DUINSTREEK -SCNT^ Pelgrimstochten naar geallieerde oorlogsgraven Sterke industrialisatie niet gewenst geacht JWNJDAG^MEM^ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KATWIJK LISSE DE NIEUWE CHR. TECHNISCHE SCHOOL. Binnenkort zal met de bouw van de Chr. Technische school alhier begon nen kunnen worden. 'Het gebouw komt te staan te Kat wijk aan den Rijn op een terrein ten zuiden omsloten door de nog aan te leggen Prinses Beatrixlaan, die loopt vanaf de Boslaan naar het kleine via duct en uitkomt aan de Baron van Wassenaarlaan; aan de noordzijde door de N. Duinweg; aan de oostzijde door de Prov. weg en aan de westzij de door de aan te leggen verbindings weg vanaf de N. Duinweg naar de Pr. Beatrixlaan. De voorgevel van het hoofdgebouw lengte 91.6 m. is gericht op de Pr. Beatrixlaan waardoor de 7 leslokalen en 3 tekenzalen hun ramen op het zuiden zullen krijgen. De leslokalen krygen een oppervlakte van 64 m2 en de tekenzalen van 96 m2. De hoofdin gang geeft toegang tot een ruime hal van 16 x 8Vt m. Verder bevat het hoofdgebouw een overblijflokaal, can- tine, schoolzaal, dan nog enkele dienstruimten, als directeurskamer, administratieruimte, kamers voor ad junct-directeur, leraren, schoolarts, concierge en werkster. Links van de hoofdingang een garderobe voor over- kleding. In het sousterrain een schil derswerkplaats, in de kelderruimte stalling voor 300 fietsen en bromfiet sen en ruimte voor de centr. verwar ming en verdere ruimten. Aan de Pr. Beatrixlaan zal een turnlokaal wor den gebouwd van 20 x 11 meter. In de doorgang bevinden zich de kamer van de gymnastiekleraar, de keuken van het overblijflokaal en een specia le ruimte voor het verkleden. Dan nog een wasgelegenheid o.a. voorzien van 15 douchecellen. Achter het hoofdgebouw zijn de werkplaatsen als handvaardigheidslokalen, hout-, metaal-, verf- en kleiarbeid, vuur- werklasserij met 8 smidsvuren, 6 electr. lasplaatsen en 8 plaatsen voor autogeen lassen. Twee timmermans werkplaatsen, twee werkplaatsen voor machinebankwerken, dan nog voor machinale houtbewerking. Tus sen het hoofdgebouw en het werk plaatsgedeelte bevinden zich een cen trale toiletgroep en de dokterskamer. Dan nog diverse ruimten voor b.v. materialen enz. Het ontwerp voor de nieuwe school werd gemaakt door de architecten Verloop Van der Meij te Katwijk. De capaciteit zal circa 450 leerlingen bedragen. De totale inhoud var het gebouw is 25.000 m3 en de oppervlakte van het gehele complex is 12.600 m2. Men hoopt omstreeks eind juli met de bouw te kunnen beginnen en om streeks een jaar later een gedeelte van het practijkgebouw in gebruik te kunnen nemen. Aan de voorbereiding is een lange geschiedenis voorafgegaan met veler lei tegenvallers. Deze dateert van 2 mei 1949 en pas op 18 februari van dit jaar werd de laatste hindernis ge nomen. Hoe nodig de totstandkoming van deze nieuwe „ambachtsschool" is blijkt wel, als men nagaat dat voor de nieuwe cursus in sept. slechts 54 leerlingen zouden kunnen worden ge accepteerd terwijl men 150 aangiften verwacht. Daar het eerste leerjaar echter hoofdzakelijk theorie en handenar beid omvat en de practijklessen pas in het tweede leerjaar worden gege ven, zal het gereedkomen van een ge deelte van de nieuwe practijkruimte in de volgende zomer het reeds thans mogelijk maken, alle nieuwe leerlin gen aangiften te accepteren. Het gebouw is bijzonder gunstig ge legen, slechts 2 min. vanaf de halte Katwijk a. d. Rijn van de electr. tram KatwijkLeiden en idem van de bushalte Katwijk-Rijn van de bus der N.Z.H.V.V. Den