S)e &2idóe(3oii^a/nt Ongeregeldheden in Libanon uitgebreid tot Beiroet NASSER grijpt naar LIBANON LENTEWEELDE 1958 Olieleidingen zwaar beschadigd POLITIEKE MANIEREN Verkiezingen in Griekenland Strijd op de Molukken en Sumatra Prettige rondreis van Amerika's vice-president Belgen hadden grote ontmoeting in klein stadje Directeur: C M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr (0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. DINSDAG 13 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14408 Franco p.p. f 8.Advert: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f1JJ0 Syrië en Egypte hitsen het volk op De ongeregeldheden in Libanon hebben zich uitgebreid van Tripoli naar Beiroet, waar 'n tiental personen gedood zijn. Ook in de bergdorpen in het noordoosten van het land zou worden gevochten tussen voor- en tegenstan ders van de regering. Bij Baalbeck zouden drie- a vierhonderd leden van een Syrische stam de grens zijn overgetrokken en zijn slaags geraakt met Libanese legereenheden. Gisteren riep de oppositie tot een algemene staking op, ter ondersteu ning van de stakingen, die in een aantal steden aan de gang zijn. Officieel is meegedeeld, dat de oliebuisleiding van de Iraakse petroleum- maatschappij, die door Libanon loopt, is beschadigd. De maatschappij laat de olie nu via Banias in Syrië lopen. De tankboten gaan daarheen in plaats van naar Tripoli. De schade aan de leiding wordt aanzienlijk genoemd en moeilijk te herstellen. PRO-EGYPTISCHE OPPOSITIE De over het algemeen pro-Egypti sche oppositieleiders hebben een ul timatum uitgegeven, waarin de eis wordt gesteld, dat de westers-gezin de president Chamoun in het open baar zal verklaren, dat hij zal afzien van een tweede ambtsperiode. In Beiroet was de staking gisteren bijna algemeen. Ook werd hier gevochten. Zeven burgers en drie politie-agen ten zouden zijn omgekomen. De regering biedt echter vastbeslo ten het hoofd aan de gewelddadighe den. Zij zal waarschijnlijk vandaag het parlement speciale volmachten vragen om de staat van beleg af te kondigen. Er is eer. avondklok inge steld en de grenzen met Syrië zijn gesloten. 's Avonds zijn de straten van Bei roet verlaten. Donkergroene pantser wagens met machinegeweren uitge rust, rijden langzaam door de lege straten. Leger- en politie-eenheden versterken him stellingen achter zandzakken en prikkeldraad en trekken een kordon rondom het in heemse kwartier van de stad. Op de daken staan gehelmde soldaten ach ter machinegeweren. WIJ MAKEN ONS DRUK over de mogelijkheden en de perspectie ven van een gesprek met de Russen op topniveau en worden reeds hoop vol gestemd als Kroestsjef eindelijk voorzichtig meegaat met Eisenhowers denkbeeld om een technisch onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid van controle op de stopzetting van kernwapenproeven. Natuurlijk moeten wij elke gele genheid aangrijpen om ten slotte op een vreedzame manier tot een drage lijke samenleving te komen. Maar la ten wij ons niet blij maken met dode mussen. Juist dezer dagen hebben Kroest sjef en zijn leerling Nasser staaltjes ten beste gegeven van die spe- 0 ciale mentaliteit, welke het ons onmogelijk maakt vertrouwen te hebben in de goedwilligheid van deze heren. Zoals men weet, zou de president van de Sowjet-Unie Worosjilof op of ficieel bezoek komen bij Tito in Bel grado. Een paar weken- van te voren laat Moskou pers en radio op Tito los, zoals in de oude dagen van Stalin op z'n ergst. Twee uur vóór de aange kondigde aankomst van Worosjilof stuurt hij bericht: „Ik kom niet". Punt, uit. Zonder ofgaaf van reden of een beleefd smoesje. Een dergelijke grofheid, welke on