S)e ftjidócSou/ïo/iit De Gaulle zette de comité's op hun nummer Beroep op Algerijnen zich achter hem te stellen S)e QauCCe antótaft „eeuwige ofatn" in UCgiew Amerika's economie Politie krijgt 6 pCt meer Chroesjtsjef is een man zonder beginselen Oude van dagen defileren voor de koningin weer? Directeur: C. M v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 7 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14427 Allen in 'x gelid, zegt de generaal Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes 1.50 Premier Ch. de Gaulle ontsteekt, in aanwezigheid van vele burgerlijke en militaire autoriteiten, de vlam op het Algerijnse oorlogsmonument in Algiers. tionaal comité voor openbaar welzijn op te richten. De kranten in Algiers publiceer den vrijdag een redevoering van E-el- becque, waarin deze zei dat de comi té's voor openbaar welzijn „de ma noeuvres van het ten dode gedoemde stelsel tegen de nationale eenheid te slim af moeten zijn". „Wij zijn de Rubicon niet overge trokken om te gaan vissen. Wij zullen voortgaan tot het einde van wat wij op 13 mei zijn begonnen", zei hij. Ook verklaarde hij, dat de comité's „een heid rond generaal de Gaulle willen scheppen in een regering van open baar welzijn, doch niet tot elke prijs". Deze rede zou in Algiers zijn opge nomen, met de bedoeling haar door de radio te laten uitzenden. Dooh gene raal Salan zou de uitzending verbo den hebben. In kringen van het Al gerijnse comité voor openbaar wel zijn is vrijdag gezegd, dat de meer derheid van de comité-leden de me- De Gaulle weer terug in Parijs Generaal De Gaulle heeft vrijdag Oran in het westen van Algerië be zocht en daar voor het eerst gereageerd op het groeiende verzet van de rechterzijde in Algerië tegen „vertegenwoordigers van het oude stelsel" in zijn regering. De Gaulle waarschuwde, eerst in het openbaar en later op een besloten bijeenkomst met meer nadruk nog, dat de „comité's voor openbaar welzijn" weliswaar een belangrijke rol hebben te vervullen, doch dat zij zich niet met het werk der gevestigde gezagsdragers mogen be moeien. Bij aankomst in Oran was de premier door een menigte van 200.000 men sen begroet. Velen hieven kreten aan als „Leve Massu" en „Leve Sous- telle". Tijdens zijn rede voor de massa waren er zoveel interrupties, dat de generaal ongeduldig werd en vroeg „houdt u alstublieft wat rustiger". Hij sprak met meer gezag dan anders en sloeg van tijd tot tijd met zijn vuist op de rand van het podium om zijn woorden meer kracht bij te zet ten. „Dit is Franse bodem, nu en voor altijd", zo zei hij. Zijn laatste woor den in deze toespraak waren: „volg mij zonder terughoudendheid". Gaulle in de prefectuur van Oran ge daan, hangende „een volledige bestu dering van de tekst en de omstandig heden, waiarin deze was uitgespro ken". De premier deelde voorts aan een vergadering van gemeentelijke en de partementale bestuursambtenaren op de prefectuur van Oran mee, dat hij generaal Raoul Salan, de Franse op perbevelhebber benoemd had tot zijn „algemene gedelegeerde" in Algerije. De benoeming van de 58-jarige be roeps-officier, de soldaat in Frankrijk met de eerste onderscheidingen, die nooit zitting had willen nemen in enig „comité de salut public" is een te leurstelling voor deze comité's. De Parijse bladen brachten gister avond sterk het nieuws nagr voren van de Gaulle's waarschuwing dat hij verwachte, dat de comité's zich zelf niet in de plaats zouden stellen van de autoriteiten noch inbreuk zou den maken op het gezag. De gezaghebbende „Monde" bericht te, dat de generaal tegen de gedele geerden van het comité de salut pu blic in Oran gezegd heeft, niet te pro' beren „hem de wet voor te schrij ven". In Algiers weigerden officiële per sonen van het Comité de salut public, geïnstalleerd in het gebouw van het „Gouvernement Général" alle com mentaar op de opmerkingen van de Zonnige perioden Het front van een depressie, die gisteren ten zuidwesten van Ierland was gelegen, bereikte vanmorgen vroeg het zuidwesten van