V VOORRANG VOOR RANG V In '57 werden weer tonnen over de balk gesmeten Het sprekende testament Rapport Algemene Rekenkamer concludeert: Diefstal en geknoei bij de marine; wanbeheer van het genie-materiaal Kalm aan met wilde dieren Felle brand kostte baby het leven Kleine vrek bleek gulle gever Gecommitteerden kunnen beslissen of een vertaling gewenst is VRIJDAG 6 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 «LP IjOJLUJUUJLaJLUJLIUJÜLajLUJUlJLiUULiLUJUJUJLmjULILiüLUJLmJÜÜUU.»^ RANG, de versnapering van deeerste RANG 9rrm"mTrrinnrmTnTrnrnTrmTmTjnrrnTrinnrmTrinm'mTmTm"^^ rami Niet alleen blaam op ministerie van Oorlog De minister van financiën, de heer Hofstra, heeft de Tweede Kamer het verslag aangeboden, dat de Algemene Rekenkamer woensdagavond publi ceerde en dat betrekking heeft op het besteden van 's Rijks geld in het jaar 1957. Met name aan het bevorderen van het zuinig beheren van het geld, wordt in het boekwerk veel aandacht besteed. De Rekenkamer kon er niet onderuit. Er moest wel aandacht be steed worden aan verspillingen en verduisteringen, die het Rijk ernstige schade hebben berokkend. Zo waren er malversaties bij de koninklijke marine, waar uit een kamp een grote hoeveelheid goederen was gestolen (incomplete mitrailleur-opstellingen, zo lichtte minister Staf toe) en waar door het ontbreken van een nauw keurige controle niet eens kon wor den vastgesteld, of er niet méér was gestolen, dan in het onderzoek werd vastgesteld. Naar het verslag geruststelt, zal de schade zoveel mogelijk worden ver rekend met de tegoeden, die de be trokkenen nog bij het Rfjk hadden. Voor de Luchtwachtdienst werden in 1954 300 „perspectieve afstand meters" gekocht, met welke aankoop een bedrag van 1,5 miljoen gulden gemoeid was. De meters werden echter niet gebruikt omdr* het wach ten was op de bijpassende statieven. Toen de Rekenkamer informeerde, hoe het met deze apparatuur stond, moest ze horen, dat de instrumenten niet meer te gebruiken waren, daar de vliegtuigen intussen te hoge snel heden hadden gekregen. Tachtig van de afstandsmeters zijn door de marine overgenomen. Ook wat het voorraadbeheer van de verschillende dienstkringen van de Genie betreft, hangt de Reken kamer een somber beeld op. Minister Staf is er op gewezen, dat het onvol doende beheer de. vrij grote finan ciële belangen van de Staat ernstig geschaad zouden kunnen worden. In middels is het voorschrift, waaraan dit alles te wijten was, gewijzigd en zijn verschillende der in het voor raadbeheer gesignaleerde onvolko menheden opgeheven, Niettemin, zo verzekert de Rekenkamer het Neder landse volk, zal zij de verdereaf doening in het oog houden. Bewapening niet geleverd. De bewapening voor een aantal lesvliegtuigen, totaal ter waarde van 310.347,bleek te ontbreken. De toestellen waren wel geleverd en overgenomen zonder bewapening maar op de facturen waren geen kor tingen toegepast voor het ontbre kende. Ook de hoge reiskosten voor mon teurs van een technisch bureau dat onderhoud en reparatie was opgedra gen van koelkasten ten behoeve van het ministerie van oorlog kon de toets der kritiek niet doorstaan, even min als het waterverbruik in een gebouwencomplex resorterende onder hetzelfde departement te Rijswijk. Daar werd jaarlijks meer dan 60.000 m3 per jaar afgerekend met de betrokken waterleidingmaat schappij op basis van een abonne ment voor slechts 250 m3 per jaar. Door het departement van oorlog moest in 1957 een bedrag van meer dan 2 miljoen gulden