Het sprekende testament Tijdschema van Bloembollencorso Bij onjuiste opgave: wie bepaalt de schuld 1 Salariëring van het Spoorweg personeel Scherpe winststijging bij de „Utrecht" Rijksmerk voor boerenkaas Verkeersmaatregelen bij Corso Vlissingen verbetert haar overzeeseverbindingen DINSDAG 6 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De aanslagen in de belasting De Tweede Kamer heeft heden middag de beraadslaging over het ontwerp-algemene wet inzake rijks belastingen hervat. In het ontwerp worden ter vereenvoudiging van de wetgeving inzake rijksbelastingen regelen, welke aan een aantal belas, tingen gemeen zijn, samengevat. Het gaat vooral om de bevoegdheden van de belastingadministratie en de wijze, waarop zij deze uitoefent, o.a. om de aanslagregeling, de mogelijkheid be zwaar in te dienen en om de verho gingen, die belopen worden indien men de voorschriften niet naleeft. Ook bevat het ontwerp de bepalin gen over het belastingstrafrecht. Einde februari heeft de Kamer reeds enige vergaderingen aan het wetsontwerp gewijd en een reeks amendementen is daarbij aan de orde gekomen. In de vergadering van 26 februari zijn toen ae beraadslagin gen geschorst om de regering de ge legenheid te geven haar standpunt nader te bepalen en een nota bij de Kamer in te dienen. Bij de beraadslaging in februari was verschil van mening gebleken tussen een deel van de Kamer en de regering over de vraag of de rechts bescherming van de belastingplichti gen, die een administratieve boete hebben belopen, voldoende is te ach ten. Een deel van de Kamer wenste, dat de administratieve rechter (de belastingkamer van het gerechtshof) zou kunnen beslissen over het be drag van de verhoging van de aan slag, die kan volgen nadat is geble ken, dat niet aan de wet is voldaan. Voorts meende men, dat de mogelijk heid zou moeten worden uitgesloten, dat ingeval van een strafvervolging nog een verhoging zou worden opge legd. In de hiervoor bedoelde nota, wel ke op 23 april is gepubliceerd, wordt in het bijzonder de hantering van de administratieve boete in het belas tingrecht behandeld. De betrokken ministers geven een overzicht van het stelsel van het ontwerp, voor zover dat betrekking heeft op de verhogingen (administratieve boe ten) en op de cumulatie van verho gingen en straffen. De mogelijkheid van cumulatie doet zich niet steeds voor. Sommige feiten kunnen alleen tot straf leiden, andere alleen tot een administratieve boete. Voor een aan tal feiten echter kan zowel straf als administratieve boete worden belo pen. De ministers zijn het er mede eens, (Advertentie) Van Nelle bestellen! De Kamer vraagt naar Het Tweede Kamerlid, de heer Posthumus, heeft aan de minister van verkeer en waterstaat schrifte lijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat aan de betrok ken organisaties en instanties geen gedétailleerde formulering is gege- van de ten aanzien van de loon- en salarisregeling van het spoorwegper soneel genomen beslising? Zo ja, is de minister bereid de re denen hiervan mede te delen? Wanneer is deze uiteenzetting te gemoet te zien? 2. Bestaat er naar de mening van de minister nu nog een achterstand van de loongroepen 3, 4 en 5? Is het juist, dat op dit punt een na^ dere studie in uitzicht is gesteld? Zo ja, wordt deze studie dan op korte termijn voltooid? En wordt bij deze studie rekening gehouden zowel met vergelijkbare functies in andere delen van het be drijfsleven van overheids- en par ticuliere bedrijven als met de bij zondere positie van het spoorweg personeel? 