Sbj mmTAo EEN TIP LMtLGAT DUINSTREEK D&óf fieh Scherp Leerlingen Ambachtsschool brachten jubileum-revue Jan Pierrot HUIBERS Het Wit-Gele Kruis kan met uw hulp sterk worden VRIJDAG 9 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 M HOE HET OOK ZIJ.. Wij vinden slagers sympathieke lie den, die doorgaans een product ver kopen, dat ons het gevoel geeft, dat liet leven ons veel schoons te bieden heeft. De L e i d s e slagers verkopen prima vlees. Waarom zouden zij niet; zij hebben onctact met een voortreffelijk abattoir en de vee markt is in.de Sleutelstad bij de hand. Biefstuk-tartaar bijvoorbeeld is een heerlijk product van moeder natuur; wij kunnen er nooit genoeg van krij- Burgerlijke Stand Geboren; Nienke d. v. D. W. van Bekkum en A. R. E. Kylstra. Inge borg Wilhelmina d. van A. W. Lam- boor en W. Lepelaar. Catharina Alida d. van A. Duivenvoorden en A. M. Borst. Johanna Gerarda Maria d. v. T. C. Grimbergen en W. P. M. Wit- senburg. Martin Hendrik z. v. H. Haasnoot en L. van der Bent. Gerard Cornelis z. v. H. Haasnoot en L. van der Bent. Johanna Maria d. J. van Duijn en G. J. de Mooij. Henricus An- tonius Leonardus z. v. L. T. Righart van Gelder en J. C. Klein. Johanna Adriana Catharina d. v. K. J. War- menhoven en M. J. P. van Bohemen. Margaretha Bertha d. v. R. Zwennis en G. van Brederode. Catharina Wil helmina Anna d. v. C. B. Zandber gen en H. J. Homan. Sara Anna d. v. J. P. van der Geer en H. A. Rade- maker. Katrina Francisca Maria d. v. J. W. A. van Belkum en J. van der Zon. Albertus z. van A. van der Meij en E. van Hal. Overleden: H. Velds 83 j. weduwe v.: M. Joustra. W. Pieterse 81 j. Gehuwd: B. C. M. de Ruijter en I. M. T. Stikkelman. C. de Haas en C. Stokkel. J. W. Barendse en A. W. van der Lans. J. Koppe en A. Ahrens. S. L. Klaassen en C. M. van den Els- hout. B. Vogelenzang en C. Keijzer. J. L. Hees en E. T. M. Wijdeveld. J. Zoon en H. R. Meijer. C. Meijers en M. Pont. J. Groenenberg en A. E. Pama. J. Goudkuil en L. Klein. B. Devilee en I. van der Maas. J. S. Hul stra en N. E. Eikelenboom. P. H. Rechsteiner en A. M. Bousie. Scheepsberichten BINTANG 7 mei te Amsterdam; P. G. THULIN 7 mei van Rotterdam naar Cu racao; VAN DER HAGEN 7 mei te Roiterdam; AMSTELVEEN 9 mei te Hsinkang verwacht; BANGGAI 8 mei te San Fernando; CALTEX UTRECHT (t) 7 mei van Bandar Mashur naar Suez; COLYTTO 7 mei te Hamburg; GROOTEKERK 7 mei van Port Swet- tenham naar Singapore; KERMIA (t) 8 mei te Southampton; LEMSTERKERK 7 mei te Antwerpen; MELISKERK 6 mei van Yokohama naar Takubar; NIEPW AMSTERDAM 7 mei naar Le Havre en 7 mei te Southampton; RAKI 7 mei van Port Swettenham naar Co lombo; SLIEDRECHT (t) 8 mei te Bandar Mashur; STATENSINGEL 8 mei te Antwerpen; VAN LINSCHOTEN 7 mei van Singapore naar Hongkong; VLIST pass. 7 mei Algiers naar Nor folk; WONOSARI 6 mei van New Or leans naar Charleston; BENGKALIS pass. 7 mei Kreta naar Napels; BLOEM FONTEIN 7 mei te Antwerpen; LANG- KOEAS 7 mei te Genua; LOUIS LANTZ 7 mei te Emden; STRAAT BA- LI 7 mei te Manilla; VASUM (t) 7 mei van Banias naar Rotterdam; WILLEM RUYS 7 mei te Gibraltar. POTLOOD en GEFST No. 520. Horizontaal: 2. lange stok met zakvormig net voor de vangst van vis, 6. lied, 8. gebod, 10. laag schuurtje, waar de haring aan speten hangt om gerookt te worden, 12. komt van het varken, 13. onbekende, 14. boomloot, 16. staatsbedrijf (afk.), 17. elpenbeen, 18. welaan, 20. eer, 21. bekende afkorting, 23. keer, 25. soort van kabeljauw, 27. schijn, voorko men, 29. gem. in Gelderl., 30. teken in de dierenriem. Verticaal: 1. toestel om haar te drogen, 2. 