Concours d'Elegance v. T ouringcars doorB.F. v.d. Meer (Delft) gewonnen EEN TIP Daan de Groot behield de leiding in Ronde van Spanje m I I Onze Damrubriek m m, m m m mm S)e H&iliefde Spewtdei WOENSDAG 7 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Fa Beuk behaalde ereprijs in serie wagens bouwjaar 1957 Den Bosch was ditmaal uitverkoren voor het zevende concours d'Elegance voor Touringcars, dat sinds 1951 wordt georganiseerd door de F.N.O.P. de sectie tourwagens van de Federa tie van de Nederlandse Organisatie voor het personenvervoer. Na vijfmaal Noordwijk, dus Arn hem en Den Bosch, en het moet ge zegd worden, dat het Bossche Vee- marktterrein een uitermate geschikte gelegenheid is voor een dergelijke demonstratie. De keuring op 't grote terrein en het voorrijden van de wa gens kon daar uitstekend geschieden en bovendien is daar meer dan vol doende ruimte voor de deelnemende wagens 80 in aantal en na tuurlijk een nog groter aantal per sonenwagens netjes te parkeren. Als we ons afvragen, of dit con cours veel nieuws gebracht heeft, dan geloven we het niet. Natuurlijk, er is hier en daar wat verfijning in exte rieur of interieur van de wagens, men vindt soms wat meer comfort vooral door het ongelijk plaatsen van de zittingen, hetgeen iedere pas sagier meer uitzicht biedt, maar de algemene indruk is toch weer, dat de sectie Tourwagens van het particulier bedrijfsvervoer er weer mag wezen. Voor miljoenen is door de onderne mers in het touringcarbedrijf gesto ken en dat geeft moed en vertrou- Lening van 100 miljoen De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft het voornemen over te gaan tot de uitgifte van 100 miljoen gulden, 5 procent 30-jarige obligaties. Uit het prospectus blijkt, dat de koers van uitgifte 99Vs procent is. De aflossing geschiedt a pari in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende in 1969. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toege staan, daarna is zij in de jaren 1968 tot en met 1972 alleen mogelijk tot de koers van IOIVi procent en gedu rende de verdere looptijd van de le-< ning tot de koers van 101 procent. De lening is verdeeld in coupures van 1.000 gulden en 500 gulden. Datum van inschrijving woensdag 14 mei 1958 en datum van storting maandag 2 juni 1958. De opbrengst der nieuwe lening is bestemd voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven en consoli datie van vlottende schulden van ge meenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi-publiek- rechtelijke lichamen. PROF. IR. P. DONK BENOEMD TOT HOOGLERAAR. Ir. P. Donk, die benoemd is tot ge woon hoogleraar in de afdeling bouwkunde aan de technische hoge school te Delft om onderwijs te ge ven in de interieur-, de monumen tale- en toegepaste kunsten, is sinds 1950 werkzaam op het gebied van interieur, monumentale kunsten en het inrichten van tentoonstellingen en voerde als zodanig verscheidene opdrachten uit. Piet Donk werd op 6 november 1904 te Leiden geboren. Hij behaalde in Den Haag het H.B.S.-diploma en studeerde daarna aan de technische hogeschool te Delft, waar hij eind 1938 het diploma bouwkundig inge nieur verwierf. Gedurende zijn stu dententijd verzorgde hij de decors by het studenten toneel hij maak te onder andere die voor 't lustrum spel 1928 en wijdde hij zich aan de schilderkunst en grafisch werk. Van 1930 tot 1941 had hij een eigen praktijk en maakte hij ontwerpen voor lampen en meubelen, het in richten van kantoren en woonver trekken en het bouwen van enige huizen. Na zijn studie, van 1938 tot 1940 was hij medewerker op het ar chitectenbureau van ir. H. van Rood te Wassenaar voor woning en fa- brieksbouw en van 1941 tot 1944 me dewerker op het „A.R.S.O."