Nederland bereidde zijn jarige koningin een nntrnerend getuigenis van aanhankelijkheid Voorjaarsvreugde! In Noordwijk werd de „Minitentoonstelling geopend Luidruchtige vliegers verstoorden het protocol DONDERDAG 1 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Défi'é en bloemen hulde in de paleistuin Een stralende zon, belerende klok ken en een feestelijke drukte in ste den en dorpen vormde gistermorgen vroeg de inzet van de dag, waarop Nederland de verjaardag van zijn vorstin vierde. Utrecht, dat zich het hart van Ne derland noemt, liet des morgens reeds om half acht vier nationale dundoe ken uit de top van de Dom steken. Het rood wit en blauw wapperde daar van een hoogte van 112 meter. Overal werd trouwens gevlagd. Van alle openbare gebouwen en vele wo ningen wapperde het oranje en het rood, wit en blauw. Kinderen met oranje sjerpen, pa pieren toeters en feestmutsen meng den zich tussen leden van plaatselijke muziekkorpsen, die zich in de vroege morgenuren naar de dorpspleinen haastten, of, zoals in verschillende grote steden, in diverse woonwijken met pittige marsmuziek de plaatselij ke feestelijkheden inzetten. In tal van steden werden militaire parades en difilé's gehouden. In Lei den defileerden de militairen gis termorgen reeds om half tien en later op de morgen ook in Roosendaal, Assen, Ede, Zutphen en Eindhoven. In Amersfoort, Arnhem en 's-Herto- genbosch werden parades afgenomen, terwijl de militairen in Breda een mars door de stad maakten. In Soestdijk was het bijzonder druk. Om acht uur reeds arriveerden de eerste bussen en auto's, met de ve len die de koningin op haar verjaar dag een bloemenhulde wilden bren gen. Voor het witte paleis, waarop de koninklijke standaard wapperde, stelden zij zich op, de bloemen voor zichtig beschermend tegen degenen, die een plaatsje vooraan in de wach tende rij wilden veroveren. De paleiswacht sloeg dit alles onge ïnteresseerd gade: Men kent dit beeld op Koninginnedag Goede zaken werden er gedaan door de verkopers van oranje-speld jes. Er waren er zelfs die uit Maas tricht waren gekomen om in Soestdijk hun kleurrijke negotie aan de man te brengen. Tegen half elf, juist op het moment dat de laatste estafetteloper van het Leidse studentencorps de paleistuin binnenkwam, betraden H.M. de ko ningin in een lindengroen deux pièces, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Ma rijke het bordes. Prinses Irene was niet op Soest dijk in verband met haar studies in Lausanne. Luchtparade. Nauwelijks had de praeses van het Leids studentencorps, de heer G. de Wilde, koningin Juliana de traditio nele oorkonde overhandigd eij de overige leden van het collegium van het corps aan de vorstin voorgesteld, of een donderend geraas overstemde het ongedwongen gesprek met de studenten op het paleisbordes. Een formatie vliegtuigen van de ko ninklijke luchtmacht, bestaande uit 48 Thunderstreaks, 24 Hawker Hun ters, 12 Sabres en 12 Super Sabres van het in Nederland gestationeerde 32e squadron van de Amerikaanse luchtmacht defileerden boven het paleis. Een feestelijke groet van de 96 vliegtuigen, die onder bevel ston den van de luitenant-kolonel C. A. M. Poublon. Terwijl het geluid wegstierf, kon digden feestelijke marstonen het be gin van het défilé aan. De senaat van het Utrechtse stu dentencorps kwam de gelukwensen van de Utrechtse studentenwereld aanbieden. De praeses van de Utrechtse se naat, de heer R. A. Lagaay bood de vorstin een boeket rozen aan. In te genstelling tot het vorige jaar, toen alle Nederlandse gemeenten een de putatie voor het