S)e £eidóe6oti/fca/itt Generaal De Gaulle kreeg zijn volmachten De Frans-T unesische kwestie Over de Grondwetsherziening spartelde de Nat. Ver. wat tegen Indonesië dreigt failliet te gaan Ultimatum van de generaal bedwong oppositie Officiële Belgische verkiezingsuitslag Chauffeursweigert Magere Hein een lift! Weer warmer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 3 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14423 Bij de generaal hielp geen tegenspartelen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 De Gaulle woensdag naar Algiers Gaulle alle bevoegdheden verleend, waarop hij aanspraak maakte. Met 322 tegen 232 stemmen werd het besluit goedgekeurd om de generaal te machtigen het land gedurende een half jaar bij decreet te besturen. Meer moeite had De Gaulle met zijn voorstel tot wijziging van de Grond wet, welke bij referendum gesanctioneerd zou moeten worden. De com missie voor het kiesrecht had 's middags het voorstel afgekeurd en een ander ontwerp ingediend. Generaal De Gaulle verscheen daarom gister avond in de Assemblée en stelde een ultimatum. De Nat. Vergadering moest De Gaulle's voorstel zonder amendementen die avond nog aanvaarden, anders zou De Gaulle onmiddellijk heengaan. Het voorstel tot wijziging van de Grondwet werd daarop aanvaard met 350 tegen 161 stemmen. IN VIJF MINUTEN. Generaal De Gaulle verklaarde maandagavond in een toespraak van vijf minuten tot de Franse Nationale1 Vergadering: „Indien u mij niet de gevraagde bevoegdheden verstrekt en mij niet de middelen voor een grondwetswijziging verschaft, kan de regering na hedenavond niet meer blijven bestaan". De Gaulle zeide „Mijn regering heeft nadrukkelijk uiteengezet, dat een der voornaamste, door haar nage streefde doeleinden, het wijzigen van de Grondwet is. Ik had de indruk dat u, door voor mijn investituur te stem men, het hiermede eens was. De hou ding van de commissie voor het alge mene kiesrecht is volkomen in strijd met de doeleinden, die de regering zich bij haar vorming voor ogen heeft gesteld. Met het oog op de mogelijkheid van het bestaan van een algemene bewe ging in het land, die zich ten doel stelt het gezag omver te werpen, kun nen wij het ons niet veroorloven een wijziging van onze staatsinstellingen uit te stellen." Het thans aanvaarde ontwerp machtigt de regering grondwetswij zigingen voor te bereiden en de des betreffende voorstellen zonder voor afgaande goedkeuring door het parle ment aan het volk voor te leggen, dat er in een referendum over kan beslissen. Dit is één van de twee voorwaarden, die De Gaulle had ge steld voor het leiden van een rege ring. De andere voorwaarde was toeken ning van volledige bevoegdheden voor de tijd van zes maanden. Aan deze voorwaarde is maandag even eens door de Nationale Vergadering voldaan. Binnen dertig uur na zijn investituur heeft De Gaulle op deze twee punten zijn zin gekregen. De raad van de republiek (Senaat) heeft zich maandag eveneens uitge sproken voor toekenning van volledi ge bevoegdheden voor zes maanden en zou vandaag het wetsontwerp BELGISCHE VERKIEZINGEN van zondag hebben een onver wacht grote overwinning opgeleverd voor de Christelijke Volkspartij (C.V.P.), de Belgische pendant van wat de Kath. Volksparten in Neder land is. Niet alleen is de CVP de grootste parten wat het aantal stem men betreft, maar haar zetelwinst is zodanig, dat zij in de Kamer bijna en in de Senaat precies de absolute meerderheid heeft. Onder deze omstandigheden 0 bleef het kabinetv. d. Acker dat dreef op de coalitie van socialisten en liberalen, niets anders over dan af te treden en dit was deze keer geen loutere formaliteit. Een re gering zonder de Katholieken is voor de volgende periode welhaast on denkbaar. In tegenstelling tot wat wij hier in Nederland zagen gebeuren, hadden de Belgische liberalen een gevoelig verlies te incasseren. Verwonderlijk is dat niet, omdat de omstandigheden in België nu eenmaal geheel anders liggen dan in Nederland. Zij zaten met de socialisten in de regering en ook dezen (de socialisten) hebben een veer moeten laten. Voor de Belgische socialisten is de doorbraak eveneens afgelopen. Als één van de oorzaken der socia- listisch-lirerale regeringspartijen moet ongetwijfeld de ongelukkige schoolpolitiek worden aangewezen, De schoolstrijd is in België nog lang niet uit gevochten en heeft vooral in de laatste tijd aanleiding gegeven tot veel verbittering. De Katholieken Belgen, die misschien vroeger wel 'ns anders gestemd hebben, hebben nu kunnen ervaren, dat hun rechten niet veilig zijn in de