Wie puzzelt mee Leidse Rij- en |achtclub gaf geslaagde uitvoering in manége TYPEN Zal ook Den ijshockeysport Haag de voor verloren gaan? ZATERDAG 7 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Tot slot een aardig spel van „Romantiek in 't Paardenbos" HET IS ALWEER TIEN JAAR gele den, dat de Leidse Rij- en Jacht club werd opgericht en indien zich geen bijzondere omstandigheden voor doen, presenteren de leden zich telken- jare eenmaal in een uitvoering voor publiek. Publiek, dat meestal bestaat uit vrienden en verwanten van de leden, maar ook en vooral vrienden van het paard. Het is ons telken jare een genoegen te kunnen zien wat de leden van de Leidse Rij- en Jachtclub presteren. Na tuurlijk zijn het geen grootse prestaties. Daarvoor leent het geheel zich hier minder, dat verlangen de leden trouwens zelf niet. evenmin trouwens als de toe schouwers, die in de jaarlijkse uitvoe ring welke hedenavond wordt her haald meer een openbare les zien. En dat is voldoende om te kunnen zien. dat er ook dit jaar weer met animo en grote toewijding is gewerkt om de oefenstof onder leiding van de heer J. E. Kok onder de knie te krijgen. En het is een goede avond gewor den, ondanks de tegenslag, die men dit maal weer heeft moeten ondervinden. De voorzitter, de heer J. M. Hermans, was door een val van zijn paard enkele weken geleden de helpende hand te bieden bij de vele voorberei dingen, die gewoonlijk aan de jaarlijkse uitvoering vastzitten, afgezien natuur lijk van het feit, dat hij uitgeschakeld was voor daadwerkelijke deelneming, evenals dit trouwens het geval was bij de heer J. Blanken, commissaris der club. Het openingswoord werd ditmaal na het gebruikelijke openingsnummer ditmaal met herauten gesproken door mevr. Pv F. J. Commandeur-Sauerbier Couvée, vice-presidente der club, die na een begroetingswoord tot de rector- magnificus der Leidse Universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh en de afgevaardig den van Drie Oktobervereniging, Leidse Studenten Carousselver. en Leidse Meis jesstudenten Carousselver., wees op de vele moeilijkheden, waarvoor bestuur en leden zich ditmaal geplaatst zagen. Zij bracht daarom hartelijk dank aan de dames en heren, die zich extra hadden ingespannen om de uitvoering toch te kunnen laten doorgaan en in die dank betrok zij vooral de heer J. E. Kok, directeur der manege, die als steeds weer de leiding had en van wiens grote capaciteiten de L.R.J.C. dankbaar heeft mogen profiteren. Dat was dan weer de gebruikelijke opening en daarna kregen de toeschou wers weer het in grote lijnen zelfde programma als steeds voorgeschoteld. Een programma desondanks vol afwis seling, door de leden met grote -toe wijding gebracht en door de belangstel lenden met grote waardering -ontvangen. Het veelvuldige applaus na elk num mer was daarvan het sprekende bewijs. We zagen een mooi nummer caroussel- rljden door vier dames en vier heren, vlot en fris gebracht en daarna een aardig nummer gymnastiek op de paar denrug door Hanneke Couwenberg en Sandra van Brero. In dit nummer vooral kon men zien welk een lenigheid en handigheid van het jonge lichaam ver eist wordt om het te vormen tot een goed paardrijdster. Het publiek was er ten zeerste mee ingenomen. Het nummer Campagne, een dressuur- nummer door vier ruiters onder leiding en daadwerkelijke medewerking van de heer Kok zelf. Hier vooral bleek waar toe