défilé afvaardigden, namen gisteren alleen de gemeenten Baarn en Soest aan het eerste gedeel te van het bloemendefilé deel, en daarvan in hoofdzaak de jeugdorga nisaties. Bekenden. Bijna 1500 jongeren, de jeugd van Baarn, défileerden als eersten onder leiding van de Baarnse sportbond. Het waren voor de prinsessen niet al lemaal onbekenden en af en toe werd er door hen met defilerende vrien dinnetjes een hartelijke groet gewis seld. Direct hierop trok de Soester jeugd, eveneens ongeveer 1500 perso nen, onder leiding van de Soester Sport Federatie, voorbij. Het was een sportief gezicht deze jongeren te zien défileren langs de jarige vorstin. Voetballers, leden van wandel- en gymnastiekverenigingen, ruiters, turners, padvinders, gidsen en verkenners trokken voorbij in de uniform van hun club of vereniging. Ontroerend was het défilé van 122 uit Indonesië gerepatrieerden, die juist de vorige week in ons land aankwamen. Met drie bussen waren zij uit het legerkamp Budel geko men om hier in Soestdijk hun jarige vorstin te feliciteren. Een kleine delegatie, bestaande uit het bejaarde echtpaar Simon, betrad het bordes om de landsvrouwe per soonlijk te feliciteren namens al de gerepatrieerden, die in de afgelopen maanden in ons land werden opge nomen. De tachtigjarige mevrouw Simon, gekleed in sarong, bood de vorstin een foto aan, die gemaakt was van koningin Juliana tijdens haar bezoek deze winter aan het legerkamp Bu del. De koningin onderhield zich ge ruime tijd met deze delegatie. Na afloop van dit georganiseerde défilé stelden de beide jeugdgroe pen uit Baarn en Soest zich op het grasveld voor het paleis op, waarna het gebruikelijke défilé plaats vond van allen, die de koningin op deze dag een hulde wilden brengen. Af en toe maakten zich kleine de legaties los van de voorbijtrekkende stoet. Verrassingen. Zo was er een delegatie van de tentoonstelling ,De Suiker", die de vorstin een enorme taart aanbood. Een Hongaarse afvaardiging, be staande uit vier meisjes, overhandig de de jarige koningin een honing- taart in de vorm van een huzaar. De Chr. Jonge Vrouwen Federatie zorgde ook voor een verrassing. Een dertigtal afdelingen van deze fede ratie had gewerkt aan een gebor duurd wandtapijt, dat de koningin werd aangeboden. De trappen van het paleis werden bedekt onder een vloer van bloemen: eenvoudige narcissen, maar ook fraaie orchideeën, kleine bouquetjes en ma jestueuze bloemenmanden, zoals die van de Nederlandse postduivenhou- ders. In dikke rijen trok men voorbij, hartelijk wuivend naar de konink lijke familie, die niet moe scheen te worden. Na afloop van het défilé, dat tot kwart voor twaalf duurde, werd door de Baarne en Soester verenigingen een vaandeelgroet gebracht. Twee verenigingen uit Baarn, de voetbalvereniging „Baarn" en de christelijke gymnastiekvereniging „Excelsior", die dit jaar beide hun gouden jubileum vieren, traden ten slotte naar voren met het bestuur van de Baarnse sportfederatie. Enkele bestuursleden van deze bonden wer den aan H.M. voorgesteld. AANBESTEDING AQUADUCT 4A De Rijkswaterstaat heeft dinsdag ten behoeve van de aanleg van weg nummer 4a (RotterdamAmster dam) van het rijkswegenplan 1958 aanbesteed het maken van een tun nel onder de Ringvaart van de Haar lemmermeer, een keersluis in de ringvaart, een viaduct, 3 verkeers- kokers, 3 duikers tussen de ringvaart en weg nummer 4 met bijkomende werken onder de gemeente Haar lemmermeer en Alkemade. De laag ste van de negen inschrijvers was de NV „Nelis" te Velzen-noord (N.