S)e £cid6eSou^cmt De Gaulle gaat eerst het Algerijnse probleem oplossen Vandaag vertrok de generaal naar Algiers Chroesjtsjef stelt Tito aan de kaak Zes maanden JL Salan kwam gisteren naar Parijs Algiers in opgewonden verwachting Mexicaans vlieg tuig verongelukt Pres. en Congres eren Amerika s onbekende soldaat Ruslands handel met Amerika Voedsel rot in Britse havens WOENSDAG 4 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14424 Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BETAALDE f VAKANTIE BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd.. f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p nun. Telefoontje» f 1.50 raai De Gaulle de gevraagde volmachten heeft verleend, kan de gene raal aan het regeren gaan. Assemblée en Senaat zijn nu voor een half jaar naar huis gestuurd en genieten van zes maanden betaalde vacantie. De generaal zelf is vandaag naar Algiers vertrokken om te trachten de positie van Frankrijk aldaar te herstellen en de betrekkingen met Tunesië te regelen. Als voorbereiding voor zijn vertrek naar Algiers heeft De Gaulle generaal Salan bij zich ontboden, die gisteren van Algiers naar Parijs is gevlogen. Salan heeft De Gaulle ingelicht omtrent de toestand in Algerië en is dinsdagavond nog naar Algiers teruggevlogen. SPANNING IN ALGIERS Salan was gistermorgen onopge merkt met een militair vliegtuig uit Algiers vertrokken. Generaal De Gaulle had zulks bevolen en Sa lan volgde de orders op. Hij was al bijna in Parijs, voordat zijn vertrek in Algiers bekend werd. De reis verwekte een koortsach tige belangstelling bij de leiders van het opstandige Algerije die op la waaiige wijze hun pro-Gaullistische gezindheid demonstreren, maar die tot dusver nog geen ogenblik kun nen hebben constateren, dat hij die gevoelens op prijs stelt. Het bureau van generaal De Gaul-' le heeft bekendgemaakt dat_ ver moedelijk 70 personen onder wie vooraanstaande figuren in zijn kabi net hem op zijn reis naar Algerië vergezellen. De sinds gisteren weer in zijn functie van chef van de generale staf herstelde generaal Ely behoort tot hen, die de premier De Gaulle vergezellen. Nationale feestdag. Algiers heeft voorbereidingen ge troffen voor een grootse ontvangst. De dag van vandaag is daar tot na tionale feestdag verklaard. De Gaulle zal tot zaterdag in Al gerië bliiven en de voornaamste steden alsmede de Sahara bezoeken. Bij zijn terugkeer in Parijs'zal hij zijn kabinet voltooien. De premier heeft zich er nog niet over uitgelaten hoe hij de Algerijn se kwestie denkt op te lossen. Te Parijs is vernomen dat met in gang van dinsdag te middernacht het telefoon- en telegraafverkeer met Algerië is hervat. Een onwelgevallige benoeming. De socialist Max Lejeune is door de premier tot minister voor de Sa haia benoemd. Deze benoeming is in Algiers koel ontvangen, hen zegsman van het comité voor open baar welzijn zei: „Ik hoop voor Le jeune, dat hij niet naar Algiers komt, ook al is het met De Gaulle; (Lejeune vergezeld volgens het plan De Gaulle wel). De zegsman noem de Lejeune „een verdediger van het politieke stelsel" Hij herinnerde er aan, dat het comité Algerië en de Sahara als één geheel beschouwt. Burgemeester van Algiers afgetreden? Volgens onbevestigde berichten zou de burgemeester van Algiers, Jacques Chevallier zijn ontslag heb ben ingediend naar aanleiding van een verklaring van het comité van openbaar welzijn, dat dit alleen ge rechtigd was namens de bevolking van de stad te spreken. Chevallier was in sommige Euro pese kringen onpopulair wegens zijn liberale houding jegens de Moslems. De felle Massu. Op de vraag of hij tevreden was met de regering van De Gaulle heeft generaal Massu, de commandant van de parachutisten in Algerië, tot de correspondent \an het Milanese blad „II Giorno" gezegd: „Het is een wettige regering. We hebben nooit iets