worden uitge keerd aan schadevergoedingen, die door onderdelen van het leger zijn aangericht het aantal schadegevallen bedroeg 2353. Van Nelle bestellén! Prins Bernhard: Maar het is toch niet alléén het departement van oorlog waarover door de Rekenkamer de staf gebro ken wordt Dat instituut heeft namelijk ook ontdekt, dat bepaalde terreinen, waarop rijksgebouwen staan, na zons ondergang overvloedig door de veel stroom verbruikende buislampen verlicht worden, waardoor de kosten, nog ongeacht onderhoud en ver nieuwing, ongeveer ƒ26.000 per jaar bedroegen. De buislampen zullen nu, zo mogelijk als regel, niet meer ge bruikt worden. De sleutel tot bezuiniging. Ook was het de Rekenkamer op gevallen, dat in de Rijksgebouwen, de kamerdeuren, behalve van een klink ook van een slot voorzien zijn, met bijbehorende sleutel. Toch wor den deze kantoorkamers zelden of nooit afgesloten en het is zelfs met het oog op de nachtveiligheidsdienst en het schoonhouden van de lokalen, ongewenst om zulks te doen. De Kamer heeft aan de Rijksgebouwen dienst verzocht, alleen sloten aan te laten brengen, waar dit strikt nood zakelijk is. Aldus zou men een be sparing verkrijgen van ongeveer 1000 per jaar. Ook senaat en curatoren van ,de Technische Hogeschool te Delft wer den door de Rekenkamer op de vin gers getikt. Dit in verband met de uitgave van een gedenkboek ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan der Hogeschool. Lit boekje zou oorspronkelijk in 500 exemplaren worden gedrukt. De kosten zouden bedragen 15.000, De werkelijke kosten voor de 2500 exemplaren, die het licht zagen, en waarvan men er alle personeelsleden gratis een wilde verstrekken, bedroe gen ruim 37.000. Hiervan werd j 2300 door het Delftse Hogeschool fonds gedragen, zodat het door O. K. en W. toegestane crediet met niet minder dan 19.700 werd overschre den. De fout zou schuilen in 'n telefoon gesprek van de rector magnificus met ae minister, waarin de eerste de be windsman verkeerd zou hebben ver staan. Walvis te duur. Met betreking tot de toekomstige uitkomsten van de walvisvangst is de Rekenkamer bepaald niet opti mistisch Het Rijk heeft met de „Neder landse maatschappij voor de walvis vaart" een garantie-overeenkomst ge sloten voor de financiering van de vernieuwing en uitbreiding van de vloot. De overeenkomst loopt over 10 jaren. Tot en met 1957 heeft dit het Rijk reeds 28,8 miljoen gulden ge kost. De Rekenkamer heeft de minis ter van Landbouw gevraagd of deze uitgaven wel gerechtvaardigd zijn. Volgens de minister wordt voortdu rend nagegaan, hoe er bespaard kan worden en hoe de inkomsten kunnen worden vergroot. Het was de bedoe ling, Nederland de beschikking te ge ven over eigen vetbronnen. De om standigheden zijn echter veranderd en nu dient de overheidssteun om een commerciële onderneming in stand te honden, die voor Nederland niet meer de betekenis heeft die er vroeger aan werd gegeven. Van Nelle bestellen! Adv Drama te Rotterdam Een felle, uitslaande brand heeft gisteren te Rotterdam het leven ge kost van een bijna twee jaar oude baby, die de moeder, die juist even op de bel-étage van de woning stond te praten toen de brand uitbrak, in haar bedje veilig waande. Nog steeds tast men in het duister omtrent de oorzaak van de brand, die gewoed heeft op de zolderverdie ping van een pand aan de Schiekade. In het bewuste pand wonen 26 per sonen, verdeeld over zeven gezinnen. Het zijn hoofdzakelijk kortelings uit Indonesië gerepatrieerde Nederlan