Haag—Wassenaar KatwijkNoordwijkHaarlem. Katwijk zal door de bouw van deze technische school een prachtige in stelling rijker zijn. AANBESTEDING TECHNISCHE SCHOOL TE KATWIJK. De uitslag van de aanbesteding van de Technische School te Katwijk is als volgt: de drie laagsten van de 42 inschrijvingen waren: S. Walstra te Arnhem 1.123.360; fa. Joh. Schutte, Zaandam 1.124.000; K. J. Wingers, Rotterdam 1.157.000: De hoogste inschrijver was van Ma reis Bouwbedrijf te Katwijk met 1.545.900. De begroting vermeldde een bedrag van 1.200.000. De gunning wordt aangehouden. Jongen brak been. Doordat op de hoek van de Zwarteweg en de Ka naaldijk afgesneden tulpenkoppen op het wegdek terecht waren gekomen, die door de wielen van aldaar pas serende auto's tot pulp waren gere den slipte een jongetje uit Katwijk aan Zee, die door de bocht fietste, Hij viel en brak zijn rechter been. Vernielingen. Door een garage houder aan de E mm astraat werd aan gifte gedaan dat voor de zoveelste maal weer enige ruiten van zijn ga rage waren vernield. Ook van een timmerloods van het Hoogheemraad schap Rijnland aan het uitwaterings kanaal moesten enige ruiten het ont gelden. Tekenen wijzen er op dat er met een windbuks werd geschoten. "Van een woning aan de Nieuwe Duinweg werd eveneens 'n ruit ver nield toen voetballende jongens er hun bal doorheen trapten. De eige naar van een kotter, gemeerd in het Katwijks kanaal, deed aangifte dat zijn zijn vaartuig enige voorwerpen werden weggehaald, terwijl aan boord cok vernielingen werden gepleegd. Nu het badseizoen is aangebroken is er ook weer de eerste aangifte van baldadigheid aan het strand binnen gekomen. Enige strandtenten wer den zwaar beschadigd. KAMSTEEGS AUTOMOBIELBEDRIJF DOOR BURGEM. DE GRAAF GEOPEND bedrijf voor de bollenstreek te Lisse van Kamsteeg's Automobielbedrijf n.v., Oegstgeest, geopend. Het in zijn soort fraaie gebouw, gelegen aan de Gladiolenstraat, is in korte tijd als het ware uit de grond gestampt want het is zo goed als geheel gemonteerd van pre-fab. onderdelen. Vijf jaar geleden werden de eerste plannen tot vestiging gemaakt doch het zou tot medio 1957 duren eer alles met vergunningen e.d. in kan nen en kruiken was. Daartussendoor moest nog een voor Lisse penibele kwestie worden opgelost want toen men wilde gaan bouwen bleek, dat de grond waarop dit moest geschie den door de gemeente tweemaal was verkocht. Alle betrokkenen hebben echter hun volle medewerking ver leend zodat het uiteindelijk toch nog terecht kwam. In november van het vorige jaar kon men met het heiwerk beginnen. Door verschillende omstan digheden als slecht weer e.d. moest het werk ongeveer vier weken stil blijven liggen zodat men eerst in januari van dit jaar met de eigenlijke opbouw kon beginnen. Een en ander betekent dus dat met de bouw van dit bedrijf met een oppervlakte van meer dan 1000 ma ongeveer 5 maan den werk is gemoeid geweest. Het bouwwerk, waarbij een reeds jaren bestaand benzine- en smeer- station moest worden aangepast, is ontworpen door het architecten bureau Prinsen en Den Ouden te Oegstgeest. Hoofdaannemer was de fa. Gesman te Alphen a. d. Rijn, de sanitaire en electrische installaties werden verzorgd door de fa. Schou ten te Lisse. Het gebouw is samengesteld uit in de fabrieken van Schokbeton ver vaardigde pre-fab. onderdelen, zoals balken, kolommen, gevelelementen enz., welke evenals de voorgespannen betonnen dakspanten, overspanning 20 meter, de hoofdvorm van het ge bouw bepalen. Als dakconstructie werden eveneens betonnen platen