„Buitenstaander" gaat toestand riool Langebrug onderzoeken Aansluiting op centrale riool Inleiding tot „Aida" De „Club de Limetz" maakte kennis met het volk van Suriname Scherp Prins Bernhard in Californië GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Dc 400.000ste op de „Keukenhof DINSDAG 13 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het riolenwee van de Langebrugbij zware regenval werd de kelderde aanleg zijn gemaakt. De riolerin- Papengracht heeft gistermiddag in de een modderpoel vol afval en vuil gen van de oude hulzen zyn voor het Leidse raad nog enige bijzondere as- water. Bij een zware tegenbui spuit merendeel oud en poreus. Hij bleef pecten opgeleverd. De raadsledenhet watier uit de afvoeren omhoog, erbij, dat de bewoners in elk geval hebben een uur over de toestanden De vraag is niu maar, kan men de voor de toestand van de riolering van van het riool LangebrugPapen- j bewoners voor de euvelen, die na de bun huizen verantwoordelijk zijn gracht gesproken op een interpellatie aanleg van het nieuwe riool zijn ont- van de heer Van Iterson (Pr. Chr.). Men kent de feiten uit publicaties in dit blad. Het blijkt nu dat ook een exploitant van een zaak in de Bree- straat een betonnen kelder heeft la ten maken en dat desondanks, de ri- oolgassen in zijn huis doordringen. Het blijkt dat water en ongedierte bij sterke regenvallen de kelders van tientallen winkeliers besmetten. Door alle raadsleden die aan het woord kwamen is gewezen op het di recte gevaar, dat de toestand van het nieuwe riool oplevert en het college van b. en w. heeft uiteindelijk een voorstel, ondertekend door de heren Woudstra en Van Iterson, overgeno men waarin het toezegt zo mogelijk binnen drie maanden, maar in elk ge val ten spoedigst bij de Raad met plannen te komen, die leiden moeten tot verbetering van de riolering en de raad mede be delen, welke kosten de uitvoering met zich mede brengen en hoeveel tijd ermee gemoeid is. Erkenning. De wethouderder heeft overigens ruiterlijk erkend, dat men de bewo ners niet tien maanden op antwoord had mogen laten wachten. Hij ver weet de dienst gemeentewerken dat deze niet op zijn herhaalde aansporin gen had gereageerd. De heer Van Iterson trok flink van leer tegen de wethouder over de rio leringszaak. Hij haalde voorbeelden, aan, niet van huizen, waarin de riole ring oud is, maar van winkels, waar in men in de kelders kostbare voor zieningen had aangebracht. Niettemin, staan verantwoordelijk stellen. De gemeente overweegt thans aan sluiting op het centrale riool. Maar de heer Van Iterson vond dergelijke overwegingen toch te „zwevend". De heer Van Dijk (KVP) stelde vast dat het college erkent, dat er in het nieuwe riool geen bergingsmoge- lijkheid voldoende was. Had men met deze mogelijkheid dan geen rekening moeten houden? Men heeft het gepro beerd met „terugslag-kleppen" maar diie konden nooit afdoende zijn, om dat een riolering niet afgesloten kan worden. Hij vroeg of het helpt het riool op de centrale riolering aan té sluiten. Hij constateerde tekortkomin gen in de uitvoering bij de dienst ge meentewerken. Systeem. Andere raadsleden lieten zich in zelfde afkeurende bewoordingen uit. De heer Jongeleen gaf eerst een overzicht van de geschiedenis van dit riool. De oude overhuiving moest weg, Men heeft gedacht dat de capa citeit van het riool (40x60 cm) vol doende was. Berekeningen hebben uitgewezen, dat dit ook het geval is. Men zit in Leiden echter met het feit, dat men destijds heeft gekozen voor een rioleringssysteem, waarbij ook de regen in het riool geloosd wordt. Het is moeilijk een riool te maken dat in staat is de zwaarste regenbui te verwerken. De wethouder bestreed dat er fouten in de voorbereiding of In re- en dupliek stapelden