3. Is de regering bereid de bij deze studie eventueel blijkende achter stand zonder enige beperking te ho noreren? dat een dubbelbestraffing moet wor den vermeden. Het wetsontwerp kent reeds de be paling, dat na een veroordeling door de strafrechter de administratieve verhoging komt te vervallen. De regering is bereid naar aanlei ding van een amendement van de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) deze bepaling aldus ui„ te breiden, dat zij ook geldt ingeval van een vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Aan een amendement Van de heer Van Leeuwen (V.V.D.), eveneens op deze cumulatie betrekking hebbende, zei den de ministers in hun nota geen behoefte te hebben. H.i. bestaan er verschillende technische bezwaren De wet kent boeten (vijf tot tien procent van de belasting belopende) wegens het niet tijdig indienen van de aangifte voor directe belastingen of het niet tijdig betalen van belas tingen die op aangifte moeten wor den voldaan of afgedragen en boeten (honderd procent van de belasting) (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! wegens ontduiking of culpoze onder mijning van de belastingheffing. Deze laatste worden alleen opgelegd voor zover het aan opzet of grove schuld van de belastingplichtige is te wijten, dat te weinig belasting is betaald. De bezwaren van de Kamer hadden zich gericht tegen een onvoldoende rechtsbescherming met betrekking tot laatstbedoelde boeten. Volgens het ontwerp mag de administratieve rechter, in beroep, toetsen of er opzet dan wel grove schuld bestond. Staat dit vast dan wordt een boete van honderd procent belopen. De belas tingdienst kan echter kwijtschelding van een deel of van het geheel van de boete geven. Het bezwaar van een deel der Ka mer ging nu hiertegen, dat de rechter niet over de omvang van de boete mag oordelen. Om de rechter meer zeggenschap te geven had de heer Lucas (K.V.P.) voorgesteld te bepa len, dat de boete niet rechtstreeks uit de wet honderd procent zou zijn, doch maximaal honderd procent, al naar gelang van de mate van schuld van de belastingplichtige. Verder zou volgens het amendement-Lucas de boete niet alleen bij opzet of grove schuld volgen, maar ook bij lichte schuld. De rechter zou dan mogen na gaan of de belastingdienst de mate van schuld juist zou hebben bepaald. Zo niet dan zou hij de boete kunnen wijzigen. De N.V. Levensverzekeringsmaat schappij „Utrecht" heeft in het jaar 1957 aan nieuwe verzekeringen afge sloten ƒ294.015.867 286.212.066). Het verzekerde kapitaal per 31 de cember 1957 steeg tot ƒ2.363.320.755 2.193.261.635). Van de gezamenlijke beleggingen maken de vaste goederen een percen tage uit van 9.11 pet. (8.91 pet.) met een rendement van 5.69 pet. (5.78 pet.). Uitbreiding werd wederom ge geven aan het agrarisch bezit, terwijl de ontginningswerkzaamheden voor al in Drente verdere voortgang heb ben gevonden. De geldschaarste was er de oorzaak van, dat het aantal en het totaal bedrag van nieuw geslo ten hypothecaire leningen bij vorige jaren ten achter bleef. Als gevolg hiervan werd ook de particuliere wo ningbouw zo noodzakelijk ter le niging van de woningnood ernstig geschaad. De totale hypotheken-portefeuille bedroeg 30.82 pet. (30.51 pet.) van alle beleggingen. De balanswaarde van het effecten bezit daalde van 124.884.500,54 tot 122.053.480,81 waardoor het thans voor 20.9t pet. (22,96 pet.) deel uit maakt van de beleggingen. Na de nodig geachte afschrijvingen geeft de op balansdatum realiseerbare waarde van de effecten een ruim 23 miljoen gulden hogere uitkomst dan de bij de „Utrecht" gebruikelijke con servatieve waardering. De zichtbare extra reserve bedra gen ƒ18.084.068,12 17.738,889.92). Aan premie werd geboekt 61.326.121.36 (v. jaar f 57.947.784,86), an koopsommen ƒ4.423.585.87 (v. j. ƒ6.974.118.24), terwijl aan interest en huren onder aftrek van de kos ten van onderhoud van de vaste goe deren werd ontvangen 25.155.357.64 22.596.135.10). Van de winst ad ƒ10.829.209,08 8.669.