Smul nü van ROOMBOTER ROOMBOTER is nü goedkoop! in. Witte hoopt op doorgezette opleving in het bouwbedrijf ssstijt* Meerderheid in Kamer wil algemene kinderbijslag Streven naar fusie met andere organisaties Ontploffing in huis vol gas Minister Cals bij de pedagogen Den Haag blijft onrustig Knaapje zette locomotief van de rails VRjLPAG 16 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Nu is roomboter écht goedkoop - iedereen is nu in staat roomboter te eten, profiteer en geniet van de onvervangbare geur en smaak. P1" d' vrM/m„ 6°"" droom 3' do„mb:;n,9f' P'««I« ,0 Z,o„J°Pn de k°P' roomboter trer,V, Wel'ook op do ,h'°' met c°mpleteren. PUBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK Z.H. (Advertentie) Minderheid: eerst weduwen helpen De twee grootste groeperingen in de Tweede Kamer hebben zich ak ben. Verscheidene leden zagen aller eerst een dringende behoefte aan voorzieningen voor weduwen en we zen alsmede aan een invaliditeitsvoor- zieniing. Immers, daar raakt, indien nood wordt geleden, dit direct het 'hele inkomen, vooral bij de zelfstan koord verklaard met het ingediende digen. Van de kinderbeslag is dat ontwerp voor een algemene kinder-1 niet vol te houden, aldus deze leden, bijslagverzekering, de ene zonder want daar gaat het er om, dat het voorbehoud en de andere onder ze- inkomen een zekere aanvulling kere reserves. Een aantal andere krijgt, groeperingen heeft zich tegen dit Wetsontwerp uitgesproken, onder meer omdat zij het totstandkomen van een weduwen- en wezenverzeke ring dringender achten. Enkele van deze groeperingen heb ben bovendien principiële bezwaren. Dit kan worden geconcludeerd uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp algemene kinderbijslagwet. Vele leden zeiden, dat het wetsont werp een goeddeels definitieve en ge lukkige oplossing biedt voor het pro bleem van de kinderblijslag ook voor de zelfstandigen. Deze leden meen den dat het ontwerp snel diient te worden behandeld. Vele andere leden meenden, dat er plaats is voor een algemene kinder bijslagvoorziening. Zij waren echter van oordeel, dat de dafuim van invoe ring na aanvaarding van het wets ontwerp afhankelijk diende te zijn van de dan heersende economische situatie. Een aantal van hen behield zich het eindoordeel over het wets ontwerp voor, aangezien dit mede af hankelijk zou zijn van het al dan niet inwilligen van enige bijzondere wen sen. Van meer dan één zijde werd be streden, dat de kinderbijslag boven andere nog niet vervulde verlangens op 'bet gebied van de sociale verze kering voorrang zou dienen te heb- Uit een telling van het aantal stu denten op 1 april 1958, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, blijkt dat het to taal aantal studenten a-a*. de Neder- - - landse universiteiten en hogescholen verkopend en verzekeringspersoneel MOTORRIJDER SPAARDE VOETGANGER, DUOPASSAGIERE ZWAAR GEWOND Een motorrijder, die gistermiddag tegen vijf uur op de rijksweg te Bla- ricum nabij het kamp Crailo onver wachts moest remmen voor een on voorzichtig overstekende voetganger, slipte en gleed door de vaart vele meters over de weg. De bestuurder en zijn duopassagiere werden van de motor geslingerd en kwamen verder langs de weg terecht. De motorrijder kwam met de schrik vrij, de dame, een mej. uit Amsterdam is zwaar ge wond in een ziekenhuis te Laren op genomen. De voetganger werd niet geraakt. H.K.W. BESTAAT 50 JAAR De Nederlandse Kath. Bond van administratief, verkopend en verze keringspersoneel St. Franciscus be staat 50 jaar, welk feit 1 en 2 juni a.s. gevierd zal worden met een congres in Bellevue te Amsterdam, waar de bond werd opgericht. De