toegepast, welke van een speciale laag zijn voorzien teneinde een zo groot mogelijke isolatie te verkrij- 6en- J De bestaande benzme-kiosk werd grondig gemoderniseerd en in de stijl van de nieuwbouw uitgevoerd, ter wijl door toepassing van een onge veer 11 meter brede luifel van ge wapend beton, het gehele voorter rein meer op het gebouw werd be trokken. Het toepassen van de groenstroken voor en naast het gebouw accentueert en verlevendigt het effect van de be- ton-constructie, terwijl het tevens 'n aanduiding is van de voorkomend heid waarmede de cliënt wordt ont vangen. Door middel van 7 stuks electro- hydraulische hefbruggen kan het doorsmeren en olie-verversen, als. mede het uitvoeren van herstellingen in zeer korte tijd geschieden, terwijl door toepassing van deze hefbruggen de cliënt tevens in de gelegenheid wordt gesteld de onderzijde van zyn wagen te inspecteren. Het bedrijf omvat ook nog een ver koopkantoor en een kantoor voor de boekhouding, een kantoortje voor de werkplaatschef, een was- en kleed ruimte voor 't personeel, een modern ingerichte ruimte voor motoren-revi sie, alsmede een afgesloten binnen terrein met rij wiel bergplaats. GROENE BLOEMBOLLENVEILING De belangstelling was zeer groot en alles werd verkocht tegen redelijke prijzen. Besteed werden voor bedden van 3 R.R. en 1 voet: Hyacinthen: City of Haarlem 100; idem aflopend 80.Yellow Hammer 85100; Carnegie 90—f 110; Lady Derby 80ƒ90; Amatlhyst 150; Eros 2 jarig van gdheld 300; Ostara 85 90; Deufts Blauw 8090; Anne Marie 9095; Mareend 7075; Delight 7585; Ferle Brillant af lopend 85; Prinses Irene 8090; Pink Pearl 85; Joh. Bes 9 per regel 130; Jan Bes 10 per regel 110; Jan Bes aflopend 120. Solexclub „De Bollenstreek". De tweede dagtoerclub van de So- Lexclub „De Bollenstreek" zal gere den worden Tweedie Pinksterdag naar Hoek van Holland, afstand pl.m. 110 km. De start is om 9 uur op het H.B.G.plein, de deelnemers worden om pl.m. 6 uur weer thuis verwacht. Doktersdiensten: le Pinksterdag: dr. H. A. Ho 11, Veldihorststraat 50, tel. 3155; 2e Pinksterdag dr. N. J. Bet, Nassitupark 43, tel. 3996. Geb.: M. A. G. d. v. J. A. Bakker en L. M. Ver brug gen; A. J. J. z. v. Th. C. Opstal en E. C. Raamsveld; W. L. z. v. C. C. Boogerd en J. E. v. d. Linden. Ondertr.: B. Dubbeldam en J. Ver boom; G. P. v. d. Zwet en J. C. M. Onderwater; J. W. J. Miltenburg en E. A. Beelen; J. L. Lolkema en J. Scholte. Getr.: J. H. v. Driest en M. E. Bon; J. A. J. v. d. Aart en J. E. Bleyen- N00RDWIJK NORTHGO-WANDELTOCHT OPGEHEVEN Naar wij vernemen gaat de North- go-wan del tocht niet door. Uitvoerig is in een vergadering van de Sport- commissie van de Noordwijkse Re servediensten die dit wandelexperi ment organiseerden, van gedachten gewisseld over de toekomst van de tocht. Nadat gebleken was, dat geen financiële bronnen beschikbaar wa ren om een eventueel nadelig saldo te dekken, heeft men na rijp beraad besloten de nationale wandeltocht niet te laten doorgaan. De North go- toeristenkaarten Nederland/België/Luxemburg in 16 duidelijke, fraai gekleurde kaarten, samengesteld naar de nieuwste officiële gegevens. bij üw leverancier Nivea-artikeleo (Advertentie) wandeltocht* is destijds opgezet op een ideële grondslag en wel het ma ken van propaganda voor het werk van de verschillende reservediensten en ressorteerde daarom onder het Steun Wettig Gezag. De huidige chef van de Generale Staf generaal le Févre de Montingy had zitting in het ere-comité. Door subsidiëring van het S.W.G. heeft deze wandelmanifesta tie vijf jaren met