Stablinski werd winnaar in de Ronde van Spanje n TIP VAN BOOTZ Ferrari niet in de strijd om de Grote Prijs van Zandvoort? 55-jarig huwelijk in Alphen Vhekende Wat&c VRIJDAG 1$ MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA tl De Ronde van Spanje ging uit als een nachtkaars. Het enige moment van strijd in de voorlaatste étappe lag niet in de bestijging van de Col de Pajares, maar ....in de eindsprint. In gesloten formatie kwam de gehele meute op de eindstreep af; Manzaneque kwam ten val en was op datzelfde mo ment zijn tweede plaats in het algemeen klassement kwijt. De Fransman Grazyc stoof als eerste over de finish, maar terwijl hij met de bloemen en de plaat selijke schoonheidskoningen in zijn ar men voor de fotografen poseerde, werd van de zijde van de Spanjaard Iturat een protest ingediend tegen de étappe zege van Grazyc. Hij had in het gedrang tijdens de eindsprint Iturat aan zijn trui getrokken. Het protest werd toegewezen, Grazyc duikelde naar de 33e plaats en de Belg Luyten nam zijn taak met de bloemen en de schone voor de lenzen over. Wim van Est. die als derde onder het finishdoek was doorgeschoten, werd nu dus tweede. De uitslag was: 1. Luyten (België) 7.09.27; 2. Wim van Est (Ned.) z.t.; 3. Accordi (Italië) z.t.; 4. Mahé (Fr.) z.t.; 15. Huissoon (Ned.) z.t.; 19. Geldermans (idem) z.t.; 23. De Jongh (idem) z.t. Bij de uitvallers van deze voorlaatste étappe behoorden Stolker en Poncini. De Fransman Jean Stablinski heeft tenslotte de Ronde gewonnen. Bahamon- tes w.erd winnaar van de Bergprijs en België werd eerste in het ploegklasse- ment. De uitslag van de laatste étappe van Palencia naar Madrid (213 km.) luidde: 1. Rick Luyten (België) 7.01.48; 2. Baffi (It.) z.t.; 3. De Smet (B.) 7.01.50; 4. Pacheco (Sp.) 7.01.52; 5. Iturat (idem) 7.02.19. Het eindklassement werd: 1. Stablinski (Fr.) 94.54.21; 2. Fornara (It.) 94.57.12; 3. Manzaneque (Spanje) 94.57.22; 4. Couvreur (België) 94.59.25; 5. Otonao (Sp.) 95.04.57; 23. Wim van Est (Ned.) 96.20.05; 30. De Jongh (idem) 97.03.57; 40. Geldermans (-idem) 97.38.36; 44. Huis soon (idem) 98.11.57. De wegwedstrijd voor profs om de Grote Bali-prijs is gewonnen door de Belg Van Steenbergen. De derde en te vens laatste étappe van Schwenningen naar Ludwigshafen over een afstand van 297 km. werd gewonnen door de Luxem burger Gaul in 8 uur 24 min. 35 sec. De uitslag luidde verder: 2. Piet van Est (Ned.) 8.25.33; 3. Schotte (België) 8.34.35; 4. Bugdahl (Duitsl.) z.t.; 5. Jun- kermann (idem) z.t. Het eindklassement luidde: 1. Van Steenbergen (Belg.) 25.57.06; 2. Pommer (Duitsl.) 25.57.33; 3. Severeyns (Belg.) VOETBAL ALTIORALPHEN SE BOYS 4—3.- De laatste competitie-wedstrijd heeft Altior tot winst weten te brengen. In de eerste wedstrijdhelft liet Altior aantrekkelijk voetbal zien, maar in de tweede helft was het vertoonde geen schaduw van het begin. Alphen- se Boys bracht de bal aan het rollen en het ging enige malen van doel tot doel. Na circa vijf minuten kwam de eerste aanval van Altior die ge vaar opleverde, maar de Boyskeeper wist de bal te bemachtigen. De thuis club bleef gevaarlijk aanvallen, en na twaalf minuten schoot de Altior linkshalf op het doel maar de lat keerde het schot. Even later bracht de staander redding voor de Boys. Een trap vanaf ongeveer de middenlijn door de Altiorspil kon de Alph. Boys keeper niet onder controle krijgen, in ieder geval stuitte de bal van hem af, en toen was het voor de rechtsbin nen een eenvoudige opgaaf om de bal over de lijn in het doel te werken, (10). Na 17 minuten