St. Bernulphus Leiden huldigde jubilaris op de Expo '58 Scherp Het kind heeft op de eerste plaats innerlijke rust nodig Oxfordse bezoekers op stadhuis ontvangen Uitslagen kinderspelen Nieuw Leids stratenboekje DONDERDAG 1 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Op de eerste echt werkelijke voor- schap van de heer H. P. Oostdam. jaarsdag van de maand april, heeft een grote groep technici en chemici van Sint Bernulphus afdeling Lei den met echgenote en verloofden een bezoek gebracht aan de Wereld tentoonstelling in Brussel. Dinsdag startte men om half vijf 's morgens van het Stadhuisplein te Leiden. Voorzitter F. J. M. van Og- trop stond, alvorens de chauffeur het gaspedaal intrapte, zijn functie aan deze, de heer Brouwer af, omdat niemand beter dan de chauffeur, met het stuur in de hand, vóór kan zitten. Overweldigend is de indruk met het betreden der „Expositie 1958". Expo Het mat' vermeld worden dat de inzending van Nederland een waar-| dige vertegenwoordiging van onze. natie betekent, die ontzettend veel belangstelling trekt en waar men in verhouding weinig Nederlands hoort spreken, dit in tegenstelling tot de expositie van Rusland, waar onder machtige beeldhouwwerken en in brons gegoten Russische levende en overleden machthebbers, Nederland se teksten in vergulde letters staan geschreven, en waar het Nederlands, wij zouden haast zeggen, als voertaal wordt gebezigd. Het Russische gebouw is kolossaal, de inzending als zodanig valt tegen, het akoent ligt vooral op de Spoet nik, hetgeen na er al zo veel over is geschreven geem openbaring meer in zich heeft. Amerika Amerika met kleurentelevisie, en een doorlopende modeshow is aan trekkelijker, terwijl tussen deze twee grootmachten de „Civitas Dei", inzending van de Heilige Stoel, als vredesengel een waardige plaats on der de vertegenwoordigende naties in neemt. In deze „Stad Gods" was het dat 's avonds om half zeven de geest, adv. pater Raymund van Sasse van IJsselt O.F.M. in de kathedraal van het paviljoen de H. Mis opdroeg tot intentie van onze organisatie en zijn leden, waarna een huldiging plaats vond in bet auditorium van het Va ticaans Paviljoen ter gelegenheid van het vijf-en-twintig-jarig lidmaat- Voorzitter F. J. H. v. Ogtrop, die de jubilaris als eerste in sympathie ke bewoordingen toesprak en daar bij de organisatie-talenten dezer col lega óp bijzondere prijs stelde en hem veel dank bracht, overhandigde vervolgens een feestgeschenk in de vorm van een gratis extra-reisje met echtgenote naar de Expo 1958", en aan mevr. Oostdam een herinne ringsvaantje van deze zo bijzondere dag. Vervolgens nam de geest. adv. pa ter Raymund van Sasse van IJsselt O.F.M. het woord, waarin hij op geestige wijze zijn indrukken van deze tentoonstelling met de organi satie daaraan verbonden vergeleek met het organisatietalent van de ju bilaris. Ook secretaris W.' G. v. d. Linden liet zich niet onbetuigd en sprak enige woorden van lof over het ac tieve lid Oostdam waarbij hij een grote schare lachers op de hand had. Na dit officiële huldebetoon werd in het restaurant van „Civitas Dei" een diner gebruikt waarna, na nog de Expositie verlicht gezien te heb ben, de terugreis in prima stem ming en met gevoelige kuiten werd aanvaard. Zo kwam het gezelschap om drie uur 's nachts weer in Leiden aan, tevreden en voldaan met een schat van prettige herinneringen aan deze mooie reis, Sint Bernulphus