$LWaGAT OOjL&JïïlSTAD Algemene bond Ouden van Dagent Leiden vierde tweede lustrum Met feestelijke receptie Hoe meer lawaai hoe mooier Scheep De Zuidpool neutraal Oubollige studenten ,op het Leidse Rapenburg Zuster Christa gaf haar laatste modeshow In De Vroolijcke Arke DONDERDAG 5 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA D&tf Kef .p ttofl <b N.R.K.M.-Leiden op bedevaart Nogmaals nodigt de katholieke middenstandsbond te Leiden al zijn leden uit, deel te nemen aan de jaarlijkse bedevaart naar Heiloo, die op zondag, 8 juni a.s., gehouden wordt. Het is immers goed, temid den van de zakelijke belangen, het belang van het geestelijk leven niet te vergeten. Heiloo biedt daarvoor weer de gelegenheid. In Heiloo kan men Maria danken en haar vragen om zegen in gezin en zaken. Wie zich alsnog voor deze bedevaart wil opgeven, kan daartoe terecht bij de secretaris, de heer J. Castelein, Oude Rijn 30, telefoon 24091. Geslaagd Bij de te Den Haag gehouden examens der Haagse Costuumschool zijn geslaagd voor costumière mej. A. Zier, mevr. De Boer-Langenberg, mej. R. Brussel, mej. R. Kluivers, mej. R. Postma, allen leerlingen van mej. A. J. Legret. Diaconessenhuis Op 6 juni a.s. zal te 11 uur v.m. in het Bouwbureau aan de Houtlaan te Leiden de aanbesteding plaats vinden van het aanbrengen van de paalfundering en de oprichting van het betonskelet van het nieuw te bouwen Diaconessenhuis in Leidse Houtkwartier. De Leidse Spaarbank In de maand mei 1958 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd de somma van 1.511.604,71 en te rugbetaald 1.215.781,74. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 273 en het aantal afbetaalde boekjes 237. Op 6490 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 137.383,75 bij geschreven. Er werden 687 spaarbus- jes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 18.126,61. Het tegoed der 40.880 inleggers be droeg aan het einde der maand 28.590.980,13. Brandalarm. Hedenmiddag omstreeks half twee brak, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, een begin van brand uit in een kamer van het perceel Maris- laan 29. Een gordijn ging verloren en wat houtwerk van de raamspon- ten werd geblakerd. Bij aankomst van de brandweer was het gevaar al bezworen en behoefde alleen wat technische bijstand verleend te wor den. De bewoners hadden in hun opwin ding de straatnaam onduidelijk op gegeven, zodat de brandweer eerst naar de Mare was uitgerukt. Een en ander veroorzaakte een gezellige drukte. In navolging van de ouden van dagen van Rotterdam, verenigden zich tien jaar geleden bejaarden in Leiden in een eigen afdeling van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen. Gisteren heeft de vereniging de tiende verjaring gevierd van dit gedenk waardig feit, in het eigen gebouw aan de Pieterskerkgracht, dat zij n 1956 met medewerking van de ge meente mocht betrekken. Bij gelegen heid van de grote receptie, die des middags gehouden werd, zeide de voorzitter van de jubilerende vereni- gin, de heer J. G. van der Zeeuw, dat er weliswaar vele verbeteringen zijn bereikt: waar men streeft naar de verbetering van een onbezorgde oude dag, kan men nog niet zeggen, dat het einddoel reeds bereikt is. Bondsvoorzitter W. van Beek meen de daarom, dat nog veel propagan da voor het werk onder de ouden van dagen gemaakt zal moeten wor- Indonesië koopt Japanse schepen Indonesië heeft tien schepen van Japan gekocht, zo Is woensdagavond bekend gemaakt. De