de be zwaren zich op. Het college deed de toezegging, dat een „buitenstaander" de situatie zal onderzoeken. Schriftelijk heeft de heer Van Iter, son onder meer gevraagd of B. en W. bereid zijn op korte termijn te onder zoeken, welke maatregelen genomen moeten worden om het riool Lange brug voldoende bergingsmogelijkheid te geven. Wethouder Jongeleen verklaarde gistermiddag namen het college van B. en W. dat het college bereid is op korte termijn de mogelijkheid onder ogen te zien om in een versneld tempo te geraken tot uitbreiding van de centrale riolering, die aansluit aan 't riool van de Langebrug. Met name denkt het college aan de onmiddel lijke voorbereiding van een plan tot aansluiting van het riool in de Lange brug op de centrale riolering in de Korevaarstraat door middel van een riool met zinker door het Steen- schuur, terwijl het college zich tevens zal beraden omtrent andere mogelijk heden, die binnen het kader van de centrale riolering kunnen bijdragen tot een verdere verbetering in de situatie. De raad dient echter te be seffen, dat de bestedingsbeperking in dit opzicht een sterk belemmerende factor vormt. De beide salons van het Snouck Hurgronjehuis waren gisteravond ge heel vol met belangstellenden, die op 30 mei a.s. de opvoering van de groot se opera „Aida" in Den Haag zullen mogen bewonderen, dank zij het ini tiatief van K. en O. Leo Riemens, hield een inleiding, glashelder en ter zake zeer vakkun dig, zoals wij dit van deze intelligente musicoloog kennen, vakkundig, maar nooit dor wetenschappelijk. Hij be gon met enkele historische gegevens omtrent werk en gegeven. Deze opera is direct als opera geconcipieerd, naar de voorbeelden van de oud-Griekse treurspelen. Dit grootse muzikaal- dramatische schouwspel heeft een klassiek gegeven en staat door de ori ginele architectuur op 't allerhoogste plan. Langzaam aan groeide in Verdi de eigen stijl. Ilij kiest de Franse vorm van de opera, met ballet, wat bij de Italianen geen gebruik was. Hij gebruikt bepaalde melodieën, welke hü associeert met 't verschijnen (ten tonele) van bepaalde personen. Even wel anders dan Wagner dit doet. Hij scheidt in zijn muziek het type Egyp- tenaren en Aethiopiëis en treft ge niaal de locale kleur, door de instru mentatie. Ter opening van het Suez-kanaal in 1869 kreeg Verdi de opdracht van de onderkoning van Egypte, deze opera te schrijven, waartoe hij de stof ont leende aan een verhaal door de Fran se Egyptoloog Manette geschreven; verder uitgewerkt door Camille du Locle. Maar Verdi sprak naast de eigenlijke librettist een hartig woord je mede in de uiteindelijke redactie. De première werd gegeven te Caïro in 1871 en later te Milaan, Parijs en elders. Aethiopiërs zijn Egypte binnen gevallen Radamès wordt tot Egyp tische legeraanvoerder uitgeroepen In brede kringen van de Neder- geschiedenis kennen. Die geschiede- landse bevolking bestaat er gelukkig een grote belangstelling voor de Ne derlandse gebiedsdelen overzee. Deze belangstelling bleek gisteravond ook uit de grote opkomst van de leden van de „Club de Limetz" in de Vi kingzaal van Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg. Omlijst door Surinaamse volksmu ziek, gespeeld door de heer Dolf Del- prado en door hemzelf, hield daar de heer Helder, een student afkom stig uit Suriname, een causerie over het volk van Suriname Het volk van Suriname is door de -historie gegroeid uit een veelheid van naties en om enig begrip te heb- Advertentie) ben voor zijn uitingen, moet men zijn SLAGER MAG GEEN BOTER OF MARGARINE VERKOPEN. De Hoge Raad heeft, vandaag ver worpen het beroep van mevrouw C. Lamens, te 's-Gravenhage, die een slagerij heeft en door de economische politierechter tot 25 gulden boete is veroordeeld