m §1 KAMSTEEG's Automobielbedrijf N.V. UIT DE OMGEVING Het sprekende testament De Zusters van Liefde gaan Leiden verlaten EN TRALIE Vrijdag 23 Mei a.s. 3 uur n.m. Officiële Opening EXPOSITIE VOLKSWAGENS 1958 Oegstgeest - Haarlem - Alphen aan den Rijn - Lisse DINSDAG 20 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Na UI jaar zegenrijke arbeid Scholen worden overgedragen in lekenhanden Busenbach-bezoek aan Leiden en L)ocos ten einde Het tweedaagse bezoek van de Duitse voetbalclub Busenbach aan Leiden, en dan wel in het bijzonder aan hun sportvrienden van Docos, is ten 'n onvergetelijke indruk gemaakt, ten een onvrgetelijke indruk gemaakt» En dit kwam hoofdzakelijk door de trip in de omgeving van Leiden, wat het programma was van de tweede Om te beantwoorden aan het verlangen van Z.H .de Paus zullen de Zus- dag. Om 9 uur waren de gasten en ters van Liefde van Tilburg, Congregatie van O.L.Vrouw, Moeder van hun gastheren op het Stadhuisplein Barmhartigheid, zich nog meer gaan wijden aan het maatschappelijk werk, I present, alwaar de bussen gereed zoals reeds op verschillende plaatsen in Nederland gebeurt, en aan de J stonden. Het eerste bezoek gold Keu- arbeid in de Missiën. Bij het onlangs gehouden kapittel der zusters is be-1 kenhof, en hier kregen de Duitsers sloten, de ingezette koerswijziging intensiever door te voeren. 1 een indruk van de prachtige natuur, Deze nieuwe projecten noodzaken de zusters om hiervoor krachten vrij die vooral de Bollenstreek rijk is. te maken en dit heeft tot gevolg, dat de Zusters van Liefde, te Leiden ge- Nadat aldaar de koffie was gebruikt, vestigd aan de Pelikaanstraat, per 1 september a.s. hun scholen in de Sleu telstad zullen gaan verlaten en hun taak overdragen aan leken, De volgende scholen vallen aldus onder deze maatregel: het St. Agnes- lyceum, de Maria-school (Ulo), de V.G.L.O.-school aan de Pelikaanstraat, de Opleidingsschool l.o. aan de Haarlemmerstraat, de parochiële l.o.-school Haarlemmerstraat, de II. Hartschool (l.o.) Lusthof laan, de Montessorischool Haarlemmerstraat, de Fröbelschool Haarlemmerstraat, de Fröbelschool Lusthoflaan, de Fröbelschool v. d. Werfstraat en de Fröbelschool aan de Duikerstraat. In Afrika bestaan reeds twee stichtingen: een Kweekschool voor inlandse onderwijzeressen en een ziekenhuis met opleiding tot inlandse verpleeg sters. Een derde stichting is in voorbereiding. Tevens is een nieuwe stichting geprojecteerd in de binnenlanden van Suriname bij de Bosnegers. Voor al deze arbeidsterreinen heeft men veel krachten nodig en daarom is besloten om een groot object prijs te geven. Op 29 juni van het jaar 1847 openden de Zusters van Liefde hun scholen te Leiden, zodat zij nu dus ruim 111 jaren hun zegenrijke arbeid hier ter stede hebben uitgeoefend. De vruchten van hun werk mogen wel ruim schoots bekend geacht worden. Het vertrek van de 45 zusters uit de Sleu telstad betekent voor katholiek Leiden een gToot verlies. Zelf leggen de zusters met groot vertrouwen het onderwijs in lekenhanden. Zij hebben altijd met liefde onder de kinderen gewerkt en zij zijn dankbaar voor de grote medewerking, welke zij steeds hebben ondervonden van personeel, ouders en kinderen. RIJNSBURG „Spinozahuis" kreeg schilderij van abdij Bijeenkomst te Rijnsburg Zaterdagmiddag vergaderde de Vereniging „Het Spinozahuis" in de raadszaal der gemeente Rijnsburg, onder leiding van haar voorzitter prof. jhr. mr. dr. von Schmidt uit Brussel. Het gezelschap werd ten raadhuize ontvangen door burge meester B. H. Koomans, die in een korte toespraak wees op de waarde volle historische betekenis van het dorp Rijnsburg, dat na Den Haag de rijkste historie heeft in de provincie Zuidholland. Na