rsgj Lwrnm „Politieke integratie levensbelang voor het verzwakte Europa" $LmUGAT 497s Dr W* J* Schuyt sprak voor „Sanctus Augustinus" Scherp 4 5 34 Coloradokevers te Leiden Betonwerk diakonessenhuis te Leiden aanbesteed VRIJDAG 6 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 A|j U werkelijk iets fabelachtigs wilt meemaken op kledinggebied, moet U bij Coster zijn Neem nu dit korte-broek-pakje voor Uw boy in de allermodernste tweeddessins, van 100% ZUIVER WOL. Wij kunnen hef niet onder woorden» brengen, U moet het zien om te beseffen, dot dit voor Uw jongen j het leukste, parmantigste en voor deligste "costuum" is, dat hij ooit gedragen heeft Reken maar, dat U trots op hem bent, als U naast hem loopt En nu kost dit weergaloze korte-broek-pakje, normaal 47.50, maar bij Coster is alles mogelijk en daarom koopt U het morgen in alle maten van 4-10 jaar voor a m J*m m de fabelprijs van Zolang de voorraad strekt1 Dr W. J. Schuyt, lid van de Tweede Kamer, lid van de assemblée com mune, heeft gistermiddag in het Gravensteen (juridisch centrum) voor de lustrum-vierende leden van de kath. studentenvereniging „Sanctus Augus- tinus" een warm pleidooi gehouden voor de politieke integratie van Europa, voor de Enropese gemeenschap. Dr Schuyt maakte in deze rede een scherp onderscheid tussen de geestelijke en politieke integratie in Europa. Gees telijk is Europa sinds het begin van de christelijke jaartelling in toenemende mate geïntregeerd, de politieke integratie is daarbij achtergebleven; sinds de middeleeuwen kan men zelfs van een des-integratie spreken. EENHEID Leiden: Haarlemmerstraat 25, tel. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel. 116965 Meent hk. Goudsesingel, tel. 115377 Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35. tel. 12 5511 BOND VOOR OUD-ONDER OFFICIEREN 70 JAAR Volgende week, op 13 en 14 juni, viert de Kon. Ned. Bond van Oud- onderofficieren zijn 70-jarig bestaan. De bond is in 1888 te Utrecht op gericht met het doel de verworven kameraadschap uit de militaire diensttijd in het civiele leven te be stendigen en moreel en financieel steun te yerlenen aan die leden of hun weduwe en wezen, die deze steun nodig hebben. Sedert 1909 bezit de bond een rust en vakantie-oord „Oranjehof" te Soestdijk. Met 23 afdelingen is de bond over het gehele land verdeeld. Het secretariaat der Leidse afdeling is gevestigd Lage Rijndijk 4. POTLOOD en GEEST 1 2 3 6 7 8 9 10 11 12 13 U 15 16 17 '8 19 20 22 23 24 25 26 27 28 p9 No. 542. Horizontaaj: 1. schaapka meel, 5 akelig, 8. stad op de Z.- punt van Voor-Indië: ook eiland door de Straat van die naam van Java gescheiden, 11. interest, 13. zicht bare voorstelling, 15. - houten bakje, 17. water in Friesland, 18. water in Utrecht, 20. tot nader order (afk. Lat.), 21. eer, 23. stok, waarop de hoenders slapen, 25. lange rij, 27. ke vertje, de larve vernielt het koren op de zolders, 29. getroffen, 30. on- bep. voornaamw. Verticaal: 2. in het jaar der we reld (afk. Lat.), 3. tijding, 4. meis jesnaam, 5. keurig, 6. palmboom (Java), 7. water in N.-Brab., 9. be neden in iets, 10. boom, 12. puntig, 14. achting, 16 voedsel om te lokken, 19. vermoeid, 22. zijtak Douro, 24. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 26. vernis, 27. dam langs een water, 28. rechten inbegrepen (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 541. Horizontaal: 1. Lippe, 7. maart, 11. knie, 12. tap, 14. tel, 15. are, 16. als, 18. roe, 20. nest, 22. Mn, 23. deern, 25. kraam. Verticaal: 2. i.M., 3. pak, 4. panter, 5 Erie, 6. Jutland, 8. telkens, 10. ka, 13. passer, 17. leek, 19. om, 21. tra, 24. na. Spr. tekende de tijd waarin wij leven als een wapenstilstand tussen krachten die in evenwicht zijn. Euro pa ligt daartussen als een verdeeld en verminkt werelddeel. Er is een ijzeren scherm dat Europa in tweeën deelt, er is verdeeldheid. Spanje en Portugal zijn van elk overleg uit gesloten, omdat zij een staatsvorm hebben, die niet rijmt met die van de overige landen in het werelddeel. Frankrijk staat voor een ernstige louteringsperiode, Engeland houdt zich afzijdig, dank zij het isolement, dat de zee het land biedt. In deze toestand zoekt Europa naar eenheid, móét het naar eenheid zoeken, om dat dit een bestaansvoorwaarde is geworden. Reeds in de middeleeuwen Spr. beschreef vervolgens uitvoe rig de groei van de geestelijke inte gratie in Europa. Reeds in de mid deleeuwen bestond een grote mate van geestelijke integratie, die geken merkt werd in wetenschap en kunst, slechts dynastieke beletselen hielden de verwezenlijking van één wereld onder pauselijk investituur tegen De geestelijke integratie groeide tot in deze tijd, staatkundig echter zag het werelddeel het tegendeel van een integratie te zien, en het heeft er voor moeten betalen. Was voor de beide wereldoorlogen en een slopen de economische crisis niet 60 procent van de wereldhandel voor Europa? De tweede wereldoorlog bracht voor Europa een beslissende breuk in de ontwikkeling. Het werelddeel moest met Amerikaans geld opgebouwd worden; nu is nog maar 30 procent van de produktie in de wereld en van de wereldhandel voor Europa. Langzamerhand is hierdoor begrip gegroeid. Men is genezen van zijn kleingeestig superioriteitsgevoel, men begreep, dat men tot een andere po litiek moest komen. Eenheid in verscheidenheid Spr. zette vervolgens uiteen, dat integratie geen staatkundige eenheid behoeft te zijn. In de Europese ge meenschap blijft de geestelijke ver scheidenheid in politiek en staat kundig opzicht onaangetast. Spreker bewees aan de hand van de struc tuur van het Europees parlement, het hoog gerechtshof en de lagere or ganen, dat eenheid in verscheiden heid mogelijk is. Supranationale belangen worden in deze gemeenschap behandeld, dank zij het inzicht, dat de landen ge zamenlijk voor een probleem staan, dat gezamenlijke oplossing vraagt. Ook politieke schakering komt in het Europees parlement tot uiting. De christen-democraten zijn met 67 af gevaardigden het sterkst in het par lement vertegenwoordigd. Spreker noemde een overwegende meerderheid van één van de fracties in dit parlement bij de huidige stand van zaken gevaarlijk. Energie Dr. Schuyt wees in het vervolg van zijn rede op de noodzaak van Eura tom, die het energiebronnen-arme Europa aan nieuwe energie moet helpen. Hij beschreef het werk, dat in de afgelopen vijf maanden door de Europese werkgemeenschap is gedaan en hij gaf een gunstig beeld van dit werk. De commissies zijn evenwichtig opgesteld, er is een goede verdeling naar politieke nationale vertegenwoordiging be reikt. Het feit, dat men nog geen beslissing heeft kunnen nemen over de hoofdstad, hebben de kranten wil len zien als besluiteloosheid van de Assemblée. In feite echter heeft men willen wachten op de aanwezigheid van Italiaanse en Franse politici, die door verkiezingen en moeilijkheden in htm land, niet bij een bespreking en stemming aanwezig konden zijn. Spr. noemde hierna enige andere pro blemen van de Europese gemeen schap, de landbouw bijv. en het vraagstuk dat de partner Frankrijk met zijn binnenlandse troebelen op levert. De vraag rijst of Frankrijk, met zijn zwakke betalingsbalans, zijn deviezenarmoede, in staat zal zijn aan zijn verplichtingen in de Euro