groot succes weten te draaien. Nu de mededeling was jekomen, dat subsidiëring van het S.W.G. niet meer mogelijk was en ook de gemeente Noordwijk hiervoor geen subsidie kon toezeggen en ook van andere zijde geen gelden konden worden aangetrokken, kwam de commissie tot de slotsom dat het fi nancieel niet verantwoord zou zijn opnieuw tot organisatie van de tocht over te gaan, hetgeen door de Sport- commissie ten zeerste wordt be treurd. Na het Concours d'Elégance, het Bloemencorso verdwijnt dus nu ook de Northgo wandeltocht met als slot de grootse Taptoe als evenement uit onze badplaats. Vogellust op excursie. Onder de deskundige leiding van de heer DÉel- der, boswachter bij het Staatsbosbe heer, hield de Noordwijkse Vereni ging van Vogelliefhebbers „Vogel- lust" een serie excursies in de duinen en staatsbossen. De eerste vond plaats in de tweede helft van maart .Speciaal schonk men toen aandacht aan de vogels, die in ons land overwinteren. Zo zag men het winterkoninkje alias klein Jantje en de bekende merel, die reeds heel vroeg in het voorjaar zijn prachtige zang laat horen. De deelnemers aan deze excursies maakten verder kennis met een de} kleinste vogeltjes, het 'goudhaantje^ dat hier enkel in de wintermaanden, meestal in groepjes van vijf a zes op het toneel verschijnt. Toelichtende opmerkingen van de heer Deeler maakten deze excursie hoogst leerzaam voor de vogelvrien den. Het woord van dank bij het ein de van deze morgenwandelingen was dan ook volkomen op zijn plaats. Dat „Vogellust" na van al dit mooie in de natuur te hebben genoten 'n be roep doet op ouders en onderwijzers om het vernielen van vogelnesten door de jeugd tegen te gaan, behoort niet anders dan weerklank te vinden. Het aquarium in kleuren. De Noordwijkse Vereniging van Aqua riumhouders „De Glasbaars" besloot in café-rest. „De Beurs" haar verga derseizoen met een unieke kleuren film. Wegens verhindering van de voor zitter, berustte de leiding bij de secre taris, de heer J. F. Groenendaal, die de aanwezigen met enkele hartelijke woorden verwelkomde. Eerst volgde nog enkele bestuurs mededelingen. In het begin van het volgende seizoen zal „De Glasbaars" een propaganda-feestavond organise ren. Om dit evenement voor te berei den werd een commissie gevormd, waarvoor zich beschikbaar stelden mevr. Vink-Zonneveld, en de heren G. de Groot en A. P. Rulgrok. Na deze huishoudelijke zaken, draaide de heer Zoutewelle uit Den Haag een bijzonder mooie film over het aquarium. Pradhtige opnamen kwamen op het doek o.m. van het ge zelschapsaquarium, de begroeiing van de bak, verschilüende nieuwe visim- porten en van een zoutwateraqua rium. De heer Zoutewelle gaf een leer zame toelichting op deze interessante kleurenfilm. Hartelijke woorden van dank richt te de heer Groenendaal tot de heer Zoutewelle voor de mooie en leerza me avond, waarop „De Glasbaarsr met voldoening kan terugzien. In de pauze werd nog een verloting gehouden. DE ZILK GOUDEN ECHTPAAR H. NEDERSTlGT-PAUK Vier juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer en mevr. H. (Hein) Nederstigt en M. Neder. stigt-Pauk in het huwelijk zijn ge treden. De eerste kennismaking vond laats in Medemblik waar beiden i een en dezelfde inrichting werk zaam waren. Na het huwelijk heeft het echtpaar zich in De Zilk gevestigd, waar de heer Nederstigt in het bloembollen- bedrijf ging werken. Achtereenvol gens hebben zij nog gewoond in Kat- wyk, Valkenburg Z.