het huishoudelijke gedeelte de zer bijeenkomst hield prof. v. Brakel- Buys een boeiende rede over de be tekenis van Spinoza voor de Bewe ging van Tachtig. Hierna begaf het gezelschap zich te voet naar het 17e~eeuws huisje aan de Spinozalaan, waar de grootste der Nederlandse wijsgeren, Baruch Spinoza drie jaren van zijn leven woonde en zijn gedachten neer schreef, die hem over de. gehele we reld grote bekendheid deden verwer ven. De leden van „Het Spinozahuis" besloten de dag met een maaltijd in Leiden. Een geschenk van mej. J. A. Meyer te Den Haag, een schilderijtje van de abdij van Rijnsburg, werd in dank aanvaard en zal een plaats krij gen in het Spinozahuis. STOMPWIJK Voetbalveld wordt opgeknapt. Het bestuur van de voetbalvereen. Stompwijkse Boys heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het ver zoek de behulpzame hand te bieden voor het beter bespeelbaar maken van het voetbalveld gelegen aan de Meerlaan, dat veel te wensen over laat, speciaal wat betreft de oneffen heden van het veld en het ontbreken van een afrastering. Het bestuur van de Boys heeft in zijn verzoek melding gemaakt van het feit, dat de vereniging het meest behoefte heeft aan een geldbedrag, omdat de leden van de vereniging bereid zijn de verbeteringen zelf aan te brengen. B. en w. zijn bereid aan het verzoek te voldoen, omdat ook de Leidschen- damse sportverenigingen zijn ge steund van gemeentewege bij de in richting van enkele sportvelden en de beschikbaarstelling daarvan „om niet" of tegen sterk gematigde huur bedragen. Zij stellen de raad voor aan de Stompwijkse Boys het terrein te re kenen van 1 september 1957 af tot en met 31 augustus 1959 gratis ter be schikking te stellen en ter verbete ring van het terrein en op het op richten ener afrastering (welke te vens zal gebruikt kunnen worden als de Boys een definitief verkregen zul len hebben) een bedrag ad 2200. beschikbaar te stellen. SASSENHEIM De Blauwband. Wedvlucht met oude duiven vanaf Quievrain (B.) 210 km. In concours 100 duiven, gelost te 2 uur 10 min. Aankomst eerste 4.35, snelheid 1444 m. p. m. laatste 4.49.31, snelheid 1313 m. p. m. Uitslag: W. v. d. Zwart 1, 8, 21, H. J. Krom 4, Th. v. d. Krogt 7, 15, 22, C. Meeuwis- sen 11, D. Verhorst 2, 13, 17, 25. P. Krom 5, 12, C. Vonk 9, 24, L. de Rid der 16, :9, J. de Vreugd 3, 23, J. Ha ver 6, L. J. Drost 10, 14, 20, J. Plug 18. VOORSCHOTEN ZILVEREN HUWELIJKSFEEST BURGEM. VAN DER HOEVEN Gisteren vierde burgemeester C. J. van der Hoeven en mevr. S. G. van der Hoeven-De Jongh de Leeuw het feest van hun zilveren echtvereni ging. 's Morgens om kwart over twaalf had in het gemeentehuis een bijeen komst plaats van alle gemeenteper- soneel en de leden van de rijkspo- (73) ging het gezelschap naar Noordwij- kerhout, om in hotel v. d. Geest de lunch te nuttigen. Al spoedig ontstond hier een gezellige sfeer, die vooral na tafel nog enige tijd voortduurde. Dit kon echter niet te lang duren, want in de middaguren werd een bezoek gebracht aan zee en strand te Noord- wijk. Dit heeft wel de meeste indruk op de Duitsers gemaakt, waarbij ook het weer gelukkig meewerkte. En al wachten wij dezer dagen op de eerste Hollandse Nieuwe, voor de Duitsers smaakte de nog aanwezige haring even lekker, getuige de bestorming van een haringtent. Moe van de strandwandeling arri veerde het gezelschap om pl.m. 6 uur weer in de Sleutelstad. Nog eenmaal troffen de Duitse voetballers, van wie velen vergezeld waren van hun echt genoten, en de Leidse gastheren el kaar in de „Kleine Burcht" alwaar een goed verzorgd diner klaar stond. Tijdens dit diner sprak als eerste de heer P. Biegstraten, voorzitter van Docos. Hij vond het nogmaals jammer, dat het bezoek