waardig. Bevolkingsonderzoek TBC te Leiden in '57 Bij het bevolkingsonderzoek, van de Fotu Leiden op tuberculose zijn 20 gevallen van actieve tuberculose, 379 gevallen van inactieve tubercu lose en 221 gevallen met „geringe resten". Ten opzichte van de vorige ronde '53'54 is het getal „actieve tu berculose" belangrijk lager. (Toen 38). Men moet er echter rekening mee houden dat in 1957 bijna 7400 personen minder zijn gefotografeerd. Het gecorrigeerde opkomst-percen tage was dit jaar 82.52 procent. LAATSTE RECEPTIE KOKS- SCHOOL? Om half twaalf gistermorgen is er in de Koksschool te Leiden de ko ninginnedagsreceptie gehouden. Ve len drukten de commandant de hand. Het zal wel de laatste keer zijn dat deze receptie naar aanleiding van de verjaardag van de koningin gehou den wordt, omdat Leiden géén gar nizoensstad is. De commandant hield dan ook deze reecptie namens de commandant te Den Haag. POTLOOD en GEF.ST No. 514. Horizontaal: 1. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. stad tussen Moskou en Charkow, 7. schermbloe- mige plant, 9. gem. in Gelderl., 11. meisjesnaam, 12. hetzelfde, 14. ver driet, 16. muzieknoot, 18. keuken gerei, 20. bijnaam van Ezau, 22. uit roep, 23. snede, 25. rekening, 27. mens, 29. lied, 30. zangwijs, 32. ho nigbij, 33. term bij het boksen (afk). Verticaal: 2. maand van het jaar, 3. voorzetsel 4. verstand, 5. Euro peaan, 6. lidwoord, 8. de heilige taal der Boeddhisten, 10. soort balspel, 11. bijb. figuur, vrome dochter uit Moab; wordt de stammoeder van David, 13. denkbeeld, 15. gem. in Gelderl., 17. slotwoord van liturgische gebeden, 19. zwemvogel, 21. dunne overjas, 24. een woord, gebruikt ter aandui ding van een persoon of zaak, uitroep. 28. vaartuig, 29. rivier in Si berië, 31. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. slap, 4. Esla, 7. salep, 9. maskerade, 10. esp, 11. ark, 15. overreden, 18. Numea, 19. rots, 20. smal. Verticaal: 1. soms, 2. assistent, 3, pak, 4. eer, 5. Spaarndam, 6 ader, 8. les, 12. Noor, 13. arm, 14. snel, 16: Rus, 17 ees. het gezin weten te bewaren is alles goed, want „aan wie veel lief heeft, zal veel vergeven worden". In de veel geplaagde vaders en moeders uit de moppenrubrieken van krant en tijd schrift vinden we toch dikwijls ons BH zelf terug in de gewone huiselijke Jj'en~ heeft" de wens te kcnnen geEe- Ouderavond St. Barbara-school In de bijeenkomst van ouders van de leerlingen van de St. Barbara- school te Leiden, dinsdagavond j.l. in het St. Antonius-Clubhuis, sprak de Eerw. Zuster Reinilda, pedagoge, over het „Gezin als opvoedingsmilieu". De heer Elemans, voorzitter van 't Ouder-Comité van dezé school open de de avond met een kort woord, waarin bij de spreekster en de vele leerkrachten welkom heette. In een vorige bijeenkomst was de inleiding omlijst door zang en declamatie door de leerUngen van de school, maar het was gebleken, dat de spreker door de aanwezigheid van deze leerlingen ge handicapt werd in zijn betoog, zodat nu de techniek te hulp werd geroepen en een en ander op de geluidsband was vastgelegd. De belangstelling van de ouders voor deze avond viel erg tegen, maar spreker hoopte, dat de aandacht er niet minder om zou zijn. Hierna gaf het hoofd van de school, de Eerw. Zuster Mirjam, een korte toelichting op hetgeen door middel van de bandrecorder ten gehore zou worden gebracht. He* waren een aan tal versjes en declamaties, betrekking hebbend op het