CLICK Jonge KAJ-arbeiders keerden uit Afrika in Nederland terug nsx wsas sSSSrSS^ HUN MISSIE IS GOED VOLBRACHT Twee Leidenaars en één Noordwijker onder hen Regen in Leiden, overgoot verdriet en plezier met hetzelfde sop Arie van Wetten was favoriet in Bevrijdings-wielerwedstrijd HUIBERS Communie-Geschen' en DINSDAG 6 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Twee jaA- geleden hebben we hen uitgeleide gedaan: de twee Leidse Ka- jotters, die als handwerkslieden in de missie gingen werken, gisteren heb ben we hen op Schiphol weer verwelkomd. Het vliegtuig van de Raptim kwam ronkend boven het veld, het landde, drie bisschoppen, paters, nonnetjes en broeders stapten uit en dan kwamen de zes Kajotters, die in Tanganyika hebben gewerkt, twee van hen zijn uit Leiden: Frans Habraken en Wouter Lagerberg, een uit Noordwijk: Piet de Ridder en op dit moment overstemde het gejuich van tientallen familie leden en vrienden op de uitwuifgalerij het geronk der motoren. Uit Leiden en Noordwijk maar ook uit Tilburg waren de belangstellenden met bussen gekomen om deze jongens die als eersten klaar stonden om hun leuze „helpt" metterdaad toe te passen, te verwelkomen. Kerngezond op Schiphol Frans, Wouter en Piet stapten op gewekt en kerngezond uit het vlieg tuig. Van de gangway af al zwaai den zij naar de familieleden, die el kaar in gejuich trachtten te over stemmen. „We hebben het prima gehad", zei den zei. Het was de eerste zin die wij van een kort interview mochten no teren. Zij wilden immers gauw naar hun eigen familie, naar vader, moeder of het meisje, dat twee jaar lang al leen maar lieve Frans, lieve Wouter of lieve Jan had kunnen zeggen in de vele brieven, die van hartje Ne derland naar hartje Afrika gingen. De jongens zagen er patent uit. Gebruind door de zon, gespierd van het werken en tevreden over het werk dat zij hebben kunnen doen. Zij zijn ook maar één keer ziek ge weest alle zes: malaria. Bij de douane hebben we ruimer tijd gekregen van gedachten te wisse len, maar ook hier was het moeilijk een geregeld gesprekje op te zetten, want de opgewonden familieleden bonkten onophoudelijk tegen de ra men, die de douane-ruimte van die van de „afhalers" scheidt. Post, contact met 't vaderland. De blonde Wouter Lagerberg wond er geen doekjes om, dat hij een moei lijke tijd heeft gehad. Twee jaar is zeer lang en eerlijk gezegd: de stad biedt de jongelui zovéél ontspanning, die zij in de tropen hebben moeten missen. Daarom was de briefwisse ling zo .belangrijk. Wouter heeft 350 brieven verzonden en ongeveer een zelfde aantal terug ontvangen. Post, post en nog eens post, dat was het waar de jongens dicht bij de evenaar het meest naar verlangden. De brie ven maakten voor hen het verblijf ver van huis zo veel gemakkelijker. De leider van dit groepje Kajotters, dat te Ufipa in Tanganyika voor de missie een seminarie en een paters- huis heeft gebouwd, veogde zich hier in het gesprek: „Schrijft u toch voor al van hoeveel belang de brieven zijn voor de jongelui, die in de mis sie gaan werken". Het getal brieven, dat van Leiden naar Upifa is gegaan bewijst dit. Apostolaat. Een belangrijke vraag brandde ons op de lippen, maar ook de bagage vroeg de aandacht van de jongelui. Eindelijk kregen wij tijd het vraag stuk van het apostolisch werk van de hebben als arbeiders zeer nuttig werk gedaan, wat is er echter terecht ge komen van hun neventaak: contact te zoeken met de jeugdige inlanders en op hun mentaliteit een gunstige invloed uit te oefenen? Frans Habraken, Wouter Lagerberg en later ook de leider van de groep Jan Maas hebben weinig tijd nodig gehad om hun antwoord te formule ren: als team hebben zij géén aposto lisch werk kunnen doen. Jan Maas voegt hier als oudste en voorzichtig ste aan toe: „Dit geldt voor ons deel van Afrika, ik weet natuurlijk niet of het in andere delen van Afrika niet beter zal