Avontuurlijke Leidse scholier met gestolen auto naar Nice OKO's Speelgroep bracht „Mijn hart is niet hier" Scherp Gouden „Oude Leidse" zette feestelijkheden in T.I.G. verhoogde reputatie door verzorgde uitvoering Voormalig II Depot Infanterie herdacht zijn gevallenen MAANDAG 12 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Halve maand gezworven Sinds half april was de achttien jarige scholier B. verdwenen. De ouders hadden de Leidse politie om opsporing verzocht. Dezer dagen is de jongeman uit Zuid Frankrijk terug gekeerd. Hij heeft een halve maand door Frankrijk gezworven; hij is bij de Franse politie terechtgekomen en Dr J. G. Bazuin directeur GGD te Leiden In de raadszitting hedenmiddag om twee uur in het Stadhuis te Leiden is dokter J. G. Bazuin benoemd tot directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondsheidsdienst, die thans waarnemend directeur is. Dr. Bazuin komt in de plaats van dok ter C. R. Zijerveld, die de functie van adviseur van het gemeentebestuur in zaken de volksgezondheid betreffend toegewezen kreeg. Dokter J. G. Bazuin werd geboren 30 mei i9-08 te Odoorn, deed in 1926 eindexamen van de RH B'S te Steen- wijk, werkte vervolgens twee jaar voor het aanvullend staatsexamen Latijn en Grieks en studeerde vanaf 1828 aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, waar hij in 193-6 zijn arts examen deed. Na het verder vervul len van zijn dienstplicht als Reserve Officier van Gezondheid en na voor enige collega's de praktijk te hebben waargenomen, vestigde hij zich als huisarts te Schoonoord (Gem. Sleen, Dr.). Hier, in een drukke en uitge strekte praktijk in een van de arm ste streken van Drente ging zijn be langstelling al spoedig uit naar de sociale en praeventieve geneeskunde. Hij was o.m. voorzitter van ,.Het Groene Kruis" ter plaatse en- daarna lid van het hoofdbestuur van de A.N.V. „Het Prov. Drentse Groene Kruis". Zijn werkkring te Schoon oord werd gedurende de mobilisatie in 1939-,40 onderbroken door die van bataljonsarts bij het 10e Reg. Infan terie te Veen en daal. Op 1 sept. 1946 werd dokter Bazuin benoemd als gemeentearts te Leiden waar hij werd belast met het genees kundig schooltoezicht. Hier was hij in de gelegenheid zioh verder te be kwamen op het terrein der sociale ge neeskunde. Ook op het terrein der particuliere gezondheidszorg is dokter Bazuin actief werkzaam, o.m. als voorzitter van de „Dr. van Voorthuy- sensticnting voor nazorg van B.L.O. leerlingen" en als voorzitter van de „Mytylstichting". Gedurende een 5- tal jaren was hij voorzitter van „Het Kraamcentrum". De EHBO-Vereni- gingen kennen hem als docent en examinator. Dokter Bazuin is secre- raris van de „Afdelingsraad van de Kon, Ned. Mij. tot bevordering der 'geneeskunst afd. Leiden. met behulp van de consul naar Ne derland teruggebracht. Uit Kampsteeg's garage te Oegst- geest was echter ook op dezelfde tijd dat de jongen verdwenen was een Volkswagen gestolen. In overleg met de Leidse heeft de Oegstgeester poli tie de jongeman aan de tand gevoeld en het bleek, dat hij de a-uto gesto len had. Zonder rijbewijs en zonder geldige papieren is hij over de grens gegaan. Hij was wel in het bezit van een pas. In Frankrijk heeft hij geruime tijd met deze wagen rondgezworven tot hij geen geld genoeg meer had voor benzine. Hij heeft toen in Nice de Volkswagen langs de weg laten staan. Deze zal binnenkort de jongeman, met medewerking van de Franse po litie, achterna komen. De scholier had nog wat geld gespaard en daarmee heeft hij het in Frankrijk enige tijd kunnen uitzingen tot hij door geld gebrek gedwongen aan het zwerven en bedelen raakte. 