-rijksbu- reau voor wederopbouw te Rotter dam. Van 1944 tot 1950 was hij werkzaam als kunstschilder. wen voor de nabije toekomst. De ondernemers hebben weer bewezen, dat zij niet bij de pakken zijn gaan neerzitten, waartoe de bestedings beperking ongetwijfeld aanleiding zou hebben kunnen geven. Zij toonden in deze demonstratie, dat zij weer klaar zijn om in het ko mend seizoen de reizigers zoveel mo gelijk te willen gerieven door wagens met comfort, betrouwbaarheid en veiligheid. Dat was de lijn, die liep door heel dit samenzijn van de ondernemers uit geheel het land en wat zij de toe- schouwers hebben laten zien was een lust voor het oog. De officiële belang stelling daarbij, zowel in de bijeen komsten in de morgen o.a. van de ministeries van Verkeer en Water staat en van Econ. Zaken, van de Rijksinspectie van het verkeer, van politie-autoriteiten, enz. bewees wel, dat het streven van de organi serende vereniging altijd ten zeerste op prijs wordt gesteld ep dat het werk van de organisatie van nabij gevolgd wordt. De grote deelname aan dit concours heeft overigens wel duidelijk bewezen hoe belangrijk de aangesloten ondernemers het zelf vinden en daarom is het goed te be grijpen, dat zij trachten zo goed mo gelijk voor de dag te komen. In een keurig samengesteld pro gramma van muziek, zang, dans, fymnastiek en vendelzwaaien wer en de wagens op het mooie demon stratieterrein achter de Brabanthal. len voorgereden en het was alleen maar jammer, dat een kleine gure stormwind het verblijf buiten aller, minst aangenaam deed zijn. De Koninklijke Harmonie 's-Her- togenbosch voor deze gelegenheid in gala-uniform gestoken zorgde voor de muzikale omlijsting, welke bijzonder op prijs werd gesteld. Natuurlijk ging de interesse van het publiek opnieuw uit naar de vraag wie ditmaal winnaar van de Prix de Concours zou worden. De fa. Beuk en Zn. uit Noordwijk, die reeds herhaaldelijk op deze onderscheiding beslag had gelegd, was ditmaal niet met een nieuwe wagen uitgekomen en de Prix de Concours kan alleen door nieuwe wagens gewonnen wor den. Anderszouden wij het nog niet geweten hebben, want het com fort, dat de prijswinnaar van vorig jaaï bezit, zagen we nog steeds niet in de nieuwe wagens. Het was zeker niet verwonderlijk, dat de fa. Beuk daarom weer de ereprijs behaalde in wagens van het bouwjaar 1957 en ouder (17 t/m 42 zitplatsen), maar evenmin verwonderde het, dat de heer B. F. v. d. Meer uit Delft dit maal met de hoogste onderscheiding ging strijken. De fraaie donkergrijze wagen, gebouwd op een Mercedes- chassis van de firma Halcarros werd uitgevoerd door de heren J. en M. Roset uit Bergen op Zoom, die even eens de winnaar van vorig jaar bouw den. De wagen is een ^anorama- model en trok ieders bewondering. Gisteravond werden in de Casino schouwburg de prijzen bekend ge- MOEDERDAG maakt door de voorzitter van de jury, de heer M. J. Clarenbeek. De voornaamste resultaten zijn: Prix de Concours: B. F. v. d. Meer, Delft, met Mercedes en carr. van Halcarros 403'/: pt. Bouwjaar 1958, afd. I (20 t/m 33 zitpl.). Ereprijs: J. F. Stevenaart, Zeist, Scania V., Konig 360 p. Ie prijs: Westercoach, Den Haag, Mercedes, Domburg 353 p.; Europa Express, Rotterdam, Mercedes, Roset 350 p.; Hotam, Den Haag, Mercedes, Van Rooyen 341Vt p. Bouwjaar 1958, afd. II (34 t/m 50 zitpl.). Ereprijs: Westercoach, Den Haag, Scania V., Domburg 377 p.; Jan v. Dijk, Den Bosch, Scania V., Roset 367'/2 p. Ie prijs: Jan v. Dijk, Den Bosch, Scania V., Roset 361'/» p.; A. v. Dijk, Eindhoven, DAF, v. Hooi 359'/i p.; G. Kuipers, Emmen, Volvo, Groenewold 357»/t p.; H. v. Dijk, Helmond, Bus sing, v. Hooi 355"/i p.; G. J. J. Vlas man, Amsterdam, Fiat, v. Eerten 354 p.; Splendid Cars, Valkenburg, DAF, Kusters 352l/t p. Bouwjaar 1957 en ouder, afd. I (17 t/m 42 zitpl.). Ereprijs en beker Nat. Frans verkeersbureau, Den Haag: Fa. L. Beuk Zn., Noordwijk,' Volvo, Roset 376Vï p. Ie prijs: Westercoach, Den Haag, Magirus, Domburg 373 p. Bouwjaar 1957 en ouder, afd. II (43 t/m 50 zitpl.). Ereprijs: Fa. Gebr. ter Riet^ Enschede, DAF, Roset 340'/2 p. Ie prijs: J. C. v. Oosterom, Oss, DAF, v. Hooi 335 p. (Advertentie) Bijna 7 min. voor sprong op Kik v. Looy Opnieuw ging in de „Vuelta" een Beig als eei&ie over de eindstreep Lutmaai mei Kik van j_.ooy, vanzelf sprekend. Guiliaume Driessens, de dei- der der Belgische equipe, besefte maar al te goed, dat de slanke veelzijdige cou reur uit Herenthals na drie achtereen volgende etappe-triomfen in de zeven de rit geen scnijn van kans zou krijgen op de zege. En daarom stuurde hij op enkele kilometers voor de finish een van zyn andere favorieten naar voren: Desmet. Het plannetje slaagde volkomen. Rik van Looy begon ijverig het tempo van de kopgroep af te remmen, schonk daarmee Desmet een voorsprong van 45 seconden en won vervolgens de sprint om de tweede plaats. Een waar devolle plaats, want deze wordt geho noreerd met 30 seconden bonificatie, hetgeen juist voldoende was om de Spanjaard San Emeterio als tweede in de algemene rangschikking te verdrin gen. Het verschil met Daan de Groot, die de trotse drager bleef van de gele leiderstrui, werd bovendien terug ge bracht tot iets minder dan zeven minu ten. Belgische supprematie dus, opnieuw Maar eveneens opnieuw heeft de Neder landse equipe zich voortreffelijk ge weerd.- Daan de Groot, Wim van Est en Michel Stolker eindigden namelijk in de kopgroep en verstevigden daarmee de positie van onze vaderlandse forma tie flink. De Nederlanders hebben daarvoor echter al hun krachten moeten aanwen den, want de ploeg van Kees Pellenaars bleef niet voor pech gespaard. Daan de Groot, bijvoorbeeld, kreeg driemaal een lekke band, waarvan twee keer vrijwel onmiddellijk achtereenjuist op het moment, waarop de strijd was ontbrand. Wim van Est, Michel Stolker en Piet de Jongh hielpen hem echter kranig, de laatste stond de kopman zijn wiel af en verspeelde daarmee de kans op een ereplaats. Van Est en Stolker hielpen de Amsterdammer in de jacht op de kopgroep. Dit alles geschiedde op ongeveer 45 km voor Cuenca. De hoofdmacht was daarvóór niet bijster actief geweest. De rit langs de Middellandse Zee was de renners blijkbaar zó goed bevallen, dat zij het gisteren tijdens de rit naar het binnenland met de Col de Contreras (2e categorie) als enige obstakel van betekenis kalm aan hebben gedaan Opmerkelijk is, dat Kees Pellenaars in iedere ronde, waaraan hij voor de eerste keer deel neemt, een van zijn renners in de leiderstrui krijgt. In 1951 geschiedde dat in de Tour de France (Wim van Est), in 1953 in de Giro, in 1956 in de Ronde van Zwitserland (Wagtmans) en nu Daan de Groot in de Vuelta. Vandaag wordt de achtste etappe ge reden: een 206 km lange rit van Cuenca naar Toledo. De uitslag was: 1. Desmet (België). 