Komt de universiteit op de eerste plaats voor Leiden non-filling RIVELLA „Schenking studentenhuisvesting een gevaarlijk precedent" Rivella is DINSDAG 13 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Allerlei op de agenda van de Leidse Raad Noodkreet voor sanering krotten De Leidse raad behandelde gister middag een agenda met 26 punten, die „elck wat wils" bood. Er werd. ditmaal voor een bestedingsbeper- kende tijd vrij lang en dikwijls over de verschillende gemeentelijke pro blemen gesproken. Men was al een eind in de middag gevorderd, toen de riool-ellende van de Langebrug aan bod kwam, waarover wij elders in dit blad onder een apart kopje schrijven. Bij het agendapunt over het ver zoek van de Vereniging voor Chris telijk onderwijs voor de stichting van een B.L.O.-school te Leiden maakte de/heer Woudstra (Prot.-Chr.) de opmerking, dat we nu wel steeds nieuwe scholen in plan opzetten, maar dat de realisering wel enige jaren op zich laat wachten. „Laten we dan maar meer aandacht aan de bestaande scholen besteden en alles doen om deze bewoonbaar te maken of te houden. De B.L.O.-school aan de Plantage bijvoorbeeld is er niet al te best aan toe. Vooral de uitbrei ding met vier klassen niet". De wethouder erkende de moeilijk heden. Men zal de mogelijkheid van verbeteringen onderzoeken. De heer Van Dijk (K.V.P.) merkte naar aanleiding van het agendapunt over een financiële bijdrage aan de vervoerskosten van een leerling aan de Mytylschool op, dat hij bij „de begroting" al eens heeft gevraagd, of met de ondersteuning van Mytyl schoolkinderen niet één lijn kan wor den getrokken. Alle kinderen krij gen dan vervoerskosten vergoed. De heer Van Dijk haalde op zijn geheu gen aan wat hij in de begrotingsbe handeling hierover heeft gesteld, hij heeft het niet zwart op wit kunnen controleren, want de stukken van de begroting zijn nog niet uit.. De wet houder wees op de kosten die aan het vervoer verbonden zyn, men zal dan ook weer met de buitengemeen ten een regeling moeten treffen. In tweede instantie toonde de heer Van Dijk zich ietwat bezorgd over het feit, dat ook de wethou der zich niet meer precies kan her inneren van wat er bij de begro ting behandeld is. Als de hande lingen er niet zijn om als geheu gensteuntje van het college te die nen, wat blijft er dan van behar- tenswaardige opmerkingen van de raadsleden over? De heer De Hosson (K.V.P.) maak te een opmerking over de subsidie van 1000 gulden voor het congres van de Vereniging voor Pedagogiek. In de commissie van financiën is er niet bij vertelt dat deze vereniging al een subsidie van 600 a 700 per jaar ontvangt. Hij wenst#- in het ver volg dergelijke inlichtingen. De wethouder betoogde, dat de subsidie aan de plaatselijke afdeling een aparte post is op de begroting. Precedent. Hetzelfde raadslid wees op het ge vaarlijke precedent, dat 't douceurtje van 235.000 aan de studentenhuis vesting schept. Wat is het geval? Voor de bouw van een studentenflat heeft de stich ting Leidse studentenhuisvesting te Leiden aan de gemeente verzocht haar een stuk grond in erfpacht te ge ven op de hoek van de Churchill- laan en de Haagweg. De gemeente achtte het in het bijzondere geval verantwoord de canon op ƒ1.per jaar te stellen (een symbolisch be drag). Dit betekent dat men de studenten huisvesting een cadeau van 235.200 schenkt. Er zijn wel meer instelliingen die op zo iets verlekkerd zijn; de heer De Hosson gaf een opsomming: be jaardencentrum, kerkenbouw, kruis verenigingen, woningen voor mensen met 'n smalle beurs. Bovendien bete kent de bouw van deze flat géén bij drage tot leniging van de woning nood. De studenten die gehuisvest worden, voorheen spoorstudenten, be houden toch in hun ouderlijke woning hun kamers. De kamers zullen op een prijs gesteld worden van 31.a 35.per maand. Dit zijn