-x37,54) werd na aftrek van 1 miljoen gulden voor voorzieningen voor belastingen 2.974.450 ter be schikking gesteld van daartoe gerech tigde verzekerden, waardoor hun verzekerde kapitalen met 1 pet. kon den worden verhoogd. De rest werd als volgt verdeeld: 1.140.000 voor winstaandeel bestuur, personeel en agenten; ƒ2 840.000 810.000) voor di vidend-uitkering en 4.874.759.08 voor extra-reserve. De balans en verlies- en winstre kening zijn door de vergadering van aandeelhouders met algemene stem men goedgekeurd. Besloten werd het dividend over ƒ6.000.000 geplaatst kapitaal te bepalen op 14 pet. (1956: 13'/« pet.). Woning uitgebrand in Groningen Een felle brand is gistermiddag om streeks kwart over vijf uitgebroken in een bovenwoning aan de Grote Le liestraat te Groningen. Het vuur breidde zich snel uit en toen de brandweer met de nevelspuit en de ladderwagen arriveerde, sloegen de vlammen al hoog boven het dak uit. Het bovenhuis brandde uit en de be nedenwoning kreeg ernstige brand en waterschade. In het bovenhuis v/oonde de familie R. Warners, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen van 3, 6 en 8 jaar. Op 't moment van de brand was nie mand in huis. In het benedenhuis, dat ernstige waterschade opliep, woont de bloe- menkoopman J. Veenstra met vrouw en twee kinderen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De getroffen families zijn tegen brand verzekerd. De schade viel nog niet te ramen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Bij aanvang van het nieuwe sei zoen van de produktie van boeren kaas is bij besluit van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening een rijksmerk in ge bruik genomen voor volvette boe renkaas. Het nieuwe kaasmerk be staat uit een lichtgeel plaatje kaas- stof, voorzien van een blauw stem pel met „Boerenkaas Volvet Holland". Het bestaande rijksmerk voor volvette kaas zal in den vervol ge uitsluitend voor volvette fabrieks- kaas worden gebruikt. (Advertentie) Van Nelle bestellen! VIERDE AMATE- TENTOONSTELLING HAARLEMS CONCERTGEBOUW. Na een jaar van voorbereidingen en propaganda tot in de verre omtrek opent de Amate-Missietentoonstelling voor de vierde maal haar poorten, ditmaal in het Haarlemse Concert gebouw. Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, verricht vrijdag avond om half negen het openings ceremonie!^ Des middags worden de 40 missionarissen van de tentoonstel ling door b. en w. van Haarlem ten stadhuize ontvangen. Des avonds zullen zij, begeleid door 7 muziekkorpsen en door leden van de katholieke jeugorganisaties, in een lange stoet naar het Concertge bouw worden gebracht. Sedert da tentoonstellingen in Maastricht, Nijmegen en Den Haag zijn verschillende wijzigingen in de opzet aangebracht. Grotere aandacht wordt met name aan Afrika geschonken, dat volgens de encycliek „Fidei donum" een van de grootste zorgen-kinderen van de Kerk is. De tentoonstelling duurt van 9 tot 18 mei. Na Haarlem vertrekt de tentoon stelling naar Den Helder (29 juni3 augustus) en vandaar naar Hengelo (917 augustus). OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIOIICDIIOIIOII (Advertentie) Van Nelle bestellen! 11.00 uur Vertrek nabij Warmonderdam (De Uiver), Sassenheim 11.10 St. Bernardusgesticht 11.28 Hoofdstraat bij kruising Prov. weg (Noord) 11.45 Herewpg hoek Catharijnelaan Li 12.03 Hereweg hoek Vuursteeg 12.15 Hereweg hoek Veldhorststraat 12.20 Hereweg bij Vrijheidsbeeld 12.25 Hereweg „De Nachtegaal" o, 12.38 Leidsestraat bij Hyacinthenlaan Hilli 12.50 Leidsestraat hoek v. d. Endelaan (Zuid) 13.05 Hoofdstraat hoek Stationsweg 13.10 Weeresteinstraat hoek Pastoorslaan 13.20 Oosteinderbrug 13.35 Rijksstraatweg hoek Willinklaan Benne 13.45 Bennebroekerdreef TERUGWEG. 