S)e CddóeSoti/fca/iit Buitenlandse wapens voor Indon. rebellen Zes maanden op een ijsschots Slot van Kopenhaagse besprekingen wendt zich tot de A.A.-landen öjoeanda Topconferentie Dulles over Indonesië Tunnel onder Grote St Bernard Ook meer winst bij de NEM Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. DONDERDAG 8 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14404 Al pratende naar de top Franco p.p. f 8.—. Advert: 17 et P- nun. Telefoontjes f 1.50 Scheepvaart geschrokken van luchtaanvallen Volgens inlichtingen, die het opperbevel van het Indonesische leger heeft gekregen, zouden over Menado, de „hoofdstad" van de opstandelingen op Celebes, dikwijls vliegtuigen uit Formosa vliegen, die kisten met vuurwa pens uitwerpen, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. De woordvoerder van het Indonesische leger, luitenant-kolonel Rudy Pringadie, heeft gezegd, dat deze inlichtingen waren gebaseerd op mede delingen van de bestuurder van een motorboot, die uit de door de opstande lingen beheerste wateren was ontsnapt. Volgens deze zegsman zouden de kisten met wapens alle Chinese kentekenen dragen. PERSOONLIJKE BRIEVEN Premier Djoeanda van Indonesië zal „persoonlijke brieven" zenden aan de premiers van een aantal Azia tische en Afrikaanse landen, waarin hij hun aandacht vraagt voor de „bui tenlandse interventie in de opstand in Indonesië". Djoenanda heeft verklaard, dat tegen de opstandelingen in Noord-Celebes krachtig zal worden opgetreden, on geacht de buitenlandse interventie, van welke zijde die ook komt. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Soebandrio en pre mier Djoeanda hebben gisteren weer den hebben zich deze week te Kopenhagen bezig gehouden met het voorstel van de top-conferentie. Op de drie groten na (Amerika, Enge land en Frankrijk) zijn zij geen ge gadigden voor een topconferentie, zo dat men zich zou kunnen afvragen, wat zij ermee te maken .hadden. De Navo stelt er evenwel prijs op, naar buiten op te treden als een eenheid, vooral als het om vraagstukken gaat waarbij alle landen betrokken zijn. Zo zou men zich kunnen voor- 0 stellen, dat de grote Drie op een eventuele topconferentie eigenlijk optreden als de vertegen woordigers van de Navo-landen, zo dat het voor hen van belang is te we ten, hoe de anderen denken over die conferentie zelf en over de vraag stukken, welke zich daarbij opdoen Het voornaamste en dringendste vraagstuk ter topconferentie is dat der ontwapening en daarbij zijn alle deelnemende landen rechtstreeks be trokken, zodat een gezamenlijke be raadslaging voor de hand ligt. Daar komt nog bij, dat men de Sowjet-Unie niet de kans wil geven om eventueel een wig te drijven tus sen de Westerse mogendheden, iets wat de Sowjet-Unie bij elke gelegen heid probeert te doen. Overigens is het opmerkelijk, dat in het Westen althans in verschillen de Westerse landen - de belangstel ling voor een topconferentie op het ogenblik groter is dan in het Oosten, waar de idee van een dergelijk ge sprek op hoog niveau toch gelanceerd is. Het lijkt wel of er zich een omme keer voltrokken heeft in het Krem lin, waar men trouwens bij de wisse lende stromingen nooit weet waar men aan toe is. Aanvankelijk had ieder de mond vol van vrede en moest en zou er een topconferentie komen en wel zeer spoedig. Maar toen de Westerse mogendheden gingen praten over gedegen voorbereidingen en dat zij eerst wilden weten of er ergens kans op overeenstemming was, toen zakte de belangstelling van het Krem lin en begon het de voorbereidingen te saboteren. Met de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk wilde Gromyko alleen afzonderlijk praten en niet gezamenlijk en de mi nisters van buitenlandse zaken zou den alleen over de datum en de agen da mogen spreken. Intussen heeft Moskou zich lelijk in de vingers gesneden met de beschul