Een kleurige slang kronkelde over de oude Rijksweg 1958 Jiantaótiócfi ópet aan Cijin en kiem Uitslagen bloemencorso ZATERDAG 10 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 r)E ORGANISATOREN van en de deelnemers aan de grootste bloemen- parade 1958 sloeg vrijdagmiddag de schrik om het hart. Fikse buiten ontlaadden zich boven de Bollenstreek en het zag er somber en naar geestig uit. Intussen trokken de werkers aan de wagens zich daar niets van aan. Naar stig ging men door, tot zelfs diep in de nacht, want al was het dan zo dat vanaf 1 uur het publiek de wggens mocht komen bezichtigen, dat wilde toch niet zeggen dat ze toen ook werkelijk helemaal klaar waren. Maar zoals het meer (en meestal) gaat: het moet voor elkaar en (natuur lijk) is het voor elkaar gekomen. Vanmorgen in alle vroegte begonnen de eerste wagens reeds him tocht naar de verzamelplaats bij „De Uiver" onder Sassenheim, waar het al spoe dig een en al beweging was van „spelers en officials". De meiskes, die de wagens moesten „bemannen", gestoken in fraaie, soms kleurige kledij, stonden al heel spoedig in het licht van de belangstelling. De chauffeurs van de tractoren zaten, schijnbaar rustig, aan de koffie in afwachting van een langzame, maar zware rit van enkele uren en na een uurtje rust in Bennebroek weer terug. De juryleden keken met spiedend oog, keurden en noteerden de pun ten. Meisjes gingen op de wagens, want de keuring geschiedt „vol op getuigd", en klommen er dan weer af. Veel kijkers waren er ook al die hier min of meer rustig de pralende wagens (en de deerntjes) van alle kanten konden bekijken. Zo nu en dan trok een ronkende politiemotor een baantje en zo was het daar de hele morgen bij de Warmonder Dam een drukte van belang. Het weer viel gelukkig nogal mee. Het was winderig en een beetje guur maar er waren zonnige perioden die in elk geval de belofte inhielden dat de regen verstek zou laten gaan. De wind hielp bovendien nog een handje mee om het kleurenfestijn nog beter tot zijn recht te doen ko men doordat het de vele vlaggen en ander dundoek breed liet uitwappe ren en het vaderlandse rood-wit- blauw, met de kleuren van alle na ties en stammen der wereld strak deed staan tegen de lucht. Maar dat was dan ook het enige goede van de bries want de meisjes op de wagens waren er niet zo bijster over te spreken. Begrijpelijk overi gens, want wij geven het u allen te doen om zo'n drie, vier meter hoog te zitten en behalve een kil gevoel in de botten te krijgen ook nog moeite met uitwaaiende sluiers, slepen en andere beweeglijke kledijstukken. Om van de voor deze gelegenheid extra verzorgde kapsels maar te zwijgen. Het zou intussen alles bij elkaar nog wel meevallen, meenden zij die het weten konden en daar hield men het dan voorlopig maar op. DE MUZIEK Tegen elf uur zette de enkele ki lometers lange stoet zich in bewe ging. voorafgegaan en begeleid door de vrolijke klanken van keurig mar cherende en netjes geüniformeerde muziekkorpsen. Deze werden in elk dorp door andere afgelost. Zo trok ken in Sassenheim de korpsen uit dat dorp, uit Noordwijk en Noord- wijkerhout, Warmond en Rotterdam mee. In Lisse bliezen de mannen van Canita Tuba en Trou moet Bly- cken tezamen met muzikanten uit Voorhout, Beverwijk, Noordwijker- hout en zelfs helemaal uit Zwolle. In Hillegom werd de muziek inter nationaal. Daar marcheerden Duit sers en Engelsen broederlijk met onze eigen landslieden. Al deze korpsen brachten hun eigen kleurige accent aan de kronkelende slang en het scharlaken der tunieken van Crescendo's mannen en kittige majo rettes, de Gründlichkeit waarmee de Spielmannszug uit Oberhöchstadt blies en de correct-soldateske hou ding van de Band of the North-Staf fordshire Regiment, dat deel uit maakt van het Engelse leger bij onze oosterburen, gaven ieder voor zich toch weer een aparte sfeer aan het geheel. LENTEPARADE Reeds de naam van de eerste wa gen, „Lentekinderen", was het sym bool van dit corso dat onder de naam „Lenteparade 1958" uittrok. „Lente- kinderen (narcis, hyacinth en tulp) nemen in hun heerlijkheid de plaats in van de wintervorst", zoals het let terlijk stond afgedrukt in de vierta lige catalogus. Er trokken meer dan dertig opge tuigde wagens aan het oog van dui zenden en nog eens duizenden voor bij: Aurora" de godin van de dage raad. „Ostara", de lentefee, „Ondi- ne", de dochter van de zee, „Atlanta", het verzonken land, „Phoenix", uit zijn as herrezen, Venus en Adonis in „Arcadia", een raadselachtige „Geisha" uit het land van de Rijzen de Zon. Ook het geluk