RANG is alleen RANG als er RANG op staat. 40 Jaar Ned. Kath. Aannemers- en patroonsbond Het sprekende Prof Erhard „vrijheid als sprak over grondslag'' Voorzitter op de levert kritiek overheid Teleurstelling tekent de 33ste jaarver gadering van r.k. gemeente-ambtenaren Alg. Vergadering der Staten-Generaal -vu y MEI 1956 DE LEIDSE COURANT jty 8 0 8 8 II o o a o a a a iuuiiniiiiiinuiiiiiillnllllllHllllH Z o< Vraag ook RANG menthol eucalyptus. Dc beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabricken gmrmrrirrmTrrrm'nrrrinnrm'iTinni»'»'»"»'rrirrrrr8Trrrinnnroo aYdViaavo oTbYoYdTbYaWdYüTdiVinnnnrobYdYd YdYoYdYdYYifc In het Kurhaus te Schevenlngen vindt het twaallde congres van de Christen-Democraten plaats. De Duitse minister van Economische Zaken prof. Erhard (links) In gesprek met min. Klompé, min. Zijlstra en min. Witte. Congres van Christen-democraten Onveilige vrede in middenoosten Onder veel belangstelling is gister morgen in het Kurhaus te Schevenin- gen net twaalfde congres van de In ternationale Unie van Christen-De mocraten geopend. Men neeft geluisterd naar redevoe ringen van de Duitse Minister van Economische zaken, prof, dr. L. Er hard, de staatssecretaris voor Puuiiek- rechcelijke bedrijfsorganisatie en be zitsvorming, drs W. K. N. Schmelzer de heer M. Rupert voorzitter van het Chr. Nationaal Va^vei^"U. gen. luit. R. H. Calmeyer, Tweede Kamerlid voor de CHU. Prof. Erhard keerde zich in zijn rede voornamelijk tegen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij sprak van „versplintering van fliet economische leven en doOiWej king van het groepsegoïsme" Een krachtige bestrijding op alt printi^. eei betoog werd in de 'middaguren uitgesproken door de heer Rupert (AR). Maar toen was de Duitse mi nister al verdwenen. Mr. Bliaisse merkte in de discussie, die op Erhards rede volgde op, dat-prof. Erhard ener zijds geen doelbewuste organisatie van de ordening west, maar ander zijds toch wel ordening wil. Doe.ue- wuste organisatie leek mr. Blaisse noodzakeiijK. Men zal een inzicht moeten hebben hoe men blijvend con junctuur politiek dient te bedrijven. In Duitsland treft men toch ook in de landbouw zorgvuldig geleide po litiek aan. Minister Zijlstra zei in de discussie, dat hij getroffen was door de moed tot de Vrijheid, die uit het betoog vam prof. Erhard spreekt. De roep naar de vrijheid is zeer groot in het economische leven, maar wie vrijheid wil tegenover de staat, moet daarvoor betalen, de vrijheid is niet goedkoop. Sociale rechtvaardigheid. Tijdens de middagvergadering sprak bet Nederlandse eerste-ka- merlid mr. Rupert, vice-voorzit- ter van het CNV, over het onder werp „De menselijke persoon en de sociale rechtvaardigheid". Bij kwam hierbij o.a. tot de conclusie (Advertentie) Van Nelle bestellen! Schoorsteenbouwer viel van 100m. hoogte Aan de voet van een schoorsteen van de „Maas-centrale", die op het terrein van de Provinciale Limburg se Elektriciteitsmaatschappij te Bug- genum bij Roermond wordt afge bouwd, werd gisteren het totaal ver minkte lichaam gevonden van de 19 jaar oude schoorsteenbouwer F. M. uit Roermond. De jongeman moet van een steiger, 100 meter boven de begane grond omlaag zijn gestort en op slag ge dood. De Arbeidsinspectie is onmid dellijk begonnen aan een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. Er schijnen echter maar weinig gegevens beschikbaar te zijn. Op de steiger waren, behalve M. nog vier metse laars werkzaam geweest. Geen van hen heeft de jongen zien vallen. De jonge schorsteenbouwer werkte bij een aannemersbedrijf in Roer mond. Hij was pas zes weken ge trouwd. Gisteren is op de Vliegbasis Deelen bij Arnhem een militaire jeep over de kop geslagen. Van de vier inzittenden werden er twee vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. De bestuur der kreeg enkele lichte blessures; nummer vier kwam met de schrik vrij. dat een