aankoopcontracten van twee -schepen zijn ondertekend en deze schepen worden spoedig in Indone sië verwacht, aldus het Indonesische, ministerie van scheepvaart. De In donesische regering heeft ingestemd met de aankoopvoorwaarden van de acht andere schepen; deze zullen in augustus in Djakarta aanKomen. Twee oude auto's zullen een belang rijk aandeel hebben in de uitvoering van een „Concertino voor auto en or kest" op 17 juni in de Londense Al- bert Hall. De autobestuurders zullen dan hun versnellingen laten kraken, hun motors laten gieren en geweldige toeters die over de gehele lengte van de motorkap lopen, in werking stellen, als begeleiding van een groot orkest. De uitvoering van het door de be kende componist en pianist Anthony Hopkins geschreven werk maakt on derdeel uit van een reeks concerten van komische en curieuze muziek. POTLOOD en GF.FST No. 541. Horizontaal: 1. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 7. maand van het jaar, 9. kleinkind, 11. lichaams deel, 12. ijskegel, 14. achting, 15. vlak temaat. 16. voegwoord, 18. stok, 20. broedplaats van vogels, 22. afkorting van mangaan, 23. dienstmèisje, 25. tent. Verticaal: 2. ter nagedachtenis (afk. Lat.), 3. bundel, 4. roofdier, 5. meer op de grens van de Ver. Staten en Canada, 6. schiereiland tussen de N.- Zee en Kattegat; 8. elke keer, 10. dam langs een water, 13. tekengereed schap, 17. oningewijde, 19. voorzetsel, 21. baan voor balspel, 24. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 540. Horizontaal: 1. Kabinda, 7. os, 8. reek, 9. pat, 10. man, 11. me, 12. ban, 13. por, 14. L.K., 15. les, 16. eer, 18. ende, 20. hij, 21. Koe does. Verticaal: 1. kot. 2. as, 3. Iran, 4. net, 5. de, 6. akker, 9. pan, 10. mak, 11. mos, 12. bleek, 13. per, 19. leed, 16. Ede, 17. rijs, 19. no, 20. hé. BRANDJE VAN 2 MAANDEN De Amerikaanse deskundige Myron Kinley is er gisteren ten slotte in ge slaagd de brand te bedwingen, welke 51 dagen gewoed heeft in een van de grootste Perzische oliebronnen. Uit de bron ontsnapt nog wel onder ge weldige druk gas. Huwelijkswetgeving in Indonesië Het Indonesische parlement kan zich voorbereiden op verhitte debat ten in de komende weken over de vraag of de Indonesische mannen vier wettige vrouwen zullen mogen heb ben of slechts één. Over dit delicate onderwerp zijn bij het parlement twee wetsontwer pen Ingediend. Eén hiervan is afkom stig van mevrouw Soemari, parle mentslid voor de Indonesische Na tionalistische Partij, en voorziet in het stelsel van monogamie, terwijl het andere door de regering werd in gediend. Hierin wordt de Indonesi sche Islamiet het recht gegeven vier vrouwen te nemen, vooropgesteld dat hij zich dit aantal uit financieel oog punt kan veroorloven en dat al zijn vrouwen hun toestemmini verlenen Politieke waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat voor één van deze ontwerpen een meerderheid van stemmen zal kunnen worden verkre gen. Vrijwel alle Islamietische par tijen zijn bereid het regeringsontwerp te steunen, doch men verwacht, dat de niet religieuze partijen, die de vrouwelijke kiezers voor zich willen winnen, hun steun zullen geven aan mevrouw Soemari. In parlementskringen acht men het niet geheel onmogelijk, dat het parle ment tenslotte aan de mannen zal toe staan „meer dan één, doch minder dan vier vrouwen" te nemen. UITSTEL VOOR TUNESISCH DEBAT. Frankrijk heeft gisteren voorge steld, dat het debat In de Veiligheids raad over zijn geschil met Tunesië twee weken wordt uitgesteld, opdat het in de tussentijd besprekingen met Tunesië kan voeren. De veiligheidsraad ging met dit voorstel akkoord en heeft de zaak verdaagd tot 18 juni. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag bekendgemaakt, dat thans alle elf landen, welke presi'* nt Eisenhower uitgenodigd had om deel te nemen aan een conferentie ter neutralisering van de Zuidpool, gunstig op de invita tie gereageerd hebben. Rusland heeft zijn antwoord maan dag in een nota aan Washington be kendgemaakt. De Amerikaanse uitnodigingen wa ren gericht aan de zeven landen die delen van Antarctia hebben opgeëist: Argentinië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Noorwegen, Nieuw-Zee- land, Chili en Engeland. En naar de vier landen, die in het kader van het internationale geofysische jaar op de Zuidpool hebben gewerkt: Rusland, België, Japan en Zuid-Afrika. HITTEGOLF IN INDIA In de Indiase staat Bihar zijn hon derd personen tengevolge van een hittegolf overleden. In het gebied van Jaipoer in Rajasthan viel een dertig tal slachtoffers. Een aantal dorpen is geheel van water verstoken. den. Namens de 6000 bejaarden-le den van de 14 afdelingen, die het Rayon Leiden telt, sprak de rayon- voorzitter, de heer F. Rippe een kort woord. Hij meende, dat steun aan bejaarden niet langer meer een vorm is van barmhartigheid: de ouden van dagen hebben recht op een onder steuning en dit recht wordt erkend door de Algemene Ouderdomswet. Uit naam van de P. v. d. A.-fractie in de gemeenteraad voerde mevr. C. P. BraggaarDe Does het woord. Toen tien jaar geleden de „strijd" begon om een onbezorgde oude dag, 'had men niet kunnen denken, dat thans zoveel bereikt zou zijn. Er is, aldus mevr. Braggaar geen direc te nood meer onder de bejaarden maar er blijven vele vraagstukken over. Met het oog hierop, sprak zij de wens uit, dat de bond nog veel goed werk zou mogen verrichten. De heer B. de Kier, die sprak na mens de protestants-christelijke raads fractie, zag in de bejaarden-vereni ging niet alleen een strijdorganisatie. Hij achtte het daarenboven een mid del tot nuttige besteding van de vrije tijd. Hij gaf als zijn mening te ken nen dat er met name in de culturele sector nog vele mogelijkheden braak liggen. In dezelfde geest sprak ook de heer J H. Schüller, namens de stichting „Ons Centrum". Hij echter legde de nadruk op de ontspanning. Mr. F. Portheine, sprekend uit naam van de V.V.D.-fractie, meende dat het jeug dig gemoed van de vereniging spreekt uit de eenheid, die zij tien jaar lang wist te bewaren en waardoor zij reeds veel bereikt heeft. Hij wenste het recipiërende bestuur hiermee van harte geluk. Aan de hand van enkele practi- sche voorbeelden betoogde de heer A. Piket, van de Leidse Bestuurders- bond dat de vereniging haar doel nog lang niet bereikt heeft. Hij spoorde haar daarom aan, de oude strijdlust te handhaven. JUBILEUM MEJ. C. VERSCHOOR In de versierde kantine van de n.v. Confectiefabriek Hartogs en Co. werd vanmorgen mej. C. Verschoor met een hartelijk „Lang zal ze leven", ge zongen door honderden meisjes, ont vangen. Mej. Verschoor, zó van de school banken in 1918 bij Hartogs gekomen, is al vele jaren hoofdjuffrouw. Verschillende sprekers en spreek sters prezen haar tact en werklust en boden prachtige geschenken aan. Een gouden horloge van collega's en personeel, een door directie en staf getekende oorkonde met een daarbij behorende „enveloppe" waren bewijzen hoezeer de jubilaresse bij allen in tel is. Nadat versnaperingen waren aan geboden, werd haar onder luid ge zang uitgeleide gedaan en bracht mej. Verschoor de verdere dag in huiselijke kring door. Agenda Leiden DONDERDAG, 5 JUNI K.A.B.