wegens het verkopen van margarine. De basis van deze veroordeling was een vestigingsrege ling, gemaakt op basis van het organi- satiebesluit voedselvoorziening 1941. De requirante meende, dat nu de wet organisatie bedrijven in werking is getreden, bedoelde vestigingsrege ling niet meer verbindend is. De ho ge raad heeft nu dus anders bepaald. Overigens is deze kwestie in hoofd zaak van principieel belang, aange zien art. 147 van de wet op de be drijfsorganisatie bepaalt, dat alle oude vestigingsregels ingaande 1 januari 1959 vervallen. POTLOOD en GEEST No. 522. Horizontaal: 1. spoedig, 4. Europeaan, 6. medicinaal gewicht, 7. emeritus (afkè), 9. volksnaam voor de kauw, 10. verlegen, 15. aanwijzend vornaamw., 16. tijdrekening, 17. ver eniging van jonge meisjes of jongens onder leiding van een geestelijke, 20. voorvoegsel, 21. eenjarig kalf, 24. gem. in N.-Brab., 25. vis. Verticaal: 1. werpanker, 2. afkor ting van argentum, 3. ontkenning, 4. voorzetsel, 5. voorlichting, 8. hoofd stad van Sumatra's oostkust, 9. deel van een jas, 11. zwart agaatsteen, 12. achting, 13. telwoord, 14. als 16 hor., 17. deel van de onderarm, 18. jon gensnaam, 19. wat gesproken wordt, 22. voegwoord, 23. hangt aan de mast. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 521. Horizontaal: 1. de, 3. ego, 6. no. 7. Ravenna, 11. da del, 13. es, 15. al, 16. Epen, 17. Sara, 18. sa, 20. mi, 21 kaper, 25. Salerno, 27. ei, 28.eng, 29 St. Verticaal: 2. er, 3. Eva, 4. Gede, 5. one, 6. na, 8. A.D., 9. nl., 10 Weest, 12. plaid, 14. spa, 15. arm. 19. spen, 21. ka, 22. ale,' 23. erg, 24. R.N., 25. si, 26. Prins Bernhard is maandagavond in San Francisco aangekomen, waar hij een bezoek aan het Nederlands ge zelschap voor weldadigheid in Cali fornië brengt. Dinsdagavond vliegt de prins naar Los Angeles. Op een persconferentie in San Francisco verklaarde de prins dat er in Nederland nooit een rassen vraagstuk is geweest en zal zijn, ook al zijn er vele gekleurde Nederland se burgers uit Indonesië in Neder land. Nieuwe Amerikaanse kernwapenproef De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld, dat dinsdagochtend vroeg opnieuw een kernwapen op het proefterrein van Eniwetok, in de Gorte Oceaan, tot ontploffing is gebracht. Dit geschiedde in het kader van de reeks proefnemingen met kernwa pens, die de Verenigde Staten thans in de Stille Oceaan houden. Op het weerkundig instituut van Tokio schat men, dat de jongste ont ploffing verscheidene megatonen sterk is geweest. Men verwacht dat in de loop van de twee komende we ken radioactief stof op Japan zal neerkomen. China verbreekt handelsbetrekkingen met Japan Te Tokio is officieel bekendge maakt, dat op initiatief van de Chine se regering alle handelsbetrekkingen tussen Japan en China zijn verbro ken. De vorige week had een Chinese delegatie, die te Tokio onderhandelde over aankopen van grote hoeveelhe den Japans staal onder een ruilover eenkomst tussen de beide landen, op dracht gekregen de onderhandelingen te staken en naar China terug te ke- ren. De verbreking van de handelsbe trekkingen tussen Japan en China veroorzaakte maandag scherpe koers dalingen op de Japanse effectenbeur zen en aanzienlijke prijsdalingen op de rayontermijnmarkt te Osaka. Terwijl de Chinese handelsmissie te Tokio bekendmaakte, dat de onder nis begon althans voor de wes terse wereld met de ontdekking van Amerika door Christoffel Colum bus in het najaar van 1492. Colum bus kwam aan land hetwelk hij San Salvador noemde en menend dat hij in Indië was, noemde hij de bewo ners Indianen. Na deze eerste ken nismaking trokken velen naar het nieuwe land, vooral toen daar goud werd gevonden. Na de eerste vesti ging legde de conquistadores zich ook toe op de landbouw. Het kli maat was