diging aan het adres van Amerika, dat dit land met H-bomvliegtuigen opereert in het Noordpoolgebied. Moskou noemde dat levensgevaarlijk voor de vrede. Amerika heeft daarop prompt ge antwoord met een voorstel tot een internationale inspectie van het Noordpoolgebied, maar daar had de Sowjet-Unie niet van terug. Het voor stel zou met algemene stemmen (be halve die van Rusland) door de Vei ligheidsraad zijn aanvaard, als het ve to-recht geen uitkomst had gebracht. Thans begrijpt de hele wereld, dat de Amerikanen volkomen gelijk heb ben met een intensieve controje van het vrije gedeelte van het Noordpool gebied, want de Russen zijn niet voor niets zo huiverig om vreemdelingen te laten rond kijken in deze streken. Iedereen begrijpt nu, dat het een overigens stuntelige poging was om de Amerikanen daar weg te krij gen. Deze blunder heeft het vertrouwen in de bedoelingen van de Russen ook t.a.v. de topconferentie niet bepaald versterkt. Men wil nu eenmaal geen gelegen heid om met de Russen te onderhan delen onbenut voorbij laten gaan, ten einde voor zichzelf het verwijt te ont lopen, dat er niet alles gedaan is om langs vredelievende weg tot elkaar te komen. Maar veel vertrouwen in die topconferentie kunnen wij nog altijd niet opbrengen. een onderhoud gehad met de ambas sadeur van de Ver. Staten, Howard Jones. Na de bijeenkomst verklaarde Soe bandrio, dat de moeilijkheden „voort vloeiende uit de interventie door bui tenlanders in korte tijd zouden kun nen worden overwonnen". SCHEEPVAART STAGNEERT Ettelijke rederijen hebben de af vaarten naar Indonesische havens stopgezet als gevolg van de waar schuwing van de tegenregering, dat de havens gesloten zijn in verband met het gevaar voor luchtaanvallen. De Nederlandse Royal Interocean Lines heeft gisteren de afvaart van het s.s. Tjiwangi van Singapore naar Djakarta, Soerabaje en Makassar af gelast. Het schip was dinsdag uit Hong kong in Singapore aangekomen. Volgens een bericht van radio Dja karta neeft het ministerie van Onder wijs het ontslag bekendgemaakt van een der oudste professoren aan de universiteit van Indonesië. De be trokkene, die schuldig is bevonden aan sympathieën voor de opstande lingen, bevindt zich volgens het be richt thans te Singapore. INDONESISCHE BESCHULDIGING Het Indonesische leger heeft don derdag de beschuldiging geuit „dat de Nederlandse marine daadwerke lijke steun verleent aan de activitei ten der opstandelingen in de Noor delijke Molukken". De woordvoerder van het Indonesische leger, overste Pirmgadie, zeide dat het duidelijk is, dat de activiteit der opstandelingen in dit gebied parallel loopt met ie koloniale belangen van Nederland „en dat zij de actieve steun van de Nederlandse marine hebben". P.even morgen voor bet parlement De Franse Nationale Vergadering is voor vrijdag ajs. bijeengeroepen ter bespreking van het agendapunt: Voorstelling van de nieuwe regering en uitspraak van de volksvertegen woordiging daarover. Inmiddels is formateur Pleven be gonnen met de samenstelling van de lijst van ministers. De voornaamste problemen, waar mee het kabinet te kampen krijgt, zijn de toestand in Noord-Afrika de strijd in Algerië en de verhouding tot Tunesië de benarde financiële positie van het land en de spannin gen op sociaal gebied, waar de mijn werkers, het spoorwegpersoneel cn het personeel in gas- en elektriciteits bedrijven en ander overheidsem- ployé's hogere lonen wensen. Voor wetenschappelijke doeleinden De Nederlandse seismoloog, Frans van der Hoeven (31), heeft een nieuw wetenschappelijk wereldrecord ge vestigd. Hij is kortgeleden in New ïork teruggekeerd uit het Noordpool gebied, waar hij zes maanden op een ijsschots heeft doorgebracht. Van der Hoeven was de weten schappelijke leider van „Drift Station A'' waarop medewerkers van de Ame rikaanse luchtmacht en van de uni versiteit van Columbia