een goede dressuur kan leiden. De heer Kok gaf natuurlijk het beste be wijs daarvan met zijn uiterst gewillige schimmel, toonde daarbij een gemak kelijke wendbaarheid van 'zijn viervoe ter, die vooral in rijn zijwaartse gang tot grote dingen in staat is. Ook in de galop kwam het kunnen van ruiter en dier duidelijk naar voren, waarbij het changeren met de voorbenen aller be wondering afdwong. Een aardige afwisseling bood een nummer acrobatiek door de „Elektro Boys", waarna als laatste nummer voor de pauze een heel goed nummer dres suur werd gegeven, in aanmerking ge nomen de beperkte ruimte, die voor het springen der paarden beschikbaar is. De dames mevr. Commandeur en mevr. Stoop, die de laatste weken elke dag uit Maarn was overgekomen om te oefenen, openden na de pauze met een Pas de deux, na een aanvankelijk aarzelend begin tenslotte tot een voor treffelijk einde gebracht. Een alleraardigst nummer was het hoepel-springen van amazones en paar den, hierna gebracht. Jammer was het alleen, dat het volgpaard zoals gebrui kelijk onmiddellijk ?chter zijn voorgan ger volgde, zodat de oefening van de eerste amazone niet altijd volledig tot haar recht kwam, ontdat haar spring- riet onder de hals van het volgpaard bleef hangen. De Bolero, een Spaanse dans door vier dames en vier heren in Spaanse kleder dracht, viel ten zeerste in de smaak. Het ontwerp hiervan was van de heer Leysen; oude vertrouwde naam in de Leidse manége. Wat hierna de heer H. Gilhuys uit Amsterdam aan dressuur liet zien met zijn 10-jarige anglo-arabier „Grand Fils", dwong aller bewortdering af. Op de maat van de diverse melodieën liep deze viervouter alle gewenste passen of het nu was in contra-galop dan wel gewoon stappend, het was af. De ruiter scheen met zijn paard tot één onver brekelijk geheel verbonden en oogstte uitbundig succes. Tenslotte weer een manégestuk van de heer Han de Wilde: „Romantiek in 't Paardenbos", kunstig gevonden, vlot en aardig uitgebeeld en met voortref felijke dictie door de regisseur zelf ten gehore gebracht. Het was een stuk met muziek en mirakelen, balletten, boeren en buitenlui. In deze laatste kwaliteit fungeerde Els Couwenberg, die veelbelovend danseresje belooft te wor den. Aan het slot woorden van hartelijke dank van mevr. Commandeur, speciaal tot de heren Gilhuys en Han de Wilde, tot mevr. Stoop uit Maarn, mevrouw Kok en Els Couwenberg met voor ieder een aandenken of bloemen, ter herin nering aan een ondanks alle moeilijk heden welgeslaagde avond. PAARDESPORT „BELLA PAOLA" WON DE „OAKS" TE EPSOM Het Franse paard van Duitse afstam ming „Bello Paola" heeft gisteren te Epsom de „Oaks"-rennen (voor drie jarige merries) over anderhalve mijl (2414 meter) gewonnen in een tijd 2 minuten en 40,8 seconde. Het was daarmee 0,4 seconde sneller dan „Hard Ridden" woensdag jl. in de derby. De merrie, eigendom van de Fransman Frangois Dupré, werd bereden door de Spaanse jockey Maxime Garcia. Het was de vijfde Franse zege in de „Oaks" sedert 1945. „Bella Paola" stond na haar overwinning in de „1000 guineas van New-Market" met 6/4 genoteerd. Het Engelse paard „Mother Goose", dat de gehele race de leiding had ge had, werd op drie lengten tweede en „Cutter" op zes lengten derde. PRINS BERNHARD TE WENEN GEARRIVEERD Gistermiddag is prins Bernhard, ver gezeld van de prinsessen Beatrix en Irene, met een tweemotorige Dakota, welke door hem zelf werd