niet langer kon zijn, want graag had hy nog meer van Leiden en zijn omgeving willen laten htie. Het zilveren bruidspaar werd zien Als herinnering aan dit bezoek hier toegesproken door de adjudantz^n Duitse collega een al- van de rijkspolitie, de heer F. van Dijk en door de gemeente-secretaris, de heer J. de Bles. O.a. werd de bur gemeester en zijn echtgenote een tuinparasol aangeboden. De officiële receptie, die 's middags gehouden werd ten huize van de bur gemeester aan de Veurseweg, ver oorzaakte een grote drukte. Raads leden, wethouders, hoofden van dienst, de commandant van het MOC, artsen, de notaris en de verschillen de geestelijken alsook deputaties van verenigingen en corporaties maakten hun opwachting bij de jubilerende echtelieden. Ook was een afvaardi ging aanwezig van het werk der be jaardensociëteiten. Met een toepasselijke toespraak bood wethouder G. Schrama het echtpaar namens de raad van de ge meente Voorschoten drie bijzettafel tjes aan. Om half acht 's avonds brachten harmonie en drumband „Benvenuto" een muzikale hulde voor de woning van de burgervader. Handbal. In een fiks partijtje handbal wist SVLV de winst in Voor schoten te houden. In de eerste helft had SVLV wel het windvoordeel, maar van de andere kant was het door de straffe wind vaak moeilijk de bal onder controle te houden. Na 7 minuten lukt het aan de bezoekers om het eerste doelpunt te maken. Doch reeds 3 minuten later was de stand alweer gelijk. Vlak voor de rust maakte het SVLV het winnen de doelpunt. Na de rust was Tonegido veel meer in de aanval dan SVLV. Het was Tonegido echter onmogelijk om door de sterke verdediging van SVLV heen te breken. En al was het windvoordeel nu aan de kant van Tonégido, het wilde niet lukken »m de achterstand in te lopen. Tegen het einde van de wedstrijd vergroot te SVLV daarentegen haar voor sprong en zo bleef de winst in Voor schoten. 3-1. Verkenners. De Verkenners- groep van het missiehuis Huize Kat wijk vierde zaterdag het 10 jarig be staan. Ter gelegenheid hiervan had deze groep patrouille wedstrijden uit geschreven, waaraan door 16 verschil lende patrouilles uit het district Lei den werd deelgenomen. De opgave was een tocht van 12 km met ver schillende activiteiten onderweg. De Verkenners groep „St. Lauren tius" uit Voorschoten lukte het om de eerste prijs in de wacht te slepen. Pater A. van Aarnihem, SSS is door de bisschop van Rotterdam be noemd tot geestelijk adviseur van de Sportvereniging „SVLV". WASSENAAR Geboren: Hendrika M. J. dr van J. A. Hopman en M. J. Hulsebos; Geertruida W. dr van B. Knoop en P. C. de Blanken; Marjolein N. dr van N. J. M. Janssen en N. Daniëls; Anne J. dr van A. B. Breebaart en H. Miskotte; Petrus C. M. M. zn van J. F. van Vliet en M. Schoorl; Chris tina G. dr van M. A. Havenaar en G. J. Visser; Gerharda E. dr van J. de Jager en B. A. Grievink; Johanna H. C. dr van J. H. Rietbergen en M. Barendse; Cornelia P. dr van P. van Tilburg en E. A. G. Post; Ca- tharina B. M. dr van J. J. J. van der Kroft en A. J. van der Kroft; Martina C. M. dr van C. J. van Wissen en W. F. van den Heuvel; Arnolda dr van A. van der Tempel en E. Ringnalda. Ondertrouwd: D. L. Holster en C. E. Kardol; G. J. van Hemert en M. M. Bakker; P. K. Verschoor en W. van Bemmelen; P. G. Voorham en A. J. Hijmans; G. A. M. van Wer- meskerken en J. M. Witholt. Getrouwd: P. Dam en E. van Kes- teren; R. P. R. Jansen en L. M. de Ruijter; M. E. Günther en B. V. Le- win; R. E. Drlessen en A. Hoender dos; T. Drion en Jkvr. J. M. L. van Nispen tot Sevenaer. Overleden: Jhr R. W. P. F. von Mühlen 83 j.; echtpaar Cauche— Fa.es 30 en 29 j.; Martina P. A. de Rooy 22 j.; Andries van Sintanne- land 71 j. Apothekers dienst. De