Godsdienst in de Sowjet-Unie UIT DE OMGEVING Scherp Mocht Schmidt er even uit? KORTE golf Kinder-corso gaat niet door Gouden huwelijksfeest Laatste Berichten Overval op bank-auto RECHTZAKEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 6 MEI 1958 DE LEIDSE COUP/ NT PAGINA 2 ARTIKEL 13 van de Sowjet grond wet van 1918 luidde: „Om de ar beiders werkelijke vrijheid van ge weten te verzekeren wordt de kerk gescheiden van de staat en de school van de kerk, en woidt vrijheid van godsdienstige en anti-godsdienstige propaganda gegarandeerd aan alle burgers." Ook in de tweede grondwet, die in 1923 werd afgekondigd werd zowel vrijheid van godsdienstige als van an ti-godsdienstige propaganda gewaar borgd. 1936 echter kwam de Stalin- consitutie uit, waarbij in artikel 124 de positie van de kerken radicaal werd gewijzigd: „Om de burgers ge wetensvrijheid te verzekeren wordt in de Unie van Socialistische Sowjet Republieken de kerk gescheiden van de staat en de school van de kerk. Vrijheid van godsdienst en vrijheid van anti-godsdienstige propaganda wordt erkend voor alle burgers." Het verschil in de tekst tussen de grondwet van 1918 en die van 1936 is gering. Maar toch betekent die gerin ge verandering dat voortaan de ker ken geen „propaganda" meer mogen maken voor het geloof. Iedere preek kan beschouwd worden als „propa ganda", ieder gesprek over godsdienst kan als zodanig worden beschouwd. Aan de kerken werd zo iedere moge lijkheid ontnomen om in het publiek contact te houden met de gelovigen. Maar propaganda tegen de godsdienst blijft uitdrukkelijk een zaak waaraan ieder naar hartelust kan werken. Hoewel eerst in 1936 de grondwet werd ingeschakeld om het de kerken en speciaal de Grieks-Orthodoxe moeilijk te maken, betekent dat niet dat in de tussen liggende periode, van 1917 tot 1936, de kerken niet met alle mogelijke middelen in hun werk wer den belemmerd. Reeds in 1918 was. alle bezit van de kerken genationali-1 seerd bij decreet van 23 januari. Geen enkele gebouw was nog eigendom van de gelovigen. Alles was staatsbe zit en kon van de staat geleend wor den. Ook hiervoor kwam een wette lijke regeling en wel op 8 april 1929. Hierbij werd bepaald, dat gebouwen Ere-doctoraat voor prins Bernhard Prins Bernhard heeft gisteren tij dens zijn bezoek aan Canada het ere doctoraat van de universiteit van Montreal in ontvangst genomen. Tijdens de hieraan verbonden plechtigheid heeft de Prins een rede uitgesproken, waarin hij wees op het feit, dat in Canada twee culturen in één volk samengekomen zijn. De Franse en Latijnse tradities zijn in dit land evenals de Engelse, van voort durende invloed. Verder merkte de Prins nog op, dat Canada ook nu nog verrijkt wordt met andere volksgroepen, in het bij zonder met Nederlanders, die in gro ten getale hun lot met dat van Cana da hebben verbonden. Daarna onderbrak de Prins zijn Franse rede om in het Nederlands zijn landgenoten in de aula te dan ken voor hun aanwezigheid. „Ik be schouw de mij bewezen eer mede als een uitdrukking van de grote waar dering, die dit land koestert voor het Nederlandse element in zijn bevol king en voor uw steeds groeiend aan deel in het geestelijk en economisch leven van de Canadese maatschappij", aldus de Prins. Vandaag zal prins Bernhard per auto de waterbouwkundige werken van de St. Lawrence bezichtigen. POTLOOD en GEEST No. 517. Horizontaal: 1. bekend knaagdier, 4. term in het schaakspel, 6. voorzetsel, 7. roodachtig, 9. munt in Nederl. (afk.), 10. hakwerktuig, 11. foei, 12. vordering, 13. platvis, 14. soort van kabeljauw, 16. de fijnste ve deren, 17. zwemvogel, 10. bergland a. d. Douro, 19. staatsbedrijf (afk.), 20. vrucht, 22. gaaf, 23. gebod, 24. Euro peaan, 25. bron. Verticaal: 1. 