S)e£<2idóe(Bow/wwX Algerijns bevrijdingsfront wijst De Gaulle af De generaal bezocht het oosten van Algerië Schouderklopje In Bone werd de leeuw op de schouders geklopt Soustelle nog meer populair dan De Gaulle Penseel Opstandelingen geen reëel gevaar meer Amerika's hulp Duitse kwestie op topconferentie De heer Colsen werd tot de stem van Vrije vereni( Iets warmer Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. G J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 6 JUNI 1958 49ste JAARG/iNG No. 14426 van de generaal Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w„ f 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.Advert: 17 ct p. num. Telefoontjes f 1.50 Staande op het balkon van het Gouvernementsgebouw heeft de nieuwe Franse premier, generaal Charles de Gaulle, in de stad Algiers, waar hij woensdag uit Parijs heenvloog, een menigte van naar schatting 300.000 mensen toegesproken. De foto toont De Gaulle met op geheven armen tijdens zijn toespraak achter een groot aantal microfoons. CATEGORISCHE VERWERPING Een woordvoerder van het Alge rijnse bevrijdingsfront (FLN) heeft in Cairo gezegd dat het front de ver klaring van De Gaulle, op woensdag avond afgelegd, „categorisch ver werpt". De Algerijnen eigen vrijheid en onafhankelijkheid, zo zei hij. Waarnemers zijn van mening, dat de ze woorden alle hoop op een schik king tussen De Gaulle en het Alge rijnse bevrijdingsfront de bodem in slaan. De Gaulle gaat vrijdag naar West- Algerië. Hij zal Oran en Mostagenem bezoeken. Hij zal vóór zijn terugkeer Generaal De Gaulle is donderdag naar Constantine in Oost-Algerië ge weest. Hij heeft daar een juichende massa verzekerd, dat er geen barrières meer bestaan tussen de Mohammedaanse en Europese gemeenschap in Algerië. De Gaulle had het in zijn rede over ,,de tien miljoen Fransen, die in Al gerië wonen" en verklaarde, dat hij de deur van verzoening zal openen voor hen, die uit wanhoop de bergen in waren getrokken. (De bevolking van Algerië bestaat uit 1 miljoen Franse kolonisten en 9 miljoen Moham medanen). In Constantine werd De Gaulle begroet door mensen, die spandoeken droegen, waarop stond: „Totale integratie", een term die De Gaulle tot nu toe in zijn redevoeringen heeft vermeden. Toen hij zijn rede beëindigd had, schreeuwde de menigte circa 75.000 mensen „Soustelle, Soustelle". Zij wilde, dat Soustelle, de oud-gouverneur-generaal van Algerië, het woord voerde. Soustelle stond met De Gaulle, de Franse opperbevelhebber in Algerië, generaal Salan en de stafchef van de Franse strijdkrachten, ge neraal Ely op het balkon. Soustelle sprak echter niet. Met handbewegingen trachtte hij het volk tot kalmte te brengen. ZELF MINISTER VOOR ALGERIë Een zegsman, die nauwe betrekkin gen onderhoudt met het gevolg van De Gaulle, verklaarde, dat De Gaul le's rede in Algiers niet de definitieve basis bevatte voor de oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Zijn woor den kunnen het eerste stadium van de integratie inleiden, maar de gene raal heeft niet de deur gesloten voor andere oplossingen, aldus deze zegs man. Hij voegde hieraan toe, dat gene raal De Gaulle de mogelijkheid, dat de comiüé's voor openbaar welzijn uitvoerende lichamen worden zou hebben uitgesloten. De Gaulle zei het comité voor open baar welzijn voor geheel Algerië over reed hebben, zijn regering te aan vaarden, ondanks het feit dat er fi guren in zijn kabinet zitten, die door sommige kringen in Algerië be schouwd worden als kampioenen voor het oude