Nu is roomboter j goedkoop! a ft de beste voeding voor Uw kinderen - voor Uw gezin! „Weet je nog wel oudje" is erg populair Ziekenomroepen uit alle delen van ons land in Delft 'n TIP VAN BOOTZ IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje DONDERDAG 5 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vinding niet nieuw maar wel mooi k "Vier maal achter elkaar werd deze nieuwe Engelse reddingsboot met behulp van een kraan omgekeerd; iedere keer richtte het scheepje zich binnen zes op zeven seconden weer op: een fraai voorbeeld van de perfectie van het moderne reddingsmateriaal, waarover de redders van schipbreukelingen tegenwoordig over beschikken. De negen ton grote reddingboot, die 230.000 gulden kost, is bestemd voor een van de reddingsstations aan de Engelse kust Zomerstuk van Rotterdams toneel et succes van het genre „weet je eus te nemen verwikkelingen en nog wel, oudje?" schijnt sinds schier onmogelijke situaties stape- k H__ enige jaren ook „Rotterdams Toneel" te inspireren en het heeft er de schijn van of de liefde wederkerig is, getuige de opkomst van het pu bliek, dat kennelijk nieuwsgierig is naar wat zijn ouders en groot ouders in hun beste jaren in het to neel zo geboeid moet hebben. „Rot terdams Toneel" zoekt het dan niet zozeer in de stukken met ernst en sentiment al heeft het enige tijd geleden Kniertje doen herleven als wel in de karikaturale grap en in het huidige begrip, dat „kolder" heet. Zo ook in „Hotel Het Paradijs (l'Hotel du Libre Echange), dat be halve die kolder iets van het on deugende brengt, dat net niet over de schreef gaat. En de lente zit im mers nog in het bloed zowel van hen die voor als voor ben die ach ter het voetlicht zich willen amuse- ren. Het stuk van de Fransman Geor ges Feydeau (1862—1921), dat h« in collaboratie met M. Desvallieres heet geschreven te hebben, is trou wens van de zomer en dus voor de vakantiegangers op het repertoire genomen. Er is veel gelachen en er zijn open doekjes weggegeven bij de baarlijke nonsens, die geheel in de stijl van het vroegere boulevardto neel werd gedebiteerd Het gaat om een waarlijk niet na te vertellen klucht, waarin naar Franse aard een onnoemelijk aantal actrices en ac teurs een aandeel krijgen. Niet seri- len zich op door ontmoetingen en toevalligheden in het zesde-rangs hotelletje, waar door sommigen ver hoopte „avontuurtjes" net niet wor den beleefd en deels geënsceneerd deels zonder meer aanvaard misver stand alles op zijn pootjes terecht doet komen. AUTO TEGEN BOOM: EEN DODE. Op de 's-Heer Hendrikskinderendijk bij Goes is gistermorgen een perso nenauto tegen een boom gereden. De chauffeur, een 23-jarige verte genwoordiger uit Amsterdam liep zware verwondingen op, waaraan hij in de loop van de middag is overle den. De auto naderde uit de richting Middelburg en raakte op de 's-Heer Hendrikskinderendijk, die rijk is aan bomen, aan het slippen. De bestuur der kwam met zijn wagen in de berm terecht, passeerde een boom, maar botste met een vaart van ongeveer 30 km. tegen een tweede. Het slacht offer werd de borstkas ingedrukt. In het ziekenhus St. Joanna te Goes is hij aan de opgelopen kwetsuren over leden. De auto werd zwaar bescha digd. Amsterdam draait op voor de averij De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag besloten tot het aangaan van een lening groot ƒ19.201.000.— ten laste van de ge meente bij de Bank voor Nederland se Gemeenten te Den Haag. Het geld is bestemd voor definitieve financie ring van onderhanden of reeds vol tooide kapitaalswerken. Voorts besloot de raad een bedrag van ƒ55.000,— te voteren voor her stel van loods en kademuren, die op 12 mei ernstig werden beschadigd doordat het Engelse m.s. „Bittern" tegen de kademuur opvoer. De kade muur werd béschadigd en een rij dende kraan viel op een loods, die aan een zijde werd vernield. In af wachting van het verhaal der toege brachte schade besloot de raad zo spoedig mogelijk tot het herstel