't N.O. van de Belg. provincie Brabant, 2. vis, 3. meisjes naam, 4. stronkje, 5. spil van een wiel, 7. jong, dun takje, 8. onverwachte klap, 10. jong varken, 11. stad in Duitsland aan de Rijn, 12. afgesloten bebouwd veld, 13. werktuig v. d. tim merman, 15. priem, 16. part, 18. niet gevuld, 20. vlies, 21. overdekte markt, 22. uitroep, 23. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 516. Horizontaal: 1. lak, 3. arena, 8. er, 9. overal, 10. han del, 12. as, 13. eer, 14. pl, 15. roer, 17. soda. 19. R.N., 20. tin, 21. eg, 22. Pot ter, 24. nevens, 2o. R.D., 27. slang, 28. age. Verticaal: 1. Lehar, 2. ara, 3. aver, 4. rel, 5. er, 6. naald, 7. als, 9 Oder, 11. neen, 14. pont, 16. orgel, 17. sits, 18. aarde, 20. tong, 21. Ens, 22. pen, 23. erg, 25. v.a. 14. pont, 16. orgel, 17. sits, 18. aarde, 20. tong, 21. Ens, 22. pen, 23. erg, 25. v.a. gratis ter beschikking konden worden gesteld voor het houden van eredien sten. Gelijktijdig schreef de wet voor dat het houden van bijeenkomsten van religieuse aard alleen met toe stemming van de plaatselijke sowjet kon gebeuren. De plaatselijke partij leiding had ook de controle over de activiteit van de religieuse gemeen schappen. Het had weinig zin om zich op de grondwet te beroepen en te trachten langs wettelijke weg tegen deze gang van zaken te protesteren. De kerken hadden en hebben nog steeds geen rechtspersoonlijkheid en kunnen zich dus niet verdedigen. Behalve dat de plaatselijke autori teiten zich dus met godsdienst be moeien is er ook nog de centrale .re gering te Moskou die zich mengt in kerkelijke aangelegenheden. Om dit zo efficiënt mogelijk te kunnen doen zijn er twee raden gevormd, een voor zaken, die de Grieks-Orthodoxe kerk aangaan en één voor de andere gods dienstige gezindten. Via deze twee in stellingen controleert de Sowjet re gering op nationale schaal iedere ac tiviteit op godsdienstig terrein. DE SOWJET REGERING heeft zich veel moeite gegeven om aan haar houding een legale kleur te geven. Hiermede is de tactiek die steeds ge volgd is wanneer het zaken van ker kelijke aard betrof getypeerd. Van een grote openlijke vervolging, van een terreur zoals tegen de onwillige boeren, is nooit sprake geweest. In de eerste jaren na de revolutie, toen de bolsjewieken nog tegen vele vijanden moésten vechten en toen hun positie nog verre van stabiel was, konden zij er geen openlijke vijand bij gebruiken. Wanneer de Grieks- Orthodoxe kerk op dat ogenblik zich- actief in de strijd zou hebben ge mengd zou dit wel eens het lot van de bolsjewieken hebben kunnen be paald. Vandaar dat Lenin c.s. getracht hebben een botsing te voorkomen. Daarna kwam de NEP-periode, die van 1921 tot omstreeks 1925 duurde In die jaren was er op velerlei ge bied meer vrijheid, dan volgens de marxistische principen verantwoord was. Ook de kerken profiteerden van deze betrekkelijke vrijheid. Men vroeg geen toestemming aan de plaat selijke partijleiding voor het houden van erediensten. Men begon de ker ken weer op te knappen en ka zernes, opslagplaatsen en bioscopen opnieuw te maken tot plaatsen waar de gelovigen bijeen konden komen. En de gelovigen kwamen dan ook. Nooit zijn de kerken zo vol geweest als in die paar jaren. Misschien was het een reactie op de ellende van de oorlog en de burgeroorlog, maar in ieder geval kan de uiting van het gro te religieuse leven van de Russen, zo wel in de steden als in de dorpen, niet hebben nagelaten ook op de commu nistische