FOTO-TOTO Maar gooi er eens een handvol tientjes tegen aan SPEUR NEUZEN Expo is zo duur als u zelf wilt ZATERDAG 7 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 u Wat denkt U van een ballonrok? RETOUR AMSTERDAM BRUSSEL F 4.45 (in 1935) VELE MALEN IS ER IN DE KRANTEN reeds gewe zen op de min of meer opvallend hoge prijzen, welke een bezoek aan de Brusselse Expo met zich meebrengt. Er zijn echter over het algemeen maar weinig lieden, die zich door deze waarschuwende ge luiden van 'n reisje naar het zuiden laten weerhouden. Geen wonder ook. Moeilijk is er op het ogenblik iets spectaculairders te vinden dan de verzameling records het een is nog groter en moderner en gedurfder van lijn dan het ander welke er op de Heyzelvlakte tus sen fantastische groene aanleggen met fonteinen en luchtbruggen bijeengepakt ligt. Een week dolen in paviljoens is wel de limiet voor een enigszins duidelijk overzicht van de tentoonstel ling en dan nóg blijft er veel terrein onontgonnen door de Expo-bezoeker achter. De immense gebouwen van Amerikanen en Russen, die concurrentgewijs in elkanders nabijheid liggen, zijn te vergelijken met ste den die niet in een paar dagen te „doen" zijn. Men moet over een behoorlijk uithoudingsvermogen beschikken wil men in een redelijk tempo de stands aflopen. Om bij deze pogingen succes te hebben kun nen ouders, die de gigantische onderneming durven wagen, hun kinderen achterlaten in prima geoutilleer de speelkamers, waar de kleinen naar hartelust kun nen ravotten, met Spoertniknchtige miniatuurkunst manen spelen of raketten kunnen bemannen. Expo in een paar uur. De meeste Expo-gangers is het evenwel en dat is nu al duidelijk gebleken te doen om het idee, er tooh in elk geval maar eventjes te zijn geweest, om een vluchtige indruk te hebben opgedaan van een zeldzaam schouwspel, dat maar een enkele maal in een mensenleven terugkeert. Ontelbaar zijn de verenigingen, organisaties, club jes en kransjes welke met bus, trein of auto naar het schetterende Brussel trekken; voor drie, voor twee dagen, ja zelfs voor één dag. Kantoorpersoneel klimt 's morgens in alle vroegte in een bus en omdat er jon ge meisjes bij zijn mag niet later dan twaalf uur des nachts de thuishaven weer worden bereikt. Rekent u dan nog het oponthoud, dat de meeste ge zelschappen onderweg hebben in de vorm van een ge zellige lunch in Breda of daaromtrent of een kijkje bij Hans en Grietje in de Efteling, dan kunt nu nagaan welke tijd er nog gereserveerd kan worden voor een bezoek aan de Expo '58 inclusief een hemelvaart in het Atomium. Hoe dan ook, tegen de tijd, dat de wereldexpositie haar poorten sluit zullen er nog maar weinig Neder landers zijn die moeten bekennen de schapen in het polderlandschap van de Nederlandse inzending niet op hun koppen gekrabbeld te hebben of niet oog in oog te hebben gestaan met de kolossale Lenin in het Sowjet-paviljoen. Interessante tarieven. 1958 is een duur jaar voor ons. Werkelijk, u zult niet in tel zijn als u niet mee kunt praten over België anno 1900, de „Brusselse kermis" op de tentoonstelling. Vooruit, gooi er eens een handvol tientjes tegen aan; u zult waarschijnlijk niet nog eens in de gelegenheid worden gesteld op een dergelijke grootse wijze met geld te smijten. Om de reis behoeft u het niet te laten. De Spoorwegen zijn wat dit betreft erg coulant en hebben in het oog lopend lage prijzen ingesteld voor het reizen met de extra Expo-treinen. Ook de meeste busondernemingen zijn bijzonder at tractief in hun voorwaarden; zij zullen geen