ders. Daarbij behoorde ook de familie Van der Star, die bestaat uit de 54- jarige heer J. F. van der Star, die als magazijnbediende werkzaam is bij een Rotterdamse firma, zijn 33 jaar oude echtgenote, mevr. Van der Star- Kim lee lim en hun drie kinderen, van wie er twee een meisje en een jongetje naar school waren. Tegen een uur of drie was mevr. Van der Star volgens haar verkla ring even van huis gegaan om een paar boodschappen te doen. Thuis gekomen bleef ze even op de bel etage staan voor een buurpraatje. Op eens riep een juffrouw, die op het balkon van een huis aan de Prove- Van Nelle bestellen! ZJC.H. Prins Bernhard heeft gis termiddag op de jubileumvergadering van de C.B.T.B. te Utrecht zijn toe spraak voor de jubilerende boeren- velplein zal pater S. Jelsma M.S.C. Bede- en boetetocht in Tilburg Op zondagavond 15 juni a.s. wordt in Tilburg door de Pax Christi-bewe- ging een bede- en boetetocht naar het H. Hart van Jezus op de Heuvel gehouden om de vrede van Christus onder de Christenen af te smeken. Vanuit zes centra die in een brede kring om het stadscentrum zijn ge legen, zullen de deelnemers te voet en met brandende kaarsen in hun hand, biddend en zingend naar het Heuvelplein trekken. De Tilburgse ingezetenen die langs de routes wonen waarlangs de zes groepen naar het centrum trekken zullen het H. Hartbeeld in hun ven sters plaatsen en met bloemen en kaarsen versieren. Tijdens een kort Lof om kwart voor tien op het Heu- nierssingel zat te zonnebaden, dat er brand was. Mevr. Van der Star, die aan haar dochtertje dacht, die op de woonzolder in haar bedje lag, rende naar boven en ondernam enige po gingen om binnen te komen. Haar pogen bleef vruchteloos omdat de rook doordringend was en de hitte te hevig. Een agent, die op straat passeerde, zag de rook. Hij verschafte zich toe gang, tot het huis, en rende de trap op. Daar ontmoette hij de radeloze moeder, die hem vertelde, dat haar kindje nog binnen lag. Ook de agent heeft het uiterste geprobeerd om tot de zolderverdieping door te dringen maar ook hij mocht daarin niet sla gen. Ook enkele brandweerlieden heb ben zich in de fel-brandende woning gewaagd maar ze konden niets vin den. Daarom dachten ze, dat de moe der het kind zelf had meegenomen. Eerst later, toen het vuur zijn ver nielend werk had gedaan, vond men toch de baby, geheel verkoold tegen de muur onder het raam. De moeder was totaal over haar zenuwen heen en moest door de politiedokter ter kalmering worden meegenomen naar het ziekenhuis. Van Nelle bestellen! organisatie ingeleid met een persoon lijk woord. Dit naar aanleiding van de ware ovatie die hem ten deel viel. „Uw medeleven met de koningin, ons gezin en ook met mij persoonlijk heeft mij diep ontroerd", aldus Prins Bernhard. „Ik ben er van overtuigd, dat dit ook verplichtingen oplegt en ik zeg u toe, u niet te veel te ver ontrusten met wilde dieren en vlug ge vervoermiddelen." Over deze verontrusting had nl. de voorzitter van de C.B.T.B., de heer Chr. van den Heuvel, in zijn wel komstvoord een opmerking ge maakt. een predikatie houden. Daarna zal katholiek Tilburg zijn toewijding aan het H. Hart vernieuwen. Met deze bede- en boetetocht hoopt men een nieuwe vorm te geven aan de oude Tilburgse traditie om eenmaal per jaar bij het H. Hart op de Heuvel samen te komen. De grote H. Hart- stoet kan vanwege de enorme kosten die daaraan verbonden zijn niet elk jaar doorgang vinden. GEEN AUDIëNTIE Z. H. Excellentie, Mgr. J. P. Hui- berts, Bisschop van