Moderne graansilo te Voor schoten in gebruik genomen Vier van de acht op één dag jarig Koperen wethouder te Zoeterwoude Het ,,Sodaproject Delfzijlnagenoeg voltooid Amsterdams burgervader trad op als tovenaar Militaire auto botste Textiel-koffie verleden tijd Groot en klein uit een bak VRIJDAG 30 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Grootse dag voor fa. Wed. N. Schrama Gistermiddag is onder grote be langstelling in gebruik genomen de nieuwe graansilo van de firma wed. N. Schrama aan de Rijndijk te Voor schoten! De vele aanwezigen werden allereerst hartelijk welkom geheten door de directeur van het bedrijf, de heer G. Schrama, die zei, zeer erken telijk te zijn voor de vele blijken van medeleven. Hij noemde deze dag een van de belangrijkste en grootste ge beurtenissen in het 39Vx-jarig bestaan van de firma. Van degenen, die deze officiële opening bijwoonden noemen wij de burgemeester van Voorschoten, de heer C. J. v. d. Hoeven en echtgenote, wethouder J. de Graaff en diens echt genote, de gemeente-secretaris van Voorschoten, de heer J. de Bres, pas toor G. de Greeve SMM van de Haagse Schouw, pater Francino, mo derator van de katholieke Molenaars- bond St. Victor, verder ambtenaren van het ministerie van Landbouw en het productschap granen en veevoe der, een vertegenwoordiging van de Amerikaanse graanexporteurs, de heer C. F. Meerpoel, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabieken voor Rijnland, personeels leden en andere genodigden. Vele personen werden deze middag woorden van dank toegevoegd. Na zijn dankbaarheid voor Gods onmis bare steun te hebben uitgedrukt richtte de heer G. Schrama zich tot de burgemeester, die zo bereidwillig was geweest, deze moderne losin- richting in bedrijf te stellen. Ook wethouder De Graaff, die zich had weten los te maken uit diens drukke bezigheden, niet in het minst met betrekking tot de zeer goedkope woningbouw in Voorschoten een gemeente welk vele primeurs kent werd in sprekers woorden be trokken. Dank ook gold de beide priesterzonen van de heerSchrama, de weleerw. paters G. en J. Schra ma SMM, die des morgens in intieme kring het nieuwe bedrijf hadden in. Met een druk op de knop stelde gistermiddag burgemeester C J. v. d. Hoeven van Voorschoten de nieuwe silo van de firma Wed. N. Schrama in werking. Rechts de eigenaar van het bedrijf, de heer G. Schrama. gewijd, de personeelsleden, de afne mers en vooral ook de architect en de aannemers. Vervolgens gaf een van de zonen van de directeur, de heer P. Schra ma "een technische uiteenzetting van de mogelijkheden en kwaliteiten van het nieuwe gebouw. Door de moderne outillage is een enorme arbeidsbespa ring ontstaan. Vroeger moest met mankracht een schip worden gelost en dan waren drie man de gehele dag bezig om een lading te versjouwen van 700 zakken graan en moesten daarbij'ieder per dag 7 km. lopen. Thans worden de nieuwe machines gemakkelijk en centraal bediend. Wat de technische gegevens betreft, de hoogte van de silo bedraagt 16.85 meter, die der toren 19,25 mtr. op een grondvlak van 12,85 X 9.66 mtr. Het eigen gewicht incl. belasting is 1500 ton. Het gehele bouwwerk staat op 54 palen van 7.50 mtr. lengte en 't graan wordt geborgen in 38 graan- karen. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven prees in een toespraak, waarin hij namens het gemeentebestuur geluk wensen uitbracht, zich gelukkig met een dergelijk bedrijf in de gemeente dat is tot stand gekomen door bij zonder hard werken. Het is een nationaal bedrijf om trots op te zijn, aldus de burgemeester. De eigenlijke opening geschiedde buiten, aan de Rijn, waar een ge- pavoiseerde schuit meerde, geladen met 50 ton granen. Onder luid applaus werd door een druk op een knop, welke handeling door burgemeester Van der Hoeven werd verricht, de schroef van 'de graanzuiger in wer king gesteld. Doordat het personeel een uur lang de normale werkzaam heden verrichtte konden de