onnodige aanslagen op uw portemonnaie plegen. Het gaat er al leen maar om, of u de verlokkingen ter plaatse kunt weerstaan. En dat is heus niet zo gemakkelijk; de Expo werkt even aanstekelijk als een fancy-fair en daar ga je toch ook niet zonder zuurstok vandaan. Kom daar nü eens om Niet dat het enig verschil maakt want we weten bliksemsgoed, dat de situatie toentertijd geheel anders lag maar we vinden het toch leuk om eens aan de prijzen te herinneren van een tochtje naar de Wereld tentoonstelling in 1935, eveneens te Brussel. Toen kon je ook met de trein naar de tentoonstel ling: Amsterdam-Brussel, retour derde klas 4.45. Ge reduceerd tarief, zeiden de Spoorwegen toen al. Van Rotterdam uit was het nog interessanter, dan kwam een retourtje te staan op 2.70. Voor drie francs kwam men op het vermakelijkheidscentrum Oud-Brussel en de gehele tentoonstelling was te zien voor slechts 5 francs. Met deze wetenschap laten wij u nu mijme ren. Nu moet u zélf maar zien wat u doet Leiden is niet erg groot en daar om zult u, als u de stad werkelijk kent, de fotograaf zo nu een dan betrappen op een vlaag van ver minderde originaliteit. Zo ook nu weer: We leggen u een afbeelding voor van een poortje dat deel uit maakt van een gebouw, dat we reeds eerder in de lens van ons toestel gevangen hielden. De zware deur geeft toegang tot een gebouw, dat in niet geringe mate heeft bij gedragen tot de geestelijke verhef fing van velen, zowel bewoners van de Sleutelstad als vreemdelingen. Maar dat is wel verleden tijd. U begrijpt al waar we weer naar toe willen: we zouden van u graag ho ren waar we dit poortje gevonden hebben en wat de functie van het gebouw was en is. En als u dan uw kruit nog niet verschoten heeft, dan vernamen we (zo mogelijk) nog iets over de bouwmeester. Wie 't weet mag het zeggen. De vyf gulden lig gen al klaar. De vorige week Het crème-gesausde gebouw in de romantische omgeving, waar heen we u de vorige week zij het fotografisch begeleidden, staat aan de Scheepsmakersteeg, een stil steegje dat, in de vorm van een winkelhaak, gelegen is tussen Ra penburg en Herensteeg. Het stamt uit de tijd van de romantiek. Het werd omstreeks 1830 gebouwd van materiaal, dat vrij kwam bij de af braak van ruïnes, die na de bus kruitramp in 1807 nog overeind waren blijven staan. Vooral in die tijd dunkt ons een goedkope manier van bouwen. Het werd de geboorteplaats van De Leidse Cou rant, die weliswaar niets te maken had met het blad, dat u thans da gelijks leest maar welks grote tra ditie wij nog steeds met trots voort zetten. In latere tijd is het er het metselaarsbedrijf van de heer Fles in gevestigd en heden geeft het on derdak aan de firma „Falacon". De prijs van vijf gulden werd gewonnen door de heer A. Pran gers. Schoolstraat 6 te Leiderdorp. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u voor al niet uw brief in te sturen onder vermelding van 't motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. ALLE nieuwigheden ondervinden altijd weerstand, want wij zijn pu eenmaal aan het oude gewend en de meeste mensen hebben iets behoudends over zich. We weten ons waarschijnlijk nog maar al te goed te herinneren, hoe het is ge gaan met de „new look". Heel veel da mes dachten er niet over met dergelijke lange rokken te gaan lopen. En hoe is het gegaan? Nu de rokken weer kort worden, wordt daar weer over gemop perd. Wij zijn al weer gewend geraakt aan de lange rok. Zo is er ook misprijzend gelachen om de ballonrok, toen deze werd gelanceerd. Maar nu enkele vooruitstrevende