Oranjeploeg kreeg tegen sterke Turkse defensie geen kans Verrassend technisch snel spel stelde Ned. ploeg in de schaduw HET SCHUTTERSFEEST WAS TEN EINDE Turkse verdediging hield Ned.j aanval volkomen in bedwangj In de kleedkamers. Onderonsje Abe-Schuurman ■■I S>e Jlutkae midaaai maakte yeCyk en zaig.de u-aai de aueiiuuinutg MAANDAG 5 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Oranjeploeg heert gisteren on- schoten op beter gezegd over of Het eerste doelpunt voor Nederland. Wilkes schiet een penalty onhoudbaar voor de Turkse doelman in het net. dervonden, dat de grote overwinnin gen in de laatste wedstrijden op Bel gië (72) en Curagao (8—2) be haald, zoal geen schijnoverwinningen waren dan toch in ieder geval het ge volg zijn geweest van de grote zwak te van de tegenpartij. De Nederland se ploeg heeft gisteren in de spe lers van Turkije minstens haar even knie gevonden en zelfs viel van deze gasten nog wel iets te leren. Wat de Turken gisteren aan een tot in alle hoeken gevuld Olympisch Stadion aan voetbaltechniek hebben voorgeschoteld grenst aan het fantas tische. In techniek en snelheid wa ren zij de Oranje-spelers volkomen de baas, wellicht gedeeltelijk tenge volge van het feit, dat de Oranje ploeg de kracht der tegenstanders on derschat had, zodat de spelers zich niet ten volle gaven. Dat bleek in 'n groot gedeelte van de tweede helft, toen er inderdaad wel van enig Ne derlands overwicht gesproken kon worden en toen herstel mogelijk bleek, maar in de afwerking der vooral door Coen Moulijn uitstekend opgezette aanvallen vond het Neder landse binnentrio een verdediging, die er zijn mocht. Wat midhalf Er- dem en keeper Seren aan voetbal- kunnen hebben laten zien, dwong ieders bewondering af. Zelden zagen we een midhalf, die over zulk een techniek en die, het verdedigings- vlak bereersend, bovendien zo trap- vast bleek en dat in alle standen dat het voor de aanvallers spe ciaal voor Lenstra, - Wilkes en Schuurman om radeloos te worden was. En achter deze midhalf zagen we een keeper van mderdaad inter nationaal gehalte. Zo De Munck al de bijnaam van de Zwarte Panter had gekregen, dan moeten we eerlijk be kennen, dat hij door keeper Seren nog wordt overtroffen. De Nederlandse aanval had som tijds inderdaad wel pech met de Eén van de tafreeltjes Na de wedstrijd tussen Nederland en Turkije in het Olympisch Stadion te A'dam, bestormde de jeugd de Turkse spelers. Hier een van de ta freeltjes, die men na afloop kon zien. naast" het Turkse doel, maar daar .staat tegenover, dat verschillende wel op doel gerichte schoten bij andere keepers, zelfs in internationale wed strijden, doel zouden hebben getrof fen. Het was wonderbaarlijk zo snel Eeren reageerde op de meest onver wachte schoten, zelfs als zij van dichtbij werden gelost. Met tijger sprongen grabbelde hij de ballen uit de hoeken en dikwijls had hij ze nog klem vast ook, ook in de onmogelijk ste combinaties van aanvallen. Daarnaast moeten we eerst ver melden hetgeen de Turkse midvoor Oktay heeft laten zien. Hij was let terlijk overal, evenals trouwens de binnenspelers, die over een ontzag wekkende ausdauer moeten beschik ken. De wijze waarop midvoor Ok tay tien minuten na de hervatting twee doelpunten fabriceerde was de zelfde als Wilkes in de wedstrijd te gen Curasao liet zien. Dat beheerste spel bij het passeren van diverse te genstanders dwong ieders bewonde ring af ep de wijze, waarop hij zijn ploeg tenslotte door twee zeldzame fraaie doelpunten de leiding en de overwinning bezorgde, was voetbal- technisch van de hoogste plank. Zo hoog kon Wilkes dikmaal niet komen, eenvoudig omdat de tegen standers hem dit onmogelijk maak ten. Ook Lenstra bleef hierbij achter, omdat hij niet over die lichamelijke conditie beschikt, die voor een snelle wedstrijd als deze nodig is. Boven dien was Lenstra erg ongelukkig met zijn schoten. Kansen, die in de vorige wedstrijden onherroepelijk tot doelpunten hadden geleid, bleven hier zonder resultaat door over- of naastschieten van de bal. Ongetwij feld speelden in dit opzicht ook de zenuwen een grote rol omdat de Oranjeploeg onder hoge druk speelde en de enige in de voorhoede, die geen last van zijn zenuwen bleek