„Bezitsvorming moet een factor worden in de loonpolitiek" Arbeiders hebben recht op deel van de winst EEN PUINHOOP: GRAF VOOR 65 MENSEN Toepassing van radio-actieve straling tot steriliseren van voedingsmiddelen De Stokstraat van oud vuil tot oud schoon K.A.B. gaat.... etappes winnen Lunchpakket is niet meer nodig DINSDAG 20 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Algemene vergadering Kath. industriële werknemers: Achterhouden van rechtvaardig loon In zijn openingsrede op de alge mene vergadering van de Neder landse katholieke bond van werkne mers in de industriële bedrijven, „Sint Willibrordus", die gisteren en vandaag in het Kurhaus te Scheve- ningen gehouden werd, heeft de voorzitter van de bond (40.000 le den), de heer H. B. Vink gezegd, dat de bezitsvorming de leidraad moet zijn bij een nieuwe loonpolitiek. Hij zeide dat de overheid duidelijk gemaakt zal moeten worden, dat een loonpolitiek, die de werknemers al leen maar een „consumptieloon" geeft en die geen werkelijke moge lijkheden tot bezitsvorming inhoudt, een onrechtvaardige is. De werkne mers moet voorts gevraagd worden, of ze bereid zijn aan de initiatie ven van de werknemers, om te ko men tot bezitsvorming, op serieuze wijze hun steun te willen verlenen. Voorzitter Vink zeide: „Wij ver wachten van de bezitsvorming geen gouden bergen. Evenals elk sociaal .goed zal ook dit moeten uitgroeien maar er moet een begin mee ge maakt worden. Het is de hoogste tijd". Hij drong er voorts op aan. dat de bezitsvorming in de loonpolitiek wordt ingeschakeld. De werlüiemers moeten behalve op hun „consump tief loon" ook rechten kunnen doen gelden op een rechtvaardig deel van (Advertentie) Van Nelle bestellen! Em. pastoor A. A. M. Heydeman f In de ouderdom van 74 jaar is gis teren te RijVwijk overleden de zeer- eerw. heer A. A- M. Heydeman, oud pastoor te Nootdorp. Albertus Alfonsus Maria Heydeman werd 18 april 1884 te Amsterdam ge boren en werd 15 augustus 1909 te Haarlem priester gewijd. Achtereen volgens was hij kapelaan te Oude Tonge, Velsen Driehuis, Rotterdam (H. Martelaren van Gorcum) en 's-Gravenhage (H. Hart). In 1929 werd hij benoemd tot pastoor in Zuid Zijpe, in 1933 te Monnikendam en tenslotte in 1937 te Nootdorp, waar hij tot 1955 parochieherder was. Op 28 april van dat jaar werd pastoor Heydeman emeritaat verleend. de winst. Hieronder begreep de heer Vink ook de „in het bedrijf gehou den winst ter financiering van de in vesteringen". Zulk een sociale poli tiek zal de tegenstelling tussen de bedrijfsgenoten overbruggen. Volgt men dit beleid niet. dan wordt de arbeiders onrecht aangedaan. Waarschuwing Voorzitter Vink hekelde de libe rale werkgevers fel, die niets voor winstdelingen voelen en ook niet veel van een P.B.O. willen weten. Hij waarschuwde hen dat zij, wan neer ze blijven weigeren mede te werken aan een meer rechtvaardige loonvorming, aan bezitsvorming door de werknemers en aan de P.B.O., „de vakbeweging moeilijk anders kan doen, dan weer haar eigen weg te gaan, nu de belangen van haar leden in het gedrang komen". (Applaus van de vergadering). De werkgevers zullen naar de me ning van het hoofdbestuur van ,Sint Willibrordus" op centraal landelijk niveau (bijvoorbeeld in de Stichting van de Arbeid) voor de vraag gesteld moeten worden of ze bereid zijn aan de geuite verlangens tegemoet te ko men waardoor het mogelijk zou wor den dat bij het vaststellen van lonen en arbeidsvoorwaarden meer reke ning gehouden kan worden met de eigen aard en omstandigheden in een bedrijfstak. De werknemers moeten dan een zeker deelgenlootschap heb ben in de winst en op een deelnemen in de investeringen. „De Nederlandse werknemers aldus de voorzitter van de vakbond hebben inmiddels wel begrepen, dat ze bij deze loonpolitiek niet aan hun trek komen maar dat ze wel hun deel van de slechte risico's moeten dragen". Dreiging Verscheidene afgevaardigden ter vergadering achtten het geen bijzon der gelukkige uitlating, die minister Suurhoff de vorige week heeft ge daan op een persconferentie, waarbij hij gezegd heeft, dat de lonen nu af gegrendeld zouden worden. „De afkondiging van deze loonstop geeft ons te denken. Wij zullen opl onze hoede dienen te zijn", zo meen-j de de heer Vink. Aan de hand van gecontroleerde! cijfers toonde de heer Vink aan, dat| de loon- en inkomstenontwikkeling' voor