bestuurd, op het vliegveld te Wenen gearriveerd. In zijn functie van voorzitter van de F.E.I. (Internationale Hippische Federatie) werd prins Bernhard uitgenodigd tot bijwoning van het internationaal con cours hippique, dat vandaag en morgen te Wenen wordt gehouden. De prins en de prinsessen werden op het vliegveld verwelkomd door de Nederlandse am bassadeur in Wenen, mr. H. F. Eschou- zier. MOTORSPORT Douglas Wolff verongelukt De Engelsman John Surtees heeft in de T.T. op het eiland Man de race in de 500 cc-klasse gewonnen. Het was de vierde zege in deze week voor het Italiaanse merk M.V. Augusta. Kort na de start verongelukte de Engelse rijder Douglas Wolff. Hij kwam met de rand langs het circuit in aan raking, werd de lucht in geslingerd en vond de dood toen hij tegen een tele- terecht kwam. CRICKET ENGELAND OP WINST IN TEST MATCH TEGEN NIEUW-ZEELAND Engeland staat op winst in de eerste iestmatch tegen Nieuw-Zeeland, die te Birmingham wordt gespeeld. Nadat de Engelsen op de eerste dag „all out" waren gegaan voor 211 runs, scoorden zij gisteren in de tweede innings 131 runs voor het verlies van 3 wickets. De voorsprong is nu 248 runs, want de batsmen van Nieuw-Zeeland stelden ie tweede dag zeer teleur. Zij her vatten de strijd bij de stand 41 voor 3 gingen daarna kort na de lunch „all out" -voor slechts 94 runs het laagste totaal, dat Nieuw-Zeeland ooit in Enge land heeft bereikt. Him verdediging was geen enkel opzicht opgewassen tegen de pace-bowler Freddie Trueman, die vijf wickets nam voor 31 runs. 10 vinger syst. blind ritme CTCMO telen (130 letter- O I C 1^4 w grepen p. minuut) GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Ook in juli en augustus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 tel. 26558 In de voetbal-elftallen voor de Olym pische Dag zijn twee wijzigingen ge komen. Abe Lenstra is ziek en wordt in het elftal van „Oud-Nederland" ver vangen door De Kubber van Amster dam. Mogelijk zal Theo Timmermans nu linksbinnen gaan spelen en De Kubber linkshalf. In het elftal van de spelers tot 25 jaar wordt Franssen (GVAV) wegens een blessure vervangen door Althoff van Blauw Wit. MODERNE JEUGD! De Argentijnse voetballers, die in Zweden verblijven voor het toernooi om het wereldkampioenschap, hebben de hulp van de politie van Helsingborg in geroepen om zich de Zweedse meisjes van het lijf te houden. Voortdurend zwermen de teen-agers van Helsingborg om de Argentijnen, die met hun zwarte haren, hun donkere ogen en hun fraaie snorretjes kennelijk veel aantrekkingskracht op de vrouwe lijke Zweedse jeugd uitoefenen. Som mige meisjes zien er geen been in om een Argentijn onverhoeds om zijn hals te vliegen en hem een kus te geven. Zelfs het plaatselijke jeugdcomité van Helsingborg is zich met de zaak gaan bemoeien, vooral nadat gebleken was, dat meisjes van 12 jaar en nog jonger zich aan de „overvallen" schuldig maak ten. „We zijn wel wat gewend, maar dit wordt te gek", zei de Argentijnse leider tegen de politiecommandant van Helsingborg. De ledenvergadering van de B.V.C. Amsterdam, welke gisteravond in het Carltonhotel te Amsterdam bijeen was, heeft zich met één stem tegen uitge sproken voor een fusie met de vereni ging D.W.S. Er waren 40 amateurs aan wezig. Horizontaal: 1. voorvoegsel, 3. be hoefte, 9. Deo fa ven te (afk.), 11. huis dieren, 13. planeet, 14. steensoort, 15. wachthuisje, 17. voornaam