A.N.W.B. vijt en zeventig jaar van alle markten thuis gemeentepolitiek Benijd en bewonderd in de hele wereld erron I Verwachting I II I i I I I I l l l Weten we er raad mee Trefpunt voor jonge Stiet aeftaft men in £eiden mad!! TOPHIT VRIJDAG 6 I UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Automobilisme, wielrijden, kamperen, varen of vliegen en 1940 veel aandacht en werk van de A.N.W.B. gevergd door de enorme groei van het wegverkeer, de stij gende snelheden en het hand over hand toenemende toerisme. In 1920 werd het eerste „wegencongres" ge houden en in 1925 was het zo ver, dat tal van vertegenwoordigers van de overheden en bedrijfsleven naar „Behartiging van wielrijdersbelangen en tot bevordering van het toeren I)E KONHTCLIJKE NEDERLANDSE TOERISTENBOND A.N.W.B. wordt op 1 juli 75 jaar oud. Opgericht als een „strijdorganisatie" ter bescher ming van de belangen der toen veelal nog levensgevaarlijk geachte „velo- cipedlsten", is de bond thans een gf de wereld unieke toeristenbond van auto mobilisten, motorrijders, wielrijders, wandelaars, kampeerders en wa- een bondsvergadering stroomden, tersportliefhebbers. Ook zweef- en sportvliegers, kortom velen der miljoe- nen in ons land, die zich over de weg, over het water en door de lucht be wegen, behoren tot de 400.000 leden van de A.N.W.B., die niet slechts zijn leden, doch alle landgenoten en buitenlandse bezoekers bij reizen en trek ken zoveel mogelijk van dienst poogt te zijn. Daarbij behoeft slechts ge wezen te worden op de ruim 12.000 wegwijzers, richtingborden, padde stoelen en andere wegaanduidingen, de 860 telefoonposten, 200 wegen wachten, het adviesbureau voor verkeerstechniek, het wegencongres, de verkeerstechnische leergangen enz. Zeer breed is het werkterrein van deze bond, die in 1916 de erkenning als „instelling van algemeen nut" verwierf, in 1921 prinses Juliana als lid mocht inschrijven en sinds 1937 onder ere voorzitterschap van prins Bernhard staat. Nog niet volgroeid IN 1883 WERD DE HEER C. H. Bingham ter oprichtingsvergade- te Utrecht tot voorzitter gekozen, in 1884 opgevolgd door de heer Edo Bergsma, die 53 jaar in functie bleef. Tien jaar zwaaide nadien de heer H. P. J. Bloemers de voorzitters hamer, om deze in 1947 over te geven aan de tegenwoordige voorzitter de heer P. F. Zimmerman. Uit de oude tijd blijft de naam van de eerste redacteur der bondsbladen, de mili tante heer Pos, met ere in het ge schiedboek van de A.N.W.B. vermeld. Onder de stuwende kracht van de directeur, de heer H. J. v. Balen, die reeds 28 jaar in functie is, groeide de bond van plm. 100.000 leden in 1940 uit tot 400.000 leden thans. De viering van de 75ste verjaardag van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zal op 13 juni a.s. met een receptie in de Witte Sociëteit voor autoriteiten en bevriende relaties plaats vinden. De dag daarop zal de algemene vergadering worden gehou den. De viering is daarom zo een voudig, omdat de bond op het ogen blik de financiële krachttoer uithaalt een groot nieuw eigen gebouw neer te zetten inplaats van de thans ruim 20 Haagse panden, waarin de cen trale diensten zo goed en kwaad als het gaat met ongeveer 1000 man per soneel worden verricht. De aanleg van het nieuwe gebouw is gericht op grotere doelmatigheid tegen geringere kosten van 't bonds- werk. Op 14 juni zal tijdens de jaar vergadering de 75ste verjaardag op passende wijze worden herdacht. DE A.N.W.B., OORSPRONKELIJK „Het Nederlandsch Velocipedisten Bond" is uit een sportieve ontmoe ting van leden ener Haagse fietsclub „De Ooievaar" en de „Haarlemse Velocipedeclub" te Ben nebroek ge boren. Men besprak bij deze ontmoe