anders gevraagd. Als De Gaulle eens niet de investituur gekregen zou hebben, zouden wij zeker de Champs Elysées opgemarcheerd zijn.. De generaal moet ons nu nog uitleggen, waarom hij bepaalde per sonen tot zijn medewerkers heeft gemaakt. Een afvaardiging van het comité voor openbaar welzijn is al naar Parijs gegaan .ui hem van on ze gevoelens in kennis te stellen. Hier hebben wij allen verzoch' ge duld te oefenen. Maar de waarschu wing dat wij eventueel de Champs Elysees zullen optrekken, blijft van In de nacht van maandag op dins dag is in Mexico een passagiersvlieg tuig tegen een berg gevlogen. De 46 inzittenden zijn om het leven geko men. Het ongeluk is gebeurd enkele mi nuten nadat het toestel op een vlucht van Tijuana naar Mexico-stad, van het vliegveld van Guadalajara was opgestegen. Het wrak is dinsdag ochtend pas gevonden. Het was een Constellation van de „Aeronaves de Mexico". Onder de passagiers bevond zich een twaalftal Amerikanen. Men vermoedt dat het vliegtuig in een onweersbui is terechtgekomen. kracht. Als De Gaulle naar Colem- bey terug zou moeten gaan, zouden wij van ons laten horen". Diplomaat neemt ontslag. De handelsattaché van de Franse ambassade te Stockholm, de 54-ja rige Lemperiere, heeft dinsdag avond ontslag genomen uit deze functie, omdat hij, naar hij zei, niet wil werken voor een regering „die gekenmerkt wordt door een open lijke, persoonlijke dictatuur". VAKBONDEN MOETEN WACHTEN Ten gevolge van het dringende Noordafrikaanse probleem heeft De Gaulle een - bijeenkomst met de communistische, socialistische en katholieke vakbonden, die de kern van het verzet tegen zijn terugkeer naar de macht vormen, moeten af zeggen. Wanneer hij uit Algerië terug is, zal hij een nieuwe verzoe- medewerkers van de generaal ver klaard. Inmiddels heeft de communistische vakbond bekendgemaakt dat zij be slist niet op zijn uitnodiging zal in- Commissaris op Aruba ontslagen De commissaris van politie op Aru ba, mr H. C. Willemsen, is, blijkens een aanzegging, die hij kreeg van de tijdelijk gezaghebber van het eiland, door de regering met ingang van 1 ju ni eervol ontslagen „wegens onge schiktheid". Dit ontslag staat in verband met een strafzaak tegen de afgevaardigde van Aruba Croes, die ongeveer 3 maanden geleden wegens malversa ties tot 9 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. De commissaris werd toen geschorst en een commissie werd ingesteld, welke een onderzoek naar de handelingen van de commissaris van politie moest instellen. Het door de commissie uitgebrachte rapport is nog niet verschenen, maar dit ontslag ningspoging ondernemen, zo hebben is blijkbaar de conclusie. Hij loopt uit de pas Premier Chroesjtsjef heeft dinsdag op het zevende congres van de Bul gaarse communistische partij te Sofia de Zuid-Slavische communisten ver weten, dat zij door him houding ten aanzien van de gebeurtenissen in Hon garije in november 1956 een heillc e rol voor het socialistische kamp heb ben gespeeld. Dit gold vooral de rede, welke president Tito toen te Pula had gehouden. Ook na de normalisering van de be trekkingen tussen Belgrado en Mos kou waren de Zuidslavische commu nisten voortgegaan met het afleggen van anti-Sowjetverklaringen, aldus de Russische regeringsleider. dat maar voor zichzelf moest uitma^ ken. „Maar ik voegde eraan toe, dat de compagnie in elk geval de compag nie is, terwijl de soldaat slechts een onderdeel daarvan vormt en dat het derhalve niet de compagnie kan zijn die uit de pas loopt. Als ge een andere mening toegedaan zijt, geef dan open lijk toe geen soldaat te zijn van deze communistische compagnie, welke in de pas loopt van het Marxistisch-Le- ninisme", aldus Chroesjtsjef. Wat was de bedoeling? Zijn rede, die voornamelijk over Zuid-Slavië en de Marxistische-Leni- nistische ideologie ging, duurde bijna twee uur. In Belgrado