van een president, 18. zijde, 19. werktuig om het haar te drogen, 21. deel van het wiel waardoor de as gaat, 23. pers. voornaamw., 25. voorzetsel, 27. over blijfsel bij verbranding, 28. muziek noot, 29. godin van de dageraad, 31. IJ.H.C. Den Haag: „Wij nemen ook dit jaar deel aan het zomer-ijshockey- toernooi in Cortina d'Ampezzo". N.IJ.B.: „Wij handhaven het royement van de „IJ.H.C. Den Haag" en spelen in Cortina d'Ampezzo is dus uitgesloten. Mejuffrouw Van Honstede, directrice van de Hoky: „Zolang het conflict tus sen de „IJ.H.C. Den Haag" en de Ne derlandse IJshockeybond blijft bestaan, wordt er niet gespeeld op de Haagse overdekte kunstijsbaan". Ziehier drie uitspraken die gisteren werden gedaan en waaruit blijkt hoever men in de Nederlandse ijshockeywereld nog verwijderd is van de oplossing van het bestaande conflict. Zoals men zich zal herinneren is het conflict tussen de Haagse ijshockeyclub „IJ.H.C. Den Haag" en de Nederlandse IJshockeybond verleden jaar ontstaan, toen de IJ.H.C. Den Haag, zonder toe stemming van de bond aan het inter nationaal zomer-ijshockeytoernooi in Cortina d'Ampezzo deelnam en het scheelde daarna weinig of er werden geen wedstrijden meer op de overdekte kunstijsbaan te Den Haag gespeeld. Evenals het vorige jaar heeft de Haagse ijshockeyclub een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het zomer-ijshockeytoernooi in Cortina d'Ampezzo, dat van 14 tot en met 17 augustus a.s. zal worden gehouden. Het bestuur van de IJ.H.C. Den Haag heeft, gezien de succesvolle tweede plaats van een jaar geleden, besloten, de uitnodi ging te accepteren ondanks het feit, dat de vereniging als het enige actieve lid door de nationale bond is geroyeerd. De IJ.H.C. Den Haag heeft tot op heden de herhaalde verzoeken ten spijt nog steeds geen berichten ontvangen of het door haar reeds in januari jl. Ingestelde be roep is aangenomen of verworpen. Het bestuur van de IJ.H.C. Den Haag heeft tijdens de algemene ledenvergadering van 9 mei jl. het beroep toegelicht. Het bondsbestuur heeft daarna toegezegd de uitspraak aan de Haagse ijshockeyclub bekend te zullen maken. (Advertentie) AUTOMOBILISME DRIE COUREURS GEWOND Tijdens trainingswedstrijden voor de Grote Prijs van Delammare-Debouteville die morgen op het circuit van Rouen- Leu-Essarts worden gehouden, zijn drie coureurs gewond. De 34-jarige Schot Ron Flockhart slingerde over de weg en schoot in de berm met zijn Lotus. In het ziekenhuis bleek, dat hij vier ribben had gebroken en dat zijn toestand ernstig was. De Duitser Burggraff (Porsche) kon Flock hart nog net ontwijken, maar zijn snel heid was te groot om de wagen op de weg te houden en hij belandde eveneens in de Berm. George Burggraff werd met twee gebroken ribben in het hospitaal opgenomen. De Engelsman Peter Ashdown botste met zijn Lotus tegen een muur en vloog in brand. Hij was er nog het beste aan toe met een gebroken sleutelbeen. De heer Bendien. secretaris van de Nederlandse ijshockeybond, deelde ons namens het bestuur mede, dat het roye ment van de IJ.H.C. Den Haag gehand haafd blijft en dat dus geen toestemming zal worden verleend voor het spelen van wedstrijden in het buitenland of Nederland. Mej. Van Honstede. directrice van de Hoky zei ons desgevraagd, dat wanneer het conflict blijft bestaan er geen 190 trainingsuren beschikbaar zullen wor den gesteld aan gezelschap, dat daar geen lucratieve