ting de belemmeringen en moeilijk heden, die aan het fietsen in de weg werden gelegd en besloot een verga dering te Utrecht bijeen te roepen. Daar werd „Het Bond" opgericht om het fietsen populair te maken en het toeren in Nederland te bevorderen en uit te breiden. In 1885 veranderde de naam in „A.N.W.B." met in 1898 de toevoeging „Toeristenbond voor Ne derland'. Nijver werden al spoedig gegevens voor een handboek, waarin in alle steden en grotere dorpen de hotels, koffiehuizen en reparateurs vermeld werden, verzameld. In tal van plaat sen werden consuls aangesteld om de fietsers behulpzaam te zijn en ook werden reeds gegevens over wegen verzameld. Een van de enorme vraagstukken, aan welker oplossing de A.N.W.B. in de eerste 20 jaar van deze eeuw meewerkte, was de stof- bestrijding op de wegen. Allerlei proeven werden genomen. De bond kocht zelfs een stoomwals en leende die uit aan gemeenten om het aanleg gen van goed verharde, stofvrije wegen te bevorderen. Ook werd, samen met vele der nog bestaande rijwielpadverenigingen intensief sa mengewerkt. REEDS IN 1890 begon men met het wegwijzersysteem, het plaatsen van gevarenborden, met bestrijding van onheuse politieverordeningen tegen het rijdend verkeer en het be vorderen van een landelijke wegen verkeerswet. In 1896 werd de „we gencommissie" ingesteld. De eerste bondsrijwielpaden werden in 1887 langs de Maliebaan in Utrecht en in 1898 langs de Stadhouderslaan te Den Haag aangelegd. Voor een fietspad langs de Napoleon weg Breda-Tilburg werd ƒ6000,subsidie gegeven. De fiets, die weldra als vervoer middel, meer dan als sportief voer tuig werd beschouwd, werd opge volgd door auto en motorfiets, het geen een nieuwe schrik bleef voor tal van gemeentebesturen. Nog in het begin van deze eeuw kenae men maximum-snelheden van 6 en 10 km. binnen een aantal bebouwde kommen of „een snelheid, gelijk staande aan de matige gang van een dravend paard". Hier en daar moest iemand voor de auto uitlopen en ook wel moest men stoppen en blinkende delen van auto's en fietsen afdekken bij nade ring van een paard. Uit deze tijd stamt de naam van het bondsorgaan, „De Kampioen" als bestrijder van alle mogelijke remmende en niet noodzakelijke, plaatselijke bepalin gen voor de nieuwe vormen van weg verkeer. Vooruitstrevende Parijse wielrijdster uit 1893. GROEID naar een algemene ver- keerswetgeving. De aanleg en inrich ting van wegen heeft ook tussen 1920 DE waar de „noodklok" werd geluid over de toestand van het vaderlandse wegennet. Het predikaat „Kon. Nederlandse Toeristenbond" A.N.W.B. werd in 1935 ontvangen, als erkenning voor deskundigheid, strijdvaardigheid en dienstverlening voor de „consumen ten der wegen". Gestreden werd voor veiligheid, vrijheid van de weg en dus slechting van de tollen en vereenvoudiging van internationaal verkeer. Na de oorlo, was de groei van de bond even on stuimig als de groei van het weg verkeer zelve. De wegenwacht func tioneert in oktober met een korps van ruim 200 man op 2600 km. reeds weer twaalf-en-een-half jaar voor rufm een kwart miljoen leden en alle buitenlanders. In 1957 werd een ruim kwart miljoen kampeerdocumenten uitgegeven, een kleine 100.000 r plannen gemaakt en werden ruim 665.000 reisdocumenten afgegeven, waarvan 120.000 reparatie-krediet brieven, waarop ruim vier ton ten be hoeve der houders naar het buiten land werd betaald. Meer dan ander half rfiiljoen brieven e.d., buiten de bondsbladen, worden jaarlijks ver zonden. Men is daarmee in De Haag de grootste klant van de PTT. A.N.W.B. IS THANS modern „bedrijf", dat zich van de beste technische hulpmiddelen bedient. De centralisering van bet hoofdkantoor