3)e &2idóe(Soti/^a/tit Schaduw van De Gaulle over Frankrijk wordt zwaarder Algerië onomwonden achter de Gaulle Pflimlin waarschuwt voor 'n „ernstig gevaar Mr Kranenburg vraagt ontslag Soustelle draagt zijn idealen over U 3)e tdetmotnetet aan M D PINKSTEREN Pirecteur: C. M v HAMERSVELD. U 'ufdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 24 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14417 Telefoon; Directie. Abonnem., Drnkkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f 7.50 p kwart Franco p.p. /8_—Advert.: 17 et p. mjn. Telefoontjes 11.50 WAT IS PINKSTEREN Z'Tanneer er een opinie-peiling werd gehouden naar de betekenis van I aksteren, geloven we dat de uitslag 0 arvan matig, zeer matig zou zijn. Verondersteld mag worden, dat al- tiuns iedere christen weet, dat op F aksteren (verbastering van Pente- t .^tes, de „vijftigste" dag na Pasen) Geest Gods de apostelen kwam .-dichten, welke innerlijke verlich- 1 ng zichtbaar werd in vuur-vonken Laven hun hoofden. Maar dan kan men zich toch afvra- n, waarom wegens dit historische i it de Kerk telkenjare de vlammen an vreugde uitslaan en zij zingen i- at dat: „het gehele aardrond juicht in van blijdschap overstroomd vrordt" (prefatie van Pinksteren). Was er bovendien aanleiding dit f .est te verdubbelen door een twéé- r e Pinksterdag? Daar heeft natuur- l:;k niemand bezwaar tegen, maar ï.s de betekenis van het Pinksterfeest zo enorm? Wanneer we in andere dan de ge ijkte woorden het Pinksterfeest om- hrijven, wordt het antwoord klaar blijkelijk: de adem Gods streek over i"r?ze planeet neer en bezegelde de verlossing van de mensheid. Het is de beloofde voltooiing van Goede Vrijdag en Pasen. Dat was, op het moment dat het gebeurde in een opkomende ruk wind een historisch feit, maar het is ook voor ons, die nü leven, een actualiteit, een feitelijkheid, een werkelijkheid. De Geest of (in andere talen) de Adem Gods verlicht de mensen-ge- meenschap-in-Christus, dat is Kerk. Hij verlicht ook ieder deelge noot van die gemeenschap, die zijn ziel niet sluit voor de beroemde „ze ven gaven", de gaven van wijsheid en verstand, van raad en sterkte, van kennis en godsvrucht en van vreze des Heren. Het Pinksterfeest is een herhaling van de eerste -oheppingsdag, toen „de Adem Gods zweefde over de wate ven". De Adem Gods is weer in veel voudige genade-spreiding aanwezig op deze planeet, sterkend en troos tend in ieder geopend :hristen-leven. Vandaar, dat de Kerk op Pinksteren van vreugde de vlammen uitslaan en ieder christen zich verheugt: „want Hij is gekomen". Nog geen officieel contact met de regering De staatssecretaris van oorlog mr. F. J. Kranenburg heeft heden aan H.M. de Koningin verzocht hem ont slag te willen verlenen uit zijn func tie. Hij verzoekt dit ontslag op grond van het feit, dat hem bij de behandeling van de begroting van oorlog 1958 in de Eerste Kamer der Staten-Generaal gebleken is dat er een onvoldoend breed vertrouwen is in de voortzetting van zijn functie. OVERSTROMINGEN IN PERZIë Het Perzische dorp Sjakoebeh, in de omgeving van de negentig kilo meter ten zuiden van Teheran gele gen plaats Qum, is door overstro mingen geteisterd, die tot nu toe aan achttien personen het leven hebben gekost. Voorts werden drieduizend personen dakloos. Volgens radio-Teheran, dat dit be richt bracht, volgden de overstro mingen op hevige hagelstormen van een dag tevoren. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog sterk zal stij gen. Generaal Salan, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije, heeft zich gisteren voor de eerste maal onomwonden uitgespro ken voor het vormen van een Franse regering onder de Gaulle. Daarmee is de hoop verdwenen, dat Pflimlin kan onderhandelen met Algiers. De- Franse onderhandelaar, generaal Lorillot, is dan ook nog niet naar Algiers vertrokken. Bovendien is het de laatste dagen steeds duidelijker geworden dat de legerleiding in Frankrijk zelf het standpunt van de militairen in Algerije deelt. Er zijn alsnog geen tekenen te bespeuren van enige officiële benadering van generaal de Gaulle, die de Franse leiders in Algerije aan het hoofd wensen van een regering van openbaar welzijn. In sommige politieke kringen is voorspeld, dat Pflimlin een officiële af gezant zou kunnen zenden naar de Gaulle, nadat de conservatieve leider Pinay, op