Passie-Paas-gebeu- ren, welke voor een deel door de meisjes zelf thuis waren samenge steld en op school uitgevoerd. Ook enkele bekende versjes werden ge declameerd en van de kinderen van de le klas viel een declamatie te be luisteren waaraan allen hadden mee gewerkt. Zuster Mirjam gaf telkens aan van welk kind iets ten gehore werd gebracht, zodat de ouders, voor zover aanwezig, konden beluisteren wat hun kind had gepresteerd. Hoewel een persoonlijk optreden van de kinderen meer leeft, gaf het geheel toch een aardige indruk van hetgeen deze kinderen wisten te be reiken met eigen middelen en capa citeiten. Vervolgens verkreeg Zuster Rei nilda het woord. Zij gaf haar ziens wijze op de tegenwoordige omstan digheden waaronder het kind in het gezin opgroeit, waarbij zij het kind wil zien als onze rijkdom en ons my sterie. De wereld en ook het gezin gonst van het rumoer. Radio en tele visie vullen het leve van alledag cn zelfs het rustige uurtje achter de krant, geeft geen rust meer door de talrijke enerverende berichten die ons dagelijks via de pers bereiken. En de men3 heeft behoefte aan rust. De schooljeugd vierde gistermorgen Niet aan een loodzware slaap na een het Oranjefeest met wedstrijden en situatie van elke dag. Laat het gezin niet uiteen vallen in een aantal zelf standig staande individuen, maar leeft met elkaar en voor elkaar in het gezin. .Spreekster, die haar betoog met en kele declamatie's illustreerde, sloot haar inleiding vóór de pauze af met het bekende gedicht van Henriëtte Roland Holst „De Moeder". Na de pauze noemde spr. een aan tal dingen, die de sfeer in het gezin kunnen beïnvloeden. Het geluk van het kind staat of valt met de een heid van vader en moeder. Schoolkin deren hebben behoefte aan steun van vader en moeder gelijkelijk. Ver breekt die eenheid niet en laat het kind van een mogelijke disharmonie niet blijken. Het schoolgaande kind heeft leiding nodig. Een kind, dat op verkeerde wijze vrijheid krijgt, is er zelf niet mee tevreden en zal zich volkomen eenzaam gaan voelen. Voorkomt ook in het gezin minder waardigheidsgevoelens. Vergelijk niet in ongunstige zin de kinderen met elkander of met anderen. Streef ernaar, dat de kinderen elkander in hun onderlinge verschillen leren waarderen en laat de ouders hun kinderen gelijkelijk waarderen. Laat de kinderen in een sfeer van blijheid en naastenliefde in het ge zin helpen. En let ook op het spreken over on derwijzers, geestelijken en anderen met wie het kind in en buiten het gezin in aanraking komt. Als laatste punt wees spr. op de waarde van de tevredenheid met wat men heeft. Het kind moet al jong le ren, dat het boven een bepaald pla fond niet kan uitkomen en de ouders moeten het op verstandige wijze dur ven weigeren, wat niet in hun macht ligt. Met het fijn aangevoelde „Avond gebed" van Pater dr. Jacq. Schreurs sloot Zuster Reinilda haar boeiend en met grote aandacht gevolgde be toog. KAV-HEREN SINGEL HIELD TENTOONSTELLING. De leden van de KAV, afdeling Herensingel waren gisteravond in de parochiezaal bijeen, voornamelijk om de tentoonstelling te bezichtigen van handwerken, die door de dames of haar kinderen zelf waren gemaakt. De voorzitster, mevr. W. C. van Dam Borst, zei in haar inleiding, waar in zij o.m. de geestelijk adviseur ka pelaan J. van Adrichem verwelkom de, dat zij niet had kunnen denken dat er zoveel prachtige werkstukken in gestuurd zouden worden. Er