moet het sluitstuk van de onstuimige groei worden. De vereniging heeft tal van bijkantoren in het land en daarnaast een technische dienst om de automobilisten-leden te helpen bij 't keuren van wagens Zowel techno- stations als techno-wagens zijn hier voor ingericht. De afdeling wegen- verkeer en ook de juridische dienst zijn in de groei van het verkeer en de verkeerswetgeving meegeëvolueerd en worden, ook door de overheden, veelvuldig geraadpleegd. Anderzijds beijveren deze diensten zich om, waar nodig, verbeteringen te propageren, daarbij de kritiek niet schuwend. Van strijdorganisatie voor de be langen der fietsers is de A.N.W.B. in 75 jaar gegroeid tot een instituut dat door 400.000 leden en hun gezinnen gedragen wordt. Zonder deze leden, fietsers, automobilisten, watersport mensen, kampeerders, scooter- en motorrijders, sportvliegers, wande laars en alpinisten zou deze bond nimmer sterk geworden zijn, noch de leeftijd der sterken hebben be reikt. En als het nodig is, zo beweert men in bondskringen, dan zal de A.N.W.B. ongetwijfeld ook de belang,- gen van ruimtevaart-toeristen willen behartigen, getrouw aan het „kam pioen-devies". Pat Boone kan méér dan zingen leefde. Zelfs in de gezinssituatie kon 't je overkomen, dat je zelf op een ge- geven moment gezagdragers wei wanneer vader of moeder je de zort toevertrouwde over jongere broer cl zus, of ook, wanneer bij bepaalde be slissingen je oordeel gevraagd werd in de „familie-raad". De „rechten van de mens" zijn zijn vrijheden, die door anderen geëe>- biedigd dienen te worden. Een goed gebruik van die vrijheden in samen spraak en samenwerking met anderen zal een bewoonbare wereld op moeten leveren, in het klein en in het groot. Een belangrijk besef hierbij is, dat het samenleven van de mensen in deze wereld in deze tijd uiterst verscheiden Het kind onderkent deze verschei denheden nog maar nauwelijks. De op groeiende jonge mens kan door de samenleving worden, er geen raad Hoeveel jongeren hebben deze keer van vertegenwoordigers, die je zelf voor het eerst gestemd, gebruik ge- aanwijst, maakt van een van hun democratische vrijheden? Als kind luister je zonder kritiek veelzijdigheid van Hoe hebben ze gestemd? Dit is geen naar verhalen van altijd gekroonde overdonderd worde vervelende nieuwsgierigheid, die in het koningen die volslagen alleenheer- mee Weten en 't allemaal een beetje stemhokje over je schouder staat te sers zijn. Je beleeft het gezag, dat alles eenvoudiger willen doen. De volwas- loeren om eens te kijken, welk hokje voor je klaar speelt, als een vanzelf- sen mens zal vooral in die feitelijke jij wel rood maakte. Het is mogelijk sprekendheid. Vader en moeder oefe- en noodzakelijke verscheidenheid orde dat je als stemmer op 't moment van nen een ongekroond koningschap uit gaan brengen, orde scheppen: creatief het-hokje-rood-maken ten opzichte van in hun eigen domein. Het kind is on- werken, de partij, waarop je stemde en (of) derdaan. Misschien speelt daarbij voor ten opzichte van de persoon, die je de gelovige kleine mens het altijd koos, niet helemaal tevreden was. Het voorgehouden voorbeeld van het kind Dat is zijn opgave als mede-regeer- gaat in de politiek tenslotte om het Jezus een niet onbelangrijke rol. ,Hij der van de gemeenschap, waarvan hij praktisch bereikbare. Dat zal altijd, was hun onderdanig. deel uitmaakt, wanneer ook andere politieke idealen Godsdienstig leven we in een sterk Deze ordening komt juist ook tot aan bod trachten te komen (of zelfs besef van onderdanigheid, waar God uitdrukking in de manier, waarop het hadden kunnen komen), een beperking een onbeperkte heerschappij uitoefent, „dagelijks