SM Koningin Juliana bezocht Deventer en Vriezenveen weg die pijn Prominente Figaro's knipten om 's Keizers baard Wacht niet te lang! CtN.V. vóór opheffing van de loongrens Gouden bruiloft in Noordwijkerhout WOENSDAG 7 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Juichende menigte doorbrak afzetting Grote interesse Bijna 4000 schoolkinderen uit de hogere klassen der lagere schalen zongen dinsdagmorgen H. M. Konin gin Juliana een welkom toe, toen zij arriveerde bij het gemeentehuis te Deventer voor een werkbezoek aan deze stad. Aan de grens van Deventer werd zij verwelkomd door de com missaris der koningin in de provincie Overijssel, de burgemeester van De venter en de commissaris van politie. Vriendelijk neigend voor de zang der kinderen betrad de vorstin onder het gejuioh van de met vlaggetjes zwaaiende jeugd, de hal van het ge meentehuis, waar de 10-jarige Ca- thrien Bolkestein een bloemenhulde aanbood. In de versierde hal werden* vele officiële persoonlijkheden aan de koningin voorgesteld. Burgemeester Bolkestein schetste daarna de situatie van de stad op ver schillend terrein. De traditie volgend, bood spreker de koningin een Deventer koek aan. De koningin knoopte daarop een gesprek aan met gedeputeerden en enige raadsleden van Deventer. Atheneumbibliotheek. Na de koffie gebruikt te hebben begaf het gezelschap zich naar de Atheneumbibliotheek, waar de stads archivaris de landsvrouwe rond leidde. Ging dit officieel en vormelijk, buiten laaide de geestdrift van de bevolking op tijdens de rit naar de Rijks Hogeschool voor tropische en subtropische landbouw. Langs de hele route stonden de mensen rijen dik om hun vorstin toe te juichen. Deventer, dat sedert 1928 geen offi cieel koninklijk bezoek ontving, toonde zich bijzonder dankbaar en geestdriftig. Door een haag van leer lingen betrad de Koningin de school waar de directeur, ir. N. H. v. Har ven, zijn vreugde over dit bezoek uitsprak, nadat enige leerlingen bloe men hadden aangeboden. De directeur schetste de geschiede nis en het doel van de school en leidde Hare Majesteit rond. De koningin toonde grote interesse voor de kassen met exotische en tro pische gewassen. Met een bezoek aan het grootste industriële bedrijf van Deventer, de N. V. blikemballagefabrieken Tho massen en Drijver, werd het werk bezoek aan Deventer besloten.. In de commissarissenkamer werd de lunch gebruikt, waarna Hare Majesteit afscheid nam van Deventer om 'n bezoek te brengen aan Vrifezen- veen. Vriezenveen. Men moet de klok ruim een halve eeuw terugdraaien voor het laatste koninklijke bezoek aan Vriezeveen, dat op 17 mei 1905, een dag, nadat een enorme brand 150 Vriezeveense huizen in de as had gelegd, door Koningin Wilhelmina aan het zo zwaar bezochte dorp werd gebracht. OBLIGATIE-LENING NED. GEMEENTEN. Tegen 5 pet. De Bank voor Nederlandse Ge meenten in Den Haag zal binnenkort een nieuwe obligatielening uitgeven die percent rente draagt, meldt de Volkskrant. De koers van uitgifte is 99,5 percent. De lening wordt 100 mil joen gulden groot en heeft een loop tijd van 30 jaar. De opbrengst zal de bank waarschijnlijk doorlenen aan de gemeenten voor de financiering ■^an hun kapitaalswerken, ondermeer verband houdende met woningbouw en voor aflossing van vlottende schuld. Met deze stap leidt de gemeente- bank die zoals bekend de nationale woninglening en de woningspaarbrie- ven van 6 percent rente heeft uitge geven, de Nederlandse rentestand een trede verder omlaag. Het was toen geen feestelijke gebeur tenis maar vandaag werd Koningin Juliana een hartelijk welkom bereid. In brede hagen had de schooljeugd van Aadorp en Vriezenveen zich opge steld om de vorstin te begroeten. Vlaggen en vrolijke spontaniteit ga ven dit bezoek sfeer en reliëf. De blonde achtjarige Zwaantje Smit mocht aan de grens van de ge meente een tuiltje lelietjes aanbieden. De begroetingsceremonie in Aadorp geschiedde op een historische plaats, bij de enorme zwerfkei, die destijds in de Aa is terechtgekomen Daarna begon de lange tocht van Koningin Juliana door de gemeente Vriezenveen. De hoofdingenieur di recteur van de cultuur technische dienst gaf de koningin 'n toelichting op de werkzaamheden in 't ontgin- nings-ruilverkavelingsobject. De vor stin toonde zich hierover uitermate geïnteresseerd. Aan de Walstraat, juichte de schooljeugd van de buurtschappen de Pollen en Bruinehaar de Koningin hartelijk toe. Spoedig daarop bereikte men de boerderij van de familie Es- huis, waar de heer J. H. Eshuis en zijn vrouw voor de woning hun op wachting maakten. De