prijzen die ook 30 jaar geleden golden. Als de kamers voor een paar gulden meer verhuurd worden is de gemeentelijke ondersteuning niet nodig. Hij bracht een ander subsidiabel geval onder de aandacht: huurbijslag voor grote ge zinnen. De heer Questro (Pr. Chr.) wees eveneens op het precedent, maar hij concludeerde dat dit de weg zal effe nen voor andere subsidie-aanvragen. De heer Hagen (V.V.D.) was ver heugd dat Leiden iets voor de univer siteit kon doen. Deze subsidie zal ech ter voor zijn fractie in de toekomst geen aanleiding zijn ook zonder meer andere bevolkingsgroepen te „besub- sidiëren". De heer Zunderman (PvdA) liet een juichend geluid horen over dit voorstel. Hij bestreef' de heer De Hos son, die bij gebrek aan aandacht voor het belang van de Universiteit voor Leiden verweet. De heer Van Dijk (KVP) vroeg on der meer welk percentage van de ka- merzoekende studenten in Leiden met deze 220 kamers geholpen kan worden. We nemen hier de zorgen op ons over niet-Leidenaars. Kan Leiden dit Wel aan? De heer Van Dijk maakte enkele reserves, onder meer ook gedachtig de woningnood die er nog bij grote gezinnen bestaat. Niet beknibbelen. De heer Schüller vroeg of de spre kers, die een critisch geluid lieten ho ren, niét hebben overwogen hóe Lei- alen aarr zijn universiteit is gekomen. Laten wij op dit alles niet gaan be knibbelen. Dokter Kortmann (KVP), zei dat de overheid Leiden plaatst voor een uitgave, die bij alle bemerkingen van die zijde over de bestedingen van de gemeenten, vreemd aandoet. Wethouder Jongeleen sloot zich aan bij wat gezegd was over het be lang van de universiteit. Delft heeft een gelijksoortige beslissing genomen. Op de huurprijs van 31 tot 35 gulden komt nóg een bedrag. De subsidies zijn een belangrijk deel van de ge meentebestuurlijke activiteiten. Het Rijk kan dit de gemeenten zo maar niet ontnemen. De voorzitter merk te op, dat de universiteit aan Leiden werd geschonken als een beloning, maar dat zij al dadelijk offers vroeg. Studentenhuisvesting is een plicht, waaraan de gemeente zich niet kan onttrekken. In tweede instantie be toogde de heer De Hosson, dat voor hem in het geheel niet vast staat, dat de universiteit voor Leiden op de éérste plaats komt; industrie bij voorbeeld is belangrijker en de huis vesting daarvoor. Over subsidies gesproken: hij stel de vast, dat de grond voor de nieuwe katholieke kerk in Leiden Zuidwest het duurst is in het gehele bisdom. Wethouder Jongeleen repliceerde met de opmerking, dat over grondkosten van deze kerk de be sprekingen nog gaande zijn. Het col lege heeft in elk geval nog geen Voorzitter van St. Adelbertver. over „Ambtenaar en bureaucratie" De St. Adelbertvereniging sloot gisteravond het vergaderseizoen met een bijeenkomst, waarop deze keer de voorzitter, dr. W. J. J. Dijssel- bloem, ingeleid werd door de vice- voorzitter, de heer J. Zonneveld. De voorzitter moest worden ingeleid, omdat hijzelf de inleider was over een onderwerp, waarin hij, als direc teur van het ARKA-bureau al bij zonder goed thuis is, namelijk: „Amb tenaar en bureaucratie". Hij gaf een brede en vlotte om schrijving en toelichting op zijn te voren rondgezonden stellingen, welke luidden: 1. De bijna automatische koppe ling van de begrippen ambtenaar en bureaucratie berust veelal op een verkeerde interpretatie van de amb telijke functie, zowel door de ambte naren als niet-ambtenaren. 2. De ambtenaar, als deel van de overheid, heeft als primaire taak: dienstbaar te zijn aan het algemeen belang m.a.w. zich volledig in te zet ten voor de overheidstaak. 3. Alhoewel deze overheidstaak in wezen hetzelfde blijft is zij toch in de loop der tijden belangrijk geëvo lueerd. De ambtelijke functie is met deze taak mede uitgegroeid. 