Het sprekende testament Vrachtautochauffeur, door slaap overmand, reed tegen boerderij Eendenmoeders in het verkeer Bouwkas Ned. Gemeenten verliest proces tegen bouwondernemers 1 April wordt dag der feestartikelen DINSDAG 13 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 HAZERSWOU0E Hedenmorgen heeft op de Hoge Rijndijk voor Frederikshoeve (no. 86) te Hazerswoude een verkeerson geval plaatsgevonden, waarbij welis waar aanzienlijke materiële schade werd veroorzaakt, maar dat zeker een gelukkige afloop heeft gehad. Een zware Mercedes-vraohtwagen met aanhanger, eigendom van het expeditiebedrijf H. de Ridder te Amersfoort en bestuurd door een zoon van de directeur, reed om tien over half zeven een lantaarnpaal om ver, dhampte daarna langs de ge vel van Frederikshoeve en ontwor telde nog een kolom van de muur, dae het erf van de straatweg scheidt, al vorens hij, dwars over de weg tot stilstand kwam. Reeds vanaf Bode graven zou een patrouille van de mi litaire politie die in Katwijk een mi litair convooi moest gaan ophalen achtende vrachtauto gereden hebben waarvan de chaaiiffeur kennelijk met de slaap vocht. Het is niet bekend, of de patrouille de vermoeide chauffeur niet heeft Het verkeer in de Velser tunnel heeft gistermiddag tien-minuten stil gestaan, omdat men voorrang moest verlenen aan een eendenmoeder met vier kuikens, die ook wel eens de tunnel wilde bezichtigen. De politie heeft zelfs de tunnel- lichten op rood gezet, om moeder eend en haar vier spruiten de gele genheid te geven de weg over te steken. In het Velser politierapport stond gisteren: op verzoek van mevr. Eend verkeer gistermiddag in beide tun nels gestremd. Een gelijksoortig bericht ontvin gen wij gisteren in de rubriek „Ma rathon" betreffende de Van Alke- madelaan te Den Haag. Hier was sprake van een eendenmoeder met tien kinderen, die van de sloot de autoweg opzocht en het drukke zon- dagsverkeer stremde. En dat op moe derdag. RECHTZAKEN EIGENBELANG EN EIGEN BELANG Een 50-jarige Leidse dame was het eigenlijk helemaal niet eens met de tenlastelegging, die haar voor de Haagse politierechter had gebracht. Weliswaar gaf ze toe, dat ze op 22 november 1957 twee blikjes ananas had weggenomen in een groot waren huis, maar ze wilde dit toch geen diefstal noemen, omdat ze niet de be doeling had gehad zich te verrijken. Ze was in die zaak gekomen voor iets anders, maar onderweg zag ze de twee blikjes ananas. Er was geen verkoopster bij die toonbank, Ze had de blikjes in de hand genomen, had een poosje gewacht, had bij een an dere toonbank koekjes gekocht, nog ergens anders snoep en nog steeds was die juffrouw van de ananas er niet. „Op het laatst dacht ik: ik wacht niet langer hoor, dan moet die juf frouw maar komen". Toen had ze de blikjes in de tas gestopt. „En dat noemen wij hier diefstal", zei de politierechter. „Ja, ik had ze natuurlijk terug moeten leggen", gaf de verdachte toe. Diverse keren was het Leger des Heils sindsdien bij haar geweest om een rapport te kunnen uitbrengen. De verdachte had echter elk contact geweigerd. Ze argumenteerde dit als volgt: „Die man zei dat hij voor mijn eigen belang kwam, maar toen zei ik, dat hij dan wel aan een heel ver keert adres was, want dat eigenbe lang het laatste was, waar ik aan dacht". De politierechter ging hier maar niet verder op in en gaf het woord aan de officier van justitie die io._ boete of twee dagen vorderde. De rechter vond dit te weinig en maakte er van 25 boete of vijf da gen en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie j aar proef tijd. Een fragment van het auto-wrak kunnen waarschuwen. Men ver wachtte