Spanning in Libanon neemt toe Nixon werd in Caracas met stenen ontvangen Scherp Oproep van president Coty Amerika en Nieuw-Guinea WOENSDAG 14 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ook Nixon doet het niet van harte Voordat de Amerikaanse vice-president Richard Nixon in het stadion van de stad Quito in Ecuador een voetbalwedstrijd bijwoonde, nam hij, zij het dan, gezien deze foto, niet bijzonder actief, deel aan een partijtje koppen ezamen met de spelers. De foto geeft hiervan een beeld De goodwill-reis, die Nixon op het ogenblik maakt door diverse Zuid-Amerikaanse landen, gaat met nogal wat strubbelingen gepaard. Leef verstandigI Werk nJet onder hoogspanning. Doe het (lever geleidelik aan. MAAR«.,,datis vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Bij hoofdpijn poeders, tabletten en cachets Ze helpen wel en.fdoend.behonden Unee lijd hup verking en veroorzaken geen (Ting.Zijn daardoor Afweerkcten langs IJzeren Gordijn Geallieerde militaire bronnen heb ben bekendgemaakt, dat op een af stand van circa 90 kilometer van het IJzeren Gordijn een keten van Nikè luchtafweerraketbasissen zal worden aangelegd die als grondslag voor de luchtverdediging van West-Europa zal dienen. Volgens de bronnen zal deze lucht- afweerlinie als bescherming dienen voor West-Duitsland en de aangren zende landen, Frankrijk, België en Nederland. Waarschijnlijk zal een deel der te vestigen batterijen door militairen uit die landen worden be mand Officieel programma atgelasc Vice-president Nixon van de Ver enigde Staten, die een reis maakt door een aantal Zuidamerikaanse sta ten, is gisteren in Caracas, de hoofd stad van Venezuela, door honderden betogers op een bijzonder vijandige wijze ontvangen. Hij arriveerde per vliegtuig op de luchthaven van Caracas, waar onge veer vijfhonderd demonstranten hem opwachtten. Terwijl hij zich naar zijn auto begaf werd hij bespuwd en met stenen bekogeld. De politie dreef de demonstranten later met traangas uiteen. Toen de auto van Nixon later door de stad reed bonsden jongelui op de ruiten. Ook werden stenen naar de wagen gegooid. De minister van Buitenlandse Za ken van Venezuela, die zich bij Nixon in de wagen bevond, werd door glas scherven getroffen in het gezicht. Ook de tolk van de vice-president POTLOOD en GEF.ST No. 525. Horizontaal: 1. goudmerel, wielewaal, 8. kledingstuk, 9. water in Z.-H., 10. slede, 11. vast, stevig, 13. na dato (afk.), 14. rakker, 16. veel te doen hebbende, 17. in Indonesië een der gamelaninstrumenten, 18. balk, 20. voorzetsel, 22. niet vast, 23. voor zetsel, 24. aardsoort, 26. maand van het jaar, 27. rust. Verticaal: 1. groQts, majestueus, 2. lichaamsdeel, 3. klein kind, 4. dik wijls, 5. gulden (afk.), 6. telwoord, 7. het leeg of niet gevuld zijn, 11. zilt vocht, 12. schrijfkosten, 14. haal, trek, 15. oude lap, 19. korte tijd, 21. voor zetsel, 23. voorzetsel, 25. rechten in begrepen (afk.), 26. familielid. Oplossing vrijdagavond. Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. dra, 4. Ier, 6. grein, 7. Em, 9. ka, 10. gegeneerd, 15. die, 16. era, 17. patro naat, 20. on, 21. ga, 22. enter, 24. Son, 25. aal. Verticaal: 1. dreg, 2. Ag, 3. neen, 4. in, 5. raad, 8. Medan, 9. kraag, 11. git, 12. eer, 13. een, 14. era, 17. pols, 18. Otto, 19. taal, 22. en, 23. ra. werd geraakt. Het was een wonder dat Nixon niet werd getroffen. Dit was de meest vijandige ont vangst, die Nixon tijdens zijn bezoek aan die Zuidamerikaanse staten ten deel viel. Programma afgelast. Het officiële programma voor het bezioek van Nixon aan Caracas is thans afgelast. Alle afspraken zijn teniet gedaan, diie zijn aanwezigheid buiten het Ame rikaanse ambassadegebouw met zich zouden brengen. Besprekingen, die hij met verschillende Venezolaanse per soonlijkheden zou houden, worden thans in het ambassadegebouw ge houden. De Amerikaanse vice-president zal in de nacht van woensdag op donder dag per vliegtuig naar de Verenigde Staten terugkeren. V.S. ZENDEN TROEPEN Vier compagnieën Amerikaanse luchtlandingstroepen en mariniers zijn op weg naar het Caraïbische ge bied in verband met de betogingen tegen vice-president Nixon in Vene zuela. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie dins dagavond meegedeeld. Verklaard werd, diat de troepen naar bepaalde Amerikaanse basissen in het Caraïbische gebied werden overgebracht. „Dit wordt gedaan om deze militairen in staat te stellen met de Venezolaanse regering samen te werken, indien deze hulp nodig heeft. Er is vooralsnog geen aanwijzing, dat er hulp nodig zal zijn", aldius de verklaring. Nader wordt gemeld, dat de Ame rikaanse valschermtroepen zijn over gebracht naar de basis „Ramey" der Amerikaanse luchthaven in Puerto Rico, terwijl de mariniers zich bevin den op de Amerikaanse marinebasis te Guantamano, op Cuba, Beide bases zijn respectievelijk twee en drie uur vliegens van Venezuela verwijderd. President Coty heeft zich woens dagmorgen voor de radio tot de Franse troepen in Algerië gericht en hun gemaand om „een scheuring van de natie tegenover de vijand niet te verhaasten". „Ik doe een beroep op uw vaderlandsliefde en uw gezond verstand om tegenover de vijand niet een verdeling van het Franse volk aan de beproevingen van ons land toe te voegen. Alle gebrek aan tucht kan alleen him ten voordele strek ken, die tegen ons zijn". „Aanvoerders van de troepen, ik geef u krachtens artikel 33 van de grondwet bevel op uw post te blijven onder het gezag van de regering der Franse Republiek". De boodschap werd woensdagoch tend herhaalde malen omgeroepen, i gevolgd door de „Marseillaise", Infiltratie uit Syrië en Egypte De spanning in de Libanon neemt nog steeds toe. De tegenstanders van president Chamoun hebben streken ten noorden en ten oosten Van Tripo lis in handen en op verscheidene plaasten in het land strijden rege ringstroepen met Syrische infiltran ten. In de hoofdstad laaide gister avond de strijd opnieuw op. De al gemene staking duurt voort. De regering heeft meegedeeld, dat drie Egyptische schepen met wapens, bestemd voor de rebellen, zijn onder schept. Aan boord bevonden zich Egyp'tasahe zelfmoordcommando's. Regeringskringen deelden verder mee, dat 27 personen, die op ver schillende punten van de kust tracht ten te landen zijn gearresteerd. Syri sche vrijwilligers hebben de grens post te Masnaa vernield en vijf doua neambtenaren gedood. Le Libanese minister van Buiten landse Zaken heeft de ambassadeur van de Verenigde Arabische Repu bliek (Egypte, Syrië en Jemen) reeds een protest overhandigd, „wegens de grootscheepse interventie in de binnenlandse aangelegenheden van de Libanon". Garanties. President Chamoun riep gisteren de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk en Engeland bij zich en herinnerde hen aan de driemogendheden ver klaring van 1950, waarbij de Grote Drie zich verplich ten, de grenzen van de landen in het Midden-Oosten te garanderen. Hij zou de drie landen hebben verzocht hun verantwoordelijkheid thans te aanvaarden. De Libanese regering is verder van plan, bij de Veiligheidsraad een klacht tegen Syrië en Egypte in te dienen. Van de zijde van koning Hoessein van Jordanië heeft de regering in Beiroeth een telegram ontvangen, Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat de V.S. g.een reden hebben een gewapende aanval op Nederlands Nw.