herziening van de struc tuur en de rechtsvorm van de on derneming noodzakelijk is in die zin dat de onderneming, ook wat haar rechtsvorm betreft, een or gaan van samenwerking wordt tussen werknemers en kapitaal verschaffers onder leiding van de gene of degenen die de onderne mersfunctie uitoefent of uitoefe nen. Werknemers worden medeverant woordelijk en de kapitalen, die in de onderneming geïnvesteerd wor den, zullen niet automatisch het eigendom van buiten het bedrijf staande aandeelhouders worden. Het uiten van deze gedachte, al dus de heer Rupert, betokent geens zins dat alle werknemers plots ka pitalist zouden kunnen worden. Het uit de winst in de onderneming ge- investeerde kapitaal moet immers de onderneming blijven. Wil Europa niet nog verder achterop ko men bij Amerika en Rusland dan zullen wij ons integendeel op het stuk van de investeringen zeer bijzondere inspanningen moeten getroosten. Maar de vraag of de eigendom van. die investeringen uit de winst een zijdig toekomt aan de verschaffers van het aandelenkapitaal klemt en (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! wordt bij de automatisering der pro- duktie nog klemmender. Het kon wel eens zijn, zo besloot deheer Rupert dat een correctie op de huidige toe stand een stimulans zal vormen voor opvoering van de noodzakelijke in vesteringen. Midden-Oosten. Het lid van de Tweede Kamer lui tenant-generaal M. R. H. Calmeyer sprak vervolgens over het thema „Vrijheid en Veiligheid". Het Mid den-Oosten, zo zette hij uiteen, heeft in onze tijd een ongekende betekenis gekregen als voornaamste olie-pro ducerend gebied van de wereld (bij na 20 pet. va n de wereldproductie, met in de bodem ruim 60 pet. van de vastgestelde wereld-oliereserve) Het in vredes- en oorlogstijd veilig stellen van de produktie en de aan voer van olie uit het Midden-Oosten is dus een primair belang voor de vrijheid en veiligheid van West- Europa. Het is een tragische, ont wikkeling, dat een en ander thans in hoge mate afhankelijk is van de goede wil van de dictatoriale presi dent van Egypte en Syrië. De En gels-Franse expditie van november 1956 tegen deze distator was de laat ste poging om de wereldorde in dit gebied te handhaven. De wereld is vol van voorbeelden, zo vervolgde spr., waar het schenken van volledige vrijheid aan volkeren, bij wie de menselijke persoonlijkheid hiretoe nog niet voldoende was uit gegroeid, de massa's heeft gestort in anarchie of despotisme. In beide ge vallen worden zij een prooi van het communisme. Erkennen van sleutelpositie nationaal belang De Nederlandse Katholieke Aan nemers- en Patroonsbond gaat op 14 mei in Amsterdam het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden in Utrecht is opgericht en thans is uit gegroeid tot een van de grootste ka tholieke werkgeversvakverenigingen in ons land, waarbij bijna 1.000 bedrij ven zijn aangesloten, tezamen om vattende meer dan 5.000 onderne mers. In de raad van bestuur bouw bedrijf, de federatie van onderne mersorganisaties in deze bedrijfstak, is de N.K.A.P.B. dan ook een der voornaamste partners geworden. Het was de katholieke bond, die destijds mede het initiatief heeft ge- Te lang gezwegen. zwegen en alles over zich heen ten komen, maar er is in onze op vatting een kentering gekomen en wij schromen thans niet meer, krachtig stelling te nemen indien de omstan digheden ons daartoe nopen", zo zei de heer Nelissen. Ten aanzien van de huidige proble men in de bouwwereld sprak hij over de zware worsteling om aan de steeds opgevoerde produktie-eisen te vol doen. „De produktiecapaciteit is door vele kostbare voorzieningen van al lerlei aard door de individuele be drijven in hetzelfde tempo opge voerd. Tot het moment dat wij door ons economisch ontsporen hebben moeten ervaren dat niet langer produktie-capaciteit bepalend is voor de produktie, maar de financierings capaciteit. Zo er niet