aanwe zigen tijdens een rondgang een in druk van het imposante bedrijf krij gen. Terwijl overal de machines gonsden en het graan door tientallen buizen zijn weg naar molens en men gers zocht, werd op een feestelijke receptie nog menige hand gedrukt. Zo juist verschenen: een uiterst handig, overzichtelijk en rijk geïllustreerd boekje, be vattende een schat van gegevens over hedendaagse foto-appara- tuur en verschillende waarde volle foto tips. Voorzien van een volledige prijslijst. Prijs slechts 1.25. Bij besteding van een bedrag van 25.wordt de prijs van het boekje gerestitueerd. Foto Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 (t.o. het Stadhuis) Haarlemmerstraat 102 Leiden (naast BATA) (Advertentie) Keesje is een bijzonder kind Een verjaarscadeau dat in ons land en waarschijnlijk daarbuiten zijn weerga nog wel niet zal hebben ge vonden, hebben gisteren drie van de acht kinderen uit het gezin Staallek ker in de Jan Steenstraat te Den Haag van hun ouders gekregen. Precies om tien minuten over ne gen gistermorgen werd in de Bethe- hemkliniek aldaar de jongste zoon ge boren, die daarmede de vierde werd in het gezin Staallekker, wiens ge boortedatum de 29ste mei is. Behalve Frans (24), Cobi (20) en Louis (17) zal in den vervolge ook Keesje op de ze datum een felicitatie voor zich opeisen. De eerste van de jarigen, die het nieuwe broertje kwam bezoeken was zijn zus Cobi, die serveerster is bij het departement van binnenland se zaken. Zij had van haar chef een uurtje vrij gekregen om het bore- lingske te bewonderen. Morgen is het opnieuw feest in de Jan Steenstraat want dan wordt de kleine André vier jaar. Hij was in zijn tijd precies twee dagen te laat om óók een bijzonder geval te zijn. Wethouder G. P. van Leeuwen in Zoeter woude werd gisteren in de gemeenteraad ge huldigd bU zijn 12i/»- Jarlgc ambtsvervulling. Aan weerszijden van burgemeester Smeets de heer en mevrouw van Leeuwen, met op de achtergrond enige van hun kinderen, (foto Van Bemmelen) Werktijdverkorting liep iets terug Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aan tal bedrijven waar de werktijd ten gevolge van le bestedingsbeperking moest worden verkort tot minder dan 48 uur per werkweek, in april iets gedaald ten opzichte van de maand maart. In maart gold het 907 bedrijven en in april 884. In april van dit jaar werkten nog slechts 20 be drijven een verkorte werktijd. Het aantal werknemers, dat bij een ver korte werkweek betr 4tken is ge weest werd eveneens iets kleiner. Er werden 36.564 (37.596) mannen door getroffen en 10.138 (11.114) vrouwen. Het aantal uren dat korter dan 48 uur per week werd gewerkt daalde tot 1.75 (1.88) miljoen uren voor mannelijke en 0,43 (0,49) mil joen uren vcor vrouwelijke werk krachten. GEEN BIJLESSEN MEER VOOR PRINSES MARUKE De heer Oost, directeur van het Prins Alexander-instituut voor slechtziende kinderen in Huis ter Heide, die prinses Marijke geduren de vijftien maanden eerst vijf uur, later drie keer op school en buitens huis met een speciale, praktisch aangepaste methodiek tot een ge heel volwaardige leerling heeft op geleid, heeft deze dagen op Soestdijk afscheid genomen van de prinses en haar ouders. Hiermede is een einde gekomen aan de bijlessen van prin ses Marijke op de nieuwe Baarnse school. De heer Oost heeft groot succes gehad met zijn opleiding en heeft de prinses geleerd om normale druk te lezen, te fietsen, te zwemmen en alles te doen waartoe een kind van haar leeftijd in staat wordt geacht. Het is thans ook zeker, dat prinses Marijke overgaat naar de zesde klas. De foto laat de nieuwe sodafabriek te Delfzijl zien, die donderdag 5 juni 1958 door H. M. de Koningin in gebruik zal wor den gesteld. Goede fruitoogst te verwachten De weersomstandigheden zijn in de afgelopen weken bijzonder gunstig gebleken voor de stand van fruitge wassen. Nachtvorst noch schrale of harde wind hebben de boomgaarden schade berokkend, zodat de verwach tingen van een goede fruitoogst tot nu toe gerechtvaardigd lijken. Burgemeester mr G. van Hall van Amsterdam opent een nieuw gebouw van een pharmaceutisch-chemische industrie door de inhoud van een glazen bak van kleur tg veranderen, waardoor een foto van het nieuwe gebouw zicht baar wordt. 