vergrootte de linksbuiten van Altior met een fraai doelpunt de voorsprong tot 20. Na ruim een half uur was Alphense Boys ten aanval getogen en hieruit werd raak geschoten (21). Vlak voor de rust wisten de gasten op nieuw de achterstand te verkleinen tot 3—2. Na de rust kwam een zeer sterk aanvallende Alphense Boys in het veld. Er werd veel en hard gescho ten maar toch meestal te ver om suc ces te hebben. De gasten wisten deze druk bijna een half uur vol te hou den en van Altior-zijde zagen we slecht voetbal. Alleen de achterhoe de wist zich staande te houden en zo kon men voorkomen, dat het offen sief der gasten niet met een doel punt werd bekroond. Toen Kwam de thuisclub wat uit de verdrukking en de rechtsbuiten scoorde het vierde doelpunt voor Altior (42) Kort voor het einde van de wedstrijd wa ren er weer gevaarlijke momenten voor het Altior-doel. Uit een corner ontstond voor het Langeraarse doel een wat verwarde situatie en een Alph. Boys-speler wist hiervan te pro fiteren door de bal in het net te ja gen (43). 25.59.39; 4. Bolzan (Lux.) 26.00.09; 5. Gaul (idem) 26.02.34; 9. Piet i van Est (Ned.) 26.08.46. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG Piet Damen winnaar De Nederlander Piet Damen is win naar geworden van de wegwedstrijd WarschauBerlijnPraag. Rusland ein digde als eerste in het landenploegen klassement. De laatste étappe de 225 km. lange rit van Brno naar Praag werd gewonnen door de Rus Viktor Ka- pitanov. DE RONDE VAN BELGIE Gistermorgen is te Brussel het start sein gegeven voor de eerste halve étappe van de Ronde van België, van Brussel naar Moeskroen, een afstand van 105 kilometer. De uitslag luidde: 1. Noel Fore (B.) 2.44.59; 2. Armand Desmet (idem) 2.45.15; 3. Machiels (idem) 2.45.24; 4. Kemplaire (idem) z.t.; 5. Van Vaeren- berg (idem) z.t.; 6. Voordekkers (idem) ,.t.; 7. De Volder (idem) z.t.; 8. Mau rice Blomme (idem) z.t.; 9. Van Thour- nont (idem) 2.46.08; 10. Zagers (idem) 2.46.38; 14. La Haye (Ned.) z.t.; 25. Van Wetten (idem) 2.47.00. Een grote groep renners werd in 2.47.00 ex aequo geplaatst, bij wie Ab Donker, Piet Haan, Schoenmakers, Jos Hinse, Piet van de Brekel, Van der Borgh, Van der Zande en Gerrit Voor- ting. Lamers werd 109e in 2.54.17; Van Breenen 3.12.35. Gistermiddag werd het tweede gedeel te van de eerste halve étappe gereden. De rit ging van het grensplaatsje Mous- cron naar Hanret, over een afstand van 155 km. De uitslag was: 1. Frans van Looveren (België) 3.44.12; 2. Schils (id.) z.t.; 3. Roger Molenaers (idem) z.t.; 4. Zagers (idem) z.t.; 14. Gerrit Voorting (Ned.) z.t. (eerste buitenlander); 22. Jos Hinsen (idem) z.t.; 24. Van de Zande (idem) z.t.; 33. Van den Brekel (idem) 3.47.21; 35. Van Wetten (idem) 3.49.56; 36. Van der Borgh (idem) z.t.; 60. West- dorp (idem) 3.51.30; 62. Lahaye (idem) 68. Donker (idem) z.t.; 82. Schoen makers (idem) 3.53.59; 90. Haan (idem) 4.06.00; 91. Van Breenen (idem) z.t. Noel Fore bleef leider in de algemene rangschikking. ROEIEN Op het Zuider Buitenspaarne in Heemstede zijn gisteren de wedstrijden gehouden van de Westelijke Roeibond. De belangrijkste uitslagen waren: Overnaadse Vier heren (veteranen): 1. Het Spaarne 1 - 4.06.5; 2. Het Spaar- ne 2. Overnaadse Vier heren: 1. Nautilus 3.46; 2. Die Leythe 3.48.8; 3. Het Spaarne. Overnaadse Skif heren: 1. De Laak 4.03.5; 2. Het Spaarne 4.03.7; 3. Die Leythe. Overnaadse Skif dames (stijlroeien): 1. Die Leythe 99 pnt.; 2. Het Spaarne 95 pnt.; 3. De Laak 92 pnt. Gladde Vier heren (sprint): 1. Het Spaarne 1.47.5; 2. D.D.S. 