216 km in 7.01.48; 2. van Looy (België) 7.02.13* 3. Botella (Sp.) z.t.; 4. Iturao (Sp.) z.t.; 5. Mas (Sp.) z.t.; 6. van Est (Ned.) z.t.; 7. Otano (Sp.) z.t.; 8 Fer raz (Sp.) z.t.; 9. exaequo een grote groep renners, o.w. Bahamontes, Lo- rono, Couvreur, Stablinski, Fornara. Hoorelbeke. C Tesi, Nencini, Stolker en de Groot; 29. van der Pluym 7.05.30; 30. de Jongh z.t.; 52. Kersten 7.15.56; 53. Huissoon z.t.; 54. Gramser z.t.; 61. Geldermans 7.21.02. Aan de wedstrijd nemen nog 72 ren ners deel. In deze etappe vielen uit de Belgen Leon van Daele en Roger Ver- plaetse, en de Italianen Buratti en Pis- caglia. Na de zevende etappe is de stand in het algemeen klassement: 1. de Groot (Ned.) 39 uur 57 min. 6 sec.; 2 van Looy (België) 40.04.02 3. San Emete rio (Sp.) 4004.13: 4. Manzaneque (Sp 4006.08: 5. Stablinski (Fr.) 40.07.05; 6 Fornara (It.): 7. Couvreur (België): 8 Bahamontes (Sp.); 9. Company (Sp.); 10. Luyten (België)18. van der Pluym (Ned.); 27 Piet de Jongh (Ned); 29 Kersten (Ned); 36. Wim van Est (Ned); 37. Stolker (Ned.); 44. Huissoon (Ned.); 47. Geldermans (Ned.); 67. Gramser (Ned.). Na de zevende etappe ziet het alge meen ploegenklassement er als volgt uit: 1. België 118 u. 50 min. 2 sec.; 2. Neder land 119 uur 39 min. 51 sec.; 3. Spanje 119.50.18; 4. Frankrijk 120.00.40; r Italië 120.04.09. JAN NOLTEN EN PIET VAN EST NIET IN DE RONDE VAN DUINKERKEN Jan Nolten en Piet van Est zullen niei starten voor de vierdaagse van u kerken, die van 8 t/m 11 mei a.s. w gehouden; Nol Ehien (Kroexsxttara) en ae Zeeuw Bram van der Sluis (Vlissm- gen) zijn als hun vervangers aangewe zen. ploegleider Klaas Bichly moest deze veranderingen gisteravond laat aanbren gen. In de namiddag vernam hij het trieste nieuws, dat Jan Noiten tijdens een wegwedstrijd bij Hooghalen (Bel gisch Limburg) tijdeus een uitlooppo ging by een valpartij betrokken was er een ernstige vleeswonde aan het been had opgelopen. De slagader was ge raakt. De wonde van de pechvogel werd gehecht, maar „Lange Jan" kan v iopig niet rijden. Tegen het einde van de week zal een arts bepalen, wanneer Nolten weer aan wedstrijden mag deel nemen. Kort daarna belde Piet van Est de ploegleider op uit Rome en vertelde hem, dat hij tijdens de laatste etappe; van RomeNapelsRome drie pijnlijke steenpuisten had gekregen en beslist niet aan de Vierdaagse van Duinkerken kon deelnemen. Buchly contracteerde daarop Ehlen en van der Sluis. De Belg Jos Hoevenaers is winnaar geworden van de negende wegwedstrijd RomeNapelsRome in 45 uur 14 min. 46 sec.; 2. Miguel Poblet (Spanje) op 2 min. 56 sec.; 3. Giuseppe Fallarini (Italië) op 3.50; 4. Aldo Moser (It.) op 5.48- 5. Adolf Christian (Oost) op 10.43; 6. Alfredo Sabbadin (It.) op 16.27;; 7. Silvestro la Cioppa (It.) op 17.16; 8. Peter Post (Ned.) op 23 min. 57 sec.; 19. Piet van Est (Ned.) 46 uur 23 min. 25 6ec. VOETBAL SEINFOUT MAAKTE UITSTEL VOETBALPOOL NOODZAKELIJK In de uitslagen van de Franse wed strijden voor de K.N.V.B.