Gaat u even ZITTEN Spectaculaire opening van goochelcongres De stoel in het Hollandse binnenhuis Pater Verhagen dank baar voor verleende hulp Tilburgs gezin - 9 man sterk door bedrijf naar de missie uitgezonden ZATERDAG 7 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Burgemeester J. J. G. Boot en zijn echtgenote kwamen gisteravond bij theater Gooiland te Hilversum aan in een auto, bestuurd door een geblind doekte chauffeur de amateur-goo chelaar Truxo uit Apeldoorn. Het was een stunt, die door duizenden Hil versummers in het centrum van de gemeente werd gadegeslagen en een der meest attractieve nummers ter gelegenheid van de opening van het nationale goochelcongres, dat in de radiostad gisteren, vandaag en zondag wordt gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie en waaraan 300 congressisten uit binnen- en buitenland deelnemen. De burgemeester kreeg als aan denken een toverstaf en mevrouw een polis in verband met de gevaar lijke tocht, die de burgemeester zou maken, de eerste burger van Hilver sum was door een verzekeringsmaat schappij ondergebracht in de rubriek „verzekering tegen schade, toege bracht bij vervoer van levende have", tegen een niet nader aan te duiden bedrag. Na de ontvangst in de Burgerzaal werd op het dak boven de ingang van het raadhuis een goochelvoorstelling gegeven met als hoofdnummer „het meisje op de drie sabels", waarna er twee onder haar lichaam werden weg getrokken en zij bleef „zweven" op één sabel. Bier goed, al goed..! Gaat U diürheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Hetneken's bier!-Want bier goed, goed: waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn. Ook Uw vrouw wil»er weLeens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raany. Heinekenf Oveïag fai (Advertentie) Vrijdag is in Hilversum een driedaags Internationaal goochelcongres op spectaculaire wijze geopend met diverse goochelstunts en magische krachttoeren. Deze foto iaat zien hoe een fakir het presteerde om op het dak van het befaamde Hilversumse stadhuis een dame uitgestrekt op één sabel te laten rusten. Kunt u een gemakkelijke stoel ook zo waarderen? Welnu, nog niet zo héél veel eeuwen gele den was zo'n comfortabele zetel nog maar een luxe voor enkelen. In de Middeleeuwen der Gothiek waren banken en kisten de meest gebruik te zitmeubelen. De stoel met armleu ningen kwam maar schaars voor, als een enkel stuk, en dan speciaal be stemd voor de heer des huizes. In de bloeitijd der Franse Renais sance, de meubelkunst der 17e en 18e eeuw, waren de armstoelen meestal alleen voor hoogwaardigheidsbekle ders als zitmeubel bestemd. Maar tij dens de opkomst van het 18e eeuwse Engelse, burgerlijke meubel werden stoelen ontworpen welke algeméén in gebruik werden genomen. Toen werd het ook meer een gewoonte om meer stoelen van één soort te bezitten. De verandering der maatschappe lijke toestanden en de uitbreiding van de technische mogelijkheden in de 19e eeuw door de machinale pro ductiewijze, maakten het tenslotte mogelijk zitmeubelen te produceren voor iedereen, waarvan de gewone stoel, zonder armleuningen, een der voornaamste werd. De stoel, rond en met de tafel, ont wikkelde zich tot een der voornaam ste meubelen, maarbleek voor de vakman (meubelontwerper, meu belmaker en meubel-industrieel) heel vaak een probleem. Ook nu blijkt het een voortdurende moeilijkheid, om de juiste stoel, in het juiste binnen huis tot zijn recht te doen komen! TVE STOEL is uiteraard een ge- U bruiksvoorwerp. En bij de eerste kennismaking, hetzij met een antiek model of met een modern meubel, wordt zo'n stoel: a. naar zijn vorm bekeken; b. op zijn mobili teit onderzocht; c. naar zijn bruikbaarheid „bezeten"! Dit onderzoek doen we allen, meest al min of meer onbewust. De ontwer per en uitvoerder doen het, zodra een bepaald meubel voltooid is. De koper doet het aanstonds in het meubel-magazijn of de showroom, uw verslaggever, reporter op vele jaar- en speciale vak-meubelbeurzen, demonstrerende meubel-standhou der. En geen wonder, want: a) Ieder een ziet graag een goed gevormd zitmeubel, met name een goed ge vormde stoel, zo goed mogelijk pas sende in het wooninterieur. b. De eisen der beweeglijkheid die men er aan stelt, zijn als vanzelf sprekend. Opmerkelijk is het, dat men altijd een stoel tracht te ver plaatsen naar zijn eigen „manier van zitten gaan", zo men wil. Bovendien zal men een stoel, alvorens men deze koopt, willen „be proeven". Met andere woorden, vóór af willen „bezitten", voordat men tot de koop, het er „bezit