over te gaan. De gemeente is .niet verze kerd tegen schade, veroorzaakt door aanvaringen, zo deelde de burge meester mee. De mogelijkheid of een dergelijke verzekering alsnog ge wenst is, wordt onderzocht. Tenge volge van een wettelijke bepaling is de veroorzaker van de aanvaring slechts voor een bedrag van 185.000 (dat is vijftig gulden per ton als in houdsmaat van het schip) aanspra kelijk. Het grootste deel van de scha de, berekend op 355.000 gulden, voor herstel van kade en loods en vervan ging van de kraan, zal dus voor reke ning van de gemeente zijn, al zal worden nagegaan in hoeverre de huurder van de loods volgens com tractsbepalingen kan worden aange sproken. Invasie colorado kevers ging niet door Gisteravond om zes uur werd op de Zeedijk te Den Helder nabij de wind wijzer een opmerkelijk groot aantal coloradokevers ontdekt, die dreigden aan te spoelen. Daar het zich liet aan zien dat ze over een lang stuk dijk tussen de glooiing verspreid zouden worden, werd hulp ingeroepen van de koninklijke marine om te pogen het ongedierte met vlammenwerpers te vernietigen. Voordat dit echter tot uitvoering kon worden gebracht, werden de ke vers door het .wassende water opge nomen en meegevoerd. PUBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z. H. Spaart U plaatjes voor het al bum „De bonte droom van het circus" f Omdat de vraag naar plaatjes voor dit prachtige album overstelpend groot ls. hebben wfl besloten de geldigheidsduur van de plaatjes te verlengen t/m 31 dec. 1958. Let wel, op de thans zo goed kope roomboter treft U de rflks- botermerken aan, die U nodig heeft om het album te completeren. Mgr. DAMEN VRAAGT PALLIUM VOOR AARTSBISSCHOP. In het aanstaande consistorie van 9 juni zal de procurator van het hoog waardig Nederlands Episcopaat Mgr. Damen, Z. H. de Paus verzoeken om aan Mgr. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, het pallium te willen verle nen. Enkele dagen na het consistorie zul len zich de postulatoren van alle aartsbisschoppen aan wie de Paus in dit consistorie het pallium heeft toe gezegd, in de Cappella Paolina van het Vatikaans paleis verzamelen om daar uit de handen van z. e. kardinaal Canali het pallium voor hun aarts bisschoppen te ontvangen. Het pallium is een liturgisch para ment in de vorm van een brede stola, wit met vijf zwarte kruisen, en ver vaardigd uit de wol van de lammeren welke ieder jaar op het feest van de H. Agnes door de H. Vader worden gewijd. De pallia zelf v-orden elk jaar op de vooravond van het feest van de H.H. Petrus en Paulus (2C juni) op het graf van de Prins der Apostelen in de Sint Pieter gewijd, waar zij in een nis worden bewaard. De beteke nis van het pallium is, uitdrukking te geven aan de verbondenheid van de aartsbisschoppen en hun gelovigen met de H. Sfbel. Z.O.N. (Ziekenomroepen Nederland) dat met de ziekenomroepen de pas gehouden onder leiding van de heer sieve houding van een grote groep A. van Asselt. Aan dit congres werd mensen in de hand wordt gewerkt, deelgenomen door vertegenwoordi-1 De actief ingestelde zieken hebben gers van ziekenomroepen uit alle de- aan de ziekenomroep niet zo veel en len van het land. j in Delft kunnen zij de installatie Als U weet, dat 2 maal 2 vier is En 't vlijtigste beestje een mier is. Zult U ook weten En nooit vergeten, Dat er „TIP" is, waar maar vertier is. Inz. Hr. A. S., Doetinchera ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz N.V., A'dam (Advertentie) ER ZIJN TE WEINIG PARTICULIERE VERPLEEGSTERS. Het ligt in de lijn der toekomstige ontwikkeling dat ook de verplegers en verpleegsters op voet van gelijk heid met doktoren en andere deskun digen medezeggenschap krijgen, niet alleen in de dagelijkse leiding der ziekenhuizen en in de sociale gezond heidszorg, maar ook bij het bestude ren en realiseren van nieuwe plannen mogelijkheden. Dit zei zuster L. Siebers, voorzitster van de Ned. R.K. Bond van Ziekenverplegenden „Salus Infirmorum" in de