handen van anderen en zij hebben dat ondervonden in over de grondwetsherziening in be handeling nemen. De Gaulle zou de behandeling bijwonen. Generaal De Gaulle heeft president Bourguiba van Tunesië en koning Mohammed V van Marokko bood schappen gezonden, waarin hij ge tuigt van zijn voornemen om te wer ken aan het scheppen van vriend schappelijke betrekkingen tussen Frankrijk en deze landen. De Franse autoriteiten in Tunesië zou hij opdragen alles te vermijden wat de toestand kan verergeren. WOENSDAG NAAR ALGIERS. Generaal Salan heeft voor de radio te Algiers medegedeeld, dat hij een telefonisch onderhoud met generaal De Gaulle had gehad, die hem had ge zegd, dat hij woensdag naar Algiers zou komen. ALGERIJE VECHT DOOR. Het Nationale bevrijdingsfront (F. L.N.), de grootste en machtigste orga nisatie van Algerijnse nationalisten, heeft te Kaïro het besluit genomen, de oorlog tegen Frankrijk voort te zetten tot Algerije zijn vrijheid heeft herkregen. „Ook generaal De Gaulle kan niets doen om onze bevrijdings- strijd te stuiten", zo werd verklaard. Het enige waarmee de leiders van de Algerijnse nationalisten genoegen zullen nemen, is de erkenning van de onafhankelijkheid van Algerije. Op het hoofdkwartier van het F.L.N. in Kaïro zijn de leiders van de Algerij nen in conferentie bijeen om te be raadslagen over de strategie en de politiek die nu tegenover het Frank rijk van De Gaulle moeten worden gevolgd. Debat in V. Raad uitgesteld Tunesië heeft maandag de Veilig heidsraad verzocht alle gepaste maat regelen te nemen om te bevorderen, dat de Franse troepen uit Tunesië worden teruggetrokken. Mongi Slim, de Tunesische afgevaardigde, zei, dat Frankrijk duidelijk agressie in zijn land bedreef. De Franse afgevaardigde G. Geor- ges-Picot verzocht de raad Tunesië Rebellie duurt te lang Premier Djoeanda van Indonesië heeft verklaard, dat zijn regering niet langer de strijdkrachten zal kunnen betalen als zij er niet binnenkort in slaagt de opstand neer te slaan. Een gevolg van het lang voortduren van de opstand zou ook het sluiten van de diplomatieke posten in het buitenland zijn. De regering zou volgens hem ver der worden gedwongen om het inter- insulaire scheepvaartverkeer en de Onrustig Indonesië Volgens uit Bandoeng in Djakarta ontvangen berichten, heeft geduren de het afgelopen weekeinde een ben de van de Dar oei Islam een aanval ge daan op het vakantie-oord Lembang, vijftien kilometer ten noorden van Bandoen. De bende stak 24 huizen in brand en doodde acht burgers. Ook in andere delen van West-Ja va legde de Daroel Islam grote activiteit aan de dag. Ln de districten Soebang en Tjiamis werden 5ö0 desawoningen in de as gelegd. In het gebied van Tapanoeli, in Noord-Sumatra, hebben opstandelin- gen een mislukte poging gedaan om Ultsesiei Sibolga te veroveren. Zij werden af geslagen door de regeringstroepen, die één dode verloren, tegen acht aan de zijde der aanvallers. 'diensten van de Garoeda luchtvaart maatschappij te staken. De premier zei dat de opstand he.t land naar schatting 1.200.000.000 gul den heeft gekost. Alleen de rebellie op Sumatra kostte het land reeds 240.000.090 gulden. De premier zei optimitisch te zijn over 't verloop van de acties tegen de rebellen. Hij geloofde, dat de militai re operaties spoedig zullen kunnen worden beperkt tot opruimingsacties. Met het einde van de rebellie zou vol gens hem ook een eind komen aan de „buitenlandse inmenging". Radio-Djakarta heeft maandag me degedeeld, dat gevechten zijn uitge broken in verscheidene streken op Noord-Celebes tussen opstandelingen en de plaatselijke bevolking. Ook werd medegedeeld, dat op Su matra vele opstandelingen zich heb ben aangesloten bij de regerings strijdkrachten, maar dat zich andere benden hebben gevormd. uit te nodigen de onderhandelingen met Frankrijk voort te zetten en bin nen zijn grenzen voorwaarden te scheppen, die gunstig zijn voor een spoedig slagen van die onderhande lingen. De discussie wordt woensdag voort gezet. In Zuid-Tunesië wordt weer gevochten. De strijd tussen Tunesische en Franse troepen in het gebied van Ra- mada in Zuid-Tunesië is maandag avond weer opgelaaid, heeft een woordvoerder van de Tunesische regering meegedeeld. De woordvoerder zei, dat een gro te Franse patrouille maandag door de omsingeling was gebroken en scho ten met do Tunesiërs had gewisseld. Intussen waren er meer Franse pa trouilles in andere richtingen uitge broken. In de loop van de dag was de toestand rustig geworden, maar in de avdnd was er weer geschoten. Verdere bijzonderheden gaf de Tune