Haarlem, zal de volgende week geen audiëntie ver lenen. In het Friese dorpje Langweer is ongeveer een week geleden overle den de 86-jarige Johannes Bast. een oud heertje, dat bij zijn leven niet zo erg gezien was in het dorP vanwege zijn grote zuinigheid welke bij het gierige af was, volgens de dorpelin gen tenminste. Maar deze mening is thans geheel ten gunste van de over ledene, die om zijn postuur Kleine Bast werd genoemd, gekeerd. Het is nl. gebleken, dat Kleine Bast zijn gehele vermogen van ruim 100.000 gulden aan de gemeente Lang weer heeft nagelaten en de mogelijk heid bestaat, dat na het testament officieel is bekend gemaakt, er nog meer voor het dorp aan vast zit. Men wil van het geld een park aanleggen dat de naam van de weldoener zal dragen. Van de rente van de rest van het geld wil men Langweer verder verfraaien. Johannes Bast heeft zijn grote ver mogen bijeengegaard met zijn groen- tehandel. De Langweerders hebben het nooit geweten, maax kleine Bast was wel degelijk een gever, een man die goed wist te doen zonder er enige ophef van te maken. Zo schonk hij een van zijn huurders die in finan ciële moeilijkheden was gekomen de huur voor een jaar. Ook liefdadige instellingen werden zo nu en dan verblijd met een gift. Wij zien een standbeeld voor Kleine Bast in het verschiet. GOUDEN MAHLERMEDAILLE VOOR EDUARD VAN BEINUM. De dirigent van het Concertge bouworkest, dr. Eduard van Beinum, heeft gisteravond uit handen van de voorzitter van de internationale Gus- tav Mahler-vereniging, prof. dr. Er- win Rotz, de gouden Mahlermedaiile ontvangen, vanwege zijn verdienste voor de uitvoeringen van de werken van Mahler. De heer M. Haitjema, president van de vereniging „Het Con~Ttge- bouworkest" nam namens de orkest leden eveneens een gouden Mahler medaiile in ontvangst. De uitrei king geschiedde in de Julianafoyer van het Concertgebouw na afloop van de uitvoering van Mahlers zevende symfonie door het Concertgebouw orkest. ROTTERDAM KREEG „PLEIN 1940" De gemeenteraad van Rotterdam is gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van b. en w.' het plein aan de Blaak, waarop het monument „Verwoeste Stad" van Zadkine staat, de naam „Plein 1940" te geven. Van Nelle bestellen! Adv Helderziende bad het goed bekeken Voor de vijfde maal heeft thans de politie te Rotterdam ingegrepen in de florerende praktijken van een 62- jarige dame die zich te eigen bate het lot had aangetrokken van de lijdende en gekwelde mensheid. Voor twee gulden a twee-vijftig (een spotprijsje) ging ze onvermoeid in trance, om hen, die haar bij stro men raad kwamen vragen, vanuit haar droomtoestand mede te delen, wat haar goedgelovige patiënten mankeerden. Op die manier verdiende ze naar schatting gemiddeld honderd gulden per dag en dat bedrag vermeerderde ze nog aanmerkelijk, door haar cliën- tèle naar een apotheker te verwijzen met wie ze 'n belangengemeenschap- je had opgericht. De apotheker lever de voor de geopenbaarde kwalen na melijk middeltjes, die hij van een fa briek in kwakzalversbenodigdheden betrok. De vrouw kreeg van iedere verkoop een goede provisie die eveneens geschat ongeveer 500 gulden per maand in het laatje deed komen. Min. Cals in examenkwestie Duits Verzwaring van eindexamen Minister Cals heeft geantwoord op schriftelijke vragen, die het Eerste Kamerlid mevrouw Schouwenaar- Franssen heeft gesteld naar aanlei ding van het ongeldig verklaren van de Duitse vertaling uit het eindexa men gymnasium. Het stuk Duits, aldus de