pese gemeenschap te voldoen. Frank rijk echter, aldus dr. Schuyt, is nog steeds een rijk land, met een grote kapitaalmarkt, met zeer weinig werkloosheid. Spr. gelooft in de vi taliteit van het land en hij geeft aan De Gaulle zijn vertrouwen. Het welslagen van de Europese gemeenschap echter hangt niet van Frankrijk alléén af. Vooral de be volking van Europa zal de geeste lijke integratie moeten verwezenlij ken. Het begrip gemeenschap moet groeien. Vooral de studenten, die mogen hierin niet achterblijven. De student van vandaag zal voor mor gen verloren -zijn, als hij zich niet om de wereld van morgen bekom mert. Spr. beschreef tenslotte de Europese gemeenschap als de ver wezenlijking van een christelijk ideaal. De voorzitter van de sociaal po litieke kring van „San.ctüs Augusti- nus", de heer A. F. van Gogh, heeft dr. Schuyt ingeleid en tenslotte be dankt. Er waren ongeveer dertig be langstellenden in de collegezaal van het juridisch centrum. Er was geen latijn bij Nederlanderimponeerde door vismethoden Een Nederlander heeft woensdag, op de eerste dag van zijn vakantie in Noorwegen, „visgeschiedenis" ge- maakt. Nadat hij zonder succes alle gebruikelijke vismethoden had gepro beerd, dook hij in zee en haalde met zijn blote handen een koolvis van 112 cm aan land. De 36-jarige David Snelleman, ver tegenwoordiger van een Noorse scheepsbevoorrader in Rotterdam, be zocht vrienden in Stavanger aan de westkust van Noorwegen. Hij stond rustig te nengelen aan een baai in de buurt van de stad, toen zijn vrienden een grote koolvis zagen zwemmen in de richting van de rots waarop de heer Snelleman stond. Het dier had echter geen trek in het aas van de Nederlander en zwom weer weg. Toen enige tijd later de vis weer verscheen, dook Snelleman met kle ren en al in zee om te proberen het dier te grijpen. Het lukte niet en on der grote hilariteit van zijn vrienden zocht de heer Snelleman de vaste wal weer op. Hij was nog bezig zich te verkleden toen de koolvis zich voor de derde maal liet zien. De heer Snelleman bedacht zich geen moment, dook opnieuw te wa ter, kreeg de vis te pakken en wierp hem op het druge. Het bleek een knaap van tien kilo te zijn. De Noor se vrienden hebben de gebeurtenis gefilmd. (Advertentie) PRONONCE voor Uw NYLONS Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 Leiden Breestraat 65 Tel 21800 Dötf f\ef~ WK j*C Geen verontrusting Naar aanleiding van de berichten als zouden ook in Leiden stoottroepen van een immens leger van Colorado kevers gesignaleerd zijn, vernemen wij van de Plantenziektekundige dienst, dat er inderdaad ook uit Lei den meldingen zijn ontvangen van de ontdekking van Coloradokevers. Het zijn echter „loslopende" gevallen geweest en van een invasie van ver ontrustende omvang is geen sprake. Daarbij kregen wy de verzekering dat het voorkomen van de geel zwarte aardappeleters, landelijk be keken, jaarlijks een kleine teruggang vertoont. Behalve met de intensieve bestrijding houdt dit ook verband mei het weer, dat de afgelopen zomers niet bepaald zonnig is geweest. Niet temin blijft iedereen, die de kevers ergens aantreft bij de wet verplicht, de dieren alsmede eieren, larven en poppen te vernietigen of, in dien het een te groot aantal betreft, ze te verzamelen en op het politie bureau in te leveren. Van het vin den van enige Coloradokever moet onverwijld aan de politie aangifte ge daan worden. BEJAARDEN NAAR HET IJSBALLET De directie van het IJsballet Bayer stelt de bejaarden van Leiden en om geving op vertoon van de lidmaat schapskaart van één der bonden waarby zij zijn aangesloten, in de ge legenheid, de voorstelling