-H.) met 3.051.700,—. De hoogste was de aannemingsmaatschappij „De Con dor" NV, Amsterdam met f 3,826,000. Niet alleen het huis rchoon, maar ook de handen gaaf en nog mooier dan ze al waren, dankzij :Hamea«Gelei.Tübe95c (Advertentie) Met een korte inleiding van de heer P. Verhoef, waarin hij namens de Hakin-commissie de vele aanwezi gen van harte welkom heette, is de Hakin geopend. Spr. wees erop, dat het zeer moeilijk is om bij een of an dere opzet de interesse van de bevol king te trekken. Toen men echter zag, dat de Hakin inderdaad zou ko men, kreeg de commissie steeds meer medewerking, waarvoor hij gaarne aan allen dank bracht in het bijzon der diegene, die na de stormschade zo spontaan hebben medegewerkt om deze in de kortst mogelijke tijd te herstellen. Hierna verkreeg de heer M. C. J. Sedelaar het woord, die op uitnodi ging van de commissie, als voorzitter van de plaatselijke Middenstand, centrale volgaarne de uitnodiging om deze tentoonstelling te openen had aanvaard. Het verheugde hem, dat burgemeester G. F, W. v. Berckel, de wethouders G. Vogelaar er. J. van Leeuwen, de gemeentesecretaris B. Ike en meerdere andere prominente figuren hierbij tegenwoordig waren. Het was voor hem een groot voor recht om deze unieke tentoonstelling te mogen openen en wel om drie re denen t.w. om hulde te brengen aan de organisatoren, vervolgens om lof te brengen aan het volijverige bloe- mencomité en tenslotte om het sym- phatieke doel waarvoor deze tentoon- Op de Noordwijkse Hakin-tentoon- stelling is ook een stand gewijd aan de historie van Noordwijk. -stelling is opgezet. Hulde bracht spr. aan de organisa toren mevr. Crama en de heren P. Verhoef en Ad. Mooijekind voor het moeizame werk. Uit de verschillende takken van ons economisch bestel als Handel, Ambacht, Kunst en In dustrie, heben zij een goede greep gedaan en voor Noordwijk vooral in deze tijd, dat hier weinig evenemen ten zijn, iets unieks tot stand ge bracht, dat voor allen een symbool mag zijn om in samenwerking grote dingen tot stand te brengen. Hulde bracht aan het bloemenco- mité, omdat dit direct heeft ingehaakt en bij deze gelgenheid alles op touw hebben gezet om de aloude bloemen- feesten in onze gemeente weer in ere te herstellen, de naam van Noord. wijk-Bloemenbadplaats waardig een streven waarvoor iedereen respect moet hebben. Sympatie had spr. voor het doel, want ogenschijnlijk zal het voor velen een vreemde gewaarwor ding zijn geweest, dat functionarissen van de politie en van het onderwijs zich voor deze grootse opzet hebben ingezet, want het symphatieke doel van hen is om de netto recette te be steden aan het Noordwijkse jeugd werk „de plaatselijke kinderspeel plaatsen". De structuur van Noord wijk als badplaats brengt met zich mede, dat een wakend oog gehouden moet worden op de jeugd en speel tuinen zijn hier beslist noodzakelijk Met de wens dat deze tentoonstelling in alle opzichten een succes mag wor. den, verklaarde spr. deze voor ge opend. De heer v. d. Kloot, als vertegen woordiger van de Kamer van Koop handel Leiden, sprak zijn waardering uit over de totstandkoming van deze tentoonstelling en sprak zijn overtui ging uit dat en de middenstand en de bevordering van het vreemdelin- genbezoek in Noordwijk ten zeerste ermee zijn gebaat en hoopte, dat de ze opzet een aanloop is voor nog gro tere evenementen. Na deze officiële opening was het een verrassing dat een jeugdgroep van „De Echo der Duinen", onder leiding van de heer J. Hazenoot voor het eerst naar bui ten optrad. Later op de avond kwam ook het Fanfarekorps „Excelsior" nog een nummertje ten beste