spoedig een gunstige wending komt zullen de thans nomen tot de oprichting van het so-nog dreigende wolken boven het ciaal fonds bouwnijverheid en het economisch instituut voor de bouw nijverheid, organen voor de uitvoe ring van de sociale voorzieningen en voor de wetenschappelijke research. De NKAPB begon ook als eerste met een eigen opleiding- en aannemers examen. Het onderwijs heeft trou wens altend zijn voorliefde gehad en dit komt ook wel tot uiting in het ge schenk, dat de bond bij zijn achtste lustrum wordt aangeboden, n.L een fonds om te komen tot een speciale aannemersopleiding op hogere tech nische grondslag. De jubeldag. Het veertigjarige jubileum zal ge vierd worden met een H. Mis in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam, op te dragen door de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, In het Kon. Instituut voor de Tropen wordt een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop o.m. zullen spreker z.exc. ir. H. B. J. Witte, minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid en prof. dr. W. Asselbergs, die een feestr rede houdt over het onderwerp „Bou- Uitzicht op hoopvolle toekomst verduisterd' „Het kost de regering niet de min ste moeite, telkens een vertekend beeld te geven van de situatie en deze met opportunistische redeneringen te verklaren, of beter gezegd: te ver duisteren. Wanneer overleg met de regering wil zeggen, dat er voor de organisaties slechts op onderdelen enige guldens per maand zijn te ver dienen, terwijl op de kwesties ten principale bij voorbaat geen overeen stemming mogelijk is, dan naderen wij hoe langer hoe meer het punt waarop een gesprek zinloos is gewor den. In deze situatie, die bedenkelijk op een impasse gaat lijken, menen wij dat het tijd wordt, dat het centraal orgaan voor gemeentelijke perso neelsaangelegenheden een wat duide lijker en principiëler standpunt gaat innemen ten aanzien van verscheide ne problemen, waardoor althans ge accentueerd wordt dat er geen tegen stellingen bestaan tussen dit orgaan en de daarbij aangesloten gemeen ten". Aldus verklaarde de heer J. J. Loerakker, voorzitter van de lande lijke hoofdgroep gemeenteambtena ren van de ARILA, gisteravond op de 33e algemene jaarvergadering van de ze hoofdgroep, die te Den Haag werd gehouden. De heer Loerakker stelde in zijn openingsrede, dat het uitzicht op een hoopvolle toekomst voor de ambtena ren lichtelijk is verduisterd, daar so ciaal-economische motieven de over heid ervan schijnen te weerhouden, met name de salariëring van de mid delbare ambtenaren in overeenstem ming te brengen met de vooroorlogse verhoudingen, in reëel en nominaal opzicht. Hij herinnerde er onder meer aan, dat enkele jaren geleden in ver scheidene gemeenten een progressie- vo kindertoelage tot stand is geko men,, waartegen de regering thans bezwaar maakt. „Vandaag constate ren we, na enige voorpostengevech ten, de officiële aantasting van de progressieve regeling, een aantasting, die klaarblijkelijk door het hele ka binet wordt gesteund. Ook dus door de katholieke ministers, ofschoon de K.V.P. de progressieve kindertoelage regeling in haar gemeenteprogram heeft opgenomen. Wij zijn overigens nieuwsgierig hoe deze K.V.P. denkt te regeren op een wel niet te misken nen ontkenning van dit principiële punt", aldus spreker. D2 heer Loerak ker verklaarde dat zijn organisatie nog steeds de noodzakelijkheid ont kent om het algemene loonbeleid van de regering aan *e voeren als argu ment om de eenmaal toegestane af wijking van de gemeentelijke pro gressieve kindertoelageregeling om hals te brengen. Sprekende over de salariëring der ambtenaren merkte de heer Loerak ker op, dat de regering de grondslag van het voor de ambtenaren zegen rijke rapport-Ubinlc, waarin de pro centuele verhoudingen tussen ver schillende groepen ambtelijke sala rissen zijn vastgelegd, heeft verbro ken. Behalve de