van nemen" overgaat. De eenvoudigste en meest primitie ve vorm voor een zitmeubel is in feite de taboouret, dat is een stoel zonder .leuning. De stoel beant woordt reeds meer aan het doel, het gemakkelijk zitten, wanneer hij een rugleuning bezit. Nog comfortabeler kan het zijn, wanneer er ook armleuningen aan de stoel worden aangebracht. De bank en het rustbed, zo mede het bankstel (fauteuils en bank), zijn vormen, welke het zitten en liggen van méér personen gemakkelijk ma ken. Niemand herkende hem Minister Algera bezocht incognito Zeeuws Vlaanderen Minister Algera heeft gisteren in cognito een bezoek gebracht aan Zeeuws-Vlaanderen. Niemand van de Zeeuwen heeft de minister van ver keer en waterstaat herkend, ondanks de spandoeken, affiches en op muren gekladderde leuzen waarmede de Zeeuwen elkaar tegen minister Alge- opwarmen" omdat hij alleen schuld schijnt te hebben van het feit, dat Zeeuws-Vlaanderen geen vrije veren krijgt. De minister keerde van zijn bezoek aan de Expo, waar hij een receptie had bijgewoond van Europese minis ters van verkeer, via een omweg te rug om met eigen ogen de toestand in het „achtergestelde gebied" eens te bezichtigen. Hij maakte hier en daar eens een praatje met de inwoners en met de veerbazen. Zelfs is hij heel dicht in de buurt gewast van de voorzitter van het centrale actieco mité, de heer Colsen, die in de veer haven van Perkpolder ijverig bezig was met affiches uit te delen en die een van de felste „Algera-verguizers" schijnt te zijn. De heer Colsen heeft de bewindsman echter nie+ herkend. Ondanks dat overheidspersonen vrij zfjn van het betalen van tol- en veergelden heeft de minister voor zijn overtocht naar Kruiningen 40 cent moeten betalen, omdat hij zich niet bekend wilde maken. Op 13 juni zal een deputatie Zeeuwen naar Den Haag komen om een petitie te overhandi- A.s. dinsdag zal de zeer- eerw. pater Ant. Verha- .*7*1 gen, MSC, per „Staten dam" via Amerika naar zijn missiegebied in Nieuw Guinea terugke- 1 ren. Pater Verhagen is voor vele lezers van de Leid- se Courant geen onbe kende. Ii het voorjaar nL heeft hij in onze cou rant een uitvoerig arti- kei gerchreven over zijn missiegebied in Nieuw Guinea en daarbij de hulp van onze lezers in geroepen voor de aan- I schaffing van een licht- - aggregaat, dat hij hard nodig had. Die bede om hulp is niet onbeant woord gebleven, want dankbaar vertelde pater Verhagen, dat zijn op roep voor het 4200. kostende apparaat mid dels onze lezers 2500 heeft opgebracht Wij geven hierbij J gekoelde motor, door middel van V- een foto van dit Dieselstroom-aggre- snaren, gekoppeld aan 5 KVA zelf re- gaat, bestaande uit een 8 pk. lucht-1 gelende 3 fase draaistroom generator. evenmin als er een mogelijkheid be staat dat de bewoners van Zeeuws Vlaanderen voor vrije overzet in aan- gen. Mr Algera zal de afgevaardig- merking zullen komen. den gaarne ontvangen, maar hij ver-, r„Pe„c \rrtnr klaarde dat er geen sprake van ach- nivUWC CUrfcUS VUUf terstelling van dit bevolkingsdeel is, Armstoel uit XVHe eeuw. Een stijl vol antiek meubel. Op het traditionele geïnspireerde meubelen. „Tentoonstelling Scheppend Ambacht" te Maastricht. van stoelen is het voornaamste, dat de zitting een goede hoogte heeft, namelijk zodanig, dat de voe ten van de zittende op de grond kun nen rusten. De gemiddelde hoogte bedraagt hier pl.m. 45 cm. Meer ver schil in afmeting laten de breedte en de diepte van de zitting toe. Deze variëren tussen 50 en 70 cm.! De hoogte van de rugleuning moet zodanig zijn, dat het hoofd óf wel leu nen kan óf wel er boven uitsteekt, doch nimmer door de bovenkant ge hinderd wordt. De bovenkanten der armleuningen behoren zich op pl.m. 70 cm. boven de vloer te bevinden. Volkomen vlakkezittingen en - j - rechte rugleuningen zijn, vooral bij doet desgelijks in de stand van de kleine afmetingen van de stoel, on- 1 doelmatig en ongemakkelijk. Beter Moderne meisjeskamer In Engeland. I voldoen vaak de zwak gebogen gol- Geïnspireerd op het continentale vende lijnen en vlakken, die met de meubel. anatomie, dus met de natuurlijke lij nen van het zittende lichaam over eenstemmen. Naast het hout, dat zich door alle tijden heen als grondstof mij uitne mendheid voor meubelen heeft ge leend, en het riet of rotan, wordt thans ook veel gebruik gemaakt van staal en plastics. Deze nieuwe ma terialen geven, door de mogelijkhe den t.a.v. de bewerking weer aller lei nieuwe mogelijkheden voor wat betreft de vormgeving. Nieuwe vor men waaraan we vaak nog even moe ten wennen omdèt ze nieuw en