dames de moed hebben opgebracht, zich volgens deze nieuwe mode te kleden, begint de weerstand al te breken. U zult heus niet kunnen ontkennen, dat een dergelijke rok keurig staat en wan neer u het geheel objectief bekijkt, valt het heel erg mee. Wat is er eigenlijk voor lelijks aan? U zou hoogstens bezwaren kunnen ma ken uit praktisch oogpunt- Een derge lijke rok dwingt de draagster, kleine pasjes te maken. Maar och, doen we dat toch al niet? De vrouw, die grote passen maakt, loopt niet elegant. En zo zouden we nog kunnen opmerken, dat een derge lijke rok de dames dwingt tot een ele gante loop. Natuurlijk zijn deze rokken niet geschikt voor alle dag, maar dat is de bedoeling ook niet. Ongetwijfeld zal de ballonrok er voor een bepaald soort japonnen, zoals de middag japon en de uitgaanskleding, in komen en het zal niet lang meer duren, of wij vinden deze kle ding heel gewoon. (Nadruk verboden). m Borstelen uw kinderen hun gebit? Gaan zij halfjaarlijks naar de tandarts? Drinken zij vol doende en geregeld melk? Eten zij dagelijks groente? In de zorg voor een gezond ge bit dienen wij allen, behalve door een juiste voeding die o a. ook inhoudt het gebruik van voedings middelen, die stevig kauwen verei sen te voorzien door systemati sche reiniging van tanden en kie- U kunt niet alles weten Aardbeibedden mogen gedurende de bloeitijd niet geschoffeld wor den. De kiemtijd van bloemkool, raap- kool, spruitkool en tuinkers is 4 tot 6 dagen, Van-komkommers, ra dijs, ramenas, tomaten en andijvie 5 tot 8 dagen. Aardbeienplanten die geen vruch ten geven, zijn erfelijk belast en moeten verwijderd worden. Een lidcactus moet niet in de volle zon staan en heeft vrij veel water nodig. In de herfst moet min der water gegeven worden. De cac tus niet aan grote temperatuurver schillen blootstellen. Een kamerlinde zal geen gele bladeren krijgen als men er voor zorgt, dat ze niet te warm staat. Matig water van niet te lage tem peratuur. (Handwarm) Worden de bladeren van uw ficus geel, dan kan dit veroorzaakt wor den door het geven van te koud of te weinig water. Ongedierte kan eveneens de oorzaak zijn, hiertegen gebruike men een nicotinebespui- ting. Moeten uw planten besproeid worden, neem dan een werkborstel, dompel die in een emmer water en schudt deze leeg boven de plan ten. Schenkt u een boeket uit eigen tuin, snij dan de bloemen af zo vroeg mogelijk in de morgen en smeer de stelen aan de onder zijde in met was. Daarna inpakken in vochtig gemaakt papier. Vóór het in het water zetten eerst de onder ste stukjes er afsnijden. Spinnen in de tuin zijn nuttig, men vernietige deze dus niet. Aardbeienvlekken verwijdert men met boraxoplossing. Een mottenverdelgingsmiddel houdt haar beschermende kracht, zolang het bepoederde weefsel niet wordt geklopt, gewassen enz. Komkommers kan men tamelijk lang bewaren, indien men deze in koud water zet, met de kop naar beneden, zodat tweederde boven water uitsteekt. Het water dagelijks verversen. Gebruikt men nog oude aardap pelen, dan kan men de smaak ver beteren en de kleur eveneens beter houden, indien men een beetje melk aan het kookwater toevoegt. Een paraplu kan men waterdicht maken door haar te wassen met een spons, gedrenkt in een oplossing van 3 eetlepels aluin op 1 liter wa ter. De paraplu open laten drogen. Badpakken, die in zee gebruikt Bovendien is geregelde controle, gepaard met eventuele behandeling door de tandarts noodzakelijk. Het is nog veel te weinig bekend dai deze preventieve en curatieve tand heelkunde reeds dient te beginnen