waren mooie geborduurde slopen, tafelkle den, gehaakte spreien, prachtig brei werk, smyrna en handweefwerk, rietwerk, een kloostertafel, een kap tafel met zitje en vele fantasie pop pen en popjes. Op een handweeftoestel werd ge demonstreerd hoe men weven moet en er was een spinnewiel, waaraan men kon zien hoe van ruwe scha penwol bruikbare wol gemaakt maakt wordt. Bij de mededelingen zei de voorzit ster, dat in „De hoeksteen", Leven daal 1, op 9 mei a.s. een cursus be gint voor dames, die zelf kleine kar weitjes zoals stekkers repareren, strijkyzer en stofzuiger maken, kunnen leren. HOOGLERAARSVAKATURE TE LEIDEN Prof. G. J. Sirks hoogleraar van wege de Remonstrantse broeder schap aan het remonstrants semina rium en de rijksuniversiteit te Lei ven wegens zijn leeftijd als zodanig af te treden. Er is nu in- de vakature een voordracht opgemaakt, waaruit de algemene vergadering van de re monstrantse broederschap, op 12 en 1? mei te Hilversum te houden, een keuze zal doen. Op de voordracht staan de remonstrantse predikanten dr G. H. Hoenderdaal te Amsterdam en dr H. J. Heering te 's Gravenhage. Burgerlijke Stand Geboren: Jan Henk zn van R. L. Zielhuis en H. A. van der Worp. Jo hanna dr van L. Verweij en N. Op 't Land. Gerardus Petrus Johannes zn M. J. Maters en J. N. Meiman. Mar- garetha Elisabeth dr van I. de Graaf en D. de Wolf. Lodewijk Johannes Maria zn van L. J. Staats en C. M. Vinken. Emily Edith dr van W. Lan- geveld en A. M. Keijzer. Monica Ca rolina Maria dr van C. T. van Dorp en M. M. van Ulden. Herman Antoni zn van J. van der Schrier en E. C. Coppens. Robert zn van G. van Nieu- wenhuijzen en J. Kanbier. Eduard zn van G. Blansjaar en J. Vogelaar. Theodorus zn van T. W. van Leijden en G. van Strater. Annetje dr van G. Roordink en A. van de Langem- heen. Overleden: H. Borgerding 74 jr man. A. Blom 39 jr man. J. Duindam 76 jr, man. P. A. Smit, 47 jr. man. Gehuwd: J. Delfos en M. M. E. v. Kouwenhove. Agenda Leiden DONDERDAG 1 MEI N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Aan deelhoudersvergadering, Zuidsingel, 2 uur nam. Circus Strassburger. Schuttersveld Voorstellingen te 2 en 8 uur nam R.K.- E.H.B.O. afd. Leiden. Ver volgcursus. R.K. Lyceum Mariënpoel- st'raat 8 uur nam. K.A.B.-Avondmis. St. Jozef Werk man (1 mei) 9 uur, St. Lodewijks- kerk. Leiden: apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; apotheek Douza, Douza- straat 31, tel. 21313. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft bet dinsdagavond tijdens een ontvangst in het stadhuis van de gasten uit Ox ford, nog eens duidelijk onderstreept, dat de sportresultaten van de uit wisseling tussen deze Britse univer siteitsstad en Leiden niet het belang rijkste zijn. In de eerste plaats gaat het om een versteviging van de goe de verstandhouding tussen de beide nabuurlanden. Door deze uitwisse lingen wil men iets van elkaar le ren, van de cultuur en de levenswijze van het andere volk. Een beter mo ment voor dit Oxfordse bezoek aan Leiden had men moeilijk kunnen uit kiezen, aldus Leidens eerste burger. Koninginnedag, dodenherdenking en het bevrijdingsfeest vielen tijdens dit bezoek, zodat de Britse gasten konden kennismaken van het Neder lands volk in feestvreugde en uren van bezinning. Met dankbaarheid maakte hij voorts gewag van het gastvrije onthaal, dat de Leidenaars een jaar tevoren in Oxford ten deel was gevallen. Het zou niet meevallen om een