-H., Anna Pau- lowna, Brcezand, Texel, weer Kat wijk en tenslotte definitief in De Zilk, althans in de parochie van die buurtschap, want gemeentelijk woont het gouden paar in Hillegom aan de Noorder Leidse Vaart nr 9. De bruidegom (78) heeft na de trouw steeds in het bollenvak ge werkt als baasknecht, vijf jaar is hij voorzitter geweest van de plaatselijke afdeling van de r.k. Landarbeiders- bond. Hij is nog zeer vitaal en alle dagen kan men hem nog aan het werk zien. De gezondheid van mevr. Nederstigt eveneens 78 jaar, moge dan niet meer zó zijn, zij doet toch nog zelf het voorkomende werk in de huishouding. Twintig jaar lang was zy een zeer gezochte baker. Het echtpaar kreeg drie kinderen, waarvan er nog twee in leven zijn. Twaalf kleinkinderen zullen het gou den feest meevieren. N00RDWIJKERH0UT Druk bezette brandweerwedstrijden op zaterdag, 31 mei. Zaterdag, 31 mei zal de gemeente Noordwijkerhout en wel speciaal de vrijwillige brand weer en de commandant, de heer F. H. Stikkelbroeck een groot aantal brandweercorpsen ontvangen, die van des morgens 11 tot 's middags 5 uur op een terrein aan de Brink de pro vinciale brandweerwedstrij den in de klassen IV, IVa en IVb onder auspi ciën van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten zullen hou den. In totaal zullen 4 ploegen over 2 banen hun wedstrijd houden. In klasse IV zullen gemeentelijke brandweercorpsen o.a. uit Reeuwijk, Benthuizen, Zwartewaal, Nieuwe Tonge, Melissant en Woerden uitko men. Klasse IVa betreffen bedrijfs- zelfbeschermingsploegen en onder klasse IVb vallen overheids-BB-corp- sen. Elke ploeg bestaat uit 9 man, waarvan 1 bevelvoerder. Bij de wed strijden wordt verondersteld, dat in een meubelmakerij brand is uitgebro ken. De brand ontstond nadat het personeel de meubelmakerij had ver laten. In het gebouw zijn geen hand- blusapparaten aanwezig. Bij het na het blussen ingesteld on derzoek is gebleken, dat de in een der ruimten geplaatste cokeskachel (salamander) te fel was gaan branden waardoor in de aldaar aanwezige goe deren brand was ontstaan. De houten scheidingswand tussen stoffeerderij en toonkamer is reeds doorgebrand. Verondersteld wordt, dat de brand in een der bij de start aan te geven ruimten ontstaan, naar 2 andere daar- aangrenzende ruimten is uitgebreid. Bü aankomst van de brandweer is de brand nog niet naa. buiten uitge slagen. De deuren in de wanden, die de vertrekken onderling afscheiden waren gesloten. Er dient mede rekening gehouden te worden, dat de brand op 2 manie ren kan zijr. ontstaan en geblust moet worden. a. de brand is ontstaan in de ruimte A en uitgebreid naar de ruimten B en E; b. de brand is ontstaan i de ruimte C en uitgebreid naar de ruimten B en D. In het gebouw zijn ondergebracht een schrijnwerkerij (A), een stof feerderij (B), een lymkamer (C), en 2 toonkamers (D en E). De groep, die aan deze wedstrijd deelneemt zal bij de start de opdracht ontvangen in welke ruimte de brand is ontstaan. De overslag van de brand naar de aangrenzende ruimten kan geacht worden in beide gevallen even ernstig te zijn. De brand mi^et met 3 stralen wor den bestreden en uit de verkenning zal moeten blijken in welke ruimte zich de vuurhaard bevindt en naar welke andere ruimten de brand zich heeft uitgebreid, hetgeen wordt aan gegeven door opschriftborden, aange bracht op de onderzijde van in de ruimten aanwezige borden. Rekening dient gehouden te worden met de windrichting. Voor de onderweiqjelyke wedstrijd zal een hindernisobject worden aan bracht, zijnde een schutting. De groepsleden moeten zich zowel op de heen- als de terugweg over de schut ting begeven en het materiaal