-toto van 3 en 4 mei j.l. is door een seinfout een uit slag foutief vermeld. De uitslag van de wedstrijd SochauxMarseille is n.l. niet 2—1 doch 12. Volledigheidshalve volgen hier nog alle uitslagen van de wedstrijden van deze toto: Manchester UnitedBolton Wande rers 0—2, toto 2; NederlandTurkije 12 (2); Luxemburg A—Nederland B 00 (3)LensMetz 22 (3)Valen ciennesLille 01 (2); Nimes—Monaco 00 (3); NiceToulouse 22 (3); Ra cing Club Pans—Ales 32 (1); Sedan— OL Lyon 23 (2); St. EtienneAngers 03 (2); Sochaux—Marseille 12 (2); BeziersReims 20 (1); Haarlem- Sparta 11 (3); ZwartemeerVitesse 3—4 (2); HDVS— Fortuna 1—1 (3). De meldingstermijn wordt één week verlengd tot uiterlijk dinsdag 13 mei a.s. Er is 1 melding van 14 punten en 2 meldingen van 12 punten. HANDBAL N.I.O.—V.V.S.B. 2—1. In het begin speelde VVSB met veldmeerderheid, en wist zij in de 7de minuut te doel punten (01). Bij NIO vlotte het niet goed; vele ballen gingen naast het óoeL Ook al werd er door beide ploe gen hard gestreden, wist de VVSB- keepster, die in uitstekende vorm was, haai heiligdom schoon te houden. Na de rust pakte NIO beter aan en na 10 minuten kwam de gelijkmaker (11). Er werd al) op alles gezet om de score te verhogen en 5 min. later was het de zelfde NIO-speelster die doelpuntte (21). VVSB stelde alles in het werk om de achterstand in te halen maar de NIO-keepster weerde alle aan vallen af. Toen de scheidsrechter het einde floot, had NIO verdiend gewon nen. WANDELSPORT DE STALEN BAND Nu het wandelsportseizocn weer een aanvang heeft genomen, organiseert de LWSV „de Stalen Band" ae volgende marsen: een grote avondwandeltocnt op woensdag 21 mei (1020 km); Int. wan deltochten op zaterdag en zondag 28 en 29 juni (1040 km); Nachtwandeltocht op zaterdag 28 juni (60 km). Start vanaf de recreatiezaal der N.V. Hollandse Constructie-werkplaatsen aan de Zoeterwoudseweg 1. Leiden. Inschrijvingen te richten aan het se cretariaat, de heer A. van Heusden, Ju liana van Stolberghof 37 te Leiden, te lefoon 20443. TAFELTENNIS BESLISSINGSWEDSTRIJD DOOR SYNTAT VAN TWENTSCHE BANK GEWONNEN In de Annakliniek werd de beslissings wedstrijd tussen de A-teams van SYN TAT, de tafeltennisclub van Kunsthars- fabriek Synthese N.V. te Katwijk aan Zee, en de tafeltennisclub van de Twent- sche Bank te Leiden gespeeld. Op 18 april werd de laatste compe titiewedstrijd in Leiden gespeeld en SYNTAT kwam toen tot veler verras sing met 73 als winnaar uit de bus. Ook de beslissingswedstrijd werd door SYNTAT gewonnen, wat ongetwijfeld te danken is aan het uitstekende spel van Van Egmond, Van Kampen en Lu cas. De Twentsche Bank heeft echter met ere verloren; wij noemen het goede spel van Friedhoff, die slechts enkele sets in het afgelopen jaar heeft verloren, de altijd verbeten vechtende Van der Krogt en de sportief spelende mevr. Friedhoff. BILJARTEN De Amsterdammer Jacobs heeft zich teruggetrokken voor het toernooi om het kampioenschap ereklasse groot biljart bandstoten, dat van 15 tot en met 18 mei a.s. in Nijmegen wordt gespeeld Jacobs heeft dit besluit genomen om een plaats vrij te maken voor Henk Scholte De verdere uitslagen van het drie banden-kampioenschap van de Biljart bond Bloembollenstreek zijn: L. Borst 20 57 0.350 J. Groenewoud 18 57 0.315 L. Borst 20 79 0.253 A. Meyer 19 7 9 0.240 Fr. Vink 20 64 0.311 A. Meyer 15 64 0.234 J Diedericks 20 37 0.540 J Baak 13 37 0.351 J. Diedericks 20 39 0.512 P. Duivenvoorde 13 39 0.333 D. Zoet 20 42 0.476 P Duivenvoorden 6 42 0.142 