minister, dat op 29 mei aan de eind-examinandi van de gymnasia ter schriftelijke ver taling is voorgelegd is niet ontleend aan een verzameling Duitse eindexa menvertalingen. Wel is gebleken, dat het stuk ten dele voorkomt in een bloemlezing van Duits proza. Voorts deelt de minister mede, dat op 29 mei de inspecteur der gymnasia namens de inspecteurs van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs een brief heeft gericht tot de rectoren der gymnasia en lycea waarin o.a. staat: „Zo juist blijkt ons tot onze grote teleurstelling, dat ondanks genomen voorzorgsmaatregelen het ter verta ling opgegeven Duitse stuk gedeelte lijk in een bloemlezing voorkomt (Deutschland in zwei Jahrtausenden). Wij verzoeken u, indien het bedoelde fragment in de klas behandeld is, ter voldoening aan het bepaalde in art. 5 eerste lid, van het eindexamenregle ment, een nieuw stuk ter vertaling op te geven en omtrent het te kiezen stuk overleg te plegen met de gecom mitteerde voor de moderne talen". De minister is met de vragenstel ster van mening, dat hier van enige verzwaring van het eindexamen kan worden gesproken en dat de leerlin gen niet het slachtoffer van de ge maakte fout mogen worden. Ten ein de voor elke school te kunnen laten beoordelen of en in hoeverre van een niet noodzakelijke verzwaring sprake zou kunnen zijn door het laten maken van een tweede vertaling, hebben de inspecteurs van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs na overleg met de minister in een schrijven aan de gecommitteerden voor Duits bij de eindaxamens van de gymnasia en van de gymnasiale afdelingen van de lycea gezegd, dat indien de gecom mitteerden gebruik maken van de be voegdheid om bij twijfel of het exa men regelmatig heeft plaats gehad, het examen geheel of gedeeltelijk op nieuw te doen afleggen, zij daarvan onverwijld kennis moeten geven aan Van Nelle bestellen! Adv. en wetenschappen met vermelding onze minister van onderwijs, kunsten van de gronden, waarop 'hun twijfel berust. Op grond hiervan verzoeken zij de gecommitteerden na onderzoek bij de rector, te beslissen of het nodig is, dat er een andere vertaling wordt ge maakt. De minister meent, dat er geen re den aanwezig is de door het colle ge van inspecteurs voorgeschreven maatregel geen doorgang te doen vin den. Hij is bereid nogmaals te doen nagaan op welke wijze een herhaling van een gebeurtenis als deze in de toekomst kan worden vermeden. Van Nelle bestellen! Adv. UITBETALING ACHTERSTALLIGE CENT PER K.G. MELK. Minister Vondeling heeft op dit moment niets nieuws toe te voegen aan hetgeen hij in de Eerste Kamer op 29 rpril heeft medegedeeld en door middel van een persbericht van gelijke datum heeft bekend gemaakt over de uitbetaling van de achter stallige cent per kg. melk over het garantieprijsjaar 19561957. De minister deelt dit mede in ant woord op schriftelijke vragen, die het Tweede Kamerlid, de heer Borst, hem gesteld had. JONGETJES ONDER LEEM BEDOLVEN: ONGEDEERD. In de vroege middag van donder dag zijn twee kinderen aan een wisse dood ontsnapi. Twct knaapjes van een jaar of 12 waren namelijk aan het spelen in de leemgroeve van de steen bakkerij Bosserveld onder Caberg te Maastricht. Zij groeven kuilen in de leemwand van een leemberg met het gevolg, dal op een gegeven moment een massa van tien tot veertien ku bieke? meter instortte en op hen te recht kwam. Gelukkig hadden werklieden van de bouwmaatschppij, die in de na bijheid werkzaam waren, het onge luk zien gebeuren