4. Naar gelang de overheid steeds meer taken van de vrije maatschap pij is gaan overnemen, de greep van de staat op deze maatschappij steeds sterker werd, dreigt de ambtelijke functie te verbureaucratiseren d.w.z. dreigt het ambtenarenwezen een machtspositie in de samenleving te gaan nemen. 5. Groeiende staatsinvloed en bu reaucratie zijn derhalve veel meer el- kaars gevolg dan het ambtenaar schap en de bureaucratie. 6. De huidige welvaartsstaat ver eist een sterk regelende invloed van de staat ten opzichte van de maat schappij. Het behoort tot de taak van de ambtenaar om deze invloed niet primair functioneel en doelmatig; doch vooral rechtmatig en menselijk te doen zijn. Ij Bestuurderen en hun ambtena ren treden zeker rechtmatig en men selijk op wanneer de persoonlijke vrijheid wordt gerespecteerd en de individuele mens, zonodig in zijn vrij organisatorisch verband verant woordelijkheid kan en mag dragen. 8. Het meest probate middel tegen een dreigende bureaucratisering is de ambtenaar bewust te maken van zijn dienende en derhalve niet zijn heer sende, positie om mens en maat schappij wederom te brengen tot het vrijwillig aanvaarden van verant- wooredijkheid; niet alleen voor zich zelf doch ook om de ander; niet uit louter charitatieve overwegingen, doch mede om het recht van een menswaardig bestaan voor een ieder. Er werd over deze stellingen met animo gedebatteerd, met name over de omschrijving wat bureaucratie in wezen is. De vice-voorzitter dankte de voor zitter en de debaters voor hun voor lichting. voorstel hierover aan de Raad ge daan. Het voorstel werd vervolgens zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Saneren Naar aanleiding van onbewoon baarverklaring van de woningen Waardgracht 5, 5a en 5c merkte de heer Van Dijk (K.V.P.) op, dat de bewoners van deze woningen volgens hun inkomens best hogere huren kunnen betalen. Het gaat er dus maar om, dat de woningen ter ver vanging er ook inderdaad komen. Wanneer komt er nu eens een voor stel tot het partieel saneren van de binnenstad? ten er nog onbewoonbaar verklaard worden? Wethouder Jongeleen zei in zijn antwoord, dat er nog wel enige hon derden woningen in Leiden zijn die voor ontruiming in aanmerking ko men. De saneringsplannen zijn in voorbereiding. Hij vroeg echter be grip voor het feit, dat de sanerings plannen onverbrekelijk verbonden zijn aan het wegenschema. Sprekend over de mogelijkheden van een grotere aanpak van de nieuwbouw, zei de wethouder, dat ook Leiden de invloed van de be stedingsbeperking in de woning bouw zal merken. Leiden zal waar schijnlijk maar een klein getal wo ningen voor de nieuwbouw toege wezen krijgen. Sinds 1954 zijn nu in Leiden 302 woningen ontruimd. In zijn repliek betoogde de heer Van Dijk, dat hij nu al 19 jaar als raadslid aan het ontruimen is. Wan neer wordt er nu eens binnen de stad gebouwd? Er is toch wel iets in Den Haag te bereiken als Leiden met afgeronde plannen komt. De wet houder verbindt de sanering nu weer aan het wegenschema, maar dat schema kan over drie jaar wel weer heel anders zijn. Tegen half vijf sneed men het Hoeveel woningen in Leiden moe- riolenvraagstuk aan. Huldiging op jaarvergadering van de HKW, afdeling Leiden De H.K.W., de bond van Admini stratief-, Verkopend- en Verzeke- ringspersoneel had in het gouden jubeljaar van zijn landelijke organi satie zijn leden opgeroepen ter jaar vergadering in de Harmonie, doen mede ter huldiging van twee leden, die reeds vijf en twintig jaar hun organisatie trouw hebben gesteund. Met genoegen opende de voorziter, de heer Th. de Wilde Jr, deze vega- dering welke voor de afd. Leiden tevens het feestjaar van de organisa tie opent. De gebruikelijke notulen en jaar verslag van de secretaris werden evenals het financieel overzicht over 1957 en de begroting van 1958 onder dankzegging goedgekeurd, waarna de penningmeester werd gedechar geerd. Uit deze