Repatriërende verstekelingen worden in 't vervolg teruggestuurd Altijd zonnige flits-foto's met PHILIPS Schaking bewezen, verdachte niet veroordeeld VRijiJAG 23 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 NAVO-hoofdkwartier Parijs neemt vaster vormen aan Een beeld van de bouw van het nieuwe hoofdkwartier van de N.O.V.A. dat in Parijs gebouwd wordt. Inmid dels is het hoogste punt van het gebouw bereikt, hetgeen met de traditionele festiviteiten gepaard is gegaan. Het nieuwe gebouw komt in de plaats van het tijdelij ke gebouw bij het paleis De Chaillot. Het zal in de komende herfst gereed zijn. Toelatingsbeleid wordt verscherpt Volgens de laatste berichten van de Johan van Oldenbarnevelt, een schip van de Mij „Nederland", dat met re patrianten op weg is van Indonesië naar ons land, blijken zich daar aan boord reeds zeventig verstekelingen te hebben gemeld. Over de samenstelling van de clandestiene groep reizigers was -nog niets bekend. Het aangroeien van de stroom van illegale immigranten, heeft er zo als we gisteren reeds meldden de regering toe doen besluiten, haar be leid ten aanzien van de toelating aan boord drastisch te verscherpen. Tot nu toe heeft in vele gevallen genade voor recht gegolden en konden de verstekelingen er zeker van zijn, dat zij althans tijdelijk een onderdak in Nederland zouden vinden, waar dan inmiddels een diepgaand onderzoek werd ingesteld naar hun herkomst, alvorens een beslissing werd geno men over hun bestemming. Thans heeft het ministerie van justitie la ten weten dat het zich strict gaat houden aan de bepaling, dat wie geen geldige papieren kan tonen, geen voet over de grens zal zetten en per ommegaande wordt teruggestuurd. In twee nieuwsuitzendingen heeft Radio Nederland, Wereldomroep PCJ het volgende bericht uitgezonden: Met evacuatieschepen uit Indo nesië zijn ook tientallen verste kelingen, die niet in het bezit waren van geldige Nederlandse papieren, herwaarts gekomen. Tot nu toe is een aantal hunner niet teruggezonden om in elk geval afzonderlijk te kunnen be oordelen of er ondanks hun on- regelmatig vertrek uit Indonesië voldoende aanleiding was som- migen van hun verblijf in Ne- derland toe te staan. Het aantal verstekelingen neemt I echter snel toe. Dit maakt het noodzakelijk, vporal ook om geen onbillijkheden te begaan jegens de velen die uit Indonesië aan vragen om toelating hebben in gediend en het antwoord daarop Man doodt vrouw en zichzelf In een woning aan de Pieter Jelles Troelstrahaan te Amersfoort heeft, naar eerst vandaag bekend werd, de 68-jarige oud-bankdirecteur A. S. dinsdagavond zijn 64-jarige vrouw doodgeschoten en daarna zichzelf met een pistoolschot van het leven beroofd. De man leèd al geruime tijd aan een ongeneeslijke ziekte. Men veronderstelt, dait zijn ziekte aanlei ding is geweest tot het draona. Het echtpaar was kinderloos. BOUWER VAN TRIBUNE VEROORDEELD. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 42-jarige aannemer-ver huurder Harm S. te Enschede, wegens het foutief construeren van een tri bune op de Asser TT in het jaar 1953, veroordeeld tot veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een on voorwaardelijke geldboete van 250 subsidiair vijftig dagen hechtenis, een deel van de tribune was tijdens de race ingestort, waarbij verschei dene bezoekers min of meer ernstig werden gewond. De procureur-generaal had beves tiging van het Asser rechtbankvonnis gevorderd, waarbij de verdachte een wachten, het aanvankelijke stand punt te herzien. In verband hiermede wijst het departement van justitie met grote nadruk op de regel, dat zij die als verstekeling pogen toe gang tot Nederland te verkrij gen, hier niet worden aanvaard en terstond naar