en op deskundige wijze hebben zij op de snelste ma nier de kinderen kunnen bevrijden. De knaapjes hadden vrijwel geen letsel opgelopen, maar werden met een auto van de geneeskundige dienst, die gewaarschuwd was, naar huis gebracht. OOSTZAANSE EN INDIAANSE KINDEREN „ONTMOETEN". ELKAAR. De briefwisseling, die dezesde klas van de Kerkbuurtschool in Oostzaan en de school in de Indiaanse nederzet ting van Cornelis Kondre (Suriname) voeren, heeft een ruimer vorm ge kregen. Onder leiding van de secre taris van het kabinet van de gouver neur in Suriname, mr. J. A. J. van Gorkom, en het hoofd van de Suri naamse voorlichtingsdienst in Para maribo gaat een kleine groep van technici maandag en dinsdag 16 en 17 juni in het oerwoud klankopnamen maken van de Indiaanse schoolkin deren van hoofdonderwijzer Van Kas sei. Dit klankbeeld wordt woensdag 9 juli in ons land (over Hilversum I) uitgezonden. Ook een (Polygoon) cineast gaat mee naar Cornelis Kon dre. Zo zullen de jeugdige Oostzaner- tjes, die reeds middels de „Wereld omroep" hun stemmen hebben laten horen in het oerwoud (en zij niet al leen), hun Indiaanse vriendjes en vriendinnetjes horen en zien in hun gewone doen op school en daar buiten. VOORSTELLING VAN NEDERLANDS BALLET. Als onderdeel van de Kunstmaand Amsterdam heeft het Nederlands Ballet, onder leiding van Sonia Gas- kell donderdagavond in de Stads schouwburg 'n voorstelling gegeven. Als eerste werd opgevoerd een pas de quatre (muziek Cesare Pugni, Choreografie Anton Dolin). Daarna volgde het ballet „Tij en Ontij" (muziek Lex van Delden, choreogra fie Rudi van Danzig) en „Le Cygne noir" van Tsjaikofsky. Als slotnum mer voor de pauze werd de premiè re gegevei van „Streetcorner royal ty", met choreografie van Job San ders. Na de pauze werd nog gedanst symfonie nr. 29 op muziek van Mo zart en in de choreografie van Rudi van Danzig. Het orkest stond onder leiding van Anton Kersjes. Na af loop van de vooistelling dankte het publiek met een warm applaus voor het gebcdene. ANWB in jaarverslag: Tijd voor de lichte motorfietsen is daar Het jaarverslag van de ANWB 1957, dat ter jaarvergadering op 14 juni zal worden behandeld, voor spelt voor 1958 remmende factoren voor de vakantie-activiteit door be stedingsbeperking en belastingver hoging. Met voldoening worden de vergemakkelijking van het interna tionale verkeer vastgesteld. Het jaarverslag verdiept zich in de bekende verkeersprognoses tot 1970 en de te verwachten belasting opbrengsten uit het motorwegver- keer, waaruit naar veler mening een voldoende bouw-programma ruimschoots zou kunnen worden ge financierd, indien deze opbrengsten niet voor andere doeleinden zouden worden gebruikt. Op het punt der bromfietsen (800.000 stuks) zegt het verslag o.m. dat het nu een gunstige tijd is om naast de tot 40 km gelimiteerde brommers de ontwikkeling van ul tra-lichte motorfietsen aan te moe digen. Aan de „snelbrommer", die niet meer verkocht wordt, is een spoedig uitsterven voorspeld. Recreatie en natuurbescherming nemen altijd een ruime plaats in het ANWB-jaarverslag in. Men blijft vragen naar een „recreatiedienst" die bij uitsluiting de behartiging der recreatie-belangen tot taak zal hebben. Aandacht wordt geschon ken aan de straaljagers op Deelen, compensatie voor het reservaat „De Beer" aan de waterweg en land schappelijke eisen in o.a. de IJssel- meerpolders en de in te polderen Lauwerszee. Van Nelle bestellen! Adv. (87)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8