te heb ben was Coen Moulijn, die ondanks alles een voortreffelijke wedstrijd speelde. In de eerste helft had hij wel enige moeite om rechtsback Arkoc te passeren en dit had tenslotte nog een voordeel voor hem toen hij bij een soloren op doel tegen de grond werd gelopen. De strafschop, die Leafe hiervoor toekende, was wel een zware straf voor de Turken, want Moulijn was in zijn ren al uit zijn evenwicht gebracht. Na de rust evenwel kwamen alle gevaarlijke aanvallen van Moulijn's vleugel. Op de meest onverwachte momenten wist hij de bal zelfs in de kleinste hoekjes van het nog beschikbare veld vrij te krijgen en onherroepelijk kwam er tenslotte toch een voorzet voor doel, maar het Nederlandse bin nentrio vond regelmatig midhalf Er- dem op zijn plaats, die onherroepe lijk trapvast zijn voorhoede weer aan het werk zette. En naast Moulijn mogen we in deze wedstrijd linkshalf Klaassens wel noemen, die uitstekend in conditie was en het middenveld vrijwel steeds onvoldoende gesteund door Noter- mans, terwijl Lenstra vóór hem al evenmin blijk gaf er deze middag zin in te hebben. Naarmate de tijd ver streek werd de druk van de Neder landse aanval sterker, doch het schot was ditmaal onzuiverder dan ooit, een gevolg waarschijnlijk van het feit, dat men geïntimideerd werd In de kleedkamer der Turken werd na afloop veel en vaak hartstochte lijk gezoend. Tientallen leden van de Turkse kolonie in Nederland. lie hun favorieten tijdens het duel op meesle pende wijze hadden aangemoedigd, drongen ongeïnviteerd en schor sprekend naar binnen, kennelijk met slechts één doel: het gelaat van aanvoerder Seren, getooid met een fraai snorretje, tegen hun opgewon den gezichten te drukken. Officials, en spelers kwamen in de snel benauwd wordende kleine ruim te handen en gezichten tekort om de felicitaties radde, onverstaanbare klanken in ontvangst te nemen. Maar desondanks was Turkay Seren nog zo vriendelijk om voor een teke naar te poseren en ons te vertellen, wat hij van de wedstrijd dacht. „Uw ploeg is te oudzei hij bedachtzaam, „maar zij heeft enkele zeer goede spelers. Die Wilkes bij voorbeeld, en Lenstra" het gesprek werd even afgebroken voor een acco lade „wat zei ik ook weer?oh ja, Wilkes en Lenstra zijn goede voetballers, maar zij en de anderen waren toch te traag voor onze ploeg. Alleen die Moulijnen weer werd de sympathieke doelmar. weg getrokken. Zijn gedachten over de kleine linksbuiten bleven daarom vaag. Rechtsachter Tasengin gaf ons geen kans om een duidelijker beeld te krijgen, want met een teleurgesteld gebaar gaf hij te kennen slechts Turks te spreken en verdween daarop onmiddellijk onder de dou ches. Op een bank lag een bos tulpen, bijeen gehouden door een rood-wit- blauw lint, te verwelken. Scheidsrechter Leafe. Scheidsrechter Leafe worstelde ook al met taalmoeilijkheden, toen wij bij hem binnen stapten. Hij werd ge ïnterviewd door een Turkse verslag gever, die van alle aanwezigen hulp nodig had om het gesprek op gang te houden. Toch bereep hij, dat de heer Leafe veel waardering had voor het spel van de Turkse vier mans voorhoede en dat de Brit de zege der Turken volkomen verdiend vond. „Bij vlagen was het Turkse spel zelfs zeer goed", zei Leafe en na deze Een onderonsje van Lenstra en Schuurman tijdens de wedstrijd. ploeg speelde vandaag op kracht, zonder overtuiging". „Weet u, wat u beslist op moet schrijven", vervolgde hij opeens ver rassend en de pen ging genoorzaam naar het papier „u moet opschrij ven, dat ik die Turkse aanvoerder (doelman Seren) zo 'n voortreffelijke sportjongen vind. Hij wist, dat het een strafschop was en zei tegen de andere spelers, dat ze geen flauwe kul moesten maken. Nou en toen gin gen we vrolijk verder. Ik heb het echt niet moeilijk gehad". Elek Schwartz: Veel te veel wedstrijden. „Ik weet echt niet hoe het komt", was het schaarse commentaar van Abe Lenstra. Toen draaide de Fries zich om en het werd stil, heel stil in de Nederlandse kleedkamer totdat wij Elek Schwartz naar zijn mening vroegen: „De gehele ploeg had een halve spelers hadden deze week zelfs al tweemaal gespeeld. Dat is voor elke waarderende opmerking verliet de off-day", klonk de harde stem van journalist bijna juichend