1.50. Overnaadse Vier dames (stijlroeien): 1. Het Spaarne 93 pnt.; 2. Die Leythe 91 pnt; 3. D.D.S. 82 pnt. Gladde Vier dames (snelroeien): 1. De Laak 2.54.3; 2. Kon. Dordtse 3. Heren Acht (sprint) 1. Het Spaarne 1.37; 2. Nautilus 1.42. In verband met de te hoge water stand zullen de roei wedstrijden van de Wageningse Studentenroeivereniging Ar- go, zaterdag en zondag niet op het Am sterdam-Rij nknaal bij Tiel kunnen wor den gehouden. De wedstrijden zijn verplaatst naar de Bosbaan. PAARDESPORT De landenprijs van het internationaal concours hippique, dat te Luzern is ge houden is gewonnen door de Duitse équipe met Hans Gunter Winkler met „Halla", Fritz Thiedemann met „Meteor", Lütke-Westhues met „Ala" en Schridde met „Fugosa". De ploeg had 28 punten. Op de tweede plats eindigde de Ierse ploeg met 32»/i punt gevolgd door Chili en Italië ieder 41 pnt en Zwitserland 48 pnt - Nederland eindigde als achtste en tevens laatste in het eindklassement met 130 punten. WANDELSPORT De wandelgroep van de afdeling Lei den van het Veteranenlegioen Neder land organiseert voor de derde maal morgen en zondag wandeltochten, ten bate van de gezamenlijke Militaire Te huizen in Leiden. De afstanden zijn op 17 mei 10, 15 en 25 km. en op 18 mei 10, 15, 25 en 40 km. De start vindt plaats bij café-restaurant „Oud-Hortuszicht" en wel op 17 mei van 2 tot 3 uur en 18 mei van 10 tot 12 uur. 's Avonds te 8 uur zal op zaterdag in het Van der Werfpark een taptoe wor den gegeven door twee drumbands van het Veteranen Legioen Nederland. TAFELTENNIS Reeds worden in de veilinghallen te Roelofarendsveen voorbereidingen ge troffen om de ruim 400 deelnemers (sters) het jaarlijks terugkerende zgn. aard- beientoernooi van Treffers op verant woorde wijze te kunnen ontvangen. En als men weet, dat dit tafeltennistoernooi tot de grootste in den lande gerekend wordt, dan kan men ook begrijpen, dat hieraan heel wat zorg en organisatie vooraf gaat, aleer de eerste partij een aanvang kan nemen. Echter, de orga niserende vereniging Treffers heeft op dit gebied in de loop der jaren wel enige ervarfng opgedaan en heeft zich op dit punt in tafeltenniskringen een goede naam weten te verwerven. Een :e taak rust dit jaar ongetwijfeld op de wedstrijdleiding J. v. d. Meer c.s., aangezien dit keer wel een record aan tal inschrijvingen is binnengekomen. Bijgaande cijfers zullen dit ongetwijfeld aantonen. Ruim 400 deelnemers (sters) waarvoor een gelijk aantal porties aard beien beschikbaar dient te zijn, verdeeld over de diverse klassen w.o. naast enkel spelen, ook dubbel en mixed-double, betekent dit een totaal van ruim 800 inschrijvingen. Er wordt gespeeld op tafels met pl.m. 1000 partijen, ver deeld over 21 klassen. De 400 deelnemers zijn afkomstig van 70 verenigingen en komen uit de afdelingen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Kennemerland, Gouda en Dordrecht. In de hoofdklasse heren komen o.m. uit Bert Onnes, Jan Hoogendoorn, M. Grijzenhout, G. Bak ker (Docos), Wout Heemskerk, P. Weel, Jan Scheffer, F. Stuhlemeyer en Wil v. Zoelen. Bij de dames o.a. de bekende mevr. Agnes Simon, welke met haar man dr. Bela Simons uit Hongarije gevlucht, tot de sterkste deelneemster gerekend mag worden. Voorts noemen wij als kanshebster voor de tweede plaats nog Ursela Artz en Corrie Schuyt. Voor de overgangs klasse heren tippen wij Bakker van Do- cos en Wout Heemskerk van Treffers. Onze prognose voor de 1ste klas is Ne- derpelt waarbij de Trefferspeler Ton Hoogenboom pas terug uit Nieuw- Guinea een goede kans maakt. Voor de 2e