in het kader van het geofysisch jaar een onderzoek instelden naar de gesteldheid van het weer, het ijs en de oceaan. Van der Hoeven heeft zich hoofd zakelijk beziggehouden met het be studeren van zeebevingen, waarvan hij de meeste zelf veroorzaakte. Iede re dag bracht hij tweemaal een ex plosie in het vijf km diepte water teweeg om aan de hand van de ver oorzaakte trillingen gegevens te ver zamelen over de gesteldheid van de zeebodem. Ook maakte hij foto's van de bodem. Deze bleek te bestaan uit rotsen en kiezelstenen. De nieuweling heeft het de eerste weken zwaar te verduren. Het kraken van het ijs klinkt soms als een salvo uit een mitrailleur en dan heeft men alle krachten nodig om zijn zenuwen de baas te blijven. „Een paar dagen voor ons vertrek was er tussen de hutten een tien me- deeld. ter diepe scheur ontstaan, Gelukkig was zij ver ger.oeg van de landings baan, want anders had het vliegtuig niet eens kunnen komen om ons af të halen", vertelde de Nederlander. Van der Hoeven ontdekte, dat de schots iedere d-_, een afstand van on geveer 25 km aflegde. Het was soms bitter koud. Eens daalde het kwik tot 60 graden onder nul. Er waren eigenlijk maar twee ver velende dingen. Eens verbrak een ijsbeer een elektrisch contact, waar door alle bewoners van de schots in het donker zaten en de bemanning van de bevoorradingsvliegtuigen maakten de „overwinteraars" iedere keer weer verkouden. Op ongeveer 180 km ten noordep van „Drift Station A" dreef een schots met Russische waarnemers. „Zij beantwoordden onze radio-op roepen echter nooit", zei Van der Hoeven spijtig. MIJNRAMP IN JAPAN, De Japanse politie heeft donderdag meegedeeld dat zij weinig hoop heeft voor het leven van 20 mijnwerkers in een mijn te Matsuura, die niet meer naar de oppervlakte konden ko men toen de mijngangen onder wa ter liepen. Het water kwam uit een verlaten mijn in de omgeving. Zeven mijnwerkers wisten te ont komen voordat de schacht die een uitweg naar buiten bood, tengevolge van het water instortte, aldus werd donderdag door ambtenaren meege- GIFT VAN DE PAUS VOOR „VINEA DOMINI". Momenteel is er een actie gaande in Nederland met een brief van de „spekpater" Werenfried van Straa- ten om voor de nieuwbouw van het vormingscentrum „Vinea Domini" van de paters Augustijnen in Wit- marsum (Fr.) de hoogst noodzakelij ke gelden (100.000 gulden) bijeen te brengen. Z. H. de Paus heeft voor dit doel een gift van 2.500 gulden geschonken. Op de laatste dag van de Navo- eonferentie in Kopenhagen zijn woensdag de gebeurtenissen in Indo nesië ter sprake gebracht, niet door Nederland, maar door de Amerikaan sc minister van buitenlandse zaken, Dulles. Naar in conferentiekringen wordt vernomen, heeft na de uitvoerige verklaring van minister Dulles, die voor de Nederlandse delegatie als een verrassing kwam, ook minister Luns over Indonesië het woord ge voerd. In Nederlandse delegatiekrin gen weigerde men mededelingen te doen over hetgeen minister Dulles in zijn onverwachte verklaring af gelegd op een geheime vergadering van de ministers der vijftien Navo- landen heeft gezegd. Wel werd verklaard, dat de Amerikaanse minis ter een buitengewoon goed beeld van de gebeurtenissen daar heeft ge geven. Volgens andere delegatiekringen heeft minister Dulles in zijn verkla ring ook gezegd, dat de Amerikaan se regering zich bezorgd maakt over de toestand in Indonesië in het alge meen en over de mogelijkheid van een Indonesische actie tegen Neder lands Nieuw-Guinea in het bijzonder. Dit zou zdu hij hebben betoogd zou niet alleen een gevaar inhouden voor Australië, maar ook voor het ge hele Westen. Op 20 mei zal aan de Italiaanse zijde een begin worden gemaakt met de aanleg van een tunnel onder de Grote Sint Bernard, aldus heeft de directeur van de Italiaanse uitvoe rende maatschappij woensdag te Tu rijn meegedeeld. De Zwitserse