MUZIEK de maedextaat aan het hunt DE KOPER-INSTRUMENTEN IN HET ORKEST DE LEIDSE COURANT Dat is als het ware het fundament van alle blazers, en dus ook het laagste. De tuba wordt uiterst zelden als solo-instrument aangewend, doch uitsluitend ge bruikt voor versterking der bastonen. Wegens zijn 'dikke en verdragende toon wordt er in het symphonie- orkest heel voorzichtig gebruik van gemaakt, grof bespeeld of op verkeerde plaatsen aangewend zou het een koe in de porceleinwinkel worden. In het harmonie- en fanfare-orkest echter is de tuba hier meestal bas genoemd een der belangrijkste en absoluut onmisbare instrumenten waarvan er altijd minstens twee, doch meestal meer aanwezig zijn. Zo als de contrabassen de dragers zijn van het symphonie- orkest, zijn de bassen de dragers van het harmonie- en fanfare-orkest. Een blaasorkest zonder goede bas sen is een onding en tot geen enkele muzikale uiting van betekenis in staat. Met de andere koper-instru menten, die wij in ons volgend artikel bespreken zul len, vormen de bassen de volksmuziekverenigingen, die in ons land van enorme betekenis zijn. Zij die de voortbrengselen hiervan als „hoempa-muziek" beti telen of er slechts een minachtend schouder-ophalen voor over hebben, bewijzen hiermede slechts van mu ziek heel weinig te weten en nog minder te begrijpen. Zij zien voorbij, dat een bloeiend muziekleven alleen kan bestaan in een land, waarin de volksmuziekbe- oefening levend en vitaal is. ELSENAAR. Bij de foto's: Hans Katan maakte een foto van de twee harpisten van het Residentie-orkest; het beeld, dat hij geeft is een prachtig symbool van de muziek. De hoornisten van het Residentie-orkest zitten achter in het orkest, links van de dirigent. Achter de hoornisten, naast de trompettisten, bevinden zich de orkestleden, die de trombone bespelen. ("zingende harpenTT) OP HET RIJKE kleurenpalet van de vele klankmogelijkheden die in een goed bezet orkest aanwezig zijn, vormen de koper-instrumenten de felle kleuren. Hoe mooi een stuk voor strijkorkest ook zijn mag, het aanhoren van een reeks van die werken zou op den duur gaan vervelen. Het beluisteren van een symphonie-orkest met een goed geko zen programma verveelt nimmer. Dit komt door de verscheidenheid van klanken ook wel kleuren genoemd in dit orkest en die verscheidenheid ontstaat in hoofdzaak door de medewerking van blaasinstrumenten. Hiervan zijn er twee groepen, n.l. de houten blaasinstrumenten cn de koper-blaasinstrumenten. Dirigent en orkestleden onder elkaar noemen die twee groepen kortweg „het hout" en „het koper". Nu is die laatste benaming niet geheel juist, want die koper-instrumenten zijn niet van zuiver koper gemaakt, maar van een mengsel van koper en enige andere metalen als zilver, nikkel, tin enz. Dit meng sel noemt men messing, maar het zou al heel vreemd klinken als wij gingen spreken van messing-instrumenten, daarom houden wij ons maar aan de ingeburgerde naam koper instrumenten. Overigens zien deze instrumenten er tegenwoordig zelden meer koper achtig uit, want ze zijn meestal vernikkeld, verzilverd of verguld, waardoor het niet meer nodig is ze voortdurend te poetsen om ze in toonbare, staat te houden. Bij houten blaasinstrumenten wordt de lucht kolom die in het instrument aanwezig is, door het mondstuk zelve (bij de fluiten), door het daarop bevestigde riet (clarinetten en saxophoons) of door een dubbel-riet (ho bo's en fagotten) in trilling en daardoor tot klinken gebracht. Bij de koper-instrumenten is dit heel andei's. Bij de koper-insrtumenten dient het mondstuk uitsluitend om de lip- pen van de bespeler min of meer te omsluiten. Dit omsloten deel der lippen met de daarin aanwezige lipspieren treedt nu onder meer of minder grote spanning op dezelfde wijze