-Hartebrug. Jaarvergadering St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. „Sanctus Augustinus" Spectacu laire opening lustrumviering. „Eigen Huis", Rapenburg 24, 10 uur v.m. Voordracht dr. W. J. Schuyt (Kamer lid) over „Politieke en geestelijke integratie". 14.30 uur nam. Cabaret voorstelling, na afloop „Eigen Huis- feest", 20.45 uur nam. VRIJDAG, 6 JUNI „Sanctus Augustinus". Voordracht prof. dr. Th. Keulemans over „Enige culturele aspecten van de Neder landse Europese Beweging". Eigen 24. 10.30 uur v.m. uur nam. ZATERDAG, 7 JUNI Ver. „Oud Leiden" Fietstocht met onbekende bestemming. Vertrek Rembrandt-Lyceum, 13.30 uur nam. „Sanctus Augustinus" Opvoering toneelstuk „Caligula", Albert Camus, Leidse Schouwburg, 8.30 uur nam, De avond- en nachtdienst van de apotheken. Leiden: Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 20406; Oegst- geest: Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN Casino: „Ontvoering op Kreta", al le leeftijden. Lido: „De lift naar het schavot", strikt volwassenen. Luxor: „Tamango", 18 jaar. Trianon: „Handelaren in meisjes, 18 jaar. Rex: „De weg der 100 doden", 14 jaar. Huis, Rapenburg 24. 10.30 uur Kamerconcert, Lakenhal, 14.30 bejaarden wordt gedaan. Hij stelde als ideaal, de verzorging zoals de in woners van een bejaardencentrum te Leidschendam die ontvangen. Niette min bracht hij het bestuur van de ontvangende vereniging hulde voor wat het in tien jaar reeds heeft be reikt. Ter receptie waren ook aanwezig afgevaardigden van de afdelingen Amsterdam, Bodegraven, Badhoeve dorp, Hillegom, Haarlem, Noordwijk en van het Comité Oegstgeest Bejaar densociëteit. Lijuiuat ic iiaiiuiiavcii. In een slotwoord uitte voorzitter De heer Th. Brouwers, tenslotte, Van der Zeeuw nog enige verlan- gens ten aanzien van de organisatie en van de uitvoering van de ouder- domswetgeving en Ie sociale voorzie- sprekend namens de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden, was de mening toegedaan, dat er van overheidswege nog te weinig voor de qingen voor bejaarden. Opening lustrum S.anctus Augustinus" Vanmorgen omstreeks kwart over 10 werd het verkeer op het Rapen burg tegengehouden door een knip- perbollenpad, dat gebruikt werd door twee groepen studenten in jacquets, die beleefdheden uitwisselden. De beleefdheden werden na verloop van enige tijd onverstaanbaar, omdat on geduldige autobezitters er stukje bij beetje genoeg van kregen en met claxongeloei het gekout van de jon gelieden overstemden. Dit alles past in het raam van de officiële opening van het dertiende „Sanctus Augustinus"-lustrum, dat volgens een tevoren geschonken be lofte „spectaculair" zou zijn. Welnu, de studenten hebben het in het oubollige gezocht en tw^e knipperbollen ontworpen en een Zebrapad aangebracht, dat tevens een zeer oude hartewens van de Augustijnen waarmaakt. Zij hebben er nl. bij de K.V.P.-ers in de plaat selijke raad op aangedrongen, dat er van het water naar het perceel Ra penburg 24 een knipperbollenpad aangelegd zou worden, dat de Augus tijnen in staat zal stellen zonder ge vaar zich van 't schip naar het club- Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Data on the mineralogy and petrology of the dolomite-bearing northern contact zone of the Quéri- gut granite (French Pyrenees)", de heer H. Struwe, geboren te Semarang en thans wonende te Lelden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Hydration and complex for mation of ions in solution", de heer C. L. van Panthaleon van Eek, ge boren te Rotterdam en thans wonen de te Heemstede. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift „Invloed van poly-anionen op de reproductie van bofvirus in chorioal- lantois membraan", mevr. M. P. M. HermanErlee, geboren te Surabaia en thans wonende te Den Haag. Geslagad voor het doctoraal exa men Ned. Recht mej. A. E.Bosscher te Maarssen. huis te begeven. Deze actie moet men, zo zei ons een waarnemer in S.A., óók zien in het kader van het streven van de Rapenburgbewoners het zwaar verkeer van deze eer biedwaardige singel te doen ver wijderen. Vóór Rapenburg 24 dus werd deze morgen aan de eisen van de katho lieke studentenvereniging kracht bij gezet. De lustrumcommissie voer sta tig aan boord van één van Harlands rondvaartboten naderbij, met kleine handjes wuivend, en het bestuur van „Sanctus Augustinus" nam plaats op het bordes voor „Eigen huis". In het midden van de rijweg volgde de mtm MARATHON BROMFIETSER GEBOTST. Om een uur, hedenmiddag, is op de Zijldijk een bromfietser uit Leiden tegen een stilstaande auto gereden. Hij werd met een hoofd wonde en een hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen. De bromfietser wonend in de Os- en Paardelaan, kwam uit de richting van de Spanjaardbrug, rijdend in de richting van de Touwfabrieken. Bij de splitsing van het rijwielpad ver loor hij de macht over het stuur en botste daardoor op een ter plaatse geparkeerd staande auto. De Eerste Hulpdienst heeft de bromfietser naar het ziekenhuis ver voerd. De materiële schade aan bromfiets en auto was gering. Ingezonden door John Spaans, Zeiloordkade 16, Leiderdorp. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 5 Junij 1858. Londen. In het verslag eener maatschappij van weldadigheid worden de volgende bijzonder heden medegedeeld omtrent den toestand van een deel der be volking in de Ierse districten Gwendore E Clugah. Op dit oogenblik voeden zich aldaar 800 huisgezinnen uitsluitend met zeeplanten, krabben en andere dingen, die zij op het strand vinden of van de rotsen afpluk ken en inzamelen. (Deze ontzettende armoede in Ierland had een enorme emigra tie naar Amerika ten gevolge. Red. L.C. 1958). Haar werk heeft vrucht gedragen Het vertrek van de Zusters van Liefde uit Leiden komt steeds nader en het wordt steeds meer evident, dat men straks hun arbeid op velerlei terrein op gevoelige wijze zal missen. Tegen de achtergrond van dit ver trek werd gisteravond „In de Vroo lijcke Arke" aan de Lange Pieters- kerkkoorsteeg de periodieke mode show gehouden van werkstukken, die door moeders en meisjes van „bij zondere jeugd- en gezinszorg" ver vaardigd waren onder regie van zus ter Christa, die drie jaren de leiding van de naaikamer heeft gehad. De show verheugde zich in een talrijk bezoek, grotendeels van de zijde van hen, die belangstelling hebben voor de Vroolijcke Arke. We zagen pater Prior van het Kruishe renklooster te Zoeterwoude, de oud- directeur van het jeugdwerk, een af gevaardigde van het districtsbestuur en oud-leidsters. In 2ijn woord ter verwelkoming zeide pater J. Sweers, dat hij met spijt zuster Christa zag heengaan om dat de importantie van haar arbeid in het raam van het werk van de Vroolijcke Ark zeker niet te onder schatten is. Spr. meende