echter ongunstig en toen kwam men op het idee, negers uit Afrika te halen om hen het landwetk te laten doen. Zo werd ook Guyana, waarvan Suriname genoemd naar de stam van Surines een deel is, „ontgonnen". Tijdens de Tweede En gelse oorlog werd het land door Abraham Crijnsen voor de Provincie Zeeland van de Engelsen afgekaapt, nadat het reeds herhaalde malen van eigenaar was gewisseld. Na afschaffing van de slavernij immigreerden achtereenvolgens Chi nezen, Javanen, Hindustani en Por tugezen. Er was natuurlijk geen sprake van een bepaalde cultuur en zelfs onder de negerbevolking trof men mensen die eikaars taal niet! spraken. Tegenwoordig kan men wel spreken van de Surinaamse taal, een taal, veelal gegroeid onder invloed van het Engels (en het Nederlands) die door alle bevolkingsgroepen ge sproken wordt. De Hindustani en Chinezen, zuinig van aard, bleken goede financiers. Ze maakten zich meester van de kleine landbouw en de kleine handel. Joden en Portugezen gingen op onder de bevolking en de negers, die door het slavendom een hekel hebben gekre gen aan zwaar werk, zijn meer de intellectuele kant opgegaan. Hiertoe hebben niet in het minst de zending (Hernhutters) en de katholieke mis sie bijgedragen met hun scholen. Aldus heeft zich een eenheid ge vormd uit verschillende rassen, die naast elkaar leven zonder onder scheid of discriminatie. Het zijn de Verenigde Naties die samen werken aan een ideaal: de ontwikkeling van bun land. Daarvan maken de negers een (zeer belangrijk) deel uit. De leden van deze wonderlijke ge meenschap, die een voorbeeld ge noemd kan worden voor de wereld, worden daarin opgenomen zoals ze zijn. Ze kunnen alles doen wat ze willen, mits ze de normen niet over schrijden. Deze samenleving is niet gebonden aan geschreven wetten, maar is een „spel van gevoel, dat met gevoel wordt bijgebracht". Spr. lichtte zijn betoog toe met aardige voorbeelden. De muziek noemde hij een geeste lijk voedsel, waar de Surinamers niet pan buiten kunnen. De muzikale om lijstingen vormden daarvan een vro lijk voorbeeld. De heren Bloemink en Joop Koevoets deden bij de ope ning en tot besluit enkele mede delingen. GEVESTIGD: M. L. M. Oudendijk geb. Ten Broek en fam., Lammenschansweg 50; B. J. Robinson en fam., physicus, Sterren wacht 5; K. M. A. van de Wall geb. Mauhart en fam., de M. van Streef kerkstraat 6; T. du Marchie Sarvaas en fam., v. Vollenhovenplein 69; J. F. Thijsse en fam., techn. insp. oliemij., Bevrijdingsplein 5; L. H. A. van Vuuren en fam., lasser, Waardgracht 66; J. Vierbergen en fam., directeur houthan del, v. Vollenhovenplein 72; H. Hoorn en fam., directeur reiniging en ontsmet ting, De Gijselaarstraat 17; J. B. Postel en fam., werktuigbouwk. ingenieur, Bernhardstraat 23; A. G. Haje en fam., directeur N.V., v. Vollenhovenplein 59; C. C. Leeuwes en fam., pianolerares, Breestraat 47; C. J. van de Weijer en fam., Van Vollenhovenplein 35; D. E. Greidanus en fam., stuurman, Melchior Treublaan 54; G. A. Schulte en fam., docent, Rijnsburgerweg 50; J. W. van Hiele en fam., elektro-technicus, Nieuwe Rijn 8; W. V. Rosenquist geb. Lamaison en fam., Rijnsburgerweg 140; M. Janzen geb. Kluft en fam., Lorentzkade 76; C. P. van den Berg en fam., metaalarbei der, Timorstraat 42; N. A. Adneij, Haag- weg 22; H. P. C. Leijssen geb. Veld hoven, Rijnsburgerweg 140; P. G. V. ten Broek, technicus, Hoflaan 32; M. F. G. M Desertine, Utrechtse Veer 4; J. P. M. Bos. Noordeinde 50; C. J. van der Waal, timmerman. Noordeinde 2a; M. J. Duijverman geb. Neuteboom, Jan v. Goijenkade 19; P. J. Schleeper, con structiewerker, Stationsweg 21; A Jan sen geb. Van der Togt, Kort Galgewa ter 14a; C. M. Bink, metaalbewerker, Munnikenstraat 87; M. W. van de Wa ter, schoonheidsspecialiste, Rijnsburger weg 40; C. M. de Jong geb. De Bles, kantoorbediende, Willem de Zwijgerlaan 95; N. de Meij, los arbeider, v. d. Werff- straat 41a; D. W. Hoogwater, Boer- haavelaan 47; S. Renzema, hulshoudster, Hoge Rijndijk 130; A. Lemson, leraar N.O., Plantage 4; C. van Zijl geb. Van der Spek, Boshuizerlaan 18; M. T. Zwa german geb. Oorschot, Alb. Verweijstr. 