bij de kinderen in het tweede le vensjaar. Alle begin is moeilijk. Daarom neme de verzorgster van een kleu tertje geen grote en geen harde bor stel en ook nog geen tandpasta: lauw water en een zacht kinderbor steltje zijn beter geschikt. Grotere kinderen redden natuur lijk zichzelf: dat pleegt heel goed te gaan als zij al in hun eerste le vensjaren vertrouwd zijn geraakt met het tandenpoetsen. Om redenen, die voor zichzelf spreken, ligt het beste moment voor tandreiniging altijd direct na de maaltijd, zodat etensresten, die zo gemakkelijk aantasting van de ele menten teweegbrengen, spoedig worden verwijderd. De halfjaarlijkse inspectie en, zo nodig, behandeling van het gebit door de tandarts, moet eveneens op de kleuterleeftijd beginnen. Tandheelkundige verzorging van het schoolkind sluit daarop dan vanzelf aan. Hopeloos. Wordt de mond reeds bij de al lerkleinsten in goede conditie ge houden, dan zullen de toestanden op het gebied van de tandheelkun de, die in ons land in vele opzich ten onbevredigend zijn, ongetwijfeld verbeteren. Thans is het namelijk zo, dat de gebitten der volwassenen dikwijls zo hopeloos slecht zijn, dat er geen doen meer aan is ze nog te saneren. Veel mensen zijn daardoor ge dwongen om óf op betrekkelijk jeugdige leeftijd de mond te laten leegtrekken en een kunstgebit te gaan dragen óf met een aantal brui nige stompjes te blijven rondlopen. Uit behoudzicht en uit angst wordt dan vaak de laatste moge lijkheid gekozen, met de kansen van het optreden van spijsverterings stoornissen, pijnaanvallen en dikke gezichten. Vitamine D. Wie over de zorg voor het gebit spreekt dient ook iets te zeggen over de melk. Een halve tot drie kwart liter per dag is de vereiste hoeveelheid. Veel volwassenen en zelfs kinderen gebruiken nog steeds te weinig melk. Bij het melkgebruik gaat het al lereerst om de toevoer van eiwit bouwstenen voor de verschillende weefsels, b.v. voor de spieren en voor de cellen van het bloed. Daar nevens bevat melk veel kalk en fosfor, in een vorm, waarbij opname in het lichaam gemakkelijk plaats heeft en het bevat het zo belang rijke vitamine D. Deze stoffen behoren in voldoen de mate in het lichaam aanwezig te zijn, niet alleen om het beender- stelsel, maar ook om het gebit in goede conditie te houden. Bijzonder groot is de behoefte aan deze stoffen bij jonge kinde ren en ook bij aanstaande moeiers Wanneer de laatstgenoemde in haar voeding allen nauwgezet aan die vergrote behoefte zouden voldoen, was dit voor het opgroeiende ge slacht reeds een voortreffelijke pre ventieve gebitszorg. ter. Het emaille wordt er veel ster ker door. Bronzen voorwerpen maakt men schoon met een zachte doek, waarop een paar druppels slaolie. De olie moet goed verwijderd worden. Vuile aquariumruiten kunnen schoongemaakt worden met een mengsel van azijn en zout. Losgelaten marmeren bladen worden eerst verwarmd en dan met houtlijm en krijt vastgemaakt. Oude kaas, jonge of belegen kaas hebben dezelfde voedingswaarde. Bij de inkoop hiervan lette men dus alleen óp prijs, smaak en bestem ming. Een vlag kan men wassen in een sop van 5 eetlepels galzeep en 10 liter heel lauw water. De vlag hierin in de lengte wassen, in azijn water naspoelen en halfnat strijken of in de wind droog laten wapperen. Verflucht in een pas geschilderde kamer zal sneller verdwijnen als we, behalve geregeld luchten, en kele schoteltjes met zout in deze kamer neerzetten. Wanneer een spons slijmerig wordt, laat hem dan een paar uur weken in azijn en spoel hem daarna uit in warm