25 JAAR BIJ HOLL. CONSTRUCTIE. Zaterdagmorgen >m half 12 had in de recreatiezaal van de „H.C.W." de huldiging plaats van twee werkne mers van de „H.C.W.", de heren J. H. Voorbij, constructeur en P. Laterveer loodsbaas. Ze waren door de jubileum commissie met hun dames van huis gehaald. De feestelingen namen in de recreatiezaal plaats achter de tafels die vol stonden met prachtige bloe. men, waaronder een bloemstuk van de directie. De zaal was geheel ge vuld met beambten en arbeiders. Al lereerst werden de beide heren toe gesproken door de heer Epsgamp, voorzitter van het jubileumfonds. Hij bood beiden namens dit fonds een blijvend cadeau aan. De zilveren ju bilarissen werden ook toegesproken door de heren Pardoen, Galjaart, Rietman, Laman en Hensing verge zeld van prachtige caudeaux. Na afloop ging men naar de direc tie-kamer waar hun namen in de hal op het bord werden geplaatst. Ze werden toegesproken -door de direc teur, ir. Bongaarts, die beide een en veloppe met inhoud aanbood. Daarna ging men zich met he hele gezelschap voor een gezellig uurtje naar de Ver gulden Turk. POTLOOD en GEEST No. 521 Horizontaal: 1. lidwoord 3. ik (Lat.), 6. ontkenning (Eng.), 7. stad in Italië, 11. zuidvrucht, 13. boom, 15. telwoord, 16. plaats in Z. Limb., 17. vrouw van Abraham, 18. welaan, 20. muzieknoot, 21. vrijbui ter, 25. stad op de W.kust van Italië, 27. voedsel, 28. nauw, 29. sint (afk.). Verticaal: 2. bijwoord, 3. bijb. fi guur, 4. vuurspuwende berg op Java, 5. telwoord (Eng.), 6. voorzetsel, 8. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 9. bekende afkorting, 10. gem. in N.H., 12. reisdeken, 14. graafwerk- tuig. 15. lichaamsdeel, 19. tafeldie naar (Indonesië), 21. dam langs een water, 22. biersoort, 23. arbeidseen- heid, 24. pauselijke Encycliek (afk.), 25. muzieknoot, 26. rund. Oplossing morgenavond. schouwburg te Leiden gezien „De Speelgroeps" versie van Jan Naaikens „Mijn hart is niet hier". „De Speel groep is de toneelvereniging van de OKO in de St. Leonardusparochie. Jan Naaikens, bekend van het Bra bants half uur van de KRO heeft geen sterk stuk geschreven. Je weet aan het begin al wel waar het met de geëmigreerde familie naar toe moet: Antoon houdt het niet uit, hij keert terug en zijn vrouw gaat met hem mee; de anderen aarden wél in de nieuwe grond. In drie bedrijven wordt de intrige, die na de eerste vijf minuten al bekend mag heten, uit gesponnen in dramaturgisch zwakke scènes. Indien gisteravond de dra matische hoogtepunten het publiek ongemoeid lieten en er zelfs wel eens gelachen werd waar ademloze stilte de gevoelens van het publiek zou moeten weergeven, dan is dit op de eerste plaats aan de schrijver te wij ten. Men moet over sterke acteurs kwaliteiten beschikken, om uit een toneelstuk méér te halen dan auteur er in heeft gelegd. Naaikens stelde een actueel probleem aan de orde: de emigratie en hij wil laten zien, dat de emigrant goed moet we ten wat hij doet vóór hij huis er haard gaat verlaten om elders een nieuw leven te beginnen. Het verhaal vertelt de ervaringen van een Brabantse boerenfamibe, die in Canada op een farm in een verlaten streek arriveert en probeert er het beste van te maken. Het zijn: Antoon van 't Horst, zijn vrouw, zijn broer en zuster, zijn vader en de knecht Janeke. Antoon heeft het al dadelijk moeilijk. „Zijn hart is ginds", in zijn dorp, bij zijn fanfare, bij zijn land, hij zit vastgeklonken aan het verleden en besteedt bijvoorbeeld veel aandacht aan een klokje, dat hem aan de huiselijke haard herin nert. De ontvangst in het nieuwe va derland is koud, de boerderij is ver- waarsloosd, maar door hard werken gelukt het de familie een nieuw be staan op te bouwen. Men koopt een nieuwe boerderij. Sus van 't Horst tronwt met Geeske Folkersma, de dochter van een emigrant, die al een echte Canadees is geworden. Miet huwt William O'Brien een Canadese jongen, vader Van 't Horst blijft eveneens in het nieuwe land, ma-r Antoon en zijn vrouw, de baas en de bazin, keren terug naar het land, dat zij niet konden vergeten. Het accent ligt in dit spel op het zielsconflict van Antoon. W. Zeilstra had het niet