gehoord is in het diplomatieke ver keer, verbittert de betrekkingen met Joego-Slavië voor jaren. En dat al leen omdat de Joegoslavische com munistische partij niet de leiding van Moskou wil aanvaarden. Handelt men zó met het groene hout, met het toch communistische Joego-Slavië, wat staat dan wel het dorre hout te wachten, de niet-com munistische landen? Dat is de diepste oorzaak van het wantrouwen, dat het Westen koestert tegenover de Sowjet-Unie: de Sow- jets houden zich niet aan de regels van het spel; zij houden er een ande re moraal op na en respecteren niets of niemand. Ook geen afspraken of verdragen. Een ander staaltje levert op het ogenblik Kroestsjefs leerling Nasser. Toen hij zijn Verenigde Arabische Republiek (de vereniging van Egypte en Syrië) stichtte, voorspelden wij, dat hij niet zou rusten voordat hij ook andere Arabische staten onder zich had verzameld. En wel op de van de Russen afgekeken manier: door rel letjes en onlusten te verwekken in die landen, zodra de tijd er rijp voor is. Wij voorspelden, dat Libanon wel het eerst aan de beurt zou zijn. Dat blijkt nu te zijn uitgekomen. De on lusten in Tripoli en Beiroet zijn aan gesticht door Nasser agenten en wor den vanuit Cairo gefinancierd. Zolang dergelijke gewoonten blij ven behoren tot het politieke arsenaal der staten, is het moeilijk te geloven in vreedzame coëxistentie. Radio-zenders hitsen op. De radiozenders van Cairo en Da mascus die de Libanese bevolking maandag de gehele dag hebben opge roepen in opstand te komen „tegen de krachten van het imperialisme en zijn agenten", worden thans door de Libanon gestoord. Volgens de Egyptische zender heeft de patriarch van de Maronieten de Amerikaanse ambassadeur in Liba non verzocht zich niet te bemoeien met de binnenlandse aangelegenhe den van Libanon. De patriarch zou hebben gezegd, dat Amerikaanse in menging in de huidige omstandighe den stgun aan één individu tegen het gehele volk zou betekenen. (De patriarch heeft zich in maart uitgelaten ten gunste van de Ver enigde Arabische Republiek). Waar de aanstichters zitten Boten van de Libanese kustwacht hebben ter hoogte van Damoer, 16 krr. zuidelijk van Beiroet, een vaar tuig aangehouden, dat met wapens, munitie en een grote som Egyptisch geld uit Gaza kwam. De twaalf op varenden werden in hechtenis geno men. De pro-westerse rechtse partij van de Griekse premier Constantine Ka- ramanlis heeft de absolute meerder heid verkregen in de parlementaire verkiezingen, die zondag zijn gehou den. De grote verrassing va* de verkie zingen was echter niet zozeer het succes van Karamanlis als wel de grote winst van de communistisch ge tinte unie van linkse democraten (EDA) die op een na de grootste partij van het land is geworden. De liberale partij van de voorma lige premier Venizelos heeft zware verliezen geleden. De stemmenwinst van de EDA be hoeft niet te betekenen dat het aantal communisten is toegenomen. Velen hebben waarschijnlijk op deze partij gestemd als protest tegen de politiek van loonstabilisatie en de ongelijke verdeling van het nationale inkomen. De definitieve uitslagen luiden wat betreft de grootste partijen. Nat. Radi cale Unie 173 zetels (in 1956 165); ED.A. 78 (17); Liberalen 36 (67). Tegenslag voor regeringstroepen In een radiobericht van de zijde der opstandelingen in Indonesië, waarvan de plaats van uitzending onbekend is, werd maandagavond medegedeeld, dat de troepen der opstandelingen in de noordelijke Molukken een aanval door troepen van de regering hebben afgeslagen en sommige landingsdeta chementen naar hun boten hadden te ruggedreven. Deze landingen begon nen zondag met een aanval op