eerste dag draagt de deken van Amsterdam, mgr. G. v. d. Burg te 's middags half vier in de kapel van het St. Bernar- dusgesticht een H. Mis van dankbaar heid op. Het programma vermeldt verder een rede van pater dr. J. Ponsioen S.C.J. over „Maatschappelijke ver schuivingen en de arbeid met schone handen". De H.K.W. zoals de jubile rende organisatie nog altijd genoemd wordt, is voortgekomen uit de R. K. Volksbond, waarin in 1888 de Am sterdamse vakafdeling 't Gilde St. Nicolaas voor beambten werd ge vormd. Uit vier plaatselijke gilden is in 1908 de landelijke kath. bond voor handels-, kantoor- en winkelbedien den ontstaan. Begonnen met 100 leden, terwijl reeds tien jaar later een ledental van 2000 bereikt werd, dat in 1928 was gestegen tot 4000 en in 1938 tot 8900 leden, telt de bond die na de tweede wereldoorlog een snelle bloei kende, thans ongeveer 24.000 leden. In de loop der jaren is veel voor de verbetering van de sociale positie van het administratief, is gestegen van 30.800 op 1 april 1957 tot 32.400 op 1 april 1958 (stijging 5 pet.). Het aantal eerstejaars-studenten steeg in het genoemde tijdvak van 5.500 tot 5.900 7 pet.). In de meeste faculteiten nam de belangsteJing toe. Een daling gaven vooral te zien: god geleerdheid, tandheelkunde en poli tieke en sociale wetenschappen. In verband met de opening van de Technische Hogeschool te Eindhoven zij opgemerkt, 'dat het totaal aantal eerstejaars in de technische weten schap met 12 pet. is gestegen en in Delft met 7 pet. gedaan. Een der aktie-punten van de laatste jaren is te komen tot een grote katholieke beambtenbond door fusie met aanverwante kath. organi saties, waardoor mén een sterkere positie inneemt in de toekomstige kath. Centrale van de Arbeid, zo meent men, dan op het ogenblik in KAB. of Werknemende Middenstand het geval kan zyn. De huidige versplintering door klei nere organisaties acht men uit den boze. Concentratie vindt men ook ge wenst met het oog op de vertegen woordiging in de P.B.O.-organen. Verder streeft de bond naar vaste richtlijnen in de loonvorming, daar de zogenaamde jeugdregeling geen behoorlijke basis biedt voor de op bouw van een behoorlijk loonstelsel. Met de looncommissie uit de Stich ting van de Arbeid, het college var Rijksbemiddelaars en de werkgevers organisaties zijn door de drie samen werkende beamtenorganisaties reeds besprekingen gevoerd, die echter vo rige week zijn afgebroken omdat men niet tot overeenstemming kon komen. De werkgevers veigerden de loon- basis voor handarbeiders ook als basis voor de salariëring voor het kantoor- en winkelpersoneel te aan vaarden. De werknemersorganisaties zijn voornemens hun aktie voor een behoorlijke loonbasis met 'n beperkt aantal salarisschalen voort te zetten. Door het onnadenkend aanstrijken van een lucifer heeft mevrouw Fok- kinga haar pas een jaar oude huis aan de Rijnenburgerlaan te Utrecht herschapen in een woning die van binnen veel weg heeft van een ruïne. Toen haar dertienjarig dochtertje be neden kwam met de mededeling dat het boven naar gas rook, is mevrouw Fokkinga poolshoogte gaan nemen, waarbij het ongeluk gebeurd is. Bovengekomen ontdekte zij name lijk, dat op het kamertje dat zij aan een student verhuurde (deze was uitgegaan) de slang van het gascom- foor losgeschoten was en dat de kraan openstond. Zij bevestigde de slang wederom en, denkende dat het ge vaar geweken was, streek zij een lucifer aan om te onderzoeken of al les in orde was. Buren hoorden de explosie en za- geen mevrouw Fokkinga het rokende en smeulende huis uitkruipen. Zij had wonderlijk genoeg slechts enkele kleine verwondingen en werd naar het