gemakkelijk in deze rol. Hij speelde te nadrukkelijk, zijn zin nen zei hij te hard en te geëmotio neerd, met het gevolg dat hij voor een echte climax géén adem genoeg meer kon vinden. Hij speelde wel duidelijk en met een voor een dilettant goed stemge luid. Anna, zijn vrouw, moest de strijd van haar man meestrijden en mej. v. d. Meyden deed verdienste lijk met de nadruk op vrouwelijk be grip en intuïtie. Sus van 't Horst (J. Omtzigt) gaf wat meer reliëf aan zijn spel dan zijn „broer", jok hij echter speelde een „toontje te hoog", beicte spelers leden aan .overacting" Het spel van mej. I. van Egmond als Miet, de zuster van Antoon, konden wij waarderen. Ook bij het stille spel een veelal door dilettanten verwaar loosd deel van het toneelspel, toon de zij, dat zij zich op haar rol had ingeleefd. Vader Van 't Horst (H. Snelder- waard) gaf duidelijk spel te zien; hij was een figuur waarin men geloven kon (en dat is op het toneel alles waard)een rustige, levenswijze oude boer. F. v. d. Meyden oogstte als de zotte knecht Janeke ongetwijfeld de meeste bijval. Hij moest de lach vertegenwoordigen in dit spel van „een lach en een traan". Hij deed het leuk, maar hij moet er voor waken, aat hij door zotte grimassen en ge baren de aandacht van het publiek afleidt van een belangrijk drama tisch middelpunt op het toneel. B. Lindeman speelde in het eerste bedrijf als de buurman, die kennis komt maken, beter dan in de volgen de bedrijven. Zijn rol kwam niet goed uit de verf. Mej. L. v. d. Kraan had als Geeske Folkertsma een kleine rol, maar zij deed nuttig werk in het ge-1 heel. De beste van het gezelschap was zonder twijfel mrs Folkersma die wij niet in het programma aantroffen. Zij had als toneelfiguur karakter, zij was de bedrijvige, steeds kwebbel n- de emigrantenvrouw. Hogeveen als William O'Brien. Hij maakte iets bijzonders van zijn rol, en hij sprak zijn „Canadees" opval lend goed. J. Paddenburg heeft als gastregis seur dit stuk gebracht, het applaus dat aan het slot opklonk was dus in de eerste plaats voor hem bestemd. Het décor was goed ontworpen, een blok hut met door een raam een verge zicht op het Canadese bergland. Pastoor Auxentius van Schalen 0.f.m sprak tenslotte een dank woord, waarin hij het leven van de mens vergeleek met dat van de emi grant. „Allen zijn wij op weg naar het verloren vaderland." De voorzitter, de heer De Winter heeft aan het begin van de voorstel ling belangstellende heren opgeroe pen de gelederen van deze OKO-to- neelgroep te versterken. Na ongeval overleden De heer C. van der Lelie, gewoond hebbende aan de Lammenschansweg alhier, die op 1 mei j.l. bij een in haalmanoeuvre in de Narmstraat met zijn rijwiel voor een auto viel en een bekkenbreuk kreeg, is in het afge lopen weekeinde in een ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen van dit dn- geval overleden. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald zn van A. van Po- la en en E. Ahrens. Kees zn van W. van Oorde en M. Sanderse. Francis- cus Maria zn van J. T. Witte en H. M. B. Stijnman. Karei zn van B. 01.werkerk en J. Bakker. Johanna Bernardina Maria dr van J. G. Turk en P. E. van Egmond. Astrid Sylvia dr van N. D. Kret en L. Verstoep. Adrianus zn van A. Gravekamp eh E. Nieuwpoort. Harold Alexander ziji van T. C. Maghielse en A. van Rheei- nen. Josephine Charlotte dr van T. C. Maghielse en A. van Rheenen. Peter Johannes zn van T. van Nieu- wenhuijzen en C. J. M. van Alen. Antonia Maria dr van J. W. Braun en M. A. J. Gordijn. Agnes Franciska dr van K. Peetoom en E. J. Scharre. Freddy zn van H. van der Meulen en H. Korringa. Overleden: M. Parlevliet 36 jr man van Vliet. Naar oude glorie Het gouden herdenkingsjaar van haar 50 jarig bestaan heeft de Leidse Pluimveever. „De Oude Leidse" za terdagavond ingezet met een feeste lijke herdenking voor de leden en huisgenoten iu de geheel bezette zaal van „Oud