dergelijke vriendelijkheid hier te evznaren. Maar hij hoopte vurig, dat naast het contact, dat op de sportvelden werd gelegd, ook bij andere gelegenheden banden van vriendschap werden gesmeed. De voorzitter van het Oxfordse comité, datzich met deze uitwisse- afmattende dagtaak, maar aan rust die van binnen uit en uit de diepte komt. Spreekster beidde zich niet in, dat zij de ou Iers iets zou kunnen vertel len, dat ze nog niet van hun kinderen zouden weten. Het kind komt tegen woordig als het ware met een „ge bruiksaanwijzing" ter wereld en Zus ter Reinilda zag niet als haar taak aan de duizend en een adviezen, Me de ouders op allerlei wijze bereiken nog enige tientallen ra? dgevingen toe te voegen. Een korte bloemlezing uit een aan tal serieuze opvoedkundige boeken, gaven al zoveel vraagpunten en te genstrijdigheden dat spr. moest con stateren, dat een vader en moeder, die met hun overbelaste dagtaak nog een opvoedingsschema voor hun kin deren moeten gaan maken, zeker overspannen zullen raken. Zuster Reinilda wilde eerst eens gaan bezien wat er nog aan goeds in de gezinnen te vinden is, omdat we veel te veel horen, dat er niets meer goed is. Waarom kunnen de ouders rustig zijn? Omdat zij hun kinderen in lief de verwekken en in vreugde geboren zien worden en als we doze sfeer in Leidse Univer.iteit Bij Koninklijk Besluit is met in gang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskun de aan de Leidse universiteit om on derwijs te geven in de klinische neu rologie dr W. Kramer, geneesheer aan de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede. Geslaagd voor hel cand. ex. klas sieke taal- en letterkunde de heer A. H. G. Demes te Lelden. Geslaagd voor bet cand.ex. F' mej. dema. kinderspelen op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel. Door de gun stige weersomstandigheden was het terrein uitstekend geschikt voor hin dernisraces, kruip-door-sluip-door, blokjesrapen en dergelijke spelen, zo dat de kinderen met veel enthusias- me aan de wedstrijden deelnamen. De commissie van voorbereiding van de Vereniging „Koninginnedag", waarin zitting hadden de heren S. de Vries, J. Berkenbosch, N. L. van Dal- sen, A. J. J. Duindam en L. Ques- troo, werden geassisteerd door enkele onderwijskrachten, die toezagen op de wedstrijden. Ook het gemeentebestuur gaf blijk van belangstelling. De burge meester, in gezelschap van de wet houder van onderwijs, de heer Van Schaik, volgde geïnteresseerd de pres taties van de Leidse schooljeudg. Bij hen voegde zich de rijksinspecteur van het onderwijs, de heer Machiel- sen, de gemeentelijke inspecteur, de heer Swanenburg, en de chef van de afdeling onderwijs, dr. Roosenschoon. Voor een prijs kwamen in- aan merking: Groep 1: Rob den Ouden, Jan v. d. Boog, Paul v. d. Kaan, Mattie Bou- man, Piet van Daalen. Groep 2: Marja de Vos, Rieneke Starrenburg, Willie Kijk in de Verte, Joke Schrier, Marijke Henzen, Door- tje Lagerberg. Groep 3: Myonne Rietkerken, Cor- rie Libochant, Cora v. d. Berg, Anja Meys, Gerda Holswilder, Agnes Leef- lang. Groep 4: Ria Haarland, Sari Boter- mans, Tine de Bok, Corry de Vink, Marry Middelkoop, Cora Steiger. Groep 5: Leo v. d. Tuin, Dik Wind- hout, Ton Cornelis, Johnny Roest. Groep 6: Gerh. J. Lagas, Jan Meyer, Cockie Hofkes, Wim Timmers, Han Fluit, Henk Brederode, Harry Zui- W. J. T. Alkemade te Leiden; voor het cand.ex. F de heren J. N. C. La- baar en G. L. F. van