klas M. Hoogenboom (Treffers), J. de Wagenaar (RTC) en B. v. d. Meer (Sparkler). Voor dames 2e klasse geven wij de kans aan mej. Jeanne Heemskerk (Treffers). Bij de junioren le klasse noemen wij Schoonemeyer en Klein en voor de 2e klasse Jacques van Ruiten (Treffers) en Bisschop van Docos. Voor het heren-dubbelspel Grijzenhout en Bert Onnes, voor het dames-dubbel E. van Etten—dr. Artz. Voor gemengd- dubbel Wout Heemskerk en mevr. Agnes Simons, alsmede Bert OnnesThea Hen- nekes. Gezien bovenstaand is het be grijpelijk dat men zij het noodge dwongen het aanvangsuur op 's mor gens te 11 uur heeft moeten stellen. Alkemade's eerste burger, E. J. M. Kolf schoten, is bereid gevonden de opening te verrichten. Natuurlijk wordt er weer een grote belangstelling verwacht. Op wandschema's zal men het gehele ver loop der wedstrijden kunnen volgen. Te ongeveer 8 uur worden de finales ver speeld, waarna men te 10 uur het toer nooi hoopt te beëindigen. ft Een levensgenieter van tachtig En voor zijn leeftijd zéér krachtig Zegt, als men hem vraagt Hoe hij daarin slaagt: „Drink TIP en het leven blijft prachtig!" Nieuwe limericks inz. aan H Bootz N.V., A'dam (Advertentie) Naar aanleiding van bezwaren, welke door Ferrari zijn geopperd tegen het geringe tijdsverschil tussen de Grote Prijzen van Monaco (18 mei) en Neder land (26 mei) deelt de KNAC het vol gende mede: „Reeds op 25 februari jl. heeft de KNAC contact opgenomen met Enzo Ferrari, in een brief waarin gemeld werd, dat een beslissing over het al of niet doorgaan van de G.P. van Neder land binnen veertien dagen zou vallen en waarin gevraagd werd of Ferrari eventueel deel zou willen nemen. Daar na is er per brief en telefoon een ge regeld contact geweest. Pas dezer dagen heeft Ferrari schriftelijk bezwaren naar voren gebracht tegen het geringe tijds verschil tussen Monaco en Zandvoort. De KNAC acht dit niet reëel, waar <je data reeds ruim een half jaar geleden bekend waren en waar de Engelse fa brieken (die meer hinder van de snelle opeenvolging zouden kunnen ondervin den) geen enkel bezwaar maakten. De KNAC meent de onverwachte te genkanting van Ferrari te moeten ver klaren uit een zekere geïrriteerdheid over een andere aangelegenheid, name lijk het akkoord van Frankfurt. Vorig jaar hebben de organisatoren van Grand Prix-races in Frankfort besloten de ver goedingen voor fabrieken en rijders aan zekere maxima te binden, omdat de be dragen die gevraagd werden steeds ho ger opliepen, waardoor het houden van races financieel uitermate moeilijk werd. Maserati, Vanwall, Cooper, Lotus en B.R.M. konden zich met de alleszins redelijk gestelde limieten verenigen. Ferrari wenste zich echter buiten het getroffen akkoord te houden. Thans vraagt Ferrari voor deelneming aan de G.P. van Nederland hogere vergoedin gen, dan ingevolge de te Frankfort ge maakte afspraken kunnen worden ge geven. De KNAC, die het akkoord mede ondertekende, kan niet de vrijheid vin den om aan deze eisen te voldoen. Een vertegenwoordiger van de KNAC gaat dit weekeinde naar Monaco om de gerezen moeilijkheden met vertegen woordigers van Ferrari te bespreken. Mocht geen oplossing met Ferrari worden gevonden (hetgeen niet waar schijnlijk is, mede omdat anders voor enkele vooraanstaande coureurs de kan- HOCKEY UITSLAGEN KON. NED. HOCKEYBOND Heren. Om het kampioenschap van Nederland: Delftse StudentenGronin ger Studenten 51, ZwolleVenlo 04. sen op een goede plaats bij het wereld kampioenschap verminderd zouden wor den), dan zullen ten spoedigste andere wagens, eveneens