op als het dubbel-rit van hobo en fagot en brengen de in het instrument aanwezige luchtkolom ip trilling. In het algemeen gezegd, wordt een toon op een blaas instrument hoger of lager, naarmate het instrument korter of langer is. Bij Juwtanstru- menten wordt de lengte van het klanklichaam verkort of verlengd door de daarin aanwezige gaten, die al of niet door vingers en kleppen worden gesloten of geopend. Bij de koper-instrumenten geschiedt dit door het openen of si' ten van buizen (zijkana len) door middel van door drie of vier vingers bediende pistons of ventielen. In het symphonie-orkest vinden wij vier soorten koper-instrumenten, J1-!. hoorns, trompetten, trombones en tuba's. In het harmonie-orkest en in het fanfare-orkest zijn veel meer soorten, waarop wij nog nader terugkomen. {rt We hadden het hierboven over felle kleuren (klanken) van de koper-instrumenten het symphonie-orkest. Deze worden in hoofdzaak aangebracht door trompetten enl trom bones, al doen de hoorns hier ook wel eens aan mee. Trompetten en frombones rekenen wij tot het „scherpe" koper en hoorns en tuba's tot het „zachte De kleinste van vier in het symphonie-orkest gebruikte koper-instrumenten zijn de trompetten. Hiervan zijn er in een symphonie-orkest meestal twee, soms drie en een enkele maal vier of meer. Hun optreden is meestal solistisch en voor het aanbrengen van bepaalde effecten. Het geluid van een trompet is helder en scherp en leent zich daardoor het best tot feestelijke klanken. Zeer zacht bespeeld zijn er als het ware visionaire effecten mee te bereiken en het lage re gister leent zich goed voor het oproepen van een dae- monische sfeer. In het harmonie- en fanfare-orkest hebben de trom petten een ongeveer gelijke functie als in het sympho nie-orkest en zij worden daarin bovendien veel ge bruikt ter ondersteuning van de melodie, vooral in min of meer krachtig gespeelde delen. Als solo-instrument wordt de trompet weinig aan gewend, hoewel er wel soli voor trompet met bege leiding van piano of orkest bestaan. Het instrument komt het best tot zijn recht in grote ruimten en soli voor trompet en kerkorgel doen het majestueuze ka rakter van de trompet prachtig uitkomen. Een heel ander soort istrumenten dan de trompetten zijn de hoorns, ook wel waldhoorns genoemd. De win dingen van de trompet zijn ovaal of langwerpig, de hoorns zijn meer rond. Omdat een hoorn veel langer is dan een trompet, is het aantal windingen ook groter. Ook de z.g. beker is anders van vorm. Die der trompet is lang en slank, die der hoorn is kort en wijd. Het ge luid van een hoorn is mits het instrument niet te sterk wordt aangeblazen haast tegenovergesteld aan dat der trompet, n.l. rond, warm c gevoelig. Bo vendien is de omvang der hoorn, d.w.z. het aantal to nen dat daar op kan worden gespeeld, veel groter dan dat der trompet. In de normale bezetting van een sym phonie-orkest zijn vier hoorns, hoewel er in grotere en moderne werken wel meer gebruikt worden. De taak der hoorns in het symphonie-orkest is vaak so listisch, maar ze worden ook veel gebruikt voor on dersteuning der harmonie. Daardoor zijn de hoorns beduidend meer in gebruik dan de trompetten. Het geluid der hoorn past zich gemakkelijker aan dat der strijkinstrumenten aan dan dat der trompetten en de eerste trompettist wordt de eerste hoornist in een symphonie-orkest tot de solisten gerekend en goede hoornisten zijn wel niet bepaald zeldzaam, maar ze zijn toch minder in aantal dan goede bespelers van andere blaasinstrumenten. De prachtige weke klank der hoorn weet vele stemmingen op te roepen. Vele jachttaferelen worden door de hoorns onderstreept, maar ook o.a. melancholieke nachtstemmingen en dichterlijke mijmeringen kunnen door hoornklanke^i worden opgeroepen. De