S)e ftzicbeSouAo/rit De Gaulle aanvaardt opdracht tot regeringsvorming De partijen scharen zich schoorvoetend achter hem DE GAULLE: Pres. Coty deed 'n dramatisch beroep op het Franse volk ,Op het ogenblik is eenheid hoogste plicht' De Gaulle wil volmachten en een volksuitspraak weer i VRIJDAG 30 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14420 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 „J'y suis et j'y reste' Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. Irwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 SaciaCi&ten yitiyen ty%atendeet& auetótag. GENERAAL CHARLES DE GAULLE heeft donderdagavond een uitnodi ging van president Coty om te trachten een nieuwe regering te vor men, aanvaard. Het staatshoofd verzocht de generaal premier te worden, nadat hfj tevoren de Nationale Vergadering had gewaarschuwd, dat zij moest kiezen tussen De Gaulle en een burgeroorlog. Nadat Coty's verklaring, die in feite neerkwam op een ultimatum, door voorzitter Le Troquer in de vergadering was voorgelezen, vertrok De Gaulle van zijn landhuis te Colombey-les-deux-Eglises naar Parijs voor een on derhoud met de president. Zij hadden een gedachten wisseling van vijf kwartier, terwijl een menigte voor het Elysée leuzen riep als „De Gaulle aan de macht" en de Marseillaise zong. De woordvoerder van de president, die bekend maakte dat De Gaulle zou trachten een kabinet te vormen, deelde voorts mee, dat de president vanaf vrijdagochtend elf uur één voor één de leiders der parlementaire fracties zou ontvangen, een taak die normaal wordt verricht door een kabinets formateur. een aan de macht komen van de ge neraal. De socialistische fractie kwam na de bekendmaking, dat De Gaulle zal trachten een kabinet te vormen, bij een, maar er werd besloten, nog geen stelling te nemen. Vrijdagmor gen zou de fractie opnieuw bijeenko men. Een belangrijk element in de jong ste ontwikkeling in de politieke toe stand was de koerswijziging van de socialistische partij, die na aanvan kelijk volkomen afwijzend tegenover een aan de macht komen van de Gaulle te hebben gestaan, donderdag middag besloot secretaris-generaal Guy Mollet te machtigen om, zodra de generaal officieel als formateur zou zijn aangewezen, contact met hem op te nemen teneinde precies diens plannen te vernemen. Dit besluit werd genomen, nadat was gebleken dat de socialistische voorzitter van de Nationale Vergade ring, Le Troquer, de bedoelingerf van de generaal, zoals deze die in een gesprek met de voorzitters van de beide kamers van het parlement in de nacht van woensdag op donderdag had uiteengezet, bewust verkeerd had weergegeven, kennelijk om de kansen van De Gaulle te niet te doen. De vijandigheid van de socialisten tegenover de generaal was door deze handelwijze van Le Troquer nog toe genomen. Onder invloed van de rechtse socialist Lejeune en oud premier Mollet schijnt nu echter de weg voor een verzoening tussen de socialisten en De Gaulle te zijn ge opend. De socialisten waren tot dus ver het grootste struikelblok voor HET ALTERNATIEF was de laatste dagen wel dui delijk. De Gaulle bleek voor de Fran sen onvermijdelijk. Nadat wij aanvankelijk gedacht hadden, dat Pflimlin het wel redden zou, bleek al spoedig, dat hij geen krachtfiguur was, die het kon op nemen tegen de wassende dreiging van Algerië en het leger. Meer en meer bleken steeds grotere groepen achter De Gaulle te staan dan men wel vermoedde en toen was 0 het gauw bekeken. De vraag was alleen maar: over hoe veel invloed beschikken de uiterst linkse partijen op „de man in de straat" en zullen de socialisten zon ier slag of stoot capituleren? Met andere woorden: zal het knokken worden of niet? De Parijzenaars bleven echter vrij laconiek onder de gebeurtenissen en de socialistische politici, die aanvan kelijk onder geen enkele voorwaarde wilden toestaan, dat De Gaulle aan de