gaan." Frans Habraken betoogde zeer po- Van rechts naar links op de foto: Frans Habraken, Piet de Ridder en Wouter Lagerberg. Geheel achter: Jan van Leest, die binnenkort naar Afrika terugkeert. sitief, dat de mentaliteit van de in landers van dien aard is, dat zij niet voor verandering in aanmerking komt. De inlanders zijn lui, zegt hij, zij werken slechts als het noodzake lijk is, en wij hebben hier geen ver- De betekenis van het woord ontgaat betering in kunnen brengen. Een handicap was het voor de jongelui, dat de talen zo moeilijk te leren wa ren. Hier ligt natuurlijk wel een belangrijk facet van dit probleem. Als men elkaar niet verstaat, begrijpt men elkaar ook niet. Maar zelfs dat in aanmerking genomende ge aardheid van de inlanders is zo vol komen anders, dat de jonge arbeiders er in twee jaar tijd niet aan te pas zijn gekomen. Zeer ernstig is ook het gebrek aan technische scholing van de inlandse arbeiders. Wat zij kennen, hebben zij van een broeders of een pater ge leerd. Er zouden scholen moeten ko men, die de jonge inlanders opleidt tot geregeld werk. Steenpers. Niet alleen met de taal, maar ook met het werk ondervonden de jonge Kajotters moeilijkheden. Het mate riaal werd zeer traag en ongeregeld aangevoerd. De stenen moesten per boot komen over een afstand van 900 mijlen. Hoezeer de jongelui zich persoon lijk deelgenoot hebben gemaakt van de problemen In de missie, blijkt wel uit het feit, dat zij nu in Nederland een actie willen beginnen om het geld voor een steenpers te verzame len. Dan zou men in Ufipa vlug ger op kunnen schieten, omdat stenen ter plaatse gemaakt zouden kunnen worden. Op Schiphol was de Duitse pater Hugo Kessel, die de jonge arbeiders beloofd had het geld bij elkaar te bedelen in Duitsland. Verzameld. Hij heeft inderdaad geld bij elkaar gekregenhet is nog niet vol doende en nu willen de Kajotters er voor zorgen dat de rest er ook komt. Vuur en spirit zitten er nog genoeg in. Hoe vermaakten jullie je daar eigenlijk? We kaartten, en we lazen. Veel meer viel er uiteraard niet te doen. Men vindt in Ufipa geen bioscoop en men kan ook niet ongestraft al léén de bossen intrekken om daar eens de dierentuin zonder tralies te gaan bekijken. Frans Habraken ver telt dat hij in de jungle olifanten en giraffen heeft gezien. Maar er zijn daar in Ufipa méér klaverjasjes gevallen, dan dat in Ne derland het geval zou zijn, de jon gelui moesten trachten zelf hun ont spanning te verzorgen. Zij beschik ten allen over een eigen kamer en zij hadden een gemeenschappelijke conversatiezaal. „Hoe is het gesteld met het com munisme in Ufipa?" vragen wij. „De mensen weten niet wat com munisme is", zegt Frans Habraken. Dit wil zeggen: zij kennen niet de achtergronden van het communisme. hun, maar er is ondergrondse com munistische activiteit in Tanganyika en het land zou voor handige propa gandisten een gemakkelijk te bewer ken gebied zijn. Hierna werden de jongelui meege zogen met de stroom reizigers, die zich naar smachtende familieleden spoedde. Een van hen: Jan van Leest uit Tilburg werd door zijn lichtblonde meisje Ria Weber uit Velsen opge wacht. Zij gaat met haar verloofde als echtgenote binnen enige maanden meeterug naar Tanganyika, waar Jan van Leest op verzoek van de bisschop een handelsonderneming is begonnen, die goederen levert aan de winkels van de inlanders. Hij heeft al 700 klanten, de zaken gaan goed, en hij verwacht er het beste in de toekomst van. Een van hen keert te rug, de anderen vinden in Nederland weer het werk, dat voor hun handen te vinden is. Frans en Wouter als timmerlieden en B. de Ridder uit Noordwijk als metselaar. Zy hebben allen al weer een job in Nederland. De jongens gaan nu eerste genieten van de door de K.A.J. betaalde drie weken vacantie. Aalmoezenier M. de Jong van de K.AJ. te Leiden assisteerde. Met bussen gingen de jonge leken missionarissen met familie