„Sociale Zaken" niet optimistisch over werkloosheid in Nederland De eerste soda ging versierd de fabriek uit ZILVEREN PRIESTERFEEST RECTOR A. DUINISVELD Stoffel Post dan F 30.- voor 6000e Leiderdorper is koppiger bier Straaljagers verstoorden de rust van de badplaatsen Alberto de Sitta steunt op stunts VRIJDAG 6 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Riskeer Donderdag heeft H.M. de Koningin de nieuwe sodafabriek bij Delfzijl geopend. Foto: nadat H.M. een hendel had overgehaald, ging er een slagboom, welke over de rails gesloten was, open en kon een versierde trein met soda naar het station Delfzijl rijden. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft een analyse ge geven van de geregistreerde arbeids reserve van mannen per 31 mei j.l. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve in de verslagmaand is, aldus het ministerie, voornamelijk het gevolg van het aantrekken van het seizoen in verschillende bedrijfsklas- seru Daarnaast viel met name in de bouwnijverheid een zekere opleving te bespeuren, waardoor het werkloos heidsniveau (die de geregistreerde ar beidsreserve) gecorrigeerd voor nor male seizoen fluctuaties, een daling te zien gaf van 99.000 tot 96.000. Hoewel dit een indicatie zou kunnen zijn-voor een kentering in de minder gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid gedurende het laatste jaar in de bouw, dient men zich te hoeden voor voorbarige conclusies, aldus het mini sterie van sociale zaken en volksge zondheid. Van een verbetering in de algeme ne werklegenheidssituatie kan niet POSTBESTELLER HIELD BRIEVEN ACHTER. Brieven waarvan hij vermoedde, dat er geld in zat, haalde een 41-ja- rige besteller bij de PTT, wonend in Zwolle, uit de post die hij in Rotter dam moest bezorgen. Hij had zich hiervoor gistermorgen voor de recht bank aldaar te verantwoorden. De of ficier van justitie eiste tegen hem een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek. Het achterhouden van de brieven gebeurde in de eerste drie maanden van dit jaar. De besteller was door de rechtbank in Zwolle veroordeeld, omdat hij zijn gezin daar had achter gelaten zonder geld over te maken. Hij was naar Rotterdam vertrokken, had hier werk bij de PTT gevonden en leerde een behoeftige vrouw ken nen voor wie hij wilde zorgen. Door geldgebrek kwam hij toen tot deze dingen. 4 De officier wees erop, welk een vertrouwen men in een ambtenaar moet kunnen hebben. Verdachte heeft de naam van de PTT ernstig geschaad, zei hij. De verdediger noemde zijn cliënt een van de laagste ambtenaren, die zich eigenlijk niet zo van zijn positie bewust is. Bovenwien kon hij niet op tegen de moeilijke omstandigheden waarin hij verkeerde. De raadsman vroeg een lichtere straf met toe zicht. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. worden gesproken, zodat in de ko mende maanden een stijging van het werkloosheidsnivieau geenszins uit gesloten moet worden geacht. Met de toeneming van de werkge legenheid in de vrije sector daalde uiteraard de A.W.-bezetting. De analyse leidt tot de volgende verdeling: Seizoen werkloosheid in mei 1958: 7.000; in april 1958 15.000; in mei 1957 6.00 en in april 1957 12.000. Wrijvingswerkloosheid in mei 1958 20.00; in april 1958 23.000; in mei 1957 ,10.000 en in april 1957 9.000. Werkloosheid van minder geschik- ten in mei 1958 17.00; in april 1958 eveneens 17.000; in mei 1957 10.000 en in april 1957 10.000. Structuurwerkloosheid in mei 1958 14.000; in april 1958 17.000; in mei 1957 8.000 en in april 1957 eveneens 8.000. Conjunctuurwerkloosheid in mei 1958 23.000; in april 1958 28.000; in mei 1957 en april 1£57 telkens nihiL De totale geregistreerde arbeidsre serve