Indonesië zul len worden teruggezonden. Het ministerie heeft laten weten, dat een en ander nog niet betekent, dat ook de zeventig blinde passagiers van de Johan van Oldenbarnevelt reeds onder de verscherpte naleving van deze regel zullen vallen. Zij zijn aan boord gekomen, voordat boven gaande waarschuwing was bekend gemaakt. Er is evenwel nog geen besluit genomen over de toekomst van de zeventig. Evenmin is definitief iets besloten over de verstekelingen, die in De Kruisberg zijn geïnterneerd, of over Twiss en Schrijver, die in Genua op hun toelating wachten MEVR. SZéKELY-LULOFS OVERLEDEN In de leeftijd van 58 jaar is gis teravond te Amsterdam overleden de bekende romanschrijfster mevr. M. H. Székely-Lulofs. Zij heeft haar be kendheid verworven door talrijke boeiend geschreven romans, welke zich voor het merendeel in het voor malige Ned. Indië afspelen. Haar voornaamste boek, Rubber getiteld, werd als toneelstuk bewerkt. Riskeer DE KEUKENHOF. Het bestuur van „De Keukenhof' te Lisse heeft besloten de tentoon stelling ook met de Pinksterdagen geopend te houden. Op Tweede Pink sterdag zullen de poorten 's avonds bij zonsondergang worden gesloten tot het voorjaar van 1959. Zij plukten alle bloempjes af Een week geleden stond in Zwijn- drecht voor een stuk land, behorend aan een bloemkweker en overdekt met de fleurigste bloemen, op een bord te lezen, dat de grond én de bloemen verkocht zouden worden aan de gemeente en dat er op dat ogenblik geen eigenaar was. De voor bijgangers werden tenslotte opgewekt om allerwegen bloemen te komen plukken. Men bleek voor dit ver-i zoek wel te porren en dus trok een grote schare bloemenliefhebbers met schaar en mes naar het bloemenveld, dat na enkele ogenblikken als een mistroostige zwarte aardvlakte met groene stengels achterbleef. De kwe ker was zwaar gedupeerd. Parijs blijft het middelpunt der wereld Op 13 september a.s. zal tijdens een bezoek aan Rotterdam door H.M. de Koningin het nieuwe vlag- geschip van de Holland Amerika Ljjn dat momenteel bij de Rotterdamse Droogdok Mij in aanbouw is te water worden gelaten. Tijdens dit bezoek zal koningin Juliana ook worden voorgelicht over het plan-Europoort. Aan de voorbereiding van dit plan wordt op het ogenblik hard gewerkt, j KONINGIN BIJ CONCERT VAN HONGAREN. De koningin heeft gisteravond het concert van de „Philharmonica Hun- garica", een door Hongaarse vluchte lingen gevormd orkest dat dit ensem ble in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage heeft gegeven, bijgewoond. In het ge volg van de koningin bevonden zich mevr. W. A. Repelaer van Driel gebo ren van der Willigen, dame du palais, en mr. J. C. Baud, kamerheer in bui tengewone dienst van de koningin. De koningin werd ontvangen door de directeur van de N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Mr Kranenburg beraadt zich zijn partij Mr. Kranenburg, de staatssecretaris van Oorlog, die door de houding van de Eerste Kamer in moeilijkheden is geraakt en van wie verwacht werd, dat hij af zou treden, heeft nog geen beslissing genomen. Hij heeft gesproken over „een diep gaand beraad" en het blijkt nu, dat de bewindsman zich hiervoor de tijd gunt en dat hij ook te rade wil gaan bij zijn partijgenoten. Hte beraad zal worden uitgebreid tot de socialistische fracties van de Eerste en de Tweede Kamer en tot het bestuur van de Partij van de Ar beid. Mr. Kranen bur stelt zich nl. op het standpunt, dat er een belang rijk politiek element zit in de gehele affaire. In de Eerste Kamer zijn de katholieke leden omgezwaaid naar de oppositie en dit heeft het politieke element versterkt Vóór de verkiezingen van aan staande woensdag wordt er geen be sluit van de staatssecretaris