Kinschot, allen te Lelden; voor het cand. ex. A de heer M. A. Kaashoek te Leiden; voor het cand. ex. D' de heer S. Witte- koek te Den Haag, voor het doet. ex. geologie de heer Tan Tek Hong te Leiden. Groep 7: Anneke Rietkerk, Monika Ritsema, Janny Bredeveld, Lies Flip- po, Nelly Burger, Mieke de Mey, Ine ke van Vliet. Groep 8: Anja Machielsen, Ria Lan- gerak, Gerbrig Ouwehand, Carola Stiefelmagen, Joke Daleman, Lenie v. d. Haven, Marian Verplanke. Groep 9: Geeske Basscher, Joke Rijnsburger, Sylvia v. d. Vliet, Manie Wallaart, Saskia de Boer, Vonnie Stolwijk, Elsje Bekkering. Groep 10: Willem Ouwehand, Bart Honsbeek, Wim Moenen, Willy Ben- ning, Piet Bril, Christ Bierman. Groep 11: Freddy Piket, Johan Schouten, Sjonnie Balet, Max Topho- ven, Wim Dol, Karei v. Kralingen. Groep 12: Ineke Servaas, Antoinet te Martijn, Liesbieth v. Wingerden, Hanneke Werda, Marijke Zimmer man, Leny Aarts. Groep 13: Monica Kienjet, Marijke Kiel, Joke Overdijk, Lenie Bekema, Saartje Slagwijn, Nettie Vavier. Groep 14. Nelleke du Prie, Marian v. Kan, Lidy Piquet, Riekie Pauw, Antoinette Heemskerk, Anneke v. Leeuwen. Groep 15: Joke ter Haar, Jan v. Bentum, Kees Haverkamp, Clemens Stolwijk, Sjonny de Rijk, Simon Brandt. Groep 16: Willem Bekooy, Jopie Prins, Ton Klein, Cisco Spedon, Hen- ny Brands, Kees Vermond. Groep 17: Iet Kengen, Cisca Rijs- bergen, Elly Voskuil. Ineke v. d. Klugt, Yvonne Nieuwkerk, Rita v. Vliet, Joke v. d. Voord. Na de prijsuitreiking werden de feestelijkheden besloten met een tractatie. Er is een nieuwe uitgave van het Leidse Stratenboekje verschenen. Het boekje ziet er handzaam uit, het is op kundige wijze samengesteld door de heer K. E. v. Wijk, die als oud-inspecteur van politie Leiden als zijn broekzak kent. Ook bruggen, poorten en hofjes, zijn in de lijst op genomen. En men heeft zelfs reke ning gehouden metuitbreiding die voor de deur staat. De componisten- wijk bijvoorbeeld, ten westen van de Churchillaan, die nog slechts op de blauwdrukken van de bouwers voorkomt, waarvoor de meeste palen nog geslagen moeten worden, komt op deze kaart voor.Ook Oegstgeest. heeft een plaatsje gekregen. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 1 Mei 1858. Uit een schipbreukelingen-ver haal van het Nederlandse fregat schip Admiraal Zoutman, op de kust van Florida verongelukt: „Toen sprongen al de manschap pen in zee, en werden door wind en golven weldra op het strand geworpen. Tot hunne blijdschap sloegen ook de booten met pro- visiën enzal spoedig hoog te gen de kust. Bij het aanbreken vanden dag was het schip ge heel weg. Dien zelfden dag wer den zij, water zoekende, door beeren aangevalten, van welke zij er 3 doodden. Negen dagen lang liepen zij langs het strand in eene brandende zon, half naakt. Hun lijden was vreeselijk. Intussen werden zij gestadig door beeren, wolven, panthers, krokodillen en haaijen bedreigd. Zij vonden niet minder dan 5 wrakken van Amerikaansche en Spaansche schepen, waarvan eenige eerst kort te voren wer- ongelukt waren. Ook ontdekten zij de lijken van 19 menscheti, en een versch gedolven graf". (De schipbreukelingen werden ontdekt door een langs-varend Amerikaans schip en aan boord genomen). lingen belast, de heer D. A. Oran, zeide, dat men in Engeland de da gen heeft geteld tot men weer terug zou gaan naar Leiden. Men komt in de Sleutelstad niet als vreemdelin gen, maar als vrienden. Ieder jaar is de ontvangst