vijf kinderen waren eveneens present. Ruilverkaveling. Het echtpaar Eshuis leidde de hoge bezoekster naar de boerderij, die door haar ligging en indeling een typisch voorbeeld vormt van de specifieke moeilijkheden, waarmede de Vrieze veense agrariër heeft te kampen. Op rustige heldere wijze, zette de heer des huizes, de koningin deze pro blemen uiteen, waarbij hij onder an dere opmerkte, dat een deel van zijn gronden vele kilometers van de wo ning ligt en men dagelijks een uur moet rijden om de koeien te melken. Een beeld van het bezoek, dat H.M. de koningin dinsdag aan Vriezenveen heeft gebracht. De tienjarige Hen drik Oosterveld biedt de koningin een kaas aan. Met grote belangstelling luisterde de koningin naar de korte uiteenzetting van de heer Eshuis, die in een paar woorden de noodzaak van herontgin ning en ruilverkaveling belichtte. Na het bezoek aan de boerderij maakte het koninklijk gezelschap een tocht van ruim een half uur door het dorp. Vervolgens werd een mand met zuivelprodukten en twee kazen aan geboden door de 14-jarige Hendrika Hoff en de 10-jarige Hendrik Ooster veld. Bij haar vertrek omstreeks vijf uur uit Vriezeveen verbrak een enthou siaste menigte het politiecordon. en IntO minuten "AKKERTJES" helpen direct ADVOCAAT ACHTERVOLGT WEGPIRATE. Maandagavond had op de Vree- landseweg te Hilversum een aanrij ding plaats waarvan de schuldige, een automobliste er ijlings vandoor ging. Een autobestuurder, de Hilver- sumse advocaat mr. K. Beks achter volgde de wegpirate, wist haar in te halen en tot stoppen te dwingen. Toen zij niet bereid was naar dei plaats van het ongeval terug te ke ren tot de politie gearriveerd was, ontnam de advocaat haar het con tactsleuteltje zodat zij niet verder! kon. De ene bespreking na de andereeen telefoon die niet ^tllstaatWees zeker' Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'! Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid. Hoofdpijn opkomende kou U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekent: zich een ander mens voelen, opgewekter, prettiger 'ASPRO' Is onschadelijk en Irriteert Uw maag nletl 2 •aspbo- ...-en U&ntioeeb fct.' i pngrzmmi .JiERHALINC OP VERZOEK" ortr Ridie Luttmburg (208 m.) (*4trt zondigmorgen 10.45 Voorjaarsdemoustratie r.k. kappers te Leiden tie niet was, het behalen van prijzen. Ook ging het niet om de sihow of was I het geen wedstrijdrace: de bedoe- ling was, de vakgenoten iets te leren omtrent het snijden en inleggen van modellen, die nog pas sinds enkele weken uit modecentra als Parys zijn ingevoerd. Daarom ook moest de prijs voor de demonstranten slechts bestaan uit een „onzichtbare gouden beker, over vloeiend van dank en hulde". Na deze inleiding zetten zich zes vertegen woordigers van het damesvak, afkom stig uit Tilburg, Amsterdam, Eind hoven en Haarlem aan de werktafels. De deelnemers im het heren vak waren afkomstig uit Amsterdam en Tilburg. Bij de dames werd bijzonder de aandacht gevestigd op het kap sel „Caravelle", geïnspireerd op het gelijknamige, Franse straalvliegtuig. Het kapsel kenmerkte zich door kor te haarpartijen en een bijzondere in leg. Het is een kapsel, dat de drager dwingt, spoedig weer naar de coif feur terug te gaan. Bij de heren lag de nadruk op het sculpturemodel. Voorts waren er sa lonkapsels en demonstreerde men het föhngolven. De heren, die de demonstratie ga ven, waren allen leden van de Tech- nisch-Artistieke Sectie van de r.-k. kapperspatroonsbond, heren, die voor de T.A.S. alléén mogen uitkomen in de wedstrijkklasse A. De demonstra ties werden van deskundig commen taar voorzien, wat betreft de heren afdeling, door de heer Sohellekens uit Vuigiht en voor de dames door de heer De Kok uit Tilburg, die beiden de leiding over de betreffende afde lingen op zich genomen hadden. Ptinses Gracia op het filmfestival De laatste maal dat prinses Gracia Patricia van Monaco het jaarlijkse filmfestival in Cannes bezocht, heette zij nog gewoon Grace Kelly en vierde zij als filmster grote triomfen; dat is evenwel alweer enige jaren geleden. Dit jaar verscheen de prinses eerst na lange tijd weer op hpt festi val, nu vergezeld van haar prinselijke echtgenoot, prins Rainier van Mona co. De foto geeft hiervan een beeld. Hoewel het prinselijk paar zijn komst niet tevoren had aangekondigd werd het bij de aankomst onmiddellijk be legerd door een grote groep persmensen en fotografen. De nieuwste mode Acht internationaal bekende da mes- en herenkappers waren gister avond bijeen in de bovenzaal van Zomerzorg aan de Stationsweg te Leiden, waar zij