verslagen bleek een winst van 26 leden en een klein ba tig saldo, die zowel Dij bestuur als de leden tevredenheid wekten. De voorzitter gaf de huldiging der jubilarissen over aan bondsbestuur- der Th. Steinmetz. Hij betreurde het ten zeerste dat de jubilaris, collega J. H. van Ree, door ziekte verhinderd was deze huldiging te ondergaan, doch spreker zou met het bestuur op een later tijdstip deze jubilaris per soonlijk thuis gaan complimenteren en hem het bijbehorende zilveren bondsinsigne opspelden. De heer Steinmetz richtte zich tot jubilaris A. L. van Giezën, waarbij hij sprak van „de pioniers van de bond". In de crisistijd, toen het heus geen sinecure was om lid te worden van een vakorganisatie, toen het zelfs gewenst was dit lidmaatschap geheim te houden, stonden zij op de bres. Spreker vroeg zich af of de HKW van nu, wel dezelfde zou zijn ge weest als de pioniers niet voor hun ideaal hadden gevochten. De heer Steinmetz overhandigde de heer Van Giezen het zilveren in signe en hij was er van overtuigd dat dit insigne door deze stille maar' ijverige werker ten volle verdiend: was. Ook mevr. werd voor haar onver moeide steun gehuldigd en met bloé-' men verrast. In zyn dankwoord sprak de heer Van Giezen zijn speciale waardering uit voor de vroegere en tegenwoor dige bestuurders, zonder hun steun had hij dit werk nooit kunnen doen. De g.a. pater Moons o.f.m. kreeg het woord. Hij wees de nieuwe ieden op de maatschappelijke plichten wel ke het lidmaatschap van HKW hen oplegt, vooral als katholiek in het economisch bestel. Hij sprak over „de eerlijkheid en de trouw", twee deugden die in deze tijd veel aan waarde hebben ingeboet. De g.a. he kelde hierbij scherp niet alleen de oneerlijkheid in geldzaken, maar ook dagdieverij, door versnipperde en verklungelde uren. Eerlijkheid en trouw, de twee fundamentele waar de». van het maatschappelijk bestel verkeren, aldus spreker, in een hef tige crisis. Tenslotte bracht hij de eerlijkheid en trouw tegenover God in het ge ding. Na de pauze werd de beschrij vingsbrief van het bondscongres, dat 1 en 2 juni a.s. te Amsterdam gehou den zal worden, behandeld De af gevaardigden, de heren F. H. M. Kok en J. L. Standemeyer zullen dan ter dege rekening moeten houden met de meningen en gevoelens, welke door de leden bij deze behandeling naar voren werden gebracht. Na een kort woord van de voorzit- GEEN GOED BEGIN. De nieuwe week begon niet erg ge lukkig voor de 51-jarige winkelchef van een schoenwinkel op de hoek van Haarlemmerstraat en Jan Vossen- steeg. Toen hij vanmorgen om kwart voor negen de jalouziëen van de win kel met een raamhaak wilde open trekken, brak de haak, ten gevolge waarvan hij achteruit de rijbaan op vieL Hij kwam tegen een passerende auto terecht en werd weggeslingerd. Daarbij kwam de man met zijn rug op de trottoirband terecht. Hij klaag de over pijn in zijn bovenlichaam en werd ter controle door de EHD naar een ziekenhuis vervoerd. Ingezonden door L. VAN KINS, Gerrit v. d. Laanstraat 12. Leiden ter bij gelegenheid van het gouden bondsfeest zette oud-voorzitter Kok de heer van Giezen nog even in de bloemetjes. Spreker zei dat juist hij in bijna vijf en twintig jaren het werk van de heer Van Giezen het beste heeft leren kennen en waarde ren. Hij wenste hem toe, dat hij in de volgende 25 jaar zijn propagan distisch werk mag voortzetten met hetzelfde succes en voldoening als in de afgelopen jaren. Na een korte rondvraag sloot voor zitter De Wilde deze feestelijke en geanimeerde vergadering. LEIDS HOOGLERAAR TERUG UIT MOSKOU Tijdens mijn verblijf in Moskou is mij de wereld van het Russische sectewezen opengegaan, die zowel uit historisch als uit godsdienstfenome- nologisch oogpunt uiterst interessant en merkwaardig is". Met deze woor den ving prof. dr. P. Hendrix, die' dezer dagen uit