17; C. F. van Llsseldijk geb. Rynen- berg, Rijnsburgerweg 140; A Hofman, geb. Van der Zwan, Van 't Hoffstraat handelingen moesten worden ge- 27a; H. T. van Dam. Plantsoen 47; N. staakt, ontvingen de Japanse zaken- Wolterstorff, Plantsoen 47; H. S. J. lieden, die te Peking onderhandelen over het sluiten van individuele con tracten onder de vierde particuliere Japans-Chinese handelsovereenkomst, van de Chinezen opdracht het land te verlaten. Tevens kondigden de Chinezen een invoerverbod voor alle Japanse goederen af. Wolterstorff, Plantsoen 47; H. S. Hoppenbrouwer geb. Stuijvenberg, Jan van Houtkade 7a; A. M. Wisse, Haar lemmerstraat 224; P. J. M. van der Zwet, Staalwijkstraat 26; A. C. Veldhoven, geb. Borst, Moddermanstraat 68; A. Schaafsma, bouwkundige, Plantsoen 93; H. van Bakkum, hulp ln de huishouding, Transvaalhof 2; A. van Doorninck geb. Van Genderen Stort, kleuterleidster, Rijnsburgerweg 14; J. L. Goossens, automatiekhouder, Doezastraat 10; E. C. Emmelot geb. Van Rietschoten, War monderstraat 12; L. E. Steevensz geb. Utrecht, Rijnsburgerweg 140; R. van Kempen, typiste, Gerard Doustraat la; E. van der Steur, procuratiehouder, Burggravenlaan 109; F. F. Dreckmeier, Rijnsburgerweg 140; F. M. J. van der Horst geb. Jansen, Hugo de Grootstr. 3; A. Zammichieli, hulp in de huis houding, Herenstraat 43d; N. Valk, binnenvaartschipper. Oude Vest 33d; N. J. Zirkzee, kantoorbediende, Mariënpoel- straat la; B. E. Svantesson, dokters assistente, Gerecht 10; J. G. C. van der Meel, jeugdleidster, v. d. Duijnstraat 40; J A. Heus, Plantsoen 93; W. de Haas, Rijn- en Schiekade 96b; J. E. Staffeleu, dienstbode, Oude Vest 105; T. Brandt, De Wetstraat 2; R, A. van der Vring, Noordeinde 50; G. T. Koops, Heren gracht 35; J. Wynia, Utrechtse Veer 4; M. J. van Vredendaal geb. Heijkamp, leeszaal-ass., a.b. Zoeterwoudseweg; J. A. Wilbrink, hulp in de huishouding, Haarlemmerstraat 204204a; F. C. Schweizer, leerl.-machlnebankwerker. Stationsweg 23; A. M. van Akkeren, glazenwasser, Wolmaransstraat 10; V. J. M. van der Werf, onderwijzeres, Zee manlaan 14; M. van Leeuwen, auto monteur, Oosterstraat 35; M. J. C. Brit- tijn, bank-employé, Bloemstraat 26; F. van Hoogen, boekhouder, Herenstraat 142; F. L. J. Bakkers, handelsemployé, v. d. Waalsstraat 34; C. Brandt, touw- spinner, Bronkhorststraat 29; M. Reyes, Houtlaan 29; J. D. Elen, Oude Singel no. 146. VERTROKKEN: D. P. de Kreek en fam., van Hansen straat 22a naar Canada; W. P. J. Jans sen en fam., van Joh. de Wittstraat 2 naar Voorschoten, a.b. Valkenburgseweg 64; W. Prins en fam., van Julianastraat 93 naar Leiderdorp, Resedastraat 46; H. Mostert en fam., van Noordeindeplein 8a naar Leiderdorp, Mauritssingel 7; P. C. de Jong en fam., van Maredijk 161 naar Amsterdam, v. Breestraat 164 I; C. W. Horikx en fam., van Witte Rozen straat 18 naar Maastricht, P. Huljssens- laan 67; E. Brederveld en fam., van Melchior Treublaan 43 naar Almelo, Steffensweg 36; J. B. van Seters en fam., van Steenschuur 14 naar Den Haag, Kraalenlaan 28; J. L. Zwanenberg en fam., van Parkstraat 24 naar Voorscho ten, Prof. Einsteinlaan 18; A. R. Stij laart en fam.. van Heemskerkstraat 94 naar Weesp, Kerklaan 11; L. Voogt en fam., van Oranjegracht 45 naar Voor hout, Prins Bernhardstraat 5; J. P. Dijkhuis en fam., van Oude Vest 157 naar Onstwedde, Lyceumlaan 20; F. om de Aethiopiërs te bevechten. Hij heeft de Aethiopische gijzelaarster (van koninklijke bloede) Aida lief, die in 't gevolg is van de Egyptische koningsdochter Ammeris, (de mede dingster in de liefde voor Radamès) Aida is de dochter van de koninklijke vijand Amonasro en deze bewerkt, dat Radamès, de opstelling van de Egyptische troepen bekend maakt en hiervoor wordt hij veroordeeld om le vend begraven te worden. Aida, die eerst vlucht met haar vader, komt te rug om met haar geliefde te sterven. Leo Riemens wijst op elke bijzon derheid van de geniale muziek, om te beginnen met de subtiele ouvertu re. Als moeilijkste aria wijst hij op: Celeste Aïda. De ballets zijn belang rijk en kunstzinnig, triomfantelijk, de overwinningsmars, waarin de klaroe nen een grootse partij blazen. Acte voor acte toont '"e inleider al het schone aan, o.a. in de 3e acte, het af scheid van de twee gelieven in de Isistempel aan de Nijl, het liefdes duel tussen hen beiden en het totaal verschillend duel met Amneris. Het berouw van Amneris als de recht spraak Ramamès ter dood veroordeelt; de dood van hem en Aida in de kel der, Amneris' gebed tot de goden. Merkwaardige dramatische effec ten, die van belang zijn, heeft Verdi ontworpen; van achter de coulissen, van onder het toneel. Alles en alles werd door Leo Riemens aangetoond en door middel van platen mocht men ook beluisteren, wat hij zo juist toegelicht had. Ongetwijfeld heeft de ze lezing veel bijgedragen tot begrip van Verdi's meesterwerk. J. KCRTMANN. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Sociologie mej. E. Vonk te Was senaar. RECHTZAKEN DAME IN HET VERKEER. Een inwoner uit Zoeterwoude had op 23 febr. rijdende op de Heren straat bij de kruising 5 Meilaan geen voorrang verleend, met gevolg een ernstige aanrijding. De officier van Justitie mr. v. d. Schans wees er op, dat verdachte was afgeleid door een dame, die voor hem reed en schijn baar sterk zijn aandacht trok. Hij eiste 35 boete of 15. dagen. De plv. kantonrechter mr. de Koning veroor deelde verdachte tot f 30 boete of 10 dagen. NA AANRIJDING DOORGEREDEN Een chauffeur uit Leiden, heeft op 3 maart met zijn bestelauto op de Nieuwe Rijn twee bromfietsers, één uit Vlaardingen en één uit Leiden die geheel rechts reden links inge haald, waarbij hij één van de brom fietsers had aangereden. Deze werd zo gekwetst, dat hij elf dagen niet had kunnen werken. Na de aanrijding was verdachte doorgereden. Gisteren stond de chauffer voor de Leidse kan tonrechter. De schade aan de brom fiets was betaald door de verzekering. Maar er bleef nog 48 schade over, daar het slachtoffer van de Rijks- verzekeringsbank niet het volle be drag ontvangen had. De officier van justitie mr. v. d. Schans eiste 40 boete of 20 dagen. De plv. kanton rechter mr. de Koning veroordeelde verdachte tot 30 boete of 15 dagen /met toewijzing der a.v. vordering k 48. Meijer en fam., van Maredijk 89a naar Nijkerk, Heemskerkplantsoen 5 II; A. Schellekens en fam., van De Wetstraat 13 naar Nieuwkoop. Achterweg no. 9; F. Palijama en fam., van Akkerhof 36 naar Voorschoten, Prof. Einsteinlaan 8; N. van Putten en fam., van Timorstraat 42 naar Sassenheim, Hoofdstraat 179; F. van der Kleij geb. Van Iterson en fam., van Parkstraat 22a naar Zoeterwoude, Vrouwenweg 29; K. Oosthoek en fam., van Evertsenstraat 80 naar Voorschoten, Prof. Einsteinlaan 22; W. Bekooy en fam., van Merelstraat 26 naar Oegstgeest, Piet Heinlaan 76; D. E. Knibbe en fam., van Warmonderweg 45 naar Amsterdam, Comeniusstraat 253 I; N. Sira en fam., van Sieboldstraat 59 naar Haarlem, P. C. Boutensstraat 124 I; W. J. Huiskamp en fam., van Wassenaarseweg 4 naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika; C. E. Janssens en fam., van Rijn- en Schiekade 96 naar Leiderdorp, Anna v. Burenstraat 26; H. E. Naylor en