J. Baak 20 69 0.289 P. Duivenvoorden 19 69 0.275 De stand luidt nu: J. Diedericks 7— 12, J. Baak 8—12, D. Zoet 7—10, Fr. Vink 7—10, N. Werkhoven 7—8. L. Borst 7—8, J. v. d. Otten 8—8, J. Vier- winden 77, Th. Smit 7—6, A. Meyer 63, J. Groenewoud 6—2, J. Smit 6—2, P. Duivenvoorden 7—2. POSTDUIVEN Leldse Postduiven Club. Wedvlucht met oude duiven vanaf Essen. In con cours 300 duiven, gelost te 9.15 uur. Er werd gevlogen met vier aangewezen duiven. Eerste duif te 10.14.11 uur, laat ste te 10.46.47 uur. Uitslag: M. de Lange 1; D. v. d. Nieuwendijk 2; W. Teske 3; B. Geenjaar 4; C. d' Groot 5; J. Ku- kler 6; W. Stouten 7; J. Filippo 8; J. Schouten 9; M. Nij6sen 10. DAMMEN Gisteravond is in de restauratie van het station S.S. in Den Haag, de tweede ronde van hit internationale damtoer- nooi gespeeld. Evenals de in de eerste ronde eindigden alle partijen remise. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Hisard (Fr.)—Koeperman (Rus) 11; Bom (Ned.)W. Roozenburg (Ned.) 11; Gordijn (Ned.)— Ir van Dijk (Ned.) 11. Na twee ronden heb ben alle spelers 2 punten. OM DE VAN DER VLIST-BEKER P. PUI In de finale In de 3e ronde van de wedstrijd om de van der Vlist-beker schakelde P. Pijl, via een remise, B. Slechtenhorst uit. Het werd een interessante partij. In het middenspel verkreeg Slechtenhorsi voordeel, maar door stug verdedigen van zwart kon hij verder niets berei ken en moest Slechtenhorst met remise genoegen nemen Hierdoor komt P Pijl uit in de finale. M. BrinksI. Laterveer speelden een onregelmatige partij, waarin wil tot ver in het middenspel goed stand hield. Na enige minder sterke zetten van Brinks forceerde Laterveer op verrassende wijze de winst. J. Dreef—W. Heemskerk speel den een klassieke partij, waarin zwart al spoedig het initiatief nam. Toen wit zich „op het kerkhof" nestelde, forceer de Heemskerk binnen enkele zetten schijf winst en spoedig daarna partij- winst. In de demi-finale spelen morgen I. Laterveer en W. Heemskerk, waarbij Laterveer aan remise genoeg heeft om zich in de finale te plaatsen. O IK Alle correspondentie betreffende deae rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. ONZE PROBLEMEN Deze week geven wij eens»een twee tal practische combinaties, welke van grote waarde zijn. Beide vraagstukken zijn reeds elders gepubliceerd, doch daar zij voor onze damspelende lezers van nut kunnen zijn, hebben wij ge meend hun deze niet te mogen onthou den. Onder i 774 een leerzaam stuk werk van de ex-wereldkampioen de heer Ghestems. Wit slaat via een acht zetten diepe combinatie naar dam. Zwart kan dan nog wat tegenspartelen, maar verliezen doet hij tenslotte toch. Dat „tegenspartelen" behoeft niet te worden aangegeven. Het gaat om de damzet in acht zetten. Probleem no. 774 Auteur: P. Ghestem mm m W 3 O Li O i- m b? m Zwart: 4, 7/9, 11, 13, 14, 17/19, 21, 23 en 24. Wit: 22. 25. 28. 30. 32/38. 40. 48 en 50. Wit speelt en maakt dam. Ook het volgende vraagstuk ls van practische waarde. Dit vraagstuk, een slagzet, is meer bedoeld voor beginne lingen. maar toch verrassend en elegant. Probleem 775 Auteur: P. Ghestem (Ontleend aan Ghestem's werk „Coups pour Débutants") L, m tb m yMf ML W, v/M r;; m. a i IJ h u m K ft a m B B t B a (L i L Zwart: 3, 6, 11, 13, 15. 