leiders enorme indruk te maken. De eerste serieuse moeiijkheden kwamen dan ook niet van de commu nistische leiders te Moskou. Die moei lijkheden deden zich in de Grieks- Orthodoxe kerk zelf voor. Er was reeds vele jaren een streven om de Volgens een lid van het Indonesi sche parlement zou de Nederlander J, C. J. G. Schmidt, die in 1956 op be schuldiging van subversieve activi teit tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, enkele dagen uit de gevangenis zijn geweest. Het parlementslid Wirjoseputro heeft in schriftelijke vragen aan de regering verzocht mee te delen, wie Schmidt en sultan Hamid van Pontia- nak, die ook nog gevangen zit, had gemachtigd de gevangenis voor enke le dagen te verlaten. Het parlementslid merkte op, dat de tijdelijke vrijheid van deze twee veroordeelden door hen zou kunnen zijn gebruikt voor handelingen ten nadele van de staat. Zowel Schmidt als sultan Hamid zitten hun straf uit de de Tjipinang- gevangenis in Djakarta. Sultan Ha mid kreeg tien jaar gevangenisstraf wegens een poging tot omverwerping der regering in 1950, te zamen met Westerling, die in januari van dat jaar met zijn „leger" een aanval deed op Bandoeng. De berechting van Schmidt, twee jaar geleden, heeft toen de aandacht van de hele wereld getrokken. Het ambassadeurs overleg De Sowjet-Unie heeft de westelijke grote drie gisteren laten weten, dat zij instemt met een voortzetting van de besprekingen op ambassadeurs niveau. Zij heeft daarbij echter de be perking opgelegd, dat de ambassa deurs alleen zullen mogen spreken over de tijd en de plaats waarop de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en Rusland zullen samenko men om voorbereidingen te treffen voor een top-conferentie. Aan de ministersconferentie wil de Russische regering de taak toebede len de agenda voor de topconferentie te bespreken. De Sowjet-Unie betreurt het in haar antwoord aan de westerse lan den, dat het westen heeft besloten de besprekingen niet uit te breiden door afgevaardigden van Polen en Tsjechoslowakije toe te laten tot het voorbereidend overleg. kerk te hervormen. Die hervorming zou moeten bestaan o.a. uit het af schaffen van oud-slavisch als kerk taal en ook uit het opheffen van de verschillen tussen z.g. „zwarte" en „witte" geestelijkheid. De „zwarten" waren de priesters die in kloosters en seminaries waren opgeleid en die ook een aantal geloften aflegden. De „wit ten" waren de gewone dorps-popen, die gehuwd waren en aan wier oplei ding nog al het een en ander ontbrak, een oplossing voor zou brengen. Men had gehoopt dat de patriarch Ti- chon, die in 1917 was benoemd, daar Tot voor 1917 was er geen centrale leiding meer geweest, sinds ruim 200 jaar geleden Peter de Grote het pa triarchaat afschafte. Nauwelijks éch ter had Nikolaas II afstand gedaan van de troon, in maart 1917, of het patriarchaat werd hersteld en de me tropoliet van Moskou, Tichon, werd hoofd van de Russische kerk. Maar Tichon bleek geen haast te hebben met hervormingen en zijn te genstanders werden dan ook onge duldig. Hun kans kwam toen de patriarch weinig animo toonde om zoals de regering wenste alle kerkschatten af te staan voor lemging van de hon gersnood in het Wolga-gebied. Tichon adviseerde integendeel zijn priesters om deze actie te boycotten. Hier was een kans voor de hervor mers om Tichon dwars te zitten. De aartsbisschop van Nizjni Nowgorod, Yewdokim, deed dan ook een beroep op andere bisschoppen om de rege ring te steunen. Tichon werd gearres teerd en onmiddellijk sloten de her vormers zich aaneen tot wat „De le vende kerk" werd genoemd. De