reeds nabij de Scheepjes- kerk, dat de auto van de weg zou ra ken maar dat gebeurde eerst vijfihon oerd meter verderop. Met een daverende klap schuurde de vrachtwagen langs de gevel, een diepe moet in de stenen achterlatend. De cabine werd geheel verwoest en chassis, besturing en vering ontzet. De chauffeur kwam met een flinke hoofdwonde en de schrik vrij. Hij werd per ambulance naar een zie kenhuis te Leiden vervoerd. DERDE DODE NA ONGEVAL TE WADDINXVEEN Een derde slachtoffer van het auto-ongeval dat gistermorgen bij Waddinxveen geschiedde, is inmid dels in het Sint Jozef paviljoen te Gouda overleden. Het is een 66-ja- rige koopman uit Nijmegen, die in de uit de richting Utrecht komende auto zat. Zijn 66-jarige echtgenote was reeds in de auto, die in brand vloog, overleden. Van de inzittenden van de andere auto kwam om het leven een 74-ja- rige mevrouw uit Den Haag. Haar echtgenoot, een 74-jarige boekhan delaar en diens 46-jarige collega, bei den eveneens uit Den Haag, werden zwaar gewond. Licht gewond werd een vierde inzittende van deze auto, een 42-jarige boekhandelaar uit Den Haag. 1 dode, 10 gewonden bij autobotsing Op de rijksweg van Terheijtlen naar Zevenbergschehoek is maan dagavond een verkeersongeval ge beurd waarbij een persoon werd ge dood en tien personen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Een autobus van een onderneming uit Oosterhout was uit Pernis onder weg naar huis met vierenveertig vrouwen, die als schoonmaaksters in Pernis werken. Op een gegeven ogen blik naderde uit tegenovergestelde richting een bestelauto die door nog onverklaarbare oorzaak plotseling op de linkerweghelft kwam te rijden, waardoor hij tegen de bus botste. De bestelauto sloeg ondersteboven, de bestuurder ervan werd op slag ge dood. De bus kwam in de naast de weg lopende sloot terecht en 10 van de 45 inzittenden liepen verwondin gen op. KLEURENFILM „HOLLAND BLOEMENFESTIVAL" Onder de titel „Holland Bloemen- festival" heeft Polygoon Profilti een kleurenfilm vervaardigd over de bloembollenvelden en over het bloe mencorso, dat zaterdag j.L door de Bollenstreek trok. Van vrijdagoch tend a.s. af zal deze fiim in de iour- naaltheaters van de Cineac te Am sterdam en Den Haag worden ver toond. De Utrechtse rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in een proces, dat de N. V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten in het najaar van 1955 aanhangig gemaakt heeft tegen de N. V. Bouw- en aannemingsmaat schappij Wildschut te Utrecht en de Ned. Bond van Bouwondernemers in Den Haag. De rechtbank heeft de bouwkas alle vorderingen ontzegd en de ge- eiste schadevergoeding afgewezen. Zij veroordeelde de bouwkas in de kos ten van het proces. Bepaald werd, dat de directeur van de bouwonder neming, de heer G. Wildschut, het ge leverde bewijs nog onder ede dient te bekrachtigen, waartoe deze zioh bereid heeft verklaard. Het proces was aanhangig gemaakt naar aanleiding van een, volgens de Bouwkas, lasterlijke brief, die het bouwbedrijf met openlijke instem ming van de secretaris van de bond van bouwondernemers, heeft gericht aan B. en W. van Apeldoorn. Deze brief werd openbaar gemaakt in een persconferentie. In de brief werd o.a. gesteld dat de Bouwkas Ned. Gemeenten op een terrein werkt, dat voldoende en af doende bewerkt wordt door de parti culiere ondernemer, zodat er geen enkele behoefte aan een overheids bedrijf bestaat. Voorts werd erop ge wezen, dat de B.N.G. haar naam mis bruikt om vertrouwen op te wekken bij de niet-deskundige kandidaat- bouwspaarder, dat hij in deze bouw kas een door de gemeentebesturen geleid instituut