-Guinea te verwach ten. Deze verklaring werd uitgegeven na een bezoek van de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. v. Royen, aan de minister, van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles. Drie dagen eerder had, volgens het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, de Amerikaanse am bassade te Djakarta meegedeeld, dat minister Dulles heeft ontkend op de conferentie te hebben gezegd, dat een Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea ernstige gevolgen zal hebben voor Azië en de Westelijke wereld. Ambassadeur Van Royen zei dins dag, dat deze berichten een zekere mate van bezorgdheid in Nederland tot gevolg hebben gehad. Men zou in Indonesië kunnen den ken, dat de V.S. onverschillig zouden staan tegenover een gewapende Indo- nesische aanval op Nieuw-Guinea. waarin de vorst de Libanese premier zijn morele steun fceeft. „Deze strijd onder uw leiderschap is een strijd tussen democratie en dictatuur", te legrafeerde Hoessein. STEUN VAN AMERIKA? Dinsdagavond werd te Washington vernomen, dat de Verenigde Staten thans een dringend beroep van Liba non overwegen om verhoging van de militaire steun aan dat land, ter ver sterking van de Libanese binnen landse strijdkrachten. Van diplomatieke zijde, wordt ver nomen, dat de Libanese regering gaarne lichte wapens en andere, overeenkomstige militaire uitrusting zou ontvangen, om nieuwe wanorde lijkheden de kop in te drukken. De mogelijkheid bestaat, dat de ge vraagde wapens met spoed naar Li banon zullen worden gezonden. Veertig doden. Volgens de laatste schattingen zijn er bij de ongeregeldheden in Libanon in het totaal 40 mensen om het le- :n gekomen en 170 gewond. Woensdagmorgen ontbrandde een vuurgevecht in de wijk „Mazraa" te Beiroet aan de grens van het gebied, dat door de opstandelingen is bezet. Een uit Beiroet gekomen diplo maat heeft woensdag in Bagdad ver klaard, dat de toestand in Libanon „zeer kritiek" is. De opperbevelhebber van het Libanese leger, generaal Foead Shehab, heeft zijn troepen op dracht gegeven de macht in Beiroet en andere gebieden in het noorden en zuiden van Libanon over te nemen, aldus de diplomaat. bit besluit zou genomen zijn, na dat gebleken was, dat communisten en saboteur? uit Syrië Libanon wa ren binnengekomen met wapens en munitie voor de opstandige elemen ten. DE TOESTAND IN FRANKRIJK De afgelopen nacht is er een bom aanslag gepleegd op het rechtbank- gebouw in Angoulême, hoofdstad van het departement Charente, noord oostelijk van Bordeaux. Het gebouw en de aangrenzende panden kregen aanzienlijke schade. A.F.P. vestigt er die aandacht op, dat men aan het bezoek van generaal de Gaulle aan Parijs niet direct bij zondere betekenis kan toekennen, omdat De Gaulle iedere woensdag in Parijs vertoeft. Uit kringen van het Franse minis terie van binnenlandse zaken is ver nomen, dat enkele „knokploegen" van uiterst-rechtse organisaties van plan waren apenbare gebouwen in Parijs aan te vallen, waaronder het Elysee, de amtswoninig van president Coty. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. 'Onder voorzitterschap van Pflim- lin is een deel van het nieuwe kabi net hedenmorgen in vergadering bij eengekomen. Hieraan namen deel de ministers Mutter (Algerië), Pleven (buitenlandse zaken), Faure (bin nenlandse zaken), generaal Cornig- lion Molinier (Sahara) en de Chevig- ne (defensie). DE TOESTAND IN ALGERIë. Op de markt van de stad Algiers verzamelden zich duizenden personen. Vele winkeliers hebben hun zaken gesloten. Gevolg gevende aan een be vel tot winkelsluiting. De radio boodschap van generaal Salan, waar in hij mededeelde het lot van Algerië in eigen handen te hebben geno men, werd eerst opgevat als teken, dat hij zich bij generaal Massu aan sloot. Later deden er evenwel ge ruchten de ronde, dat de generaal onder bewaking van parachutisten onder huisarrest is gesteld. Te Parijs werd vernomen, dat de Franse rege ring Salan zou hebben opgedragen „in het belang van Algerië" op te treden. De berichten zijn evenwel oncontro leerbaar zolang de