was derhalve, in ronde getallen in mei 1958 81.00; in april 1958 100.000; in mei 1957 34.000 en in april 1957 39.000. Voortijdig einde van bejaardenreis De 91-jarige Stoffel Post uit Zaan dam heeft gisteren het plezier van de deelnemers aan een autotochtje voor ouden van dagen en van de organisa toren van de reis als een grote kwa jongen danig vergald.omdat hij geen biertje kreeg. Stoffels misnoegen werd opgewekt, toen hem, tijdens de koffiepauze in ,De Roode Leeuw" te Schoorl, gezegd werd, dat de organisatoren van de rit het gebruik van sterke drank verbo den hadden en hij derhalve zijn bier tje niet kreeg. Kwaadaardig dreigde hij: „Als ik geen biertje krijg, dan ga ik". Men hield zich evenwel aan de richtlijn van de leiding en er bleef de heer Post niets anders over, dan de daad bij het woord te voegen. Toen men de koppige oude man miste, leende een van de organisato ren een fiets en ging het dorp rond om hem te zoeken, echter tevergeefs. De stoet auto's ging terug naar Zaan dam, evenwel zonder de grimmige Stoffel Post. Inmiddels was de rijkspolitie ge waarschuwd en wachtmeester Rotte veel trok, samen met de eigenaar van „De Roode Leeuw", de heer P. Tim mermans, te paard door de duinen. In het uitgestrekte duingebied van Schoorl ontdekte men geen spoor van de oude. Doodmoe van de rit, hadden ze juist de paarden afgezadeld, toen het bericht kwam dat Stoffel boven water In Leiderdorp is gistermiddag om vier uur Bernadette Koot geboren, het vijfde kind van de heer en mevrouw J. C. KootVerkley. Een geboorte is altijd iets bijzonders in een mensenleven, voor Bernadette komt er nog bij, dat zij toevallig de 6000ste inwoner is van Leiderdorp, en dat zij als zodanig dus extra-aandacht verdient. De namen van de kleine zijn Bernadette Mar- garetha Maria en zij werd geboren ten huize van de familie Koot aan de Achthovenerweg 43. Op de foto zien wij dat de heer Koot een spaarbank boekje bevattend 30,ontvangt van de heer Hobo, gemeentesecretaris van Leiderdorp. was. Hij was niet gevonden in de dui nen maar in een geheel andere rich ting, dan waarin men had gezocht De brugwahter van de omvalbrug bij Oudorp, 15 kilometer ten oosten van Alkmaar, had de oude man dood moe zien strompelen. Hij had een praatje met hem gemaakt en had een zo verward verhaal te horen gekre gen, dat hij het raadzaam vond, meteen de politie te bellen. Tegen over de politie hing Stoffel eenzelfde puzzelverhaal op, dat aldra tot een begrijpelijk geheel aan elkaar gepast werd. In zijn koppigheid had de oude vondeling zes uur aan een stuk gelo pen. En aan het eind van zijn reis verlangde hij nog sterker naar een biertje, dan toen hij wegsloop. Amsterdamse slagers op de bon Gebruik van natriu m-sulfiet Slagers gebruikten in het verleden natriumsulfiet om het vlees rood te houden. Dit is thans door de keu ringsdienst voor waren verboden, omdat het de gezondheid van de mens bedreigt. In Amsterdam en omgeving worden thans tientallen processen verbaal gemaakt tegen slagers, die ondanks het verbod, toch dit mid del gebruiken om het vlees een mooie rode kleur te geven. Prof. dr. H. J. Hardon, directeur van de keurings dienst voor waren, deelde mee, dat tal van slagers reeds veroordelingen achter de rug hebben. De slagers voeren thans een krachtige actie om het natrium sulfiet weer te mogen gebruiken. Prof. Hardon is er echter van overtuigd, dat men het verbod niet zal opheffen. Natrium-sulfiet wordt in het land in meer artikelen gebruikt, zoals in wijn, jam, ge droogde bloemkool, groente in blik, etc. Prof. Harding is echter van me ning, dat daarover het laatste woord niet gesproken is. Van de overheid wordt binnenkort een beslissing over het