macht zou komen, bogen door als koekpoppen. Nu doet zich het eigenaardige feit voor, dat het van de socialisten af hangt of er in Frankrijk langs legale weg een dictatuur wordt ingesteld of niet. Men noemt de Franse socialis tische partij al de vroedvrouw van het dictatorschap van De Gaulle, een vreemde positie, waarin tot voor kort niemand geloofd zou hebben. Men moet evenwel toegeven, dat de situatie in Frankrijk zich bok on gelooflijk ontwikkeld heeft. Feitelijk viel er slechts te kiezen tussen de (tijdelijke) dictatuur van De Gaulle en een volksfrontregering. Daar dit laatste zou neerkomen op overgave aan Moskou, zou dit het sein geweest zijn van het aftreden van de presi dent en tot ingrijpen van de gewa pende macht. Met andere woorden: de keus was tussen De Gaulle en een burgeroorlog, want een derde mogelijkheid bestond er praktisch niet. Wil men een burgeroorlog vermij den dan is De Gaulle de enige man, die de burgerlijke macht over het leger kan herstellen en misschien een oplossing voor het Algerijnse pro bleem kan brengen. Wij zullen het optreden van de nieuwbakken dicta tor met belangstelling gadeslaan. De Gaulle is een eerlijk man en de vrees, dat hij misbruik zal maken van zijn macht, is dan ook niet zó groot en zeker niet algemeen. DE GAULLE'S VOORWAARDEN Intussen heeft generaal De Gaulle in een verklaring over zijn onder houd met president Coty laten we ten, op welke voorwaarden hij de regeringstaak op zich wilde nemen Zo zou een regering onder zijn lei ding voor een vastgestelde periode moeten beschikken over volmachten om in „de huidige, zeer ernstige toe stand" te handelen. Voorts zou het kabinet volgens een procedure over eenkomstig de huidige grondwet een mandaat moeten krijgen om grond wetswijzigingen betreffende de schei ding van en het evenwicht tussen de wetgevende en de uitvoerende macht en de verhouding tussen de Franse republiek en de met haar verbonden volkeren voor te bereiden en door middel van een referendum aan het volk voor te leggen. „Ik kan de taak om staat en volk te leiden slechts op mij nemen, als deze onmisbare voorwaarden wor den ingewilligd met het grote en brede vertrouwen, dat het heil van Frankrijk, de staat en de republiek vereist. De gebeurtenissen die ons nu tot spoed dringen, kunnen van de ene op de andere dag tragisch wor den. Het is uiterst dringend nood zakelijk, de nationale eenheid en de orde in de staat te herstellen en de openbare macht weer op het peil te brengen dat overeenkomt met haar taak", aldus de nieuwe kabinetsfor mateur. Om elf uw verliet hij, toe gejuicht door honderden jongeren, zijn bureau te Parijs op weg naar zijn landhuis in de provincie. CLAXON-CONCERT Toen het nieuws van De Gaulle's aanvaarding in Parijs bekend werd begonnen automobilisten met hun claxons in de maat van „Algerië is Frans" en „De Gaulle aan de macht" te toeteren, wat weldra tot een waar claxonconcert op de Champs Elysées groeide, begeleid door cpreekkoren van jongeren. Het lawaai, dat Pa rijs met de duizenden in de straten een kermisachtige sfeer gaf, duurde tot vroeg in de ochtend. De politie, op verscheidene strate gische punten in de stad opgesteld, bleef waakzaam, maar behoefde niet in te grijpen. In Algiers en Ajaccio veroorzaak te het nieuws ook geen ongeregeld heden. Voor de prefectuur in de Cor- sicaanse - hoofdstad zong een grote menigte de Marseillaise, waarbij vuurwerk werd afgestoken. Waarnemers te Londen maken uit De Gaulle's zinsnede over de „in williging van onmisbare voorwaar den met het brede vertrouwen dat het heil van Frankrijk, de staat en republiek vereist" op, dat De Gaul le's derde voorwaarde is, dat zijn in vestituur de brede instemming heeft van alle nationale (niet-communis- tische) partijen. Dertig van de hon derd socialistische afgevaardigden staan reeds achter De Gaulle en men verwacht, dat nog meer zullen vol gen. Ook