vriendelijker en het uit stapje gezelliger. De genoeglijke riva liteit, die op de sportvelden heerst, kan alleen maar bijdragen tot een steeds betere verstandhouding. Uit er kentelijkheid voor, de prettige ont vangst in onze stad, bood de heer Organ de burgemeester een tekening aan van een van de beroemde ge bouwen van Oxford, de Christchurch Toren. Met enkele woorden 'vertelde hij iets over de geschiedenis van dit gebouw. Nadat een frisse dronk was bruikt werden de Britse gasten door de burgemeester, de wethouders J. C. van Schaik en, S. Menken er leden van het Leidse uitwisselings comité door het stadhuis rondgeleid. 40 jaar werkzaam bij de Vergulden Turk Het was een geeweldige drukte, he denmorgen op de Breestraat voor het café-restaurant „In den Vergulden Turk". De heer Andries Dalmeier, die in algemene dienst werkzaam is in het bekende bedrijf, herdacht de datum waarop hij, veertig jaar gele den, „In den Vergulden Turk" in dienst trad. Achttien jaar was hij reeds aan het café-restaurant verbon den, toen de huidige eigenaar, de heer W. Couwenberg, „De Turk" van zijn vader overnam. In al die jaren heeft de heer Dal meier zich ontwikkeld tot een alge meen en gewaardeerd figuur, die zich op alle gebied bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt voor het bedrijf en de familie Couwenberg. Om tien uur was er een receptie waarop ruim driehonderd belangstel lenden aanwezig waren. Hier sprak de heer Couwenberg de jubilaris toe. In zijn speech noemde hij de heer Dalmeier niet alleen een goede maar zelfs een onmisbare kracht Als be wijs van erkentelijkheid voor de diensten, die hij het bedrijf veertig jaar lang bewezen heeft, speldde me vrouw Couwenberg de' feesteling de (grote) gouden medaille op, die de Horecaf zijn werknemers toekent, voor veertig jaar trouwe diensten. De heer Couwenberg reikte hem de bijbehorende oorkonde over alsmede uit naam van het bedrijf, een ge schenk onder couvert. De tweede spreker was de heer A. A. Jansen, ober-kellner, die zelf reeds 33 jaar in Den Vergulden Turk werkzaam is. Hij karakteriseerde de jublaris als een van die kleine ra dertjes van een horloge, dat is uitge groeid tot een grote klok: de heer Dalmeier is geworden tot iemand die niet gemist kan worden in het be drijf en dat was wel het beste ge bleken, toen hij enige tijd door ziek te verhinderd was, zün werk te doen. Hij sprak de wens uit, dat de heer Dalmeier, later, na zijn pensioen, nog vele jaren naar hartelust uit vissen zou kunnen gaan,in het bootje, voor welks aankoop het geschenk onder couvert bestemd was. Namens het personeel schonk de heer Jansen aan de feesteling een elektrisch scheerapparaat en over handigde hij mevrouw Dalmeier een grote boeket bloemen. Een schoonzoon van de jubilaris bedankte de directie en het personeel en de familie Couwenberg voor al hetgeen zij in lange jaren voor zijn schoonvader hadden gedaan. Na de receptie volgde een prettig samenzijn van de jubilaris, diens fa milie, de familie Couwenberg en alle werknemers, dat werd besloten met het nemen van een foto in. dé Bree-, straat, vóór de Vergulden Turk. Grappig cabaret in gezellige sfeer Op feestavond A N.I.B. De voorzitter van de Leidse afde ling van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, de heer H. P. Pan- nekoek, opende woensdag in Den Burcht de jaarlijkse feestavond voor leden, donateurs en belangstellenden met een hartelijk welkomstwoordje. Het