hoorn is het veelzijdigste koperen blaasinstru ment en de ideale verbinding tussen het „hout" en het leent zich prachtig voor gedragen melodieën. Evenals „koper" in het symphonie-orkest. In het harmonie- en fanfare-orkest zijn meestal ook vier hoorns. Hun taak is in dit soort orkesten een an dere dan in het symphonie-orkest, omdat in een blaas orkest de hoorns zelden voor solowerk en meestal voor begeleiding gebruikt worden. Intussen is ook in deze orkesten het bezet hebben van vier goede hoornisten een rijk bezit. Het timbre van een blaasorkest is be duidend beter als daarin vier hoorns goed bespeeld worden. Ook als solo-instrument doet de hoorn het uitste kend. Er zijn meerdere goéde solo's van bekende com ponisten voor hoorn en piano of orkest gecomponeerd en uitgegeven. De lange koperen dingen, welke bij het bespelen steeds maar in- en uitgeschoven worden en welke wij gewoon schuin rechts van de dirigent achter in het orkest zien, zijn trombones. E.j het bespelen van trompetten en hoorns hebben wij gezegd, dat het klanklichaam dier instrumenten wordt verkort of verlengd door het dpor middel van pistons of ventielen inschakelen van zijkanalen. Dit is ook het geval bij de hieronder te bespreken tuba, maar de trombones maken op die voor alle koperen blaasinstrumenten geldende regel een uitzondering. Een trombone wordt verlengd of verkort door het uit en inschuiven van de lange beugel van dit instrument. Vandaar dat wij die bij het bespelen van de trombone door de trombonisten steeds zien heen en weer be wegen. In een symphonie-orkest zijn meestal drie trombo nes, voor grotere of modernere werken soms vier of meer. Ze hebben veel minder te doen dan de trom pettisten en hoornisten en worden meestal alleen ge bruikt voor bijzondere effecten in sterk gespeelde delen. Intussen kunnen de trombones ook in pianissi- mo-delen van bijzondere werking zijn. zelfs een kerk hofscène prachtig uitbeelden. De klank der trombones ook wel bazuinen genoemd herinnert aan die der trompet in diens lagere tonen, maar is meer he roïsch, is statiger en veel minder schetterend. Ver schillende componisten hebben de trombones gebruikt voor een uitbeelding van het laatste oordeel en als zodanig zijn ze prachtig op hun plaats. Intussen bestaan er ook uitsluitend door dilettan ten bespeelde trombones met pistons of ventielen en deze berusten op hetzelfde principe als de andere ko per-blaasinstrumenten. De klank dezer ventieltrombo nes is echter niet zo fraai als" die der hierboven be sproken schuiftrombones. In een harmonie- of fanfare-orkest komen eveneens drie of vier trombones voor. Bij de dilettanten-orkes ten zijn dit meestal venti ïltrombones, bij de vak-or kesten schuiftrombones. In deze blaasorkesten hebben de trombones een heel andere taak dan in een sym phonie-orkest, zij worden hierin ook wel als solo-in strument gebezigd, maar in hoofdzaak zijn het daarin toch begeleidingsinstrumenten. Een accoord van lange tonen van drie of vier trombones b.v. waarboven en ander instrument een solotrekje speelt, is van heel bijzondere werking. Als ondersteuning der harmonie zijn ze onmisbaar. Hoewel er wel solo's voor trombone en piano of orkest bestaan, hoort men die toch niet veel. Als kwartet-instrument zijn trombones echter bijzonder mooi. Een kwartet van vier trombones, een kwartet van twee trombones en twee trompetten of een kwartet van twee trompetten, een hoorn en een trombone zijn van magistrale werking en wordt door geen enkele andere combinatie van koper-instrumen ten overtroffen. Tenslotte zien wij in een symphonie-orkest, achter aan bij de contrabassen, vaak nog een groot koper instrument. Dit is de tuba, ook wel bastuba genoemd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6