wedstrijden tegenover kan stellen. De conclusie uit dit alles is, dat de dagen van ijshockey in Ne derland zijn geteld. Tenzij op korte ter mijn een oplossing wordt gevonden, die alle betrokken partijen zal bevredigen. WIELRENNEN DE DAUPHINE LIBERé algemene rangschikking opgeleverd: de Fransman Rostollan, die in deze rit op nieuw zeer sterk reed. Polo, de drager van het ere-tricot, viel namelijk in de slotfase terug, vermoeid door alle krachtsinspann ingen. Winnaar werd de Fransman Rohr- bach met een voorsprong van 16 sec. op Bergaud en Close en van 21 sec. op Rostollan. Piet van Est was de best-geklasseerde Nederlander. Hij eindigde als 22ste met een achterstand van bijna 7 minuten op Rohrbach. De algemene rangschikking na de 5e étappe is: 1. Rostollan (Fr.) 26.41.29; 2. en 3. Polo (idem) en Pipelin (idem) 26.44.45; 4. Schmitz (Lux.) 26.46.45; 5. Busto (Fr.) 26.47.20. ZOMERCOMPETITIES SWIFT De uitslag van de donderdagavond verreden zomeravondcompetitierit luidt als volgt: A-B klasse, afstand 51 km., tijd 1 uur 18 min.: 1. J. Riethoven; 2. A. v. d. Kaai; 3. P. Otto; 4. J. van Tongeren; 5. R. Riethoven. C-klasse, afstand 34 km., tijd 51 min. 56 sec.: 1. B. Zoet; 2. K. Kasteel; 3. A van Kempen; 4. N. Kooien; 5. J. van Engelen. D-klasse, afstand 34 km., tijd 51 min. 56 sec.: 1. Fr. Brittijn; 2. H. Boelee; 3. J. van Zeist. Morgen neemt Swift deel aan de Sportweekronde te Haarlem. Deze wed strijd wordt gereden met ploegen van zes renners, maar met individueel prij zenschema. De volgende amateurs zul len daar uitkomen: A. van Houwelin- gen, C. Plasmeijer, W. Knoppert, J. de Langen, H. van Gent, P. Otto. Afstand 100 km., start 2 uur. De nieuwelingen- ploeg bestaat uit: R. Riethoven, A. du Pou, H. Grimbergen, K. Kasteel, W. v. d. Berg, A v. d. Kaai, afstand 60 km., start 12 uur. De overige renners rijden een trai- ningsrit. Start 10 uur te Oud-Ade. visje, 33. achting, 34. buit, 35. bonen kruid, 36. koor van zangers, 37. Bre tonse en daarna oud-franse zang, 30. zoon van Noë, 41. slede, 42. foei, 44. oude inhoudsmaat (afk.), 46. lidwoord (Fr), 47. tegenspoed, 49. deel van een R.K. Kerk, 51. meisjesnaam, 53. vis, 55. derrie (gewestelijk), 57. Euro peaan, 58. sierlijk, 60. rivier in Enge land, 61. waterstand (afk.), 62. spant- rib, 63. opde lengtemaat. Verticaal: 1. toejuiching, 2. spitse bek van een vogel, 4. hangt aan de mast, 5. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 6. zwaardvis, 7. lusthof, 8. lid woord, 9. boom, 10. mannelijk beroep, 12. grond die bij een hoeve behoort, 14. zouteloos, 16. eleetrisch geladen atoom, 18. broeibak, 20. uitroep, 22. water in N.Brab., 24. metaalsoort, 26. muzieknoot, 28. wezenlijk, 30. Sacri Romani Imperi (afk.), 31. dikke bo terham, 32. sneeuwschaats, 33. boom, 36. dun bindmateriaal, 38. spil van een wiel, 40. vettige aarde. 42. mandje, 43. in het lopende jaar (afk. Lat.), 44. rivier in Italië, 45. vod. 47 voorzetsel, 48. tuingereedschap, 49. slag, 50. wiel, 52. boom, 54. voedsel om te lokken, 56. buitenhaven, 58. muzieknoot, 59. geluid van een ezel. De toevloed van oplossingen op de wekelijkse kruiswoord-puzzel is over weldigend. Het is daarom niet uit on wil maar om uw bestwil van onze puzzelende abonné (e)'s en om het gemak van de Puzzelredactie die wel iets meer te doen heeft dan nageko men oplossingen uit te zoeken, dat wij u nogmaals dringend aanraden, uw oplossing in te zenden voor don derdagmorgen, 12 uur v.m. Inzendingen, die later binnenko men, kunnen wij tot onze spijt niet langer laten meedoen in de verloting om een van de beide prijzen van vijf gulden. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. tuit, 5. alla, 8. bei, 9. orans, 12. Ali, 14. Han, 15. blazoen, 17. pen, 19. os, 20. rok, 21. rot, 23. Po, 24. tuk, 25. Ens, 27. pop, 29. Siam, 31. rotor, 33. Elba, 35. V.N., 36. Da, 37. eb, 39. Aa, 40. cognac, 41. kantje, 42. o.e. 43. Se, 44. kr, 45. Ee. 46. urne, 48. Rolde. 52. Best. 54. Sem. 56. bal, 57. hel, 58. ik, 60. fok, 62. non. 63. do, 64. gig, 66. Magyaar, 69. vim, 70. puf, 72. manna, 73. wijs, 74. lamp. 75. boeg. Verticaal: 1. ten, 2. ui, 3. tolk, 4. fazant, 5. Aser, 6. la, 7. alp, 8. bas, 10. ra, 11. no. 13. iep, 14. hoes, 15. bok, 16. nop, 18. noga, 20. rum, 22. toe 24. tangens, 25. e.o., 26. s.o., 28. plateel 30. ivoor. 31. racer, 32. rekke, 34. ba jes, 36. das, 38. bar, 46. uiïg, 47. Eef, 49. Ob, 50. larynx, 51. dl. 52. ben, 53! toom, 55. mom, 57. hor, 59. kip, 61. kamp, 62. Naab, 63. dis, 65. gul, 67. ga, 68. An, 69. vijg, 71. fa, 73. we. Het weekeind is deze keer voor mej. C. de Groot, Rijnkade 29 te Bo degraven en voor de heer C. M. de Jeu uit de Raamsteeg 63 te Leiden een beetje zonniger dan voor alle an dere Leidse-Courant-lezende puzze laars. Ze wonnen elk een prijs van vijf gulden; genoeg voor een zonne bril of een half kratje bier. Hun prijs is reeds onderweg. Dure duim. De verzekeringen doens soms rare dingen, er is er een, die niet alleen je benen verzekert, maar ook een vinger of een duim, en zo las Kees verleden week in de krant, dat een verzekeringsmaat schappij honderd gulden had uitbe taald aan een vrouw, die haar duim bij een ongeval had verloren. „Begrijp je dat nou? Honderd gulden voor een duim?" vroeg hij aan zijn vriend. „Wel zeker", zeide deze, die ge trouwd was, „dat was de duim, waar onder ze haar man hield!" WATERPOLO POLONIEUWS Gisteravond werden in Poelmeer drie polo wedstrijden gespeeld. De uitslagen luidden: ZLC 1 (dames)Sleutelstad 2 (dames) 13, LZC 2Sleutelstad 2 1—4, LZCGouwe 13. Dinsdagavond worden in de zwemin richting De Zijl drie polowedstrijden gespeeld t.w.: De Zijl 3Vitesse 3, De Zijl 2Zian 4, De ZijlVitesse. Aan vang der wedstrijden om half zeven. L.Z.C.—DE GOUWE 1—3 In een zwaar gespeelde wedstrijd heeft LZC de kracht van de Gouwe onder vonden, vooral van hun gevaarlijke zwaargebouwde midvoor. Reeds dadelijk begonnen de gasten met goede aanval len, waarbij keeper Heek echter alle gevaar wist te keren. Felle duels, soms te fel, werden eindelijk bestraft met een strafworp, maar ook nu redde Heek subliem. Enkele goede LZC-aanvallen. met goede schoten van Fr. Tegelaar. werden eveneens gekeerd, totdat ein delijk de Gouwe-midvoor de stand op 01 bracht. In de tweede helft ging het voor LZC iets vlotter, maar weer wist de Gouwe- midvoor te doelpunten (02). Toch kwam er nog spanning toen LZC even eens een strafworp kreeg te nemen, die dankbaar werd benut (12). Ondanks vele LZC-aanvallen en vaak verwarde situaties voor het Gouwe-doel, kwam er in de stand geen verandering, totdat een grove denkkingsfout de Gouwe nog maals een doelpunt opleverde (1—3). Verdere uitslagen: LZCDe Sleutel stad (dames) 1—3, LZC 2—Sleutelstad 2 1—4. Veeg teken. Meneer: „Marie, ik heb gisteren mijn' portefeuille met honderd gulden in mijn zak laten zitten. Heb je