bezet door rijders van de internationale topklasse, worden aan getrokken. De Grote Prijs van Neder land gaat in elk geval door en zal waar aan alle internationale voorschrif ten is voldaan zeker meetellen voor SCHAKEN HET CLARE BENEDICT-TOERNOOI Weer een Nederlandse nederlaag. Zwitserland winnaar Ook in de vierde ronde van het Clare Benedict-toernooi, tiat in Neuchatel wordt gehouden, hebben onze landge noten een nederlaag geleden. Ditmaal won Oostenrijk met 2'/s— l'/i van Neder land. De uitslagen van de wedstrijden Het echtpaar Jacob Jan Zondag (83) en Hendrika ZondagVan Bu ren (80), even zovele jaren wonende in het gemeentedeel Oudshoorn te Alphen aan den Rijn en sedert 27 jaar in hetzelfde huis Oudshoornse- weg 116, hoopt dinsdag na Pinkste ren, 27 mei de dag te herdenken, waarop het 55 jaar geleden in Beu- sichem (Gld.) in de echt werd ver bonden. Het echtpaar heeft 7 kinderen en 21 kleinkinderen. Twee kinderen wo nen in Australië, een kind in Hilver sum en de rest in Alphen aan den uit de vierde ronde luiden: Duitsland Zwitserland l'/sl'/t en 1 afgebroken partij, OostenrijkNederland 2'/»Vit (DücksteinEuwe 10, AuerDonner 01, WiniwarterVan der Berg 10, StoecklVan Scheltinga Spanje Italië 10 en 3 afgebroken partijen. Uit de derde ronde werden enkele af gebroken partijen uitgespeeld. De ont moeting Italië-Oostenrijk eindigde daar door in een 2'/tl'/i overwinning voor de Oostenrijkers. Het toernooi is ten slotte in een overwinning voor Zwitser land geëindigd. Nederland, dat in de laatste ronde al leen nog maar kon vechten voor een betere plaats ln het eindklassement, ont moette Spanje. Maar ook nu lukte het niet en het werd een 31 zege voor de Spanjaarden. De uitslagen van de vijfde en laatste ronde luiden: NederlandSpanje 13 (DonnerToran '/tBouwmeester Perez 01, Van der BergAlberda llrrxlt> Van ScheltingaLlado 0—1), ZwitserlandOostenrijk 3Vt'/t, Duits landItalië 31. Voorts zijn de afgebroken partijen uit de vierde ronde uitgespeeld. De resul taten hiervan waren: SpanjeItalië 31, ZwitserlandDuitsland V/t2'/». De eindstand luidde: 1. Zwitserland 13 pnt.; 2. Spanje 12'/i pnt.; 3. Duits land 12 pnt.; 4. Oostenrijk 8'/s pnt.; 5. Nederland 8'/t pnt.; 6. Italië 5pnt. In de finalegroep van het toernooi om het Europees basketballkampioenschap dames te Lodz won Rusland met 7939 van Zuidslavië. In het klassificatietoer- nooi won de Nederlandse ploeg met 4234 (2119) van Oostenrijk. Rijn. De maand mei telt drie bruids paren in de familie. De oudste zoon is namelijk op 24 mei 25 jaar ge trouwd en een kleinkind, de heer A. Koelewijn treedt op 29 mei te Alphen aan dèn Rijn in het huwelijk. Met enkele jaren onderbreking werkte de heer Zondag sedert 1900 tot zijn zeventigste verjaardag als pannen bakker bij de N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken v.h. D. v. Oordt en Co. te Alphen aan den Rijn. En kele jaren werkte hij tussentijds bij Filippo te Hazerswoude. Reeds op 10- jarige leeftijd werkte hij blootsvoets (om schoeisel te sparen) voor ƒ3, in de week op de steenplaats in zijn geboorteplaats Geldermalsen van des morgens vier tot des avonds zeven uur. Nog voelt hij het werken niet als een last. Hij rooit bomen, spit tui nen om en verzorgt ze, ook voor de buren. Mevr. ZondagVan Buren is in haar huishouding nog steeds de cen trale figuur, al valt haar het lopen niet meer zo mee. Ook zij was vroeg bij met werken. Reeds op 15-jarige leeftijd melkte zij koeien, maakte kaas en hielp bij het binnenhalen van de oogst op een van de boeren bedrijven in har geboortedorp