telefoonverbindin gen met Algiers verbroken blijven. Op het telegrafisch verkeer is cen suur ingesteld. Later herhaalde de Franse opper bevelhebber Salan zijn verklaring van 's nachts voor radio-Algiers. Er was een belangrijke verandering in de toespraak aangebracht: de gene raal zei de verantwoordelijkheid voor Algerië overgenomen te heb ben in overeenstemming met de commissie voor openbare veiligheid." Gehoor gevend aan een oproep op .pamfletten van de commissie voor openbare veiligheid hebben zich dui zenden personen op de markt van Algiersverzameld „om blijk te ge ven van de bereidheid voor Frank rijk te willen vechten en het leger te willen steunen". Generaal Salan liet een commu niqué uitgeven, waarin hij ver klaarde, dat de commissie voor open bare veiligheid in overeenstemming met het militaire opperbevel han delt en van deze laatste haar beve len ontvangt. De generaal drong er voorts op aan de kalmte te bewaren en het dagelijks leven zoveel moge lijk normaal doorgang te laten vin den. Ten laste van de vereeriiging der ziekenverpleegsters franciscanessen van de Mariastichting te Haarlem zal op woensdag 21 mei a.s. de inschrij ving worden opengesteld op 1.500.000 5Va pet. 30-jarige obligatiën. De uit gifte is groot 1.800.000. Hiervan is J 300.000 reeds op emissievoorwaar- den geplaatst. Koers van uitgifte is 100 procent. De lening is a pari af losbaar in 1964 tot en met 1988 er wel in 25 jaarlijkse termijnen elk groot 72.000. Het ligt in de bedoe ling voor deze lening de officiële notering aan te vragen. De lening heeft ten doel de bouw van een nieuw verpleegstershuis te financieren. Voorts zal 550.000 lening worden verstrekt aan het An- toniusziekenhuis te IJmuiden. Aannemer nalatig? Voor het Leeuwarder gerechtshof heeft gisteren terechtgestaan de jarige aannemer H. S. uit Enschede. Hij werd beschuldigd van nalatigheid bij de bouw van een tribune bij het Asser TT-circuit, waardoor deze instortte en dertig mensen werden gewond, waaronder dertien vrij ern stig, Er zaten 2.8)80 mensen op de tribune. Het ongeval gebeurde op 29 juni 1953, hetgeen de procureur-generaal de opmerking ontlokte, dat de af handeling van deze zaak het omge keerde was van snel recht. Een zevental getuigen trad in deze zaak op, waaronder een Delfts ingenieur, die zei, dat de lengtestabiliteit van de tribune niet voldoende was weeSt. Toen de mensen bij het seren van de 500 cc klasse allen tege lijk van houding veranderden, be zweek de tribune. Verdachte voerde o.a. aan, dat er te veel mensen op de tribune hadden gezeten, maar dit werd door de pen ningmeester van de stichting der TT. races, de heer H. Mulder uit Assen, Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 14 Mei 1858. De heer Maxwell, een Avie- rikaansch planterhad eenigen tijd geleden twee zijner slavin nen, wegens een vergrijp, een bepaald getal zweepslagen laten geven en was daarop ter ver- rigting van eenige bezigheden uitgegaan. In den laten avond terugkeerende, werd hij staande gehouden door drie zijner neger slaven, die met knuppels op hem aanvielen tegen wie hij zich met zijn mes verkeerde. Hierdoor nog meer in woede ontstoken, sloegen zij hem zolang op de hersens, tot hij dood voor hun voeten nederzeeg. Het is der overheid gelukt de daders in handen te krijgen. Advertentie: Als huisbewaarder worden g.evraagd eengehuwde Man en Vrouw zonder kinderen, P.G., tegen een salaris van f 4. 