op de zelfde wijze daaroverheen brengen. Voor het publiek, dat zeker voor deze wedstrijden interesse heeft, is voldoende ruimte beschikbaar om de wedstrijden goed te kunnen volgen. SASSENHEIM ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Woensdagmiddag pl.m. half vier is op het beruchte kruispunt Sassen- heim-Noord wederom een ernstig ongeval gebeurd. Een Renault-perso- nen-auto bestuurd door de 70-jarige P. H. uit Hoorn, kwam van de Van Pallandtlaan en wilde linksaf slaan om naar Sassenheim te rijden. Uit de richting Noordwijk kwam op dat moment een personenauto, Citroën 2 CV, bestuurd door de 24-jarige K. A. L. uit Amsterdam. Het gevolg was, dat de Renault tegen de Citroën reed. Deze laatste sloeg enige malen over de kop en kwam tegen het hek van huize „Syacinta" terecht. De bestuurder werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Belangrijke voetbalwedstrijd. Op 27 mei a.s. 's avonds om 7 uur zal er een voetbalwedstrijd plaatsvinden op het Gem. Sportterrein tussen v.v. Teylingen en Eintracht BC uit Sie- gen in West-Duitsland. Teylingen komt volledig uit. Het zal een zeer mooie wedstrijd worden, vooral om dat Eintracht in Duitsland om z'n kracht en spel zeer hoog aangeschre ven staat. Een buitengewone geste is het van het bestuur van Teylingen om de volledige recette van deze avond beschikbaar te stellen voor de PRONONCE voor Uw NYLONS Lelden Oejsiseest Breestraat 65 Geversstrmat «1 Tel. 21800 Tel. 2S911 (Advertentie) tocht voor ouden van dagen. Er is geen voorverkoop van kaarten, doch de loketten zullen reeds om kwart over zes open zijn. Autotocht voor ouden van dagen. Zoals wij al eerder bekendge maakt hebben, wordt deze tocht voor ouden van dagen gehouden op woens dag 18 juni a.s. Dit jaar is een tocht voorbereid die via de Velser-tunnel naar Volendam voert, alwaar in res taurant A.M.V.O. de koffietafel ge bruikt zal worden. Hierna gaat de reis terug via de nieuwe brug van Schellingwoude, Amsterdam, Heem stede en Hillegom, alwaar in restau rant Treslong een diner aangeboden wordt. In afwijking van vorige ja ren worden nu geen lunchpakketten medegenomen, omdat te dikwijls een beroep gedaan moest worden op de plaatselijke middenstand voor brood, belegging e.d. Uit bovenstaande kunt u becyferen, dat de kosten voor deze dag aanmerkelijk hoger zijn dan an dere jaren, mede ook in verband met de stijging van de prijzen. Door burgemeester en wethouders is daarom vergunning gegeven om in de week van 27 tot en met 31 mei een huis-aan-huis-collecte voor de autotocht voor ouden van dagen te houden. Een 20-tal meisjes hebben zich hiervoor spontaan beschikbaar gesteld. Zij komen de volgende week uw bijdrage in ontvangst nemen. Het comité hoopt dat deze collecte een groot succes zal worden, want dit jaar is het motto: „De burgerij van Sassenheim biedt haar bejaarden 'n mooie uitgaansdag aan". De autobezitters ontvangen binnen kort een schriftelijk verzoek om op 18 juni hun auto's beschikbaar te willen stellen. Spoedige terugzending van het hiervoor in te vullen for mulier zal op hoge prijs gesteld wor den. Personen van 65 jaar en ouder, die deze tocht willen meemaken, kunnen zich opgeven en wel op 7 juni a.s. tussen 16 en 18 uur in Hotel „Het Bruine Paard". Wielerwedstrijd. Maandag 26 mei (2e Pinksterdag) om precies 2 uur zal door de burgemeester van Sassenheim het startsein worden ge geven voor de adspiranten in de Ronde van Sassenheim over een af stand van 25 km. Daaropvolgend zul len de nieuwelingen om half 4 van start gaan voor een afstand van 60 