ziet. De Bouwkas eiste o.a. een yerbod tot verspreiding van deze brief en een vonnis, waarin de bekendmaking ervan onrechtmatig verklaard wordt met een dwangsom van 1000, terwijl een schadevergoeding van elk der gedaagden gevraagd werd van ƒ20.000. De bouwondernemers stelden o.a. dat de Bouwkas steeds heeft gesteld, dat zij alleen maar een financierings instituut is, maar blijkens richtlijnen NATIONAAL RIJTUIGMUSEUM GEOPEND. Gistermiddag is in het oude koets huis van het kasteel „Mienoord'" Leek het nationaal rijtuigniuseum van de stichting „Paard en Karos geopend. De burgemeester van Leek, mr. W. Ph van Waning, zei in zijn welkomst woord, dat het museum thans 80 rij tuigen bezit. Men hoopt er 130 te krijgen. De heer G. Beikens, voorzitter van de stichting „Paard en Karos" vertel de, dat het museum beschikt over een complete zadel- en tujgmakerij vrijwel alle gereedschappen. die zij verstrekt, introduceert zij ziel) ook als bouwmaatschappij. Vonnis. De rechtbank heeft nu uitgespro ken, dat de heer Wildschut niet de opzet gehad heeft om te beledigen of te benadelen. Hij heeft, wat men in een democratisch land mag doen, op instigatie getracht de relatie tussen de gemeente Apeldoorn -n de Bouw kas te beëindigen. De rechtbank zegt voorts, dat de heer Wildschut niet het oogmerk gehad heeft de brief in de publiciteit te brengen, maar op een persconferentie de journalisten ge oriënteerd heeft over een brief, die door hem aan B. en W. van Apel doorn was gezonden en die door de raad in behandeling zou worden ge nomen. De president van de Utrechtse rechtbank had reeds eerder in kort geding uitgesproken dat hij de publi- katies voorshands niet onrechtmatig achtte. De Bouwkas eiste toen, dat het bouwbedrijf binnen 24 uur brief publiekelijk zou herroepen, president verwees de zaak toen naar de gewone rechtbank. Angstige ogenblikken voor chauffeur Toen de heer de B. uit Kwaden damme in Zeeland een onbewaakte overweg ten westen van Goes na derde, kon hij nog niet vermoeden dat hij enkele ogenblikken later met zijn auto in benarde omstandigheden zou verkeren. Een van de wielen raakte namelijk op onverklaarbare wijze tussen de rails bekneld. Hoe de heer de B. ook schakelde, stuurde, voor of achteruit, er was feen beweging meer in te brengen, 'elefonisch werd daarop de gemeente politie van Goes gewaarschuwd, die zioh direct naar de overweg begaf. Uit de richting Middelburg naderde echter met grote snelheid een trein. Een hoofdagent rende met een rode lamp de trein tegemoet, de bestuur der zag het signaal en remde zo hard hij kon. Op nog geen 50 meter af stand van de overweg kwam 't voor ste treinstel tot stilstand. Met tech nische hulpmiddelen heeft men de auto weten te bevrijden, waarna de trein met zeven minuten vertraging zijn reis weer kon voortzetten. „Loco" van Huisscn geen burgemeester De commissaris van de koningin in de provincie Gelderland heeft voor de gemeente Huissen bij Arnhem ge broken met de gewoonte, dat tijdens afwezigheid van een burgemeester de loco-burgemeester diens plaats in neemt. Wegens ziekte van de burgemeester van die plaats, de heer Ter windt, is tot diens plaatevervanger benoemd de burgemeester van Bemmel, W'. van Eik. In Huissen r.eemt men aan, dat dit besluit genomen is, in verban met 't feit, dat de loco-burgemeester, wet houder H. Huisman, tijdens een vroe gere afwezigheid van burgemeester Terwindt er een besluit heeft „door gedrukt". Het ging toen om de bouw van een tweede koelhuis op een ter rein, dat daarvoor niet bestemd was. Het was een stuk grond in de agra rische bebouwing. Toen dat besluit genomen werd, namen tijdelijk de