18 en 23/25. Wit: 22, 32/35, 39, 40, 45 en 48. Wit voert een winnende slagzet uit. Oplossingen worden gaarne tegemoet gezien tot 21 mei a.s., aan het boven deze rubriek vermelde adres. PRACTISCHE DAMZETTEN Hieronder laten wtf nog een drietal damzetten volgen, waarvan men de af- wikkeling er onder moet vermelden. Wij willen onze damspelende lezers aanraden, arst zelf de winstgangen op te sporen, alvorens men dè oplossingen raadplege, want dan pas zijn zij van meer waarde. No. 1. Zwart: 3, 4, 6, 8, 0. 11, 12, 14/18, 25. 30. Wit: 23, 26/29, 32, 33, 36, 38, 39, 42, 43. 45. 48. Wit maakt dam door: 27—22, 32x21, 29—24. 28—22. 33x2!! No. 2. Zwart: 1. 3, 5, 8/10 ,12, 14. 16/20. 26. Wit: 27. 28, 30. 32, 34. 36. 38, 42/44, 47/50. Wit maakt dam door: 27—21, 32x21 (19—24), 30x19, 38x27 (26—31?). 43—29, 42—37. 37—31. 29—23 48-42. 44x2. No. 3. Zwart: 1, 3, 6/8, 10. 12. 16/20. 25, 26. 36. Wit: 27. 28. 30, 32/35, 38, 40. 41. 43/45, 47/49. Als volgt gaat wit naar dam: 27—21, 32x21 (19—24). 30x19. 38x27 (26—31?a), 21—16. 33—28. 43—38. 47—42. 16—11, 11x11. 49—44. 35x4. a) 17—22. 5. 43—38, 34x9. 29—23 enz.) Zo dan een drietal, waarvan vooral beginnende damspelers vruchten kun nen plukken. door BART IN 'T HOUT 47) Bob opende de deur, trad de ka mer binnen enbleef toen een ogenblik vastgenageld staan. Was hij ten prooi aan een hallucinatie of stond hij werkelijk vis a vis met de comte de Nouailles, die hem woe dend aankeek. Zijn blik dwaalde verder naar een rijzige, oude dame, die hem door een face a main van top tot teen bekeekNaast haar stond de comtesse de Nouailles, glimlachendNaast haar stond een jongeman, die veel gelijkenis vertoonde met de comte en de laat ste van het gezelschap, dat in de ka mer verenigd was, wasPhil. Zij glimlachte op de bekende sar castische manier Het tafereel was een spookbeeld voor Bob en me+ open mond keek hij van de een naar de ander. Doch een droom was het geenszins. Want de comte de Nouailles bulderde hem zeer realistisch toe: „Heb ik u daarvoor in m'n dienst genomen om mü te laten ontvoeren? U bent een prul, een „Pardon m'sieu", viel Bob hem in de rede, „ik begrijp niet „Zo begrijp je dat niet!", donder de de graaf. „Zie je me hier dan niet staan?" „Frangois", viel zijn vrouw met bedaarde stem in de rede, bewaar je kalmte. Alles is nu toch opge lost." „Nog niet alles!", zei de oude dame, terwijl zij de comte een kou de blik toewierp. De comte scheen onder die blik in elkaar te krimpen. „Heeft hij beweerd, dat hij een Amerikaanse detective is?", vroeg Phil spottend. „Ja ja....", zei de coipte. „Wat.... watwilt u1" „Ik wil alleen maar zeggen", zei Phil, „dat hij zijn haar heeft laten verven of anders Resoluut stapte ze op Bob toe en voordat hij het kon verhinderen had zij hem de. rode pruik van het hoofd gerukt. Elkeen stond verbaasd en de comte stamelde: „Watwatmaar hij Toen werd hij purperrood en on weerde hij los: „Maar dat is een schandaal! Hij is dezelfde jonge blaag, die in Amster dam zijn neus in mijn zaken heeft gestoken. Meneer, u bent een bedrie ger, een leugenaar, een „En je hebt je met zaken bemoeid die je niet aangaan", viel de oude dame hem met ijskoude stein in de rede. Bob was doodsbleek geworden. Woedend keek hij Phil aan. „Zo jongedame", zei hij met snij dende stem, „meen je je zo te kun nen gedragen. Je wilt misschien wel zo vriendelijk zijn en mij naar de politie vergezellen. Misschien ben je vergeten, dat je mij in Parijs met een revolver hebt bedreigd en me toen in de kamer hebt opgeslo ten „Wel