is men van me ning, dat Chroestsjef geruchten de kop heeft willen indrukken, dat hij Chroesjtsjef verweet de Zuidslaven "Sr™ ook, dat zij zekere „onjuiste principië- 4f.V'campag:ne. Men ver- le standpunten" innemen en doen als-1 ,R»"a'ache campagne Wie heeft deze Amerikaanse vlieger g zien'? In juli 1944 werd boven Noord Frankrijk een Amerikaans vliegtuig neer gehaald. Twee van de inzittenden vonden de dood; hun stoffelijke over schotten lagen bij het toestel. Van de derde, sergeant Nathan Lepselter ontbrak echter ieder spoor. Jaren later zag men hem opeens in Noord Frankrijk, de Belgische Ardennen en Duitsland. Uit Amerika is nu de vader overgekomen om ter plaatse de naspeuringen naar zijn 2oon, die on getwijfeld aan „shock" leed, voort te zetten. We zien de heer Lepselter hier bij zijn aankomst op het vliegveld Melsbroeck. ie sianapunien innemen en aueii «ia- of de Marxistiseh-Lenistische theorie, 'j^dio^Mofkoi. h«ft"S óadeï verklaring dinsdag een uitzending van Chroesjtsjefs rede in Sofia tot de laatste jaren niet zou zijn geëvo lueerd. Ook zouden zij niet willen weten van de ervaringen van andere landen en partijen bij de opbouw van het socialisme. Naar vernomen werd noemde Chroesjtsjef Zuid-Slavië het Trojaan se paard van de imperialisten en maakte hij verscheidene ironische op merkingen aan het adres van presi dent Tito. Choesjtsjef zei, dat hij tijdens be sprekingen met Zuidslavische leiders in 1956 Tito aan het geval herinnerd had van de soldaat, die in het gelid van een marscolonne als enige uit de pas loopt, waarbij dan de vraag wordt gesteld of hij het inderdaad is die uit de pas loopt dan wel de rest van de compagnie. Popovic had toen ge vraagd wie met de compagnie en wie met de soldaat werd bedoeld, waarop Chroesjtsjef geantwoord had, dat hij President Eisenhower plaatst de ere-medaille van het Amerikaanse congres op de kist met het stoffelijk overschot van de onbekende soldaat uit Korea tijdens de plechtige bijzetting op de nationale begraafplaats te Arlington. Op de achtergrond de kist met het stoffelijk overschot van een Amerikaanse gesneuvelde uit de tweede wereldoorlog; Beide soldaten zullen naast de onbekende soldaat uit de eerste wereldoorlog worden bijgezet. „latere datum" uitgesteld. In welingelichte kringen te Wa shington is dinsdagavond meegedeeld, dat de Sowjet-minister-president, Chroesjtsjef, president Eisenhower in een brief heeft voorgesteld de han del tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie uit te breiden. Chroesjtsjef deelde mee, aldus werd vernomen, dat de Sowjet-Unie be reid is goederen, bijvoorbeeld machi nes, in de Verenigde Staten te kopen, die gebruikt kunnen worden voor de produktie van consumptiegoederen Bijzonderheden uit Chroesjtsje brief, die dinsdag in de loop van de dag is overhandigd, werden niet mee gedeeld. Volgens Amerikaanse ambtenaren is de inhoud van de brief in overeen stemming met verklaringen van Chroesjtsjef van ongeveer een maand geleden, waarin de minister-president sprak over plannen tot vergroting van de productie van synthetische vezels en plastiek om meer consump tiegoederen ter beschikking van het Sowjet-volk te kunnen stellen. De Sow jet-ambassadeur te Washing ton, Mensjikof, zei nadat hij de brief had overhandigd, dat de inhoud „zeer interessant en belangrijk" is en nieuwe terreinen openlegt voor on derhandelingen tussen de twee lan den. Nu de stakingen van bus-chauf feurs, havenarbeiders en het perso neel van de groentemarkten nog steeds voortduren en er voorlopig geen einde valt te zien, krijgt Enge land het zwaar te verduren. Vooral door de staking van de 16.000 havenarbeiders zjjn de Engel sen zwaar gedupeerd, want ruim hon derd scheepsladingen vlees, fruit, aardappelen en zuivelprod ukten wer den niet gelost. Daar de havenarbei-1 ders de vrachtschepen op de zwarte lijst