5 Ernstige gewonden Vanochtend omstreeks half acht is een militaire combi-wagen op de rijksweg no. 1, onder Diemen bij het in halen van een andere auto met grote snelheid op een van tegenge stelde richting naderende personen auto gebotst. De vier inzittende mi litairen, afkomstig uit de Oranje- Nassaukazerne te Amsterdam, wer den uit de wagen geslingerd. De chauffeur van de personenauto, de heer Wessel uit Amsterdam, werd evenals de bestuurder van de mi litaire wagen, J. W. Veldhuizen zo ernstig gewond, dat voor beider leven wordt gevreesd. De drie andere militairen liepen en stige kwetsuren op. Het zijn de soldaten Klaver, Tijhuis en Schut. Alle vijf zijn naar ziekenhuizen in Amsterdam overgebracht. De beide auto's werden totaal vernield. De personenauto, die uit de rich ting Muiden kwam, passeerde juist voor de aanrijding een Volkswagen bestelauto, waarin waren gezeten de heren J. Poppes uit Den Dolder en M. A. C. Surksem uit Amersfoort. Deze beiden liepen lichte verwondin gen op toen zij bij het uitwijken naar rechts in de berm terecht kwamen. De rijksweg is ter plaatse 12 meter breed en telt vier banen. Onderhandelingen tussen vertegen woordigers van de kruideniers- en de textiel-branche, die reeds enige tijd werden gevoerd om te bereiken, dat kruideniers niet langer textiel verko pen en textielhandelaren koffie, heb ben tot resultaat gehad dat er een op lossing is gekomen in het textiel- en koffie-conflict. Door bemiddeling van de voorzit ter van de christelijke middenstands bond, de heer H. de Mooy, die vol macht had van de andere midden standsbonden, om een vergelijk te treffen, is thans volledige overeen stemming bereikt. (Advertentie). Klap op kermis kwam dodelijk aan De 40-jarige ongehuwde J. M. uit Venlo is door de Venlose politie aangehouden onder verdenking van betrokken te zijn geweest bij de dood van de 37-jarige advertentie- acquisateur. F. M. Op de kermis te Blerick schijnen beide mannen in de nacht van maan. dag op dinsdag woorden te hebben gehad. Even later hadden zij elkaar ontmoet in een stille straat, vlak bij de geparkeerde auto van F. M. Deze laatste zou bij deze ontmoeting, vol gens getuigen, een klap op het hoofd hebben gekregen van J. M. waar door hij viel en met zijn hoofd op de stoeprand terecht kwam. Het slachtoffer, dat naar huis is teruggekeerd, werd de volgende mor gen dood in zijn bed aangetroffen. Na sectie kwam vast te staan, dat hij aan hersenbloeding was gestor ven. Scheepsberichten FRIESLAND 29 mei v. Rotterdam n. Setubal; GRAVELAND 29 mei v. Am sterdam n. Bremen; KRYPTOS (t.) 29 mei te Amsterdam; ORION 29 mei v. Rotterdam n. Hamburg; PRINS FRE- DERIK WILLEM 29 mei te Rotterdam; SENEGALKUST 29 mei te Rotterdam; TROMPENBERG 29 mei te Amster dam; BENINKUST 30 mei te Port Noire; CAMEROUNKUST pass. 29 mei Finis- terre n. Amsterdam; EENHOORN 29 mei te Gibraltar; EOS 30 mei te Lattakia; GIESSENKERK 29 mei te Genua; HEC TOR pass. 29 mei Malta n. Rotterdam; IVOORKUST 29 mei te Accra; KELLIA (t.) pass. 29 mei Billiton n. Miri; ME- LISKERK 29 mei v. Hongkong naar Siain; MODJOKERTO 30 mei te Ta- baco; NIAS 290 mei v. Tandjong Priok n. Singapore; RAKI 29 mei v. Port Said n. Napels; REMPANG 29 mei v. Ham burg n. Antwerpen; SLIEDRECHT (t.) 29 mei te Swansea Dit wonderlijke trio kan men zien bij een boerderij te Old Westbury in de Amerikaanse staat New York. Het jachtpaard Chili behoort aan mevrouw Charles T. Quinn. Hij is reeds zo gewoon aan het gezelschap van de konij nen-kapitein Midnight (links) en kapitein Hook, dat zonder hun aanwezig heid het eten hem slecht af gaat.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7