reed mee in deze stqet van pracht en praal, niet alleen het tastbare „Klavertje Vier" maar ook de ongrijpbare „Blauwe Vogel'. Kleuren dansten om „Tulipania" en „Lenteflora" een Italiaanse „Taran tella" en een „echte oude" (Holland se) „Lentedans", waarmee dan te vens de „Thuiskomst van de tulpen koningin uit U.S.A." kon worden ge vierd. Al vragen wij ons overigens wel af of het „Peter Stuyvesant" mogelijk zou zijn geweest mee te dansen met zijn houten been. De „Lente" trok voorbij waarin telkens de „Schepping" en „de Wereld weer opnieuw worden ontdekt". De „Dwaze Tulpenhandel", drie eeuwen geleden als een „Komeet" omhoog geschoten, behoefde bij deze „Lentemelodie" evenmin te ontbre ken. .Duifjes" beleefden him „Lente idylle" en kikkertjes kwaakten vro lijk hun liedje: „Hoera, 't is Lente". Wellicht dachten zij daarbij ook aan hun eigen lentebeleving: „Hoe meer eieren in huis hoe beter". Dat de „Export" ook acte de pré- sence gaf ligt natuurlijk voor de hand al geschiedt het* vervoer dan met moderne schepen en niet meer, als in de dagen van duizend en een nacht per „Vliegend tapijt". Dat dit legendarische textiel heeft afgedaan mag niet als een bezwaar meer gel den sinds we „Gelukkig (Leidse) de kens" hebben die met de bloemen, blijkens hun verschijning in dit cor so, kunnen wedijveren in „Kleuren - vreugde". Dat deden trouwens ook de frêle „Sluierstaa.rtep" met hun oranje- weerschijnige golven van tule. Zó veel was er in deze Lenteparade te zien en zóveel indrukken waren in kort bestek te verwerken dat het ondoenlijk is om alle praalwagens naar lijn, vorm en kleur te gaan be schrijven. De mensen van de jury zullen er zelfs nog moeite mee hebben gehad maar de wetenschap dat altijd „Het Goede wint" zal hen wel een aardig handje hebben geholpen. Zo trok vandaag een lange, kleu rige slang langs de oude Heirweg. Met bewondering en verbazing aan gestaard door duizenden. Zelfs door hen die nog nooit een bollencorso hebben gemist. Want zij hebben op nieuw kunnen constateren dat de duivels-bloemen-kunstenaar Van Driel van Amstelveen zich zelf weer heeft overtroffen. Lentekinderen, Bloemb.cultuur, Sassenheim, le prijs; Aurora, Gem. Lisse, 2e pr.; Ostara, Groep de Zilk, le pr.; Tulipania, Bond v. Bloemenv. Haarlem, le pr.; Klavertje Vier, N.V. Ed. Nieuwenhuis, Lisse, le pr.; Lente- flora, Comb. Bulbhorst, Eldering, H. Verdegaal Zn. Sassenheim, le pr.; Ondine, Comb. Eggink, Voorschoten, Verdyun Ten Hagen, Lisse, G. B. de Vroomen &Zn, Sassenheim, Wal. v. Geest, 's Gravenzande, le pr.; De blauwe Vogel, Gem. Hillegom, 2e pr.; Kleurendans, Bloemb. cult. Benne- broek/Vogelenzang, le pr.; Tarantella Com. P. Bakker, A. J. v. Engelen, W. S. Warmenhoven, Hillegom en Jac. L. v. Reisen, Voorhout, le pr.; Lente (luxe wagen) Bakker's Autobedrijf, Sassenheim, le pr.; Discovery, Comb. Baartman Koning, A. Frijlink Zn., Warnaar Co., Zonneveld Co. Z. P:, allen te Sassenheim, le pr; Ontdekking van de Wereld, K.L.M., 3e pr.; Komeet, Bloemb.cult. Hille gom, le pr.;Lentemelodie, Black Dia mond Lines, R'dam, le en ere-prijs; Gelukkig, ik heb v. Wijk dekens. Van Wijk Heringa, Leiden, 2e pr.; At lanta, Comb. afd. Bloemb.cultuur Katwijk, Noordwijk, Voorschoten, Warmond en Wassenaar, le pr.; Hoe ra, 't is lente, Comb. H. de Graaff Zn. en Rutg. V. v. Zanten, Lisse, le en ere-prijs met wisselbeker. Peter Stuyvesant, Am. Cig. Comp. 2e pr. De dwaze tulpenhandel, B. v. Detailbloemb.handel 2e pr. Phoenix, Com. Wm. Dekker, J. Hulsebosch, Langel, Hulsebosch, M. D. Leloux, H. M. J. Willemse, Hillegom 2e pr. Vliegend Tapijt, Comb. F. Rijnveld, L. Stasssen Jr., Gebr. v. Zanten, Hil legom le pr. Meer eieren in huis, Prod. v. pluimv. en eieren le pr. Lente-idylle (luxe wagen), C. S. Weyers Zn., Hillegom le en ere prijs. Duifjes, Bloemb.cul., Lisse le pr. Export, Ned. Ver. v. Kistenfabr. le pr. Geisha, Bloemb.cult., Voorhout 2e pr. Bols Ballerina. Een lentedans, Erven Lucas Bols 2e pr. Thuiskomst van de Tulpenkoningin uit U.S.A., Ver. „De Tulp" le pr Arcadia, „Keu- kenho'", Lisse le pr. Sluierstaarten, Fjell-Oranje Lijnen le pr. en wissel beker. Het Goede Wint, Comb. v. Meeuwen, N. J. Roozen, H.stede, Tubergen,Haarlem le pr. Kleuren- vreugde (luxe-wagen), Keyser, Haarlem 2e pr. Bij de foto's: Praalwagen: De Komeet (eerste prijs). Reisimpressies van de vereniging „De Tulp", Haarlem. De Volendamse ma- joffer is Guusje de Zoete, tulpen ambassadrice in Amerika (Eerste prijs). Klavertje Vier uit Lisse van de fa. Nieuwenhuis. (Eerste prijs). i <4

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9