sische woordvoerder niet. Tien jaar marken Libanese klacht uitgesteld De Veiligheidsraad heeft de hervat ting van het debat over de Libanese klacht tegen de Verenigde Arabische Republiek van dinsdag tot donderdag Naar verluidt is het uitstel ver leend om de Arabische Liga meer tijd te gunnen voor haar verzoeningspo gingen. MOTJfW SSÖBSNSï Gronings gezin bij brand omgekomen Maandagochtend vroeg is brand uitgebroken in een woning te Groningen. Hierbij zijn een ouderpaar en hun vierjarige kindje in de vlammen om gekomen. De foto toont de brandweer in actie tijdens het blissingswerk. Hier volgt de officiële uitslag van de algemene verkiezingen in België. Voor de Senaat gaat het erom de 106 zetels van de rechtstreeks gekozenen. De percentages gelden het totaal van de in het gehele land uitgebrachte stemmen, met daarachter het percentage voor 1954. C.V.P. Socialisten Liberalen Gemeenschap. Soc.-Lib. lijst Communisten Volksunie Overige partijen Kamer 104 8) 80 (—2) 20 (—4) 5 (onv.) 2 (—2) 1 (onv.) Senaat 54 5) 39 (—3) 10 (—1) 2 (onv.) 1 (-1) 0 (onv.) Procent 47,13 (42,26) 35,86 (37,48) 10,91 (12,15) 2,12 2,13) 1,92 3,56) 1,49 2,09) 0,57 0,33) De federale Duitse posterijen zul Ien binnenkort overgaan tot nitgifte van de hierbij afgebeelde herden kingszegel ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Duitse mark. De zegel toont de achterzijde van een 5 mark stuk en is in de kleuren rood en zwart uitgevoerd. De frankeerwaarde is 20 pfennig. „Rijdt u gevaarlijk? dan zou ik graag een lift willen hebben!" Dat is zo ongeveer de strekking van het bord, dat de gemeente York in Engeland op de aanvoerwegen bij het plaatsje heeft laten neerzetten. Het hun portemonnaie. Dat is een goede grote affiche met de macabere lifter is bedoeld als een aansporing voor de weggebruikers extra voorzichtig les gebleken. te zijn. Of het wat helpt Piloot vloog er in, passagiers er uit Drie met speelgoedpistooltjes gewa pende Jsjechische passagiers van een vliegtuig van de Tsjechische lucht vaartmaatschappij hebben de piloot gedwongen, zijn vliegtuig naar We nen te vliegen en daar een landing te maken. De drie passagiers, twee man nen en een vrouw, zijn naar het Weense hoofdbureau van politie ge- Een stormgsgebied, dat zich maan dagmorgen in de buurt van Parijs bevond, trok via West-België naar Engeland. Het veroorzaakte in ons land verspreid voorkomende onweers buien, die in het algemeen geen grote hoeveelheden regen brachten. Zeer veel regen viel enkele honderden ki lometers ten westen van de baan van de depressie. Zo meldden enkele sta tions in Engeland in 24 uur tijds on geveer 50 milimeter regen. De sto ring wordt gevolgd door een nog in j betekenis toenemende rug van hoge- luchtdruk, die zich komende 24 uren verder in noordelijke richting over West-Europa zal uitbreiden. Na de afkoeling welke als gevolg van de achter de storing omstromende koe lere polaire lucht optrad, zal de tem peratuur de komende dagen weer ge leidelijk hoger worden. Het weer in Europa bracht. Zij hebben politiek asyl ge vraagd. De piloot van 't vliegtuig was diep ongelukkig. „Waarom moesten ze dat nu net bij mij doen?" zei hij veront waardigd. „Ik ben getrouwd en heb twee kinderen. Stel je voor, dat er nu iets met hen gebeurt". Hij heeft ver lof gevraagd om naar zijn land te mo gen terugkeren. BUSSTAKING DUURT VOORT Afgevaardigden van het Londense buspersoneel hebben maandag beslo ten, dat de staking van de 50.000 bus mannen zal worden voortgezet. Dit besluit is genomen nadat zondag be sprekingen over een regeling op niets waren uitgelopen. Dé staking duurt reeds 29 dagen. Oil nummer bestaat uit 8 pagina's weer wind HELSINKI zwaar bew. 14 C. STOCKHOLM half bew. 21 25 OSLO zwaar bew. KOPENHAGEN mist 15 LONDEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM zwaar bew. 27 LUXEMBURG zwaar bew. 24 PARUS onibew. 22 BORDEAUX zwaar bew. 22 NICE zwaar bew. 26 BERLIJN geh. bew. 23 FRANKFORT regen 28 ZURICH zwaar bew. 27 GENEVE geh. bew. 25 LOCARNO zwaar bew. 25 WENEN licht bew. 27 INNSBRUCK half bew. 31 ROME onbew. 32 AJACCIO zwaar bew. 26 MALLORCA zwaar bew. 27 ALGIERS half bew. 27 (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG WIND. V^rarderlijke bewolking met enkele verspre-q optredende buien. Weinig wi".). Dezelfde of iets hogere temperaturen. 4 Juni zon op 04.24; onder 20.5 maan op 22.55; onder 07.14. Hoogwaterstanden 4 Juni v.m. 4.55; n.m. 5.20. Korreltje Ieder mens heeft wel een hart, bij sommigen zit het enkel in hun por temonnaie. I. de Boisson.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1