hen wist hij het leven te redden. Twee anderen, die hij oppikte waren al verdronken. Uit het bivak kwam ook hulp in de vorm van een vlet met buitenboord motor, dat op de drenkelingen af voer. De militairen konden zich er aan vastklampen en werden binnen boord getrokken. Leiding en initiatief. Zonder dat hij appèl had laten houden om te zien of er nog mensen vermist werden, gaf op de oever een van de officieren reeds bevel de uit rustingsstukken, die in het water lagen, te bergen. Een van de geredde militairen riep evenwel, dat hij zijn vriend miste. Daarop wilde de palingsvisser op nieuw het water op om de jongen te zoeken. Een officier hield hem tegen met de mededeling, „Burgers moeten zich hier niet mee bemoeien". De pa lingvisser ging toch en twee soldaten gingen met hem mee. Op de plaats van het ongeval tast te hij de bodem af met zijn polsstok. Zo vond hij nog twee van de overle denen. De twee soldaten, die met hem mee waren gegaan, doken langs de polstok en haalden hun makkers bo ven. Op de wal heeft men, met hulp van een rustend arts uit het plaatsje1 Herwen, nog geruime tijd getracht, de levensgeesten van de vier ver dronkene op te wekken maar men had niet de beschikking #over zuurstofapparaten. Voor een afdeling militairen, die werkzaamheden ver richt op het water, behoeft men zulk een apparaat toch niet tot de over bodige luxe te rekenen. Vooral niet, wanneer er zoals bij het 41ste ba taljon genietroepen, geen zwemvest te vinden is. Het werk, dat gedaan moest worden aan de noodbrug, be-, hoorde niet tot het gemakkelijkste en ongevaarlijkste. Een van de ver dronkenen had zijn verloofde ge zegd: „Als me wat gebeurt, dan een ander had zijn moeder een brief je aan de commandant willen laten schrijven, hem niet aan het werk te laten deelnemen en een derde maak te op een „bandje" aan familie in Canada melding van het „gevaarlijke werk op de Oude Rijn". Overmoed of afschuiven? Er spreekt uit deze uitlatingen een zekere angst voor de goede af loop van het werk. Zouden dan deze soldaten zich hebben schuldig ge maakt aan „roekeloos gedrag" in een „overmoedige stemming". Een opperofficier is bij de vier rou wende gezinnen op condoléancebe- zoek geweest en hij heeft daar ge zegd, dat er inderdaad fouten zijn ge maakt. Niettemin verklaart de Legervoof- lichtingsdienst, dat het allemaal „eigen schuld" is. Welke waarde te hechten aan deze voorlichting, als men de moeite in ogenschouw neemt, die de legerautoriteiten, te beginnen bij de commanant van het bivak te Aerdt, genomen hebben om de getuige van het gebeuren, het zwijgen op te leggen en als men daarbij beziet, hoe ze ver volgens behandeld worden tegen alle regels van het burgerlijk fatsoen in. De behulpzame palingvisser heeft thuis bezoek gehad van de koninklij ke marechaussee, die hem een ver klaring kwam afnemen. Hij heeft geen enkel woord van waardering ge kregen voor zijn optreden, wel een grote mond. „Burgers hebben zich hiermee niet te bemoeien". van 29 gulden aan wisselgeld had den ontvreemd Toen de dieven de politiejeep hoorden, waren ze door de achter deur ontvlucht Via tuinen en schut tingen namen ze de wijk om zich enige tientallen meters verderop te verbergen in een banketbakkersbe drijf Een leger van politieagenten met jeeps en Volkswagens en ook rij wielpatrouilles zetten de buurt af en hielden het verkeer aan. De voet sporen in de tuinen werden zo ver mogelijk gevolgd. Alles echter zon der resultaat. De beide booswichten leegden in de veiligheid van hun voorlopig onderdak eerst de lade van de kassa en gingen toen enige tijd later de straat op. Na enige mi nuten werden ze op de Rijswijkse weg door een politiepatrouille ont dekt en aangehouden. Waarschuwing. Een agent sommeerde hen, de handen in de hoogte te steken maar de mannen deden niets. Een van hen, een geoefend vechter, gaf de agent, toen hij dicht-genoeg naderbij kwam, een harde slag in het gezicht. Daarop maakten de twee zich uit de voeten. De agent was wel versuft maar hij zette niettemin direct de achter volging in. Na herhaald waarschu wen schoot de agent vier maal in de lucht. Nu vond de zeeman het wel letjes en hij bleef stilstaan. Hij deed zijn handen omhoog. Zijn metgezel liep nog enige meters door en stel de zich midden op de rijbaan op. De politieman naderde met ge trokken revolver en terwijl zijn col lega's de zeeman fouilleerden, liep hij op de loswerkman af en beval hem, de handen omhoog te doen. Vluchteling De arrestant was over zijn zenu wen, uit angst wist hij niet meer wat hij doen moest en dus deed hij niets en begon te huilen. Voor de tweede maal gelastte de agent hem, zijn handen omhoog te steken. De man deed drie stappen opzij, het geen de schijn gaf, alsof hij wilde vluchten. Toen was het geduld van de agent ten einde en hij vuurde twee schoten. De kogels raakten de „vluchteling" onder in de rug. De man