Hortuszicht". De heer F. v. d. Mark jr, die al 25 jaar voorzitter is, sprak over een on relelid tevens oprichter van ,De Oude Leidse", de heer H. L. A. v. d. Horst uit Jutphaas te mogen begroeten. Een woord van waardering en dank was er voor het gouden (en oudste lid) de heer F. v. d. Mark sr., die nog steeds actief lid is en ook sinds vijftig jaren inzendt voor ten toonstellingen. Spreker memoreerde dankbaar het gelukstelegram van de Kon. Ned. Ver. „Avicultura", de telefonische gekende bloei in de eerste vijf engelukwensen van mevr. Verhey van twintig jaar van ongekende moeilijk heden daarna, maar was toch ver heugd te mogen zeggen dat de ver eniging nu weer een stijgende lijn toont. Hij hoopte hiervan de weer slag te zullen zien in de nationale jubileumtentoonstelling van 18 t.m. 20 december te Rijnsburg. Op deze tentoonstelling zal het bestuur ook recipiëren bij gelegenheid van dit gouden feest. Het was voor de heer Van der1 Mark ook een groot genoegen, het Zaterdagmiddag tegen vijf uur reed een bakfiets, geladen met lege bloemen-emmers, ter hoogte van de Kippenbrug in het water van de Apothekersdijk. De berijder van de bakfiets ont deed zich van zijn kleren en sprong in het koude water in een poging om zijn bakfiets op het droge te brengen. Ook heeft hij nog enkele pogingen gewaagd om de emmers omhoog te halen. Het succes van zijn duiken bleef beperkt tot één emmer. Een politie-agent heeft met behulp van een dreg het geluk beproefd, eveneens zonder gevolg. K.A.B.-Hartebrug De aangekondigde jaarvergade ring, die op dinsdag, 13 mei gehou den zou worden, kan door onvoor ziene omstandigheden niet doorgaan. De vergadering is verzet naar don derdag, 3 juni a.s. Geslaagd Voor het examen voor het vakdi ploma Beroepsgoederenvervoer over de Weg is geslaagd de heer A. J. van Goozen, alhier. Diploma's „Redden van Drenkelingen" Op 2 mei 1958 slaagden voor jeugd- br,evet I, de meisjes: J. Mollenvan- gèr, M. Stofberg, M. v. d. Velden en de jongen B. Vegter. Het jeugdbrevet II werd uitgereikt aan de meisjes: T. Buma, C. H. Kuy- pers, C. KI ots, I. Wijling en de jon gens D. J. Bavelaar, H. Broers, R. Moolenbeek, H. v. d. Nadort. Op 9 mei 1958 slaagden mevr. N. JonkindKorpershoek, mej. M. van Steijn en de heren S. K. Kraan en C. Bavelaar vor het diploma A. Het diploma B. kreeg de heer F. ,Het is nooit te laat" in de Schouwburg Dat de toneelver. „Tot Ieders Ge noegen" tot de toonaangevende Leid se amateurclubs behoort, heeft zij zaterdag weer bewezen met de op voering van het spel „Het is nooit te laat" in de Schouwburg. Opvallend bij dit lange toneelspel van Felicity Douglas (ruim twee en half uur wér kelijke speeltijd) vonden wij de vlotte opeenvolging van scènes en het uit stekend geregisseerde „plaatskiezcn" die met het goede grime- en kapwerk de kleine tekorten aan uitspraak en toneelroutine volledig compenseer den. Het is niet eenvoudig de complete inhoud in het kort weer te geven. Laura Hammond, een' eerzame huis vrouw, ontdekt in zichzelf schrijf talent. Ondanks al het werk dat zij thuis als dochter, echtgenote, moeder en schoonmoeder moet verzetten, tracht zij haar eerste roman te schrij ven. Zij wil een eigen kamertje om te werken hebben, maar zowel haar inwonende moeder, haar man, kin deren en haar eveneens inwonende schoondochter gunnen haar tijd, ruimte toch rust. Niettemin voltooit zij haar roman en het wordt een best seller. Laura vertrekt naar Hollywood als men haar werk gaat verfilmen en bij haar terugkeer besluit de gehele familie haar met rust te laten, zodat zij zich aan haar schrijverij kan wij den. Op haar eigen flatje en onder „ideale" omstandigheden kan zij ech ter niet werken en zij besluit naar huis terug te keren om haar oor spronkelijke'taak weer op te nemen. Deze korte inhoud klinkt heel aan- nemenlijk, maar de karakters van sommige toneelfiguren doen voor de aandachtige toeschouwer