DUINSTREEK Jaarvergadering van de 3 october-vereniging Meer winst bij de HCW joy rider viel flauw Jacht op een brom-dief Moties Ritmeester i Tweede n~ Vermeer in de Kamer WOENSDAG 7 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Behoudens een exposé van de op tocht bracht de vergadering van de Drie October-vereniging gisteren avond nog de behandeling van enige huishoudelijke zaken. De zaal van „De Doelen" was goed bezet. Vice- voorzitter, de heer N. A. Comman deur, leidde de bijeenkomst, omdat de voorzitter, mr Ph. de Ruyter de Wildt ongesteld is. De heer Comman deur hield een korte inleiding waarin hij het overlijden van de oud-voor zitter de heer Van der Laan her dacht, die 25 jaar voorzitter is ge weest, en de vereniging heeft groot gemaakt. Mr J. Drijber, secretaris, gaf een overzicht over het afgelopen jaar in een beschrijving die de goede ver slagen van de oud-secretaris, de heer Wichers Rollandet, in gedegenheid, lengte en beeldende kracht evenaar de. De heer Drijber memoreerde on der meer, dat de A-griep als een rode draad door de feestelijke vie ring liep. De onder-voorzitter noemde het een opmerkelijk verslag, in aanmer king nemend, dat de heer Drijber ook zelf op drie oktober, door A- griep geteisterd, kamer moest hou den. De griep heeft ook invloed uitge- oefend op het financiële resultaat van de derde oktober. De penning meester, de heer J H. C. Laman, zei, dat het bezoek aan het feestterrein beneden de raming is gebleven. An dere jaren bereikte men met gemak de honderdduizend, dit jaar kwam men niet verder dan 72.000 bezoe kers. Men heeft dan ook een exploi tatie-tekort van 642.Dit kon ech ter door inkomsten dan rente en di vidend opgeheven worden en zelfs gewijzigd in een batig saldo van 652.—. Bestuursverkiezing. Er waren twee vacatures in het bestuur: één door het vertrek van de heer Van Spal, één door het aftreden wegens drukke werkzaamheden van de heer J. N. van Wessem, die vorig jaar werd benoemd. In hun plaats werden gekozen na schriftelijke stemming: de heer J. M. Ballego en dr F. J. Doornink. De bestuursleden M. de Marcas, J. H. C. Laman en H. de Wilde werden herkozen. Gesproken werd nog over de pro paganda, die wordt ondersteund door de uitgifte van folders. Waarna de be spreking van het nieuwe programma aan de orde kwam. In de hoofdza ken wijkt dit program niet van dat van andere jaren af. Het ochtend- feest op het Levendaal brengt dit maal weer hardrijden met sulkeys achter paarden. Voor een beschrijving van de op tocht zie elders. FEESTAVOND „DE OUDE GARDE", AFD. LEIDEN. Gisteravond heeft de Bond van ge pensioneerd Spoor- Tram- en ander vervoerspersoneel „De Oude Garde", afdeling Leiden in de grote zaal van de Burcht een feestavond gegeven. Even acht uur opende de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Weeda, de avond. Het deed hem ge noegen dat de zaal geheel bezet was. Hij hoopte dat de ledenvergaderingen voortaan ook zo goed bezocht zouden worden. Daarna gaf hij het woord aan de heer Tielenburg, leider van het cabaret gezelschap „De Witte Raaf" van het overheidspersoneel. Op uitnemende wijze heeft het gezelschap met aar dige en leuke schetsen en accordeon- muziek de aanwezigen bezig gehou den en het was reeds laat toen de voorzitter van „De Oude Garde", de heer T. J. G. Jansen het gezelschap dank bracht. Ook het feestcomité be dankte hü voor de medewerking. Jubileum mej. C. Lovink. Door omstandigheden is het feest bij het veertigjarig jubileum van mej. C. Lovink als huishoudster bij de fam. Hosman uitgesteld. Commissie van Toezicht op ver. „Het Kaasmerk". Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening d.d. 29 april 1958 is aan de heer J. Touw te 's-Gravenhage, gep. hoofdaccountant bij de Rijksac countantsdienst te Leiden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend van het lidmaatschap der commissie van toezicht op de vereniging „Het Kaas- merk", onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. Agenda Leiden WOENSDAG, 7 MEI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk kwart voor zeven nam. Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond, Leiden. 50-jarig jubileum. Receptie, Geb. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 89 uur nam. „Foto-Montmartre". Foto-expositie. Opening door weth! Van Schaik, Boerhaavezalen, 19.30 uur nam. DONDERDAG, 8 MEI. Ambachtsschool Haagweg". Ten toonstelling van werkstukken en feestavond voor oud-leerlingen. Re vue „Schoolleven", Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Veron. ^monstratie-lezing over Transistors. Gebouw Rapenburg 10, 8 uur nam. VRIJDAG, 9 MEI. „Ambachtsschool Haagweg". Re ceptie b.g.v. 75 jaar bestaan. Haagweg 4, 3 uur nam. VIRO. „Neutraliteit van de interna tionale politiek" dr mr Gosses, Gra vensteen, 8 uur nam. Veren. Faculteiten, Leidse Univer siteit. Zesde lustrum, viering in Gra vensteen 14.30 nam. Huish. Gezinsvoorlichting. „Kleine karweitjes in huis". De Hoeksteen, Levendaal 1, 8 uur nam. ZATERDAG, 10 MEI. Herdenking gevallenen voorm. II Depót Infanterie. Haagse Schouw, Oegstgeest, 15.30 nam. „Ambachtsschool Haagweg", Grote feestavond. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Veren. Faculteiten. Leidse Univer siteit. Zesde lustrum. Officiële Lus trumbijeenkomst in Groot Audito rium te 14.30 uur nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Vereniging. Excursie naar Waterleidingduinen te Katwijk. Blauwe Tram Stationsplein 13.45 uur nam. L.P.V. „De Oude Leidse". Feeste lijke viering 50-jarig bestaan. Oud Hortuszidht, Witte Singel. 8 uur nam. De avond- en nachtdienst der apo theken te Leiden: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, teL 26274. Jaarverslag 1957 Verschenen is het jaarverslag over 1957 van de N.V. Hollandse Construc tie Werkplaatsen te Leiden, waaraan wij het volgende ontlenen: Hoewel in de tweede helft van het jaar de invloed van de bestedings beperking zich reeds deed gevoelen, was het bedrijf gedurende het ge hele verslagjaar nog zeer goed van orders voorzien. De levering van materialen is over het algemeen vlotter geworden, waardoor voldaan kon worden aan kortere opleverings termijnen. Ook op de arbeidsmarkt is enige ontspanning merkbaar, doch het al gemene cultuurverloop maant tot voorzichtigheid bij de uitbreiding van personeel. Behalve de N.V. Elascon, die ver lies heeft geleden, konden de overi ge aanverwante bedrijven dit boek jaar gunstig afsluiten. De geprojec teerde uitbreiding van het bedrijf kwam gedurende het verslagjaar voor een groot gedeelte gereed. De voor de medewerkers voor re kening van de N.V. gebouwde wo ningen kwamen in het boekjaar ge reed. Aan aanschaffingen en ver nieuwingen werd in 1957 een bedrag van 1.081.897 geïnvesteerd, waar tegenover een afschrijving staat van ƒ541.992. Nadat rekening is gehou den met afschrijving