Nederland. Aan het front kwamen gisteren in Frankrijk tal van onweersbuiten voor, maar in de loop van de nacht stierven deze buien uit. Tegen de och tend werd plaatselijk de neerslag activiteit aan het front weer groter. Zo viel bij de frontpassage in Vlis- singen en in Gilze-Rijen enkele tien de mm regen. In W^ensdrecht daar entegen 8 mm. Een randstoring van de depressie lag vanmorgen boven Zuid-West-Engeland. Onder invloed van deze randstoring kunnen in ons land vanavond of vannacht plaatse lijk nog enkele buien vallen, maar daarna nadert van de oceaan een rug van hoge luchtdruk. In verband daar mede zal het weer morgen droog zijn met zonnige periode en gematigde temperaturen. Maar alle tekenen wijzen erop, dat de Gaulle erin geslaagd is, zich te verzekeren van de volledige loyauteit van de generaals van het leger, die het bevel voeren over de 400.000 man in Algerije Dit schijnt dan ook een van de re denen te zijn, waarom de Europese leden van de comité's zich voor het moment „koest houden". DELBECQUE NAAR PARIJS? De vice-voorzitter van het Alge rijnse comité voor openbaar welzijn Delbecque, zal naar verluidt maan dag naar Parijs gaan om daar een na- ning van Delbecque ten aanzien van de parlementariërs in de Gaulles re gering deelt, doch dat velen het nog te vroeg achten om te proberen deze vertegenwoordigers van „het oude stelsel" opzij te schuiven. LEGER BUITEN DE POLITIEK. Uit gewoonlijk goedingelichte bron is vernomen, dat generaal De Gaulle donderdag de legerofficieren in het gebied van Constatine zou hebben meegedeeld, dat zij zich weer alleen met militaire zaken moeten bezig houden en zich niet m. d. politiek moe ten bemoeien. Voorts zou De Gaulle volgens geruchten generaal Massu, de voorzitter van het Algerijnse co mité voor openbaar welzijn, berispt 'hebben wegens te veel politieke ac tiviteit in de afgelopen weken. TE PARIJS TERUG. De Franse premier, generaal De Gaulle, is vrijdagavond per vlieg tuig uit Oran naar Parijs terug gevlo gen. Belgische mijnen sluiten België heeft de Hoge Autoriteit kennis gegeven van een plan tot slui ting van enige onrendabele mijnen in de streek van het centrum, Charleroi en Luik. Door deze sluiting zullen ongeveer 1.000 mijnwerkers moeten worden af gedankt en België heeft de Hoge Au toriteit verzocht om, zever dit nodig zal zijn, bij te dragen tot de herscho ling van deze arbeiders. Men ver wacht echter, dat een aantal van hen onmiddellijk in dienst zal worden ge nomen door andere mijnen in dezelf de streken. De Amerikaanse minister van ar beid heeft bij de opening van de be sprekingen van de internationale ar beidsorganisatie te Genua verklaard, dat hij vertrouwt, dat er tegen de herfst een belangrijke verbetering in de Amerikaanse economie zal komen. De afgelopen 6 maanden heeft de Amerikaanse regering een groot aan tal maatregelen genomen om de vol ledige vitaliteit en groei van de eco nomie te herstellen. Het is nog te vroeg om op positieve wijze over het slagen van deze maatregelen te spre ken, maar er zijn vele aanwijzingen, dat er in de afgelopen week verbe tering is gekomen in de economische toestand in de Verenigde Staten. De voornaamste oorzaak van de recessie in de Verenigde Staten was de nivel lering van een langdurige en grote activiteit op het gebied van investe ring in kapitaalgoederen, waarbij nog een aantal complicaties kwamen. TRIAS POLITICA van de regering en dat er nog nooit moeilijkheden waren gerezen. De staatssecretaris zou dus eerst maar eens moeten aantonen, dat dit aan leiding tot moeilijkheden had gege ven, wat de heer Schmelzer natuur lijk niet kon en in dit gezelschap ook WIJ WETEN NIET of staatssecre taris Schmelzer, die in de Kamer tot nu toe een voortreffelijke indruk heeft gemaakt, vermoed zal hebben, dat hij dezer dagen in de Tweede Kamer door zijn politieke vriend Romme zo fel zou worden geatta queerd. Het gebeurde bij de behandeling van een wetsontwerp, ter goedkeu ring van een K. B., waarbij het lid maatschap van de Sociaal Economi