lei ding kwam weldra in handen van Wedensky en van Krasnitsky bij genaamd de rode priester die er naar streefden de christelijke begin selen te verzoenen met de leer van Marx. Bij het volk wilde deze nieu wigheid er echter niet in, hoewel de onenigheid in de hogere leiding in de Grieks-Orthodoxe kerk niet bevorde- lijk was voor het vertrouwen dat de gelovigen in hun priesters stelden. De invloed, die „De levende kerk" op het volk had was d n ook zo ge ring, dat de communistische leiders zelf zich van deze groepering afkeer den. Tichon kwam weer vrij, nadat hij zijn vergissingen had toegegeven en beterschap had beloofd. Maar wat hij met beterschap had bedoeld bleek al spoedig. Met grote felheid keerde hij zich tegen de schismatieken. De regering deed er weinig aan, want „de levende kerk" had voor Moskou afgedaan, toen het duidelijk werd dat haar invloed van geen waarde was. •"TOCH IS DE BESTRIJDING van het geloof een van de belangrijk ste onderdelen van de communisti sche propaganda in Rusland. De orga nisatie van goddelozen, die naar de Russen beweren veertig miljoen le den telt, voert een onafgebroken cam pagne. Men wil het geloof uitroeien op wetenschappelijke basis, omdat naar de organisatie zelf zegt, alle an dere methoden en zeker de methode van terreur, een geheel andere uit werking hebben dan men er van ver wacht. Maar ook de wetenschappelijke weg schijnt niet veel succes te heb ben, dat is tenminste de conclusie, die 350 propagandisten moesten trekken, op een congres van goddelozen te Moskou gehouden in oktober 1957. De voorzitter van de organisatie, profes sor Mitin, kon niet nalaten zijn nood te klagen. Veertig jaar lang zijn de goddelo zen nu al op pad gegaan en wat is er bereikt? Zelfs partij-leden gaan nog naar de kerk en de zonen van die le den schamen zich niet hun huwelijk kerkelijk te laten inzegenen. De invloed van de geestelijkheid is nog steeds groot en vooral de Katho lieke kerk is in de laatste jaren bui tengewoon actief, speciaal in de Oe- kraine en in de Baltische staten. Het Vaticaan, aldus Mitin, is de gevaar lijkste tegenstander. In Rome zit de „gemeenste en geraffineerdste vijand" Het is daarom nodig dat ook de pro pagandisten van de vereniging van goddelozen actiever worden en voor al meer beslagen ten ijs komen. Aan het laatste ontbreekt nogal wat vol gens Mitin. Sommigen weten niets af noch van het katholicisme noch van het marxisme, zodat zij onmogelijk met goede argumenten voor de dag kunnen komen. In de tweede wereldoorlog, toen zelfs Stalin een beroep moest doen op de Russische geestelijkheid, opdat deze de gelovigen zou opwekken te strijden tegen de Duitsers, voor het Russische vaderland, stroomden de kerken vol. Toen konden de leiders eerst goed zien hoe weinig uitwerking hun actie tegen de godsdienst had gehad. Het is mogelijk dat zij hieruit hun conclusies hebben getrokken en dat zij er zich wel voor zullen wachten om met andere dan „wetenschappe lijke" middelen tegen de kerken te ageren. Vandaar dat ondanks alle „le gale" methoden om de uitoefening van de godsdienst moeilijk te maken er nog steeds een zij het zeer be trekkelijke vrijheid van godsdienst is, die door de Grieks-Orthodoxe kerk kan worden gebruikt om het geloof levendig te houden bij de Russische massa. Voor de andere kerken, die ook op contact met de buitenwereld zijn aangewezen is de situatie inge wikkelder. Maar ook zij hebben kans gezien, ondanks veertig jaar commu- staan, maar ook om onder hun gelo- nisme, niet alleen om te blijven be- vigen hun leer levendig te houden. HAARLEMMERMEER Geboren: Alexander