fam., van Breestraat 130a naar Oegstgeest, Pr. Irenelaan 33; W. Mellema, van Plant soen 27 naar Smallingerland, G. Boe- lensstraat 10; J. W. Whittaker, van Boerhaavelaan 24 naar Leiderdorp, Dr. De Bruijnestraat 11; S. Nieuwenburg geb. Siljee. van Roodenburgerstraat 63 naar Leiderdorp, Hoofdstraat 41; J. Berkhoff, van Rijnsburgerweg 10 naar Epe (Gld.). Brinkerweg 13; P. P. M. de Kroon, van Herengracht 22 naar Ber gen op Zoom, Bolwerk Zuid 42; M. J. van Riel, van Witte Singel 27 naar Ma rokko; H. A. Sziesso, van Rijnsburger weg 22 naar Zoeterwoude, Hoge Rijn dijk 98; R. Borger, van Dijkstraat no. 26 naar Duitsland; G. van der Beijl, van Rijnsburgerw. 10 naar Wassenaar. Anth. Duijckplein 9; E. M. Siep geb. Devilee, van Bakker Korffstraat 11 naar Rotter dam. Harddraverstraat 36a; F. A. Meijer, van Hoflaan 221 naar Den Helder, Bui tenhaven 5; A. E. J. Modderman, van Warmonderweg 43 naar Den Haag, Ja- vastraat 106; H. Loeven, van Hoge Mors- weg 5 naar Den Haag, Huygensstraat 23; L. J. M. van der Linden, van Hooi gracht 11—29 naar Gennep, Ottersumse- weg 56; H. G. van Brummen, van Zoe- terwoudsesingel 47 naar Rotterdam, Bur gemeester Meineszstraat 3a; R. F. van Dinter, van Buys Ballotstraat 16 naar Den Haag, Zwaardvegersgaarde 24; H. J. Pot, van Tulpenstraat 2 naar Zeist, J. Meerdinkplein 2; A. N. Snel, van Schelpenkade 34 naar Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 21; T. v. d. Mast, van Rijn- en Schiekade 78 naar Oegstgeest, Flcralaan 61; W. P. C. van Velzen geb. Schutte, van v. d. Werffstraat 62 naar Oegstgeest, v. Assendelftstraat 17; J. Hermans, van Groenhovenstraat 22 naar de Verenigde Staten van N.-Ametika; M. J. J. van Loosbroek, van Bloerr.isten- laan 49 naar Nijmegen, Graadt van Rog- genstraat 16; H. W. Dejel, van de M. van Streefkerkstraat 34 naar Amsterdam. Oosterpark 50 huis; G. G. van der Haas ter Beek, van Kanaalstraat 51 naar Ha- zerewoude, Rijndijk 219; G. W. Schou ten, van Utrechtse Veer 14 naar Rotter- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdagl3 Mei 1858. Uit de Leidse gemeenteraad: De voordragt van B. en W. om aan Franciscus Smagtel, commies- poortier van de Morschpoort, in- plaats van het huis in de Galg straat, ter bewoning aan te wij zen het huis op de Binnenvest gracht, werd met algemeene stemmen aangenomen. Advertentie: Er biedt zich ter dezer stede aan, tegen een zeer gering salaris, een Beunhaas als Commissionnair in Wol, met veel bluf en Zonder de minste ken nis in gemeld vak, tot het on derkruipen van andermans ka lanten. Hierbij reflecterende adressere men zich onder letter G aan het Bureau van dit Blad. Laatste Berichten Hedenmiddag omstreeks kwart voor drie heeft de nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof" te Lisse de vierhonderdduizendste bezoeker binnen haar hekken ontvangen. Prinses Beatrix, die van rechtswege zitting heeft in de Raad van State, heeft vanmiddag de wekelijkse ver gadering van dit college bijgewoond. Zij werd aan de ingang van het ge bouw ontvangen door de secretaris, dr. J. R. Stellinga. De raad behandel de oun. een kwestie, verband hou dende met de zaak- De Wit in de Nederlandse Antillen. dam, Bospolderstraat 35; M. van Dalen geb. Van Haarst, van Utrechtse Jaag pad 120a naar Naaldwijk, G. Heemskerk straat 56; A. M. Marcus, van Varken markt 7 naar Nieuwkoop, Dorpsstraat 33; N. Dekker, van Schoolsteeg 13a naar Suriname; A. van Nood, van Rapenburg 97 naar Zuid-Afrika; W. C. Koomans, van Rapenburg 4 naar Rotterdam, Breit- nerstraat 76b; H. M. Troost, van Ber- kendaalstraat 6 naar Amersfoort, Grote Nachtegaalsteeg 18; O. A. Tutupary geb. Papilaja, van Marnixstraat 163 naar Vught, woonoord Lunetten; L. F. Robijn, van Hoflaan 217 naar Roggel, Burgem. Merbenstraat 20; C. Cecere, van