geven. Bij een rondgang over de tentoonstelling mochten wij constateren, dat groots opgezette inzendingen veel beziens waardigheden biedt op het gebied van woninginrichting, strand- en bad kleding, fotographie, verwarmings-in- stallaties, kampeerbehoeften, red dingswezen, radio en televisie, souve nirs, bijouterieën, verschillende dran ken en levensbehoeften enz. Een aantrekkelijk hoekje was in gericht over oud-Noordwij k, waar voor grote interesse was. Ook was er een veilig verkeer-bord, waarbij de nodige toelichting werd gegeven. Naast deze grote hal is nog een aparte gelegenheid voor attracties, voor het nuttigen van een consumptie en voor de liefhebbers een dansje, zodat men het nuttige met het aangename kan afwisselen. Wij twijfelen er niet aan, dat deze tentoonstelling zowel uit Noordwijk als uit de wijde omgeving, veel be langstelling zal trekken. VOORSCHOTEN Koninginnedag. Koninginnedag 1958 mag zeker geslaagd worden ge noemd. Het bijzonder mooie voor jaarsweer heeft daar stellig voor een groot deel toe medegewerkt. Maar buiten dat was er toch van veel moois te genieten. De feestelijke activiteiten begon nen dinsdagavond al met een taptoe, waarin Voorschotens jeugd meeliep op de maten van pittige muziek. Na de taptoe was er in het Cul tureel Centrum een oranje-cabaret. Deze titel geeft niet weer wat er op die avond werd geboden. Het was4 meer een culturele avond, die na de pauze besloten werd met clownerie en populaire muziek. Het was een manifestatie van plaatselijke cultu rele prestaties, gebracht door eigen krachten uit de gemeente. Er viel veel te waarderen, maar niet alles paste in het kader van deze avond. Het is een traditie geworden dat het eerste belangrijke evenement op Koninginnedag zelf een optocht is, waaraan de schoolkinderen hun me dewerking verlenen. Deze optocht was ook dit jaar weer een groot suc ces. Er was weer bijzonder veel werk van gemaakt. Er liepen veel verkle de kinderen bij en zowel de groepen als de éénlingen zagen er over het geheel genomen fleurig uit. Er wa ren zelfs bijzonder verzorgde groe pen bij. Iedere school had 'n school- groep meelopen. Aan de kinderop tocht van 's morgens waren aantrek kelijke prijzen verbonden. Zij wer den gewonnen door: A. Schoolgroe- pen: le prijs Kon. Ruimtevaart Mij. (r.k. meisjesschool); 2e prijs a. Naar de maan (Herv. school); b. ,,'t park volkje (Parkschool); 3e prijs Jacoba van Beieren (Ds. Fortgensschool); troostprijzen: 'k Heb mijn wagen vol geladen (Vlietschool) en Ali Baba en de veertig rovers (r.k. jongenssch.). B. grote groepen: le pr. Sissi (Herv. School); 2e pr. Honolulu's (Park school); 3e pr. Hollands Vlag (Ds. Fortgensschool); 4e prijs Boertje van Buten (r.k. jongensschool). C. Kleine groepen: le pr. Wij gaan naar de maan (Parkschool); 2e pr. Jeugd- klaverjasclub (Parkschool); 3e pr. Bruid en Bruidegom (r.k. meisjes school); 4e pr. Twee slangenbezweer ders (Herv. school); 4e pr. Twee ro bots (Geref. school). De jury, bestaande uit de heren Van Alphen, Buys en Eggink, had beslist een moeilijke taak om de prijzen toe te kennen. Na afloop brachten de schoolkinderen aan de burgemeester een zanghulde in het Burg. Berkhoutpark. Na de zanghulde werden de kin deren onthaald op filmvoorstellingen in het M.O.C. en het Cultureel Cen trum. De rolschaatsenshow, die 's mid dags op het terrein van het M.O.C. gegeven werd op een speciaal daar toe aangelegd plankier, trok veel be langstelling en viel bijzonder in de smaak. De Haagse rolschaatsclub Marathon, bestaande uit alleen ama teurs, demonstreerde haar kunnen. Er werden bijzondere prestaties op de rolschaatsen geleverd, zowel door de kleinere deelnemers als door de grotere. Na afloop van de show lie ten de toeschouwers een applaus ho ren, wat er wel op wees, dat het ge- bodene in de smaak gevallen was. De voorzitter van de Wilh. Ver., de heer B. Hoogwerff Kroon, dankte Marathon voor hun demonstratie en hoopte deze vereniging nogmaals in Voorschoten terug te zien. 