km. Deze wedstrijden worden gere den ten bate van de Stichting Wyk- gebouw Wit-Gele Kruis. Gehoopt wordt op een grote belangstelling, zodat velen een steentje bijdragen voor dit mooie doel. De wielervereni ging „Sassenheim en Omstreken" is dankbaar gestemd jegens al degenen die hebben medegewerkt om de or ganisatie mogelijk te maken. Ook de pry zenschenkers wordt dank ge bracht. Het publiek wordt verzocht zich stipt aan de aanwijzingen van politie en orde-commissarissen te houden; er zyn de laatste tyd nogal wat ongelukken gebeurd tijdens wie lerwedstrijden. Zelfs één met dode lijke afloop. Dus wees voorzichtig, steek niet over tijdens de wedstrij den en let vooral goed op de kin deren. Onder leiding van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zullen in de komende weken weer enkele grote groepen nabestaanden van in de oor log in ons land gesnenvelde en ter aarde bestelde geallieerde militairen, een bezoek aan Nederland brengen. Op 31 inei arriveert een groep van vijftig Engelse nabestaanden in ons land. Dit zijn allen familieleden van de in de oorlogsjaren neergeschoten Britse vliegers en van hen, die bij de Bollenstreek in de toekomst Verschenen is een studie van de sociaal-economische structuur en de stedebouwkundige problemen in de Bollenstreek, het Instituut Stad en Landschap in Zuid-Holland en het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland. Het rapport komt tot de navol gende slotbeschouwingen: De analyse van de sociaal-econo mische situatie in de Bollenstreek gaf een beeld van een in het algemeen gezonde gemeenschap met verschil lende mogelijkheden tot verdere ont wikkeling. Van de twee voornaam ste van deze mogelijkheden, name lijk een verdergaande industrialisatie en een ontwikkeling van de woon functie, kan worden geconstateerd dat het niet gewenst is dat gestreefd wordt naar de grootst mogelijke ex pansie. Het belang van de bollenteelt en mede dat van het vreemdelingen verkeer zou daarmede in ernstige mate worden geschaad. Evenmin echter behoeft men te ver vallen in een ander uiterste, name lijk een afremmen van iedere verder gaande ontwikkeling. Volstaan kan worden met een zekere mate van be perking, welke er op neerkomt dat de bevolking maximaal zal groeien in een tempo, gelijk aan dat van de natuurlijke aanwas, hetgeen een toe periode van 25 jaar me trond 23.000 personen berekend. Ruimtelijk bezien zijn de mogelijk heden hiertoe zeer wel aanwezig, waarbij bovendien geenszins naar een beëindigingsplan behoeft te worden gestreefd. Indien men er in slaagt de bevolkingsaanwas van de streek beperkt te houden, zal ook in een verdere toekomst een voortgezette ontwikkeling van dit gebied mogelijk blijven. Hiertoe is het noodzakelijk dat de woonfunctie van de Bollenstreek niet bijzonder krachtig wordt gestimu leerd. Warmond en Noordwijk kun nen in beperkte mate stedelijke fo rensen tot zich trekken, waartoe het karakter van deze gemeenten zich zeer goed leent. In de overige ge meenten verdient het echter aanbeve ling de woonfunctie zoveel mogelijk af te stemmen op de eigen bevol king. Industrialisatie is tot op bepaalde hoogte zeker mogelijk, en voor een meer harmonische ontwikkeling van de streek ook wel wenselijk- Voor het grootste deel zal deze plaats moe ten vinden in de gemeenten langs de Rijksstraatweg. Daarnaast zal ook Noordwijkerhout in dit opzicht een functie kunnen vervullen, zij het dat deze naar alle waarschijnlijkheid neming betekent in de eerstkomende eerst in een wat verdere toekomst goed tot ontwikkeling zal komen. In