diaconessemhuis vervoerd. De schade wordt geschat op 3500 gulden. Voor de tiende maal zal de Oude 'Kunst- en Antiekbeurs te Delft wor den gehouden en wel van 28 augustus tot en met 9 september in het stede lijk museum „Het Prinsenhof". Zij wordt weer voorbereid door de ver eniging van handelaren in oude kunst in Nederland. Kath. Aannemers- en Patroonsbond 40 jaar Minister ir. H. B. J. Witte van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft woensdagochtend op een bij eenkomst in het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam bij gelegen heid van het 40-jarig jubileum van de Ned. Kath. Aannemers- en Pa troonsbond verklaard, dat hij de hoop koestert, dat de opleving in het bouwbedrijf de komende maanden zal doorzetten. Hij zei voorts niet te willen ingaan op de huidige proble men rond de financiering van de wo ningbouw, doch betoogde wel met nadruk, dat, wil Nederland binnen afzienbare tijd de woningnood oplos sen, het zich op andere gebieden of fers zal moeten getroosten. Vanmorgen werd in de Stadsgehoorzaal te Leiden het tweedaags nationaal pedagogisch congres geopend. Mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, hield de openingstoespraak. Aan zijn rechterhand ziet men de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot De voorzitter van de N.K.A.P.B., de heer J. P. A. Nelissen uit Haar lem, gaf in zijn rede een beeld van de economische belangrijkheid van de bouwnijverheid, die vorig jaar een omzet had van vier miljard gul den en ƒ800 miljoen aan bouwmate rialen invoerde op een totale import van ƒ15 miljard, terwijl van de ge zamenlijke nationale investeringen ongeveer de helft geschiedde in bouwproducten. De voorzitter gaf als het voornaam ste punt van het urgentieprogramma van de N.K.A.P.B. aan de totstand koming van een publiekrechtelijk orgaan voor het gehele bouwbedrijf opdat op die wijze de bouwstoffen kunnen worden geleverd voor de bouw van een nieuwe en betere toe komst van de bedrijfstak. Minister Witte prees de bond voor het werk, dat ze in de afgelopen vier decennia gedaan heeft De bewinds man zei, dat de aannemers en bouw- patroons trots mogen zijn op hun aandeel in het steeds groter wordend kwantum gereed gekomen bouwwer ken en vond, dat het record van 88.000 woningen vorig jaar, waarmee we de koploper Duitsland in Europa op de voet volgen, ook een grote prestatie was van 't bouwbedrijf. Al leen al om de groei van de bevolking en noodzakelijke vervanging van hui zen bij te houden moeten er jaarlijks 55.000 woningen gebouwd worden. Tot slot deelde hij mede, dat het H. M. de koningin had behaagd, de vice voorzitter van de bond, de heer J. A. Dessing uit Rotterdam, te be noemen tot .ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bisschop van Haarlem reikte daarna de pauselijke onderscheiding van ridder in de Orde van St. Sil vester uit aan de bondspenningmees. ter, ir. W. J. H. Thunissen uit Breda. Prof. dr. W. Asselbergs (Anton v. Duinkerken) hield de feestrede over het onderwerp: „bouwen er> laten leven". INTERNATIONALE MELKDAG De meeste Westeuropese landen zullen op vrijdag 6 juni a.s. voor het eerst in de geschiedenis een „inter nationale melkdag" houden en wel onder de leuze „melk is gezond". Ook Nederland zal hieraan actief deelnemen. Zo zal minister Vondeling op de avond van de 6e juni voor de radio spreken over de betekenis van melk voor de volksvoeding. Wel een programma, geen zekerheid De nieuwe Franse premier, Pierre Pflimlln, gefotografeerd tijdens zijn toe spraak tot de Nationale Vergadering, waarin hij zijn regeringsprogramma bekend maakte. Overgevoelige straatjeugd De Haagse jeugd kan