Moskou naar Neder land is teruggekeerd, het interview aan, dat hij het A.N.P. toestond. Prof. Hendrix, die aan de Leidse universiteit oud-christelijke letter kunde alsmede de culturele geschie denis van de byzantijnse en latere tijd doceert, heeft ruim een maand in Moskou vertoefd om daar de secte der zogenaamde oud-geloVigen te be studeren Voor deze reis had de Nederlandse Nadat prof. Hendrix in Moskou was aangekomen, kreeg hij na veel moeite contact met de secte der oud gelovigen, waarvan de aanhangers in de periferie der hoofdstad wonen. Een van de karakteristieke trekken dezer secte is, dat zij het priester schap verwerpt. De oud-gelovigen kennen alleen maar voorgangers of „starets", welk v/oord „oudste" be tekent. In hun ogen is de officiële kerk, evenals de staat, de personificatie van de satan. Prof. Hendrix heeft dit verblijf in Moskou ook gebruikt om zijn con tacten met de Russisch-Orthodoxe kerk te verlevendigen. Op de patriar- chie werd hij allerhartelijkst ontvan gen door monseigneur Nikolaas, me tropoliet van Krutickij en Kolomen- skij. DIEFSTAL IN GEM. WERKPLAATS Tussen 10 en 12 mei zijn onbeken den door een tuimelraam aan de ach terzijde van het gebouw binnenge klommen in de Gemeentelijke Werk plaatsen aan de Groenesteeg. Er werden diverse schrijfbureaus opengebroken. Een bedrag van 143 gulden wordt vermist. Marktberichten LEIDEN. 13 mei. Vette varkens. Aanvoer 191 vette varkens. Notering slagers varkens 1.721.77, zeugen 1.451.55. Handel goed. Twee nuch tere kalveren. Geen notering. ROTTERDAM, 13 mei. Vee. Aanvoer 4608 stuks, weekstaat 6893. 300 vette koeien, 972 gebruiksvec, 325 vette kalveren, 178 graskalveren, 1529 nuchtere kalveren, 95 varkens, 60 biggen, 106 paarden, 2 veulens, 171 schapen, 840 lammeren. 30 bok ken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 3.00 3.30, 2e kw. 2.80—3.00, 3e kw. 2.60— 2.80, vette kalveren le kw. 2.853.00, 2e kw. 2.55—2.85, 3e kw. 2.20—2.55; graskalveren 475—325275, nuch tere kalveren ƒ655550; biggen ƒ604540; slachtpaarden le kw. ƒ2.60, 2e kw. ƒ2.40, 3e kw. ƒ2.10; schapen 1009080, lammeren 1109080, weidelammeren ƒ70 6040, melkkoeien 12751000 850, kalfkoeien 1275—1000—850; varekoeien 900775—675, vaarzen 950—800—600, pinken 625—500 —400. Overzicht: vette koeien aanvoer gewoon, handel goed, prijzen als vo rige week; vette kalveren aanvoer iets meer. handel vlug, wat stijver in prijs; graskalveren aanvoer even kleiner, handel tamelijk, ruim prijs houdend; nuchtere kalveren aanvoer korter, handel willig, prijzen hoger; biggen aanvoer als vorige week. han del kalm, prijzen hoger; slachtpaar den aanvoer ruimer, handel lui, niet hoger in prijs; schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel flauw, vooral niet ho0er in prijs; weidelam meren aanvoer ruim, handel kalm, prijzen als vorige week; melk- en kalfkoeien aanvoer iets kleiner, han del tamelijk, prijzen ongwijzigd; va rekoeien aanvoer korter, handel goed, ruim prijshoudend; vaarzen en pinken aanvoer matig handel rede lijk goed prijshoudend. BODEGRAVEN. 13 mei. Kaas. Aanvoer 32 partijen, eerste soort 1.63 1.73, tweede soort 1.501.62, extra 1.82. Handel kalm. Drink het koel Eén van de bijzondere eigenschappen van RiVELLA: Al drinkt U het nóg zoveel, nooit krijgt U dat hinderlijke „volle" gevoel. Nu overal verkrijgbaar RIVELLA is een zuiver natuurproduct uit melk, omgetoverd tot een sprankelende, goudgele verkwikking. Het bevat koolhydraten, b-vitamlnen en 13 kostbare mineralen. géén conserveermiddelen, kleurstoffen en synthetische smaakstoffen. anders dan anders! Winkelprijzen normale fles (0.24 Ier) 30 cent. grote gezinsfles (0.75 Itr) 57 cent. EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT RIVELLA OOK SUIKERVRIJ VERKRIJGBAAR. GOEDGEKEURD DOOR DE N.V.S.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3