en belastingen en na toevoeging, vóór winstdeling van /400.000 aan de reserves voor bijzondere doeleinden en ƒ350.000 aan de reserve nieuwbouw resteert een beschikbare winst over 1957 van ƒ883.215,—. In overleg met de commissarissen stelt de directie voor dit als volgt te verdelen: Aandeelhouders 22 437.739. Uitkeringen volgens art. 19 leden 1 en 2 der statuten ƒ286.535; dotatie reservefonds 125.00, toevoeging aan de dividendreserve ƒ30.000, naar de nieuwe rekening 8.581, Niet te overzien is op dit moment de invloed welke de Euromarkt in de toekomst op het bedrijf zal hebben. Helaas moet worden verwacht, zo lezen wij in het verslag, dat bepaalde kostprijs- verhogende factoren de concur rentiepositie van de Nederland- GEWESTEL1JKE SOC. SCHOOL KAB BESLOOT CURSUSJAAR. Maandag heeft de Gewestelijke So ciale School van de KAB het school jaar 19571958 besloten. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J.'J. de Groot, zijn voldoening uit over de grote opkomst van leer lingen en belangstellenden. Vervolgens ging hij in herinnering terug naar de meidagen van na de oorlog. Hij constateerde dat de roep tot bezinning en vernieuwing wel is verstaan en dat deze roep is doorge klonken tot al diegenen, die belang stelling tonen voor het werk van de KAB en van 't vormingswerk der GSS. Na nog wat nader ingegaan te zijn op de taak van de G.S.S. felici teerde hij als eerste de 4 geslaagden van de 3-jarige cursus n.l. de heren Van der Boog en Straver uit Wasse naar, de heer Van Haestregt uit Roe- lofarendsveen en de heer J. Klein uit Leiden. Vervolgens sprak de heer P. Koe nis, directeur van de school, een woord van felicitatie. Ook hij was verheugd over de grote opkomst Hij betrok in de hulde ook de vrouwen van de K.A.B.-ers voor hun vele op offeringen door haar getroost. De directeur ging dat na der in op de vraagstukken en problemen in de K-A3. Hij sneed o.a. het probleem „Verhouding van Stands- tot vakorganisatie" aan. Hij memoreerde hier in 't kort de bis schoppelijke uitspraken van 1916. Hij stelde de K.A.J. als voorbeeld van methodiek in deze kwesties. Na zijn toespraak reikte hij de di ploma's uit aan de geslaagden alsme de zeven getuigschriften aan de leer lingen der z.g. „kopklas". Na de pauze hield een der oud-leer lingen, de heer Knijnenburg, een prachtige voordracht getiteld: „De glaswerker" door Augusta A. H. de Wit. Tot slot van de avond voerde de heer Weeber uit Delft het woord. Zijn felicitaties gingen niet alleen uit naar de leerlingen maar ook naar de he ren docenten. Leiden staat hoog aan geschreven wat zijn gewestelijke school betreft. Dit is mede te danken aan het goede leraren-corps en het schoolbestuur. Een der geslaagden, de heer Stra ver, sprak een kort dankwoord en overhandigde aan de docenten een stoffelijk blijk van waardering. se bedrijven in de bedrijfstak on gunstig zal beïnvloeden. Het dividend wordt vastgesteld op 22 procent, waarvan 6 interim- dividend is betaald en het resteren de dividend van 16 mei as. af be taalbaar is. Zoals bekend heeft de directie be sloten in de loop van 1958 door her- kapitalisatie het geplaatste aandelen kapitaal met 50 te vergroten tot 3.000.000, Cijfers De winst- en verliesrekening ver toont onder meer de volgende posten: (Debet): afschrijvingen ƒ541.922 (v. j. 454.802); saldo winst ƒ1.677.855 (V. j. 1.287.112). (Credit): saldo exploitatierekening ƒ3.174.024 (2.625 988); baten uit deel nemingen ƒ192.060 (163.510); intrest 173.985 (156.531). Balans: Onroerende goederen 1.920.362, machines, inventarissen en gereed schappen ƒ686.312, deelnemingen in aanverwante bedrijven 726.431, bedrijfsvoorraden 3.570.817. wer ken in uitvoering 10.634.291," vórde ringen 1.514.949, effecten ter beur ze genoteerd 3.175.006, dividend reserve ƒ250.000. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is voor het tijdvak van 1 september 1958 tot en met 31 augus tus 1959 benoemd tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de faculteit der godgeleerdheid van de rijksuni versiteit te Leiden dr. H. Faber, Ne derlands Hervormd predikant te Wassenaar. Aan dezelfde univerisiteit is voor het tijdvak van 1 maart 1958 tot en met 28 februari 1959 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de verloskunde M. R. Macken zie, vrouwenarts, thans wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse. Met ingang van 1 september 1958 is be noemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst in de fa culteit der rechtsgeeerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden mr. M. H. van der Valk, thans in tijdelijke dienst. Burgerlijke Stand Geboren: Hilde d. v. C. P. Wasse naar en T. Aberson. Auke zoon v. T. van Komen en S. Sipma. Wil lem Hendrik z. van H. de Leeuw en W. G. Noteboom. Nico Antonie z. v. L. van Amerongen en A. van Praagh. Antonius Jacobus Hendrikus Maria z. v. H. G. Stuifzand en M. W. T. van Cassel. Theodora Catharina Ag nes d. v. T. J. Keijzers en C. M. de Groot. Cornells Anton z. v. J. Broer en F. C. Zaal. Overleden: P. H. ter Haak 68 j. man. C. E. Braxhoven 74 j. vrouw. T. Smit 91 j. weduwe van A. J. Groen. H. E. Wasser 85 j. weduwe v. W. L. Jam- broes. J. Overduijn 65 j. man. M. M. Kreuger 79 j. echtgenote van H. Wortman. J. J. C. Bronsgeest 41 j. man. M. Vijlbrief 63 j. echtgenote v. C. J. Klepke. G. S. Nagtegaal 85 j. man. Z0ETERW0UDE Bromfiets botste. Gisteravond acht uur reed de 15-jarige J. P. den E. met een van zijn patroon geleende bromfiets, zonder op het verkeer te letten, van het erf van Slingerland in de Weipoort de weg op. Het ge volg was, dat hij werd aangereden door een luxe wagen van de heer N. J W. van Diemen. De bromfiets werd bijna geheel vernield en aan de auto belangrijke schade toegebracht. De jóngen, die de oorzaak van het onge luk was, bleef wonder boven wonder ongedeerd. LEIDSCHENDAM AANBESTEDING AANLEG BEGRAAFPLAATS Door b. en w. van Leimiuiden is gistermorgen in het gemeentehuis openbaar aanbesteed: Het maken van een begraafplaats, het verrichten van grondwerk, het maken van een duikerbrug, beschoei- ingwerk enz. met l bijkomende verken. Er waren 29 inschrijvingen, welke bedragen van hoog naar laag als volgt opgaven. H. Vessier, IJmuiden, 138.600; H. v. d. Berg en Zn. Maarssen, 137.000; Gebr. Klarenbeer, Maarssen 138.000; fa. de Jong, Haarlem, 132.000; J. van Wieringen, Alphen, 131.400; B. J. Mullers, Rijnsaterwoude, 131.373; A. v. d. Voorde, Amstelveen, 128.200 Nordheim, Soesterberg, 127.000; C. Kok Amsterdag 126.500; G. H. Hu berts, Den Bilt, 123.800; Gebr. Vis ser en B. van Hees, Utrecht, 121.000; N.V. Gebr. Schouls, Leiden 120.000; N.V. v.h. Splunder Ridderkerk 119.000; J. Stam, Voorschoten 118.900;; H. J. Strijk Rijp wetering 118.000; A. G. 