diens eigen initiatief, de Gaulle donderdag een bezoek gebracht had. PFLIMLIN VOOR DE RADIO. Premier Pflimlin heeft gisteravond voor de Franse radio en televisie ge waarschuwd dat „ernstig gevaar" dreigt wanneer het parlement de voorgestelde grondwetswijziging van de hand wijst. Pflimlin heeft aan de wijziging de vertrouwenskwestie ver bonden. De grondwetshervofming is gericht tegen zowel extreem links als ex treem rechts, aldus de premier, fin nen enkele dagen, dagen" dienen de wijzigingen een feit te zijn, „wil de republiek op wettige wijze worden versterkt". „Wij willen de burgerlijke vrijheden redden en voorkomen dat de natie wordt verscheurd", aldus Pflimlin. Wij moeten haast maken. De volgen de week moeten de wijzigingen wor den aanvaard, om de regering van de republiek gezag te geven en duur zaam te doen zijn. De Franse Nationale Vergadering zal zich dinsdagochtend aanstaande in beginsel uitspreken over herzie ning van bepaalde artikelen van de grondwet en woensdag-namiddag over de herziening zelf. Veranderlijk Pinksterweer Vrijdagavond en de nacht daarop passeerde een koufront met buien ons land. Daarna stroomde koelere lucht binnen. Langs het koufront ont stond in Zuid-Frankrijk een storing, die vergezeld gaat van een kleine re genzone en onweersverschijnselen. Deze trekt zaterdagavond langs de Nederlands-Duitse grens weg. De de pressie, die gisteren bij de Ierse Zee sterk in diepte toenam, verplaatst zich nu langzaam naar het noordelijk deel van de Noordzee. Voor het weer tij dens de Pinksterdagen is het boven genoemde front van betekenis. Langs dit front ontstaan vermoedelijk in Spanje en Frankrijk nieuwe storin gen, die vergezeld van regen en on weer diaht langs ons land trekken. De storingen worden afgewisseld door perioden met opklaringen. Het weer behoudt dan ook een veranderlijk ka rakter. De temperaturen eiullen in grote mate afhangen van het front, dat zfcfh in onze omgeving ophoudt. Maar in het algemeen blijven ze ge matigd. Geen kastanjes voor een ander. De conservatieve leider Pinay, die donderdag met generaal de Gaulle heeft gesproken, zou er na zijn be zoek bij premier Pflimlin op hebben aangedrongen, geen tijd meer te ver liezen bij het overdragen van de lei ding aan de Gaulle. Aangezien alleen deze het gezag van Parijs in Algerije zou kunnen herstellen. De Gaulle zou Pinay hebben mee gedeeld, dat hij niet van plan was „de kastanjes uit het Algerijnse vuur te halen voor Pflimlin of een tot machteloosheid gedoemd regerings stelsel". Hij herhaalde dat hij bereid was de volledige verantwoordelijkheid van het bestuur over Frankrijk te aan vaarden, aan het hoofd van de rege ring. Geen contact met Algiers. De Franse regering is klaarblijke lijk -nog steeds zonder officieel con tact met de Algerijnse autoriteiten, neittegenstaande berichten dat afge zanten van beide partijen besprekin gen hadden gevoerd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs heeft officieel ont kend, dat generaal Lorillot, de nieu we chef-staf, naar Algerije is gegaan om daar het contact met de leger- autoriteien te herstellen. TEGEN DE GAULLE. De socialistische, christen-democra tische (MRP), radical, radicaal-ge zinde en andere partijen in Frankrijk hebben de oprichting van 'n „natio naal comité voor republikeinse actie en verdediging ter ondersteuning van de regering" aangekondigd, om het aan het bewind komen van generaal de Gaulle te voorkomen. VÓÓR DE GAULLE. Vrijdag in de namiddag hebben twaalf vliegtuigen in de lucht boven het gebied van Clermont Ferrand twee maal in een formatie gevlogen, die het Lotharingse kruis voorstelt. Naar verluidt zouden het vliegtuigen van de basis Aulnat, bij Clermont Ferrand, zijn. Het Lotharingse kruis was het sym bool van de Gaulle's troepen tijdens de wereldoorlog. Gisteravond zijn op de Champs Elysées in Parijs honderd arrestaties verricht tijdens een demonstratie van enkele honderden jongelui, die „lang leve de Gaulle" riepen. Overigens is het zowel in Algiers als in Parijs rustig geweest. Vele Pa- rjjzenaars zijn reeds per auto of trein vertrokken om de Pinksterdagen el ders door te brengen. Ook Salan nam definitief stelling In het besluit, waarbij het „Co mité voor openbaar welzijn voor ge heel Algerië" wordt opgericht, zegt generaal Salan, dat de beweging voor openbaar welzijn streeft naar