Mendès-France zou „ver draagzamer" tegenover De Gaulle staan dan aanvankelijk het geval wai. Ook 'n duit in 't zakje In het Oostberlijnse sportpaleis hebben donderdagavond vele duizen den betogers hun „solidariteit met de Franse arbeiders in hun strijd tegen De Gaulle" betuigd. De administratieve commissie van de C.G.T., het door de communisten beheerste algemene vakverbond, heeft donderdagavond de aanhangers der organisatie verzocht waakzaam te blijven en voort te gaan met het vormen van comité's ter verdediging en voor het Palais de Bourbon uit- van de repubiiek. De Gaulle of burgeroorlog Omwille van de historische bete kenis van de gistermiddag door pre sident Coty bij de Franse Nationale Vergadering ingediende boodschap, geven wij deze onverkort weer: De dag, waarop het congres van het parlement mij, zonder dat ik er naar had gedongen, riep tot het hoog ste ambt van de republiek, heb ik de belofte afgelegd en ik zei die tot aan het einde van mijn ambt te zullen houden stipt 2 gehoorzamen aan de grondwet. Doch ik moet daar onmiddellijk aan toevoegen, dat wij onze vrije instellingen slechts doel matig kunnen verdedigen, indien wij er veranderingen in kunnen aanbren gen. Ik heb het u reeds gezegd in mijn inaugurele boodschap. Ik heb het se dertdien in de meeste van mijn open bare toespraken herhaald, dat onder de ware democratieën de Franse re publiek enerzijds met verschrikke lijke problemen te kampen heeft en anderzijds de meest kwestbare rege ringen heeft, die daardoor ook de zwakste waren. Binnenkort zullen vier en een half jaar verstreken zijn zonder dat mijn steeds dringender verzoeken gevolg hebben gehad. En wat is de moed en de vaderlandsliefde van de elkaar op volgende staatslieden waard, als het land steeds meer uit elkaar valt? Wij staan nu aan de rand van een bur geroorlog. Zullen Fransen na meer dan veer tig jaar tegen vijanden van buiten te hebben gestreden, morgen tegen Fran sen strijden? Onze hele geschiedenis door zijn er na dagen van heftige geschillen steeds grote dagen van verzoening geweest, in een plotselinge opbloei vari de nationale eenheid. Die een heid ligt niet in de anarchie, maar in eerbied voor de wet. Als aan de hand van de huidige vorm van de grond wet een regering moet worden ge vormd, doet de president een voor stel, waarover de Nationale Verga dering moet beslissen. Thans kan er natuurlijk geen spra ke van zyn, dat ik de een na de an der als kandidaat voor het premier schap aanwijs. De keus die ik moet maken is dus zwaar, wat de gevol gen betreft. Er rust een bijzonder zware verantwoordelijkheid op mij. Daarom moet ik nu openlijk tot u .sproken. Nu het vaderland en de republiek in gevaar zijn, wend ik mij tot de meest illustere Fransman, tot hem die in de donkerste jaren van onze ge schiedenis onze leider was voor de herovering van onze vrijheid en die nadat hij het gehele volk rondom zich verenigd had de dictatuur af wees als middel om de republiek te herstellen. Onder welke voorwaarden zou deze man bereid zijn de overweldigende last van het staatsgezag op zich te ne men? Zullen deze voorwaarden zoda nig zijn, dat hij op de noodzakelijke meerderheid in het parlement zou kunnen rekenen? Ik heb de voorzitters van de Natio nale Vergadering en van de Raad van de Republiek die ik dank zeg voor hun voortreffelijke hulp ver zocht zich met spoed in verbinding te stellen met generaal De Gaulle. Dit onderhoud heeft mij duidelijk ge maakt, dat er in de huidige stand van zaken nog zeer grote moeilijkheden zijn te overwinning. Zou dit voor mij aanleiding moeten zijn mij niet te wenden tot de man wiens onvergetelijk moreel gezag het welzijn van het vaderland waarbo -t? Op zulk een ogenblik is de heilige eenheid de hoogste plicht. Deze hoog ste plicht gebiedt ons allen daarvoor een deel van onze voorkeur en als dat nodig is zelfs een deel van onze overtuiging te