het ver trek. Voor ons was het commentaar bon dig en diplomatiek: „Ik heb Neder land wel eens beter zien spelen, wils krachtiger ook„De heer Leafe doelde daarbij op het duel Spanje Nederland (januari 1957>, dat even eens door hem werd geleid. „Uw de bondscoach, „alleen in de laatste twintig minuten is er goed gevoet bald. En nu wil ik helemaal niet zeg gen, dat wij onverdiend verloren hebben, maar die twee doelpunten waren niet nodig geweest. Maar ja, wat wil je. Drie dagen voor een in terland moeten nog competitiewed strijden worden gespeeld. Enkele voetballer te veel, zeker aan het ein de van het seizoen. Dat gaat ten kos te van de voorbereidingen en zoiets maakt de spelers nerveus". Daarna werd het weer stil, heel stil. Wilkes: zware straf. „Je hebt het zelf wel gezien", zei Faas Wilkes, „ze lieten ons niet spe len. De Turken hebben een goede ploeg en je speelt nu eenmaal nooit beter dan je tegenstander dat toe laat En wat die strafschop betreft, ik vond het ook wel een beetje zware straf. Laat ik zeggen als ik zo'n penal ty tegen krijg, dan zou ik daar zeker tegen protesteren. Overigens hadden wij beslist een strafschop verdiend toen die Turk mij in de tweede helft van de bal zette. Als je het zo be kijkt staan we dus quitte Wiersma: inzicht beslissend. Roel Wiersma had enkel woorden van lof voor zijn tegenstanders. „Het inzicht is hier beslissend ge weest. Die Turken trokken zich met zeven of acht man terug in de verde diging en als de aanval dan was af geslagen gingen ze weer met zes man naar voren. Door hun goede conditie konden ze dat tweemaal driekwar tier volhouden. Positoneel vond ik ze zeer goed spelen." Toen kwamen ook enkele Turkse journalisten de kleedkamer van het Nederlands elftal binnen. De eerste naam die op hun lippen kwam was die van Abe Lenstra. Maar Abe bleek al verdwenen. Oie zat op een van de banken van het olympisch sta dion en staarde naar het veld waar de „slag" zojuist was gestreden. HET RECORD VAN BAKHUYS NIET VERBETERD. Het meer dan twintig jaar oude record vam Beb Bakhuys is nog steeds niet verbeterd. In zjjn 43ste interland is Abe Len stra, die de eerste plaats op de lijst van doelpuntenmakers deelt met de oud-speler van ZAC en HBS met 30 treffers, er niet in geslaagd Bakhuys voorbij testreven. Faas Wilkes (Xer xes, Valencia en VW) is dank zij de ene goal, die de VW-er tegen de Turken scoorden, het duo tot op één doelpunt genaderd. De hoogst geplaatsten op de lijst zijn thans: 1/2. Beb Bakhuys (ZAC en HBS) en Abe Lenstra (Heeren veen en S.C. Enschede) beiden 30 doelpunten. 3. Faas Wilkes (Xerxes, Valencia, en VVV) 29 doelpunten; 4. Kick Smit (Haarlem) 25 doelpunten; 5. Leen Vente (Neptunus en Feye- noord) 18 doelpunten. Het moment dat de Turken hun eer ste doelpunt maken in de zondag te Amsterdam gespeelde wedstrijd Nederland-Turkije. hoewel we allerminst willen bewe ren, dat we er op zouden rekenen, dat het Oranje-team zijn overwinnin gen maar bleef voortzetten, heeft deze wedstrijd toch wel bewezen, dat we er nog niet zijn en dat er voor Elek Schwartz nog wel een en an der te doen is. Hopen we, dat hij de oorzaken van deze nederlaag tegen de Turken onderkend heeft vóór 28 mei (tegen Noorwegen) en.... de remedie er voor heeft gevonden. TELEGRAM VAN TURKSE MINISTER VOOR ONDERWIJS EN SPORT Tijdens het banket, dat gisteravond in een der Amsterdamse hotels werd gehouden, ontving het bestuur van de K.N.V.B. een bijzonder prettig tele gram van de Turkse minister voor onderwijs en sport, die kennelijk voortdurend op de hoogte was gehou den van het verloop en de sfeer van de wedstrijd. De minister bracht in dit telegram dank aan het Nederlands elftal voor de faire wedstrijd en sprak eveneens zijn waardering uit voor „de buiten- - - gewoon sportieve houding van het publiek, da. de Turk* spelers even. de Turkse verdediging, die van geen ^adhesie SeefttaSildaüdeNe wijken wist en zelfs in enkele pem- derlanders" bele situaties voor de nodige opiuch-1 ting wist te zorgen. I 1 1 Met moment waarop De Munck voor Zo werd de zege-reeks van het 1 de tweede maal door een Turks schot Oranje-team tot staan gebracht en l verslagen wordt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7