verwacht. DODELIJKE VAL Een 13-jarig knaapje, G. van Dijk uit Zwartsluis, klom woensdagmid dag in de laadbak van een vracht auto. De wagen reed weg en maakte eensklaps een zwenking. De jongen viel tengevolge hiervan uit de wagen en kwam met zijn hoofd op de straat terecht. Hij was onmiddellijk dood. bij De feilloze llilslampjes v.n 25 Ct In hel bekende rode doosje Photoflux" (Advertentie). Ruim 300 man ontslagen bij Jansen en Tilanus Tengevolge van de dalende ver koop in het algemeen en in het bij zonder de geringe export naar Indo nesië zal de katoenweverij van de NV Jansen en Tilanus opgeheven worden, aldus heeft de directie be- sloten. Vorige week reeds is aan zeventig werknemers ontslag aange zegd. De gehele opheffing van de weverij zal het ontslag van ruim 300 personen, voornamelijk gehuwden, noodzakelijk maken. Ook het kan toorpersoneel en dat van de andere afdelingen zal moeten worden inge krompen. Het ontslagen personeel bedraagt ongeveer het derde gedeelte van het Na huwelijk kon geen straf volgen Ook dit jaar zullen er weer duizenden Nederlanders naar Parijs trekken, hetzij „vijf dagen volledig .verzorgd" of op eigen gelegenheid. Velen van hen zullen de verleiding niet kunnen weerstaan een bezoek te brengeh aan de Eiffeltoren en daarna een souvenir te kopen, een verlangen waaraan van geldboete van 2000,subsidiairFranse zijde met plezier zal worden voldaan. Hier een echt Parijs plaatje, vier maanden hechtenis was opge-1 Souvenirverkoopsters beschermen zich tegen de warme voorjaarszon door legd. middel van grote parapluies. Gevecht tegen de tijd Omdat het betrokken 20-jarige Haarlemse meisje inmiddels meerder jarig is geworden en omdat zij intus sen bovendien met de 37-jarige win kelier JYL E. B. uit Amsterdam in het huwelijk is getreden, heeft de Haar lemse Rechtbank beslist, dat deze winkelier op grond van de laatste alinea van art. 281 (schaking) niet kan worden veroordeeld. De rechtbank, die gistermiddag uit spraak deed, achtte de primair in de dagvaarding ten laste gelegde scha king bewezen, maar ging er niet toe over de verdachte vrij te spreken of van rechtsvervolging te ontslaan. In het vonnis werd na de rechtsoverwe gingen alleen vermeld, dat er „geen veroordeling kan volgen". Op grond van het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag had de officier van justitie mr G. W. F. van der Valk Bonman veertien dagen geleden 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van enkele weken voorarrest tegen de verdachte geëist. Ingewikkeld voorspel. Naar men zich zal herinneren was het toen 20-jarige meisje het vorig jaar enkele malen van huis weggelo pen om zich bij de winkelier te voe gen. Toen het tweetal in juni naar Brussel reisde, diende de vader van het meisje bij de justitie een klacht in. Het gevolg was, dat het tweetal in Brugge achterhaald werd en de man werd aangehouden. De officier weigerde hem in vrij heid te stellen en een verzoek van de raadsman tot opheffing der voor lopige hechtenis werd ook door de rechtbank geweigerd. Toch werd ver dachte korte tijd later in vrijheid ge steld, omdat de raadsman in hoger be roep bij Het Hof in Amsterdam suc ces had. Dit gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling. Jarig. Oj 8 januari j.L vierde het meis je haar 21e verjaardag en dezelfde maand verscheen zij met haar vriend voor die kantonrechter om van hem vergunning tot een huwelijk te krij gen, nu haar ouders dit weigerden. De kantonrechter verleende die ver gunning, doch in deze gevallen moet men nog 3 maanden wachten voor het huwelijk gesloten mag worden. Als een donderslag bij heldere he mel ontving de winkelier eind januari echter de dagvaarding om zich voori schaking, subs, onttrekken