zetten, zou het niet helpen ze naar andere Engelse havens door te sturen, omdat ze ook daar niet ge lost zouden worden. De dienst voor volksgezondheid heeft intussen alle scheepsladingen laten onderzoeken. Sommige vrach ten bleken reeds geheel bedorven en moesten worden vernietigd. Grote hoeveelheden voedsel werden afge keurd voor menselijke consumptie en werden alleen maar vrijgegeven voor de dieren. Indon. nationalisten tegen communisten De Indonesische nationalistische partij heeft gisteren een felle aanval gedaan op de communistische partij, met welke groepering zij vier jaar heeft samengewerkt. De recente cam pagne tegen de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie in ons land, is aangesticht door de communistische partij „in het belang van een buiten landse mogendheid", aldus wordt ge zegd in een verklaring., die is uitge geven door de afdeling Oost-Java van de nationalistische P.N.I. Na de spectaculaire winsten van de communisten bij de regionale verkie zingen op Java van vorige jaar, zijn de betrekkingen tussen beide partijen voortdurend slechter geworden. De beschuldiging van gisteren is echter tot dusver de ernstigste, die de P.N.I. de grote verliezer bij de verkiezin gen tegen de communisten heeft geuit. Vorige week was al op te merken dat de nationalisten zich geheel be ginnen af te wenden van de commu nisten en zich zelfs gaan opwerpen als de enige groepering, die de com munistische invloed kan keren. Dit begih van een breuk tussen de nationalisten en de communisten valt samen met aanhoudende geruchten over spoedige wijziging in het kabi net Djoeanda. Twee of drie ministers, die door de rechtse groepen worden beschouwd als pro-communistisch, zouden volgens deze geruchten bin nenkort worden vervangen. Radio-Djakarta heeft dinsdagavond gemeld, dat Djailolo, een der bol werken der opstandelingen in het noordelijk deel van Halmaheira, van ochtend vroeg door de troepen der centrale regering is bezet. Aan de zijde der regeringstroepen vielen geen slachtoffers, aldus de radio. In Djailolo hadden de opstande lingen 500 man gelegerd, aan wie een week geleden een ultimatum tot overgave of sterven was gesteld. de omgeving van de Azoren naar Zuidwest-Engeland. Een eraan voor afgaande' rug van hoge druk zal de be wolking in ons land tijdelijk doen af nemen, waardoor de temperaturen morgen wat hoger zullen worden dan vandaag. Dit nummer bestaat nil 10 pagina's Enkele opklaringen Na het overwegend zonnige weer van gisteren is in de afgelopen nacht bewolking ons land binnengedrongen, die samenhangt met een storing in de hogere luchtlagen, die uit Frankrijk afkomstig is. Onder invloed hiervan viel vanmorgen plaatselijk regen. De uitbreiding van het hogedrukgebied van Portugal over Frankrijk kwam tot stilstand. Op de flank van dit ho gedrukgebied bewegen storingen uit (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Vanavond hier en daar enige regen, morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Iets hogere middagtemperaturen. Weinig wind. 5 Juni zon op 04.23; onder 20.53; maan op 23.29; onder 08.21. Hoogwaterstanden 5 Juni v.m. 5.35; n.m. 6.05 Het weer in Europa helsinki stockholm oslo kopenhagen aberdeen londen amsterdam brussel luxemburg parus bordeaux grenoble nice berlijn frankfort MüNCHEN zürich genève locarno wenen innsbruck rome ajaccio madrid b allorca algiers zwaar bew. lichi bew. half bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. licht bew. geh. bew. zwaar bew. .zwaar bew geh bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. zv/aa. bew. zv/aar bew. zwr - r bew. licht bew. onbew. on bew. half bew. 23 17 12 18 19 21 18 20 20 21 22 19 17 23 18 16 25 Korreltje Rijkdom is als zeewater; hoe meer men er van drinkt, hoe dorstiger men wordt. (Arthur Schopenhauer),

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1