gebruik van deze „kleurmaker" verwacht NEDERLANDSE PREMIèRE VAN ORATORIUM. Zaterdag 21 juni zal in het Casino in 's-Hertogenbosch een eerste uit voering in Nederland worden gege ven van het werk „Golgotha" van de in Nederland wonende componist Frank Martin, geschreven voor koor, solisten en orkest. Deze uitvoering is tot stand ge komen in samenwerking met het Brabants Orkest, het Philips Phil- harmonisch koor te Eindhoven en de directie van de Casino-schouwburg in 's-Hertogenbosch. De uitvoering heeft plaats ter ge legenheid van het Holland Festival 1958. DELFT: VOORPOST VOOR zeeland. De Zeeuwen, die momenteel actie voeren voor vrije veren, staan in hun provincie niet meer alleen. De twaalf bewoners van het Delftse studenten huis aan de Spoorsingel nr 61, waar onder zich twee Zeeuwen bevinden, staken de hoofden bijeen en vervaar digden een groot bord met de leuze: „Vrije veren voor Zeeland", voorzien van het Zeeuwse wapen, waarop een bouwkundig student zijn talenten had aangewend. Gistermiddag werd het bord, dat de gehele gevel beslaat, officieel ont huld. Onder hevig belgerinkel klom de beheerder van het huis, de heer J. Rijk, op het trottoir op een stoel en riep uit: „Hier spreekt de stem van Zeeland". Daverend gejuich van de verzamel de studenten vormde de reactie. Ypenburg en Valkenburg actief Tot grote verontwaardiging van badgasten en strandexploitanten zijn donderdagmiddag een aantal straal jagers ettelijke malen laag over het strand van verschillende badplaatsen gevlogen. Het waren vliegtuigen, die vermoedelijk deelnamen aan de grote NATO-luchtoefening „Fuïl-Play", die dezer dagen boven West-Europa ge houden werd. Tot paniek van de kin deren en angst en verontwaardiging van de ouders verstoorden de straal jagers de rust van de stranden door vier tot vijf maal over het strand iets verder zee-inwaarts zelfs ra kelings over het water te vliegen. Inwoners van Zandvoort verklaar den, dat dergelijke voorvallen, de stemming op het strand niet be vorderen, bijna elk jaar voorkomen. Protesteren helpt blijkbaar niet; de vliegtuigen vliegen weliswaar door gaans niet beneden de geboden mi nimumhoogte, maar het lawaai en de daardoor veroorzaakte angst aldus vele badplaatsbewoners vragen in toenemende mate om andere maar afdoende maatregelen. Ook uit Katwijk en Noordwijk ko- i men klachten in verband met de' straaljagers, die opereren vanaf het marinevliegkamp Valkenburg. Ypenburg, het vliegveld nabij Den Haag, dat enige tijd geleden door minister Staf is afgekeurd als straal jagerbasis, heeft in het kader van de grote NATO-oefening weer on derdak verleend aan een squadron Hawker Hunthers. De omwonenden werden niet op de hoogte gesteld van de komst van het squadron en het onverwachte lawaai heeft daarom nogal wat verwondering verwekt, vooral nadat medegedeeld was, dat er geen oefeningen in laagvliegen gehouden zouden worden in de buurt van de steden Rotterdam, Den Haag en Delft. Het hoofdkwartier van de NATO te Parijs had voor deze oefe ning laten weten, dat over de voor bereidingen en het verloop van „Full Play" door de afzonderlijke lucht machtvoorlichtingsdiensten geen me dedelingen mochten worden ver strekt. Daarom verwees de Luchtmacht voorlichtingsdienst te Den Haag voor alle klachten en informaties naar Parijs. Zondag a.s. hoopt de zeereerw. heer A. W. Duinisveld, rector van Huize „De Voorzienigheid" aan de Oude Scheveningseweg te Scheve- ningen, zijn zilveren priesterfeest te herdenken. Rector Duinisveld werd in 1907 te Zoe term eer geboren en in 1933 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij werkzaam te Nootdorp, Uit geest, Delft (St. Hippolytus zieken huis), Amsterdam (Papegaai) en