's weeks; ingeval de Man eenige betrekking heeft, zal dat tot aan beveling zijn. President Gronchi ie Londen ontvangen President Giovanni Gronchi van Italië en mevrouw Gronchi zijn dinsdag voor een vierdaags officieel bezoek aan Engeland, aangekomen in Londen. De foto laat zien hoe de president in een open rijtuig gezeten naast H.M. Koningin Elizabeth van Engeland, het voorplein van het Buckingham Pa leis te Londen opreed na een rit door de Britse hoofdstad vanaf het Victoria-station, waar de officiële verwelkoming plaats vond. ontkend. Als iemand zou proberen zonder kaartje op de tribune te ko- zou hij meteen een tik met een limonadeflesje op zijn hoofd krijgen, aldus de heer Mulder. De procureur-generaal, mr Witsen Elias, eiste tegen de verdachte beves tiging van het rechtbankvonnis 2000.boete subsidiair vier maan den hechtenis. De verdediger, mr P. J. Jebbink uit Hengelo achtte de bouwpolitie aansprakelijk voor het ongeval. Hij vroeg vrijspraak of een lichtere straf. Uitspraak over veer tien dagen. UITVOER LAND- EN TUINBOUW- PRODUKTEN, le KWARTAAL 1958. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouw- produkten in het le kwartaal van dit jaar 883 miljoen gld. tegen 934 in het overeenkomstige kwartaal van 1957. Deze afname komt vooral voor re kening van een lagere uitvoerwaar de van boter, melkpoeder, bacon en vlees. Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoer daalde van 32,5 tot 30,2 vergeleken met het overeenkomstige kwartaal van 1957. le kwartaal 1957 1958 in milj. gld: Akkerbouw 330,1 320,0 Veehouderij .t485,5 446,2 Tuinbouw 118,8 116,8 Totaal 934,4 883,0 H. W. J. Enserink 'j* In de leeftijd van 42 jaar is hier ter stede overleden de heer H. W. J. Enserink, chef-redacteur van de Nieuwe Leidsche Courant. De heer Enserink is geboren te Almen en volgde de onderwijzers opleiding te Zutfen. Hij werd kweke ling met akte te Eefde en nam gedu rende die tijd het correspondentschap waar voor het dagblad „De Graaf schap". Zijn belangstelling voor 4 de journalistiek was gewekt, waarin'hij zich bekwaamde aan de redactie van „De Westhoek", nieuwsblad voor West-Brabant te Klundert. Vervol gens was hij werkzaam bij de N.V. Samsom te Alphen aan den Rijn, om het uitgeversbedrijf te leren ken nen. In 1945 werd hij benoemd tot redacteur van het „Dorisch Dag blad", in 1947 gevolgd door zijn pro motie tot chef-redacteur van de „Nieuwe Leidsche Courant". In die jaren zijn de reeds be staande banden tussen de „Nieuwe Leidsche" en ons blad nog verstevigd door persoonlijke banden. Hein Enserink was een goed col lega met wie het prettig samenwer ken was. Zijn grote activiteit en voortvarendheid werden gedragen door een rustig geloofsbezit, waar voor hij niet schoomde getuigenis af te leggen. Hoewel ogenschijnlijk blakend van gezondheid, was hij zwak van gestel, welke zwakheid zich de laatste jaren openbaarde in een ernstige kwaal, die hem in de bloei der jaren ten grave voerde en ontrukte aan zijn echt genote en jeugdig gezin. Zijn heen gaan was een heengaan in vrede in de verzekerdheid des geloofs. De teraardebestelling van het stof felijk omhulsel zal. plaats hebben zaterdagmiddag te half 3 op „Rhijn- hof". Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. F' Wis- en Natuurkunde de heer J. W. A. Meijer te Leiden; voor het Cand. ex. K' Wis- en Natuurkunde mej. C. J. Terhal te Leiden; voor het Cand. ex. A Wis- en Natuurkunde de heer J. 't Hart te Katwijk a. d. Rijn; voor het Doet. ex. Biologie de heren E. M. J. Jaspars te Leiden (cum laude) en H. Hoogerhout te Leiden (cum laude); voor Doet. ex. Pharmacie mevr. M. H. Keijer-Hugenholtz te Rotterdam. St^nd Geboren: Maartje dr van P. Plug en C. van der Plas; Hans Willem zn van W. Verbeek en H. A. van Rijn; Bernardus Antonius zn van A. van der Valk en G. H. van Vliet; Hasina Petronella dr van D. van Rhijn en M. Groen; Bartholomeus zn van P. Broer en J. van der Lelie; Dirk Cor. nelis zn van D. Kruithof en W. C. van der Hoeven; Geertruida Rosa dr van T. J. Schroder en E. Teunis- sen. Overleden: A. P. Kok 1 dag zoon; C. van Egmond 56 jr man; C. Gij- bels 82 jr weduwe van J. J. Devilee.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2