1ste boek van Mozes (afk.), 3. insekt, 4. boom, 5. vast rantsoen, 7. zoon van Jacob, 9. voorzetsel, 11. bui tenmuur van een gebouw, 12. meu belstuk, 15. gevangenis, 18. niet breed, 19. streling, 21. eind, 22. stad in Frankrijk, 24. lichaamsdeel, 26. plechtige gelofte, 28. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. pond, 4. roek, 8. alm, 10. Bea, 11. as, 12. sek, 14. ma, 15. Niger, 17. Game ren, 19. Polen, 21. ik, 23. nel, 24. mi, 25. oer, 27. een, 28. naar, 29. Best. Verticaal: 1. paal, 2. Ols, 3. N.M., 5. Ob, 6. Eem, 7. kaap, 9. Tegelen, 12. Simon, 13. kerel, 15. nap, 16. ren, 18. pion. 20. pint, 22. kea, 24. mes, 26. ra, 27. Ee. gen en hetzelfde geldt voor een abon nee, die ons echter ten aanzien van deze vleessoort op een misstand wijst. Tartaar wordt n,l. in „rondjes" verkocht, rondjes die de indruk wek ken, dat zij ongeveer één ons we gen. Het gewicht wordt echter niet aangegeven en zoudt u zo'n artikel eens laten wegen dan blijkt meestal, dat uw tartaar nog minder dan 80 gram weegt. Kijk eens, dat vinden wij een stijl, waar de slagers, die zulk een schoon stiel omhelzen, vér boven verheven moeten zijn. Een der gelijke wijze van uitstallen is mislei dend. Wij hebben dezer dagen bij een slager een steekproef genomen door om twee ons biefstuk tartaar te vragen. Men legde ons twee rond jes voor en op onze vraag of dit wer kelijk twee ons was bleek, dat er nog een derde rondje bij moest voor men het goede gewicht op de weeg schaal bereikt had. Dat is jammer.... wij vinden alle slagers prettige lieden, maar wij ho pen dat zij wat betreft het aangeven van het juiste gewicht mét de goeden één lijn zullen trekken. Hoe het ook zijhet gewicht hoort er bij. R.K. Gymn.ver. Groen Wit. De leden, die zondag meegaan naar de wedstrijden in Den Haag, moeten om 10 uur aan het Rapenburg zijn, vanwaar men gezamenlijk naar de tram gaat. Dus niet zelfstandig naar het station, daar er een wagon gere serveerd is! le LUSTRUMUITVOERING TONEELVERENIGING T.O.P. Gisterenavond gaf de toneelvereni ging T.O.P, een onderdeel van de personeelsvereniging de Sleutelring, in de zaal van het St. Antoniusclub- huis haar eerste lustrum-opvoering. De zaal was half vol toen de voor zitter van de de Sleutelring, 'de heer W. v. Lochem, een welkomstwoord sprak, speciaal tot de genodigden. Voor deze uitvoering was geko zen een toneelspel in drie bedrijven door R. Feenstra: „Boemerang". De hoofdrollen waren, zoals gebruike lijk in goede handen bij de oude be kenden van deze toneelvereniging. De heer Knuppe, die doorgaans een hoofdrol heeft, bekleedde ook deze keer met ere een sleutelpositie. De heer Miedema heeft roem verworven met de vertolking van komische rol len en ook nu weer ha<" hij de lachers op zijn hand. Bij het spel van dilet tanten blijft de vreugde waarmee zij hun liefhebberij beoefenen de hoofd zaak en dat de spelers van T.O.P. er plezier in hebben, is ook deze toneel avond weer gebleken. En zij spelen kennelijk niet alleen voor eigen ple zier, want steeds trekt dit gezelschap vele mensen naar hun opvoeringen. Regisseur Kuipers verdient alle lof: het was een geslaagde avond. Men besloot met een gezellig onderonsje. KOSTERS-EXAMEN TE LEIDEN. Voor het koster-examen A, uitgaan de van de R.K. Bond voor Kosters „St. Willibrordus" in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, dat gister middag gehouden werd in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest te Leiden zijn geslaagd de heren B. de Heiden te Leiden, S. van Kints te Leiden, J. v. d. Meer te Leidschendam, F. Bentvelzen te Lisse, C. v. d. Hoorn te Waddinxveen, P. Snel te Oudewater, J. Koek te Zoetermeer, F. van Lon te Den Haag en J. Heijnen te Rijswijk. Examinatoren waren prof. Ruhe te Warmond en Ph. Roothaan S.S.S., geestelijk adviseur en cursusleider. Van de examen-commissie maakten i voorts deel uit de heren Van Winsen I te Amsterdam en Bleekenkamp te Haarlem. 