offeren. Ik zeg u, volksvertegenwoordigers, dat er niet langer sprake van kan zijn het lot van het vaderland te la ten bepalen door fracties, die achter gesloten deuren vergaderen. Ik heb generaal De Gaulle uitge nodigd overleg te willen plegen met het staatshoofd teneinde samen te be studeren wat binnen de grenzen van het republikeinse recht on middellijk noodzakelijk is voor de vorming van een regering voor na tionaal welzijn, en wat er later moet worden gedaan om een grondige wij ziging van onze instellingen tot stand te brengen. Daarna zal ik naar eer en geweten de beslising nemen, die van mij verwacht wordt. Indien op een kritiek ogenblik mocht blijken, dat de pogingen die ik heb aangewend Nadat generaal Charles de Gaulle donderdagavond in het Elyssées-paleis te Parijs een onderhoud had gehad met de Franse president René Coty, ver liet hij met een somber gezicht de verblijven van de president, gedrukt door de zware opgave een nieuwe Franse regering te vormen. De foto laat zien hoe de generaal in zijn wagen de poort van het paleis uitreed. tevergeefs geweest zijn en ik mij heb vergist, dan zal ik daaruit de onver mijdelijke consequenties trekken. Indien het morele gezag niet be houden blijft voor hem die in het al gemeen als de hoogste scheidsrechter wordt beschouwd, dan zal ik slechts onmiddellijk mijn volledige be voegdheden kunnen overdragen aan de voorzitter van de Nationale Ver gadering in overeenstemming met artikel 41 van de grondwet. Weinig verandering Het gisteren boven Duitsland aan wezige hogedrakgebied is naar het noordoosten getrokken en nog in be tekenis toegenomen. Vanmorgen lag het centrum met een barometerstand van 1026 millibar boven de Oostzee tussen Zweden en de Baltische staten. Een op het noordelijk deel van de oceaan aanwezige depressie is naar het zuidoosten gaan bewegen, waar door nu in de Golf van Biscaye de barometer snel daalt Tengevolge van deze ontwikkeling zal zich boven Ne derland een overwegend zuidelijke stroming handhaven. In het tempe- ratuurverloop Worden daarom geen belangrijke veranderingen verwacht. Het is mogelijk, dat kleine storingen plaatselijk enkele buien veroorza ken. ALGERIJNSE COMTTé BLIJFT VOORLOPIG Leon Delbecque, vice-voorzitter van het Algerijnse comité voor open baar welzijn, heeft donderdagavond verklaard, dat het comité zal blijven bestaan na de vorming van een re gering voor openbaar welzijn in Frankrijk. Het zal altijd ter beschik king van generaal De Gaulle blijven, maar worden ontbonden wanneer de generaal zegt ,dat hij het niet meer nodig heeft, aldus Delbecque. Tunesië wendt zich tot Veiligheidsraad Tunesië heeft donderdagavond mee gedeeld, dat de delegatie bij de Ver. Naties opdracht heeft gekregen een onmiddellijke bijeenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken ter be handeling van Tunesië's klacht aan gaande „Franse agressie". De Tunesische klacht inzake de aanval van de Fransen op het dorp Sakiet had men indertijd laten rus ten in afwachting van de resultaten der goede diensten "an Engeland en de V.S. Tunesië klaagt er ook over, dat de spanning als gevolg van de voortge zette aanwezigheid van Franse troe pen in het land de vrede in Noord- Afrika bedreigt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In Bastia op Corsica raakten demonstranten met elkaar slaags, waaruit blijkt, dat men geenszins eensgezind tegenover de toestand staat. De botsing vond juist plaats voor het stadhuis. Een cameraman nam zj|n kans weer. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Aanvankelijk enkele verspreid voorkomende buien. Morgen zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 31 Mei zon op 04.27; onder 20.48- maan op 19.10; onder 03.38. Hoogwaterstanden 31 Mei v.m. 1.40; n.m. 2.15. Korreltje Menigeen moet dood zijn om levend voor ons te worden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1