S)e CeicbeSou/ïa/tit Indonesische regerings troepen langzaam vooruit TITO moet het ONTGELDEN Luchtaanvallen verlammen de scheepvaart Socia'e onrust in Engeland Zes overvallen in Londen in één week Penseel Prins Bernhard in Canada De spanning tussen Tito en Moskou VRIJDAG 9 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14405 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Ambon opnieuw gebombardeerd Het legerhoofdkwartier in Djakarta meldt, dat Batoe Sangkar ten zuiden van Boekittinggi, waar volgens eerdere berichten de leiders der opstande lingen zich na de val van Boekittinggi zouden hebben verschanst, op 5 mei jongstleden door de troepen van de centrale regering is bezet. Volgens het communiqué hadden de opstandelingen de bevolking gedwongen uit Batoe Sangkar te evacueren, zodat de plaats geheel verlaten was, toen zij werd bezet. In het communiqué werd geen melding gemaakt van het lot van de opstandleiders. Tevens heeft het leger de bezetting van Parigi, in Midden-Celebes bekend gemaakt. MISBRUIK VAN RODE KRUIS- VLAGGEN? Een zender van de opstandelingen heeft donderdagavond de regerings strijdkrachten er van beschuldigd DML EN STAATS SECRETARIS in de Tweede Kamer uitgemond in een motie, welke door de Kamer met algemene stemmen werd aan vaard. Men kan deze motie niet anders zien dan als een motie van wantrou wen in het door de staatssedretaris van Oorlog gevoerde beleid. Ook als men de politieke achtergronden daar bij laat voor wat zij zijn, kan men uit de gewijzigde motie van de heer Ver meer, bovendien een partilgenoot van staatssecretaris Kranenburg, niets an ders lezen dan dat men het beleid over de afdeling materieel aan het ministerie van Oorlog voorlopig ter onderzoek wil leggen in handen van een commissie U' de Kamer. Normaal geredeneerd zou de gang van zaken zo moeten zijn, dat bij ge bleken ernstige tekortkomingen de minister zelf de gelegenheid zou moe ten krijgen om orde op zaken te stel len. Maar het merkwaardige is nu, dat de V.V.D., die dit wilde doen via een commissie van buitenstaanders, hier voor niet de steun van het overige deel van de Kamer heeft gekregen. In dat geval immers had die com missie van buitenstaanders een nota aan de minister van Oorlog kunnen uitbrengen, die dan deze nota, voor zien van een toelichting bevattende de maatregelen, die hij zou willen ne men, aan de Kamer had kunnen over leggen. In plaats daarvan is er een commis- sie uit de Kamer gekomen, zoals de heer Vermeer wenste. Deze wijzigde echter zijn motie in die geest, dat déZe commissie zich door deskundige buitenstaanders zou kunnen doen bij staan. Wil dit nu zeggen, dat de zaak de minister uit handen is genomen? Dat behoeft niet noodzakelijk het geval te zijn. Deze commissie kan aan de hand van de feiten de oorzaken van het wanbeleid oi derzoeken en wij hebben in onze vorige artikelen er reeds op gewezen, dat dit wanbe leid nog geenszins corruptie behoeft te betekenen, maar eenvoudig on macht, omdat er niet tijdig maatrege len zijn genomen om de D.M.L. te be mannen met deskundige krachten. Ook deze commissie 2al tenslotte een rapport aan de minister kunnen uitbrengen, die dan aan de hand daar van aan de Kamer suggesties zal kun nen doen. En dan zal de Kamer zich opnieuw in een debat, maar dan over het be leid van de minister, moeten begeven. hoe de positie van de staatssecre taris nu is geworden. Hij zal het rap port van de Kamercommissie en de behandeling daarvan in de Kamer af wachten om dan opnieuw zijn hou ding te bepalen. De heer Oud heeft de minister wel de vingerwijzing gegeven om nu als eerste maatregel ter reoganisatie de staatssecretaris maar de laan uit te sturen, maar het is in staatsrechterlij ke verhoudingen toch altijd nog zo, dat feitelijk de minister verantwoor delijk is. Nu heeft de heer Oud daarbij ook betoogd, dat men in de verhouding minister staatssecretaris wat ruim te moet laten voor het vaststellen van de verantwoordelijkheden. Dat