bleef weifelend staan, draaide zich toen om en wankelde op de hem naderende agenten af. Die hadden niet gezien, dat de man getroffen was en waren wel enigszins verbaasd, de man kreu nend aan hun voeten ineen te zien zakken. Direct hebben de politie mannen hun slachtoffer verbonden en de man, die hem „in de benen had willen raken" was zo attent iets te drinken te halen voor de ge wonde. Buurtbewoners dekten de inbreker met dekens toe. Eerst een half uur na het ongeluk bracht een ambulance-auto hem naar een zie kenhuis, waar hij onmiddellijk na aankomst werd geopereerd. Vereniging Katholieke ziekenhuizen 25 jaar De vereniging van Katholieke ziekenhuizen, die momenteel ongeveer 110 ziekenhuizen en 6 sanatoria omvat, bestaat op 19 juni 25 jaar. Het jubi leum zal echter in het najaar gevierd worden, als van donderdag 25 tot zaterdag 27 september in de Vereniging te Nijmegen een landelijk congres wordt gehouden. Daar komen een aantal actuele vraagstukken in behande ling welke voornamelijk betrekking hebben op de verhouding van het katholiek ziekenhuis tot de volgende verschijnselen: de medische verzor ging, de sociale gezondheidszorg, de psychisch-hygiënische gezondheid, het maatschappelijk werk, de overheid en de zielzorg. tieve arbeidsovereenkomsten, over- heidsplanning en medische specialis men oefent een wezenlijke invloed uit op de verhoudingen. De religieuzen zijn niet meer de goedkope werkkrachten, die zij in de periode der zuivere liefdadigheid waren; op hun beurt weigeren zij een honorering op basis van persoonlijke arbeidscontracten te aanvaarden. De katholieke ziekenhuizen opge nomen in een maatschappelijke struktuur met onontkoombare eisen, staan voor veel vraagstukken: de tarieven, de concurrentie met de overheidsziekenhuizen, de verhou ding tot de fondsen, de opbouw der medische specialismen, om niet te spreken van de moeilijkheden en reglementeringen voortvloeiend uit prijsbeleid, investeringspolitiek en verdeling van bouwvolumen In 25 jaren heeft de Vereniging een wilde evolutie doorgemaakt; zij is nog slechts aan het begin. Reeds groeperen zich rond haar de uit 16 leden bestaande Kath. Vereniging van Inrichtingen voor geestelijk ge stoorden en de Kath. Vereniging van Verpleeghuizen, terwijl de nog apart staande Vereniging van Bejaarden huizen talrijke raakvlakken in de problematiek vertoont. Maar zo vertelde mgr. Sanders de evolutie houdt niet stand bij de grenzen. Gelijke instellingen en ver enigingen in het buitenland ontmoe ten gelijke vraagstukken. Meer nog: de ziekenhuizen in de missielanden kunnen het alleen niet meer af en roepen de Europese en Amerikaanse organisaties te hulp. De kath. ziekenhuizen hebben zich nu verbonden in een Internationale Federatie, vast besloten mee te gaan spreken in de vraagstukken der zie kenverzorging elders ter wereld, zo als die in internationaal verband door de Wereld-Gezondheidsraad worden Jjehandeld. Deze Federatie, enkele jaren geleden in het leven ge roepen en nog niet aangesloten bij de O.I.C., congresseert voor de eerste maal op 29 juli te Brussel. Aantal religieuzen loopt terug Men moet er rekening mee houden, dat binnen 10 jaar 't aantal religieu zen in de kath. ziekenhuizen van Nederland tot een derde van het hui dige aantal teruggelopen zal zijn. Dit dwingt ons er nu reeds alles op te zetten, dat katholieke leken in staat zullen zijn de verantwoor lelijkheden op zich te nemen". Dit verklaarde mgr. A. A. M. Sanders, secretaris van de Ned. Vereniging van Kath. Zie kenhuizen, in een onderhoud met het K.N.P. naar aanleiding van het zilveren jubileum. Mgr. Sanders noemde deze verschuiving een van de verschijnselen, die het beeld en de functie van het katholiek zieken huis in de laatste tijd wijzigen. De teruggang in het aantal religieuzen welke met zekerheid uit de leeftijds opbouw der huidige generatie van verplegende religieuzen kan worden afgeleid, voegt zich bij het schrik barend tekort aan leken verpleegsters, dat blijkens een rapport van sep tember 1956 onverminderd voort duurt en waarvan de oorzaken mo menteel worden onderzocht. Nog moeilijker wordt de toekom stige ontwikkeling der ziekenhuizen, als men bedenkt, dat telkens wéér besturen van congregaties moeten be sluiten hun zusters terug te trekken, terwijl het bijna niet mogelijk blijkt voor de beschikbare verantwoor delijke functies leken-verplegenden te vinden. Het is niet altijd juist, dat de leken bij religieuzen die kansen niet krijgen, het is wel juist dat vele leken bij religieuzen die kansenniet krijgen, het is wel juist dat vele leken de aan deze functies verbonden verantwoordelijkheden niet willen aanvaarden, verklaarde mgr. Sanders. Ook de gewijzigde maatschappe lijke functie van de ziekenhuizen met hun onwrikbare en zakelijke relaties tot ziekenfondsen, met hun eollee-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8