die ook ergens ge zien" Dienstbode: „Neen, mijnheer, me vrouw heeft uw kleren opgeborgen." Meneer: „Waar is mevrouw nu?" Dienstbode: „Ze is vanochtend dadelijk daarna boodschappen gaan doen." Sluw. Twee heren, die de vorige avond van een late partij thuis zijn gekomen, ontmoeten elkaar op straat. Ongehuwde tot gehuwde: „En wat zei je vrouw toen je thuis kwam?" Geh.: „Ze vroeg natuurlijk hoe laat het was." Ongeh.: „En?" Geh.: „Ik zei: Op slag van twaalf, maar laat me net die lamme koe- koekklok 3 uur slaan." „En wat deed je toen?" „Wel, ik koekoekte er negen bij." Het verschil van mening. „Zeg, Jansen, jij hebt toch ook wel eens verschil van mening met je vrouw niet?" „Natuurlijk!" zegt Jansen, fier, „vanmorgen nog!" „Ennewat doe je dan „Ik? Wel, ik zeg niets, ik laat het haar niet eens weten!" antwoordde Jansen. „Hij reist altijd zonder bagage." HET llhekende Hiaten. DOOR ARTHUR MAYSE 22) Zeg dat wel, dacht Clint. En hij zei: „Ik geloof dat ik daar iets over gehoord heb. Was het soms een we duwe?" „Weduwen, die zijn het ergst", zei de oude man en Clint wist althans dat zijn vermoeden juist was ge weest. „Die Peddars", zei hij, terwijl hij bier in zijn glas schonk. „Hoeveel zijn er hier eigenlijk?" „Jongeman", zei de oude. „bij de laatste telling waren er op het eiland veertienhonderd mensen. Ik schat dat een derde daarvan door huwelijk of anderzinds met de Ped dars verwant is". „Genoeg om een grote mond te hebben, hé?" De oude man liet zijn adamsappel wippen en hij mompelde: „Als je over de duivel spreekt Clint keerde zich om. De deur ging open en Joe Peddar stond grin nikend in de opening. „Mij ook een fles, Charley", zei Joe. Clint liep naar een hoektafeltje by het morsige raam. Zijn voorge voel zei hem, dat dit noch de tijd, noch de plaats was om met Peddar af te rekenen. Hij stak een sigaret op. Joe haal de zyn bier en kwam naar zijn ta feltje. Hij haalde een stoel bij met zijn voet, ging zitten en dronk lang zaam van zijn bier. „Ik dacht wel dat ik je hier zou vinden", zei hij achteloos. „Zocht je me?" „Half en half. Uit nieuwsgierig heid. Ik vraag me af wat er bij Cal lahan gaande is, dat ze twee knech ten aan het werk hebben. Er was vroeger nooit meer werk dan voor één man". Clint zei niets. Hij kon Peddar een klap met een bierfles geven, als hij iets begon, maar het had geen zin daarvoor achter de tralies gezet te worden, gezien het feit dat een Joe's bloedverwanten bij de politie was. „Zoals ik het bekijk", zei Joe, schiet je onder myn duiven. Ik hou daar niet van. Ik wil dat je van Dewy Callahan vandaan blijft". „Ze is mijn baas", zei Clint. „Ben je vergeten dat ze je dat zelf ver teld heeft". „Zo, zo. Koop je altijd kleren voor je baas?" Clint verdacht de oude er geen minuut van dat ze Peddar inlichtin gen gegeven had. Hij moest hem gevolgd zijn, net zoals op die zater dagavond in Martinez „Maar daarvoor kwam ik niet", zei Peddar „Dr Morse stuurt me met een boodschap. Hij wil weten of je al nagedacht hebt over hetgeen hij je gezegd heeft. Als je over het werk inzit, zegt hij, kan hij je ook op „Rust Wat" een poosje werk ge ven". „Wat voor werk?" „Op de Helene". „Ik dacht dat die van je oom was" „Is ook zo. Maar Mikc vindt het best Het toeristenseizoen staat voor de deur. We kunnen er wel een mannetje by gebruiken". „Zeg maar dat ze hun baantjes kunnen houden". Ze staarde elkaar aan. De oude man rammelde nerveus