totaal zal voor 3.0003.500 arbeiders industriële werkgelegenheid gevon den moeten worden. De bloembollencultuur is in de eer ste plaats gebaat met een beleid dat er op is gericht de hoogwaardige cul tuurgrond zoveel als doenlijk is in tact te laten. In enkele sectoren is voorts nog wel verbetering mogelyk, waarbij speciaal het landbouwonder wijs en de arbeidsoverschotten op de gezinsbedrijven de aandacht verdie nen. Voorts is het voor een goede ar beidsvoorziening van belang, dat er blijvend naar wordt gestreefd het geheel van arbeidsvoorwaarden op een gelijk niveau te houden als voor overeenkomstige groepen industrie arbeiders het geval is. Het behoud van de bloembollen teelt is evenzeer van betekenis voor het op deze streek georiënteerde toe ristenverkeer, waarvan de voordelen zich over een veel groter gebied uit strekken. Aan het rapport zijn nog de vol gende cijfers ontleend: Het gehele gebied, omvattend de gemeenten Hil legom, Lisse, Noordwijk, Noordwij kerhout, Sassenheim, Voorhout en Warmond, is zeer snel in bevolking gegroeid. Telde het in 1880 slechts 13.890 zielen, in 1957 was dit cijfer opgelopen tot 72.954, d.w.z. een stij ging aanzienlijk boven het landsge- middelde. Het gebied behoort aldus het rapport tot de weinige delen van de provincie waar de bevolking in meerderheid „de rooms-katholieke godsdienst is toegedaan". Het aantal land- en tuinbouwbe drijven is in de afgelopen 50 jaar meer dan verdubbeld, en bedraagt heden ten dage bijna 2000. Het vee houders-bedrijf maakt niet meer dan 12 pet daarvan uit Al deze mensen verkeren in zoda nige omstandigheden, dat zij de reis naar en het verblijf in ons land niet zelf kunnen bekostigen. In samen werking met The British Legion de Britse organisatie van oud-strij ders en nabestaanden heeft het Nederlands Oorlogsgraven Comité echter deze tocht geheel geregeld; de nabestaanden zullen hier aan wezig zijn als gasten van het Neder landse volk, dat door de giften aan de Klaprooscollecte het Oorlogsgra ven Comité in staat heeft gesteld dit alles te doen. Om 17.30 uur komen de nabestaan den met een chartervliegtuig uit En geland aan op het vliegveld Zestien hoven bij Rotterdam. De buitenlandse gasten logeren bij families in Nijmegen. Op zondag 1 juni vindt om 11.30 uur een algemene herdenkingsdienst plaats op het grote Britse militaire kerkhof „Jonkerbos" te Nijmegen. De volgende dag worden negentien be graafplaatsen in ons land bezocht, waar de familieleden der nabestaan den hun laatste rustplaats vonden. Dinsdag 3 juni is gereserveerd voor een tocht naar Amsterdam. Op 4 juni staat Arnhem op het programma met een bezoek aan de begraafplaats der luchtlandingstroepen, gesneuveld in de Slag om Arnhem en het Open luchtmuseum. Op 5 juni wordt, om on geveer 13.30 uur, vanaf Zestienhoven de terugreis weer aanvaard. Enkele dagen vóór de Engelse pel grimstocht plaats vindt, op Tweede Pinksterdag, wordt een plechtigheid gehouden in Willemstad, waar Bel gische militairen zijn begraven, wel ke destijds bij een gevangenentrans- port over het Hollands Diep zyn ver dronken, toen hun schip op een mijn liep. Hier wordt dan onder auspi ciën van het Nederlands Oorlogs graven Comité en het gemeentebe stuur van Willemstad de paarüjk- se Belgische Dodenherdenking gehou den. Naar verwacht wordt, zal een groot aantal Belgische nabestaanden en oud-strijders aan de plechtigheid deelnemen. Ook van Nederlandse zijde zullen vele burgerlijke en mili taire autoriteiten aanwezig zijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5