Hal- maheira. Volgens dezelfde radio hebben in de afgelopen dagen eenheden der op standelingen in burgerkleding, aan vallen uitgevoerd op Boekittinggi, waarbij aan de zijde der regerings troepen vele doden en gewonden zou den zijn gevallen. Ook op Pematang Sianter was een overval gepleegd, al dus de radioberichten der opstande lingen. De premier van de tegenregering, Sjafroeddin, verklaarde voor dezelf de radio, dat de successen der rege ringstroepen in Sumatra te danken zijn geweest aan de acties van door communisten bemande vliegtuigen. Hadden de bemanningen dezer vlieg tuigen uitsluitend uit Indonesiërs be staan, aldus Sjafroeddin, dan zouden deze sucessen zijn uitgebleven. Hij verklaarde verder, dat de bezetting van de de verschillende belangrijke plaatsen in Midden-Sumatra niet het gevolg is van een ontbinding onder de strijdkrachten der opstandelingen. Simbolon gesneuveld? Het linkse dagblad „Pemoeda" in Djakarta heeft maandag gemeld, dat kolonel Maloedin Simbolon, de minis ter van buitenlandse zaken der revo lutionaire regering, klaarblijkelijk ge sneuveld is tijdens een gevecht tegen troepen der centrale regering, die Korintji, in Midden-Sumatra, binnen trokken. DE NOORD MOLUKKEN GEHEIM CONSISTORIE Maandag, 9 juni, a.s. wordt in het Vaticaan een geheim en onmiddellijk daarop aansluitend openbaar consis torie gehouden, ter laatste voorberei ding op de heiligverklaring van de zaligen Carol us di Sezze en Joaquina Vedruna de Mas. De heiligverklaring zal vermoedelijk geschieden op het feest van Alle Heiligen. In tegenstel ling tot andersluidende geruchten is tijdens het geheim consistorie geen bekendmaking van kardinaalsbenoe mingen te verwachten. Grootste Nederlandse bedevaart naar Lourdes Gisteren is de Nationale Bedevaart, de grootste welke tot op heden uit ons land werd gehouden, naar Lour des vertrokken. Er nemen ruim 3000 personen aan deel, van wie 2000 le den van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en 300 zieken. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, leidt deze bedevaart en zal op Hemelvaartsdag des avonds te 11 uur de nachtelijke aanbidding lei den en daarna de nontificale hoogmis opdragen. De bedevaart bestaat uit 6 verschil lende treinen, van welke er 4 uit Roosendaal en twee uit Maastricht vertrokken zijn. De zieken van wie een groot deel op kosten van de Broederschap Heil der Zieken meereist, waren bijeen gebracht in Roosendaal, daarbij ge holpen door de technische organisatie der V.N.B. Twee der drie uit Roosen daal vertrokken treinen met gezonde pelgrims worden uitsluitend bezet door leden van de K.N.B.TJ3.; bij een der twee uit Maastricht vertrokken treinen is dit eveneens het geval. Op de heenreis houdt een deel der gezonde pelgrims in de morgen van 13 mei een korte pauze in Bordeaux, waar de priester-pelgrims gelegen- Ongastvrij Zuid-Amerika De vice-president van de Ver. Sta ten, Nixon, maakt op het ogenblik een officiële reis door enige Zuid- Amerikaanse staten. Een prettige reis is dat niet, gezien de ontvangst in sommige Zuid-Amerikaanse hoofd steden. In Lima (Peru) werd hij be groet met relletjes en demcnstraties.. in Bogota (Columbia) zwaaiden som migen met vlaggetjes, maar vele an deren riepen: „Dood aan Nixon". Chargerende politiemannen moes ten overal, waar de vice-president verscheen, een pad voor hem banen door de betogende menigte. Enkele personen werden daarbij gewond. Toen Nixon gistermiddag een krans legde aan de voet van het standbeeld van Simon Bolivar, werd de stilte onderbroken door kreten als „Neen, Nixon, neen". Zes personen werden gearresteerd. Maar terwijl Nixon zich gereedmaakte om naar een lunch in de