15.Vertrek Bennebroekerdreef 15.15 Oosteinderbrug 15.25 Weeresteinstraat hoek Pastoorslaan 15.35 Hoofdstraat hoek Stationsweg 15.45 Leidsestraat bij v. d. Endelaan (Zuid) 16.— Leidsestraat bij Hyacinthenlaan 16.15 Hereweg „De Nachtegaal" 16.20 Hereweg bij Vrijheidsbeeld 16.25 Hereweg hoek Veldhorststraat 16.38 Hereweg bij Vuursteeg 16.55 Hereweg hoek Catharijnelaan 9 17.20 Hoofdstraat bij kruising Prov. weg (Noord) 17.35 St. Bernardusgesticht 18.Terug op punt van uitgang (De Uiver) Bennebroek - CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CDI CD II CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11011 RECHTZAKEN „APEKOP" ZEGGEN KOST EEN TIENTJE Een (niet verschenen) grondwerker uit Rijnsaterwoude was voor de Haagse politierechter gedagvaard, omdat hij tegen zijn buurman „ape- kop" of iets dergelijks beledigends had gezegd. In een brief had ver dachte de rechter medegedeeld, dat hij niet „apekop" had gezegd maar wel „je bent nog maar een snotaap". Hij had voorts geschreven dat die buurman ook niet helemaal vrijuit ging. De antenne-bossen op de daken Dezer dagen is verschenen het rapport van de door de vereniging van Nederlandse Gemeenten inge stelde studiecommissie voor het an tenne vraagstuk. In haar rapport heeft de commis sie zich voor alles afgevraagd of het de televisie- en f.m.-antennes niet precies zo zou gaan, als voor de tweede wereldoorlog het geval was met de antennes voor de gewone geluidsomroep, n.l. dat de verbete ring van de zend- en ontvangappara tuur zo snel gaat, dat binnen enkele jaren het gehele antennemastbos is verdwenen en het treffen van spe ciale maatregelen dus achterwege kan blijven. Op grond van de haar verstrekte inlichtingen meent de commissie echter, dat het deze keer niet zo snel zal gaan en dat het an- tennevraagstuk er een is voor een reeks van jaren. Het rapport geeft daarom een aan tal richtlijnen voor publiekrechte lijke regeling voor het oprichten van individuele antennes en propageert voorts de centrale antenne, welke als het meest doeltreffende bestrij dingsmiddel van de ontsiering kan worden gezien. Van 12.00 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (Haarlem-Sassen- heim) gestremd in Zuidelijke richting. Dit zal ongeveer duren tot 15.30 uur, de tijd waarop het Corso op de terugweg Hillegom en Bennebroek weer heeft verlaten. Van 10.00 af wordt te Heemstede het doorgaand verkeer via de Van Merlelaan geleid naar Rijksweg 4 (Amsterdam's-Gravenhage). Het Corso-verkeer wordt aldaar via de Zandvoortselaan doorgelaten in Zui delijke richting langs de Leidsche Vaart. Van 12.00 uur af wordt voor verkeer dat wil rijden van Nieuw-Vennep naar Hillegom, de weg tussen deze twee plaatsen gestremd. Het perso nenauto-verkeer, bestemd voor het Corso, kan te Nieuw Vennep kiezen' tussen de richting Lisse en Bennebroek. Het autobusverkeer wordt van Nieuw Vennep van 12.00 uur af geleid naar Rijksweg 4 in de richting Sassenheim. n MAATREGELEN ten aanzien van VERKEER DAT DE CORSO-ROUTE VAN DE ZUIDZIJDE NADERT. Van 10.00 uur af zal het doorgaand verkeer ,dat komt uit de richting van 's-Gravenhage en zich begeeft in de richting Haarlem, worden ge leid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofd dorp de richting Haarlem kan kiezen. III ALGEMEEN. Overigens is het Corso via de bestaande wegen normaal te bereiken In verband met' de enorme drukte dient een ieder vooral tijdig aan wezig te zijn. Verzoek aan de automobilisten mede te werken dat er zo weinig mo gelijk schade wordt toegebracht aan bermen en bermplanken. Het gedeelte van rijksweg 