politieke systeem. De Gaulle zou volgens kringen, die nauwe betrekkingen met zijn omge ving onderhouden, tegen dit comité gezegd hebben, dat hij zelf het mi nisterie voor Algerië zal leiden. Lejeune opgesloten? De plaatsvervangende minister van defensie, Pierre Guillamat, de minis ter voor de Sahara, de socialist Max Lejeune en de minister van staat, de conservatief Louis Jacquinot, verge zelden De Gaulle op zijn reis naar Oost-Algerië. De Franse pers berichtte, dat extre misten Lejeune en Jacquinot woens dagavond in Algiers opgesloten had den om te beletten dat zij op het bal kon kwamen, toen De Gaulle het woord voerde. Hun benoeming tot minister is in Algerië heftig gekriti seerd. Van officiële zijde heeft men de juistheid van dit bericht echter niet willen bevestigen. Naar verluidt zou De Gaulle zeer gebelgd zijn geweest over dit incident. Hij zou geweigerd hebben in te gaan op de suggestie Lejeune en Jacquinot donderdag niet mee te nemen. Op het forum van Algiers is don derdag een betoging gehouden, die niet tegen De Gaulle, maar wel te gen zijn regering was gericht. Slechts een 400 tot 500 mensen namen er aan deel. Het waren veelal jongeren, die leuzen als „Lejeune aan de galg" rie pen. Zojuist ontvangen; geheel nieuwe kollekite kostuums van de bekende merken Ascot Santega Ook in lightweight en Terlenka Aangepaste prijzen: 119»" en hoger Haarlemmerstraat 175 naar Frankrijk echter niet naar Cor sica gaan, aldus wordt uit Ajaccio vernomen. In zijn rede te Constantine zei De Gaulle o.m.: „Wij moeten hier iets nieuws, iets edels en groots opbou wen, iets zoals Frankrijk zelf'. Hij verklaarde voorts, dat de tien miljoen Fransen in Algerië met die in het moederland, binnen drie maanden aan de volksstemming zullen deelne men. In deze volksstemming zou Frankrijk over zijn lot beslissen. Mohammedanen en Europeanen zullen als gelijken aan de stemming deelnemen. Daarna komen er ver kiezingen voor vertegenwoordigers „in openlbare lichamen van morgen". De Gaulle beëindigde zijn rede met de kreet „Vrijheid, gelijkheid, broe derschap. Lang leve de republiek, lang leve Frankrijk". DE KLOP OP DE SCHOUDER In de havenstad Bone kreeg De Gaulle donderdag eveneens een ent housiast onthaal. Een regen van con fetti daalde op hem neer toen hy de stad binnentrok. Ook hier hield de generaal weer een redevoering. Hoewel Bone aan de grens ligt van het roerigste gebied van Algerië, waar de activiteit van de Algerijnse rebel len bezonder groot is, liep hij door de straten en mengde zich twee keer onder de bevolking. Hij drukte Mo hammedanen de hand en klopte ze op de schouder. Dit moet beschouwd worden als een gebaar van vertrouwen. Waarschijnlijk zal dit gebaar van De Gaulle een diepe indruk op de Mohammedanen maken en hun me ning beinvloeden. Goudprijs stijgt weer. Donderdag is de goudprijs te Parijs na drie kalme dagen sterk gestegen nadat de markt kennis had genomen van de gemengde buitenlandse reac ties op het aanbod van generaal De Gaulle van volledige politieke gelijk heid voor Mohammedanen en Europe anen in Algerije. Volgens handelaren droegen de geruchten, dat de nieuwe minister van financiën, Antoine Pinay, stren ge soberheidsmaatregelen wil nemen, eveneens bij tot de stijging van 7.000 frank van de prijs van baar goud, waarvan de notering donderda; 521.000 frank was. Thans de zwakke economie Een officiële woordvoerder van de Indonesische luchtmacht heeft don derdag medegedeeld, dat de Indone sische luchtmacht tot heden 11 vlieg tuigen