vakorganisaties zijn ook tal van gemeentebesturen het daarmee niet eens. Spreker zeide met verbazing te hebben geconstateerd, dat hij bij het onderhoud met de re geringsdelegatie, op 11 april van dit jaar, naar aanleiding van de rege ringsmaatregelen voor de middelbare en lagere ambtenaren bij die delega tie ook nu nog geen bereidheid aan wezig was, de beginselen van de commissie-Ubink 'opnieuw te aan vaarden. Opnieuw hebben de centra les zich dan ook niet akkoord ver klaard met de nieuwe normen, aldus spreker. Zijn organisatie verlangt thans op korte termijn een gesprek met de regeringsdelegatie over de grondslagen van het rapport-Ubink en de daarmee verband houdende rapporten. De heer Loerakker heeft in zijn openingsrede voorts gesproken over de verhouding tussen de ARKA en de KABO. Hij stelde, dat de KABO op het ter rein van de organisaties van over heidspersoneel aan de ARKA niet de plaats wil toekennen, die haar op grond van traditie, doelstelling en werkzaamheid sinds veertig jaren toekomt. Hij kritiseerde derhalve de houding en het optreden van de KABO. De hoofdgroep gemeente-ambtena ren van de ARKA waarvan de heer Loerakker voorzitter is, telt momen teel 9500 leden. bouwbedrijf zich ontlasten en zullen er harde klappen in onze bedrijfstak vallen", zo zei de voorzitter, die het onmogelijk achtte, een bestaand sterk produktie-apparaat zonder aderlating in één ruk aanzienlijk in te krimpen. „Ook ons gaat het vraagstuk van de zo noodzakelijke woningbouw zeer ter harte. Er moet een oplossing ge vonden worden om de particuliere bouwondernemers, die van oudsher de aangewezen sector voor de wo ningbouw hebben gevormd, weer in staat te stellen hun bouwapparaat VERRASSENDE PALING VANGSTEN. Tot verbazing en vreugde van de LJsselmeervissers levert de visserij- op paling dit voorjaar ongekend goede resultaten op. Meestal worden de vangsten wat beter in de loop van het seizoen als de warme dagen er zijn. Nu echter komen de vissers aan de wal met vangsten van rond 500 pond paling door de hoekwantvissers en rond 250 pond paling door de riet vissers. Gistermorgen had dit te Vo- van circa 40 cent per kg. ondanks de belofte dat het voor de IJselmecr- vissers een goed jaar zou worden. (Advertentie) Van Nelle bestellen! wen en laten leven". Des middags lendam een prijsdaling tengevolge is er een receptie in het paviljoen Vondelpark. Er is voorts een' door de heer Ad Bevers geschreven gedenk boek verschenen „Veertig jaar bou wen", waarin de auteur o.m. tot de conclusie komt, dat de P.B.O. in de bouwnijverheid al lang had moeten worden doorgevoerd, omdat er dan ook meer klaarheid zou zijn geko men in de z.i. onhoudbare loontoe- stand. De NKAPB verwacht overi gens dat de nieuwe CAO nu binnen kort wel een feit zal zijn. Op een persbijeenkomst ter gele genheid van het komende jubileum, heeft de voorzitter van de bond, de heer J. P. A. Nelissen, kritiek gele verd op het standpunt van de over heid, die volgens hem van mening is, dat zij het bouwbedrijf zonder meer zijn wil kan opleggen Als re cent voorbeeld haalde hij aan, de be schikking van de staatssecretaris van economische zaken, waarbij be paald wordt, dat voor de vestiging van een bedrijf in de grond-, water en wegenbouw geen vestigingsrege ling meer nodig is. „Hier wordt blijk gegeven van een kortzichtigheid die ik verbijsterend noem" aldus de voor zitter. Hij was er voorts van overtuigd ten dienste van de woningvoorziening ten volle in werking te brengen", al dus besloot de heer Nelissen. In het jaarverslag over 1957 van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond wordt ook een economische be schouwing gewijd aan de problemen de bouwwereld. Moeilijke tijden. De schrijver, drs. A. P. Th. van Pol, komt daarin tot de conclusie dat het in het belang van de gehele na tionale economie de hoogste tijd wordt de sleutelpositie van de bouwnijver heid te