sche Ra^d met enige andere werk zaamheden onverenigbaar werd ver klaard. Onder die andere werkzaam heden werd nóch in het K. B. nóch in het wetsontwerp het lidmaatschap van de Staten Generaal genoemd, maar wel was in het door de Kamer uitgebrachte voorlopig verslag deze vraag aan de orde gesteld. Daarin nu had de staatssecretaris aanleiding gevonden om in de M. v. A. van de regering mede te delen, dat de rege ring besloten had geen leden van de Staten Generaal meer te zullen be noemen tot Kroonlid van de S.E.R. En daartegen nu stelde een groot deel van de Kamer zich te weer. VL7AT WAS NU eigenlijk het motief om tegen dit besluit zo van leer te trekken? Het was het negatieve argument, dat Kamerleden deel uit maken van tal van adviescolleges wel niet zou hebben gedaan, indien hij het had gekund. Maar het gaat o.i. hier niet om deze practische toepassing, het gaat hier om een beginsel. Ging het om de praktijk, dan zouden de opponen ten van de heer Schmelzer wellicht volkomen gelijk hebben. De perso nen, waar het hier momenteel om gaat zijn in dit opzicht volkomen integer en van grote bekwaamheid en het vuur waarmee het debat tegen de staatssecretaris werd gevoerd, zou er bijna op kunnen wijzen, dat men zich persoonlijk door deze maatregel van de regering getroffen voelde. Het gaat hier echter principieel om een zuiver functioneren der democra tie. De staatssecretaris stelde zich op het standpunt, dat een Kamerlid, dat tevens lid is van de S.E.R. in de ver leiding komt zijn advies in de S.E.R. te binden aan het standpunt, dat hij straks in de Kamer zal moeten ver dedigen. De regering behoeft immers Als resultaat van besprekingen in het georganiseerd overleg zullen wachtmeesters eerste klasse en wacht meesters by de Rijkspolitie, hoofd agenten en agenten gemeentepolitie met terugwerkende kracht tot 1 april j.l. een salarisverhoging ontvangen van zes procent. Zuidslavische critiek Een woordvoerder van de Zuid slavische regering heeft vrijdag de Sowjet-premier, Nikita Chroesjtsjef, beschuldigd van „gebrek aan be ginselen". en verklaard, dat het Sowjet-blok bezig is „meedogenloze druk" op Zuid-Slavië uit te oefe nen. Chroesjtsjefs scherpe aanval Zuid-Slavië in een rede tijdens het congres van de Bulgaarse commu nistische partij, dinsdag j.l., vormde een grote tegenstelling met de vroe gere verklaring van de Sow jet-lei der, aldus zei de Woordvoerder op een persconferentie. Voorts was er een tegenstelling tussen Chroesjtsjefs jongste brief aan president Eisenhower, waarin hij nieuwe Amerikaans-Russische contacten voorstelde en de Russische opeconomische politiek ten aan: I Gisterenmiddag heeft een défilé van ouden van dagen plaatsgevonden voor H.M. de Koningin. Foto: door twee dames van de Amsterdamse groep „helpt elkander" werd aan prinses Marijke een pop aangeboden. van Zuid-Slavië. Volgens waarnemers toont deze verklaring van de woordvoerder aan, dat de Zuid-Slaven een nieuwe houding in het huidige geschil met het Sowjet-blok hebben aangeno men. Dit is de eerste maal sedert de dood van Stalin, dat een regerings woordvoerder openlijk uiting heeft gegeven aan twijfel aan de oprecht heid van de Russische buitenlandse politiek. De veroordeling van Chroesjtsjef is voorts de eerste per soonlijke aanval van de zijde der Zuid-Slavische regering. Economische druk. Volgens waarnemers bereiden de Zuid-Slaven zich op het ergste voor wat politieke, economische en ande re druk vanuit communistische hoofdsteden betreft. Men acht het mogelijk, dat de handel tussen Zuid- Slavië en de communistische landen langzaam zal afnemen, dat de com munistische pers en woordvoerders Zuid-Slavië zullen hekelen en pro beren dat land van alle andere com munistische staten te isoleren, dat er in geheel Oost-Europa een 'alge mene campagne tegen de „liberalen" zal worden gevoerd en dat het zelfs tot incidenten van beperkte omvang aan de grenzen van Zuid-Slavië met Albanië, Bulgarije en Roemenië zal kunnen komen. ARRESTATIES De Zuidslavische veiligheidspoli