1 A BIOSCOPEN De films in de week van 916 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De minderjarige", 14 jaar. (Op Hemelvaartsdag: „De wonderman", 14 jaar.) I Lido: „Met de dood voor ogen", J 14 jaar. Luxor: „De jonge leeuwen", 18 jr. Trianon: „De dochter van de woes tijn", 14 jaar. j Rex: „Ik was een rebel", 14 jr. VOOR ALLE VADERS! Zondag 1 1 mei is hei MOEDERDAG! Een dag dus om een (w)aardig persoonlijk geschenk te geven U vindt beslist iets in onze rijk gevariëerde collecties. Horloges Horlogebanden Gouden en zilveren ringen Armbanden Reiswekkertjes in etui enz. Cadeaus, waar iedere Moeder dankbaar voor zal zijn, heeft HORLOGEE JUWELIER MAARSMANSTEEG 21 FOTOGRAFEREN! v4> Riskeer niets (Advertentie) Agenda Leiden VRIJDAG, 9 MEI. VIRO. „Neutraliteit van de interna tionale politiek" dr mr Gosses, Gra vensteen, 8 uur nam. Huish. Gezinsvoorlichting. „Kleine karweitjes in huis". De Hoeksteen Levendaal 1, 8 uur nam. ZATERDAG, 10 MEI. Herdenking gevallenen voorm. II Depót Infanterie. Haagse Schouw, Oegstgeest, 15.30 nam. „Ambachtsschool Haagweg", Grote feestavond, Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Veren. Faculteiten. Leidse Univer siteit. Zesde lustrum. Officiële Lus trumbijeenkomst in Groot Audito rium te 14.30 uur nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Vereniging. Excursie naar Waterleidingduinen te Katwijk. Blauwe Tram Stationsplein 13.45 uur nam. L.P.V. „De Oude Leidse". Feeste lijke viering 50-jarig bestaan. Oud Hortuszicht, Witte Singel. 8 uur nam. Toneelver. TJ.G. „Het is nooit te laat" Leidse Schouwburg. 8 uur nam Poppentheater „Harlekijn" „Het geheim van de Flesgeest", Leids Volkshuis. Half drie nam. De avond- en nachtdienst der apo theken te Leiden: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De opvoering van de jubileum-re vue door leerlingen van de Leidse Ambachtsschool (Haaweg) gister avond in de Stadsgehoorzaal was van een ontwapenende charme. Het be stuur heeft het liever de leerlingen zelf laten doen, dan te grijpen naar het eerste het beste gezelschap, dat geroutineerd de schare aan het lachen zet. Gisteravond werden we geconfron teerd met de jeugd, die geloofde in wat zij deed, en die veel beter dan beroepsartisen dat kunnen de schare amuseerde. De knapen konden ook vol overgave laten zien, welk ver trouwen zij in de school hebben en welke betekenis zij aan deze jaren, die aan hun maatschappelijke loop baan voorafgaan, hechten. Haarlemmerstr 123 - Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in Communie-Geschenken Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare De leraren van de 75-jarige am bachtsschool hebben deze avond ge maakt. De organisatie was prefect. Keurig op tijd werden de program ma-punten afgewikkeld, en het einde kwam ook precies op het gesteld tijd stip. Directeur C. Brilman sprak even over half acht een openingswoord tot de aanwezigen in de zaal; het bestuur (waaronder wethouder J. C. van Schaïk), leraren, leerlingen en ouders van de leerlingen,, die aan het pro gramma deelnamen. De- voorzitter van het bestuur, ir. J. J. G. van Hoek, hield daarna een korte ope ningsrede, waarin hij met waardering sprak over het werk van de am bachtsschool, leraren en leerlingen, die een voortreffelijke tentoonstel ling hadden samengesteld en nu ook deze avond weer verzorgden. Hij deelde mee, dat aan de be schermvrouwe van de school, H.M. de Koningin, een telegram was gestuurd en hij bracht een driewerf „hoera'! op de landsvrouwe uit. Hierna ging