het nog steeds niet erg vinden met de uit Indonesië gerepatrieerde herrieschoppers. Ook woensdag en Hemelvaartsdag heeft de Haagse politie derhalve weer moe ten optreden tegen ruziezoekende jongelui, die zich op verschillende plaatsen iu de stad verzameld had den. Vooral op het Paul Kriigerplein was het wel zeer rumoerig en de Sterke Arm heeft enkele malen de gummistok moeten hanteren om de orde te herstellen. Zeven knapen zijn gearresteerd en twee van hen die gewapend met dol ken, kregen een procesverbaal we gens het overtreden van de wapen wet. Ook in de Spuistraat en in de Passage moest de politie enige keren schoonschip houden. De strijdlust was hier evenwel niet erg groot. Mis schien lag 1 april de oproerkraaiers nog te vers in het geheugen. Zij na men bij het verschijnen van de agen ten van de post Buitenhof snel de be nen, terwijl enkele hun wapens weg gooiden. Toen de rust hersteld was, kwamen burgers een zweep, stokken en ander wapentuig, dat ze in de Pas sage gevonden hadden inleveren op het bureau. Vier „Indische jongens" zijn op Hemelvaartsdag op het Gevers Dey- nootplein te Scheveningen belaagd door een aantal Haagse goktent-no zems. Bij de schermutseling, die ont stond kreeg één van de „Indonesiërs" zo'n hardhandige behandeling te doorstaan, dat hij met zijn vrienden onverhoeds in een wagen van lijn 14 sprong en verdween in de richting V alkenboschplein. Drie van de Haagse jongens zijn ge arresteerd. De Haagse straatjeugd voorna melijk afkomstig uit de omtrek van Goudenregenstraat, Boekhorststraat en van Scheveningen zijn klaar blijkelijk nog steeds uit op een hard handige vergelding voor de „tergende smaad", die hen op Koninginnedag en vijf mei tijdens en na het dansen in de open lucht op de verschillende pleinen in de stad door de Indone siërs werd aangedaan. De laatste schermutselingen lever den geen gewonden op. VRAGEN OVER LAWAAI BROMFIETSEN Het Tweede Kamerlid, mej. Ten Broecke Hoekstra, heeft schriftelijk aan de minister van verkeer en waterstaat de volgende vragen ge steld: 1. Kan de minister mededelen, of het in de bedoeling ligt de verkeers- wetgeving zo te wijzigen, dat er een einde komt aan het zeer hinderlijke lawaai, veroorzaakt door open knal- potten van bromfietsen, waartegen blijkbaar niet kan worden opgetreden op grond van de thans geldende be palingen? 2. Indien het niet mogelijk mocht zijn op korte termijn tot een defini tieve regeling te komen, kunnen dan met het oog op het naderend zomer seizoen (open ramen) voorlopige maatregelen getroffen worden, opdat aan het zeer hin 'erlijke lawaai van bepaalde bromfietsen paal en perk gesteld kan worden? Te Emmen heeft gisteren een acht jarig jongetje van het gezin Kroeze een zware dieselelektrische lokomo- tief van de Nederlandse Spoorwegen doen ontsporen doordat hij de bevei- ligingsblokken van een zijspoor via een hefboom op de rails deed neer komen. De lokomotief kwam met de wielen buiten de rails, doch kantelde gelukig niet. De lokomotief haalde vanaf het fabrieksterrein van de Enkalon enige wagens, waartoe hij vanaf het hoofd spoor EmmenCoevorden op een zij spoor moest rijden. Voordat men ech ter op het zijspoor kan komen dienen de voor beveiliging aangebrachte blokken met een hefboom te worden opgelicht. Het achtjarig knaapje hoeft kans gezien de hefboom van de blokken over te halen met het gevolg dat bij terugkomst de lokomotief met negen wagens op deze blokken reed. 'et treinverkeer op het baanvak EmrnervZwolle ondarvo ld geon ver traging, daar de treinen nog net kon den pasoeren. De ochade loopt in do duizenden guldens.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5