't Hof Haarlem 118.000; J. Koopman, Amsterdam 120.000; Koster en Visser, Waddinx- veen 117.000; D. de Rooy Badhoe- vendorp 117.000; J. Mens, Lisse 114.000; C. J. van Berkel, Leimui- den 114.000; A. Grood 't Woud N.H. 111,380; C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn 108.890; G. C. van Ho ve, Amstelveen 108.400; firma P. Versluijs Bodegraven 107.700; J. G. Nelis, LJmuiden 104.000; A. Hoge- boom, Rijpwetering 103.600; L. P. v. d. Geer en Zn Leiden 102.900; P. Bos Katerstraat Amstelveen 102.444. Jubileum. De heer J. C. van der Berg vierde gisteren zijn 40-iarig dienstjubileum bij de firma Pander aan de Vlietweg. De jubilaris werd in de bedrijfscantine toegesproken door de heer W. A. Dwars, die hem dankte voor zijn trouwe dienst en juiste taakopvatting. Hij prees de ju bilaris voor zijn stiptheid en over handigde hem de zilveren legpen ning van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel, alsmede een enve loppe met inhoud. De heer Willems ALPHEN AAN DEN RIJN Verbouwing Nuts-Ambachtteken- school aanbesteed. Door b. en w. van Alphen a .d. Rijn werd gister morgen in het openbaar ten raadhui- ze aanbesteed: Het verbouwen van de voormalige Nuts Ambachttekenschool aan de Hooftstraat waarvoor 9 aan nemingsfirma's hadden ingeschreven, hun prijzen waren van hoog naar laag als volgt: Bas Sluyter, Amsterdam W. 59.500; v.h. J. Houben Naarden 59.350; W. Hennipman, Leiderdorp 55.290; A. J. Langeveld, Leiden- Voorschoten 54.775; H. van Wen- gerden en Visser, Zevenhoven 54.500 S. Tromp, Alphen a. d. Rijn 54.500; Oudenes en Turkenburg Alphen a. d. Rijn 49.900; D. J. Wentink Zn, Alphen a. d. Rijn 49.450; Gèbr. den Ouden, Alphen a. d. Rijn 48.792; J. van Wieringen, Aarkade 7, Alphen a. d. Rijn 48.610. hield namens het personeel een toe spraak, waarin hij. de jubilaris een bescheiden persoon noemde en een voorbeeld voor het verdere personeel. Mevrouw van der Berg ontving bloe men. N00RDWIJK (van de schrik) Een bewoner van de Scafferstraat alhier merkte op, dat na het midder nachtelijk uui een personenauto met de achterzijde t egen de gevel van „Zon en Wind" stond, terwijl de be stuurder steeds maar probeerde ach teruit te rijden. Hij dacht te maken te hebben met een dronken chauffeur en vestigde de aandacht van de poli tie op het geval. Toen deze ter plaat se verscheen en zich over het -con tactsleuteltje wilde ontfermen, nam deze „averechtse" bestuurder een snoeeksprong en verdween in de duisternis. Er volgde een jacht over schuur tjes en muurtjes, maar het gelukte aanvankelijk niet de man te vinden. Bij onderzoek bleek dat het een joy-rider was, die een Mercedes bij een gearage had weggehaald. De wa gen was flink beschadigd en boven dien bleek, dat de dader tijdens de onrechtmatige rit nog een andere auto had aangereden. Na een uitge breide speurtocht kwamen de politie mannen op de zolder van een hotel garage terecht, waar men de joy rider in bed aantrof. Het bleek een 26-jarige banketbakker uit Den Haag te zijn. Bij het verschijnen van de politie viel de auto-ridder flauw van schrik en emotie. Als hem de totale afre kening door de politierechter gepre senteerd zal worden, zal hij zich waarschijnlijk nog wel eens niet lek ker vinden. Toen pastoor Bende een dezer da gen even in de „Christus Koning- school" te Noordwijk aan Zee moest zijn, liet hij zijn bromfiets op het trottoir voor de school achter. Plotse ling zagen een paar attente leerlin gen, dat een jongeman er met de bromfiets van de pastoor tussenuit- ging. Ogenblikkelijk sloegen