bestuur" van de gemeen- inhouden van het politieke ideaal, dat en wij hiermee vertrouwd raakten van- schap gekozen wordt. Dit is dan ook als doel wordt nagestreefd door een uit de vroegst-vertelde bijbelverhalen, een eerste manier, waarop jonge men- afzonderlijke kiezer. Pat Boone is met lof geslaagd aan de Columbia-universiteit. De jonge zan ger heeft vier jaar gestudeerd en is nu in het gelukkige bezit van de we tenschapsbul. Dit is wel een prestatie daar Pat tussentijds ook alles moest J geven aan film, televisie, radio, enz. In dit (eventueel) met gemengde gevoelens uitbrengen van je stem, waar nog bij kan komen, dat het je bijge- Eerbied voor het gezag en met na- sen, die geen raad weten met de in- me ook voor het kerkelijk gezag gewikkeldheid van de samenleving, zit van jongs af diep in je christelijk mee gaan ordenen. Dat was heel wat, bloed. toen je voor het eerst een hokje rood maakte, maar het is ook heel wat in Toch ga je op een gegeven moment je groei naar (vol)mondigheid. Je moet ..we, w-y v.»* ..wv j*; U,J6U- een woordje meespreken, en terecht mee blijven spreken, i bracht" ir"als""mT*rnoet jijook "gaan De gezagsverhoudingen blijken niet zo nooit met je mond vol! stemmen beleef je toch ook iets an- rechtlijnig te lopen als je als kind be- ders. Je oefent n.L een vrijheid uit, die de geschiedenis na veel strubbelingen ook aan jou gegeven heeft. Er zijn heel wat kiesstelsels geweest, waarbij het kiesrecht ten zeerste beperkt bleef, en vrouwenkiesrecht was nog lang een MlPHRAIl min of meer verdachte zaak. Verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd bete kent het geven van verantwoordelijk heid aan een grote groep jonge men sen, en zal daarom niet door iedereen wenselijk geacht worden. Kunnen jon geren deze vrijheid aan? Het gaat om mee-regeren, want dat is democratie: het volk wordt niet slechts geregeerd, maar regeert zelf (mee) door middel Dit is een perron voor jonge mensen op reis. Mensen met een jong hart zijn altijd vol verwachting en daarom altijd onderweg. Een perronnetje voor reizigers, die elkaar niet voortdurend als vreem den willen passeren om dan aanstonds ook nog in een volgepakte trein met elkaar een eenzame reis te miken. Een akelige titel HET IS RAAR, maar als je zo'n kop in de krant ziet, is je aandacht meteen even gespitst: wat voor gemene politiek is er nu weer bedreven en vooral: wie zijn degenen die we nu weer met de vinger kunnen nawijzen. Vergis ik me, als ik zo maar vermoed, dat de akelige titel boven dit stukje verscheidenen aan het lezen heeft ge bracht? Laten we ons maar niet scha men: we zijn allemaal zondaars en al leen wie zijn wonden ontdekt, komt er toe ze te laten genezen. Nu, wij zijn dan verleden week woensdag ter stembus getogen om onze raadsleden te kiezen. Op een jeugdperron klinkt dat „wij" natuurlijk wat voorbarig, want wie van ons heeft die eerbiedswaardige leeftijd van 23 jaar al bereikt? (Is er in een moderne maatschappij, die steeds meer jeugdi ge invloed ondergaat, niet een nieuwe verlaging van de leeftijdsgrens ge wenst?) Goed, we hebben dus nieuwe gemeentebesturen en zij zowel als wij zitten er weer voor vier jaar aan vast. Laatst van iemand de opmerking ge hoord: Ach, die gemeentepolitiek, zeg maar liever: gemene politiek, gewroet voor eigen standjes en voor vriendjes. Nu kan dat natuurlijk voorkomen, als we dan maar weten, dat we deze wroe- ters zelf gekozen hebben. Maar heel dikwijls is het juist niet zo en dan valt toch hetzelfde oordeel. Wie geen be sluiten neemt, wie niet werkt, die maakt uiteraard ook geen fouten. Maar er ge beurt dan ook niets en dat is helemaal de dood. Wie werkt