regering zal het des betreffende akkoord op 16 mei offi cieel goedkeuren, waarna het nog in de loop van de maand door vertegen woordigers van de twee betrokken landen, Italië en Zwitserland, zal worden ondertekend, aldus deze Ita liaan. Volgens de directeur van de Ita liaanse maatschappij zal de tunnel waarschijnlijk in 1961 zijn voltooid. De tunnel zal 5.813 meter lang wor den, waarvan 2.893 meter door Italië wordt gegraven. De autoweg door de tunnel wordt zeveneneenhalve meter breed. Zware jongens in Londen maakten twee banken lichter Deze foto toont drie beelden betreffende de roofoverval in Londen welke de rovers een bedrag van 440 duizend gulden, toebehorende aan twee Londense banken, opleverde. De foto links-boven, toont de vrachtauto, waarmee het geld zou worden vervoerd, op de plaats, w aar deze wagen, op weg naar de banken voor het inladen van het geld, werd' overvallen, waarna de rovers de chauffeur boeiden en door een van hen vervingen. De onderste foto links toont de, ook gestolen, vrachtauto, waarin de rovers het geld vervoerden, nadat zij in de bovenste wagen eerst het geld hadden geroofd en zich van de twee bewakers hadden ontdaan. De rechterfoto toont leden van de dactyloscopische dienst van de Britse politie bezig met het zoeken naar vingerafdrukken. De rovers ontkwamen tenslotte in een personenwagen. Gecontroleerde ontwapening In het slotcommuniqué van de NAVO-conferentie wordt verklaard, dat gecontroleerde ontwapening een van de voornaamste onderwerpen op de agenda voor de topconferentie met de Sowjet-Unie moet zijn. Ondanks de teleurstelling en de twijfel waartoe de houding van de Sowjet-Unie aanleiding geeft zullen de NAVO-regeringen zich niet laten ontmoedigen noch hun gehechtheid aan het beginsel van onderhandeling opgeven. De ministers laken de houding van de Sowjet-Unie, „die door haar veto over het Amerikaanse voorstel voor inspectie aan de Noordpool de inter nationale spanning vergroot heeft". Men koestert nog steeds hoop dat Strijd in Z. Arabië leeft weer op Britse straaljagers van het type Venom en een Shakleton-bommen- werper hebben woensdag herhaalde aanvallen gedaan om Jemenitisch geschut, dat van heuvels rondom de plaats Kataba over de grens van het protectoraat Aden vuurde. Een kanon van naar schatting 75 mm werd getroffen. Luchtdoelvuur van Jemenitische batterijen had geen succes. Veertig Britse soldaten zouden by ontploffingen, teweeggebracht door zelfmoordcommando's van de Imam van Oman, by Maskate om het leven zijn gekomen, aldus een bericht van het bureau van de Imam in Damas cus. Deze sabotagedaad zou zyn sa mengevallen met een bezoek van de Britse resident aan Maskate, wiens auto ook in brand zou zijn gestoken. Het jaarverslag van de Nederland- sche Electrolasch Maatschappij N.V. te Leiden heeft dezelfde strekking als het verslag over 1957, dat wij giste ren van de NJLM. publiceerden. In de laaste maanden van het jaar deed zich enige achteruitgang in de be drijvigheid gevoelen in de fabriek te Oude wetering en in mindere mete te Leiden en Sittard. Momenteel is een lichte verbetering merkbaar. Aan aanschaffingen en vernieuwin gen werd in 1967 een bedrag van 361.983 geïnvesteerd, waartegen over een afschrijving staat van dat jaar van f 338.443. Nadat rekening is gehouden met afschrijvingen en be lastingen en na toevoeging voor winstdeling van ƒ550.000 aan de re serve voor bijzondere doeleinden, resteert een winstsaldo van f 824.422, als volgt te verdelen: Aandeelhouders 22 pet. 352.000. Uitkeringen vol gens art. 19 eerste en tweede lid der statuten f 269.674, dotatie reserve fonds 200.000, naar nieuwe reke ning 6.997. Het saldo werd vermeerderd met het saldo A. P. ad ƒ4.249. De verlies en winstrekening geeft onder meer de volgende cijfers: af schrijvingen ƒ338.433 v.j. 331.164) belastingen ƒ1.200.000 (1.000.000), saldo