en beken den vervolgens naar de St. Hubertus- kapel aan de Stadhouderskade waar de nationaal aalmoezenier van de Kajotters A. H. Huyboom een danklof celebreerde en een dankwoord sprak. Een nieuwe ster aan het Agfa camera- firmament! Daar kan ook een kind mee fotograferen - één druk op de ontspanner en Uw foto is gemaakt Voor landschapfoto's een ingebouwde geelfilter. Grote doorkükzoeker, automaatsluiter, twee lichtsterkten, flitsaansluiting, statiefschroef. Agfa Meniskuslens. Kent U de tndere Agfa camera's 7 Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Serviced lenst. Postbus 98, Arnhem. AG-4-1* (Advertentie). Met deelneming staat een jongen toe te zien hoe zijn makker het touw ontwart, waarin zijn geheel door weekte vlieger, eens zijn grote trots, is verstrikt geraakt. De regen stak wel een spaak in het wiel van de vlie gerwedstrijden, die gisteren, op Be vrijdingsdag door de Leidse Jeugd Actie in de Leidse Hout werden ge organiseerd. Het hemelwater vermocht evenwel niet de geestdrift te blussen van de conden vóór op de kopgroep die aan- A. v. Wetten zich los van W. Vrees- gevoerd werd door Van Duyn. In de' A" 15e ronde finishte Hendriks als eerste bij de adspiranten. In het grote pe loton waagde R. v. Riethoven een uitlooppoging maar deze lukte niet. In de 30e ronde moest de Engels man Upton de strijd wegens te grote achterstand staken, maar hij snapte niet dat hij er uit moest en lachte steeds tegen de jury. In de 31 ronde ging Van Houwe- lingen er vandoor en lag in de 33e I ronde 13 seconden op v. Wetten en I Vreeswijk achter. De Engelsman Upton staakte eindelijk de strijd. Op de één na laatste ronde maakte wijk en ging als eerste over de fi nish^. werd W. Vreeswijk op 8 sec.; 3. Van Houwelingen op 18 sec.; 4. v. Duyn op 1 min en 5 sec; 5 de En gelsman Bowen; 6. v. Gent; 7. Knot- tert: 8. A. van 't Hoff; 9. Oldenburg; 10. Straver. R. van Riethoven van de prijs voor de beste nieuweling. A. van Wetten geëscorteerd door 4 Engelsen, bracht de Bevrijdings fakkel naar het Stadhuisplein om daar het bevrijdingsvuur te ontste ken. Van rechts naar links: Arie van Wetten, Wil Vreeswijk en de Engels man Bowen. bijna 2500 Leidse kinderen, die deel namen aan de wandelspeurtocht. Een groepje kinderen voor het hek, waar achter de reeën dartelden, die ze tel len moesten. Het was geen gemakke lijke opgaaf! (Foto's: „De Leidse Courant"). Haarlemmerstr 123 Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze tn Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare Spannende strijd in de Leidse Proiessorenwijk werd gehouden is een groot succes geworden. De wedstrijd werd geor ganiseerd door de wielervereniging „Swift" in samenwerking met het Leiden Oxford-comité. Wielrenners uit Oxford, Haarlem en Leiden de den mee. Er was enorm veel publiek op de been. Winnaar is geworden A. v. Wetten met W. Vreeswijk op de 2e plaats. Een extra applaus voor Van Houwelingen, die een pracht wedstrijf heeft gereden. Bij de adspiranten heeft Hendriks uit Haarlem gewonnen. Er waren veel premies beschikbaar gesteld. Omstreeks 7 uur startten de 90 renners, waarvan de adspiranten 15 ronden (25 km.) en de junioren 35 ronden (70 km.) moesten rijden. In de eerste ronde ging het peloton al uit elkaar en Van Gent kreeg een kleine voorsprong. Voor de Engelsman Knigt was het jammer, dat hij de strijd wegens een valpartij moest staken. A. van Houwelingen en W. Vrees wijk wonnen in de eerste ronden al vele premies. In de 5e ronde hadden W. Vreeswijk en A. v. Wetten een kleine voorsprong op het peloton. In de zesde ronde was deze voorsprong al gegroeid tot 21 seconden. Uit het peloton, dat aangevoerd werd door W. Knopperte ontsnapten 4 man, waarin Van Houwelingen, Van Duyn, J. van Wetten en de Engelsman Bo wen zaten. In de 13e ronde waren A. v. Wetten en W. Vreeswijk 46 se-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7