zij alarm, waarop het hoofd der school, de heer Haakman, de dief per rij wiel achterna zette. Het werd een complete jacht, ja zelfs een klopjacht, want de oudere leerlingen hielpen dapper mee om de zwijntjesjager, die in de richting van de Staatsbossen was verdwenen, op te sporen. Al fietsend en vragend volgde de heer Haakman de voormalige oorlogsweg en ten laatste ontwaarde hy de dief, die tussen de Duindamse Slag en het Radiostation Nora lustig verder bromde, maar zich vastreed op de afrasteringen van het radiostation. Interpellatie over spoorwegionen uitgesteld In de vergadering van de Tweede Kamer is hedenmiddag aan de orde gekomen het verzoek van de heer Gortzak (comm. groep-Gortzak) om verlof tot het richten van vragen aan de regering „betreffende, het niet- goedkeuren van de overeenkomst in zake een herziening van het regle ment dienstvoorwaarden Nederland se Spoorwegen, waarover door de directie en de vertegenwoordigers van de erkende vakorganisaties overeenstemming was bereikt." De VOORZITTER stelt voor de be slissing uit te stellen tot een nader te bepalen dag. Er zijn drie stel schriftelijke vragen over ditzelfde onderwerp ingediend. Het lijkt hem beter het antwoord daarop af te wachten. De heer GORTZAK gaat daarmede akkoord. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter wordt besloten. De moties-Ritmeester en Vermeer De interpallatie, welke de heer Ritmeester (VVD) in de vergade ring van de Tweede Kamer op 23 april j.l. heeft gehouden betreffende de beantwoording door de minister van oorlog van zijn schriftelijke vra gen met betrekking tot de levering van helmen ten behoeve van de Ne derlandse strijdkrachten, is uitge mond in de indiening van twee mo ties. Deze moties heeft de Tweede Kamer hedenmiddag in behandeling genomen. Aan de regeringstafel heb ben plaats genomen minister Staf en staatssecretarissen Kranenburg en Moorman. De motie van de heer Ritmeester luidt aldus: „De Kamer, overwegende, dat in brede kring on gerustheid bestaat omtrent de gang van zaken bij de Dienst Materieel Landmacht; nodigt de minister uit een commissie van gezaghebbende buitenstaaanders te benoemen teneinde een onderzoek omtrent deze gang van zaken in te stellen en het door deze commissie uit te brengen rapport eventueel vergezeld van de opmerkingen, waardoor het haar aanleiding mocht geven ter kennis van de Kamer te brengen". De motie van de heer E. A. Ver meer ((Arb.) heeft deze inhoud: „De Kamer, gehoord de beraadsla gingen met betrekking tot de levering van helmen ten behoeve van de Ne derlandse strijdkrachten; overwegende, dat kortgeleden moei lijkheden zijn gebleken bjj de voor ziening van onze strijdkrachten met gasmaskers; overwegende tevens, dat bij de be handeling van de zaak majoor K. voor 't hoge militair gerechtshof door getuigen verklaringen zijn afgelegd over de gang van zaken bh het Direc toraat Materieel Landmacht, die aan leiding hebben gegeven tot het stel len van vragen aan de ministers van justitie en voor defensie; van oordeel, dat het gewenst is, dat door de commissie uit de Kamer een onderzoek wordt ingesteld naar taak, organisatie en werkwijze, meer in het bijzonder naar het aankoopbeleid, de efficiency en de verhouding tot de particuliere industrie bij het directo raat materieel luchtmacht en de hoofdafdeling materieel van het mini sterie van marine; besluit een bijzondere commissie van onderzoek te