Beu- sichem in de _etuwe. BILJARTEN NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP ERE-KLASSE BANDSTOTEN Te Nijmegen is een begin gemaakt met het biljarttoernooi om het Neder lands kampioenschap ere-klasse band stoten van de K.N.B.B. De uitslagen luiden: Metz 108 38 23 2.84 Scholte 150 38 28 3.94 Popeyus 91 28 15 3.25 Van Oosterhout 150 28 32 5.35 Jacobs86 33 13 2.60 Sweering 150 33 27 4.54 Mol 124 48 14 2.58 De Kleine 150 48 29 3.12 Popeyus 86 32 14 2.68 De Kleine 150 32 35 4.68 Jacobs93 23 15 4.04 Scholte 150 23 31 6.52 Sweering 75 30 12 2.50 Metz 150 30 34 5.00 Van Oosterhout 150 41 32 3.65 Mol 143 41 17 3.48 Op Hemelvaartsdag lagen de vissersschepen, die zaterdag het zeegat uitgaan voor de jacht op de Hollandse nieuwe, fleurig gepavoiseerd in de Nederlandse vissers havens. De foto toont versierde schepen in de haven van Sche veningen. DOOR ARTHUR MAYSE 4) „Devise", zei ze. „Dewy is er een afkorting van. Devise Callahan. Het is een rare naam, maar vader vond hem mooi." „Nu, en?" „Ik heb liever dat je blijft. Ze keek hem recht in de ogen en ze glimlachte nu weer. „We zullen veel ruzie hebben, maar ik heb toch liever dat je blijft, Clint" Hij voelde een dwaze triomf in zich opwellen. *,Oké, als je het liever hebt." En onwillig voegde hij eraan toe: „Bedankt." „Je bent, geloof ik, voortdurend bang dat je erin zult lopen." Dewy stond op en rekte zich uit. Op haar linkeronderarm had ze een driehoe kig litteken. Blijkbaar had ze daar een gecompliceerde armbreuk gehad. „Je kunt Paddy Burke helpen met het hooien. Maar ik kan je pas in augustus wat geld geven. Dan krijg ik het geld van vaders verzekering." „Laat dat maèr zitten," zei hij. „Je hoeft my niet te betalen. Ik blijf met lang. Ik wil me alleen* een poosje schuil houden en de kat uit de boom kijken." „Je krijgt je loon'Ze zei het bijna gebiedend. „Ik wil niets voor niets hebben. En nu gaan we." „En de boot?" vroeg Clint aarze lend „Ik moet hem toch zeker af schrobben. Als iemand die bloedvlek ken op het dek ziet." „Joe Peddar heeft het al gezien', zei Dewy. „Er komt hier naar alle waarschijnlijkheid niemand anders. We zullen hem voorlopig zo laten." „Tot de politie er is, bedoel je?" Zij knikte. „Ja. En als je nog iets uit de boot nodig hebt, haal het er dan liever uit." „Er is niets van mij bij. Alles is van Aleko." „Aleko?" Ze was opgestaan, maar nu stond ze stil en keek hem aan. „Wie is Aleko? Je compagnon?" Clint staarde haar verbaasd aan. Aleko. Aleko Johannsen. De naam was hem zo ineens te binnen gescho ten. „Verdraaid. Dat is gek.. Ja, ik ge loof dat hij mijn maat was." „Je moet eigen spullen hebben." zei Dewy. Je had een bruine broek en een wit sporthemd en een leren jekker. Ga ze halen." Hij had liever geen voet meer aan boord van de boot gezet, maar hij overwon zijn tegenzin en dook in de kajuit. Dewy had gelijk. De kleren lagen in een kast onder een van de kooien de kooi, waarin hij op de bebloede slaapzak had gelegen. Het waren nieuwe kleren en ze lagen netjes opgevouwen. Hij vond ook een das en een tweede broek. Er moest ook een witte zakdoek bij zijn. De oude man in het café had hem er een gegeven. Hij lichtte het sporthemd op; daar lag de zak doek. Hij streek hem glad en ineens moest hij weer aan Aleko denken. Clint stond doodstil. De zon viel in de kajuit, maar hij voelde er geen warmte van en de lust bekroop hem zich om te draaien en te vluchten. Dit was de Maiija, Aleko's boot. „Schiet op!" klonk Devvy's stem ongeduldig. „Ik heb niet de hele dag de tijd!" Hij stopte zijn kleren