woensdag te Utrecht gehouden algeméne vergade ring. Zij vroeg zich verder af of niet het gevaar dreigt dat de Ned. ver pleegster, die in het buitenland goed aangeschreven staat, deze goede repu tatie zal gaan verliezen als al te lang aan verouderde vormen van opleiding blijft vastgehouden. De opleiding van de verplegenden, waaromtrent de laatste wettelijke voorschriften van 1924 dateren, behoeven vernieuwing en modernisering. Met grote bezorgdheid werd in de ze vergadering melding gemaakt van het grote tekort aan particuliere ver pleegsters met name in het westen waar in 1957 aan 558 aanvragen, wat circa 25 is, geen gehoor gegeven kon worden. Examen doen? Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft. (Advertentie) RESOLUTIE OVER WERKTIJDEN VERKORTING. In de slotbijeenkomst van het drie daagse congres van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond, aange sloten bij het N.V.V., heeft het bonds- bestuur woensdagmiddag een resolu tie ingediend betreffende de werk tijdverkorting, die met algemene stemmen is aanvaard. In deze resolu tie geeft de bond als zijn mening te kennen, dat zodra de economische proces verbaal opgemaakt mogelijkheden voor Nederland ver ruimd zijn, invoering van een werk tijdverkorting voorrang verdient bo ven andere wenselijkheden op eco nomisch gebied. De bond is daarbij van oordeel, dat een 45-jarige werk week van vijf dagen den voorkeur dient te hebben. Het bondsbestuur van de ANB zal de mogelijkheden bestuderen, opdat kan worden nagegaan op welke wijze de werktijdverkorting in de bedrijfs tak bouw kan worden gerealiseerd. Men heeft niet de verwachting, zo luidt de toelichting op deze resolutie, dat arbeidsverkorting in eens nog op zeer korte termijn voor de hele bouwnijverheid zou kunnen worden ingevoerd. Sportvliegtuigje viel in het water Gistermiddag omstreeks vier uur is een sportvliegtuigje van de nationale luchtvaartschool, een „Tigermoth", na een gevaarlijke manoeuvre, vermoe delijk tengevolge van een motorsto ring in de Loosdrechtse plassen ge vallen. De twee inzittenden, afkom stig uit Hilversum, beiden sportvlie ger, werden, toen het toestel het wa ter raakte, eruit geslingerd en liepen slechts lichte verwondingen op. Zeil boten schoten ijlings toe om hen in veiligheid te brengen. Het vliegtuigje was even te voren van het vliegveld Hilversum opgeste gen. Boven de plassen voerde de be stuurder, volgens ooggetuigen een „feuille morte" uit, waarbij het toe stel met afgezette motor naar bene den dwarrelde. Dicht boven de plas sen enkele honderden meters van het clubhuis der Koninklijke Watersport vereniging Loosdrecht trok de vlieger het toestel weer op en scha kelde hij de motor opnieuw in, maar deze sloeg af. Even kon de piloot het vliegtuig nog laagvliegend over het water doen scheren, toen raakte het de waterspiegel en sloeg over de kop. Dat geen enkele der vele zeilboten op de plassen geraakt werd,-was een ge lukkig toeval. Het toestel werd vol komen vernield. Gisteravond zijn de resten geborgen. Tegen de vlieger is „Het werk heeft medisch resultaat" Te Delft is gisteren in de ontspan ningszaal van het Groene Kruis-sa- natorium het derde congres van de adviseerde zich niet teveel door hun enthousiasme te laten meeslepen, doch met beide benen op de grond te blijven staan. Hij zeide o.m. dat er twee soorten van ontspanning zijn: De actieve en de passieve. En zonder nu onvriende lijk te willen zijn stelde spreker vast, Nadat de deelnemers gisteroch tend ten stadhuize door het gemeen tebestuur waren ontvangen en een wandeling door de stad was gemaakt, werd gistermiddag een contactbij eenkomst gehouden. Dr. W. A. Griep, geneesheer-direc teur van het Groene Kruis-sanato- rium, hield een inleiding, waarin hij de mensen van de ziekenomroepen Belgische straaljager neergestort Piloot redt zich Gistermiddag is nabij Hunsel ten zuid-oosten van Weert een Belgische straaljager, afkomstig van de vlieg basis Florennes, in brand