het doek op voor het orkest van voortreffelijk spelende accordeonisten onder leiding van een leraar, die bewijst dat hij smaak heeft en over paedagogische kwaliteiten beschikt. De acht(?) musici, met pia nobegeleiding speelden aardige popu laire nummers met zo nu en dan een lichtgewicht klassiekje. Leerlingen gaven hierna een show van de verschillende afdelingen, die de ambachtsschool heeft. De decors waren op deze avond voortreffelijk uitgewerkt en de samenstelling van de tableaux was vernuftig. Het school lied werd gezongen met begeleiding van de schoolfanfare, die speelt on der leiding van de leraar (wiskunde) die ook de accordeonisten heeft opge leid. Grappig was het optreden van de „Lesbrekers" die op eenvoudige mu ziekinstrumenten, leuke muziek ma ken. Van de stringbas heeft men een geïmproviseerde uitgave gemaakt, maar het klonk nog niet eens slecht. Rock 'n roll en calypso stonden op het programma. „Geroldini", die als Gerard Trou- wee, leerling is geweest van de Leid se Ambachtsschool was de enige be- roepsartist in dit programma. Hij bracht eerst zijn befaamde shownum mer in de muzikale keuken. En hij oogstte het succes, dat hij verdient. Na de pauze gai hij een nummertje goochelen weg. Zijn grapjes kwamen wel eens op rekening van de onschul- digen die op zijn verzoek voor het voetlicht kwamen. Onder leiding van de leraar gym nastiek gaven een stuk of wat atleti sche jongens een aardig nummertje keurturnen weg. De „Monica's" speel- Advertentie den gezellige muziekstukjes, op blok- Het Wit-Gele Kruis helpt met de verpleging van zieken in huis, de zorg voor moeder en kind, moeder- cursussen, de opleiding tot kraam verzorgster, het uitlenen van ver- plegingsarükelen, de hoogtezonbe- handeling. Het is goed indien u bovenstaand lijstje eens bestudeert. Er staan mis schien dingen bij, die voor u van be lang zijn, en mocht dit niet het ge val zijn. dan moet u toch toegeven, dat er een kans bestaat, dat u met een van deze zaken binnenkort te maken krijgt. Daarom is het goed dat u lid van het Wit-Gele Kruis bent. En bent het nog niet, dan is het zaak, dat u het spoedig wordt; lid van uw eigen kruis-vereniging, die niet alleen veel individueel kan doen, maar er ook aan kan bijdragen dat de belan gen van het gezin in handen zijn van een principieel katholieke stichting. De prijs van het lidmaatschap is gering, de voordelen die daartegen over staan zijn van invloedrijke be tekenis. Daarom dient u lid te zijn van het Wit-Gele Kruis. Ook al wordt u er „niet beter van", toch helpt u op deze wijze uw eigen kruis vereniging sterk te majeen. Zondag a.s. zullen de predikanten in de Leidse kerken ook over het Wit-Gele Kruis spreken. fluiten, guitaren etc. en vóór men het wist was het slot van het program ma al weer in zicht. Er volgde een monumentaal tableau van het werk in de school en men besloot met een grootse verbeelding var „wie werken wil leren, hoort bij ons thuis". De heer C. Brilman sloot met een hartelijk dankwoord. Z0ETERW0U0E (H R De bejaarden naar de bollen Het was een gelukkige gedachte van het Comité om, in afwijking van de ge woonte, de bejaardentocht nu eens in de eerste dagen van mei en dan langs de bollenvelden te doen houden. Bijna 100 bejaarden waren om 1.30 uur op de aangegeven punten start klaar en begonnen in twee grote bussen en de grote auto van de fir ma Zitman, onder de goede zorgen van het Comité met de hulp van Zuster Germana en Zr. de Geus de. tocht langs de mooie bollenvelden en prachtige mozaieken. Langs War mond, Lisse en Hillegom naar Heem stede. In de grote zaal van het café „Groenendael" werd de thee geser veerd met de daarbij behorende bonbons voor