Cornelis Ma ria, zn v. B. A. M. van Nieuwkerk en C. G. M. Kolenberg; "Villibrordus Ma ria, zn v. H. L. Wesseling en G. T. de Jong; Cornelis zn v. W. L. Schuurman en H. Weij; Adriana Maria, dr v. C. Verhoeve en J. C. Huibers; Emmy, dr v. C. G. van Wijk en E Brunt; René Walter, zn v. L. J. van Ling en A. E. Zoet; Wilhelmus Sibold, zn v. S. Veenstra en W. P. M. Borghols; Ro nald Albert, zn v. J. J. Dissel en T. M. de Haas; Johannes Herbert zn v. H. M. C. Vissers en A. E. Kemp; Wil lem, zn v. C. J. Stange en J. Kolle; Lammert Dirk, zn v. C. Weststeijn en S. van den Heuvel, Johannes, zn v. J. de Rijk en A. P. Vermeer; Johanna Gertrudis Martina, dr v. N. J. van Hal en G. van der Zwet; Robèrtus Leonardus, zn v. C. de Kwaasteniet en J. P. E. Holl; Johanna Christina, dr v. S. Kramer en W. C. Brakel. Ondertrouwd: Jan Rademaker 28 jr en Geertruida Catharina van Stave ren 27 jr; Arie van Haeringen 25 jr en Maria Jansen 22 jr; Jean Jacques Schouw 22 jr en Tine Jeannet van j Wieringen 19 jr; Johan Christiaan v. i d. Pol 35 jr en Johanna Flora van de Koppel 34 jr; Adrianus Theodorus Taling 29 jr en Corneli? van den Ban 34 jr; Lammert de Waardt 25 jr en Janneke Vuijst 25 jr. Na een lichte botsing met een I vriendin, die naast haar fietste, kwam de 12-jarige Lenie Giebels op de Kanaaldijk te Helmond te vallen, toen uit de andere richting 'n vracht auto naderde. Het meisjë werd over reden en op slag gedood. De duorijdster van een scooter, mej. M. P. A. de Rooij uit Nieuw- Ginneken, werd van het voertuig ge- slingerd toen haar verloofde, die de scooter bestuurde, plotseling moest remmen waardoor het voertuig slipte. Het ongeval gebeurde op het kruis punt Zijdelaan-Leidse Straatweg te Den Haag. Het meisje is gisteravond om zes uur overleden. Tijdens de jeugdwielerronde, welke ter gelegenheid van de bevrij dingsdag in Hoorn werd gehouden, stak de 15-jarige Froukje Russchen uit Blokker plotseling de baan over, waardoor zij in botsing kwam met 'n renner. Zij werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis ge bracht, waar ze even na aankomst overleden is. Het vijfjarig zoontje van de familie Water uit Enkhuizen, is maandagmiddag, toen het met een ragebol een bal uit de haven wilde halen, voorover gevallen en verdron ken. De moeder van het kind begaf zich direct te water, doch kon niets vinden. Enige buren konden ten slotte met reddingshaken het lijkje ophalen. KATWIJK Handtastelijkheid. De bloemkwe ker Z. zette een knaap die zich op zijn land bevond op wet hardhandige wij ze over de sloot waarbij de knaap zijn pols brak. Maar de vader van de knaap mengde zich toen in het geval en er vielen klappen van weerszij den. Nadat het geval uitgeknokt was deed de vader van de knaap van een en ander aangifte bij dD politie. Maar ook de bloemkweker Z. liet zich niet onbetuigd en deed evenzo aangifte van mishandeling door bovengenoem de vader. Er kwamen dus twee pro- cessenverbaal uit voort en de kanton rechter zal de zaak wel verder afhan delen. Botsing. Een autobus van Noord- wijk komende zag te laat de tram bij de overweg aan de Zeeweg aanko men en botste tegen de tram op. De auto was flink beschadigd. Geboren: Cornelia dr v. D. Hoek en C. Boezaard; Hendrik J. zn v. H. J. Haasnoot en D. A. Schonewille; Jan na dr v. L. van den Hoonaard en L. Schuitemaker; Arendje dr v. E. Wit- teveen en H. Ouwehand. Teunis zn van J. van Rijn en A. van der Plas. Cornelis zn v. D. van Beelen en M. van der Plas; Geertruida F. dr v. P. van Ettikoven en G. Hoek; Jacoba dr v. H. C. Pronk en J. Hasenoot; Ondertrouwd: J. Couverijn en J. J. Timmermans: J. Schaap