is ook zo. Ook een staatssecretaris voert een eigen beleid. Als in een groot bedrijf een man op een verantwoordelijke post ernstige fouten maakt, stuurt men ook maar niet direct de direc teur de laan uit, maar, zo nodig, de man, die direct verantwoordelijk was en de fouten maakte. Nu heeft men in de Kamer het merkwaardige feit gezien, dat de mi nister van Oorlog op de twee uren lang onafgebroken critiek op de staatssecretaris slechts met enkele zinnen antwoordde en hij geen enke le poging deed om zijn staatssecreta ris te sauveren. En deze zelf deed er eveneens het zwijgen toe. Het kabinet zal tenslotte nu moe ten beslissen hoe de positie van de heer Kranenburg is komen te liggen. Boekittinggi te zijn binnengegaan onder dekking van Rode Kruis-vlag- gen. De uitzending, waarin niet werd meegedeeld, waar de zender stond op gestelde vermeldde de beschuldiging in de vorm van een „radiogram" aan het hoofdkwartier van het Internatio nale Rode Kruis in Genève. „Het convooi van 25 vrachtauto's van de centrale regering gebruikte Rode Kruis-vlaggen, toen het uit Loebok Kachapi naar Boekittinggi trok", aldus de radio. „De vlaggen waren geplaatst op het eerste en het laatste voertuig. Dit was een schen ding van de regels van het Interna tionale Rode Kruis en wij vestigen de aandacht van het Internationale Rode Kruis hierop." Waarschuwing buitenlandse scheepvaart. De „Singapore Standard" heeft don derdag gemeld, dat de opstandige regering van Noord-Celebes de bui tenlandse scheepvaartmaatschappijen heeft gewaarschuwd tegen het aan lopen van Indonesische havens. In een door de minister van han del, dr Soemitro, ondertekende ver klaring zou volgens het blad zijn me degedeeld, dat de revolutionaire re gering geen enkele verantwoordelijk heid aanvaardt en geen enkele eis of protest zal inwilligen terzake van het verlies aan mensenlevens, verwon dingen of schade als gevolg van ge vechtshandelingen tussen de gewa pende strijdkrachten. De Indonesische commandant zee operaties, R. M. S. Pirnadie, heeft ge zegd, dat de aanvallen van de op standelingen de scheepvaart in de O.- Indonesische wateren een zware slag hadden toegebracht. Ambon opnieuw gebombardeerd. Bommenwerpers van de Indonesi sche opstandelingen hebben gisteren opnieuw het vliegveld van Ambon aangevallen. De startbaan, verkeers- gebouwen en benzine-opslag leden ernstige schade. Dit heeft radio-Me- nado meegedeeld. In Djakarta is gisteren officieel toegegeven dat Indonesië straaljagers van het type Mig heeft ontvangen. Het zijn lestoestellen, zei de "woord voerder van de Indonesiche regering De Britse regering heeft zich don derdag onverwachts gemengd in het loonconflict bij de spoorwegen en hierdoor bereikt, dat de vakbondslei ders hun besluit om al dan niet een staking in het gehele land uit te roe pen, hebben uitgesteld. Voor de vierde achtereenvolgende dag reden er donderdag geen bussen in de Britse hoofdstad, als gevolg van de staking der chauffeurs die hogere lonen wensen. Volgens autorijders verloopt het verkeer gemakkelijker dan ooit tevoren. Enkele bladen vra gen zich af of de autobussen wel on misbaar zijn, vooral ook doordat net publiek van de staking niet veel last ondervindt. Een nieuwe stakingsdreiging komt van de zesduizend arbeiders op de Londense vleesmarkten, die met in gang van zondagnacht het werk wil len neerleggen uit protest tegen de weigering om het loon van 2.300 chauffeurs van vleesauto's te verho gen. Een staking zou de vleesvoor ziening voor miljoenen mensen in Ganis Harsono. Hij deelde mee dat Londen en omgeving in gevaar bren- binnenkort in Tsjecho-Slowakije ge-1 gen> bouwde transportvliegtuigen van het Qok vierduizend arbeiders, die voor type Iljoesjm worden verwacht. H« het onderhoud van de ondergrondse zei met nadruk dat dit geen bommen- zorgen, zyn ontevreden hun eis tot werpers waren. I loonsverhoging is nl. afgewezen. De auto-truc Prins Philip in de knel Zes politie-agenten moesten gis teren prins Philip bevrijden, toen hij in een buitenwijk van Londen door ruim 2000 schoolkinderen omstuwd werd. De prins, die gekomen was om een nieuw complex sportvelden te openen, vond het gejuich van de enthousiaste kindermenigte aanvankelijk wel aar- dig. Maar toen de jongelui door de af zetting heendrongen, elkaar omver duwden en verwondden, werd het de prins te bar en probeerde hij het geschreeuw van de jeugd te over stemmen door de kinderen toe te roepen: „Houd nu toch eens op met dat geduw". 