vanaf 1955 in Huize „De Voorzienig heid" te Scheveningen. Voor vele lezers van de Leidse Courant is de thans zilveren jubila ris allerminst een onbekende, want in de loop der laatste 20 jaar heeft rector Duinisveld de geschiedenis van tal van parochies in de omge ving gepubliceerd Het begon in 1937 met Zoetermeer, daarop volgde Nootdorp (1938), Stompwijk (1938 en nog eens in 1958), Hazerswoude- Groenendijk en Zoeterwoude (1939), Voorschoten (1940), Noordwijker- hout (1941), Noordwijk (1950-'51), Lisse, Warmond, Voorhout en Sas- senheim (1950), Alphen, Aarlander- veen en Langeraar (1951), Hazers- woude en Wassenaar (1952) en ten slotte Leiderdorp (Meerburg) in 1956. Alwie maar enigszins weet wat er aan historie-beschrijving vast zit, beseft hoeveel arbeid er nodig is om de gegevens bijeen te krijgen om een waarheidsgetrouw beeld te verkrijgen, maar daarnaast mag een dergelijke beschrijving allerminst saai zijn Welnu, rector Duinisveld heeft de taak, die hij zich hierbij ge steld had, op voortreffelijke wijze weten te vervullen en met grote voldoening zullen velen aan zijn ge degen artikelen terugdenken. Rector Duinisveld hoopt zondag te half elf een H. Mis van dankbaar heid op te dragen en 's middags van 23.30 uur is er gelegenheid de jubilaris te complimenteren. SCOOTERRIJDER OMGEKOMEN. De waarnemend brigade-comman dant der koninklijke marechaussee te Breda heeft medegedeeld, dat gis teren in een sloot langs de rijksweg BredaEtten een scooterbestuurder is gevonden, die kennelijk een aanrij ding heeft gehad en aan zijn ver wondingen is overleden. Het holshor- loge van het slachtoffer stond stil op 07.12 uur. Aangezien er geen getuigen van dit ongeval aanwezig zijn, verzoekt de commandant ieder die inlichtingen kan geven, zich in verbinding te stel len met hem, telefonisch te bereiken onder nummer 36550 netnummer 01600, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. BEZOEK VAN BLINDEN AAN „MADURODAM". Ongeveer negentig blinden met 36 begeleiders hebben vanochtend een bezoek gebracht aan miniatuurstad „Madurodam" te 's-Gravenhage. Tus sen 9 en 10 uur was de miniatuurstad daarom niet toegankelijk "oor ander publiek. Voor het bezoek van de blinden -was een aantal maatregelen genomen, waardoor deze bezoeekers gemakkelijk kennis konden nemen van de opgestelde minatuten. JONGE BOEREN EN TUINDERS ONDER NIEUWE VOORZITTER. Tijdens de algemene vergadering van de Kath. Ned. Jonge Boeren- en Tuindersbond op 4 juni 1958 te Box tel gehouden heeft nationaal voor zitter A. Dormans uit Munster/Ge leen zijn functie overgedragen aan de heer J. B. Bruggink uit Lattrop bij Denekamp, die met grote meer derheid werd gekozen tot nationaal voorzitter. De heer Bruggink is reeds voorzitter van de Jonge Boeren- en Tuindersorganisatie in het aartsbis dom Utrecht en het bisdom Gronin gen. Aalmoezenier Matthijsen uit Den Haag hield een inleiding over de huidige situatie van de Kath. Boe ren- en Tuindersjeugd in Nederland. OUD-HOOFDREDACTEUR HAD VERKEERSONGEVAL. De heer A. J. Zoetmulder uit Eind hoven, oud-hoofdredakteur van het Eindhovens Dagblad, is donderdag het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De heer Zoetmulder, die op zijn fiets reed, verleende geen voorrang aan een personenauto. De 76-jarige letterkundige werd met een ernsti ge schedelbasisfractuur alsmede met een heupfractuur in het Binnenzie- kenhuis opgenomen. Gistermiddag is te Rotterdam de beroemde Italiaanse goochelaar Alberto de Sitta per helikopter aangekomen. „Hij" zal het goochelconcours te Hilversum bijwonen Foto: direct nadat De Sitta het toestel verlaten had, gaf hij een paar stunts weg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7