van een minderjarige aan het wettig gezag, te verantwoorden. j Onder leiding van de raadsman werden nu alle pogingen aangewend om de gerechtelijke beslissing uit te stellen. Door bezwaarschriften tegen dagvaarding, hoger beroep bij het af wijzen hiervan, niet verschijnen op getuigenverhoor en onderduiking werd de zaak op de lange baan ge schoven, zodat het paar in het huwe lijk zou kunnen treden en zo de eis wegens schaking te vernietigen (vol gens artikel 281). De winkelier was inmiddels gear resteerd en kreeg geen toestemming om, desnoods onder politiebewaking, in het huwelijk te treden. De raads man begon een nieuw proces en de rechtbank gelastte daarop de voor lopige in vrijheidsstelling van de ver dachte. Op 2 mei werd het huwelijk gesloten. totaal aantal werknemers. De direc tie heeft zich tot de commissaris van de koningin in Overijsel gewend, op dat deze de maatregelen zou kunnen treffen welke voor deze voor geheel Vriezen veen zo moeilijke omstandig heden nodig zijn. Een aantal vroe gere arbeiders van Jansen en Tilanus werkt thans al bij de Vriezeveense ruilverkavelingswerken, maar dit aantal zal nu bepaald moeten worden verhoogd. Opschudd ng in dorpje Gemeente - ontvanger verduisterde 12 mille Grote opschudding is verwekt in het Noord-Hollandse plaatsje Oude Niedorp toen de rijkspolitie de 37- jarige J. S., sinds 1946 gemeente-ont vanger van het dorp, kwam arreste ren. J. S., die gehu wd is en vader van twee kinderen, wordt ervan verdacht voor een totaal bedrag van 12.000 verduisterd te hebben uit de gemeen te-kas. Bij controle door verificateurs van de vereniging van Nederlandse ge meenten kwaim aan het licht, dat de gemeente-ontvanger een groot aan tal bedragen aan de gemeente-in komsten niet had geboekt, zodat ze wel ten eigen bate moesten zyn aan gewend. J. S. is voor de officier van justitie te Alkmaar geleid en heeft bekend. Voorbijganger plukte twee mille Werkster gedupeerd Terwijl een Soheveningse werkster dinsdagochtend rustig bloemen aan het plukken was hn de tuin van haar werkgeefster aan de Leeuweriklaan te 's-Gravenhage, is haar Schots-ge ruite bas, waarin 2000.— zat, ge- Zes dagen later stond hij als ge- stolen. Ze had al een bosje bloemen touwd man weer voor de rechtbank in zijn strafzaak terecht en hoorde de officier 6 maanden eisen. Wel werd de schaking bewezen geacht doch de rechtbank sprak geen veroordeling uit. geplukt en in naar tas gedaan, die ze op het tuinhekje had gezet. Toen ze het tweede bosje in haar tas wilde doen, bleek deze gestolen te zijn. De dief had de bloemen uit het tasje ge haald en op het hekje gelegd. 55 jaar getrouwd in Noordwijket hout Woensdag, 28 mei a.s. zullen de heer J. P. Broekhof en mevrouw A. Broekhof-Jansen, beiden Noordwij- kerhouters van geboorte en thans wo nende Havendwarsstraat 3, vijf en vijftig jaren getrouwd zijn. Dit bijzondere feit wordt feestelijk gevierd op zondag, 1 juni, omdat dan een dochter, die religieuse-verpleeg- ster in het St. Elisabethziekenhuis te Leiden is, over kan komen. Na de gouden bruiloft heeft de heer Broekhof nogal wat met zijn gezond heid gesukkeld, en hij is nog pas kort terug uit het ziekenhuis. Overigens is het nog maar 3 jaar geleden dat de heer Broekhof, thans 82 jaar oud, zijn werkzaamheden bij de bodedienst Broekhof heeft moeten beëindigen al blijft hij nog nauw met het werk ver bonden omdat het bestelhuis aan zijn woning verbonden is. De bruid is voor haar 83 jaar nog behoorlijk kras. Zij doet nog steeds haar eigen huishouden. Het bruidspaar heeft 7 kinderen, die allen gehuwd zijn en 1 dochter, die religieuse is. 37 Kleinkinderen en 1 achterkleinheid vieren het feest mede.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7