van don derdag, 12 juni te 20 uur of van zon dag, 15 juni te 15 uur des namiddags, bij te wonen tegen de sterk geredu ceerde prijs van 1.25. Collectanten gevraagd. Voor de grote, jaarlijkse collecte ten bate van het Nederlandse Roode Kruis die morgen, zaterdag 7 juni, gehouden wordt, worden dringend nog enkele collectanten gevraagd. De genen, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen kunnen zich morgen in de loop van de ochtend van acht uur af ongeven op de Lang eb rug, naast de brandweerkazerne. Geslaagd I. Aan de Rijkskweekschool te Den Haag zijn geslaagd de heren P. Ho- gervorst, M. G. J. H. Kwestro, P. J. J. V. Weerlee, M. Ober, C. G. J. Rei- zevoort en E. Duursma te Leiden. Geslaagd II. Op het te Den Haag gehouden exa men der HCV, is geslaagd voor lera res mej. R. Lucas, alhier. Jeugd-EHBO. Op zaterdag, 7 juni, gaan alle cur sussen van de jeugd-EHBO „Peerke Donders" door. Er wordt gerekend op ieders aanwezigheid. POST IN DE ZIJLSINGEL Vanmorgen omstreeks half negen zette een postbode zijn fiets tegen een brugleuning op de Zijlsingel. Dit had hij niet moeten doen. De leuning stond los en zijn fiets met post verdween met leuning en al in het water. Met stokken werd de post opgevist. Burgerlijke Stand Geboren: Jeannette Elize dr van H. G. Groenendijk en J. E. Marijt; Wilhelmina dr var J. I. Neuteboom en M. C. Brouwer; Daniël Jeroen zn van T. Berkouwcr en R. Groot- veld; Leendert Johannes zn van A. G. van Asten en E. Smit; Arie Leo Franciscus zn van L. F Heinsman en A. M. Pauw; Marinus Bernardus zn van C. L. B. Janssens en K M. Vloeijberghs; Helena Wilhelmina Sophia dr van A. J. Straver en L. Schrijer; Arnout Rudolf zn van A. van Lunteren en M. E. Daleboudt; Anton zn van A. de Groot en F. I Bleijenberg; Hermanus Johannes zn van H. J. van der Weijden en J. M. G. van Bers; Rudolf Alexander zn van A. de Water er A. G. M. Jansen; Bernadette Margaretha Maria dr van J. C. Koot en P. M. M. Verkleij. Getrouwd: G. M. I. Wahlström en M. Kanbier; W. F. K. de Kievit en M. Zuijderduin; N. de Bes en H. S. de Gunst; A. A. van Ingen en A. Nieuwenburg; A. Keijzer en M. de Tombe; J. F. Pij'nnaken en H. J. van der Lucht; R. van der Zwan en A. van Poelgeest; J. W. F. de Roode en E. Eradus; G. Stoof en J. M. van Royen; C. E. Flaman en G Springer. HET KOUDE LEIDEN Binnenkort zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat Kamerlingh Onnes voor het eerst helium vloeibaar maakte. Dit feit heeft een grote in vloed gehad op de ontwikkeling van de natuurkunde en in het bijzonder op deze ontwikkeling in Nederland, Naar aanleiding hiervan wordt van 23 tot en met 28 juni in Leiden een internationaal congres gehouden, het „Kamerlingh Onnes Congres over de natuurkunde bij lage temperatu ren". Dit congres wordt georgani seerd door de Nederlandse Natuur kundige Vereniging onder auspiciën van de Union Internationale de Physique pure et appliquée. Hedenmorgen om 11 uur werd in de direktiekeet aan de Houtlaan door de architecten ir. J. E. Kruisheer en ir. B. J. K. Cramer te Rotterdam namens het bestuur v/h Diakonessenhuis te Leiden aanbesteed: Het betonwerk met bijkomende werken van het tussen Houtlaan-Ma redijk en verlengde Kagerstraat nieuw te bouwen Diakonessenhuis. Er waren 7 Aannemersmaatschap pijen voor deze aanbesteding uitgeno digd; 1 inschrijving van de Bataafse Aannemingsmaatschappij v/h J. v. d. Wal te 's-Gravenhage was ongeldig, omdat het bedrag in letters en cijfers niet gelijkluidend was. De overige inschrijvers waren van hoog naar laag als volgt: Bouwbedrijf Koninklijke Maatschappij voor Ha venwerken Amsterdam 2.688.500; Kon. Rotterdamse