water. Stof moet men niet uit boeken kloppen, doch wegblazen met de stofzuiger. Men voorkomt daarmede het loslaten van de bladen of het uit elkaar gaan van de band. Zoute groenten hebben geen voe dingswaarde, met moet ze dus eten gecombineerd met andere groenten. Wentel visgehakt voor het bra den even door paneermeel, hier door voorkomt men het onaangena me vastkleven aan de pan. Wanneer u uien schoongemaakt hebt, was uw handen dan en veeg ze af met zout. De uienlucht is dan meteen verdwenen. Leg vloeipapier in de keukenlade en u voorkomt vetvlekken in het houtwerk. Sinaasappelen kunnen gemakke lijk geschild worden als men ze vooraf met kokend water overgiet. Het wit van de schil laat dan goed los. Nieuwe wollen sokken zullen niet krimpen, als u ze voor het gebruik onder een natte doek perst. De sokken worden zolang gestreken tot ze goed droog zijn, verder krimpen is dan uitgesloten. Horloges moeten op tijd gesmeerd zijn, moeten eerst goed gespoeld worden. Breng het daarvoor een worden m schoon water, alvorens tweemaal per jaar naar de vak- ze in sop te wassen, aangezien het man> het va^ nieuwe olie kan zout sop neerslaat. voorzien. Nieuwe emaillepannen moet men Indien kastladen slecht schuiven, voor het gebruik even uitkoken en bestrijke men de glijvakken met daarna laten afkoelen in het wa- talkpoeder. Uit de keuken geklapt m Zo langzamerhand beginnen de aardappelen slechter te worden en daar de nieuwe nog erg prijzig zijn, zullen velen nu naar een goed ver- vangingsmiddel uitzien. De peul- |p vruchten raken ook op hun eind, |=s zodat we 't zeer zeker in een andere richting zullen moeten zoeken. Ge- =f| lukkig zitten er voldoende variatie- mogelijkheden in macaroni en rijst. We moeten daarbij echter wel be- m denken dat macaroni, spaghetti en m rijst weliswaar koolhydraatrijke le- vensmiddelen zijn, maar beslist niet de nodige vitamine C bevatten, die gj we in de aardappelen (al is dat in het voorjaar minder!) wél aantref- fen. We zullen daarom voor extra j= vitamine C moeten zorgen, b.v. in s de vorm van rauwe groenten, si- ffff naasappelen, citroenen of grape- fruit. ZONDAG: toast met verse haring; jjjg lamscoteletten (wat extra nemen voor maandag), aardappelen, gra- Hl pefruit. Hf MAANDAG: ragout van rest lams- vlees, aardappelpuree, sla, turf- jes met bessensapsaus. DINSDAG: aspergesoep met kaas en broodcroutons, appelpanne- Hf koeken. WOENSDAG: eierragout, rijst, sla van komkommer, kropsla en biet- jes. caramelpudding. DONDERDAG: Verse worst, bloem- Hf kool, aardappelen, citroenrijst. VRIJDAG: bloemkoolsoep, gebak- ken schol, worteltjes, gebakken aardappelen. ZATERDAG: spaghettischotel met tomatensla, rabarber-compöte. Recept: Spaghettischotel. lü 400 gr. spaghetti, 200 gr. gehakt. 1 blikje tomatenpuree, ui, peper, zout, paprikapoeder, 50 gr. geraspte kaas, 50 gr. roomboter. De spaghetti in 15 minuten gaar- Hf koken in ruim water met wat zout; WÊ uit laten lekken en op een zeef bo- ven heet water warm houden. Het H§ uitje snipperen en in wat boter fH fruiten. Het paprikapoeder en ge- |s hakt erbij doen en met de vorl\ iff fijnmaken, zodat het gehakt uiteen s valt en gaar kan worden. Daarna de saus met tomatenpuree, peper en Hl zout verder op smaak afmaken. Op §§j het laatst de geraspte kaas erdoor j= doen (niet meer laten koken!) De rest van de boter door de spag- f|i| hetti roeren, opdoen en de saus er Ül apart bij presenteren. Er kan extra §H nog een schaaltje geraspte kaas op H§ tafel worden gezet.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12