8, gelegen tussen de splitsing rijksweg 4 rijksweg 8 en de splitsing rijksweg 8Warmonderdam is niet toegan kelijk voor verkeer over de rijbaan van 7.3011.45 en 16.0019.30 uur IV PARKEERPLAATSEN. SASSENHEIM. Dat gedeelte van de kom van de gemeente liggende ten Oosten van de Rijksweg 8 (Parklaan en omgeving). LISSE. BUSSEN: Gemeentelijk Sportpark (Spekkelaan) en autobus parkeerplaats Keukenhof. LISSE. PERSONENAUTO'S: parkeerterrein Keukenhof en alle zijstra ten in de bebouwde kom ten Oosten van de Corso-route, aangegeven met parkeerborden. HILLEGOM. Parkeerterreinen achter en tegenover restaurant Tres long en in de nieuwe woonwijk nabij dit restaurant op aanwijzing van de Rijkspolitie. BENNEBROEK-HEEMSTEDE. Parkeerterrein Linnaeushof tegenover ingang aan de Glipperweg. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Als getuige werd de beledigde buurman gehoord. Deze betoogde dat er tegen hem was gezegd „Apekop, je lijkt op een aap. Een aap is er nog knap bij". De verdachte zou in een huis van getuige nebben gewoond en de huur niet hebben betaald. Daar over was de narigheid ontstaan. Na een eis van 20.boete werd het vonnist tien gulden boete of twee da gen. DE LANTAARN SNEUVELDE Een boete van dertig gulden vroeg de officier van justitie tegen een 54- jarige chauffeur uit Noorden. Op 15 oktober had verdachte op de Simon van Kapelweg te Nieuwkoop met zijn vrachtauto zo dicht langs een lan tarenpaal 'an de gemeente gereden, dat de lading kisten de paal had ge raakt, zodanig dat de paal afknapte. De verdachte was hierop weggere den voordat zijn identiteit bekend was. De chauffeur vertelde, dat hij had moeten uitwijken voor een paarden- wagen. Hij was naar huis gereden en had het gebeurde direct aan zijn baas verteld, die het zou doorgeven aan de verzekering. Verdachte had gemeend alleen maar te moeten blijven wach ten als er persoonlijke ongevallen waren gebeurd De politierechter in Den Haag legde hem nu twintig gul den boete otf vier dagen op. TIMMERMAN NAM IETS MEE Overeenkomstig de eis legde de Haagse politierechter veertig gulden boete of acht dagen en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd op aan een 53- jarige timmerman-uitvoerder uit Voorschoten. Deze had in zijn woon plaats op diverse tijdstippen vorig jaar hout, tegels en asfalt weggeno men ten nadele van het bouwbedrijf waarbij hij werkte, Het asfalt ontkende hij en ook wat de tegels betreft meende hij dat de zaak al geregeld was doordat hij na de ontdekking als tegenprestatie za terdags enzondags waakdiensten voor het bedrijf had verricht. „Als dat met het hout niet was gebeurd was er nooit werk van gemaakt", dacht hij. De officier van justitie meende dat verdachte voortdurend de zaak mooier voorstelde dan ze was. De „Prinses Beatrix", de meer dan honderd meter en Breskens v.v., heeft op de technische proefvaart, men van snelheidsproeven op de Westerschelde een fraaie schip dwong voortijdig terug te keren naar de pont (links) gemeerd naast de in Vlissingen nieuw uitvaren is geprobeerd, Rechts op deze foto zien we de laatste jaren de dienst wordt onderhouden. Het lan ge veerboot, bestemd voor de dienst tussen Vlissingen welke overigens naar tevredenheid is verlopen, bij het ne- storing in het elektrische systeem opgelopen, welke het buitenhaven te Vlissingen. De foto toont de reusachtige aangelegde veerfuik, welke tijdens de proefvaart op in- en de „Prins Bernhard" een van de oude veerboten, waarmee aanmerkelijke verschil in grootte is duidelijk te zien. (62) Moet HM schepje bi/doenZonder h- hsnan reeds tot stol enis mriekeerd... V/e moten de talkkop met te vee! voorsprone (even'thmr rerder it mort

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8