van de opstandelingen had vernield. Hij zei, dat de luchtmacht ook „eni ge verliezen" had geleden. De luchtmacht was nog actief be zig met aanvallen op strijdkrachten van de opstandelingen in West-Suma tra en Noord-Celebes. De activiteit in de lucht door de opstandelingen was sedert 18 mei opgehouden. Dit was in de eerste plaats te dan ken aan het feit, dat de luchtmacht de superioriteit in de lucht van de opstandelingen had vernietigd. Er was nog een andere reden voor de plotselinge beëindiging der lucht aanvallen, zo zei de woordvoerder. Hij weigerde echter de reden op te geven. Treinverkeer in West-Sumatra hervat. Het treinverkeer tussen de steden in West-Sumatra, die door opstande- Wervelstorm in Wisconsin Een wervelstorm, die in de nacht van woensdag op donderdag boven het noordwestelijke gedeelte van de Amerikaanse staat Wisconsin heeft gewoed, heeft het leven gevergd van achttien personen. Er zijn thans min stens honderd gewonden. De wervelstorm richtte zijn vernie lende uitwerking over een afstand van ongeveer 150 kilometer. Het plaatsje Colfax is bijna met de grond gelijk gemaakt Elders werden dozij nen boerderijen en stallen vernield. Naar schatting is de helft van de duizend gebouwen van Colfax inge stort. Alle ziekenhuizen in het ge troffen gebied zijn overvol met ge wonden. lingen bezet zijn geweest, is weer hervat, zo heeft het Indonesische persbureau Antara donderdag ge meld. Het economische gevaar. De Londense „Times" schrijft vrij dag over de onrust in Indonesië, dat de opstandelingen -gees reëel gevaar meer voor de regering zijn, maar dat het onmiddellijke gevaa" voor verde re verscheuring meer economisch dan politiek is. De rupiah is verzwakt, de handel van Indonesië heeft geleden en de buitenlandse valuta zijn bijna uitge put, aldus dit onafhankelijke Britse blad. Volgens de „Times" zijn de maat regelen tegen de handelshsÜÉkkinggD met de Nederlanders bevredigen# voor de nationale gevoelens, maar la ten ze weinig tijd de achterstand in te halen. TWEKA LASTEX DAMES IQ QC BADCOSTUUM TWEKA LASTEX BADBROEKJES v TE KUST EN TE KEUR BIJ 4.95 HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten De Amerikaanse Senaat heeft don derdag met 43 tegen 42 stemmen een voorstel verworpen om president Eisenhower te machtigen gelden voor hulp aan het buitenland te gebruiken voor het helpen van communistische landen, die zich »-an Moskou willen losmaken. Het voorstel was ingediend door de democraat Kennedy als een amende ment op het wetsontwerp voor de hulp aan het buitenland. Krachtens het voorstel zou de president econo mische hulp mogen toekennen aan alle communistische landen met uit zondering van de Sowjet-Unie, China en Noord-Korea. De Senaat heeft donderdag boven dien een voorstel van de democraat Proxmire verworpen tot beperking van de machtiging voor economische hulp aan het buitenland met een be drag van 104.000.000 dollar. In een donderdag gepubliceerd re geringsrapport wordt medegedeeld, dat de .Verenigde. Staten sedert de tweede wereldoorlog 62.144 miljoen dollar aan schenkingen en leningen aan buitenlandse regeringen en inter nationale organisaties hebben gedaan. Afspraak met Dulles Dit Is de 72-jarige heer IL J. Colsen uit Sluiskil, een bekende figuur in Oost- en West-Zeeuws Vlaanderen, die kortgeleden is benoemd tot voorzitter van het „Comité Zeeuwsch Vlaanderen vrije veren". De heer Col sen, een befaamd redenaar, die we hier zien staan tussen twee auto's, waarop de Zeeuwsch-Vlaamse harte- kreet "vrije veren" is te lezen, is door zijn benoeming de leider geworden van de op 13 juni a.s. te houden Zeeuwsch-Vlaamse protest-rit naar Den Haag, waartoe het plan is gerezen in verband met de voorgenomen verhoging van de taneven voor de veerdienst over de Westerscbelde. De ministers van buitenlandse za ken van West-Duitsland en de Ver enigde Staten, Heinrich von Bren- tano en John Foster Dulles, zijn te Washington overeengekomen dat de Duitse kwestie niet buiten de onder werpen mag worden gehouden die in een topconferentie aan de orde ko men. De twee ministers wisselden ook van gedachten over Navo-aangelegen- heden, de toestand in Frankrijk en de kwestie van schadeloosstelling voor confiscatie van Duitse bezittingen tij dens de tweede wereldoorlog in de Verenigde Staten. Men vermoedt dat ook de kwes tie van financiële West-Duitse tege moetkoming in de kosten van statio nering van Amerikaanse troepen in West-Duitsland ter sprake geweest is. Heuss voor het Congres. De West-Duitse president, profes sor theodorus Heuss, die op het ogen blik een officieel bezoek aan de Ver. Staten brengt, verklaarde gisteren in een rede tot de verenigde vergade ring van Senaat en Huis van Afge vaardigden dat zijn land nooit meer van het pad van democratie en vrij heid zal afwijken en een goede en betrouwbare bondgenoot zal blijven. Heuss zei dat West-Duitsland nu be hoort bij het Westen én er niet meer aan denkt een neutrale positie in te nemen. Duitse én Amerikaanse solda ten zouden nooit meer tegen elkaar ten strijde trekken. Hij dankte de Amerikanen voor de Een hogedrukgebied, dat zich gis teren ten noorden van Schotland be vond, breidde zich de afgelopen 24 uur over Scandinavië en Noord- Duitsland uit. Het is gevuld met po laire lucht, welke tot Noord-Duits- land doordrong. Het front, dat deze lucht begrenst, bereikte ook ons land. De wind draaide naar het noord oosten, waardoor de laaghangende bewolking, die gisteren de gehele dag hardnekkig boven het noorden van het land bleef hangen, zich over het gehele land uitbreidde. Een depressie ten zuidwesten van Ierland doet de luchtdruk in Frank rijk en op het westelijk deel van de Britse eilanden dalen. De wind zal daardoor in ons land naar het zuid oosten draaien en er zullen opkla ringen voorkomen, waarbij de tem peraturen iets hoger zullen worden dan vandaag. Een bij de Ierse de pressie behorend front kan later op de dag tot dichtbij het zuidwesten van het land naderen. hulp die het We6t-Duitse volk in staat had gesteld zich zo snel na de oorlog te herstellen. Dit nummer bestaal uit 10 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HOGERE TEMPERATUUR Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Hogere tempe raturen. 7 Juni zon op 04.22; onder 20.55; maan op onder 10.36. Hoogwaterstanden 7 Juni v.m. 7.05; n.m. 7.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaarbewolkt 6 C. STOCKHOLM licht bewolkt 10 OSLO onbewolkt 20 KOPENHAGEN half bew. 13 ABERDEEN motregen 11 LONDEN zwaar bewolkt 22 AMSTERDAM geh. bewolkt 19 LUXEMBURG half bewolkt 22 PARIJS zwaar bewolkt 23 BORDEAUX licht bewolkt 25 GRENOBLE geheel bewolkt 24 NICE geheel bewolkt 24 BERLIJN zwaar bewolkt 15 FRANKFORT onbewolkt 21 MUNCHEN onbewolkt 18 ZURICH half bewolkt 22 GENEVE geheel bewolkt 22 LOCARNO half bewolkt 25 INNSBRUCK onbewolkt 22 ROME licht bewolkt 28 AJACCIO zwaar bewolkt 22 ALGIERS zwaar bewolkt 27 Korreltje Die twee hazen vervolgt krijgt geen van beiden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1