verheugde hem onder zijn toe hoorders ook de directeur en de ad- ju nctdirecteur van de Gemeentelijke Werkplaatsen aan te treffen, alsmede leden van het hoofdbestuur, verte genwoordigers van zusterverenigin gen, de afdeling Bollenstreek en van het Roode Kruis. Spreker herinnerde nog aan enkele reizen die de afde ling op het programma heeft, (o.a. een naar Heidelberg) en sloot zijn toespraak met een propagandawoord- je voor het edele doel van de ANIB. Vervolgens stelde het cabaretgezel schap. dat de verdere avond zou vul len, zich voor. Zonder twijfel zijn zij er tn geslaagd het publiek aangenaam bezig te houden en in een feestelijke stemming te brengen, hoewel men hier en daar wat toneelroutine miste. Jan Tielenburg stak met kpp en schouders boven het gezelschap uit en deed soms de lachtranen de vrije loop nemen. Tijdens het samenspel met Nard Boer kwam zijn superioriteit •zeer duidelijk tot uiting, in het „solo- werk" stond hij echter in de scha duw van zijn collega die met de voor dracht „Laarzen" wat tegenwicht in de kolderschaal legde. Voor de nodige aanvulling zorgden de twee dames, Joke en Lies. Cees Toets bewerkte de piano en dat was hem wel toevertrouwd. Zijn potpourri succesnummers kwam be ter tot zijn recht dan de operetteme lodietjes. The twee Vinjé's bespeel den ieder een accordeon. OPENBAARMAKING KANDIDATENLIJSTEN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de van num mers voorziene lijsten van kandida ten voor de op 28 mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, voor een ieder ter gemeentesecretarie van Leiden, afd. Bevolking c.a., ter inzage zijn neergelegd. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST Koninginnefeest. De Oranjever eniging, actief als altijd, had ook dit jaar voor een uitgebreide serie fees telijkheden zorggedragen. Woensdag avond werden de feestelijkheden geopend met een lampion optocht, die enorm veel belangstelling trok, zo wel van deelnemende als kijkers langs de route, die de tocht volgden. Muzikale medewerking verleenden de Harmonie Triumph en N.Z.V.M. Harmonie alsmede Concordia uit Leiden. Woensdag om 8 uur klonken de carillon-klanken vanuit de raad huistoren, welke klanken om half- negen vervangen werden door de frisse kinderstemmen, toen de leer lingen der noogste klassen van de lagere scholen onder leiding van de heer Chr. Hanegraaff, een zanghul- de brachten, waarbij burgemeester Du Boeuff en verschillende andere gemeentelijke autoriteiten op het bordes toeluisterden. Nadat in de diverse zalen de schoolkinderen een voorstelling had den bijgewoond werd een gecostu- meerde kinderoptocht gehouden, waarbij de reeds genoemde muziek gezelschappen alsook de Tilburgse kinderdrum- en doedelzakband „De Scotjes" hun medewerking gaf. De drumband St. Paulus en St. Fran- ciscus lieten zich ook niet onbetuigd. De middagfeestviering vond plaats op het A.S.C.-terrein, waarbij een dansgroep uit Schagen de Westfries© Folklore liet zien, terwijl de Scotjes diverse muzieknummers uitvoerden tot aller bewondering. Vooraf had voorzitter Van Weizen de aanwezi gen, waaronder burgemeester Du Buoeff en echtgenote, hartelijk ver welkomd. Zoals ieder jaar was er ook weer een feestelijk marktterrein en de di verse vermakelijkheden en tentjes hadden handen tekort om- allen te helpen.. Men kon daar als 't ware „over de Hoofden lopen".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2