Bouw- en Aanne mingsmaatschappij v/h van Waning en Co. te Rotterdam 2.594.000; Aann. Mij H. Fokkens Naarden 2.565.000; Bredase Beton- en Aannemingsmaat schappij v/h H. Vriens te Breda 2.537.000; Ned. Aann. Mij v/h H. F. Boersma te Den Haag 2.536.700 Werninks Beton Maatschappij te Lei den 2.427.200. De begroting is niet bekend ge maakt, de gunning is aangehouden. OPHEFFING LEERSTOEL BANTOE TALEN LEIDSE UNIVERSITEIT. In Staatsblad 255 is gepubliceerd het koninklijk besluit tot intrekking van de aanwijzing van de stichting „Studiecentrum van het Afrika-in- stituut", thans genaamd „Stichting Afrika-studiecentrum", als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel te vestigen in de Bantoetalen. Door de benoeming van de bijzon dere hoogleraar in de Bantoetalen aan de rijksuniversiteit te Leiden tot buitengewoon hoogleraar in de Ban- toëistiek aan genoemde universiteit bestaat er geen behoefte meer aan deze bijzondere leerstoel. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 6 Junij 1858. Londen. Dezer dagen is alhier het standbeeld onthuld van den beroemden Jennerden uitvin ding der koepok-inenting. Z.K.H. prins Albert hield daarbij een rede; hij betreurde het, dat er door verwaarloozing van de uit vinding in Engeland jaarlijks nog omstreeks 5000 menschen het slagtoffer der pokziekte worden. Leyden. Hoofdstuk VI ge meenteverslag. Hierbij wordt de aandacht gevestigd op de meer dere sterfte onder de kinderen beneden de 10 jaren, veroorzaakt door het aanhoudend heerschen der pokken. Lustrum Sanctus Augustinus Prof.dr Keulemans over Europese cultuur In het Juridisch Centrum heeft vanmorgen prof. dr. Th. Keulemans, voor de leden van de katholieke stu dentenvereniging „Sanctus Augusti nus" een lezing gehouden over „Eni ge culturele aspecten van de Euro pese eenheid". Voor spr. kwam tot een tekening van de Europese cul tuur begrensde hij het begip. De Europese cultuur is ecletisch, zoals ook de mens ecletisch is, aanneemt of verwerpt en het goede behoudt. In de Europese beschaving vinden we terug, wat in de. loop der eeuwen vele volkeren aan schoons hebben uitgedacht. Vele cultuurstromen mondden uit in de bedding van het Christendom en met de Christelijke geloof spredi- kers kwamen zij in alle delen van Europa. Het is goed de verworvenheden te behouden. In dit opzicht siert ons een consevatieve geest, hoewel wij ook het nieuwe tegemoet willen tre den. De Europese cultuur, aldus spr. in het vervolg van zijn lezing, is be langrijk genoeg om voor haar be houd offers te brengen. Helaas bestaat er voor het behoud van de cultuur in positieve zin wei nig belangstelling. Wat zou er niet gedaan kunnen worden, indien een procent van het oorlogsbudget ten nutte werd gemaakt aan het werk op cultureel gebied in Europa? Het behoud van de cultuur is af hankelijk van de culturele ontwik keling op nationaal terrein. Spreker noemde in dit verband vele zaken, die het Europees cultuurbezit in ge vaar brengen: er is een ontstellen de oppervlakkigheid onder de men sen van deze tijd, een oppervlakkig heid, die door de samenleving in de grote stad, door het arbeidsmilieu, en de besteding van de vrije tijd in enige voorbeelden, waaruit dat ge brek aan belangstelling voor cultuur blijkt: de Europese cultuur wordt vooral bedreigt door de geestelijke luiheid van de mens. KAB-Hartebrug richtte kaartclub op Jaarvergadering De jaarvergadering van de KAB- Hartebrug, gisteravond gehouden in de foyer van het Antonius Clubhuis, heeft wel terdege bewezen dat een jaar ver gadèring geen dorre opsom ming van feiten en cijfers behoeft te zijn, maar door medeleven van de le den ook geanimeerd en gezellig kan worden. De voorzitter, de heer J. P. Hoge- boom, verwelkomde met gepaste vreugde de vrij talrijk opgekomen le den, waarvan diversen hun echtgeno ten hadden meegebracht. Ook de g. a. pater S. van Swelm gaf gaarne blijk van zijn belangstelling voor zijn eigen K.A.B.