Country Club van Bogota te gaan. stegen de anti-Amerikaanse gevoe lens tot het kookpunt. Studenten verbrandden op straat portretten van de vice-president. re treinen zullen daartoe in Tours en kele uren stoppen. Behalve de bis schop-coadjutor van Den Bosch beho ren enkele leden van het hoofdbe stuur der V.NJ3. tot de bedevaart; daarnaast neemt ook het gehele be stuur van de K.N.B.T.B. eraan deel. Voor de zorg der zieken gaan 80 verpleegsters mee, terwijl vijf dokto ren der zieken bereid gevonden zijn de medische zorg en controle op zich te nemen. Deze rust in haar geheel bij dr O. heid hebben de H. Mis te lezen; ande- Verhaak uit Breda. De I|sheiligen zijn er Het depressiegebied boven de Brit se eilanden, dat vooral maandagmid dag in ons land vrij veel wind veroor zaakte, trok over de Noordzee naar Midden-Scandinavië. Het wordt ge volgd door een in betekenis toene mende rug van hoge duchtdruk. Deze zal zich komende nacht nog dicht bij ons land bevinden, waarbij langdu rige opklaringen zullen voorkomen. Daar er bovendien weinig wind zal zijn, is de kans op nachtvorst in de komende nacht groot. Wel kan er plaatselijk mist ontstaan, welke de afkoeling nog enigszins tegengaat. Op de oceaan breidt ondertussen een nieuw depressiegebied zich in ooste lijke richting uit en tot vlak bij Ier land valt reeds wéér regen. De uit breiding hiervan gaat echter betrek kelijk langzaam, zodat het waar schijnlijk woensdag op de meeste plaatsen nog wel droog zal blijven. H.K.H. Prinses Beatrix, die maandagochtend in gezelschap van haar particuliere secretaresse, mejuffrouw mr Meurs een bezoek bracht aan het miniatuur-stadje Madurodam in Den Haag om de nieuwe aanwinsten eens te bekijken heeft zich hier onderhouden met een aantal Belgische en Luxemburgse oud-strijders, dat op het ogenblik een reis door Nederland maakt. De foto laat zien hoe de oud-strijders in het hoofdgebouw van Madiurodam aan de prinses werden voorgesteld Moordcomplot in Caracas e prettigste ontvangst schijnt Nixon te wachten in Caracas (Vene zuela). Een woordvoerder van de Amerikaanse diensten, die waken over de veiligheid van vice-president Nixon, heeft medegedeeld, dat een samenzwering is ontdekt om Nixon te vermoorden. De samenzwering zou door com munisten op touw gezet zijn. De gemeenteraad van Caracas heeft besloten de Amrikaanse vice-presi dent niet tot ere-burger van de Ve nezolaanse hoofdstad te benoemen. Hij wil Nixon ook niet in het stad huis ontvangen. Donderdag keert Nixon naar Wash ington terug. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). NACHTVORST Droog weer met opklaringen. In de nacht hier en daar mist Jj en op vele plaatsen nachtvorst. Aanvankelijk weinig wind, ter zwakke tot matige wind tus- i sen zuid en oost. Hogere middag- temperaturen dan vandaag. 14 Mei zon op 04.49; onder 20.24; maan op 03.01; onder 16.02. Hoogwaterstanden 14 Mei v.m. 0.20; n.m. 12.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 13 C. STOCKHOLM regenbui 11 OSLO half bewolkt 9 KOPENHAGEN half bew. 13 ABERDEEN onbewolkt 10 LONDEN zwaar bewolkt 16 AMSTERDAM half bewolkt 15 BRUSSEL zwaar bewolkt 15 LUXEMBURG mist 10 PARIJS zwaar bewolkt 16 BORDEAUX regen 17 GRENOBLE zwaar bewolkt 21 NICE zwaar bewolkt 23 BERLIJN licht bewolkt 14 FRANKFORT zwaar bewolkt 13 MüNCHEN geheel bewolkt 24 ZURICH geheel bewolkt 24 GENèVE geheel bewolkt 22 LOCARNO geheel bewolkt 25 WENEN zwaar bewolkt 30 INNSBRUCK zwaar bew. 28 ROME half bewolkt 29 AJACCIO zwaar bewolkt 28 MADRID zwaar bewolkt MATJ.ORCA geheel bewolkt ALGIERS half bewolkt 24 Korreltje De liefde is een bron van zorg en angst

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1