wel wat vreemd aan. De stoicijnse kalmte van Laura komt wel eens erg onwaar schijnlijk voor, alsmede de ongeloof- - JHPHHÜillijk drukke familie, de onmogelijk Na haar komt op de ranglijst L.lastige oma en bovenal de laconieke Wijk de dochter van de eerste voor zitter, de heer J. Roem en de vele ge lukwensen van de zusterverenigin gen. Erelid en oprichter, de heer v. d. Horst, ging in zijn dankwoord even terug naar de grote nationale ten toonstelling van de Oude Leidse, die als de grootste en beste bekend ston den. Spreker hoopte dan ook dat de jubileumtentoonstelling de oude roem van de vereniging weer zal evenaren en dat dit gouden feest een stimulans zal zijn voor de groei en de bloei van de vereniging. De verdere avond werden de leden op een bijzondere wijze vermaakt door het Cabaret Trio Rolé's. Vooral de diverse schetsjes, hoewel niet nieuw, werden uitstekend gebracht en de cabaretiers gaven blijk van goede toneelroutine. De muzikale om lijsting werd op de bekende wijze verzorgd door Henny Chouffour, wiens Ballroomorkest het slot van de avond bracht en een gezellige dans. De leden kunnen dan ook met vol doening terugzien op een gezellige avond, maar ook op een waardige in zet van het gouden jubileumjaar van hun „Oude Leidse". FEEST VAN DE VOLA Met het 75-jarig jubileum van de Leidse Ambachtsschool (Haagweg) is zaterdagavond het 30-jarig bestaan van de Ver. van Oud-Leerlingen ge vierd. Medewerking aan het feest dat in de Stadsgehoorzaal werd gevierd, verleende het revuegezelschap van Berry Kievits en Gerard Walden. De voorzitter van de Vola, de heer J. P. Zwanenburg, kon aan het begin van de avond o.m. welkom heten de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, het bestuur van de Vereniging de Ambachtsschool en de directeur van de school, d heer C. Brilman. In zijn openingswoord noemde hij enkele hoogtepunten uit het nog vrij jonge bestaan van de Vola, nl. het verschijnen van een eigen orgaan in 1937 en het verkrij ger van de koninklijke goedkeuring in 1953. Na het officiële gedeelte ging he' doek op en verschenen de leden van het revuegezelschap op de planken. Zij kwamen met een vrolijk, geva rieerd en beschaafd programma van muziek, zang en dans voortreffe lijk voor de dag. Ook de schetsjes, die zowel voor als na de pauze wer den opgevoerd, waren zeer verma kelijk. De aanwezigen hebben van het programma, dat onder het motto „Revue menu voor U" in vlot tempo werd afgewerkt ter zeerste genoten. Na afloop van de revue was er een bal, dat geleid werd door de heer J. Alphenaar. „The Constellations" uit Amsterdam zorgden voor de dans muziek. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 12 Mei 1857. Woensdag is te Maastricht de doodstraf voltrokken (door ophanging) aan den persoon van P. J. G., die een 6-jarig ■meisje had vermoord. De veroor deelde toonde berouw over zijn schandelijk bedrijf en zeide: „ik ween over mijn misdaad, waar over ik het diepste berouw ge voel". In zijn laatste oogenblik- ken werd hij bijgestaan door de vicaris van de parochie van St. Servais. Vele inwoners hadden op dien dag de stad verlaten en de teregtstelling liet over 't al gemeen een treurige indruk achter. 's-Gravenhage. De hoogst- aangeslagene in 's rijks directe belastingen in deze provincie, volgens de lijst opgemaakt ter benoeming tot leden der eerste kamer der staten-generaal, is Z.K.H. prins Frederik der Ne derlanden, voor een bedroeg van 16.863J5. Agenda Leiden MAANDAG, 12 MEI. K. O.-lezing. Leo Riemens over Opera's van Verdi. Rapenburg 61, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Lezing door H. van Dongen. Lange Raam- steeg 2a, 8 uur nam. Week van de Fotografie. Film avond. Boerhaavezalen, 9 uur nam. Bijeenkomst Theol. Fac. Rijksuni versiteit. „Atoomwapenen", Stadsge hoorzaal 19.30 uur nam. O.K.O.-Speelgroep „Mijn hart is niet hier" Emigratiespel door J. Naaikens, Schouwburg, 8 uur nam. H.K.W.