-parochianen. Uit het korte jaarverslag van de secr.-penni.igmeester, J. van Ruiten, bleek dat de afdeling in het afgelopen jaar enige aardige successen had ge boekt, o.a. de geslaagde forumavond en zijn financieel verslag gaf een klein batig saldo te zien. De vergadering stemde dan ook ten volle in met het gevoerde bestuurs beleid, wat zij ook te kennen gaf bij de bestuursverkiezing, waarbij de aanwezigen het mandaat van de he ren Hogenboon en van Ruiten bij ac clamatie verlengden. Bij de rondvraag mengde vrijwel iedereen zich in de discussie omtrent de mogelijkheden om te komen tot de oprichting van een kaartclub onder de KAB-leden van de Hartebrug en staande de vergadering werd dan ook een kleine commissie benoemd, welke tot taak kreeg op korte termijn hierover een advies uit te brengen. Na de vergadering, welke ondanks de algemene deelname der leden aan de besprekingen slechts vrij kort duurde, was er nog geruimen tijd be schikbaar om elkaar krachten te me ten in een klaverjaswedstrijd, waar door diverse leden met aardige prij zen gingen strijken en iedereen vol daan en tevreden over deze gezellige avond naar huis ging. Een weergaloze meevaller voor U toen de fabrikant per abuis 900 costuums teveel vervaar digde in één dessin. Hij moest deze overtollige voorraad kwijt tot elke prijs en Coster wist wel raad, want deze costuums komen in zijn ongeëvenaarde koopjes aanbiedingen. Daarom koopt U morgen dit schitterend herencostuum, van 100% zuiver wollen kamgaren, in het hypermoderne antracietgrijs. Normaal kost dit costuum 119.-, maar morgen betaalt U de werkelijk belachelijke prijs van Alleen de pantalon is het waard Haast U, want dit is een verras sing, die nooit meer terugkomt. Zolang de voorraad strekt LEIDEN: Haarlem straat 25, Tel. 2531 7 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel. 116965 Meent hk. Goudsetingel, tel. 115377 Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35. tel. 125511 (Advertentie) Agenda Leiden ZATERDAG, 7 JUNI Ver. „Oud Leiden" Fietstocht met onbekende bestemming. Vertrek Rembrandt-Lyceum, 13.30 uur nam. „Sanctus Augustinus" Opvoering toneelstuk „Caligula", Albert Camus, Leidse Schouwburg, 8.30 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apotheken. Leiden: Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 20406; Oegst geest: Apotheek Oegstgeest, Wilhel- mmapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 613 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Luxor: „Casino de Paris", 14 jaar. „Die Frühreifen", 18 jaar. ..Meisjes en mannen", 18 jaar. „De avonturiers", 14 jaar. „De graaf van Monte Chris- to", 14 jaar. Z0ETERW0UBE (H. R.) Oranje-Comité -- In de laatste vergadering van het Oranje-Comité' werd besloten de Oranjefeesten dit jaar te houden op vrijdag 4 en za terdag 5 juli a.s. Oj. het feestterrein, door de gemeente welwillend ter be schikking gesteld, zullen attracties geplaatst en de kinderspelen gehou den worden. Ook wordt weer de traditionele kinderoptocht gehouden. Een vuurwerk zal het slot zijn van de te organiseren feestelijkheden. De huis aan huis collecte om de feeste lijkheden te kunnen financieren zal nog deze week gehouden worden. Het Comité rekent weer op de mo rele en financiële steun van alle in gezetenen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2