en G. M. van der Plas; P. M. Langhout en G. J. C. den Duik; A. W. Boskamp en W. F. E. Jozee; J. Ouwehand en A. Guyt; P. Oudshoorn en A van der Bent; F. Kuyt en W. J. Schenkeveld; G. van Duyn en L. van Duyn. Getrouwd: G. van Duyn en L. van Delft; J van Duyn en N. Brauckman; C. van der Plas en J. H. van Beelen; A. Ouwehand en N. de Vreugd. Overleden: J. Rooy 89 jaar; H. G. Lodder 35 jr echtgen. van P. C. La- gerweij, A. Nijhg 77 jaar echtgen. v. J. Ketting. LISSE Het V.V.V. moet tot zijn grote spijt bekend maken, dat het kinder-corso, dat oorspronkelijk was gepland op woensdag 7 mei niet kan doorgaan, dit in verband met de vele feestda gen rondom dit gebeuren. Bij het polsen van enkele vaste deelnemers, die dit jaar hun deel name hebben ingetroken, bleek even eens, dat zij niet aan voldoende mate riaal kunnen komen, hetgeen andere jaren door de deelnemers aan het gro te corso beschikbaar werd gesteld. Andere jaren was het namelijk usance dat het kinder-corso een week na het grote corso zou plaats vinden. Dit wordt nu echter te laat. Bouw Bloembollenloods. Het bouwen van een loods an de Heren weg, is namens de fa. A. v. d. Vlugt opgedragen aan Th. A. J. Matze te Sassenheim. WARMOND De heer en mevr. H. van Schie- Brugman herdachten gisteren hun gouden huwelijksfeest. In het kerke lijk en openbare leven dezer gemeen te heeft de bruidegom een belangrijke plaats ingenomen. Jarenlang was hij lid van het R.K. Armbestuur, daarna kerkmeester. Tevens vervulde hij de functie van bestuurslid van huize „St. Liduina" voordat een regenten-colle ge werd ingesteld. Vooral ook de ma teriële noden van de kerk hadden zijn bijzondere belangstelling en bij de voor de kerk gehouden goederen-vei lingen en het weiden van kerkscha- pen was hij een stuwende kracht. Als bestuurslid van de Raiffeisenbank heeft hij veel bijgedragen tot ont plooiing van het economische leven in deze gemeente. Van diverse polderbe sturen was hij een gewaardeerd be stuurslid die met kennis van zaken de belangen van de ingelanden wist te behartigen. De bruid is de laatste jaren bedle gerig Het was voor het bruidspaar een groot voorrecht dat met toestem ming van de Bisschop van Haarlem door pastoor Gussenhoven een H. Mis in de huiskamer mocht worden opge dragen, waarbij al de kinderen aan wezig waren. De pastoor sprak hartelijke woor den van felicitatie waarbij hij nog eens memoreerde het vele werk dat de jubilaris op sociaal, kerkelijk en charitatief gebied heeft gedaan. Vele geschenken en bloemstukken gaven duidelijk blijk, dat het bruids paar de sympathie en hoogachting van de ingezetenen geniet. Al was dan ook de viering van dit feest we gens bijzondere omstandigheden so ber gehouden, dit neemt niet weg dat het bruidspaar heeft kunnen er varen dat hun werk ten hoogste is ge waardeerd. Zwembad Lommerlust. Zaterdag 10 mei a.s. zal de zweminrichting „Lommerlust" voor het publiek wor den opengesteld. Ook dit seizoen zal het toezicht worden uitgeoefend door de heer C. Ouwehand van de Kat- wijkse Reddingsbrigade die op war me dagen zal worden bijgestaan door een extra hulp, zodat steeds toezicht aanwezig is. Fietsenstalling is gratis doch op de fietsen wordt geen toe zicht uitgeoefend. STOMPWIJK Handbal. De met veel spanning temoet geziene wedstrijd tegen LVLV is in 'n grote overwinning geëindigd voor het naar 5t kampioenschap stre vende HVS. De wedstrijd was 4 min. oud toen de eerste bal in 't net ver dween. Na 10 min. spelen was de stand al 5-0 vooor HVS. De gasten redden vooor de rust hun eer met een doelpunt. Met de rust was de stand 8-1. Na de hervatting