winst 1.374.442 onverdeeld saldo vorig jaar 4.249. Totaal 1.378.671 (v.j. 1.134.240). Het dividendsvoorstel is 22 pet., waarvan 6 pet. reeds als dividendbe lasting is betaald. Balans: onroerend goederen ƒ711.219 (653.793), machines, inven tarissen, gereedschappen 459 076 (492.962), werken in uitvoering 3.662.912 (6.281.841). Meer bewolking Een omvangrijke depressie by de Azoren verplaatste zich de afgelopen 24 uur naar het zeegebied voor de Ierse en Schotse kust. De depressie voert zachte lucht in de richting van West-Europa. Deze lucht drong in de nacht van woensdag op donderdag ook ons land binnen wat met enige regen gepaard ging. Op enkele plaat sen werd 4 tot 6 mm afgetapt. Een koufront, dat de voorste begrenzing van iets koele lucht vormt, verplaat ste zich snel over Engeland naar de Noordzee. Een storing in dit front bij Portugal zal de beweging van het front echter wat vertragen. Verder ontstaat boven Zuid-Frankrijk, waar de temperaturen zomerse waarden bereiken, een onweersachtige sto ring, waarvan verwacht wordt, dat deze naar Duitsland zal koersen. Door de nabijheid van het koufront zal er tijdelijk meer bewolking voor komen met mogelijk enkele lichte buien. De temperaturen blijven bo ven normaal. Rusland ondanks zyn herhaalde wei gering deel zal nemen aan bespre kingen van deskundigen over gede tailleerde technische controle-maat regelen voor ontwapening. De ministers waren het er over eens dat het voornaamste succes van de NAVO in het algelopen jaar „de opvallende stijging van de mate waarop men onderling politiek over leg pleegde" was geweest. Het com- rounikué weer er nogmaals op dat sa menwerking op politiek en defensie gebied niet voldoende is; men moet zich ook tot het uiterste iilspannen om economische welvaart te bevorderen. ITALIë INGESCHAKELD Italië zal wellicht deelnemen aan een eventuele conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken ter voor bereiding van een topconferentie. Dit hebben de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankryk, die aan de NAVO-coniferentie in Kopenhagen hebben deelgenomen, gisteren ver klaard. Deze verklaring betekent een be langrijke prestigewinst voor de Ita liaanse delegatie onder minister Pel- la en een versterking van de interna tionale positie van de Italiaanse re gering, kort voor de algemene verkie zingen op 25 mei. Mogelijk wordt door de toelating van Italië tot het vooroverleg ook de weg geëffend voor deelneming van Polen. Sjah als gast naar Nederland Het blad Keyhan in Teheran be richtte gisteren, dat de Sjah van Per- zië als gast van de koninginnen Ju liana en Elisabeth een bezoek aan Ne derland en Engeland zal brengen. Volgens het blad had koningin Ju liana de Sjah uitgenodigd Nederland op 27 juni te bezoeken, wanneer het eerste in Nederland voor Iran ge bouwde tankschip te water gelaten zal worden. In verband met 'n bezoek aam het Verre Oosten en de V.S. heeft de Sjah echter het bezoek aan Nederland tot volgend jaar uitgesteld. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrydagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking met kan6 op enkele buien, mogelijk met onweer, maar ook opklarin gen. Matige tot zwakke wind tussen zuidwest en zuid. Aan houdend zacht 9 Mei zon op 04.57; onder 20.16; maan op 00.58; onder 10.40. Hoogwaterstanden 9 Mei v.m. 7.25; iun. 7.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. zwaar bew. 9 C zwaar bew. 3 zwaar bew. 8 regen 11 zwaar bew. 9 motregen 18 licht bew. 16 regen 18 zwaar bew. 16 zwaar bew. 22 zwaar bew. 30 licht bew. 27 geh. bewolkt 18 regen 15 mist 21 licht bew. 14 mist 22 zwaar bew. n licht bew. 25 licht bew. 19 licht bew. 23 onbewolkt 23 mist 19 zwaar bew. onbewolkt onbewolkt 30 Korreltje De ziel van een goed mens is een onneembare vesting. (Epictetus).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1