geraakt en neergestort. De piloot heeft zich met behulp van de schietstoel weten te redden. Het toestel, een Thunderstreak, opereerde met nog enkele andere Belgische vliegtuigen boven Neder lands grondgebied in het kader van de Navo-oefening „Full play". De piloot is waarschijnlijk in moeilijk heden geraakt toen er een rookont wikkeling in de cabine ontstond. Het toestel explodeerde reeds in de lucht. De wrakstukken zijn voorlopig naar de vliegbasis Eindhoven Gebracht. dan ook uitschakelen, zodat zij niet gedwongen zijn om te luisteren. Toch meende spreker wel, dat het werk van de ziekenomroepen resul taat heeft. Doch hij stelde nadrukke lijk vast, dat hij daarvoor geen be wijs heeft, evenmin als 'e bewijzen is, dat de tuberculose is afgenomen door wat ter bestrijding ervan wordt gedaan. De heer Griep maakte nog de op merking, dat er voordat de omroe pen met hun werk beginnen, rusti ger werd gekuurd. Daarmee wil ech ter niet gezegd zijn, dat het aan de ziekenomroepen is te wijten, dat ve len thans niet meer het geduld kun nen opbrengen om uit te kuren voortijdig de inrichting verlaten. Dr. Griep besloot dan oog met te zeggen, dat hij, ondanks de opmerkingen die hij gemeend had te moeten maken, de ziekenomroepen niet meer zou willen missen. Nadat Wim Ruth van de AVRO vervolgens een inleiding over repor tages had gehouden, werd een repor tagewedstrijd gehouden tussen de ziekenomroepen van Utrecht, Rotter dam en Amersfoort. De opdracht luidde het maken van een reportage van de ontvangst der deelnemers ten stadhuize. De jury, bestaande uit de heren Wim Ruth (AVRO), J. Tang (NCRV) en H. Herweghen (NIR Bel gië), kende de eerst prijs toe aan Amersfoort. Tweede en derde wer den resp. Rotterdam en Utrecht. PRONONCC voor Uw LINGERIE Leiden Breestraat 65 Tel 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 Inspecteurs gymnasia Schriftelijk wiskunde telt niet mee De inspecteur der gymnasia en de inspecteurs van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs hebben op 2 juni j.l. aan de gecommitteerden voor de wiskunde bij de eindexamens der gymnasia en gymnasiale afdelin gen der lycea de volgende brief ge richt: „De vraagstukken voor de analy tische meetkunde zijn, naar thans is gebleken, dit jaar te moeilijk ge weest, zodat het cijfer voor dit on derdeel voor vele leerlingen geen juiste aanwijzing bevat inzake hun kennis van de stof." De brief gaat verder: Het cijfer, dat op de officiële lijst van cijfers wordt /ermeld onder de rubriek VI C (vlakke trigonometrie en analyti sche meetkunde) wordt samengesteld uit de cijfers, die gegeven zijn voor het schriftelijke en voor het monde linge gedeelte van het examen. Over de wijze waarop dit cijfer wordt vastgesteld, geeft het regle ment geen voorschriften, in tegen stelling tot de wijze waarop het eind cijfer in elke afdeling wordt vastge steld. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft ons verzocht, de gecommitteerden met nadruk hierop te wijzen, van welke opdracht wij ons hierbij kwijten. Wij achten het dus juist, dat bij de vaststelling van het cijfer voor on derdeel C van afdeling VI een on voldoende voor het schriftelijk werk niet wordt beschouwd als een in een cijfer uitgedrukt oordeel over de kennis van de candidaat. Dat oor deel zal in vele gevallen dit jaar voornamelijk of uitsluitend moeten worden bepaald door het mondeling onderzoek". Nationaal rijtuigmuseum Leek ontving de Koningin Gistermiddag heeft H. M. de koningin tijdens haar bezoek aan het Westerkwartier (prov. Groningen) o.a. een rondgang gemaakt door het Nationaal Rijtuigmuseum van de Stichting „Paard en Karos" te Leek. Foto: H.M. de koningin bewonderde een tweepersoons arreslee met Rococo-ornament (tortelende duiven en leeuw, sym bolen van liefde en trouw) uit het jaar 1800. Links van H.M. staat maj. W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmeester van H.M. de koningin.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7