'Het hielp echter niets, en de prins moest er van afzien de sportvelden officieel te openen. rirjg- Ascot "lightweight" kostuums ...nu ook in Nederland v baar bij Penseel. In Londen, Neus York, Rome en andere modecentra is bet "light- weight"-kostuum al enkele jaren de zomerdeacht bij uitstek. Het geniet de voorkeur van de „bestgeklede" mannen en terecht... De ragfijne en toch oersterke stof. fen zijn welhaast gewichtloos (een vierkantemeter stof weegt ca. 180 gram) en dragen daardoor zeer comfortabel. De tweedraads getwijnde kamga- rens garanderen een absolute plooi- vastheid. De zeer chique dessins en de bui tengemeen fraaie coup* zijn het eigen ontwerp van Ascot. Een speciale aanbieding ter kennis making met onze nieuwe kollektie: Ascot-lighlwelglit-Pfesldent, in Rembrandfieke streep of ruit dessins in midnightblue en gray f. 149.- Haarlemmerstraat 175 Nieuwe gouverneur van Nieuw-Guinea Donderdagmorgen is de nieuw benoemde gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel door H. M. de Koningin in zijn functie beëdigd, de plech tigheid vond plaats op paleis Soestdijk. Op de foto: dr. P. J. Platteel en echtgenote verlaten het paleis. In één week tijds zijn in Londen nu zes overvallen gepleegd. De laat ste in de serie geschiedde donderdag ochtend, toen drie mannen zich mees ter maakten van een partij Nieuw- Zeelandse bankbiljetten tot een be drag van ongeveer zeventigduizend gulden, die door twee employé's van een bank per auto naar de in de haven liggende „Ranggitiki" moes ten worden gebracht Hierbij werd dezelfde truc toegepast als bij een roofoverval eerder deze week is ge bruikt. De chauffeur van de gehuurde auto, waarmee de bankemployé's naar de haven reden, stopte namelijk in een zijstraat in Oost-Londen, voor gevend dat er iets aan de motor ha perde. De twee employé's kwamen toen tot de ontdekking dat zij opge sloten zaten. Hun chauffeur en twee met een andere auto ter plaatse ge komen mannen braken de bagage ruimte van de huurauto, waarin de partij bankbiljetten was geladen, open en gingen er met het geld van door. De door hen gebruikte auto werd later elders aangetroffen. Deze bleek ook gestolen te zijn. In de nacht van woensdag op don derdag werden overvallen gepleegd op twee bijkantoren van de P.T.T. in Londen, waarbij in totaal voor een bedrag van een kleine tweehonderd duizend gulden werd gestolen. De brandkast van een dezer bijkantoren werd in zijn geheel in een auto mee genomen. In het andere kantoor werd de brandkast opgeblazen. Koninklijk contact met Cultureel Contact H. M. de Koningin heeft donderdag in Amsterdam de herdenkingsbijeen komst bijgewoond van de vereniging Nederlands Cultureel Contact Op de foto zien we de Koningin, terwijl zij begroet wordt door pater drs A. van Straaten. In het midden dc heer P. de Vlies van het N.V.V.; geheel rechts dr. J. A. de Koning, voorzitter van de vereniging. Prins Bernhard is donderdag met een Cornet-straalvliegtuig van de Canadese luchtmacht van Toronto naar Gimli in Manitoba gevlogen, waar hij aan een aantal jonge vlie gers, o.w. zes Nederlanders, insignes uitreikte. Daarna heeft hij de reis voortgezet naar Vancouver. De zes Nederlanders, die uit han den van de prins hun insigne ontvin gen, waren Ben Kleyn uit Stolwijk, L. G. Schuckman uit Amsterdam, Herman Wilbrink uit Venlo, Theo Verhoeven uit Maasbracht, Jick v. d. Struif uit Delft en Wim v. Oosten uit Ens (N. O.