tie heeft woensdag- en donderdag nacht een veertigtal personen ge arresteerd die bekend staan om hun sympathie voor de Sowjet-Unie, zo wordt in goedingelichte kringen in Belgrado vernomen Voorts zou een aantal Russisch-gezinde Zuidslavi sche communisten over de grens naar andere landei zijn uitgeweken. De arrestaties zouden een voor zorgsmaatregel zijn. Verscheidene van de nu gearresteerden zijn ook tijdens de strijd van Zuid-Slavië met de Komdnform in 1948 aange houden. De gearresteerden zullen vermoedelijk worden beschuldigd van „staatsvijandige propaganda". Onder de gearresteerden zou zich een broer van de Zuidslavische mi nister van vervoer, de 43-jarige oud-kolonel Vladimir Dapcevic, be vinden. niet altijd het advies van de S.E.R. op te volgen. De democratie wordt nu eenmaal fekenmerkt door een scheiding van e wetgevende en uitvoerende macht. De S.E.R. is echter het adviescollege van de regering, dus van de uitvoe rende macht. Indien dus een lid van de S.E.R. tevens lid is van de Staten Generaal en in beide functies wordt over dezelfde aangelegenheden be raadslaagd, dan is net duidelijk, dat hier de scheiding tussen de wetgeven de macht de Staten Generaal en de uitvoerende macht de S.E.R. als adviescollege van de regering wordt doorbroken. Met het argument, dat er nog geen onregelmatigheden zijn voorgeko men in deze cumulatie van functies, wordt het standpunt van de regering allerminst aangetast. De regering zegt zelfs niet, dat zy voor moeilijk heden in de toekomst vreest. Dat immers zou men dan nog kunnen op vatten als een persoonlijk feit. Maar dat is allerminst het geval. Het argu ment van de regering wint o.i. zelfs nog aan kracht nu leden van de Sta ten Generaal, die tevens lid zijn van de S.E.R. óók nog de functie van hoofdbestuurslid van een sociale organisatie en uit hoofde daarvan van de Stichting van de Arbeid bekleden. Zo ontstaat er iets als van een oligar chie, welke strijdig is met het wezen van onze democratie. Wij achten het onbegrijpelijk, dat een groot deel van de Tweede Kamer dit niet heeft aangevoeld en dat dit deel der Kamer deze zaak heeft ge trokken in het persoonlijke vlak met het argument, dat er nog niets is ge beurd, waarop aanmerking kan wor den gemaakt en bovendien dat aldus de keuze van bekwame leden van de S.E.R. tot schade van de S.E.R. te zeer zou worden beperkt. Het laatste is bovendien zeer aanvechtbaar. /L LDUS GEZIEN WAS het jammer dat de staatssecretaris, die dit standpunt te verdedigen had en steeds een goede indruk bij de Kamer had achtergelaten deze keer blijkbaar zo geschrokken was van de reactie der Kamer, dat hij by zijn verdedi ging verstek liet gaan. Hij bepaalde zich ertoe te zeggen, dat hij deze zaak nog eens opnieuw in het kabinet aanhangig zou maken. Er werd ook gezegd, dat deze zaak by dit wetsontwerp eigenlijk niet in het geding was en dat was zij ook niet. Misschien zal men er bij de volgende begroting van Binnenlandse Zaken nog wel op terugkomen, om dat de regering nu eenmaal dit be sluit heeft genomen. Wij hopen in de staatssecretaris dan een vuriger pleiter te vinden voor de trias politica, die hier uit eindelijk in het geding is. Dit nummer bestaat ait 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te kwart over elf). ZONNIGE PERIODEN Aanvankelijk nog hier en daar een regen- of onweersbui. Mor gen droog weer met zonnige pe rioden en gematigde temperatu ren. Matige tot vry krachtige zuidwestelijke wind. 8 Juni zon op 04.22; onder 20.56; maan op 00.22; onder 11.42. 9 Juni zon op 04.21; onder 20.57; maan op 00.44; onder 12.46. 07.59 Laatste kwartier. Hoogwaterstanden 8 Juni v.m. 7.45; n.m. 8.10. 9 Juni vmi. 8.35; n.m. 9.10. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar, bew zwaar bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. onbew. half bew. onbew. licht bew. zwaar bew. 23 26 27 Korreltje Stilzwijgen is een van de argumen ten, die men het moeilijkst kan ver werpen. Josh Billings.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1