de werknemers niet zo schok-1 kend is geweest als men het wel eens doet voorkomen. De loonpoli tiek heeft daarom correcties nodig. De spanningen in enkele bedrijfstak-1 ken zijn hiervoor een aanwijzing, de| centraal geleide loonpolitiek heeft niet toegelaten, dat de werknemer profiteerde van een gunstige con- iunctuur. Bij het vaststellen van het loon werd geen rekening gehouden met een goede economische gang van zaken in de onderneming. De werkne mers hebben geen deel gehad in de vermogensaanwas in de ondernemin gen. Actie in pyjama had succes Toen gisteravond tegen het midder nachtelijk uiuir een 29-jarige bewoner van een huis in de buurt van het Wil lemsplein te Rotterdam voor het sla pen gaan nog even in een detective- boek lag te lezen, ging opeens de deurbel en kwamen buren hem ver tellen, dat er twee mannen im zijn auto zaten. Op blote voeten en in pyjama rende hij de deur uit en slaagde erin een van de twee te over meesteren. De arrestant ontglipte hem evenwel, doch op het grasveld van het Willemsplein kreeg hij hem weer te pakken. Omdat hij thuis even een jas wilde gaan aantrekken, gaf hij zijn vangst over aan de buurman en ging naar binnen. Juist had hij zijn jas aange trokken, of hij hoorde schieten. Onze man haastte zich voor de tweede maal naar buiten en zag kans de vluchte ling, want hij had alweer de benen genomen, met een vakkundige „tack le" te overmeesteren. De schoten wa ren als waarschuwing gelost door de politie, die net arriveerde en de 29- jarige losse werkman C. N. uit Rot terdam kon overnemen. Deze bleek een oude bekende van de politie te zijn. In de auto waren reeds enige vernielingen aangebracht om te pro beren de wagen te starten. De recherche onderzoekt wie de maat van de aangehoudene was. Het Agfa camera-assortiment is veel groter dan u denkt, zowel in duurdere als in lager geprijsde toestellen. Vraag brochures aan uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98. Arnhem. Er zijn in een aantal bedrijfstakken wel enige minimale winstdelingsre- gelingen, waarvoor de heer Vink overieens wel waardering had. Hij besTeen echter niet waarom de in het bedriif gehouden winsten uitsluitend eie-endom mogen worden van die on dernemingen. „Wij kunnen geen titel vinden, waaraan de ondernemingen het recht zouden kunnen' ontlenen om deze bedrijfswinst geheel voor zich op te eisen", a'dus de voorzitter van ,.St. Willibrordus". (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Als onderdeel van de voorlichting die het Reactor Centrum Nederland aan het Nederlandse bedrijfsleven geeft is vandaag in „Esplanade" te Utrecht een bijeenkomst gehouden met als thema „Sterilisatie van voe dingsmiddelen door straling". Incidenteel was reeds in de pers melding gemaakt van de mogelijke toepasing van radioactieve straling voor het steriliseren van voedings middelen. Maar, zoals het veelal gaat bij dergelijke korte berichtgevingen, een duidelijk beeld van de economi sche mogelijkheden en de practische beperkingen kan niet altijd worden gegevèn. Hierdoor is het niet uitge sloten te achten, dat soms overdreven verwachtingen worden gewekt en soms een al te sceptisch standpunt wordt vertolkt. In feite is deze techniek, zoals zo vele uit de kernsplijting voortkomen de technieken, nog in een beginsta dium van ontwikkeling. Momenteel kan dan ook nog slechts sprake zijn van het voor een bepaalde tijd con serveren van bepaalde en zeker nog niet alle levensmiddelen. Maar dit neemt niet weg, dat nu reeds in con crete gevallen een industriële toepas sing mogelijk.is, die van economische betekenis kan' worden. Het R.C.N. had voor deze voorlich- ngsdag een viertal vooraanstaande deskundigen uitgenodigd. In de eer ste plaats dr. Norman W. Desrosier, directeur van het Food en Containier Institute for the U. S. Armed Forces, die momenteel als „Consultant to O.E.E.C." te Parijs vertoeft. De heer Desresier heeft na een algemene in leiding over de mogelijkheden van conservering en sterilisering van voedingsmiddelen erop gewezen, dat momenteel door het als stralingsbron toepassen van gebruikte splijtstof elementen uit een kernreactor een toepassing op grote schaal mogelijk is. Vervolgens werd het woord ge voerd door dr. D. A. A. Mossel van het T.N.O. instituut voor voedings onderzoek te Utrecht, die zijn visie over de mogelijkheden