kwamen de dames uit Voorschoten er beter in, maar konden toch niet voorkomen dat de sterk spelende HVS nog 4 doelpomten scoorde. Ook maakten SVLV na de rust nog een doelpunt. De eindstand was 12-2 in 't voordeel van HVS. Jun. HVS—SVLV 9-0; Ads. HVS—HSV 9-0; Ads. SVLV—HVS 11 3-0. A. s. woensdag is er buitentraining voor de jun. om 7 uur, de sen. 7.45 u. WASSENAAR Geboren: Maria B. C., dr v. J. J. v. Wissen en J. M. A. Voorham; Alida J. dr v. H. Kolff en C. C. W. F. Su therland; Leonarda M. dr v. A. C. de Waart en J. C. T. Hendriks; Tieny W. dr v. A. Schipper en A. Einzinga; He- lène J. C., dr v. T. F. Gladpootjes en C. H. Meijer; Johannes, zn v. J. de Jong en J. G. Visser; Jolanda H., dr v. F. van der Velden en E. J. Jordaan. Ondertrouwd: F. E. Dürr en A. J. Hubbeling; J. W. Niemeijer en J. H. Schoemaker; R. P. R. Janssen en L. M. P. de Ruijter. Getrouwd: W. J. Knijnenburg eri A. Ivanko. Overleden: Jonathan Zaalberg. 74 j. Auke Overzee, 53 jr; Johanna J. W. M. Aengenent, 73 jr; Jeanette H. Her mans 91 jr; Jacobus C. van Spronssen 75 jr; Jan F. Meurink, 47 jr; Fokje Dik, 71 jr. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dinsdag 6 Mei 1858. 's Gravenhage te 's Herto- genhosch is in de vorige week een militair overleden, die 49 jaar zonder straf had gediend. Zijn begrafenis heeft met bui tengewone eer plaats gehad. Heden, zijnde de geboortedag van Z.M. Alexander II, keizer aller Russen, heeft er in de ka pel van H.M. de koningin-moe der, H. Ds doorluchtige tante, eene plegtige godsdienstoefening plaats gehad. IN LONDEN Gewapende mannen hebben dins dagochtend in het oosten van Londen een bestelauto van een bank aange houden en zijn met een bedrag van bijna 450.000 gulden in goud en zil ver ontkomen. De overval werd gepleegd in de Rotherhithe-tunnel onder de Theems. De chauffeur van de auto van de bank werd uit zijn auto gezet en twee andere inzittenden werden aan gevallen. De vier of vijf daders ontkwamen in een bestelwagen, die gelijk was aan die van de bank. De inzittenden van de bankauto werden in een ziekenhuis opgeno men. VUURTJE GESTOOKT AD 2000.—. Een zesjarig jongetje uit Drachten stak een dezer dagen de verpakking van kisten in brand, waarin spiegel ruiten waren opgeslagen, te gebrui ken bij de bouw van nieuwe flats Het vuur breidde zich spoedig uit tot de gehele partij glas en hoewel de schade aanvankelijk geschat was op 600,bleek bij een nader onder zoek, dat vanmorgen werd ingesteld, dat er zeker van 2.000,is ver nield. In totaal sprongen ruim 200 ruiten door de warmte, terwijl enkele kisten en een dekkleed eveneens ver loren gingen. De gemeentepolitie van Drachten heeft het jongetje, dat na zijn daad meteen aan de haal was gegaan, in tussen opgespoord. KANTONGERECHT TE LEIDEN Auto door klas gereden Een vertegenwoordiger uit Den Haag moest te Leiden terecht staan, omdat hij op 8 jan. met zijn auto een klas schoolkinderen op de Noorden- weg te Roelofarendsveen had inge haald en dwars door de klas school kinderen was hépngereden. Twee 12- jarige leerlingen van de katholieke school verklaarden, dat zij geheel rechts van de weg fietsten. De hoofd onderwijzer van de school verklaar de, dat hij met een klas van 28 jon gens op de Noorderweg reed, toen verdachte na het inhalen met vrij grote snelheid door de klas heen reed. De laatste acht jongens hadden nog tijdig kunnen uitwijken. Verdachte beweerde, dat er nog genoeg ruimte was; hij had al meer dan 2000 km gereden en g nooit een aanrijding gehad. De plv. kantonrechter mr de Koning veroordeelde verdachte tot 35,boete of 10 dagen. Boven 50 km gereden Een koopman uit Leiden stond te recht, omdat hij op 20 febr. met zijn auto op het Levendaal met grotere snelheid dan 50 km had gereden. Verdachte begreep er niets van, daar men in Leiden en meer plaatsen 70 km mag rijden, wat hij met een briefje aantoonde. De plv. kanton rechter veroordeelde verdachte tot 25,boete of 10 dagen. GEVESTIGD L. de Neef en fam., accountant, Mod- dermanstr. 