de dames en een ro kertje voor de heren, beschikbaar gesteld door de heer Zwetsloot. Van daar ging het via Haarlem, Santpoort naar de Velsertunnel. Langs de mooiste wegen, met tal van mozaie ken, waarbij toelichtingen en aan wijzingen werden gegeven, naar het openluchtbad „Velserend" t/o de Ruïne van Brederode als tweede pleisterplaats. Vandaar via Bloemen- daal, Aerdenhout, Vogelenzang en Noord wij kerhout naar het eindpunt café „Het Witte Huis" aan de Hoge Rijndijk. In de feestelijke zaal ston den de gedekte tafels gereed en mevr. v. d. Geer verwachtte allen op een heerlijke maaltijd, welke als Slot van deze middag werd aangebo den. De voorzitter, de heer v. d. Krol, dankte allen die hadden medege werkt om deze tocht zo goed te doen slagen en in het bijzonder kapelaan Keesen en Ds. Dijk die de tocht had den medegemaakt. Burgemeester Smeets had bericht gezonden tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn. Traditie getrouw dankte de 86-jarige heer v. Beveren namens allen het comité voor de mooie tocht en voor het gulle onthaal aan dit feestdiner. De heer Vromans sloot zich hierbij aan en verheugde zich over deze eerste kennismaking. Als vertegen woordiger van huize Ruimzicht dankte de heer v. d. Heijden voor deze goed geslaagde middag. Na het zingen van het „Wilhelmus" gingen allen voldaan huiswaarts. Z0ETERW0UDE Als de Leidse Brandweer met groot materiaal onder het hevig loeien van de sirenes de stilte van het dorp ver breekt, geeft dit bij iedereen enige opwinding en trilt de vraag: waar zou de brand zijn? Gistermiddag om vier uur was vijfmaal drie uit Leiden gebeld, want er was weer brand op het Watertje. Op no. 27 in het huis van de heer W. Husbos was, bij afwezigheid van de bewoners, brand ontstaan door een petroleum-kookstel. Buren zagen het branden en terstond was de bur gerij van het Watertje in actie en werd het al zo vaak beproefde sys teem aangevat: ieder brengt een em mer mee, men vormt een ketting van waterdragers en zo begint het eerste blussingswerk in afwachting van de komst van de Leidse brandweer. Daarbij werden de blusapparaten die door bemiddeling van de~Ond. Brand waarborg Mij in vele panden aanwe zig zijn, drie in getal, in werking ge steld. Volgens de opperbrandmeester werd in 4Vs minuut na het vertrek uit Leiden reeds water gegeven; het trof juist dat de manschappen in oefe ning waren. Oponthout aan de spoor dijk of voor de Lammerbrug was er niet geweest. Het gevaar was door de water-ketting en de apparaten reeds bedwongen. De reeds door de medebewoners van het door drie gezinnen bewoonde huis uitgedragen meubelen gijngen weer naar bmnen en zo was de schrik weer gauw te boven. ALPHEN AAN DEN RIJN Bromfietser botste op vrachtauto. Toen de heer C. K. in de Hooft- straat omstreeks zes uur bezig was achteruit rijdende zijn wagen een garage in te rijden, waarbij hij alle nodige voorzorgsmaatregelen had getroffen, botste d' bromfietser J. J., wonende te Koudekerk aan den Rijn en komende vanaf de Aarbrug achterop de vrachtwagen. Hij had deze niet tijdig genoeg opgemerkt. De heer J. kwam te vallen en kneus de zijn rechter enkel. Dr J. K. Platte- schor verleende de eerste hulp. De heer J. is per auto naar zijn woning vervoerd. 0UD-ADE Geslaagd Op de aan de slagers vakschool te Utrecht gehouden exa mens behaalde de heer Th. v. d.'Fits het diploma voor vakbekwaamheid in het slachten. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 9 Mei 1858. Volgens berigten uit Californië is door het volk van de stad Los Angeles het leven van eenen moordenaar gespaard, ten gevol ge van een door de gouverneur aangeboden en vele onderteke ningen voorzien verzoekschrift De booswicht genoot wel geene meewaarigheid, maar omdat hij de beste vioolspeler der plaats was, waren de minnaars van de dans van oordeel, dat hij be zwaarlijk door een ander te ver vangen zoude zijn. Advertentie: Zwemschool Rhijn- zigt bij Leyden. Bij gunstig weer den 12e Mei des avonds ten zes ure. Muziek: De ondernemer J. Rutgers. BOSKOOP Dat is boffen. Enige tijd geleden werden folders verstrekt met betrek king tot een actie van de Phoenix- rijwielfabriek, welke folders genum merd waren. De heer W. Sepers heeft deze folder zuinig bewaard en ont ving nu de medèdeling dat het num mer van zijn folder recht gaf op een fonkelnieuw rijwiel. De winnaar, die er verder niets voor heeft behoeven te doen, was geweldig in zijn nopjes met deze verrassing. W0UBRUGGE Uitreiking diploma E.H.B.O. Onder leiding van dr. J. Nooter kwa men de geslaagden van de cursus Eerste Hulp in Oorlogstijd donder dagavond in oefenverband bijeen in het Groene Kruisgebouw. Burgemeester Van Wageningen sprak als kringbestuurder de aanwe zigen toe, hen prijzende om de be toonde sportiviteit, hetgeen door het kringbestuur van de BB op hoge prijs werd gesteld. Gij behoort tot de eerste ploegen, die voor dit examen slaagden. Op 20 mei zal de com mandopost Alphen aan den Rijn wor den bezocht. Vervolgens reikte spre ker de volgende geslaagden de di ploma's uit. Uit Woubrugge: de da mes Boekhoven-Bulk, Rijlaarsdam-De Wit, Kinkel-Klomp, Treuren-Van de Werken en de heer H. Schijf. Uit Hoogmade: de dames N. Zwetsloot, R. van Tol, Van der Ploeg-Loman en de heren Jac. van Goozen, J. van Wieringen en J. A. van der Ploeg. Na het officiële gedeelte hield men onder leiding van dokter Nooter nog enkele oefeningen. LEIDSCHENDAM Jeugd Roode Kruis. Het Roode Kruis heeft een tentoonstelling ge organiseerd, welke ten doel had ook de leerkrachten van kleuter- en la gere scholen een inzicht te geven over de wijze, waarop het Jeugd Rode Kruis zijn taak ziet en uitvoert. Het Jeugd Roode Kruis is 'n samen vatting van incidentele acties. Het doel is de jeugd op basis van hulp vaardigheid en vriendschap de Roode Kruisgedachlen bij te brengen en hen te leren deze gedachte te verwe zenlijken. Op de tentoonstelling was ook een afdeling kledingstukken welke als eerste in Leidschendam vervaardigd waren door de leerlin gen van de R.K. V.G.L.O. te Stomp- wijk in het kader van het Jeugd Roode Kruis. Deze goederen zijn be stemd voor het rampenfonds. VOORSCHOTEN H.L.O. te Voorschoten. Op 18 april j.l. is te Voorschoten een afde ling van de Bond tot bevordering der Harmonische Lichaamsontwikkeling (H.L.O.) opgericht. Verwacht wordt dat ongeveer eind augustus a.s. de proeven voor het verkrijgen van het H.L.O.-diploma zullen worden afge nomen. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de secretaris, de heer W. H. Zaat, Raadhuislaan 26. ST0MPWIJK Korenbond Rijnstreek De jaar lijkse korenbond-avond van de Ko renbond „De Rijnstreek werd deze keer gehouden te Stompwijk, waar deken Juffermans in de parochie kerk van Stompwijk met gebed opende. Hierna zongen de deelne mende koren opgegeven gezangen. Vervolgens ging men naar de zaal var „Het Blesse Paard", waar na een kort welkomstwoord van deken Juffermans, rector De Wit van het bestuur van de St. Gregorius-vereni- ging een toespraak hield over het onderwerp „De taak van de koorzan ger in de Hoogmis", waarbij ook ter sprake kwam de nieuwe z.g. „ge meenschapsmis". Hierin zingen de gelovigen oepasselijke liederen zoals een offerande-lied enz. Enkele liede ren van moderne componisten wer den door liet koor van Hazerswoude- Dorp ten gehore gebracht. De geza menlijke koren repeteerden vervol gens