-Ledenvergauering. „De Harmonie", 8.30 uur nam. St. Adelbersvereniging. „Ambte naar en Bureaucratie", 't Gulden Vlies, 8.15 uur nam. Club de Limetz. Surinaamse volks muziek lezing door de heren Helder, voorz. en door dihr. Delprado, Klein Minerva, 8 uur nam. DINSDAG, 13 MEI KAB-Hartebrug. Jaarvergadering. St. Antoniuscluhhuis, 8 uur nam. WV (Vreemdelingenverkeer) Jaarvergadering, 't Gulden Vlies, 8 uur nam. Sociale Raad. „Kinderfonds. Veren. Naties" met filrn. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Week van de Fotografie. Kleuren- projectie. Boerhaavezalen, 9 uur nam. K. O.-excursie naar Haastrecht en Utrecht. Vertrek: Stadhuisplein, half negen v.m. WOENSDAG, 14 MEI Expogé. Algemene jaarvergadering. Central 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Ned. Kath. Bond v. Werkmeesters. Ledenbijeenkomst. De Harmonie, 8 uur nam. „De Leidsche Buitenschool". Le denvergadering. 't Gulden Vlies, 9 uur nam. DIENST DE APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door Apotheek Her- dingh Blanken, Hogewoerd 17-1, tel. 20502. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, tel 26274. Zaterdagmiddag hebben oud-leden van het 2de Depót Infanterie en na bestaanden van de gevallenen, bij het monument bij Rhijnhof te Oegst geest degenen herdacht die in de meidagen van 1940 hun leven gaven van de koningin en regering was de herdenkingsplechtigheid zeer sober gehouden. OOm half vier waren ruim honderd belangstellenden bijeenge komen in „Het Haagse Schouw". In stilte begaven zij zioh naar het mo nument, waar Valkenburg's Harmo- voor de vrijheid van het vaderland. n^e stond opgesteld. Na het spelen van de hymne „Blijf bij mij Heer en vergevingsgezinde opvatting van de a.s. schoonzoon Tony over de amoureuze avontuurtjes van zijn ver loofde. Pedagogische grondslag. Toch heeft de schryver een ge slaagde poging gedaan het stuk een pedagogische grondslag te geven. In enkele prettige uurtjes hebben wij kunnen leren, dat men zich niet aan zijn natuurlijke taak onttrekken kan zonder er eveneens zijn geluk bij in te schieten. Dat er hier en daar wat gemakkelijk over huwelijkstrouw ge- j sproken wordt nemen we daarbij dan maar op de koop toe. Zonder twijfel heeft „Tot Ieders Genoegen" met de laatste voorstel ling van het seizoen een groot suc ces geboekt. Het spel vertoonde wei nig zwakke plekken (behalve in een enkel bijrolletje) en was goed inge studeerd en doorleefd. Dat enkele personen de uit te beelden figuren niet eoht geloofwaardig konden ma ken, lag eerder aan de moeilijk te peilen karakters, dan aan gebrek aan acteertalent. De spelers met de grotere rollen ontliepen elkaar niet veel. Opval lend was wel dat de rollen van hen, die niet tot „de familie" hoorden, zo als uitgever Hodgson, Tony en mrs. Dixon wat minder tot hun recht kwa men. Het echtpaar Hammond, ver persoonlijkt door Ton Arentsen en mevr. M. Boom-Schild, traden niet alleen door hun belangrijkheid maar vooral door acteertalent op de voor grond. Als extra prestatie van de hoofd rolspeelster dient nog aangetekend, dat zij zelfs haar te jeugdige verschij ning op den duur aannemelijk wist te maken. Als een kleine falset in de gehele toneelcompositie klonk de steeds verschillende maar slechts zel den juiste uitspraak van de Engelse namen. Zoals men weet hebben troepen van het 2de Depót Infanterie toen heldhaftig gevochten tegen een over macht van parachutisten en lucht landingstroepen, die neerkwamen bij de vliegvelden Valkenburg en Ocken- burg. In overeenstemming met de wens (gezang 282) legden twee oud-leden van het depot-compagniën een krans van aaronskelken bij het monument. Er werd een minuut stilte in acht ge nomen, waarna de harmonie een cou plet van het Wilhelmus speelde. Ver volgens legden enkele belangstellen den bloemen bij het monument.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2