zelfs, dat de Twee kinderen, argeloos stappend over het plankier, tonen de belang stellenden de kleding die hun moe ders (of zusjes?) in de Vroolijcke Arke voor hen leerden maken. naaikamer een van de belangrijkste facetten is van het werk. Wat daar wordt geleerd is niet alleen aange naam maar ook nuttig voor het late re leven. De arbeid, die zuster Chris ta op zich genomen had was geens zins een eenvoudige maar hoe moeilijk ook aan te tonen haar werk heeft grote vrucht gedragen en daarom was spreker blij, enige van de resultaten te kunnen tonen. Had men reeds bij het binnenko men enkele kledingstukken kunnen bewonderen, die als pavoisering aan de muren waren gehangen, in de show hebben de dames met bewon dering (en vertedering) gekeken naar een groot aantal werkstukken, waar mee moeders en meisjes werkelijk eer inlegden. Voor de pauze „showden" kinde ren nacht- en speelkledin§ maar ook communie- en schoolkleding. Na de pauze was het woord aan de volwas senen. De show werd heel goed ge lopen en het scenario hoe los ook was afwisselend en zat goed in elkaar. Zuster Christa gaf zelf het commentaar bij de getoomde stuk ken. ontmoeting. Redenaars van beide zij den waren tot verdriet van de weg gebruikers, die door vage orde figuren met platte pastoorshoeden op het hoofd op hun plaats werden ge houden, zeer ampel in de formule ring van hun wensen. De sherry werd aangedragen, er werd gedronken, terwijl de knipper- bollen zonder onderbreking knipper den. En toen kon iedereen weer gaan rijden. De Augustijnen trokken zich te rug in hun eigendom, waar tegen één uur de lunch gebruikt werd. (Foto: De Leidse Courant). Marktberichten GOUDA, 5 juni Kaas. Aange voerd 115 partijen Goudse kaas. No tering: le kw. per kg 1.731.81; 2e kw. 1.63—1.72. Extra kwaliteit 1.82 —2.01. Handel stug. RIJNSBURG. 3 juni. Bloemen. Margrieten wit 801.50, korenbloe men 1.702.20, Robison 2.403.90, Red King 2.603.70, bruidsanjers 80—1.60, Mimi 1,102.00, Gloriosa 3.004.10, pioenen 69, Papaver 5.209.40, Anemonen 1.202.10, du-bb. F.terread 67, Convilli wit 711, pac Blossom 8—14, Nymf 18 20, Lupinen 28—43, per bos; Damast 8—14, Lathyrus rose 1331, idem zalm 1630, idem wit 1526, idem paars 1623; Lelie's per kelk: Re gale 14—16, witte lelie 16—26; Gla diolen: Alla Pierson 1519, Strauss 18—21, Red Signaal 23—27, G Dust 2023; IriS: Imperator 5065, Yel low Queen 5580, v. Vliet 4055, W. Excelsior 801.15, Wedgwood 25—40. TER AAIl, 4 juni Groente. Kas- snijbonen 2.552.90; idem stek 1.70 2.25; peulen 1.552.15; idem B. 1.25 —1.35; rabarber 1315; postelein 17 —25; andijvie 1938; idem B 1115; komkommers stek 25; tomaten A. 1.20 —1.40; idem C. 90..10; idem CC. 70 90; idem kriel 4050; waspeen 41 59; spinazie 1015; augurken 65 ct. alles per kg; sla 3—8; bloemkool A. 30—57; idem B. 25—39; idem C. 18— 29; idem stek 1011; komkommers A. 39—44; idem B. 29—39; idem C. 16— 29; idem stek 13 ct. alles per stuk; bospeen 3146; idem afw. 2227; sel derij 6; peterselie 4; radijs 5; bossja- lotten 58 ct. alles per bos; stoofsla 3040 ct. per kist. Aardmeien 4066: idem klein 29 ct. alles per doosje. VINKEVEEN, 4 juni Groente. Andijvie 1631; peulen 2.162.48; postelein 1324; rabarber 1020; Spinazie 14—39; spitskool 2440; tomaten II 1.421.52 per kg; bloem kool 1047; komkommers 18—58; sla 37 ct. per stuk; bospeen 3357; radijs 58; kroten 25; peterselie 28; selderij 58 ct. per bos; Aardbeien 6063 ct. per doosje.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2