twee wethouders de burgemeester waar: een was voor het plan, de an der er tegen. De heer Huisman haalde toen een wetsartikel aan, dat zegt, dat indien de stemmen staken, de burgemeester moet beslissen. Zijn standpunt was toen: Ik ben nu tijdelijk burgemees ter. Ik ben vóór de bouw van het koelhuis op de gestelde plaats en dus is het plan aangenomen. Op deze wijze werd toen een beslissing gefor ceerd, die indruiste tegen het uit breidingsplan van Huissen en tegen de wens van de zieke burgemeester. Eén april heeft thans een officiële status gekregen want de dag is plech tig door de Vereniging van Hande laren in Feestartikelen uitgeroepen tot Eerste Grappen dag. De Handelaren in Feestartikelen hebben er natuurlijk baat bij dat op deze dag veel grapjes uitgehaald worden, want de meeste mensen heb ben op dit terrein weinig aanleg en ervaring; zij laten zich dus graag door hun feestartikelenhandelaar voorlichten over de juiste wijze van grapjes versieren. Daarbij staan hen zoals bekend een gehele serie artikelen terzijde, die het zeer goed doen op één april, zoals dansende ge bitten, klapsigaren, springende siga retten, zeepbonbons enz. De bond van feesthandelaren heeft gisteren in hotel Krasnapolsky te Amsterdam vergaderd, de handelaren hebben de jaarwinsten met elkaar vergeleken en zij zijn tot de conclusie gekomen dat er iets gedaan moest worden. Vandaar deze stunt, die in deze tijd van bestedingsbeperking weer wat leven in de feestartikelenbrouwerij moet brengen. De heer G. Ridderik- ■hof te Hilversum is tot voorzitter van deze bond benoemd. De reclame, zo sprak deze, zal geheel op 1 april zijn gericht. Vei koping ontaardde in demonstratie Deurwaarder S. Stoelenga uit Zwolle heeft gistermiddag in Olden- broek een executoriale verkoop ge houden ten laste van de smid M. C. daar ter plaatse, die zijn premies voor de stichting bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnijverheid niet had betaald. Deswege had C. een schuld van ƒ436,59 (premie 3.15 per week). Verkocht zouden worden haarden, kachels, keukenuitzetten, een rood koperen aker enz. Er werd echter slechts één stuk verkocht, nl. de rood koperen aker, die niet minder dan ƒ625,50 opbracht. C. had deze aker zelf gekocht voor 25. Op een stuk ijzer bij de smederij waar de ver koping werd gehouden had men ge schreven „Wij Wen met u mee". Voor de verkoping begon zongen de aanwezigen: „Alle man van Neer- lands stam". Na de verkoping werd een protestvergadering gehouden van smeden, die door ongeveer 300 per sonen werd bijgewoond. Tijdens deze bijeenkomst werd het woord gevoerd doo. de voorzitter van het comité „Eigen meester, niemands knecht" de heer Grünbauer uit Amsterdam. Spr. noemde 't bedrijfspensioenfonds een gelegaliseerd onteigeningsinstituut en een dwangpensioenfonds. Omzet van volle melk ook in Leiden nog niet op toeren Voor het eerst is er gisteren in Ne derland volle melk verkocht. Maar er is nog niet met kannen tegelijk gedronken zoals men wel eens ver wacht had. In Amsterdam bijvoor beeld is ongeveer 5000 liter melk met een hoog roompercentage omgezet. Dit is slechts drie procent van de totale melkverkoop. Nu komt dat natuurlijk wel, omdat het nog de eerste keer is. De mensen weten nog niet van het bestaan af en bovendien moesten zij hun be stellingen van te voren opgeven. Zo iets drukt de verkoop, want men weet meestal van te voren nog niet hoeveel melk er gedronken zal wor den. De prijs speelt natuurlijk ook wel een rol, 59 cent per liter voor gesteri liseerde en 56 voor gepasteuriseerde melk. Vandaag komt er veer volop melk op de wagens en het is de vraag of de verkoop