potverdorie", viel de comte hem in de rede, „daar begint hij al weer over de politie. Zeg jongeman, als je niet onmiddellijk maakt dat je wegkomt, zal ik jou wegens bedrog door de politie in laten rekenen." „Frangois", kwam zijn vrouw er tussen, „wordt nu eindelijk eens kalm. Met jouw drift bereiken we niets!" „Meneer", wendde zij zich tot Bob, „de ganse geschiedenis, waar van u getuige bent en waarvoor u zich hebt geïnteresseerd, is er een van interne aard. Er is niets ern stigs gebeurd, zelfs de ontvoering van mijn echtgenoot is een familie aangelegenheid. Ik hoop oprecht, dat u hiermede genoegen wilt nemen." De vriendelijke, beschaafde stem van de comtesse kalmeerde Bob. „Ik weet het mevrouw", zei hij, terwijl hij het hoofd boog. „U be hoeft het mij niet te vertellen." „En wilt u mij beloven, dat u het niet verder zult vertellen? Wij zijn een oude Franse familie en publici teit is ons zeer onprettig." „U wil ik het beloven, mevrouw", zei hij. „Dank u", zei de comtesse, terwijl zij Bob de hand toestak. Na de comtesse de hand te hebben gedrukt, draaide Bob zich brusque om en verliet hij de kamer. In de hall van het hotel gekomen, was Bob zich nauwelijks bewust, dat de nachtportier hem verbaasd aan keek. Immers met rood haar was hij naar boven gegaan en blond kwam hü terug. Nauwelijks had Bob het hotel ver laten of Jean stoof op hem af. „M'sieu..,.H Plotseling stokte hij en verbaasd keek hij Bob aan. „Uu'bent toch m'sieu O'Hara de Amerikaanse detectivesta melde hij. „Jean", zei Bob, zonder de vraag van de butler te beantwoorden, „je meester is boven met de comtesse bij de oude gravin en alles is in orde." „Isis hij dan niet ontvoerd?" meneer?" vroeg Jean verbaasd. „Nee Jean", zei Bob, „je hebt jc vergist." „Neemt.neemt u me alstublieft niet* kwalijkstotterde Jean verlegen. „In het minst niet, Jean", zei Bob „Het is beter zo dan anders." Jean opende het portier van de auto om Bob te laten instappen. Doch deze zei: „Dank je Jean, maar ik ga niet mee terug. Mijn werk is gedaan". In het licht van de lantaarns be keek hij voorts de spatborden, die een paar flinke schrammen ver toonden. „Jean", zei hü, „zeg tegen je mees ter, dat ik heb gereden. En betuig m'n spüt." Jean knikte. „Nou, ouwe jongen" zei Bob ter wijl Wj Jean de hand toestak, we hebben samen een benauwd ogen blikje doorgemaakt. Bonjour en het ga je goed." „Merci, m'sieu", zei Jean. Aarze lend liet hy er op volgen: „Mag ik u nog iets vragen, m'sieu O'Hara?". „Mijn naam is niet O'Hara", cor rigeerde Bob glimlachend, „maar van Laar. Ik ben ook geen Ameri kaan, doch een Hollander." „Maarmaar.stamelde Jean, „u heette toch O'Hara?" „Vanavond had ik ook rood haar!" voegde Bob er lachend aan toe. „Ja", zei Jean verward, „dat wilde ik u nog vragen. Hoe komt het, dat zo op eens „Beste Jean", zei Bob, „bij een detective behoren vermommingen. Welterusten." Bob draaide zich om en wandelde weg. Uit een der geopende vensters van het hotel „Provengal" klonk zachte dansmuziek. Hü liep langs het hotel, zoals eens langs „Het Hof van Holland". Merkwaardige kring loop, het avontuur begon en eindig de voor een hotel. Hoelang was het geleden, dat hü de trappen van „Het Hof" opsnelde en de portier ver baasd liet staan met de vraag of er een mens of wel een wervelstorm was gepasseerd? Nauwelijks een week. Het was onbegrüpelük. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5