-polder). In Vancouver verklaarde de prins tegenover verslaggevers, dat hij zeer verheugd was dat de 130.000 Neder landers, die na de oorlog naar Canada zijn geëmigreerd, het zo goed maken. Hij hoopte dat er nog 130.000 Neder- Komt Worosjilof nog Het centrale comité van de com munistische partij der Sovjet-Unie is in Moskou bijeen, om de gespannen betrekkingen met Zuidslavië te be spreken. Volgens waarnemers in Warschau is er een grote worsteling om de macht gaande in Moskou en hebben de Chinese communisten zich reeds aangesloten bij de Russische Stalinis ten om te trachten Kroestsjef uit te schakelen. Men noemt een sterk afkeer van Kroestsjef en in 't bijzonder van zijn buitenlandse politiek als het hoofd motief achter de heftige Chinese aan val van deze week op de Zuidslavi- sche communisten en president Tito. In Belgrado vraagt men zich af, of het tiendaagse bezoek, dat de Russi sche president Worosjulof aan Zuid slavië zou brengen, wel zal doorgaan. Zondag zou Worosjilof in Belgrado moeten aankomen. Dit bezoek is reeds enkele malen uitgesteld, omdat er telkens weer ideologische geschil len ontstonden tussen Belgrado en Moskou, Arbeiders waren in de Zuid- sla vische hoofdstad donderdag nog bezig met het oprichten van erepoor ten om Worosjilof te verwelkomen. Maar de geraamtes zullen niet ver sierd worden, zolang er in Moskou geen bevestiging is gekomen, dat het bezoek werkelijk doorgaat. De aanvallen op Tito komen van alle kanten tegelijk. Woensdag druk te de Prawda een Chinese veroorde ling van Het Titoïsme af en donder- uit het Tsjechoslowaakse blad Ruro Pravo bij, waarin Tito van allerlei dwalingen wordt beschuldigd. Het schijnt, dat de Russen de spanning in Zuidslavië zo lang mogelijk willen ia- ten duren. In Belgrado verwacht men, dat Moskou zal laten weten, dat Wo rosjilof niet kan komen, omdat pre sident Nasser van Egypte op het ogenblik nog in Moskou is. dag kwam daar een uitvoerig artikel den. Weer iets kouder aanhoudend zachte lucht uit de golf van Biscaye naar Zuidwest-Europa. Daarin bereiken de temperaturen in ons land waarden van onzeveer 20 graden. Verder zuidelijk in Frankrijk en bij wisselvallig. De uur een wijziging ondergaan. zich nl. in zuidoostelijke richting over de Britse eilanden en kan vannacht de Nederlandse kust bereiken. Tege lijkertijd nadert uit Frankrijk een warmtestoring. Daarna stroomt met noordwestelijke wind de koude lucht binnen. Bij de frontpassage zullen regen en onweersbuien voorkomen, maar morgen overdag zullen in de drogere polaire lucht perioden met zonneschijn verwacht kunnen wor- landers naar Canada zouden kunnen emigreren. Het probleem van de overbevolking in Nederland is nog vergroot door de Nederlanders, die als gevolg van de politieke problemen in Indonesië, moesten repatriëren, zo verklaarde hij. Nederland is nu het dichtst be volkte land van de wereld. Dit nammer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDER. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Morgen verspreide opklaringen. Matige later af en toe krachtige naar noordwest ruimende wind. Aan vankelijk nog zacht, morgen overdag daling van temperatuur. 10 Mei zon op 04.56; onder 20.18; maan op 01.29; onder 11.46. Eerste kwatier 15.37. Hoogwaterstanden 10 Mei v.m. 8.20; n.m. 8.55. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 9 C. STOCKHOLM geheel bew. 12 OSLO regen 7 KOPENHAGEN regenbui 9 ABERDEEN zwaar bew. 15 LONDEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM geheel bew. 18 BRUSSEL half bew. 19 LUXEMBURG regenbui 23 PARUS zwaar bew. 22 BORDEAUX half bew. 25 M GRENOBLE zwaar bew. 25 NICE geh. bew. 18 BERLUN zwaar bew. 22 FRANKFORT zwaar. bew. 25 MüNCHEN zwaar bew. 26 ZURICH zwaar bew. 27 GENEVE geh. bew. 26 LOCARNO licht bew. 25 WENEN regen 25 INNSBRUCK zwaar bew. 28 ROME mist 24 AJACCIO onbewolkt 21 MADRID zwaar bew. 30 ALGIERS onbew. 35 Korreltje Vele korreltjes maken een woestijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1