dus nog vreemd zijn. Henk Baaren en Ernst Schu- bad in: „De Stoel in de Historie". Uitgave Vakblad voor de Meubelin dustrie, Den Haag. „Meubel" komt van „mobiel" (betekent beweeglijkheid). Dit tegen over „stabiel", wat onbeweeglijk be tekent. (We houden daar bewust of onbewust, gedurig rekening mee). Een 9 personen tellend Tilburgs ge-1 zin, gaat nog dit jaar naar de missie in Kenya. Een Tilburgs bedrijf heeft zich be reid verklaard de totale kosten van uitzending op zich te nemen, die o.m. bestaan uit de passagekosten en uit rusting. Een en ander geschiedt in het kader van een grootscheepse Tilburgse le- kenactie, die uitzending van leken be oogt naar het bisdom Kisumu in Ke nya. Het dekenaat heeft dit initiatief ontwikkeld, dat grote weerklank vindt en waarvoor op 6 juli a.s. een grote loterij start onder de naam „Ra ket". Mgr. Maurice Otunga, bisschop- coadjutor van Kisumu, zal bij de start van de „Raket" in Tilburg aanwezig zijn. Het gezin Van Gorp bestaat uit 9 personen, ouders en 7 kinderen. De heer A. W. J van Gorp (46) werkt als timmerman op de bierbrou werij „De Schaapskooi" van de Trap pistenabdij „Koningshoeven". Stand plaats in Kisumu wordt het plaatsje Lumbwa, waar reeds een bescheiden kloostertje van de Tilburgse Trappis ten is gevestigd en waar de fam. Van Een merkwaardig toeval wil, dat de heer Van Gorp in Lumbwa twee Tilburgse paters zal aantreffen, waar mee hij in zijn jeugd in Tilburg de zelfde jongensschool bezocht. Naar stig bereidt het gezin zich op het ver trek voor, o.a. door het volgen van vele Engelse lessen. Als het gezin na beëindiging van het 3-jarig contract naar Holland terugkeert, kan de heer Van Gorp weer terecht bij zijn oude werkgever. Intussen hebben ook enige andere Tilburgse bedrijven plannen leken voor him rekening naar Kisumu uit te zenden. Ook een Tilburgse arts, vermoede lijk een specialist, die de leiding van een ziekenhuis op zich zal gaan ne men, zal nog vertrekken. RUIM EEN METER LANGE SNOEK GEVANGEN. Een Amsterdamse hengelaar, de heer G. v. Beek, heeft donderdag in de omgeving van Vinkeveen de vangst van zijn leven gehad. Hij wist n.L een snoek aan de haak te slaan, - die eerst na een felle strijd op de wal w Blvrcirt. Gorp een klooster zal gaan bouwen. I kon worden gebracht. Het dier woog ringen ontmoeten elkaar in de Ne- De jongste kinderen zulen bij de Pa- ca. 18 pond en was niet minder danderlandse federatie voor bejaarden ters ter school gaan. 1112 cm lang. zorg een nieuw beroep Nu het aantal bejaarde mensen in Nederland gestadig toeneemt, op 1 januari waren er 950.000 of 8,6 pro cent van de totale bevolking, is een nieuw beroep ontstaan: bejaarden helpster. De Nederlandse federatie voor bejaardenzorg heeft daarom een commissie opgedragen een cursuspro gramma samen te stellen voor het be roep „bejaardenhelpsters" met als re sultaat, dat in september begonnen kan worden met de eerste tweejarige cursus voor meisj-s, die dit vak wil len kiezen. Van hen wordt gevraagd aan de bejaarden kleine diensten te verrichten, die als gevolg van de hoge leeftijd nodig zijn geworden, als was- en badbeurten, tafeldekken, opdie nen, bloemen schikken en andere werkzaamheden. De cursus omvat voor elk jaar on geveer 150 lesuren, verdeeld over de vakken geestelijke of godsdienstige vorming, voortgezette algemene ont wikkeling, algemene oriëntering ten aanzien van de bejaardenzorg, om gang met bejaarden, huishoudkunde, hygiëne en dagelijkse verzorging van hulpbehoevende valide bejaarden, huishoudkunde, handen arbeid en tijdsbesteding. Als na twee jaar het examen met goed gevolg is afgelegd, wordt na mens de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg een diploma uitgereikt, dat wordt geregistreerd. Een aan de gediplomeerden uit te reiken insigne is nog in bespreking. Voor de oplei ding heeft men als minimum-leeftijd 16 jaar gesteld. R.K. Opleidingen zijn in 's-Herto- genbosch, Ammerzoden, Maastricht en Breda. Beide uitvoerende groepe- Jan Derksen maakt tweede lustrum vol Moderne stoel, geëxposeerd op de tentoonstelling Bond voor Kunst en Industrie in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Jan Derksen is voor de tiende maal kampioen van Nederland geworden. Hij werd 8 maal kamp. prof sprint, 1 maal amateur sprint en 1 maal kamp. op de 50 km. Foto: Jan Derksen wordt na het behaalde kam pioenschap van Nederland sprint profs gefeliciteerd door Toon Hermans (midden), terwijl mevr Derksen met de lauwerkrans glunderend staat toe te kijken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7