apothe- bum aan met foto's van de voor naamste bezienswaardigheden van de stad. De voorzitter van FC Busen bach dankte bestuur en leden van Docos voor het gastvrij onthaal en nodigde Docos uit tot een spoedig kersdienst wordt tot en met zater dag waargenomen door apotheek Si- derius, Johan de Wittstraat 9, tele foon 3806. Z0ETERMEER Kath. Vrouwengilde De laatste bijeenkomst van het winterseizoen 1957'58 is voor de leden van het Gilde, onderafdeling van de R.K. Vrouwenafdeling een waardig sluit stuk geworden. Een geheel gevulde zaal heeft met grote aandacht geluis terd naar de causerie van mej. L. Sondaal, Vrouwe van Bethanië, die sprak over het onderwerp Signaal op rood. Mej. Sondaal wees haar gehoor op het steeds toenemend aantal mensen in Nederland, die niets van godsdienst weten en totaal geen voorstelling hebben over wat de Katholieke Kerk is en doet. Hiernaast staat het feit, dat er vele katholieken zijn, die door hun gedrag in en buiten de kerk de godzoekende mensen afschrikken. De Vrouwen van Bethanië, een religieuze Congregatie, die een veer tigtal jaren geleden gesticht werd door Pater Dr Jacq. van Ginneken trachten nu contacten te leggen met die mensen, die niets of weinig van het Katholicisme afweten. Hoewel het religieuzen zijn, gaan zij in bur gerkleren rond zodat het contact ge makkelijker gelegd kan worden. In het klein begonnen zijn er nu naast het Moederhuis te Bloemendaal hui zen te Amsterdam, Rotterdam, Lei den en Utrecht. Ook in Wenen en Rome werken de Vrouwen van Be thanië reeds, Na jaren soms wordt het werk met succes bekroond. Na. tuurlijk kost dit werk ontzettend veel geld, zodat het dringend nodig is, dat de katholieken deze zusters financieel of materieel steunen. Het hartelijke dankwoord van de voorzitster, mevr. A. D. van Velzen- Peterse was zeer op zijn plaats. Medegedeeld werd, dat op woens dag 18 juni a.s. het jaarlijks uitstap je gehouden wordt. Spoedige opgave bij een der bestuursleden is dringend gewenst. Ook gaat men o.m. naar Amsterdam, waar een bezoek ge bracht wordt aan een bierbrouwerij. Verder gaat de tocht naar Alkmaar, Heilo, Castricum, Bergen en vele andere mooie punten. Het diner vindt plaats in Haarlem. Na een periode van rust wordt in september met het nieuwe program ma gestart. Dit belooft zeer interes sant te worden, te meer omdat dan het eerste lustrum gevierd wordt. ...Toemat ze... velt flauw van emotie memhemd zin nor kat.verzouten.r |n*M®as OpnvenZ. WaarnL /ml vakmemen wa- (iendaaelih bun leven alleen om wat Ie eten Kilt, daar ii Jeroen! Wel hoe lihetmetdekattekopZ En ai, met een talman en een mihoen in het vooruit- tegenbezoek in Duitsland. Hij bood weekendtas, damesportefeuille, sleu- als dank een schilderij aan, voorstel lende een prachtig landschapsgezicht van Busenbach. Spr. besloot zijn dankwoord in het Hollands met de woorden: „Voorzitter ik dank u". En hiermede kwam officieel het einde. Hedenmorgen zijn de Duitsers weer huiswaarts getogen. GEVONDEN VOORWERPEN Contactsleutel, medaillon, getuig schrift. portemonnaie, fietspompje, bankbiljetten, muntbiljetten, regen jas, tas, handschoenen, damestas, damespol^horloge, vulpen, poppen- wagentje, parapluie, kolen, onder goed, pet, autostep, postduif, bril, tels, rokje, herenpolshorloge, vulpen, sokken, rozenkrans, zakmes, knip- beursje, closetrollen, jongensjasje, ring, damesbadpak, badmutsen, ak tetas met inhoud, etui inhoud vul pen, vulpotlood, melkbus 40 liter, roeibootje, rubberlaars, zwembroek je met badhanddoek, schakelkettinkje ketting met slot, schoentjes, rijwiel tasje, sjaal. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en za terdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. GEEN VOORRANG VERLEEND Een chauffeur uit Katwijk stond terecht, omdat hij op 8 maart, met zijn auto komend van de Zandlaan, de smalle brug over het Kanaal was opgereden, terwijl reeds een mas seur uit Leiden zich op deze brug bevond, met gevolg een aanrijding tussen deze auto's. De masseur ver klaarde nog dat verdachte met grote snelheid de brug richting Rijnsburg was opgereden. De officier van justi tie wees er op, dat verdachte zonder voorrang te verlenen of even te wachten, met grote snelheid de brug was opgereden. Hij eiste f 30 boete of 10 dagen. De plv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot ƒ30 of 10 dagen. Onvoorzichtig gereden Een chauffeur uit Leiden was op 12 maart komende met zijn auto van de Turfmarkt, zonder op het verkeer te letten of richting aan te geven, rechts de Oude Vest opgereden met gevolg dat hij met een autobus van 27 schade had waarvoor deze maat schappij een civiele vordering van 27 indiende. De officier van justitie begreep niet hoe verdachte zó on voorzichtig had kunnen rijden. Hij eiste 40 boete of 20 dagen. "De plv. kantonrechter veroordeelde verdach te tot 30 boete of 10 dagen, met toewijzing van de civiele vordering a 27. Knipperlichten genegeerd Een vertegenwoordiger uit Rotter dam stond terecht, omdat hij op 28 febr. met zijn auto niet voor de da lende spoorbomen der N.S. te Noordwijkerhout gestopt had, maar was doorgereden. Ook was verdachte door het rode knipperlicht gereden. De officier van justitie mr v. d. Scham eiste 25 boete of 10 dagen. De plv. kantonrechtr mr de Koning veroordeelde verdachte tot 20 boe te of 10 dagen. Nodeloos gebotst zonder rijbewijs Een werkman uit Leiden, was op „Citosa" in botsing was gekomen, die 15 maart met zijn auto op de Turf markt tegen een andere auto node loos opgereden. Tegen verdachte die geen rijbewijs had, eiste de officier van justitie 2 maal 20 boete of 2 maal 10 dagen. De plv. kantonrechter mr de Koning veroordeelde ver dachte voor geen rijbewijs tot 25 boete of 10 dagen, voor de aanrijding ƒ20 boete of 10 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. WRAAKNEMING. „Ik ben nu met mezelf overeenge komen het niet meer te doen", zei de 43-jarige stuurman op dé binnen vaart uit Gouda, maar de Haagse politierechter was er niet helemaal gerust op. De verdachte moest te recht staan omdat hij in september verleden jaar in een boomkwekerij te Boskoop planten had vernield door ze uit te rukken of af te snijden. De aangerichte schade was ƒ91.93, het geen verdachte wel een beetje veel vond. Hij gaf echter toe het in het donker gedaan te hebben en de plan ten niet precies geteld te hebben. 'De reden voor dit alles was dat een van de kwekers een vrouw, met wie verdachte goed bevriend was, zou hebben laten zitten. Hij had dit willen wreken. Nu stond verdachte maar zo'n beetje te lachen en toen de rechter hier wat van zei merkte hij op: „Ik kan er toch kwalijk bij staan huilen". Al eerder was de verdachte we gens vernieling veroordeeld De eis luidde: vijftig gulden boete of tien dagen, tweemaal zo veel als in het vorige geval was opgelegd. Hierop had de verdachte niet veel aan te merken en overeenkomstig de vorde ring werd hij veroordeeld. MISHANDELING. Een veehandelaar uit Bodegraven werd door de Haagse politierechter overeenkomstig de eis bij verstek veroordeeld tot vijftien gulen boete of drie dagen. Hij zou te Bodegraven op 24 december 1951 een koopman in afvalstoffen uit Zegveld hebben mis handeld. Gladiolenstraat 39 - Lisse UW BEZOEK ZAL OP ZEER HOGE PRIJS WORDEN GESTELD Het bedrijf zal ter bezichtiging zijn geopend op Zaterdag 24 mei (1018 uur) en de beide Pinksterdagen (12 18 uur)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8