in een plun- jezak en klom naar de vlonder. Er stond geen „Maiija" op de voorste ven van de boot. Over de naam, het nummer en de plaats van herkomst was verf gestreken. „Er is je natuurlijk weer iets te binnen geschoten", zei Dewy. „Ver tel het me liever." „Nee". Hij loog niet graag tegen haar, maar htf moest erg, erg voor zichtig zijn. „Ik kon mijn schoenen niet dadelijk vinden." „Nee, dat is niet waar. Je stond doodstil. Vertel het aan mij, Clint." Ze zou het tooh vroeg of laat wel uit hem krijgen. „Goed dan. Die Aleko Johannsen, hé. De boot was van hem. En die heet „Maiija". Dat betekent Margaret" in het Fins." „Ik weet wat het betekent", zei Dewy. „Heb je hem in Vancouver ontmoet?" „Ja. De dag na de bokswedstrijd Vlak nadat ik deze kleren gekocht had. Ik kwam een kroeg binnen; hij zat alleen aan een tafeltje. Het was er vol en daarom nam ik een stoel tegenover hem. En daarna herinner ik me dat een van die grote Schotse agenten, die ze daar hebben, op een biljet aan de muur wees en vroeg hoe oud ik was. Hij wou me niet ge loven, toen ik zei: „Tweeëntwintig." „Ik zou het ook niet geloofd heb ben", zei Dewy. „Nou, hij vroeg me m'n naam, maar de valse naam die ik de vorige avond gebruikt had wilde me niet te binnen schieten. We kregen ruzie en hij stond op het punt me in te reke nen. Maar die oude visser tegenover me kwam voor me op. Hij zei, dat hij kapitein Aliko Johannsen was en dat ik z'n kameraad was. De agent schold hem uit, omdat hij een mindere mee in het café had gebracht, maar hij liet me verder met rust". „En bood kapitein Aleko Johann sen je werk aan, of heb je erom ge vraagd?" „Ik vroeg erom. Eerst voelde hij er niet veel voor, maar toen hij begreep dat ik door de politie gezocht werd, zei hij dat hij me een kans wilde geven. Dezelfde avond vertrokken we". „Om op zalm te vissen?" „Ja. Op zalm. Je hoeft me niet al les te vragen". De rimpel tussen haar ogen werd dieper. „Luister eens. Jullie hadden geen vis aan boord en jullie zijn ook geen patrouilleboot van de politie tegengekomen. Ik denk dat jullie verboden lading bij jullie hadden. En iemand die er tuk op was, heeft je kameraad vermoord en jou gepro beerd te vermoorden, 't Is niet de eerste keer dat zoiets hier gebeurt". „Je kunt wel gelijk hebben", brom de hy. „Als ik geen gelijk heb, is er maar één andere mogelijkheid, Clint. En dat hoop ik niet". „Je bedoelt dat ik Aleko vermoord heb?" „Ja". „En dat ik de boot heb toegetakeld? Dat zou tooh nonsens zijn". „Er is 'n vat brandewijn aan boord en er staan drie lege vaatjes. Als je maar genoeg gedronken hebt, zou je tot alles in staat geweest zijn". „Jawel. Maar je weet niet of ik gedronken heb. Het was trouwens Zweedse whisky en ik belief dat spul niet". „Maar je adem rook er vanochtend naar", zei ze somber. „Afijn, we komen toch niet verder op die manier. Wat herinner je je nog meer?" „Niets. Waarom ben je eigenlijk zo belangstellend, - Dewy?" „Ik wil je helpen, als het kan". „Waarom?" „Omdat je in Martinez goed voor me bent geweest". Zij keerde zich om en begon het pad op te lopen, dat door het bos omhoog voerde. „Maar als je je dat ook niet herinnert, heeft het geen zin erover te spreken". Hij voelde het zweet in zijn hand palmen, maar volgde haar. Hij was ten prooi aan een onbestemde angst een angst die hem van achteren dreigde te bespringen als een wild dier, maar hij besefte, dat hij moest proberen zich alles weer te herinne ren. Zijn vrijheid, misschien zijn le ven, was ermee gemoeid. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9