en beperkin gen uiteenzette, voor zover het be treft de toepassingen in de Neder landse levensmiddelenindustrie Aangezien de technische uitvoer baarheid valt of staat met het ter be schikking staan van krachtige stra lingsbronnen, die een straling produ ceren van de gewenste soort en in tensiteit en tegen een prijs die het procédé op een reële basis brengt, werd door twee deskundigen wat die per ingegaan op stralingsbronnen van uiteenlopende aard, waa-bij dus in het bijzonder de economische kant op de voorgrond werd geplaatst. Prof. dr. A. H. W. Aten Jr. van het instituut voor kernfysich onderzoek gaf een uiteenzetting over de stra lingsbronnen die of wel uit gebruikte splijtstof afgescheiden kunnen wor den of wel door neutrunenbestra- ling in een kernreactor geproduceerd kunnen worden. Hij vermeldde hier bij enige interessante gegevens over de prijsontwikkeling van deze bron nen. Tenslotte gaf ir. A. C. v. Dorsten van het natuurkundig laboratorium van de N. V. Philips te Eindhoven 'n uiteenzetting over de electronenver- snellingsmachines als productieappa raat van ioniserende straling voor in dustriële doeleinden. Mede doordat een ruim gebruik werd gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd be reikt, dat de belangrijkste facetten van het gekozen onderwerp diep gaand werden belicht. Hierdoor kre gen de circa 150 aanwezigen uit de Nederlandse levensmiddelenindustrie en de vertegenwoordigers van keu ringsinstellingen een objectieve voor lichting over het huidige inzicht om trent de industriële mogelijkheden en beperkingen van de sterilisering van voedingsmiddelen door straling. (Advertentie) Van Nelle bestellen! In Maastricht is men druk bezig met een groots plan, het „Stokstraatplan", Hiertoe zullen 167 hnizen worden gerestaureerd of worden gesloopt. 16 Zullen er vallen onder de slopershamer. De overigen worden gerestau reerd, waardoor er een nieuwe, aantrekkelijke winkelstraat zal komen, die toch als een oud stukje Maastricht zal blijven bestaan. De bijgaande overzichtsfoto geeft een goed beeld van de vervallen (achterzijde) Stokstraat. Verwrongen vliegtuigresten temidden van de ruïne van een dienstgebouwtje. Dat was alles wat er restte, nadat op het vliegveld van de stad Casablanca een DC-7C van de Sabena naar beneden was gestort en in brand gevlogen. De ramp kostte aan 65 mensen met leven. Deze telefoto laat zien hoe employees van het vliegveld bezig zijn de wrakstuken te onderzoeken. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Hoofdbureau Katholiek Thuisfront ingezegend Onder grote belangstelling heeft maandagmiddag rector J. Doesburg, geestelijk adviseur van Nationaal Katholiek Thuisfront, de nieuwe kan toorruimte ingezegend, welke het hoofdbureau van Thuisfront sinds 1 mei in de Anna Paulownastraat 48 te Den Haag heeft betrokken. In een kort woord sprak rector Doesburg als zijn wens uit, dat de zegening van het hiuis gods zegen zou brengen over het werk van thuis front voor de geestelijke verzorging der militairen. De inzegeningsceremonie werd on der anderen bijgewoond door de hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. van Straelen, de hoofdvlootaal- moezienier mgr. J. F. M. de Sain, en aalmoezenier R. Verhoeven, stafaal moezenier van de luchtmacht. Verder ook de heer R. Stafifihorst, landelijk voorzitter, leden van hoofd- en dage lijks bestuur, en talrijke andere be langstellenden. De inzegening van ons nieuwe on derdak, aldus mr. M. F. J. Homulle, sinds vorig jaar directeur van het hoofdbureau, kunnen wij beschouwen als het startschot voor een periode van grote activiteit. Dit jaar zal in het teken staan van de ledenwer ving. De versterking van de bases zal Katholiek Thuisfront in staat stellen nog meer te doen voor de militairen. Tussen de reclamekaravaan van de Ronde van Nederland 1958 zal ook een propagandawagen meerijden van de KAB. In de etappeplaatsen organi seert de beweging avondshows, waar het publiek op hometrainers wedstrij den zal kunnen rijden tegen oud-we reldkampioen Jan Pronk. Verder zal men kunnen genieten van een caba- retprogramma waarin verschillende bekende kleinkunstenaars optreden. De KAB-propaganda-actie heeft tot nu toe een ledenwinst opgebracht van 12.000. In de zomermaanden komt de actie even tot rust, waarna in de herfst met frisse moed aan een nieu we