onder leiding van rector De Wit verschillende Gregoriaanse gezangen en kregen aanwijzingen, hoe het Gregoriaans gezongen moet worden, wil het tot de schoonste vorm gera ken. Deken Juffermans sloot de avond en sprak de hoop uit, dat de vrucht van deze avond moge zijn dat de zangers meer bezield worden in hun taak. Ouderavond De uitnodiging van het Oudercomité voor een bijeen komst heeft grote weerklank gevon den bij de ouders en het is een ver heugend verschijnsel dat ook meer vaders aanwezig waren, al voerden de moeders nog de overhand. Rector Raadschelders, moderator van de Techn. School te Den Haag, sprak over de opvoeding van de kinderen en spreker had, puttend uit een ja renlange ervaring als moderator over ongeveer 1100 schoolgaande kinde ren, stof en voorbeelden te over om de Stompwijkse ouders voor ogen te houden hoe in he' algemeen de op voeding dient te zijn Hij benadrukte hierbij vooral dat dt ouders de kin deren moeten benaderen met begrip voor de tegenwoordige tijd en niet voor ogen moeter houden hoe zij zelf zijn groot gebracht Vele voor beelden uit de praktijk benadrukten dat het tegenwoordige kind, op groeiend met radio, televisie en tus sen vele andere moeilijkheden heeft bij zijn geestelijke groei naar de vol wassenheid. dan het kind van een vorige generatie. Na de pauze kwam Zr Leonie met een vedheugend voorstel. Met goed keuring van de congregatie is Zr. Leonie namelijk van plan, voor de jongens en meisjes, die de lagere school hebben verlaten en niet ver der studeren, een cursus algemene vorming te geven, die twee jaar zal duren. De cursus zal worden gehou den op dinsdag- en woensdagavond van 5 uur tot half 7 te beginnen per 1 oktober a.s. Ze wordt omstreeks Pasen besloten. In de zomermaanden zal dus geen les geeeven, worden. Na deze tweejarige cursus zal getracht worden in aansuiting een Midden- sta r.dscursus te geven. De boeken moeten zelf worden aangeschaft, maar de kosten hiervan bedragen nog geen f 10.-. He* lesgeld zal f2.50 per maand bedragen Ook cal nog ge tracht worden bij de algemene cur sus het typen en het bedrijfsrekenen onder te brengen. Gegadigden voor deze cursus dienen zich in de le en 2e week van juli a.s. na zes uur 's avonds bij Zr. Leonie op te geven. Zr Dymphena zou graag met haar 80 kleuters een dagje uitgaan naar een speeltuin. Het vervoer van de kinderen geeft echter moeilijkheden. Een oplossing was gevonden om de kinderen met een boot te doen ver voeren. De heer G. Hilgersom was reeds bereid gevonden tp willen va ren, als de ouders dit plan konden goedkeuren en hun kinderen aan hem wilden toevertrouwen. De aan wezige ouders stonden wat dit be treft volkomen achter het plan, zo dat Zr. Dymphena gerust kan zijn. Het volgende punt was de manier waarop het oudercomité gedacht had aan de nodige gelden te komen om haar werkzaamheden te kunnen ver richten. Binnenkort zullen de ouders hierover een circulaire ontvangen en gehoopt wordt dat de ouders naar vermogen zullen bijdragen. Namens de bibliotheekcommissie sprak nog de heer Boogmans, die de ouders op het hart drukte er toch vooral voor te zorgen dat de jeugd geen boeken leest die nog niet voor hen geschikt zijn. Met een woord van dank aan de rector en de ouders die deze, eerzamë avond hebben doen slagen sloot de de voorz. A Luiten de bijeenkomst. WASSENAAR „DE HORSTEN" GEOPEND A.s. Hemelvaartdag 15 mei, zon dag 18 mei en de Pinksterdagen 25, 26 mei, zijn de Koninklijke Land goederen „de Horsten", voor het pu bliek geopend tegen betaling van 25 cent per persoon. De ingang is uit sluitend aan de Papaweg tussen Den Deyl en Voorschoten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2