66; E. Schiicher geb. Ver linden en fam., onderwijzeres, Jan v. Goijenkade 19; J. M. Dreckmeier geb. Lawalata en fam., Rijnsburgerweg 140; E. Haazebroek en fam., tennisleraar, Temminckstr. 19; H. Sutterland en fam., architect, v. Vollenhovenplein 56; J. H. L. van Ree en fam., arts, v. Vollenho venplein 32; A. Barendregt en fam., jeugdleider, Boshuizerkade 13; J. C. Bijleveld, procuratiehouder, Sterren wacht 5; G. M. M. Marcelis, kantoorbe diende, Morsweg 6a; E. J. Kret, G. v. d. Laanstr. 4; P. W. J. T. J. Kortmann, Boerhaavelaan 27; F. van Saazen, Var kenmarkt 7; B. van Versendaal. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; W. La- ninga, verpleeghulp. Boerhaavelaan 2; I. Ingenluyff, verpleegster, Rijnsburger weg 10; E. Balkenende geb. Minnee, Kaarsenmakersstr. 7; W. Jansen, Schel penkade 65; F. W. J. Hobbelen, calcu lator, Boerhaavelaan 24; C. M. M. van der Laan, dienstbode, Rijnsburgerweg 88; A. M. Bünnemeijer, Nieuwe Rijn 46; A. H. D. Ingen-Housz, Burgsteeg 1; P. van Kooten, elektro-monteur, Jacob Catslaan 56; R. W. de Bie, acquisiteur, Fruinlaan 11; L. van Ingen Schenau geb. Ziegelaar, Johan de Wittstr. 17; C. M. A Martini geb. Looman, Langebrug 71; R. M. A. Franse geb. van den Berg, mach. stikster, Oranjestr. 1; L. Velle- man, Haarlemmerstr. 93; G. F. Jinck- heer, Gerecht 5; H. M. Kluck, Oude Rijn 158; J. P. M. Kuit. 1.1. verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; M. J. W. Kas telein, analiste, v. Oldenbarneveltstr. 32; K. A. Boekhout, stenotypiste-corres pondente, v. Vollenhovenplein 103. VERTROKKEN J. A. Stigter en fam., Papengr. 24, Dordrecht, J. v. Heemskerkstr. 21; P. Veldhuijzen en fam., Pasteurstr. 2e, Bergen op Zoom, Populierln 85; R. W. Dreyer en fam., Rijnsburgerweg 159. Ver. Staten v. N.-Amerika; L. J. Rog geveen en fam., Zoeterw. Singel 6b, Purmerend, Rozenstr. 15; T. P. Yper- laan en fam., de Goejestr. 36, Rijswijk Z.H., Lijsterbesln 2; C. G. Hogewoning geb. van der Mark en fam., Joubertstr. 28a, Rijnsburg, Smidstr. 30; J. Boonstra geb. van Duijvcnbode en fam., Koene- steeg 26. Rotterdam, v. Borselaarstr. 83a; J. C. A M. Witkamp en fam., Jan v. Houtkadé 29, Canada; A. C. H. King- ma geb. Kruissen, Lijsterstr. 11, Austra lië; E. J. van den Berg, Rijnsburgerweg 10, Delft. v. Miereveltlaan 20; C. M. T. de Roy van Zuydewijn, Morssingel 8, Canada; J. Op den Kamp, Paviljoens hof 26. Nigeria: T. L. H. H. M. (Graaf) de Marchant et d'Ansembourg, Piet Paaltjenspad 5, Amstenrade, Hagendo- renweg 1; G. A. Creco, Mecklenburger- straat 12, Italië; E. A. C. Boeker, Klok- steeg 6, Frankrijk; J. H. Kinkel, Lan gebrug 107. Alkemade, Kerkstr. 45; C. M. G. Turnhout, Hooigr. 11—29, Canada; A. W. Blok, Aloëlaan 18, Noordwijk, Boschweg 5; C. A. Guldemeester, Lin- destr. 8, Zoeterwoude, Schenkelweg 9; J. van den Toorn. Noordeinde 2a, Zeg veld, Molenweg 52; R. Bonelli, Lee- mansstr. 33, Italië; G. Boter, Witte Sin gel 27, Sassenheim, Rusthof laan 9; W. J. van der Zijden, Boisotkade 7, Ros malen, Berlicumseweg 8; C. M. Heljdra, Rijnsburgerweg 10. Chaam, Jeugdher berg Het Putven; C. M H. de Jonge geb. Rouhard, Molenstr. 39, 's-Graven- hage, de Gheijnstraat 65.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2