's Middags namen honderden kin deren deel aan de kinderspelen. Ér werd enthousiast voor mooie prijzen gestreden. De uitslagen luiden (voor zover het de eerste drie prijzen be treft) Meisjes 67 jaar: vlaggetje steken: 1. Anita Matze (F.S.); 2. Thea den Hollander (M.S.); 3. Ineke Schils (M.S.). Jongens 67 jaar: steppenrace: 1. Johan Smit (F.S.); 2. Joop Rietmul der (G.S.); 3. Frans Karremans (Jongensschool). Meisjes, 89 jaar: Was-ophangen: 1. Joke de Graaff (H.S.); 2. Clara Schraverus (G.S.); 3. Ine Mia van der Willigen (P.S.). Jongens 89 jaar: zaklopen: 1. Kees Dou (JS); 2. Harrie Willemse (JS); 3. Dicky Beer (VS). Meisjes 1011 jaar: race met krui wagens: 1. Elly Verhey (H.S.); 2. Lenneke Geldens (M.S.)j 3. Diiii Oostrom (G.S.). Jongens, 1011 j.: Hindernisbaan: 1. Leo van Vliet (F.S.); 2. Leender Kuijper (V.S.); 3. Hans van Aken (Vlietschool). Meisjes 12 jaar en ouder (Naar de trein): 1. Greetje Lelieveld (M.S.); 2. Anneke van Mulligen (G.S.); 3. Tilly Ravensbergen (F.S.). Jongens, 12 jaar en ouder: 1. Ton Douwes (P.S.; 2. Henk v. d. Horst (P.S.); 3. Hans Bos (P.S.). ((M.S. betekent r.k. Meisjesschool; J.S.: r.k. Jongensschool; H.S.: Herv. school; F.S.: Ds. Fortgensschool; P.S.: Parkschool; V.S.: Vlietschool; G.S.: Geref. school). Er hadden nog vele andere feeste lijkheden plaats. Ook was er weer de gebruikelijke singelloop en om kwart over 5 een voetbalwedstrijd tussen de beide plaatselijke vereni gingen S.V.L.V. en Rouwkoop om de wisselbeker. Rouwkoop bleef in het bezit van de beker, want zij wist uit deze ontmoeting de winst weg te slepen (32). 's Avonds waren veel ingezetenen naar de Voorstraat ge trokken om te luisteren naar de po pulaire muziek van Benvenuto of om te hossen, want ook dit is men in Voorschoten nog niet verleerd. Om 9 u. nam „St. Laurentius" de plaats in van Benvenuto en verkleed als een boerenhand verzorgde zij de po pulaire hosmuziek. Het geroezemoes op de Voorstraat van allerlei gelui den werd nog versterkt door toeters en fluiten en mechanische muziek van diverse versterkers uit de op gestelde vermakelijkheden. Het draaiorgel ontbrak niet op het feest en ook Het Glippertje reed weer zijn rondjes door Voorschoten. De burgemeester. Burgemeester C. J. van der Hoeven van Voorscho ten is, in verband met verblijf bui tenlands, in de maand mei verhin derd spreekuur te houden, behalve op 30 mei a.s. De locc burgemeester houdt gedurende deze maand spreek uur op nog nader aan te kondigen data. Luttele seconden nadat een estafetteloper van het Lelds studentencorps een oorkonde aan de koningin had overhandigd, gierde een formatie vliegtuigen over het paleis: het lawaai van de 96 machines trok aUer blikken omhoofr. f Toch zal Prins Willem V op vaderlandse bodem rusten Een beeld van de plechtige dienst in de Nieuwe Kerk te Delft, welke voorafging aan ninklijke grafkelder van het stoffelijk overschot van Z.D.H. Prins Willem V van Oranje, ter de met de Nederlandse vlag gedekte kist o.a. HJVI. Koningin Juliana, Z.KJH. Prins president dr W. Drees. de bijzetting in de ko- Op de voorste rij ach- Bernhard en minister-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6