met een blad met glazen. Peddars gezicht was geel weggetrokken. Hij zei met een dikke stem, bijna smekend: „Be grijp me goed. Ze is myn meisje. Zeker, we hebben af en toe ruzie, maar ze is me altijd trouw geble ven. Laat haar met rust. Ga van dit eiland af, Farrell. Ik zal je helpen". „En als ik het niet doe?" „Je zult niet de eerste zyn die ik een halt heb toegeroepen". „M'n werk bevalt me", zei Clint. „Ik denk dat ik blijf' Hij dronk zijn glas leeg en stond op, zonder zijn blik van die lichte ogen af te wenden. „Ik ben niet bang en jij hebt geen rechten. Als je mij of haar iets in de weg legt, zul je er spyt van heiben". Hij vond Dewy voor de winkel. Ze zat op de stoep met haar knap zak naast zich. Ze had haar haren laten wassen, die glansden in het licht van de late middag. „Je hebt er je gemak van geno men" zei ze boos. „Wat heb je uitge voerd?" „Ik heb een biertje gedronken met één van je vriendjes. Die grote blonde. Hij is in de stad, als je het soms niet wist". „Ik zag de auto van „Rust Wat". Je kunt beter uit de buurt van Joe blijven", zei ze. De knapzak was zwaar en hy tilde hem met moeite op zyn schouder. Ze verlieten de stad en klommen de stoffige heuvel op. Bij de zijweg, die naar de houtzagerij voerde, was geen spoor van de vrachtuato te zien. Clint liet de knapzak vallen en ging erop zitten. Dewy bleef staan en schuifelde wat met haar voet in het stof. „Wat wilde Joe?' vroeg ze na poosje. „Hy wilde dat ik uit jouw buurt bleef, hy zei dat je zijn meisje was. Hoe kon hij weten dat wij naar de stad waren?" „Van Aila. Ik denk dat hij haar geld geeft om ons te bespioneren In elk geval heeft ze altijd geld". „Joe zei nog iets. Dat Dr. Morse een baantje voor me had. Hoe rijm je dat?" „Ik weet het niet. Heb je het aan genomen?" - „Nee. Ik werk liever voor jou". Ze was bezorgd. Ze zei: „Joe zal dadelijk komen". Toen de auto ever de heuveltop kwam, vertraagde Joe Peddar zijn vaart niet. Hij keek zelfs niet naar hen. Dewy fronste haar wenkbrauwen „Wat heb je tegen hem gezegd? Dit bevalt me niet. Er moet iets gebeurd zijn, anders had hy ons wel ge vraagd mee te rijden, in elk geval mij." „Zou je met hem meerijden?" „Ik ben eigen baas. Bemoei je niet met mijn zaken, wil je?" „Ik zal myn best doen. Maar het is moeilijk". Het duurde nog een kwartier voer de vrachtauto aankwam en ze spra ken niet veel met elkaar gedurende die tijd. Bij het houten blokhuis tilde Clint de knapzak uit de cabine. Zij liepen verder. Toen ze de bocht om kwamen zagen zij een paar honderd meter verder de auto van Peddar staan. Daar had je het. Clint was bang, zoals hij altyd was vlak voor een gevecht. Nu het te laat was, wilde hy dat hij Joe in Halem al tot een gevecht gedwon gen had, ook al had dat voor hem de gevangenis kunnen betekenen. Hij wierp een blik op Dewy. Ook zij was bang; ze was bleek en haar ogen waren groot. „Ga terug, Clint", zei ze „Ik heb eens een poosje met een andere jon gen gelogen. Hij heeft me vreselijk toegetakeld. Hy ik weet niet wat hy met hem gedaan heeft". „Ik ben geen andere jongen", zei Clint. „Je weet heel goed wat die mensaap in de zin heeft. Maak dat je wegkomt". Hij schoof de riem van de knap zak op de rand van zijn schouder, zodat hy hem onmiddellijk af kon werpen. Zy wandelden langzaam verder. Joe opende het portier van de auto en stapte op zyn gemak uit. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5