nu beter zal zijn. Zal men aan volle melk zodanig boven gestandaardiseerde melk de voorkeur geven, dat men over het prijsverschil heen wil stappen? Ook in Leiden is de omzet van volle melk minimaal geweest. De meeste melkhandelaren hadden maar een of twee klanten voor een litertje volle melk. De indruk is hier, dat het met de verkoop van volle melk zo'n vaart niet zal lopen. Het is de vraag of dit product erin zal gaan. Daarbij komt, dat de handelaren de melk niet terug aan de fabriek kunnen geven. Zij doen het met de inkoop dus ook „kalm aan". Delft zet het op haren en snaren De commissie voor de burgerij - feesten heeft, ter gelegenheid van de komende viering van het 22ste lus trum van het Delftsche studenten corps, een baardgroei wedstrijd onder de mannelijke inwoners van Delft georganiseerd. Deze week is de „start". De deelnemers zullen n.L donderdag- en vrijdagavond door charmante jongedames kunnen wor den gekeurd op de gladheid van hun gelaat. Daarna mogen scheermes of -apparaat er niet meer aan te pas ko men en op 11 juli zal worden uitge maakt, wie in acht weken tyd de fraaiste baard heeft gekweekt. THEEHUIS „PARNASSIA" GEOPEND In aanwezigheid van leden van het college van Ged. Staten van Noord- Holland, de burgemeesters van Haar lem, Bloemendaal en Zandvoort en vele anderen, heeft de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr M. J. Prinsen het nieuwe theehuis „Parnassia" in de Kennemerduinen geopend. Het is gelegen op de laat ste duinrij met het uitzicht op zee. „In de stedelijke gebieden", zei dr Prinsen, „doet zich de behoefte aan recreatie steeds verder gevoelen. Zee en strand trekken des zomers een steeds groter aantal bezoekers". De directeur van „de Kennemer duinen", ir E. C. M. Roderkerk, zeide dat het nieuwe gebouw een schakel is in een lange reeks van maatrege len ter bescherming van de natuur, zonder gebruik van prikkeldraad. In 't Gooi: Internaat voor spastische kinderen Prof. dr P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid, zal vandaag in het Goois kinderzieken huis te Huizen (N.H.) een afdeling voor spastische kinderen openen: het eerste behandelings-internaat voor deze patiëntjes, dat ons land kent. Het spastische kind is gewoonlijk een kind van geestelijk en lichame lijk volkomen normale ouders. Meest al is tijdens de geboorte een hersen bloeding opgetreden, waardoor het tere hersenweefsel van het kind is bschadigd. Dit kan het begin zijn van veel lijden: spierverlammingen, on gewilde bewegingen, misvormingen, gestoord gezichtsvermogen, doofheid en (vaak ogenschijnlijk) verminder de verstandelijke vermogens. BUITENGEWONE VERG AD ERIN G KJUB.T.B. Op dinsdag 27 mei houdt de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond in óe Schouwburgzaal van het Casino te 's-Hertogenbosch een buitengewone algemene vergadering. Deze verga dering zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan 't structuurbeleid met betrekking tot de Nederlandse land- en tuin bouw. Na de openingsrede van de voorzit ter, de heer C. G. A. Mertens, te 14.00 uur, zal de heer B. A. A. Engelber- tink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een toelichting ge ven op het rapport. „Bijdrage tot een verantwoord structuurbeleid ten aan zien van de Nederlandse land- en tuinbouw". Na de pauze zal mr. V. G. M. Marij- nen, algemeen secretaris van de A.K. W.V., enkele beschouwingen geven over: „Industriële werkgelegenheid en agrarische structuur". PLUIMVEETEELT HEEFT EIGEN TOETSBEDRIJF. Onder grote belangstelling uit fok kerskringen opende de secretaris generaal van het ministerie van land bouw, dr. J. H. Patijn, gisteren