op verzoek van het bestuur van de Nederl. Kath. kap perspatroons bond „St. Franciscus van Assisië" aan de leden van de jongste afdeling van de bond, Leiden, een voorjaarskapdemonstratie aan boden. Het was een gezelschap van pro minenten in de kapperswereld, dat naar men ons verzekerde nooit eerder bij elkaar was geweest en dat men waarschijnlijk wel nooit meer bijeen zal zien. In zijn woord van verwelkoming tot de leden, die in groten getale hun belangstelling voor het evenement Zorgvuldig in plastic verpakt, on dergaat een van de modellen lijd zaam de bewerking, waardoor hij straks naar de laatste mode gekapt zal zijn. toonden, zeide de voorzitter van de Leidse afdeling van de kapperspa troonsbond, de heer E. M. Lanigezaal, dat het een groot goed is, iets te mo gen creëeren, in navolging en bij de gratie van de schepper, die Schoon heid is. Hoeveel mooier is het dan, dat creatieve werk te mogen ver richten om er het dagelijks brood mee te verdienen. In dit verband wees spr. op het belang van de vakbond als levende gemeenschap. Vol ver trouwen, gaf de heer Langezaal daar bij als zijn mening te kennen, dat van een vereniging van mensen alle goeds te maken is. Hij zette voorts uiteen, dat de opzet van deze kapdemonstra- RESERVEER NU REEDS UW TOURINGCAR(S) Tel K. 1710—224 4 4 (2 Lijnen) De sociale verzekeringen Het Christelijk Nationaal Vakver bond gelooft, dat er alles voor te zeg gen is om de gemeenschappelijke so ciale verzekering ook te laten gelden voor degenen die in hun salaris boven de loongrens van 6900,per jaar uitgaan. De secretaris van het C.N.V., de heer C. van Nierop, wijst er in een artikel in het orgaan van het CNV op, dat de sociale verzekeringswetten gebonden zijn aan een loongrens van 6900,Als men minder verdient dan dit bedrag valt men onder deze sociale wetten, dus ook onder de werkloosheidswet. Maar als er meer verdiend wordt dan 6900,hoe weinig dat meerdere ook kan zijn, dan is een uitkering uitgesloten en als men werkloos wordt moet men maar zien het hoofd boven water te houden. Onlangs is in Nederland een me taalbedrijf gefailleerd. De arbeiders kregen onmiddellijk uitkering krach tens de wachtgeld- en werkloosheid- regeling, maar de bazen, de technici en het administratief personeel dat meer dan 6900,per jaar verdien de, stonden op straat en kregen geen enkele uitkering. Volgens de heer Van Nierop kan niet alleen een faillissement maar bv. ook een terugslag in de conjunctuur, een minder goed floreren van de za ken tot gevolg hebben, dat mensen met soms een groot aantal dienstja ren aan de kant komen te staan. In het artikel wordt zorg uitgespro ken over de grote groep van hoogge schoolde arbeiders, voorlieden, tech nici, beambten, journalisten e.d. die met hun salarissen vaak niet eens zo veel boven de grens van 6900,lig gen. Het CNV meent dat hieraan iets gedaan moet worden, omdat het hier gaat om mensen die in maatschappe lijk opzicht de bescherming van de werkloosheidswet nodig kunnen heb ben. Het CNV ziet niet in waarom de ze loon- en salaristrekkenderr buiten de bescherming van die wet moeten blijven. In wezen betekent dit de opheffing van de loongrens welke het CNV voorstaat, althans in de werkloosheid-1 wet en wellicht ook in de rest van de sociale verzekeringswetgeving. Het C.N.V. meent, dat er in de uitkerin-1 gen die in dat geval voor de hogere In het jaar 1957 werden door middel van het bevolkingsonderzoek 33 gevallen van actieve long t.b.c. ge vonden, in het district Leioen, di. is één actieve long t.b.c. op 3606 gefoto grafeerde personen. Men moet hier bij bedenken, dat in Noordwijkerhout enkele maanden voor het bevolkings onderzoek 8 gevallen van actieve long t.b.c. zijn gevonden, door intensief contact-onderzoek. Het totaal aantal geregistreerde actieve tuberculose in 1957 was in dit district 234, dit wil zeggen t.o.v. het jaar daarvoor een stijging van 66 gevallen. Een tijdelijk verslappen zou in kor te tijd ongunstig werken, want het is bekend, dat de gevoeligheid voor een infectie groter wordt, naarmate de tuiberculine-omslag naar een la-- tere leeftijd wordt versohoven. lonen zullen gaan gelden, geen be zwaar zit. In beginsel kan men, aldus het CNV, het systeem handhaven, dat reeds thans ook gebezigd wordt, nl. dat de premie en de uitkering gebon den zijn aan een wettelijk vastgesteld maximum dagloon. Het echtpaar Jacobus de WinterMargaretha van der Plas, wonende Kortenbachstraat 2 te Noordwijkerhout, herdenkt op 14 mei ajs. zijn goudea -huwelijksfeest.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7