maakt fouten. Mo gen ze asjeblieft? Ik verwacht van on ze nieuwe vroede vaderen niet dat ze van onze gemeente binnen een paar jaar een klein paradijs gemaakt heb ben. Als ze er alvast maar in slagen om er een beetje minder een vagevuur van te maken. Dat zal van hen afhan gen, maar ook van ons, van onze loyale trouw, van de gemeenschaps geest die een hele gemeente bezielt. Gemene politiek, schreven we boven. Dat woord gemeen is eigenlijk hele maal niet zo gemeen. Het betekent op de eerste plaats: van ons allemaal. Pas later heeft het de kwade betekenis van vals en laag gekregen. Echt plezier is altijd „gemeen" plezier, gemeenschap pelijk. We hebben het pas goed, als we het samen goed hebben. Die oude naam voor de raadsleden „vroede vaderen" geeft dat nu net goed weer. Alleen een ontaarde vader interesseert zich alleen voor zijn eigen gemak. Een normale vader voelt zich pas happy als het he le gezin zich happy voelt. Nu dat wensen we de nieuwe raadsleden toe: echte hartelijke belangstelling voor elk lid van hun gemeentegezin, ook voor de niet partijleden. Het zal best wel eens zwaar vallen: er ligt meer verantwoordelijkheid dan eer op hun schouders. Maar als wij ze nu eens niet zo krenterig zouden bevitten, maar het in tegendeel met ons eigen enthou siasme voor de goede zaak stimuleer den, misschien draait het dan toch nog een beetje uit op dat kleine paradijs, we niet durfden hopen. SHOW ME THE WAY TO GO HOME MET DE GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN zijn er weer heel wat in ons vaderland naar huisge stuurd. Ik weet niet of deze oud vroede vaderen in de stemming verkeren van de boemelaar die in de tophit van zo veel jaren je hoort 'm nog wel door de radio de voorbijgangers aan hield om de weg naar huis te vragen, omdat hij moe was en naar bed ver langde. Wel kan ik mij voorstellen dat in deze bewogen dagen politici in binnen en buitenland na vermoeiende bespre kingen de verzuchting hebben gelaakt: „Show me the way to go home'. I 'm tired and I want to go to bed. Het valt ook niet mee. Voor de po liticus niet, voor de zakenman niet voor de arbeider evenmin, voor de, mannen en eveneens voor de vrouwen die „hienaus" moeten „ins feindliche Leben". Wij lijden immers aan de Manager ziekte tegenwoordig. Home Weer naar huis. Het huis als een veilige rustplaats elke dag na de vermoeienissen die wij ons over dag bezorgen. I am to tired. Ik ben toch zo moe. Waar ligt toch dit home? Zouden wij ons tehuis ook niet moeten zoeken bij hem, tot wie wij ons wenden als we de Engelsman niet alleen in zijn top hit maar ook in zijn gebed na zeggen. God bless you all? Verlan~ens van de jeugd VERLANGENS VAN DE JEUGD PLAATS DIT OP UW AGENDA VROEDE VADEREN! Niet gaan slapen voor U al het mogelijke hebt gedaan om voor ons een huis te krijgen of te bouwen. U voelt toch wel wat het is, niet te kunnen trouwen en maar te wachten jaar op jaar. Als U onze hulp nodig mocht hebben: we zijn bereid om voor ons eigen huis en dat van anderen de handen uit de mouwen te steken. Kijk wat U kunt doen voor het jeugdvormings- en ontspannings werk. Voor Jan, de voetballer, voor Rietje, de gids, voor Toosje van de speeltuin en voor Kees, die „hele maal nergens aan is". Niet alleen subsidie, maar echte zorg en -be langstelling graag! We vragen Uw bijzondere aan dacht voor onze jongens en meisjes die zo van school in het werk ko men. U kent toch het werk van de levensscholen? Er moeten er veel meer -komen. Met de huisvesting van het jeugd- werk is het droevig gesteld. Er een rapport over verschenen. Hoe^ staat het daarmee? Bij voorbaat veel dank!{

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6