het centrale toetsbedrijf voor de pluim veeteelt te Putten (Gld.). Het grote, moderne pluimveeteelt- bedrijf beoogt een objectieve maat staf te zijn om de bedrijfswaarde van fokprodukten op het boerenbedrijf op objectieve wijze te toetsen. Hier kunnen legcapaciteit, voeder- verbruik en slachtwaarde der door fokkers bij kruising verkregen kippe- soorten, nauwkeurig worden bepaald. Moderne broedmachines, kuikenstal len, legstallen en zomerhokken ziin rond een centraal gebouw geplaatst. Studie wordt gemaakt ten behoeve van doelmatige en economische be drijfsvoering. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). ENGELS SCHIP VOER KRAAN OMVER Schade 1 miljoen Het 1.547 brt metende Engelse s.s. „Bittern" is vanmorgen om half vier tijdens het manoevreren om in de Y-haven te Amsterdam voor de wal te komen, waarbij het door twee sleepboten werd geassisteerd, tegen de kademuur van de Javakade geva ren. De boeg van het schip raakte daarbij de 50 m. hoge 40 ton zware topkraan, die om viel en terecht kwam op de loods F, die over een lengte van circa 60 m. werd vernield. De kademuur werd naar binnen ge drukt en eveneens zwaar beschadigd. De „Bittern" kreeg schade aan de top van de boeg en vlak boven de waterlijn waar de steven enigszins werd ingedrukt. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De totale schade wordt voorlopig geraamd op één miljoen gld.. De kraan, evenals de loods eigen dom van de gemeente, was pas zes maanden in bedrijf en kost inclusief het plaatsen 'n kleine vier ton. De 15 ton wegende top van de kraan, die op het dak van de loods terecht kwam, werd door de val „verkreu keld". Zo hevig was de botsing, dat het onderstuk van de kraan van de vier wielstellen gerukt werd, waar door de betonplaten op de kade ver brijzeld werden. De z.g. gordingbalk tussen twee meerpalen waarop het schip was ingevaren werd versplin terd. Do plaatijzeren wand en het dak van de loods werden vermorzeld on der het gewicht van de verwrongen staalmassa van de top van de kraan. Als lucifershoutjes waren de zware houten dakspanten afgeknapt en te recht gekomen op de in de loods op geslagen stukgoederen. De cineast Albert Gols te Rijswijk Z.H., zal dit jaar een kleurenfilm ver vaardigen in de Nederlandse natuur reservaten. De natuurbeschermings film, die een indruk zal geven van natuurschoon en dierenleven in het Nederlands landschap, komt tot stand met medewerking van het werkcomi té „Natuurbehoud en recreatie", de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land en het Staatsbosbeheer. Als wij, zo zei spreker, her koet- senbezit, kritisch bezien, dan hebben wij reden tot grote dankbaarheid. Dank zij nauwkeurig speuren kan een enkele maal nog net op tijd een waardevolle koets \oor de sloop worden gevrijwaard. De commissaris der koningin, mr. W. A. Offerhaus, sprak de openings rede uit. Na deze bijeenkomst werd het museum bezichtigd en maakte de bur gemeester met de commissaris in een der alleroudste wagens een rondrit. De bemiddelingscommissie inzake en het geschil tussen de KLM en de ver eniging van vliegers heeft van maan dagmiddag 4 uur tot dinsdagmorgen 62.15 in het gebouw van de KA.B. te Utrecht opnieuw met partijen verga derd. Hoewel het aanvankelijk de be doeling was op deze bijeenkomst de overeenkomst inzake het bindend advies te ondertekenen is de bemid delingscommissie gebleken dat voort zetting van haar bemiddeling moge lijk en gewenst is. Het overleg heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid Een beslis sing kan binnen enkele dagen wor den verwacht. (68)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8