een regering voor openbaar welzijn in Frankrijk onder leiding van De Gaulle. Op de vraag of het voorgaande een definitieve stellingname betekent van Salan, antwoordde een woordvoer der van het hoofdkwartier van de generaal bevestigend. Er is vrijdag aan de hoogste ver dieping van het regeringsgebouw te Algiers een Lotharings kruis, hetl symbool van De Gaulle's strijdkrach- ten tijdens de tweede wereldoorlog, aangebracht. Verder werd in doek de „V" van Victorie aan het gebouw be vestigd. Eén van de ondervoorzitters van het „Comité van openbaar welzijn van geheel Algerië", Delbecque, zei tot de menigte, dat er geen onderhan delingen met de regering van Pflimlin zullen worden gevoerd. Een woordvoerder van het Comité zei, dat de gronwetswijzigingen die in behandeling zullen worden genomen, misschien bij de bevolking van Al gerië in goede aarde zullen vallen. Een troepenschip met ongeveer 2000 militairen, de „Athos", werd heden morgen (zaterdag) uit Marseille in Algiers verwacht. De militairen zul len de reeds in Algerië aanwezige strijdmacht van 400.000 man verster ken. De bevolking van Algiers is op geroepen, de manschappen bij aan komst aan de haven te verwelko men. De betogingen van Mohammeda nen en Europeanen voor een „Frans Algerië" en een regering van De Staande op een hoog podium, dat versierd is met een groot portret van ge neraal de Gaulle en het kruis van de vrije Fransen, spreekt Jacques Sou- stelle tot een enthousiaste menigte in de tweede stad van Algerije, Oran. Achter hem staat de opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerije, generaal Raoul Salan. Gaulle in Frankrijk gaan voort. Elke avond zijn er samenkomsten op het[ „Forum", het plein voor het rege*1 ringsgebouw in Algiers. Een woordvoerder van het leger in Algerië deelde mee, dat er vrijdag maar weinig operaties zijn gevoerd tegen de Mohammedaanse opstande lingen. Desalniettemin meldde het opper bevel dat bij vrijdag in Algiers en Zuid-Oran uitgevoerde operaties 136 opstandelingen zijn gesneuveld 25 gevangen genomen. Hoewel er in de Franse hoofdstad absolute rust heerst, zijn de concentraties gendarmes en politie-agenten ge handhaafd. Voor deze dienaren der wet valt op het ogenblik weinig meer te doen, dan het lezen van een krantje in het milde lenteweer of een huiselijk babbeltje met een collega. n vurige tongen hulde zich de Geest van Wijsheid en Kracht. De elf die daar in angst en beven de toekomst beidden: (wat de dagen brengen zouden wist niet een van hen) zij stonden op en gingen, gedachtig het Gebod. et vurige tongen sprak de Geest vele talen, en alle volken, daar verzameld, hoorden Hem in eigen~spraak. Hoe was hun vraag zijn het geen Galileërs, hoe komt het dat wij allen hen verstaan? Is vurige tongen ■spreidde een gerucht: elf Joden preken een onbekend gebod van liefd' en gerechtigheid door enen Jezus, op Golgotha gekruist. En velen luisterden. e vurige tongen van Gods Geest, tijd en mateloos in Kracht en Wijsheid. Gezonden zijn de elf, gezonden zijn wij allen te leren 't eerst gebod: Wij moeten God beminnen en de naaste als ons zelf. WILLEM VAN HORSTEND AAL. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uiur). VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Gematigde temperatu ren. 25 Mei zon op 04.34; onder 20.40; maan op 11.23.onder 00.42. 26 Mei zon op 04.32; onder 20.42; maan op 12.39; onder 01.10. Eerste kwartier 05.38. 27 Mei zon op 04.31; onder 20.43; maan op 13.56; onder 01.37. Hoogwaterstanden 25 Mei v.m. 7.30; n.m. 8. 26 Mei van. 8.30; njn. 9.05. 27 Mei v.m. 9.45; n.m. 10.20 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor. gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 17 C. STOCKHOLM zwaar bew. 17 OSLO licht bew. 13 KOPENHAGEN zwaar bew. 11 i A BERDEEN half bew. 9 I LONDEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM licht bew. 20 zwaar bew. 20 regen 19 regen 18 regen 20 licht bew. 24 zwaar bew. 19 onbew. 17 regenbui 22 half bew. 20 zwaar bew. 23 half bew. BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE I LOCARNO WENEN I INNSBRUCK [ROME I AJACCIO MADRID licht bew. onbew. lichtbew. onbew. onbew. onbew. MALLORCA niet ontvangen ALGIERS half bew. Korreltje Mogen we door de H. Geest de ware wijsheid bezitten 9<e dag van de Pinksternovene.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1