onderkennen en bij het voe ren van het beleid daarmee rekening te houden. Hij houdt een pleidooi voor een beperking der investeringen daar waar de minste schade aan onze economische structuur wordt toege bracht en vindt dat de bouwnijver heid, als investeringsindustrie bij uitnemendheid naar verhouding het minst in zijn totale produktie-om- vang aangetast mag worden. Anders zal Nederland naar zijn oordeel in de nabije toekomst geconfronteerd wor den met een structurele werkloos heid van grote omvang. Behalve investeringsbeperking moe ten de besparingen opgevoerd wor den, waartoe volgens drs Van Pol één van de middelen is een sanering van de huren zonder looncompensa- tie. Hij eindigt: „De bouwnijverheid gaat een uitermate moeilijke tijd te gemoet. Willen wij daartegen opge wassen zijn en willen wij in staat zijn de weg naar herstel te kunnen aanwijzen, dan zal het in 1956 opge richte economisch instituut voor de bouwnijverheid nu definitief, snel en efficiënt moeten worden uitge bouwd om tot een onafhankelijke we tenschappelijke research te komen." (Advertentie) Van Neile bestellen! Communisten vragen De drie leden van de CPN in de Tweede Kamer, de heren De Groot, Bakker en Borst, en de vier leden van de CPN in de Eerste Kamer, Seegers, Polak, Van OmmerenAve- ring en Haken hebben de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, verzocht de Verenigde Vergadering vam de Staten-Generaal bijeen te roe pen. In deze vergadering zou een ze vental geleerden, die zich dezer dagen tot de minister voor de defensie heb ben gewend over het vraagstuk en de gevaren van de kernwapens, het par lement moeten voorlichten over deze kwestie. De communistische kamerleden zijn van mening dat aan de wens van deze geleerden om het parlement voor te lichten, tegemoet gekomen moet worden. De Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal kam door de voor dat het Nederlandse volk en zijn ge zagsdragers dikwijls niet voldoende inzien, dat het bouwbedrijf een sleu telfunctie inneemt, omdat de mate van activiteit in het bouwbedrijf zelf van grote invloed is op die in eengerioht: sprekers uit het bedrijfsleven grote serie andere industrieën. j worden uitgenodigd en „stages" wor den doorgemaakt. Aan het einde van deze eenjarige cursus krijgen de leer lingen een getuigschrift uitgereikt Vormingscursus voor H.B.S.-ers Bij het bedrijfsleven in een aantal grote steden van ons land bestaat toenemende belangstelling voor het initiatief van het Amsterdamse ge meentebestuur en het bedrijfsleven: de drie jaar geleden opgerichte z.g. topklas aan een der HBS-en voor leerlingen met einddiploma HBS-A. zitter, d.i. de voorzitter van de Eer- j ste Kamer, bijeengeroepen worden Deze topklas dient niet alleen voorals zeven leden, met opgaaf van rede- het aankweken van initiatief en zelf- j nen daarom verzoeken, stamdig oordelen bij de leerling (twee I Overigens heelt deze vergadering eigenschappen van groot belang voor slechts een beperkte competentie en de maatschappij), doch ook en vooral als een soort overgang van schooi tijd enerzijds en de juiste functie in de maatschappij anderzijds. Het lespro gramma is derhalve op de praktijk (Advertentie) Van Nelle bestellen! Jmet een persoonlijk oordeel over hun werk en hun gedrag. het staat daarom niet vast of zij voor dit geval inderdaad bijeengeroepen kan worden. Tot nu toe is de Verenigde Ver gadering nooit anders bijeen geweest dan voor het openen en sluiten van het parlementaire zittingsjaar. (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! fydie durft rich niet te vertonen,rmö3tMit<\\. Je tocomohettltrnt dat rnt tenen mhmlei een indrinrrirmeedinit naar imhmtontMaaryjintQaaniullieinhet dorp EidonraeerKoMI(n'?i i m rotonden! Er hapert mt onder EctelootdatiEhttalfevondenhebJeroentEnitieleom dear (ewiktcetdWacht,ik at tem

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8