campagne „Voor wat hoort wat" begonnen wordt (Advertentie) Van Nelle bestellen! Prijsverschil maar geen vergoeding voor zuiueldetaillislen Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Bachg over financiële tegemoetkoming aan groothandelaren en grossiers in boter en kaas voor geleden schade als ge volg van de huidige zuivelpoütiek, heeft de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, mede na mens de minister van economische zaken geantwoord: Producenten van en handelaren in bpter en kaas zijn in het kader van de recente maatregelen ten aanzien van de inleveringsprijzen voor deze produkten in de gelegenheid gesteld hun voorraden alsnog tegen de nog niet verlaagde inleveringsprijzen aan het in- en verkoop bureau voor zui vel aan te bieden. Kaas kon onmid dellijk tegen de nieuwe prijzen wor den teruggekocht, waardoor de prijs verschillen werden vereffend. Voor boter was de inlevering tegen de oude prijzen alleen mogelijk voor verse boter in originele „grootverpakking" welke voldeed aan de voor inlevering gestelde eisen. De minister acht het onwaarschijn lijk, dat als gevolg van de verlaging van de inleveringsprijzen bepaalde détaillisten, verliezen zouden dreigen te lijden welke met vier cijfers zou den moeten wórden geschreven, zoals de heer Bachg stelde. Er kan worden geconstateerd, dat een prijsverlaging in het algemeen vertraagd bij de kleinhandel door werkt. De eigen in- en verkooppo.i- tiek van het bedrijf heeft hierop een grote invloed. De minister is niet bereid te be vorderen, dat aan de detaillisten een overbrugging van het prijsverschil over de per 26 april aanwezige voor raden wordt toegekend. Ook in het verleden hadden bij deze detaillisten nimmer verrekeningen plaatsgevon den, noch bij prijsstijgingen, noch bjj prijsdalingen. Zulks is evenmin het geval geweest met boter in „klein- verpakking" bij andere handelaren in zuivel. Een dergelijke maatregel moet onuitvoerbaar worden geacht. Onontplofte bom tijdig ontdekt Een onontplofte vliegtuigbom heeft sinds de tweede wereldoorlog ander halve meter diep onder de grond ge legen aan de Moorsterweg te Scher- penzeel. Toen de heer Van Ginkel uit Scherpenzeel dezer dagen bezig was met het rooien van boomwor tels werd hij gewaarschuwd door een passerende landbouwer, die hem vertelde dat er tijdens de oorlog dertig bommen waren gevallen en (Advertentie) Van Nelle bestellen! dat een er van niet zou zijn ontploft. Toen de heer Van Ginkel de mijn- opruimingsdienst had gewaarschuwd bleek er inderdaad een niet-geëxplo- deerde bom te liggen. De bom woog 100 kg. ACTEUR ANTON BURGDORFFER OVERLEDEN Gisteravond is in het Diaconessen- ziekenhuis te Hilversum op 64-jarige leeftijd overleden de toneelspeler Anton Burgdorffer. De heer Burgdorffer begon in 1918 zijn loopbaan bij het Rotterdams Toneel. Daarna was hij o.a. verbon den aan de koninklijke vereniging „Het Nederlands Toneel", onder lei ding van Eduard Verkade. In 1948 '49 maakte Anton Burgdorffer een tournee door Indonesië. Na zijn terugkeer in Nederland maakte hij deel uit van de hoorspel afdeling van de Nederlandse Radio Unie. De heer Burgdorffer was sinds vier jaar ziek. Dit jaar doen 273 Nederlandse Ho- recafbedrijven in 140 gemeenten en vijftig Duitse bedrijven in Emsland, Weser-Ems, Westfalen, Rijnland en Rijnland-Palts mee aan een koffie tafel-coupon-systeem, dat aan hotel gasten het meezeulen van lunchpak ketten wil besparen. Deze hotelgas ten krijgen bij overeenkomst voor vol pension in deelnemende Neder landse hotel voor tochtjes coupons en adreslijsten mee. Zij kunnen dan zonder kosten en fooi in andere aan gesloten bedrijven de koffiemaaltijd gebruiken. Deze lunch is dus in de overeengekomen pensionprijs begre pen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! KARD. STRITCH DOOR BEROERTE GETROFFEN. Kardinaal Stritch, de pasbenoemde pro-prefect van de H. Congregatie der Propaganda Fide, werd maandag ochtend getroffen door een beroerte, welke een verlamming van het rech terbeen en van de rechter gezichts helft ten gevolge had. De kardinaal, die 26 april uit de Ver. Staten in Rome arriveerde om zyn nieuwe ambt van pro-prefect te aanvaarden, moest twee dagen later in een ziekenhuis worden opgenomen voor amputatie van zijn rechter- onderarm wegens trombose.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7