benoemen, waarop de procedure, voorgeschreven by de artikelen 39 e.v. van het reglement van orde zal worden gevolgd, en waarvan de leden door de voorzitter zullen worden aangewezen". De staatssecretaris de heer KRA NENBURG krijgt het woord voor het afleggen van een korte verklaring met betrekking tot zijn afwezigheid bij de interpellatie-Ritmeester. Hij zegt voor een conflict van ambtsplich ten te hebben gestaan. Hij heeft een keuze gedaan voor eei. plicht, welke hij slechts persoonlijk kon vervullen. Aldus zegt spr. heb ik het ge wicht onderschat, dat de Kamer aan mijn aanwezigheid heeft gehecht. Daarvoor bied ik mijn verontschuldi ging aan. De heer VERMEER (Arb.) wenst een verandering in zyn motie aan te brengen. De commissie zal zich moe ten kunnen uitspreken of en zo ja er verbetering is te brengen in de con trole der Kamer. Voorts wil hij de mogelijkheid ope nen, dat de commissie zich door des kundige buitenstaanders doet bij staan. De heer Vermeer dient een ge wijzigde motie mede ondertekend door leden van C.H., K.V.P. en A.R. «n, welke aldus luidt: „De Kamer, gehoord de beraadslagingen met betrekking tot de levering van hel- m -n ten behoeve van de Nederland se strijdkrachten; overwegende, dat kortgeleden moeilijkheden zijn gebleken bij de voorziening van onze strijdkrachten met gasmaskers; mede gelet op het antwoord van de Ministers van Justitie en van Oorlog op de schriftelijke vragen van de heer Koersen in verband met ter te rechtzitting van het Hoog Militaire Gerechtshof in de zaak-majoor K, af gelegde verklaringen omtrent de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht van het Mi nisterie van Oorlog; van oordeel, dat het gewenst is, d; t door een commissie uit de Ka mer, die zich ter zijde zal doen staan door deskundige buitenstaanders, een onderzoek wordt ingesteld naar taak, organisatie en werkwijze, meer in het bijzonder naar het aankoopbe leid, de efficiency en de verhouding tot de particulier? industrie bij het Directoraat Materieel Landmacht en zulks mede in vergelijking tot het geen terzake gebruikelijk is bij het directoraat materieel landmacht en de hoofdafdeling materieel van het Ministerie van Marine: van oordeel voorts, aat het tevens gewenst is, dat de even genoemde commissie, voorzover haar onder zoek haar daartoe aanleiding mocht geven, zich uitspreekt over de vraag, of. en zo ja, in hoeverre en op welke wijze verbetering ware aan te bren gen in de controlemogelijkheid van de Kamer op een efficiënte beste ding van door haar gevoteerde gel den; Besluit een bijzondere commissie van onderzoek te benoemen, waarop de procedure, voorgeschreven bij de artikelen 39 e.v. van het reglement van orde zal worden gevolgd, en waarvan de leden door de voorzitter zullen worden aangewezen". De jongeman keerde op zijn weg te rug, blijkbaar in de naderende wiel rijder geen „meester-jager" ziende. Deze plaatste echter zijn rijwiel dwars over de weg, zodat de fietsen dief genoodzaakt was af te stappen. Kennelijk had hij een afkeer voor „brommen" in een andere betekenis van het woord, want hij liet brom fiets en colbertjasje achter en ver dween snel in de Staatsbossen. Met bromfiets en jas arriveerde meester Haakman weer bij zijn school waar hij natuurlijk met en trots hoera door 'de jeugd werd ontvangen. De politie speurde bos en duinen af, maar het gelukte niet de dader te achterhalen. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 7 mei. Vee. Aangevoerd 7818 stuks vee, nl. 2722 runderen, 204 graskalveren, 741 vet te kalveren, 914 nuchtere kalveren, 263 schapen, 19 geiten, 377 lammeren, 67 fokzeugen, 395 slachtvarkens, 24 lopers, 2092 biggen. De pryzen waren, behoudens uitzonderingen voor die ren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien ƒ740 1290, guiste koeien 675975, kalf- vaarzen 790—1260, klamvaarzen 750 960, guiste vaarzen 685860, pin ken 475—700, graskalveren 300350, nuchtere kalveren voor fok- of mes- terij 70220, weide schapen 4575, drachtige ooien 85—126, ooien met lammeren 100—160, drachtige zeugen 290395, lopers 66—74, biggen 4861, alles per stuk. Slachtrunderen: aan voer 676 stuks, extra kwaliteit 3.40 —3,55, le kw. 3.20—3.35, 2e kw. 2.90 —3.10, 3e kw. 2.65—3.20, vette stieren 2.903.20, worstkoeien 2.552.70, alles per kg. gesl. gew. Vette kalve ren le kw. 2.50—2.85, vette kalveren 2e kw. 2.152.40, vette kalveren 3e kWt i.902.10, nuchtere slachtkalve- ren 1.20—1:40, slachtvark,ens 1.50— 1.72, slachtzeugen le kw. 1.48—1.53, slachtzeugen 2c kw. 1.381.44 alles per lev. gew. Vette schapen 90120, vette lammeren 80—110, nuchtere slachtkalveren 37.50—55, alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer minder; handel redelijk; ruim prijshoudend, guiste koeien: aanvoer normaal; handel levendig; prijzen ietsje stijver; jongvee: aan voer minder; handel vlot; prijzen stijf duur; vette kalveren: aanvoer gro ter; handel williger; prijzen ruim"ge- handhaafd; nuchtere slachtkalveren: aanvoer iets ruimer; handel vlug; prijzen vast; schapen en lammeren: aanvoer groter, handel traag, prijzen moeilijk te handhaven; fokzeugen: aanvoer normaal; handel tamelijk vlot; prijzen trokken iets aan; lopers en biggen: aanvoer groter; handel vlot, prijzen iets stijver; slachtvee: aanvoer minder; handel vlug; prijzen vast; slachtzeugen: aanvoer normaal, - handel en prijzen ongeveer constant. WOERDEN 7 mei. Kaas. Aan voer 8 partijen. Notering: 1.54 tot 1.70 per kilogram. Handel matig. WOERDEN 7 mei. Jongvee. voer 99 biggen, 186 lammeren, Note ring: biggen 5262, lammeren 45 60. Handel voor beide redelijk. LEIDSCHENDAM. Groente. Sla A. 1440—2460; sla B 1690—1940; sla C. 10501290; spinazie 8501960; prei 2223; rabarber 34—36; radijs 1821; selderij 79; bloemkool A 5874; bloemkool B 4656; tomaten A 320—360; tomaten B 280—300; to maten C 350380; tdmaten CC 310 330; kaskomkommers A 5259; kas- komkommers B 4750; kaskommers C. 42-43; platglaskomkommers A 63- 69; platglaskomkommers B 60—63; platglaskomkommers C 5059; kom kommers krom 72—85 per kg; waren huiskomkommers A 60—64; waren huiskomkommers B 5659; waren- huiakomkommers C 3537. TER AAR, 5 mei. Groente. Peu len 3.304.40; idem B. 2.80; kassnij- bonen 2.903.40;idem stek 2.30; spi nazie 0.24—0.31; idem afw. 0.100.13; andijvie 0.36—0.53; idem B. 0.12— 0.34; aardappelen 0.140.17; sjalot ten 0.230.31; rabarber 0.36—0.44; prei 0.190.26; komkommers stek 0.47; postelein 0.620.74; alles per kg. sla A. 0.17—0.26; idem B. 0.11—0.18; idem C. 0.050.15; bloemkool A 0.79 1.13; idem B.0.45—0.71; idem C. 0.33—0.40; idem stek 0.14—0.24; kom kommers C. 0.420.53; idem D. 0.39— 0.46; idem stek 0.210.31; tomaten 0.50 per stuk, radijs 0.130.17, sel derij 0.04 alles per bos. stoofsla 1.40 2.40 per kist, aardbeien 1.05—1.30, idem klein 0.700.90 per doosje.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11