Raam straat 9 naar Italië; C. Ouwerkerk, van Bronkhorststraat 31 naar Geleen, Burg. Lemmensstraat 220; H. Wolting. van Oranjestraat 15 naar Den Haag, Nieuwe Havenstraat 47; M. van Lubeck v. d. Heemst, van Sumatrastraat 114a naar Amsterdam, Plejadenweg 24; M. Link geb. Mulder, van Javastraat 70 naar Voorschoten, J. P. Coenstraat 19; J. Bekooy geb. Ooms, van Medusastraat 25a naar Noordwijk, De la Bassecour Caanstraat 28; A. Huson, van Zijlsingel 72a naar Rotterdam, Schiekade 66; H. Ie Maitre, van Uiterstegracht 162 naar Utrecht, Oosterstraat 2; J. H. Kuiper, Herengracht 25 naar Sassenheim, Hoofd straat 89; H. B. van der Veer geb. Jansz, van Nieuwe Rijn 46a naar Abcoude, Koppeldijk 15; G. C. Verkade, van Vol molengracht 1 naar Zaandam, Franse straat 55; J. Klarenberg, van Rijnsbur- gersingel la naar Volendam, Zuideinde 52; L. M. J. van Riet geb. Wakka, van Van Oldenbarnev.straat 26 naar Liberia; S. Cuperus, van Joh. de Wittstraat 17 naar Oegstgeest, Duivenvoordestraat 41; L. Verspui, van Rijnsburgerweg 10 naar Ermelo, Wilhelminalaan 15; T. Sobering, van Rijnsburgerweg 10 naar Zwolle, Rhfjnvis Feithlaan 44; H. Nap, van Lee mansstraat 61 naar Groot-Brittannië; J. E. A. Velthuis, van Meerhof 20 naar Den Helder, Buitenhaven 5; L. J. J. Albracht, van Timorstraat 42 naar Sas senheim, Hoofdstraat 179; M. C. P. Vree burg, van Parkstraat 22a naar Zoeter woude, Vrouwenweg 29; W. M. C. Ha mers, van Mezenstraat 2 naar Arnhem, Meyroonlaan 24; C. J. M. Padberg, van Leeuwerikstraat 11 naar Warmond, woonark Peuleschil Hofleede; N. H. M. van der Poel. van Boerhaavelaan 9 naar Noordwijk, Bosweg 14; E. G. M. Ris, van Rijnsburgerweg 10 naar Amsterdam, Dan. Stalpertstraat 10 huis; G. C. Morré. van Boshuizerkade 114 naar Zaandam. Bakkerspad 47; C. Lotte, van Borgerstr. 5 naar Canada; E. van der Duijs, van Witte Singel 93 naar Naarden, Heems kerklaan 8; J. E. Koenes, van Witte Singel 37 naar Leidschendam, Looiers laan 52; K. L. van Dinter, van Magd. Moonsstraat 2 naar Den Haag, Zwaard vegersgaarde 24; J. de Kluijver, van Leliestraat 39 naar Noordwijk. Zwarte- weg 20; G. H. Kuhlmeijer, van Rapen burg 131 naar Bloemendaal, Vrijburg laan 23; P. A. Ramakers, van Rapen burg 116 naar Utrecht, Bolksbeekstraat 11; M. J. G. Legrand, van Rijnsburger weg 10 naar Eindhoven, Aalsterweg 259: E. C. M. Giesen, van Schelpenkade 47 naar Nijmegen. Wilhelminasingel 42; S. J. Buren geb. Van den Bos, van Tulpen- straat 23 naar Grootebroek, St. Elisa- bethstraat 23; F G. J. E. van der Bel, van Zeemahlaan 8 naar Nijmegen, Her togstraat 53; J. B. Baars, van Du Rieu- straat 27 naar Den Haag, Meloenstr. 132; IJ. Dijkstra, van Wasstraat 34 naar Ubach over Worms, Martin Cudeilstr. 8; J. Favier, van Kanaalstraat 13 naar Alkemade, Nieuwstraat 11; L. W. J. v2n Rijn, van Levendaal 35a naar Katwijk, Nieuwstraat 10; E. J. M. Reijnhart ven Nachtegaallaan 12 naar Duitsland; D. T. Meursing, van Morsweg 66 naar Dor drecht, Joh. de Wittstraat 47; A. W. Rei- nink, van Morsweg 66 naar Noordwijk, Kon. Astrid Boulevard 32; F. Mossel man, van Haagweg 186 naar Oegstgeest, Regentesselaan 5; A. J. Kruithof, van Witte Rozenstraat 20 naar Den Haag, Morsstraat 9; H. van Vulpen, van Vree wijkstraat 24 naar Tilburg, Pagestraat 10; J. H. Winkler, van Hugo de Vrles- straat 65 naar Gouda, a.b. Regentesse- plantsoen; F. Papa, van Hartmanstraat 11 naar Haarlem, Molijnstraat 42. BIOSCOPEN De films in de week van 916 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De minderjarige", 14 jaar. (Op Hemelvaartsdag: „De wonderman", 14 jaar.) Lido: „Met de dood voor ogen", 14 jaar. Luxor: .,De jonge leeuwen", 18 jr. Trianon: „De dochter van de woes tijn", 14 jaar. Rex: „Ik was een rebel", 14 jr.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2